PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενετικά όρια



muaythaispirit
04-04-07, 22:45
αν και η ερωτηση ειναι γενικη μεχρι τι επιπεδα πιστευεται οτι μπορει να φτασει καποιος με φυσικη προπονηση χωρις αναβολικα?
το ξερω οτι σιγουρα θα διαφερει απο ανθρωπω σε ανθρωπο αλλα ας κανουμε μια γενικη προσεγγιση του θεματος!
ακομα μετα απο ποσα χρονια προπονησης και διατροφης κτλ εχετε βιωση επιπεδο στασιμοτητας και να νιωθετε οτι δεν αναπτυσεστε ποια με φυσικους τροπους παρα ελαχιστα?

pikolo
04-04-07, 23:44
εγω κανω εναμιση με δυο χρονια και ακομα αναπτυσομαι αν και οχι οπως στην αρχη.....προσωπικα πιστευω οτι οταν φτασεις να σηκωνεις +10 κιλα απο τα κιλα σου δυσκολα το ξεπερνασ....εκτος αν κανες χρονια .....και χρονια..

jiujitSu
05-04-07, 12:11
αν και η ερωτηση ειναι γενικη μεχρι τι επιπεδα πιστευεται οτι μπορει να φτασει καποιος με φυσικη προπονηση χωρις αναβολικα?
το ξερω οτι σιγουρα θα διαφερει απο ανθρωπω σε ανθρωπο αλλα ας κανουμε μια γενικη προσεγγιση του θεματος!
ακομα μετα απο ποσα χρονια προπονησης και διατροφης κτλ εχετε βιωση επιπεδο στασιμοτητας και να νιωθετε οτι δεν αναπτυσεστε ποια με φυσικους τροπους παρα ελαχιστα?

Δεν μπορει να απαντηθει μια τετοια ερωτηση φιλε μου. Αν εχεις διατροφη και γυμναστικη στο 100% τοτε εξαρταται τα μεγιστα απο τον σωματυπο. Δεν μπορεις να το γενικευσεις για ολους.
Με απλα λογια...
Με φυσικο τροπο εχεις ενα φυσικο σωμα. Με μη-φυσικο εχεις ενα μη-φυσικο σωμα.

ριξε μια ματια εδω αν μπορεις να καταλαβεις κατι
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1338

Muscleboss
05-04-07, 13:55
Αν και οφείλονται πολλά σε ατομικούς παράγοντες, ύψος, γεννετική προδιάθεση και λοιπά, θα μεταφέρω μια άποψη που έχω ακούσει από κάποιους ΠΟΛΥ παλιούς bodybuilders.

"Δεν έχουμε συναντήσει ποτέ αθλητή που να έχει φτάσει με φυσικό τρόπο περισσότερα από 90 κιλά άπαχης μυικής μάζας, όσα χρόνια και αν γυμνάζεται"

Το παραπάνω είναι πολύ χοντρικό και δίνει κατά μιά άποψη το όριο που "αντέχει" φυσικά το ανθρώπινο σώμα. Νομίζω η ερώτηση είναι πολύ γενική και η απάντηση δε θα μπορούσε να είναι καλύτερη.

Σχετικά με τα επίπεδα της δύναμης τα πράγματα είναι ακόμη πιο δ'υσκολα να προσδιοριστούν. Όσο για το χρόνο εξαρτάται από τι προσπάθεια κάνεις.

ΜΒ

Gasturb
05-04-07, 15:30
"Δεν έχουμε συναντήσει ποτέ αθλητή που να έχει φτάσει με φυσικό τρόπο περισσότερα από 90 κιλά άπαχης μυικής μάζας, όσα χρόνια και αν γυμνάζεται"

Πολυ ενδειάφερον αυτό MB.. πολύ χοντρικά με 15 % λίπος δλδ κάπου 105 σωματικό βάρος, μάλιστα.

Gt

winny
05-04-07, 21:40
αυτο που μπορει να παιξει πολυ ΜΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρολο ειναι τι θα κανεις στην παιδικη ηλικια και εφηβεια. Δηλαδη ο αθλητης που ξεκιναει τον αθλητισμο απο τα παιδικα και εφηβικα του χρονια, κανοντας αθληματα αντοχης κυριως και φυσικης καταστασης (πχ στιβο, κολυμβηση, πολεμικες τεχνες) αν συνεχισει να γυμναζεται, και στην ηλικα των 18 αρχισει bb τα αποτελεσματα που θα εχει, θα απεχουν μακραν απο τον αθλητη που ξεκιναει τις πρωτες αθλητικες δραστηριοτητες στα 18 με 20.

KATERINI 144
06-12-07, 20:02
ξέθαμα του τοπικ........... κάπου εκεί πιστεύω και εγώ στα 100-105 κιλα 12-15% λίπος, για ενα άνθρωπο μέσου ύψους και με μέτρια γενετικά χαρακτηριστικά,
+και σε αυτό που λέει ο winny, πρέπει να ξεκινήσεις απο μικρή ηλικία.

RUHL
06-12-07, 20:22
ξέθαμα του τοπικ........... κάπου εκεί πιστεύω και εγώ στα 100-105 κιλα 12-15% λίπος, για ενα άνθρωπο μέσου ύψους και με μέτρια γενετικά χαρακτηριστικά,
+.

:shock: :shock: :shock: :shock:
Αντε ρε εγω νομιζα οτι μου ειπες οτι αυτο ηταν για σενα 90 τπτ παραπανω

:green:
Εγω δλδ που εχω πολυ καλα χαρακτηριστηκα :bounce: και κανω απο μικρος :squat: ποσο θα παω 120 με 15% :affraid: :affraid: :affraid: :affraid: :affraid: :banghead:

Κατσε να παρω τον αντζεντη τηλεφωνω για να μην ακυρωσει τα εισητηρια που εχω για αμερικα NPC μετα NYpro μετα Ολυμπια:green: :bounce:

KATERINI 144
06-12-07, 20:29
ναι αλεξ 90 για μένα , ξεκίνησα μεν μικρός αλλα σταμάτησα και 10+ χρόνια. εδώ δε μιλάω για μένα που είμαι 34 χρονών :wink:
ούτε για σένα που δεν εισαι νορμάλ στο ύψος, εσει είσαι ψηλός και εννοείτε θα πάρεις περισσότερο βάρος. :wink:

toula_nomikou
04-01-08, 21:00
Πιστευω οτι μετα απο καποια χρονια προπονησης υπαρχει στασιμοτητα στην
αναπτυξη του σωματος αλλα ομως υπαρχει βελτιωση στη ποιοτητα των μυων
οποτε αν γινεται σωστη διατροφη και καλη προπονηση η εικονα του σωματος
βελτιωνεται και φαινεται πιο σκληρο.

ioannis1
04-01-08, 23:08
+1 :army2: