PDA

Επιστροφή στο Forum : αποχή απο καφεΐνη και νεύρα.



salpas18
13-07-10, 02:37
γεια σας παιδια προσπαθο να κοψω τον καφε γιατι με τα νιτρικα που εχει πολυ μεσα την σηνηθησα και δν με κανει τπτ αμα δν πιο 4 καφεδες + 3 μερες αφου δν πειρα απο πουθενα καφεηνη ειχα παρα πολλα νευρα μολις ειπια ενα καφε γτ το ζιτουσε ο οργανισμος μου νομηζο οτι ηρεμησα παιζει να ειναι στο μυαλο μ?


το ποσταρα εδω δν ηξερα που να το ποσταρο σορρυ αν το εβαλα σε λαθος μερος^^ :P:toast:

manos_
13-07-10, 02:50
γεια σας παιδια προσπαθο να κοψω τον καφε γιατι με τα νιτρικα που εχει πολυ μεσα την σηνηθησα και δν με κανει τπτ αμα δν πιο 4 καφεδες + 3 μερες αφου δν πειρα απο πουθενα καφεηνη ειχα παρα πολλα νευρα μολις ειπια ενα καφε γτ το ζιτουσε ο οργανισμος μου νομηζο οτι ηρεμησα παιζει να ειναι στο μυαλο μ?


το ποσταρα εδω δν ηξερα που να το ποσταρο σορρυ αν το εβαλα σε λαθος μερος^^ :P:toast:
Παρε βιταμινες β.Δεν ξερω αν ηρεμησες απλα εδωσες στο νευρικο σου συστημα τον εθισμο του οποτε <<ηρεμησε>>.

Niiick
13-07-10, 03:23
Εγω 6 βδομαδες που ημουν με κρεατινη και δεν ακουμπησα καφε ουτε καν οταν εβγαινα εξω, το μονο που μου ελειπε ηταν η τσιτα πριν τη προπονηση. Καμια σχεση δηλαδη με συμπτωματα αποχης κατι εθιστικου.

Eddie
13-07-10, 13:14
Εγω 6 βδομαδες που ημουν με κρεατινη και δεν ακουμπησα καφε ουτε καν οταν εβγαινα εξω, το μονο που μου ελειπε ηταν η τσιτα πριν τη προπονηση. Καμια σχεση δηλαδη με συμπτωματα αποχης κατι εθιστικου.

Μπορεις να μου θυμισεις γιατι δε συνισταται κρεατινη-καφεινη?:unsure:

Niiick
13-07-10, 13:56
Συμφωνα με τις ερευνες οταν παιρνεις μονουδατικη η καφεινη δεν την αφηνει να δουλεψει. Σιγουρα πολλοι παιρνουν ταυτοχρονα και ολα οκ, αλλα απ τη στιγμη που επισημα τα 5 μεγαλυτερα βιβλια εργοφυσιολογιας που εχω λενε να μην την παιρνεις ταυτοχρονα οποτε ειπα να μην τα παρω μαζι.

Βεβαια δεν ειμαι creatine expert κρεατινη δεν παιρνω σχεδον ποτε δεν μου αρεσει αλλα σε περιπτωση που καποιος παιρνει ας μην το κανει με καφεινη.

Eddie
13-07-10, 14:00
Συμφωνα με τις ερευνες οταν παιρνεις μονουδατικη η καφεινη δεν την αφηνει να δουλεψει. Σιγουρα πολλοι παιρνουν ταυτοχρονα και ολα οκ, αλλα απ τη στιγμη που επισημα τα 5 μεγαλυτερα βιβλια εργοφυσιολογιας που εχω λενε να μην την παιρνεις ταυτοχρονα οποτε ειπα να μην τα παρω μαζι.

Βεβαια δεν ειμαι creatine expert κρεατινη δεν παιρνω σχεδον ποτε δεν μου αρεσει αλλα σε περιπτωση που καποιος παιρνει ας μην το κανει με καφεινη.

Εγω ειμαι στην τριτη βδομαδα(1 loading και δυο απο 10γρ) και ενω ειναι δωρο μιας εταιριας οχι κατι σπουδαιο και ενω πινω καφε και μαλιστα μεχρι και 2 μερικες φορες,εχω δει βελτιωση στη δυναμη και την αντοχη.

Τωρα θα μου πεις,ναι αλλα αμα δεν επινες καφε μπορει να ειχες καλυτερα αποτελεσματα.

Ουτε και γω ειμαι creatine expert αφου να φανταστεις ειναι η 2η φορα μετα απο 5 χρονια που ειχα παρει cell tech:turtle:

Niiick
13-07-10, 14:04
Kανεις δε ξερει αμα θα ειχες καλυτερα καντο και δες την επομενη φορα.

Γενικα ρε φιλε δε λεει να παιρνεις κρεατινη. Για πολλους λογους. Τωρα αμα λιγο οιδημα και λιγη δυναμη που φευγει σε δυο βδομαδες σε καλυπτουν οπως και ενα καρο αλλους ειναι αλλο θεμα:welcome:

salpas18
13-07-10, 16:44
Παρε βιταμινες β.Δεν ξερω αν ηρεμησες απλα εδωσες στο νευρικο σου συστημα τον εθισμο του οποτε <<ηρεμησε>>.

περνω μια φορα την μερα ανιμαλ πακ δεν φτανει απο εκει? σε τι θα με βοηθηση βηταμηνη Β? παιζει να εθιστηκα στην καφεηνη :S e θα μου περασει :P




ευχαριστω και τα αλλα παιδια για της απαντησεις!:toast:

Bane
13-07-10, 20:06
Η χρήση καφείνης πριν την προπόνηση είναι οκ αν δεν μπορείτε να κάνετε χωρίς αυτήν, η καθημερινή κατάχρηση καφείνης δεν είναι.
Η κρεατινη είναι το πιο μελετημένο ,ασφαλές, αποτελεσματικό και αποδεδιγμένο συμπλήρωμα για την βελτίωση της σωματικής κατάστασης μακροχρόνια.

noz1989
13-07-10, 20:10
Η χρήση καφείνης πριν την προπόνηση είναι οκ αν δεν μπορείτε να κάνετε χωρίς αυτήν, η καθημερινή κατάχρηση καφείνης δεν είναι.
Η κρεατινη είναι το πιο μελετημένο ,ασφαλές, αποτελεσματικό και αποδεδιγμένο συμπλήρωμα για την βελτίωση της σωματικής κατάστασης μακροχρόνια.

Ακριβως!!! μην ξεχασουμε και αυτα τα λιγα που ξερουμε..

Andrikos
13-07-10, 20:26
Τα νεύρα έρχονται και από την υπερπροπόνηση , έρχονται και από άλλα πράγματα μέσα στη ζωή εκτός συμπληρωμάτων , και επίσης φεύγουν το ίδιο .

salpas18
13-07-10, 20:35
οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!:toast:

Eddie
13-07-10, 21:42
Η χρήση καφείνης πριν την προπόνηση είναι οκ αν δεν μπορείτε να κάνετε χωρίς αυτήν, η καθημερινή κατάχρηση καφείνης δεν είναι.
Η κρεατινη είναι το πιο μελετημένο ,ασφαλές, αποτελεσματικό και αποδεδιγμένο συμπλήρωμα για την βελτίωση της σωματικής κατάστασης μακροχρόνια.

Bane πιστευεις οτι μπορεις να παιρνεις ολο το χρονο κρεατινη?Δλδ ενα μηνα μεσα ενα εξω,6 κυκλους δηλαδη η χρειαζονται και μεγαλυτερες παυσεις ενδιαμεσα?

Bane
13-07-10, 23:06
Bane πιστευεις οτι μπορεις να παιρνεις ολο το χρονο κρεατινη?Δλδ ενα μηνα μεσα ενα εξω,6 κυκλους δηλαδη η χρειαζονται και μεγαλυτερες παυσεις ενδιαμεσα?

