PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγός λήψης συμπληρωμάτων



Σελίδες : [1] 2

ioannis1
21-07-10, 17:43
ΜΕ ΒΑΡΗ

60 λεπτα πριν την προπονηση 5 γρ l-glutamine,3-5 gr l-arginine

30 λεπτα πριν την προπονηση 40-50 γρ αργους υδατανθρακες,25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate

αμεσως μετα την προπονηση 5 γρ-glutamine,10 gr leucine,2-3 gr l-carnitine kai l-tartrate(lclt)

30-60 λεπτα μετα την προπονηση 25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate,40-80 gr γρηγορους υδατανθρακες.

ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ

60 λεπτα πριν την αεροβια 300-500 mg green tea extract,100-200 mg caffeine anhydrous

30 λεπτα πριν την αεροβια 6-10 γρ αμινοξεα (mixed essential aminos)

μετα την αεροβια 25-40 γρ whey protein hydrolysate,3-5 gr creatine monohydrate.

αν η αεροβια γινεται μετα τα βαρη αμεσως τοτε παιρνετε 40-80 γρ γρηγορους υδατανθρακες στο τελος μαζι με τα αλλα.


πηγη musclemag-muscle power nutrition and supplement guide

aqua_bill
21-07-10, 18:04
αυτο ειναι γενικο πλανο ή για καποιο συγκεκριμενο προγραμμα?

ioannis1
21-07-10, 22:11
γενικο.για πριν και μετα την προπονηση.

Doctorg
21-07-10, 22:13
:thumbup:

Eddie
21-07-10, 22:51
30 λεπτα πριν την προπονηση τι ειδους αργο υδατανθρακα μπορεις να φας δλδ,βρωμη?η δε κανει επειδη εχει ινες?

ioannis1
21-07-10, 22:57
κατι ολικης αλεσης.ενα ψωμακι ολικης ,λιγη βρωμη με νερο 3 κουταλιες,λιγες κουταλιες οσπρια.

Eddie
21-07-10, 23:02
κατι ολικης αλεσης.ενα ψωμακι ολικης ,λιγη βρωμη με νερο 3 κουταλιες,λιγες κουταλιες οσπρια.

Μαλιστα,thanks!!:green:

Qlim4X
21-07-10, 23:15
γιαννι εγω ακολουθω το εξεις πλανο που εχει δουλεψει πανω μου. πως σου φενετε?

πρωι
protein
oats
bcaa

πριν την προπονηση
eaas
argirine akg
ornithine akg
beta alanine
creatine


μετα την προπονηση
bcaa
waxymase
protein
glutamine peptides


βραδι πριν τον υπνο
hmb
protein

ioannis1
21-07-10, 23:16
αυτα να τα εφαρμοζετε σε ολες τις διατροφες σας,θα δειτε αποτελεσμα.

ioannis1
21-07-10, 23:17
γιαννι εγω ακολουθω το εξεις πλανο που εχει δουλεψει πανω μου

πρωι
protein
oats
bcaa

πριν την προπονηση
eaas
argirine akg
ornithine akg
beta alanine
creatine


μετα την προπονηση
bcaa
waxymase
protein
glutamine peptides


βραδι πριν τον υπνο
hmb
protein
σωστο θα ποσταρω εδω και ενα ημερησιο πλανο ληψης συμπληρωματων να δειτε.

Qlim4X
21-07-10, 23:22
σωστο

:toast:

scarone
23-07-10, 16:18
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4169 αυτο σ ποια γευματα ειναι καλο να το παιρνουμε;



*****δεν είναι ανάγκη να κάνεις ποστ σε διάφορα θέματα για το ίδιο προϊόν!! mods team*****

alien.carmania
02-08-10, 12:15
σε ενα μηνα θα αρχισω ογκο και θα παρω το m-stak και σκεφτομαι να το συνδιασω για πριν την προ ως εξης

m-stak
argirine
beta alanine
creatine
bcaa

εχω δει οτι το νιτρικο της reflex το nos fusion περιεχει και πρωτεινη κ argirine κ
beta alanine και πολλα αλλα...! ειναι καλος ενας συνδιασμος με το nos fusion η με ξεχωριστα την argirine κ την beta alanine η
m-stak
creatine
bcaa αρκουν?

beefmeup
02-08-10, 12:49
σε ενα μηνα θα αρχισω ογκο και θα παρω το m-stak και σκεφτομαι να το συνδιασω για πριν την προ ως εξης

m-stak
argirine
beta alanine
creatine
bcaa

εχω δει οτι το νιτρικο της reflex το nos fusion περιεχει και πρωτεινη κ argirine κ
beta alanine και πολλα αλλα...! ειναι καλος ενας συνδιασμος με το nos fusion η με ξεχωριστα την argirine κ την beta alanine η
m-stak
creatine
bcaa αρκουν?

αν παρεις αυτο,δεν χρειαζεσαι επιπλεον αυτα

savage
12-08-10, 14:52
ΜΕ ΒΑΡΗ

60 λεπτα πριν την προπονηση 5 γρ l-glutamine,3-5 gr l-arginine

30 λεπτα πριν την προπονηση 40-50 γρ αργους υδατανθρακες,25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate


πηγη musclemag-muscle power nutrition and supplement guide

τωρα υπεπεσε στην αντιληψη μου αυτο το thread.
σεβαστη η αποψη του musclemag.
εγω παντως θα τα εκανα αναποδα αυτα τα 2. πρωτα το φαγητο(γυρω στη 1μιση ωρα πριν την προπ),και αμεσως πριν την προπ υγρα αμινο.

alien.carmania
15-08-10, 16:46
τα υγρα αμινο δεν ειναι καλυτερα να τα περνουμε μετα την προ...?

Devil
15-08-10, 17:06
τα υγρα αμινο δεν ειναι καλυτερα να τα περνουμε μετα την προ...?

υγρα η' στερεα αμινοξεα μπορεις να τα παρεις και πριν και μετα και κατα τη διαρκια της προπονησης

alien.carmania
31-08-10, 15:30
Aυτο το πλανο θα ξεκινησω απο βδομαδα αλλα προς το παρον δεν τα εχω ολα...!

πρωινο...

bcaa 3 caps πριν την αεροβια οταν κανω και μετα
κρεατινη 5 gr
πολυβιταμινη 1 caps
πρωτεινη 1 σουπ της reflex



δεκατιανο

maxepa 2 caps
πρωτεινη 3 σουπ της reflex



μεσημεριανο

πολυβιταμινη 1 caps
λινελαιο 5 gr



πριν την προ

m-stak 1 pak
κρεατινη 5 gr
bcaa 3 caps



μετα την προ

υγρα αμινοξεα 2 κ.σ
κρεατινη 5 gr
δεξτρο\ μαλτο 75 gr
πρωτεινη 3 σουπ της reflex
χρωμιο 1 caps 200mg
βιταμινη c 1 caps 1000mg
γλουταμινη 5 gr



γευμα

πολυβιταμινη 1 caps
ελαιολαδο 5 gr



πριν τον υπνο

maxepa 2 caps
casein 2 σουπ της reflex


πιστευω να ειμαι ενταξη τι λετε? διατροφη θα ποσταρω σε λιγο.....!

billcrx
01-09-10, 19:47
σωστο θα ποσταρω εδω και ενα ημερησιο πλανο ληψης συμπληρωματων να δειτε.

Περιμένω πως και πως να ποστάρεις(εκτός αν υπάρχει ήδη κάπου στο forum και δεν το έω δει) αυτό το ημερήσιο πρόγραμμα λήψης συμπληρωμάτων μπας και τα βάλω σε μια σειρά....Χρησιμότατο θα ήταν να περιέχει τον τρόπο λήψης όλων των απαραίτητων συμπληρωμάτων μέχρι το κατώφλι των ορμονικών και των βαρέων φαρμάκων γενικότερα.Θα ήταν ότι πιο χρήσιμο για τους περισσότερους που ασχολούνται με το άθλημα.

primordial
08-09-10, 11:50
Περιμένω πως και πως να ποστάρεις(εκτός αν υπάρχει ήδη κάπου στο forum και δεν το έω δει) αυτό το ημερήσιο πρόγραμμα λήψης συμπληρωμάτων μπας και τα βάλω σε μια σειρά....Χρησιμότατο θα ήταν να περιέχει τον τρόπο λήψης όλων των απαραίτητων συμπληρωμάτων μέχρι το κατώφλι των ορμονικών και των βαρέων φαρμάκων γενικότερα.Θα ήταν ότι πιο χρήσιμο για τους περισσότερους που ασχολούνται με το άθλημα.


Αυτό είναι κ το σημαντικότερο άλλωστε.... τα φάρμακα..... αλλά βασικά μην σε απασχολεί.... δεν χρεα΄ζεται να ξέρεις τπτ άλλο, ούτε για διατροφή ούτε για προπόνηση.... το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φάρμακα......

Υ.Γ.
Sorry για το off, αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.....

ioannis1
08-09-10, 12:57
Αυτό είναι κ το σημαντικότερο άλλωστε.... τα φάρμακα..... αλλά βασικά μην σε απασχολεί.... δεν χρεα΄ζεται να ξέρεις τπτ άλλο, ούτε για διατροφή ούτε για προπόνηση.... το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φάρμακα......

