PDA

Επιστροφή στο Forum : Sci-Mentor Mass Gainer



Highflyer
13-07-10, 21:46
Καλησπέρα, διάβαζω αρκετό καιρό το φόρουμ σας αλλά μόνο πρόσφατα έγινα μέλος. Είμαι 18 χρονών ασχολούμαι σοβαρά με το μπάσκετ και λόγω των σκληρών προπονήσεων αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ενα συμπλήρωμα πρωτείνης. Έχω ύψος 1.86, ζύγιζω 79 κίλα με 8% σωματικο λίπος. Ασχολούμαι με τα βάρη σχεδόν 2 χρόνια και δεν εχω χρησιμοποιήσει πότε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής. Προπονούμαι 3 φορές την ημέρα' το πρώι στίβο μεσημέρι γυμναστήριο και νωρίς το βράδυ προπόνηση μπάσκετ. Στο μαγαζί με τα συμπληρώματα μου πρότειναν την Sci-Mentor Mass Gainer και θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει και μπορεί να με βοηθήσει με την δοσολογία.

Highflyer
14-07-10, 11:53
N U T R I T I O N A L I N F O R M AT I O N


Serving size: 100g [3 scoops]
Servings per bag: 27
Energy values/Kcal
395kcals
Protein
36g
Carbohydrate
53g
of which sugars
6.5g
dietary fibre
0.5g
Sodium
0.93g
MCT’s
3.2g
Calcium
1.35g
Magnesium
4.75mg
Zinc 1.20mg
Ingredients:
WHEY PROTEIN CONCENTRATE, MICELLAR CASEIN
[MPC], MALTODEXTRIN, NATURAL IDENTICAL
FLAVOURING, CARRAGEENAN, LECITHIN, NATURAL
COLOURING, COOKED OATMEAL, BARLEY MALT,
L-GLUTAMINE, ALPHA LIPOIC ACID, PREBIOTIC,
[ FRUCTRO-OLIGOSACCHARIDES], PROBIOTIC,
[ LACTOBACTE-RIUM, BACTOLDIGESTUMTM],
SUCRALOSE


NATURAL COLOURS USED:
Dried Beetroot Powder = Strawberry
Dutch Cocoa Powder = Chocolate - Choc Mint



DOES NOT CONTAIN ASPARTAME & ACESULFAME-K
Amino Acids:
Amino acid profile per 100g
L-Alanine
2320mg
L-Arginine
1110mg
L-Aspartic Acid
4470mg
L-Cystine
1070mg
L-Glutamic Acid
7500mg
L-Glycine
860mg
L-Histidine
810mg
L-Isoleucine*
2360mg
L-Leucine*
4770mg
L-Lysine
3780mg
L-Methionine
1070mg
L-Phenylalanine
1460mg
L-Proline
2490mg
L-Serine
2320mg
L-Threonine
3090mg
L-Tryptophan+
860mg
L-Tyrosine
1240mg
L-Valine* 4223mg
+ Naturally occurring.
* Branch Chain Amino Acids.

KATERINI 144
14-07-10, 12:59
εσυ για ποια χρήση τη θέλεις?

Carbohydrate
53g
of which sugars
6.5g


BARLEY MALT=Βύνη κριθαριού

COOKED OATMEAL=βρώμη

αυτα ειναι θετικά.

Highflyer
14-07-10, 13:14
Με ενδιαφέρει να μου δίνει ενέργεια , να με βοηθάει να αναρρώνω απο τις προπονήσεις και να βάλω 2-3 άλιπα μυικά κιλά τα οποία ομως να μην με κάνουν δυσκίνητο

KATERINI 144
14-07-10, 14:37
Με ενδιαφέρει να μου δίνει ενέργεια , να με βοηθάει να αναρρώνω απο τις προπονήσεις και να βάλω 2-3 άλιπα μυικά κιλά τα οποία ομως να μην με κάνουν δυσκίνητοενέργεια η πρωτεΐνη δε δίνει, στην ανάρρωση βοηθάει, κιλα άλυπα σε πάροδο ενος χρονου+ ισως να πάρεις με καθαρή διατροφή.

το συγκεκριμένο συμπλήρωμα ειναι περισσότερο για αντικατάσταση γεύματος, αντι να φας δλδ κοτα με ρύζι πίνεις αυτό.

Highflyer
14-07-10, 14:43
Καθε πότε πρέπει να το χρησιμοποιώ κατα την άποψη σου ? Ο πωλητής μου είπε 3σκουπ το πρωί και από άλλα 3 πριν και μετά από την προπόνηση με βάρη. Στην περίπτωση μου θα συνιστούσες κάποιο άλλο συμπλήρωμα?

KATERINI 144
14-07-10, 14:48
τη τρως το πρωί, πριν και μετα την προπόνηση συνήθως?

Highflyer
14-07-10, 14:59
Το πρωι πηγαίνω στίβο νηστικός και οταν γυριζω τρώω φρούτα δημητριακα με γαλα, ομελέτα και καμια φετα ψωμί με ταχίνι. Πριν την προπονηση με βάρη δεν τρώω γιατι ειμαι χορτάτος απο το μεσημεριανό ενω μετα τρώω 1 μπανανα, τονο (εναλακτικα γιαούρτι) και 2-3 τοστ με γαλοπουλα τυρι και ασπραδια αυγου ή αν πεινάω πολυ τρώω φαγητό

KATERINI 144
14-07-10, 15:10
εντάξει αυτη δεν ειναι διατροφή, απλα τρως, εγω θα σου πρότεινα να διαβάσεις το άρθρα του φόρουμ και να τη βελτιώσεις,
τεσπα στο θεμα μας, παρε μια MyoFusion (Gaspari Nutrition) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5472&highlight=gaspari) η κάποια σαν αυτη για να σε βοηθήσει περισσότερο ψυχολογικά...

Highflyer
14-07-10, 15:29
Ξέρω ότι δεν τρέφομαι όπως πρέπει και γι αυτό αποφάσισα να χρησιμοποιήσω σθμπληρώματα διατροφής. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα για την σωστή διατροφή αλλά το πρόγραμμα μου είναι ιδιαίτερα απαιτητικό και δεν έχω χρονο και ενέργεια να μαγειρεύω και να τρώω κάθε 3 ώρες και δεδομένου οτι τρώω πολυ μεγάλες ποσότητες θα πρέπει οτι χρόνος μου μένει απο τις προπονήσεις να τον περνάω στην κουζίνα. Αν θα μπορούσες να μου προτείνεις ενα πρόγραμμα διατροφής που να μπορώ να το ακολουθήσω θα σου ήμουν ευγνώμων...

KATERINI 144
14-07-10, 15:44
πρωι: βρωμη + γαλα (2%) + πρωτεΐνη (συμπλήρωμα) +1 αυγο ολοκληρο + 1 φρουτο
δεκατιανο: τοστ με γαλοπούλα + κασέρι με λιγα λιπαρά, + 1 φρουτο
μεσημερι: κοτόπουλο (η μοσχαρι άπαχο η ψάρι) με ρυζι (η πατάτα) + σαλατα με λιγο ελαιόλαδο
απογευμα: οτι και το μεσημερι (με λιγότερο ρύζι)
πριν τον υπνο: γιαούρτι 2% + αμύγδαλα

οταν εχεις προπόνηση, αμέσως μετα την προπόνησή σου συμπλήρωμα πρωτεΐνης + μελι η γλυκόζη (μια κουτάλια σούπας) και μετα απο 30 με 45 λεπτα κανονικα το γευμα που έχεις.

υπολόγισε τις ποσότητες ανάλογα με τα κιλά και τις δραστηρίοτητες σου.

KATERINI 144
14-07-10, 15:47
υσ: δυο φορες τη βδομαδα στο μεσημεριανό (πχ τεταρτη και κυριακη) φαε σαβουρα, δλδ οτι θελεις και οσο θελεις.

Highflyer
14-07-10, 15:52
Αντί για βραδινό θα τρώω γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα και την πρωτεινη μου? Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να με κρατήσει.. να μην τρωω καλυτερα οτι εχουν μαγερεψει οι δικοι μου και την πρωτείνη? Άλλοστε όσο και να φάω λιπος δεν παίρνω...
Υ.Γ Συγνωμη αν γίνομαι κουραστικός

KATERINI 144
14-07-10, 15:59
δεν εγραψα μελι ουτε πρωτεινη συμπληρωμα για το τελευταιο γευμα, γιαουρτι 2% + αμυγδαλα μόνο,
6 γευματα ειναι μαζι με το μεταπροπονητικο, λιγα είναι? :unsure:

πχ εκει που λεω στο δεκατιανο τοστ, δεν εννοω 1, αυτο παει αναλογα με τα κιλα τον μεταβολισμό και την δραστηριότητα, εσυ φαε δυο η οσα νομιζεις ειναι οκ για σενα.

Highflyer
14-07-10, 16:07
Ναι, αλλά αν είδες το πρώτο ποστ μου, έχω 3 προπονήσεις καθε μέρα και η τέλευταια του μπάσκετ τελειώνει στις 10 και προσπαθώ στις 11,30 να κοιμάμαι επομένως αφού μετα τις προπονήσεις πρέπει να παίρνω πρωτείνη και μέλι να μην τα ενώσω με το βραδύνο γεύμα η αυτο ισχύει μονο μετα απο την προπόνηση με βάρη?

KATERINI 144
14-07-10, 16:22
στις 10 που τελειώνει η προπόνηση πρωτεΐνη + μελι και μετα μιση ωρα το γευμα που είπαμε, δε σε βολεύει?

KATERINI 144
14-07-10, 16:24
η αυτο ισχύει μονο μετα απο την προπόνηση με βάρη?για όλων των ειδών τις προπονήσεις ισχύει.

Highflyer
14-07-10, 16:32
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα ακολουθήσω το προγραμμα όσο πιο πίστα μπορώ και θα σου πω τις εντύπωσεις μου