PDA

Επιστροφή στο Forum : Muscle Soreness



billys15
04-04-07, 02:11
Λοιπον,αλλη μια απορια.Ο μυς που γυμναζουμε πρεπει απαραιτητα να καιει μετα το τελος του γυμναστηριου ή και κατα τη διαρκεια της ασκησης; Δηλαδη αν καποιες φορες δεν νιωθουμε αυτο το καψιμο,σημαινει οτι δεν καναμε καλη γυμναστικη και με ενταση; Εχω εναν προβληματισμο σε αυτο και με απασχολει ιδιαιτερα.

asdf
04-04-07, 02:14
Εγω για το στηθος παντος θα σου πω ενα κολπο τωρα για τους αλλους μυες δεν ξερω... οταν τελειωσεις το στηθος (αλλα μιλαμε να το λιωνεις στην προπονηση) κανε 3 push ups αν καταφερεισ και τα βγαλεις τοτε δεν εχεις κανει τπτ, εγω οταν τελειωνω την προπονηση ουτε ενα δεν βγαζω.

Vson
04-04-07, 04:07
σωστος ο asdf ,αν απο πονους και κοπωση δεν βγαζεις τα push ups παει να πει οτι εκανες κατι καλο.......

BRaWNy
04-04-07, 12:39
Λοιπον,αλλη μια απορια.Ο μυς που γυμναζουμε πρεπει απαραιτητα να καιει μετα το τελος του γυμναστηριου ή και κατα τη διαρκεια της ασκησης; Δηλαδη αν καποιες φορες δεν νιωθουμε αυτο το καψιμο,σημαινει οτι δεν καναμε καλη γυμναστικη και με ενταση; Εχω εναν προβληματισμο σε αυτο και με απασχολει ιδιαιτερα.
Σε παραπληροφόρησαν.
Το κάψιμο που νοιώθεις κατα την διάρκεια της προπόνησης και στο τέλος, δεν είναι muscle soreness.
Οφείλεται στην συγκέντρωση του γαλακτικού οξέως στους μυς, το οποίο γαλακτικό οξύ εκκρίνεται για προληπτικούς λόγους.
Για να σε αναγκάσει να σταματήσεις την άσκηση, επειδή ο οργανισμός αυτό που κάενις εκεινη την ωρα το εκλαμβάνει ως συναγερμό για πιθανό τραυματισμό.
Όσο γίνεσε πιό έμπειρος και κάνεις κάτι συχνότερα, τόσο "μαθαίνει" και "καταλαβαίνει" ότι δεν τρέχει τίποτε και εκκρίνετια πιο αραιά και λιγότερο, εκτός κι αν κάνεις πάλι κάτι ασυνήθιστο ή άγνωστο για το σωμα σου.

Τωρα, το muscle soreness (μυικός κάματος, πιάσιμο επόμενης μέρας κ.λ.π.) είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και δεν οφείλεται στο γαλακτικό οξύ, καθως το γαλακτικό οξυ φεύγει απο τους μυς μεσα σε σχετικά λίγη ώρα μετα την συγκεντρωσή του.
Το πιάσιμο της επόμενης μέρας, οφείλεται στους μικροτραυματισμούς που υπέστει ο μυς κατα την διάρκεια της άσκησης και διότι δημιουργείτε στην περιοχή φλεγμονή.
Το ότι η αίσθησή του έρχεται σχετικά αργά (συνηθως την επόμενη μέρα ή μετα απο 12-15 ωρες), οφείλετε στο ότι το μήνυμα του "πόνου"αργει να φτάσει στον εγκέφαλο και πιό πιθανά διότι υπάρχει πρήξιμο στους μυες και πιέζονται/παρεμποδίζονται κατα κάποιον τρόπο οι νευροδιαβιβαστές.

Τέλος, θέλω να βάλετε καλά στο μυαλό σας, ότι το κάψιμο απο το γαλακτικό οξύ αλλά και το πιάσιμο της επόμενης μέρας, δεν είναι κρητήρια ανάπτυξης.
Η αναπτυξη μάζας και δύναμης έρχεται, όταν υπάρχει προοδευτική υπερφόρτωση και πρόοδο στις προπονήσεις σας.
Δεν πα να νοιώθετε καψίματα, πρηξίματα κ.λ.π., αν μετα απο 6 μηνες κάνετε ακόμη τα ίδια και σε κιλά, αρα παραμένετε και στην ίδια δυναμη, θα είστε ακόμη ίδιοι όπως και πριν 6 μηνες.
Επίσης πάνω σε αυτό, αν τυχόν και έχετε αυξήσει το σωματικό σας βάρος μετα απο 6 μηνες και παραμένετε ακόμη στα ίδια κιλά, δυναμη κ.λ.π., να ξέρετε ότι το βάρος που βάλατε θα είναι απο λίπος.

Υ.Γ.Δεν έχω δει κανέναν να ασχολειτε με πρόοδο και προοδευτική υπερφόρτωση, να την ψάχνει σε αυτό, να κάνει λογκ προπονήσεων και να γραφει για αυτην εκει καθβως και να το παρακολουθεί κ.λ.π. κ.λ.π.
Το μόνο που βλέπω είναι σχεδόν όλοι εδω μέσα να την ψάχνουν για λεπτομέρειες που δεν ειναι της ωρας, νομίζωντας ότι εκει οφείλεται η "στασιμότητά" τους, όπως π.χ. εδω τωρα για καψίματα, αλλου για συμπληρωματα περίεργα (ενω ειναι αρχάριοι), για GIs και πολλά άλλα διάφορα που είναι πράγματα που θα πρέπει να σας απασχολήσουν μετά, αφου πρωτα μπείτε καλά και σωστά στον δρόμο που πρέπει.

Βρειτε πρωτα το αυτοκίνητο ή άλλο μέσον και αν μπορειτε να το χρησιμοποιήσετε και έχετε αυτά που χρειάζονται και μετα σχεδιάστε που θα ταξιδέψετε για διακοπές, ας πούμε για παράδειγμα.


Αυτα κατα την γνώμη, γνώση και άποψή μου.

billys15
04-04-07, 13:02
Τέλος, θέλω να βάλετε καλά στο μυαλό σας, ότι το κάψιμο απο το γαλακτικό οξύ αλλά και το πιάσιμο της επόμενης μέρας, δεν είναι κρητήρια ανάπτυξης.


Ευτυχως γιατι καποιες φορες δεν νοιωθω καψιμο και ανησυχω.

P.S. εχεις δικιο για τα logακια.Ετοιμαζεται ενα απο μενα για να κανω την αρχη...

Vson
17-04-07, 06:20
δηλαδη brawny να νιωθεις ελαφρα πιασμενος(καπως ωραια αισθηση οχι αυτη του πονου πιασμενος) δεν σημαινει κατι for you;

BRaWNy
17-04-07, 09:16
Πως, σημαίνει.
Το έχω σαν οδηγό ανάρρωσης κατα κάποιον τρόπο.
Απλά, το πιάσιμο απο μόνο του δεν είναι κρητήριο ανάπτυξης.
Μιλάμε βέβαια για το πιάσιμο των επόμενων ημερών, έτσι, γιατί το "κάψιμο" πάνω στην προπόνηση δεν το δίνω ιδιαίτερη σημασία.