Υ.Γ.
Sorry για το off, αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.....

δεν καταλαβα ,λες μονο με φαρμακα φτιαχνεσαι;λαθος κανεις.

GiannhsLar
08-09-10, 13:39
Αυτό είναι κ το σημαντικότερο άλλωστε.... τα φάρμακα..... αλλά βασικά μην σε απασχολεί.... δεν χρεα΄ζεται να ξέρεις τπτ άλλο, ούτε για διατροφή ούτε για προπόνηση.... το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φάρμακα......

Υ.Γ.
Sorry για το off, αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.....

υπερβαλλεις....

NASSER
08-09-10, 13:48
Περιμένω πως και πως να ποστάρεις(εκτός αν υπάρχει ήδη κάπου στο forum και δεν το έω δει) αυτό το ημερήσιο πρόγραμμα λήψης συμπληρωμάτων μπας και τα βάλω σε μια σειρά....Χρησιμότατο θα ήταν να περιέχει τον τρόπο λήψης όλων των απαραίτητων συμπληρωμάτων μέχρι το κατώφλι των ορμονικών και των βαρέων φαρμάκων γενικότερα.Θα ήταν ότι πιο χρήσιμο για τους περισσότερους που ασχολούνται με το άθλημα.


Αυτό είναι κ το σημαντικότερο άλλωστε.... τα φάρμακα..... αλλά βασικά μην σε απασχολεί.... δεν χρεα΄ζεται να ξέρεις τπτ άλλο, ούτε για διατροφή ούτε για προπόνηση.... το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φάρμακα......

Υ.Γ.
Sorry για το off, αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.....

ειστε ακυροι και οι δυο!!
Και το φαρμακο για να το κανεις πρεπει να εχεις καποια βαση. Και δεν ειναι σωστη η επιλογη των φαρμακων οταν δεν κανεις αγωνιστικο ββ.
ββ κανουμε για να νιωθουμε καλα πρωτα με τον εαυτο μας, δευτερον σαν τροπο ζωης και ποτε για επίδειξη.

GiannhsLar
08-09-10, 13:53
ειστε ακυροι και οι δυο!!
Και το φαρμακο για να το κανεις πρεπει να εχεις καποια βαση. Και δεν ειναι σωστη η επιλογη των φαρμακων οταν δεν κανεις αγωνιστικο ββ.
ββ κανουμε για να νιωθουμε καλα πρωτα με τον εαυτο μας, δευτερον σαν τροπο ζωης και ποτε για επίδειξη.

+1

pan0z
08-09-10, 14:07
Αυτό είναι κ το σημαντικότερο άλλωστε.... τα φάρμακα..... αλλά βασικά μην σε απασχολεί.... δεν χρεα΄ζεται να ξέρεις τπτ άλλο, ούτε για διατροφή ούτε για προπόνηση.... το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φάρμακα......

Υ.Γ.
Sorry για το off, αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.....

Ειρωνικα πρεπει να το ειπε το παιδι για τα φαρμακα τον φαγατε.

primordial
08-09-10, 15:06
Φυσικά και ειρωνευόμουνα.....
Thx pan0z....:toast:
@Nasser.....

Σαφώς και είναι έτσι όπως το περιγράφεις... πολύ δεν καταλαβαίνουν ότι το φάρμακο θέλει πολύ μεγαλύτερη προσήλωση απ' ότι πολύ πιστεύουν.... όλες οι ώρες τις ημέρας είναι και ένα must.... λανθασμένα λοιπόν πιστεύουν ότι το φάρμακο είναι η εύκολη λύση.....!!!!! Χρειάζεται προσήλωση κ σωστή καθοδήγηση....

@ioannis1....

Τεράστιε συγνώμη για το off απλά ήθελα να το διευκρινήσω.... Περιμένω το part 2 από τον οδηγό λήψης συμπληρωμάτων...:toast:

NASSER
08-09-10, 15:10
primordial παρεξηγησα το ποστ σου, συγνωμη αλλα οταν το διαβασα, μονο αρνητικά το είδα και οχι ειρωνικά. Διάβασα και το Υ.Σ. αλλα δεν με βοηθησε :shock::)
:toast:

Konstantinos.
09-09-10, 19:16
Καλησπερα παιδια, ειμαι νεος στο φορουμ. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα στο να παιρνω 2 διαφορετικες πρωτεϊνες. Εδω και 3 μηνες περιπου παιρνω τη gaspari nutrition myofusion, ενα σκουπ το πρωι και εναμιση μετα τη προπόνηση. Προχθες, επειδη τελείωσε, πηγα και πηρα την Gold Standard 100% Whey της On που από αυτα που εχω διαβασει ειναι γρήγορης απορροφησης και ειναι καλυτερη για μετα τη προπονηση. Αυτο που θελω να ξερω ειναι αν υπαρχει προβλημα στο να παιρνω τη gaspari nutrition myofusion το πρωι ή, και καποια αλλη στιγμη της ημερας αφου ειναι και πιο αργης απορροφησης και να παιρνω την Gold Standard 100% Whey της On μετα τη προπόνηση.

Και κατι ακομα, μου ειπε το παλικαρι στο καταστημα που αγορασα τη πρωτεϊνη οτι καθε 2-3 μηνες ειναι καλο να αλλαζω πρωτεϊνη για να μη συνηθιζει ο οργανισμος στην ιδια. Αληθευει αυτο;

Ευχαριστω

tommygunz
09-09-10, 19:37
Ακριβώς το ίδιο κάνω φίλε. Το πρωί myofusion και μετά την προπόνηση την on. Η myofusion προφανώς και για κάποια άλλη ώρα της ημέρας μαζί με quaker σαν υποκατάστατο γεύματος είναι μια χαρά.

Για αυτό που σου είπε ο τύπος από το κατάστημα δεν ξέρω...

Konstantinos.
09-09-10, 20:42
Τhanks man για τη γρηγορη απάντηση, :thumbup:

jGod
09-09-10, 21:06
alien θεωρείς οτι τα χρημάτα που δαπανάς για όλα αυτά τα συμπληρώματα έχουν απήχηση στο αποτελεσμα που βλεπεις?
θεωρώ σπατάλη χρημάτων τόσα πολλά συμπληρώματα,εκτος αν σου περισσευουν και απλα τα δοκιμαζεις , τοτε παω πασο κ δν μ πεφτει λογος!
αν θες παραπανω αποτελεσμα απο τα βοηθηματα που χρησιμοποιουμε θα πας σε αλλο τομεα..που εκει σιγουρα θα πρεπει να συμπληρωσεις με πολλα συμπληρωαματα για προστασια κτλ κτλ

tommygunz
09-09-10, 21:31
Α alien, πριν την προπόνηση το m-stak με την κρεατίνη καλύτερα θα ήταν να μην τα παίρνεις μαζί. Να απέχει 1 τέταρτο το ένα από το άλλο. Δηλαδή μισή ώρα πριν την προπόνηση την κρεατίνη και μετά από ένα τέταρτο το m-stak (έχει και τα stims και καύτερα να το πάρεις αυτό πιο κοντά στην προπόνηση). Είχα στείλει στην universal γιατί σχεδιάζω και εγώ να το χρησιμοποιήσω μαζί με κρεατίνη και έτσι μου πρότειναν για καλύτερα, όχι όλα μαζί.

stelios025
09-09-10, 21:33
Α alien, πριν την προπόνηση το m-stak με την κρεατίνη καλύτερα θα ήταν να μην τα παίρνεις μαζί. Να απέχει 1 τέταρτο το ένα από το άλλο. Δηλαδή μισή ώρα πριν την προπόνηση την κρεατίνη και μετά από ένα τέταρτο το m-stak (έχει και τα stims και καύτερα να το πάρεις αυτό πιο κοντά στην προπόνηση). Είχα στείλει στην universal γιατί σχεδιάζω και εγώ να το χρησιμοποιήσω μαζί με κρεατίνη και έτσι μου πρότειναν για καλύτερα, όχι όλα μαζί.

Εγώ σκεφτόμουν M-stack πριν την προπόνηση και κρεατίνη μετα...Αυτο πως σου ακούγεται?

tommygunz
09-09-10, 23:15
Το μετά δεν έχει σχέση. Το θέμα είναι εσύ πως θα κάνεις την κατανομή της μέσα στην ημέρα.

π.χ.
Θα παίρνεις 5γρ με το πρωινό + 5γρ post-workout?
Θα παίρνεις 5γρ pre-workout + 5γρ post-workout?
Θα παίρνεις 3γρ με το πρωινό + 3γρ pre-workout + 3γρ post-workout?

Όπως θες εσύ το κάνεις. Απλά σε περίπτωση που θα το κάνεις έτσι ώστε να παίρνεις και pre-wo, τότε εφάρμοσε αυτό που είπα στο παραπάνω ποστ.

stelios025
09-09-10, 23:18
Το μετά δεν έχει σχέση. Το θέμα είναι εσύ πως θα κάνεις την κατανομή της μέσα στην ημέρα.

π.χ.
Θα παίρνεις 5γρ με το πρωινό + 5γρ post-workout?
Θα παίρνεις 5γρ pre-workout + 5γρ post-workout?
Θα παίρνεις 3γρ με το πρωινό + 3γρ pre-workout + 3γρ post-workout?

Όπως θες εσύ το κάνεις. Απλά σε περίπτωση που θα το κάνεις έτσι ώστε να παίρνεις και pre-wo, τότε εφάρμοσε αυτό που είπα στο παραπάνω ποστ.

Thanks. 5 γρ. με πρωινο και 5 γρ. post σκεφτόμουν.

alien.carmania
06-10-10, 16:50
alien θεωρείς οτι τα χρημάτα που δαπανάς για όλα αυτά τα συμπληρώματα έχουν απήχηση στο αποτελεσμα που βλεπεις?
θεωρώ σπατάλη χρημάτων τόσα πολλά συμπληρώματα,εκτος αν σου περισσευουν και απλα τα δοκιμαζεις , τοτε παω πασο κ δν μ πεφτει λογος!
αν θες παραπανω αποτελεσμα απο τα βοηθηματα που χρησιμοποιουμε θα πας σε αλλο τομεα..που εκει σιγουρα θα πρεπει να συμπληρωσεις με πολλα συμπληρωαματα για προστασια κτλ κτλ

απλα ηταν ενα πλανο δεν τα πηρα ολα...! εχω τα βασικα
πρωτεινη, δεξτρ κ μαλτο
πολιβιταμινη
κρεατινη
λιπαρα οξεα
υγρα αμινοξεα
τα αλλα ειναι δοκιμαστικα φιλε μου οχι συνεχεια...!

alien.carmania
06-10-10, 16:53
Α alien, πριν την προπόνηση το m-stak με την κρεατίνη καλύτερα θα ήταν να μην τα παίρνεις μαζί. Να απέχει 1 τέταρτο το ένα από το άλλο. Δηλαδή μισή ώρα πριν την προπόνηση την κρεατίνη και μετά από ένα τέταρτο το m-stak (έχει και τα stims και καύτερα να το πάρεις αυτό πιο κοντά στην προπόνηση). Είχα στείλει στην universal γιατί σχεδιάζω και εγώ να το χρησιμοποιήσω μαζί με κρεατίνη και έτσι μου πρότειναν για καλύτερα, όχι όλα μαζί.

οκ φιλε.... τελικα την κρεατινη την περνω παντα το πρωι και τις ημερες με προ μετα την προ....

τακης
15-11-10, 17:30
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειται ποια συμπληρωματα χριαζονται για να εισαι σε ενα καλο σταδιο...το σιγουρο ειναι οτι η πρωτεηνη κ η κρεατινη δεν φτανουν...αν μπορουσε κανενας φιλος να βοηθουσε,θα ηταν πολιτημη η βοηθεια του...και δεν ενοω εταιριες αλλα ποια συμπλιροματα....ευχαριστω..:bbbiceps:

GyM=life
15-11-10, 17:33
Δηλαδη εγω π περνω μολις τελιωνω την προπονηση καπακι πρωτεινη γλουταμινη,κρεατινη ειναι λαθος?

τακης
15-11-10, 17:44
:thumbup:αλλα αφτα ειναι ελαχιστα πιστευω.Σε ολοι την διαρκεια της μερας ενοω.περα απο το φαγητω..

exkaliber
15-11-10, 18:04
5 gr bcaa 15 λεπτα πριν την προπονηση,ειτε με βαρη ειτε αεροβικη
και 5 αριβως μετα
10 λεπτα μετα whey
μπορω να χρησιμοποιησω bcaa και αλλη ωρα?

jimmy007
15-11-10, 23:24
5 gr bcaa 15 λεπτα πριν την προπονηση,ειτε με βαρη ειτε αεροβικη
και 5 αριβως μετα
10 λεπτα μετα whey
μπορω να χρησιμοποιησω bcaa και αλλη ωρα?

Αν λαμβάνουμε υπερβολική ποσότητα BCAA'S, αυτή δεν αξιοποιείται ολοκληρωτικά αφού προκύπτει έλλειμα των υπολοίπων αμινοξέων και πλεόνασμα αυτών και ο οργανισμός δεν μπορεί να πρωτεινοσυνθέσει με μόνο 3 αμινοξέα...

exkaliber
16-11-10, 01:13
Αν λαμβάνουμε υπερβολική ποσότητα BCAA'S, αυτή δεν αξιοποιείται ολοκληρωτικά αφού προκύπτει έλλειμα των υπολοίπων αμινοξέων και πλεόνασμα αυτών και ο οργανισμός δεν μπορεί να πρωτεινοσυνθέσει με μόνο 3 αμινοξέα...

χμ..
δηλαδη?:green:
δεν σε καταλαβα

Devil
16-11-10, 02:23
Αν λαμβάνουμε υπερβολική ποσότητα BCAA'S, αυτή δεν αξιοποιείται ολοκληρωτικά αφού προκύπτει έλλειμα των υπολοίπων αμινοξέων και πλεόνασμα αυτών και ο οργανισμός δεν μπορεί να πρωτεινοσυνθέσει με μόνο 3 αμινοξέα...

απο που προκυπτει αυτο?

savage
16-11-10, 02:42
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειται ποια συμπληρωματα χριαζονται για να εισαι σε ενα καλο σταδιο...το σιγουρο ειναι οτι η πρωτεηνη κ η κρεατινη δεν φτανουν...αν μπορουσε κανενας φιλος να βοηθουσε,θα ηταν πολιτημη η βοηθεια του...και δεν ενοω εταιριες αλλα ποια συμπλιροματα....ευχαριστω..:bbbiceps:

αυτα ειναι μυθοι που διαδιδουν αυτοι που τους συμφερει να πουλανε συμπληρωματα!! υπαρχουν ανθρωποι που δεν παιρνουν τιποτα η παιρνουν ελαχιστα και ειναι σε απιστευτη σωματικη κατασταση.

αν τρως σωστα δε χρειαζεσαι καν συμπληρωματα.

απο κει και περα τα ουσιωδη συμπληρωματα ειναι η πολυβιταμινη,τα fish oils,η πρωτεινη ορου γαλακτος,τα αμινοξεα και κατα δευτερο λογο το waxy maize,καποια αντιοξειδωτικα και η κρεατινη.

ολα τα υπολοιπα αν τα δεις value per money δεν αξιζουν μια.δωστα σε κοτοπουλα καλυτερα τα λεφτα σου

lef
16-11-10, 18:55
αυτα ειναι μυθοι που διαδιδουν αυτοι που τους συμφερει να πουλανε συμπληρωματα!! υπαρχουν ανθρωποι που δεν παιρνουν τιποτα η παιρνουν ελαχιστα και ειναι σε απιστευτη σωματικη κατασταση.

αν τρως σωστα δε χρειαζεσαι καν συμπληρωματα.

απο κει και περα τα ουσιωδη συμπληρωματα ειναι η πολυβιταμινη,τα fish oils,η πρωτεινη ορου γαλακτος,τα αμινοξεα και κατα δευτερο λογο το waxy maize,καποια αντιοξειδωτικα και η κρεατινη.

ολα τα υπολοιπα αν τα δεις value per money δεν αξιζουν μια.δωστα σε κοτοπουλα καλυτερα τα λεφτα σου

εισαι και το πιο τρανο παραδειγμα:green:

giannis64
16-11-10, 20:09
ναι μονο για να φας σωστα και να παρεις τις ποσοτητες που περνεις απο τα συμπληρωματα πρεπει να εισαι του μαρινακη ο γιος.

σιγουρα απο το στερεο φαγητο τιποτα καλυτερο. αλλα αντε φαε τοσο οσο πρεπει. μπορει κανενας?

savage
17-11-10, 05:40
εισαι και το πιο τρανο παραδειγμα:green:


ποσα ξερεις εσυ...


ναι μονο για να φας σωστα και να παρεις τις ποσοτητες που περνεις απο τα συμπληρωματα πρεπει να εισαι του μαρινακη ο γιος.


σιγουρα απο το στερεο φαγητο τιποτα καλυτερο. αλλα αντε φαε τοσο οσο πρεπει. μπορει κανενας?

μια χαρα γινεται.το εχω ξαναπει.εγω μεχρι που πηγα φανταρος το φθινοπωρο του 2008 δεν επαιρνα συμπληρωματα.ουτε πρωτεινη.απλα λογω στρατου επειδη ηξερα οτι δε θα ετρωγα σωστο (και κυριως αρκετο) φαι τα ξεκινησα και εμεινε η συνηθεια.

μαλιστα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα ξανασταματησω μετα τους αγωνες του νοεμβρη.

τελος παντων στο θεμ μας τωρα.ουτε τοσα λεφτα χρειαζονται πια για φαι ουτε τιποτα.εξυπνες αγορες χρειαζονται.
απλα αυτες συνηθως επιλεγουμε να τις κανουμε μονο για συμπληρωματα απο το εξωτερικο,για να αγορασουμε την πρωτεινη με 40 αντι για 70 ευρω που θα την παιρναμε απο μαγαζι εδω.
αν πχ αγοραζουμε την 6αδα αυγων απο το σουπερμαρκετ 1,5 ευρω αντι να παιρνουμε με 3 ευρω μια ολοκληρη 30αδα απο τη βαρβακειο,η αν αγοραζουμε το φιλετο κοτοπουλο αγγελακης με 11 ευρω το κεσεδακι(που εχει 3 κομματια κοτοπουλο μονο) αντι να ψωνισουμε 8 κιλα φιλετο κοτοπουλο με 50 ευρω απο την αγορα,η αν αγοραζουμε ενα ενα τα γιαουρτια αντι να παιρνουμε το μονοκιλο,τοτε δε μας φταινε οι τιμες,μας φταινε οι επιλογες μας.

δε θελει τιποτα μαγικα ουτε τρελα λεφτα.


αλλα αν χαλαμε 300 ευρω το μηνα για νιτρικα,φορμουλες,μονουδρικη,λιποδιαλυτες,testboosters,πρωτεινες,αμινοξεα,vitargo,HMB,ZMA,gabba,πολυβιταμινες,ξεχωριστα αμινοξεα,γλουκοσαμινες,μπαρες πρωτεινης και δε συμμαζευεται,εε τοτε σιγουρα δεν περισσευουν πολλα λεφτα για φαι.

kutsup
17-11-10, 08:52
μαλιστα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα ξανασταματησω μετα τους αγωνες του νοεμβρη.

τελος παντων στο θεμ μας τωρα.ουτε τοσα λεφτα χρειαζονται πια για φαι ουτε τιποτα.εξυπνες αγορες χρειαζονται.
..........................

αλλα χαλαμε 300 ευρω το μηνα για νιτρικα,φορμουλες,μονουδρικη,λιποδιαλυτες,testboosters,πρωτεινες,αμινοξεα,vitargo,HMB,ZMA,gabba,πολυβιταμινες,ξεχωριστα αμινοξεα,γλουκοσαμινες,μπαρες πρωτεινης και δε συμμαζευεται,εε τοτε σιγουρα δεν περισσευουν πολλα λεφτα για φαι.

Μάλλον πολύ χαλαρή δουλειά έχεις και μπορείς να τρως κάθε λίγο και λιγάκι φαγητό.
Κι όσο για τα συμπληρώματα που γράφεις πέραν από την πρωτείνη την κρεατίνη και βιταμίνες άντε και κανά νιτρικό για να σε ξυπνάει στο γυμναστήριο, τα υπόλοιπα είναι για ψυχολογικούς λόγους.

giannis64
17-11-10, 10:01
Μάλλον πολύ χαλαρή δουλειά έχεις και μπορείς να τρως κάθε λίγο και λιγάκι φαγητό.
Κι όσο για τα συμπληρώματα που γράφεις πέραν από την πρωτείνη την κρεατίνη και βιταμίνες άντε και κανά νιτρικό για να σε ξυπνάει στο γυμναστήριο, τα υπόλοιπα είναι για ψυχολογικούς λόγους.

+ 1000000000000000:thumbup:

exkaliber
17-11-10, 12:41
[QUOTE=giannis64;277721]ναι μονο για να φας σωστα και να παρεις τις ποσοτητες που περνεις απο τα συμπληρωματα πρεπει να εισαι του μαρινακη ο γιος.

[QUOTE]

ουτε αυτος μπορει νομιζω :P

θελω να πω οτι τα συμπληρωματα,γενικα,ειναι πανω απο ολα πρακτικα,γι αυτο τα παιρνουμε
πχ για να παρεις ενα γρ βιταμινη c απο πορτοκαλια ξερεις ποσα πρεπει να φας?
14!!!
ενω απο συμπληρωμα το παιρνεις με μια καψουλα

savage
17-11-10, 18:17
Μάλλον πολύ χαλαρή δουλειά έχεις και μπορείς να τρως κάθε λίγο και λιγάκι φαγητό.

μπα.απλα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και τυγχανει να οριζω εγω τα ωραρια μου.αλλα αυτο τι σχεση εχει???εδω μιλαμε για φαγητα vs συμπληρωματα απο αποψη κοστους,οχι αν προλαβαινουμε να φαμε καθε 3 ωρες η οχι.
εγω ειπα οτι δεν ειναι και τοσο πιο φτηνα πια.δεν ειπα οτι αν δε μπορειτε να φατε στη δουλεια σας,μεινετε νηστικοι και μην παρετε συμπληρωματα.


Κι όσο για τα συμπληρώματα που γράφεις πέραν από την πρωτείνη την κρεατίνη και βιταμίνες άντε και κανά νιτρικό για να σε ξυπνάει στο γυμναστήριο, τα υπόλοιπα είναι για ψυχολογικούς λόγους.

δε διαφωνουμε.για ξαναδιαβασε τι εγραψα πιο πανω


απο κει και περα τα ουσιωδη συμπληρωματα ειναι η πολυβιταμινη,τα fish oils,η πρωτεινη ορου γαλακτος,τα αμινοξεα και κατα δευτερο λογο το waxy maize,καποια αντιοξειδωτικα και η κρεατινη.