Η πιο μακροχρόνια έρευνα σε κρεατίνη διήρκεσε 12 μήνες συνεχούς λήψης χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντως εγώ γενικά συνιστώ διάλειμμα μετά από 2 μήνες λήψης οποιουδήποτε συμπληρώματος εκτός των πολυβιταμινών και της πρωτείνης

Eddie
13-07-10, 23:35
Η πιο μακροχρόνια έρευνα σε κρεατίνη διήρκεσε 12 μήνες συνεχούς λήψης χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντως εγώ γενικά συνιστώ διάλειμμα μετά από 2 μήνες λήψης οποιουδήποτε συμπληρώματος εκτός των πολυβιταμινών και της πρωτείνης

Εκτος πρωτεινης,δλδ αμινο η μονο πρωτεινη?

Ακομα και απο Ω ρε συ?

koulisss
20-08-10, 18:42
τελευταια παρατητησα οτι οταν αρχισα το νιτρικο της muscletech που εχει μεγαλη δοση καφεηνης οταν δεν περνω το νιτρικο με πιανη πονοκεφαλος δυνατος αλλα μολις πιω καφε ηρεμη η αν παρω το νιτρικο για να παω στην προπο παλη με περναει,γινετε οι πονοκεφαλη να συνδεονται με την υπερβολικη ληψη καφεηνης?γιατη εκτος απο το νιτρικο θα πιω και εναν σκετο βαρη μετα την προπο το βραδη. τη λετε???

Bane
20-08-10, 19:28
γινετε οι πονοκεφαλη να συνδεονται με την υπερβολικη ληψη καφεηνης?

Oh yes

koulisss
20-08-10, 19:52
Oh yes

μαλιστα σε ευχαριστο bane αρα αρχιζω αποτοξινοση απο την καφεηνη! :thumbup:

koulisss
20-08-10, 19:59
Σύμφωνα με έρευνα που έγινε από Ελβετούς επιστήμονες η καφεΐνη μειώνει την κυκλοφορία του άιματος πρός την καρδιά κατά την διάρκεια της άσκησης σε ποσοστό που φτάνει έως και 39%.Όταν αυξάνετε το επίπεδο της δραστηριότητας σας οι στεφανιαίες αρτηρίες διαστέλλονται ώστε να περάσει από μέσα περισσότερο αίμα που μεταφέρει οξυγόνο.Οταν όμως εκείνοι που συμμετείχαν στην έρευνα ήπιαν 200mg καφείνης(2 φλυτζάνια καφέ) περίπου μια ώρα πρίν την άσκηση,αυτή η διαστολή μειώθηκε πολύ.

αυτο αρα ειναι αρνητηκο σωστα?δηλαδη τα νιτρικα που εχουν μεσα καφεηνη εμποδιζουν την κυκλοφορια του αιματος και δεν βοη8ανε στην προπονηση????

Bane
20-08-10, 20:42
Σύμφωνα με έρευνα που έγινε από Ελβετούς επιστήμονες η καφεΐνη μειώνει την κυκλοφορία του άιματος πρός την καρδιά κατά την διάρκεια της άσκησης σε ποσοστό που φτάνει έως και 39%.Όταν αυξάνετε το επίπεδο της δραστηριότητας σας οι στεφανιαίες αρτηρίες διαστέλλονται ώστε να περάσει από μέσα περισσότερο αίμα που μεταφέρει οξυγόνο.Οταν όμως εκείνοι που συμμετείχαν στην έρευνα ήπιαν 200mg καφείνης(2 φλυτζάνια καφέ) περίπου μια ώρα πρίν την άσκηση,αυτή η διαστολή μειώθηκε πολύ.

αυτο αρα ειναι αρνητηκο σωστα?δηλαδη τα νιτρικα που εχουν μεσα καφεηνη εμποδιζουν την κυκλοφορια του αιματος και δεν βοη8ανε στην προπονηση????

Σημαίνει ότι αν έχεις λόγο να ανυσηχείς για στεφανιαία νόσο καλό είναι να περιορίσεις την καφέινη.

koulisss
20-08-10, 21:09
[QUOTE=Bane;224538]Σημαίνει ότι αν έχεις λόγο να ανυσηχείς για στεφανιαία νόσο καλό είναι να περιορίσεις την καφέινη.[/QUOTE

τωρα καταλαβα:green: να σε καλα bane:toast: