PDA

Επιστροφή στο Forum : gold standard vs myofusion



giwrgaras8
15-07-10, 19:03
παιδια την whey gold standard ή την myofusion θεωρειται καλυτερη πρωτεινη?μου ειπαν σε ενα καταστημα που πουλανε πρωτεινες οτι η myofusion της Gaspari Nutrition ειναι καλυτερη σε σχεση με την gold standard καθως περιοχη μια πηγη πρωτεινης περισσοτερο απο την gold standard.ποια η αποψη σας?
ΥΓ:δεν ξερω πως ανεβαζουν φωτογραφιες με τα χαρακτηριστικα τους για αυτο δεν τα αναφερω.

beefmeup
15-07-10, 19:08
δεν μετριεται η ποιοτητα της εκαστοτε πρωτεινης αναλογα με το ποσες πηγες αυτης εχει.

για αλλη δουλεια ειναι οι προτεινες με πολλες πηγες,κ αλλη αυτες με μια.

κ οι 2 που αναφερεις ειναι καλες αναλογα τι τις θες.

giwrgaras8
15-07-10, 19:11
δεν μετριεται η ποιοτητα της εκαστοτε πρωτεινης αναλογα με το ποσες πηγες αυτης εχει.

για αλλη δουλεια ειναι οι προτεινες με πολλες πηγες,κ αλλη αυτες με μια.

κ οι 2 που αναφερεις ειναι καλες αναλογα τι τις θες.
κοιτα εγω προσωπικα θελω ογκο..θελω να παρω μια απο τις 2 και να την συνδιασω με δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη..εσυ ποια θα επελεγες απο αυτες τις 2 αν ειχες στο νου σου αυτο που θελω να κανω εγω?

Ramrod
15-07-10, 19:17
κοιτα εγω προσωπικα θελω ογκο..θελω να παρω μια απο τις 2 και να την συνδιασω με δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη..εσυ ποια θα επελεγες απο αυτες τις 2 αν ειχες στο νου σου αυτο που θελω να κανω εγω?

Έχει να κάνει με την ώρα που τη χρησιμοποιείς. Αν τη θέλεις για μετά την προπό καλύτερα πάρε την gold standard. Είναι καταλληλότερη.

tommygunz
15-07-10, 19:18
Αν θες για αμέσως μετά την προπόνηση (που λογικά για αυτό τη θες αφού λες για δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη) πάρε την ON καλύτερα.

beefmeup
15-07-10, 19:19
κ οι δυο κανουν για να "βαλεις" κιλα που λες οτι θες,σε συνδιασμο με υδατανθρακα.

εγω περνω την gold standard για πρωι κ μετα προπο,κ μια πολλαπλων πηγων σαν την myo,αναμεσα σε γευματα.

giwrgaras8
15-07-10, 19:22
Ναι για μετα την προπονηση την θελω..δλδ απορροφαται πιο γρηγορα η gold?

giwrgaras8
15-07-10, 19:23
κ οι δυο κανουν για να "βαλεις" κιλα που λες οτι θες,σε συνδιασμο με υδατανθρακα.

εγω περνω την gold standard για πρωι κ μετα προπο,κ μια πολλαπλων πηγων σαν την myo,αναμεσα σε γευματα.

πιστευεις οτι καλυτερο ειναι να συνδιασεις μια απο αυτες τις πρωτεινες με δεξτροζη ή μαλτοδεξτρινη απο το να παρω μια πρωτεινη ογκου?

arisfwtis
15-07-10, 19:28
η πρωτεινη ογκου φιλε μου εχει μεσα πολους υδατανθρακες και λιγοτερη πρωτεινη απο τις λεγομενες πρωτεινες γραμμωσης
στην ουσια σου δινει ενα μερος πρωτεινης και το υπολοιπο ειναι σαβουρα

καλυτερα να παρεις μια πρωτεινη 80αρα και τους υδατανθρακες τους παιρνεις απο το φαι σου

beefmeup
15-07-10, 19:46
πιστευεις οτι καλυτερο ειναι να συνδιασεις μια απο αυτες τις πρωτεινες με δεξτροζη ή μαλτοδεξτρινη απο το να παρω μια πρωτεινη ογκου?

ναι,δεν το συζηταμε..σαφως καλυτερα..ετσι κ αλλιως ο υδατανθρακας ειναι πολυ φτηνος.

καλυτερα να εχεις τις πηγες(υδτνθρκ/προτεινη),ξεχωριστα για να ξερεις τι σου γινεται,κ να παιζει με τις ποσοτητες καλυτερα.

ioannis1
15-07-10, 22:20
εγω τις δοκιμασα και τις δυο ειναι εξισου καλες,αν επαιρνα τωρα θα επαιρνα την myofusion.

giwrgaras8
15-07-10, 23:36
εγω τις δοκιμασα και τις δυο ειναι εξισου καλες,αν επαιρνα τωρα θα επαιρνα την myofusion.

φιλε θα προτιμουσες την myofusion με ποιο κρητηριο?

traffic
17-07-10, 11:11
Εγω προσωπικά χρησιμοποιω παντα και τις 2! Ον μετα την προπονηση και μυοφουσιον για αντικατασταση γευματος(π.χ. στο πρωινο, ροφημα πριν τον υπνο) :thumbup:

tommygunz
18-07-10, 19:10
Εγω προσωπικά χρησιμοποιω παντα και τις 2! Ον μετα την προπονηση και μυοφουσιον για αντικατασταση γευματος(π.χ. στο πρωινο, ροφημα πριν τον υπνο) :thumbup:

Ακριβώς το ίδιο.:thumbup:

ioannis1
19-07-10, 13:39
φιλε θα προτιμουσες την myofusion με ποιο κρητηριο?

βασικα δεν ξερω ποσο ειναι αληθινα αυτα που γραφει αλλα το ονομα γκασπαρι εμπνεει.επειτα εχει πολλων ειδων πηγων πρωτεινης

traffic
19-07-10, 16:34
ακριβως οπως λεει και ο ιωαννης!!!Εχει και whey μεσα οποτε κανει και για μεταπροπονητικο,απλα θα πρεπει το επομενο γευμα να ειναι μερικες ωρες μετα....(λογο των πωλών πηγων ).....:toast:

tommygunz
19-07-10, 18:08
Δεν ξέρω ρε παιδιά, για μεταπροπονητικό αν και έχει whey δεν πιστεύω ότι θα ήταν και η βέλτιστη επιλογή, γιατί δεν ξέρουμε σε τι ποσοστά είναι οι πηγές από τις πρωτεϊνες που έχει μέσα. Που ξέρουμε αν η whey που έχει μέσα είναι το 90% ή το 50% από το σύνολο της πρωτεΐνης? Αν είναι για παράδειγμα 90% whey, τότε έχει καλώς. Στην άλλη περίπτωση όμως...

Εγώ αν ήθελα αυστηρά για μεταπροπονητικό μια πρωτεΐνη από τις δύο, την Gold θα επέλεγα.

ioannis1
19-07-10, 22:13
τα εχετε μπερδεψει λιγο.αμεσως μετα την προποηση την παιρνουμε,εχει γουευ και αλλες τρεις πηγες ακομα και κασεινη.μεχρι να πατε σπιτι σας κραταει μετα τρωτε γευμα.δεν ειναι υποκαταστατο.

scarone
24-07-10, 00:26
H gaspari εχει και την καθαρη whey Intapro http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4168&category=562...αλλα εγω θα προτιμουσα την myofusion και για μετα τ προπωνηση αλλα και για αναπληρομα γευματων

chaniotis.manos
24-07-10, 01:22
η πρωτεινη ογκου φιλε μου εχει μεσα πολους υδατανθρακες και λιγοτερη πρωτεινη απο τις λεγομενες πρωτεινες γραμμωσης
στην ουσια σου δινει ενα μερος πρωτεινης και το υπολοιπο ειναι σαβουρα

καλυτερα να παρεις μια πρωτεινη 80αρα και τους υδατανθρακες τους παιρνεις απο το φαι σου

σωστος!!!!!!!!!!!!

traffic
28-07-10, 19:04
τα εχετε μπερδεψει λιγο.αμεσως μετα την προποηση την παιρνουμε,εχει γουευ και αλλες τρεις πηγες ακομα και κασεινη.μεχρι να πατε σπιτι σας κραταει μετα τρωτε γευμα.δεν ειναι υποκαταστατο.
γιατι δεν μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε σαν υποκαταστατο??? αφου η ιδια η εταιρια λεει οτι κραταει τα επιπεδα αμινοξεων στο αιμα ψηλα για 4 ωρες,σε αντιθεση με σκετη whey που μετα απο κανα μισαωρο αρχιζουν και πεφτουν τα επιπεδα αμινοξεων....Ενοω υποκαταστατο σκετης πρωτεινης(αντι για κοτοπουλο δλδ) οχι υποκαταστατο γευματος....

giwrgaras8
30-08-10, 10:39
γιατι δεν μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε σαν υποκαταστατο??? αφου η ιδια η εταιρια λεει οτι κραταει τα επιπεδα αμινοξεων στο αιμα ψηλα για 4 ωρες,σε αντιθεση με σκετη whey που μετα απο κανα μισαωρο αρχιζουν και πεφτουν τα επιπεδα αμινοξεων....Ενοω υποκαταστατο σκετης πρωτεινης(αντι για κοτοπουλο δλδ) οχι υποκαταστατο γευματος....

οποτε ρε παιδια σαν συμπερασμα απο ολα αυτα δεν πιστευετε οτι η myofusion ειναι καλυτερη λυση απο την gold ?μπορει να υστερει οσον αφορα την απορροφηση ως μεταπροπονητικο αλλα σαν υποκαταστατο πρωτεινης σε καποιο γευμα αλλα και για μεταπροπονητικο ειναι πολυ καλη επιλογη(πειτε μου γιατι αυριο θα παω να παρω μια απο τις 2)..επισης παιδια θα ηθελα νας ρωτησω επειδη μαλτοδεξτρινη δεν βρισκω πουθενα(δεξτροζη βρηκα)την μαλτοδεξτρινη με την θα μπορουσα να την αντικαταστησω οσον αφορα το μεταπροπονητικο γευμα?

giannis64
30-08-10, 11:22
αν σου αρεσουν η βαριες γευσεις, οπως σοκολατα παρε την myofusion, αν σου αρεσουνν η ελαφριες θα παρεις την gold !!

και οι δυο ειναι πολυ καλες πρωτεινες!!

alien.carmania
30-08-10, 14:18
αναμεσα στα γευματα αν παρω την myofusion με νερο θα αποροφηθει σε 3 ωρες σωστα..? αν την παρω με γαλα ποσο παραπανω θα καθυστερηση...?

Hercules
30-08-10, 19:29
τα εχετε μπερδεψει λιγο.αμεσως μετα την προποηση την παιρνουμε,εχει γουευ και αλλες τρεις πηγες ακομα και κασεινη.μεχρι να πατε σπιτι σας κραταει μετα τρωτε γευμα.δεν ειναι υποκαταστατο.

οντως τα χουμε μπερδεψει..γιατι υπηρχε η φημη οτι οι πρωτεινες πολλων πηγων ειναι καταλληλες μονο για πριν τον υπνο η το πρωι επειδη αποροφουνται αργα(?).αλλα οπως λεει ο γιαννης κανουν και για μεταπροπονητικα.βασικα καταλαβα οτι το θεμα ειναι ανα δοση να υπαρχει η καταλληλη ποσοτητα απο whey για αμμεση αποροφηση και σε συνδιασμο με τις αλλες πηγες γινεται καλυτερη "δουλεια'',τα λεω καλα?

bb4
07-10-11, 14:05
ON Gold Standard (http://www.xtr.gr/proteines/338/WHEY_PROTEIN_2273g_%28OPTIMUM%29.htm)
Gasprari MyoFusion (http://www.xtr.gr/proteines/366/MYOFUSION__2270_gr_%28GASPARI%29.htm)
Αξίζει να δώσω 8 ευρώ παραπάνω για την Gold ή να πάρω την MyoFusion;

beefmeup
07-10-11, 15:28
αλλο πραγμα η μια πρωτεινη,αλλο η αλλη.
μπες στα αντιστοιχα θεματα του φορουμ,κ διαβασε να δεις για την καθε μια..
μετα αποφασιζεις τι θες.

bb4
07-10-11, 15:37
αλλο πραγμα η μια πρωτεινη,αλλο η αλλη.
μπες στα αντιστοιχα θεματα του φορουμ,κ διαβασε να δεις για την καθε μια..
μετα αποφασιζεις τι θες.

είδα και τις δύο στις αξιολογήσεις και δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά. Μπορείς να μου εξηγίσεις τι εννοείς;

beefmeup
07-10-11, 15:40
τεραστια διαφορα εχουν..

η 2η που αναφερεις ειναι πολλων πηγων προτεινης κ αρα μπορει να χησιμοποιηθει κ μεσα στην μερα σαν υποκαταστατο γευματος,ενω η πρωτη εχει μονο 2 πηγες γρηγορα αφομοιωσιμης πρωτεινης κ καλο ειναι να την περνεις κυριως μετα την προπονα η πριν ας πουμε..
βεβαια κ η myofusion κανει για μετα την προπονα,αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη ως προς το τι νομιζεις εσυ οτι θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα.

bb4
07-10-11, 15:57
τεραστια διαφορα εχουν..

η 2η που αναφερεις ειναι πολλων πηγων προτεινης κ αρα μπορει να χησιμοποιηθει κ μεσα στην μερα σαν υποκαταστατο γευματος,ενω η πρωτη εχει μονο 2 πηγες γρηγορα αφομοιωσιμης πρωτεινης κ καλο ειναι να την περνεις κυριως μετα την προπονα η πριν ας πουμε..
βεβαια κ η myofusion κανει για μετα την προπονα,αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη ως προς το τι νομιζεις εσυ οτι θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα.

Δηλαδή με την gold δεν θα "νιώσω" άμα την πιώ αναμέσα σε γεύματα;

beefmeup
07-10-11, 15:58
αν την συνδιασεις με υ/ες λιπαρα,ναι..
μονη της θα περασει κ δεν θα ακουμπησει..σαν να πινεις νερακι ενα πραγμα.

bb4
07-10-11, 16:01
αν την συνδιασεις με υ/ες λιπαρα,ναι..
μονη της θα περασει κ δεν θα ακουμπησει..σαν να πινεις νερακι ενα πραγμα.

Δηλαδή άμα την πιώ με 2 σάντουιτς γαλοπούλα και 1 πολυβιταμίνη στις 11 το πρωί και με ένα γιαουρτάκι στις 11 το βράδυ θα κάτσει; :P

beefmeup
07-10-11, 16:06
πεστο κ ετσι..αλλα μετα χανεις το νοημα της αρχικης αγορας που ειναι η γρηγορη αφομοιωση εκει που χρειαζεται.
οποτε πας στην μυο αν την θες για τετοια χρηση.

bb4
07-10-11, 16:08
πεστο κ ετσι..αλλα μετα χανεις το νοημα της αρχικης αγορας που ειναι η γρηγορη αφομοιωση εκει που χρειαζεται.
οποτε πας στην μυο αν την θες για τετοια χρηση.

H myofusion για μετά την προπόνα όμως θα κάνει δουλειά ή μονο για γεύμα;

beefmeup
07-10-11, 16:20
θα κανει μια χαρα οτι ειναι να κανει φιλε..
απλα η διαφορα ειναι στην ταχυτητα αποροφησης κ αυτο στο απανταω με γνωμονα τα παραπανω χρηματα που λες οτι θες να διαθεσεις..
αν δεν σε ενδιαφερει τοσο αυτη η τεχνικη λεπτομερια παρε την μυο.

καζ το νου σου.:thumbup:

bb4
07-10-11, 16:33
θα κανει μια χαρα οτι ειναι να κανει φιλε..
απλα η διαφορα ειναι στην ταχυτητα αποροφησης κ αυτο στο απανταω με γνωμονα τα παραπανω χρηματα που λες οτι θες να διαθεσεις..
αν δεν σε ενδιαφερει τοσο αυτη η τεχνικη λεπτομερια παρε την μυο.

καζ το νου σου.:thumbup:

Οkay κομπλέ, στα ίδια χρήματα υπάρχει κάτι καλύτερο; Όχι ε;

Δανάη
08-10-11, 10:52
Δηλαδή με την gold δεν θα "νιώσω" άμα την πιώ αναμέσα σε γεύματα;

νομιζω αν την πάρεις με ενα μεγαλο ποτηρι γαλα(ακομη και σχετικα νηστικος αν εισαι) γινεται δουλεια ;)

karpoutzidis
08-10-11, 11:02
νομιζω αν την πάρεις με ενα μεγαλο ποτηρι γαλα(ακομη και σχετικα νηστικος αν εισαι) γινεται δουλεια ;)

κοιτά το γάλα κάνει την ON MYO και είναι πιο ακριβή χωρίς να υπολογίσεις να την τιμή στο γάλα:P άρα ποίος ο λόγος?

neso
23-08-12, 16:06
Κατ'αρχας δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος, αν κανω λαθος ας μεταφερθει.Επειδη εχω λιγο λιπος ακομη να χασω
ποια απο της δυο πρωτεινες ειναι καλυτερα να παρω;

Αυτη

52690

η αυτη

52691

Η whey εχει λιγοτερο υδατανθρακα.Λογικα δεν αρμοζει στην περιπτωση μου;Η αν παρω myofusion λογω περισσοτερου υδατανθρακα να περιορισω
της δοσεις απο 3 ημερησιως σε 2 π.χ.

Ευχαριστω

Polyneikos
24-08-12, 17:11
Στο 5% που αναλογεί η επιλογή πρωτεϊνης (και οι μικροδιαφορές που υπαρχουν στα γρ. αναμεταξύ τους ) ,στην συνολική προσπαθεια γράμμωσης που επιχειρείς, θα σου ελεγα να διαλέξεις την Gold της Optimum :thumbup:

nick_electro
24-08-12, 17:33
optimum, μακρια απο gaspari!

Madd_Chadd
24-08-12, 21:24
gold whey

BlooDdeaD_MefiSt
25-08-12, 14:59
Tην Gold δαγκωτο..:toast:

chili
25-08-12, 15:08
ειχα διαβασει παλιοτερα οτι στη μυοφουσιον ειχαν βρει λιγοτερη πρωτεινη απ οτι ανγραφεται, επισης η ΟΝ ειναι στανταρακι καθως την παιρνει ο μισος πλανητης:green:

tyler_durden
25-08-12, 15:29
η μια ειναι μπλεντ,η αλλη γουει κον..καμια σχεση..αν ειναι μαζι με το σεικ να τρως και υδατανθρακα/λιπος παρε γουει..
αν τη θες υποκαταστατο,παρε μπλεντ,αλλα οχι αυτο που ποσταρες..

amateur666
25-08-12, 17:55
η μια ειναι μπλεντ,η αλλη γουει κον K isolate..καμια σχεση..αν ειναι μαζι με το σεικ να τρως και υδατανθρακα/λιπος παρε γουει..
αν τη θες υποκαταστατο,παρε μπλεντ,αλλα οχι αυτο που ποσταρες..

;)

Dimitris Heath
16-09-12, 16:15
παιδια την whey gold standard ή την myofusion θεωρειται καλυτερη πρωτεινη?μου ειπαν σε ενα καταστημα που πουλανε πρωτεινες οτι η myofusion της Gaspari Nutrition ειναι καλυτερη σε σχεση με την gold standard καθως περιοχη μια πηγη πρωτεινης περισσοτερο απο την gold standard.ποια η αποψη σας?
ΥΓ:δεν ξερω πως ανεβαζουν φωτογραφιες με τα χαρακτηριστικα τους για αυτο δεν τα αναφερω.

Όπως είδα φίλε Γιώργο..εσύ ψάχνεις μια πρωτείνη που να σου παρέχει αρκετή πρωτείνη και υδατάνθρακα και να την χρησιμοποιείς μετά την γυμναστική.. έκανα το εξής γιατί και εγώ αυτό ακριβώς θέλω..και βρήκα οτι η Gaspari MyoFusion είναι καλύτερη σε σχέση με την 100άρα της ON και ο λόγος είναι οτι έχει περισσότερα λιπαρά, θερμίδες, υδατάνθρακα και ζάχαρα απότι της ON! Ως αποτέλεσμα μετά την γυμναστική το σώμα να ζητάει περισσότερα ζάχαρα σου προτείνω την Gaspari όπως είπαν και πολλοί φίλοι από κάτω!

ΟN 100%
Total Fat - 1 g
Calories - 120
Protein - 24 g
Total Carbohydrate - 3 g
Sugars - 1 g

Gaspari MyoFusion
Total Fat - 3 g
Calories - 157,5
Protein - 25 g
Total Carbohydrate - 5 g
Sugars - 2 g

200sx
17-09-12, 11:40
Η γνωστή myofusion δεν υπάρχει πλέον... Υπάρχει μόνο η νέα Myofusion probiotic... η οποία είναι από πρωτείνη ρυζιού!!!
Άμα πιστεύεται ότι από το ρύζι θα βγαίνει καλής ποιότητας πρωτείνη τότε δοκιμάστε την..

Για πολλών πηγών προτείνω την απίθανη Syntrax Matrix και Elite Fusion 7
Για Whey (Isolate+Conctrate) Dymatize Elite Whey και AllMax AllWhey

Αν εξαιρέσουμε την myofusion που είναι η καινούργια χάλια τότε το μόνο που έχει να κοιτάξεις οταν διαλέγεις πρωτείνη είναι αν θες πολλών πηγών ή whey ή whey isolate και μετά να κοιτάς πόση ζάχαρη και υδατάνθρακα έχουν και να διαλέξεις με τα λιγότερα... και φυσικά την πιο φτηνή.