ολα τα υπολοιπα αν τα δεις value per money δεν αξιζουν μια.δωστα σε κοτοπουλα καλυτερα τα λεφτα σου

:thumbup:

giannis64
17-11-10, 18:44
ποσα ξερεις εσυ...



μια χαρα γινεται.το εχω ξαναπει.εγω μεχρι που πηγα φανταρος το φθινοπωρο του 2008 δεν επαιρνα συμπληρωματα.ουτε πρωτεινη.απλα λογω στρατου επειδη ηξερα οτι δε θα ετρωγα σωστο (και κυριως αρκετο) φαι τα ξεκινησα και εμεινε η συνηθεια.

μαλιστα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα ξανασταματησω μετα τους αγωνες του νοεμβρη.

τελος παντων στο θεμ μας τωρα.ουτε τοσα λεφτα χρειαζονται πια για φαι ουτε τιποτα.εξυπνες αγορες χρειαζονται.
απλα αυτες συνηθως επιλεγουμε να τις κανουμε μονο για συμπληρωματα απο το εξωτερικο,για να αγορασουμε την πρωτεινη με 40 αντι για 70 ευρω που θα την παιρναμε απο μαγαζι εδω.
αν πχ αγοραζουμε την 6αδα αυγων απο το σουπερμαρκετ 1,5 ευρω αντι να παιρνουμε με 3 ευρω μια ολοκληρη 30αδα απο τη βαρβακειο,η αν αγοραζουμε το φιλετο κοτοπουλο αγγελακης με 11 ευρω το κεσεδακι(που εχει 3 κομματια κοτοπουλο μονο) αντι να ψωνισουμε 8 κιλα φιλετο κοτοπουλο με 50 ευρω απο την αγορα,η αν αγοραζουμε ενα ενα τα γιαουρτια αντι να παιρνουμε το μονοκιλο,τοτε δε μας φταινε οι τιμες,μας φταινε οι επιλογες μας.

δε θελει τιποτα μαγικα ουτε τρελα λεφτα.


αλλα αν χαλαμε 300 ευρω το μηνα για νιτρικα,φορμουλες,μονουδρικη,λιποδιαλυτες,testboosters,πρωτεινες,αμινοξεα,vitargo,HMB,ZMA,gabba,πολυβιταμινες,ξεχωριστα αμινοξεα,γλουκοσαμινες,μπαρες πρωτεινης και δε συμμαζευεται,εε τοτε σιγουρα δεν περισσευουν πολλα λεφτα για φαι.


Νίκο μάλλον τα έχεις υπολογίσει πολύ λάθος.
πρώτον όλοι δεν είναι από την Αθήνα για να έχουν Βαρβάκειο και άλλες τέτοιες πα...ριες..
ούτε την δυνατότητα των τόσων πολλών επιλογών αγοράς που έχει η Αθήνα.

δεύτερων σε μια διατροφή δεν είναι μόνο τα αυγά και τα γιαούρτια, έχει και κρέατα και ψάρια. έχει ρύζι μακαρόνια και πολλά άλλα.

τώρα θέλεις να μας πείσεις ότι τα τρόφιμα είναι πιο φτηνά?
ε δεν γίνετε με τίποτα.

thanasis reaction
17-11-10, 18:59
5 κιλα φιλετο κοτοπουλο απο το μακρο χθες 33 ευρω.ακριβο η' φθηνο?

giannis64
17-11-10, 19:02
περιπου στα 800γρ πρωτεινη :rolf:

Στελιος
17-11-10, 19:06
5 κιλα φιλετο κοτοπουλο απο το μακρο χθες 33 ευρω.ακριβο η' φθηνο?

μια χαρα εισαι

giannis64
17-11-10, 19:12
ενταξη παντος το χαλασαμε το τοπικ. ελπιζω να ειναι μεχρι εδω..

savage
17-11-10, 19:46
Νίκο μάλλον τα έχεις υπολογίσει πολύ λάθος.
πρώτον όλοι δεν είναι από την Αθήνα για να έχουν Βαρβάκειο και άλλες τέτοιες πα...ριες..
ούτε την δυνατότητα των τόσων πολλών επιλογών αγοράς που έχει η Αθήνα.

δεύτερων σε μια διατροφή δεν είναι μόνο τα αυγά και τα γιαούρτια, έχει και κρέατα και ψάρια. έχει ρύζι μακαρόνια και πολλά άλλα.

τώρα θέλεις να μας πείσεις ότι τα τρόφιμα είναι πιο φτηνά?
ε δεν γίνετε με τίποτα.

το οτι δεν ειναι ολοι απο την αθηνα το ξερω,αλλα ευκαιριες και προσφορες υπαρχουν παντου,αρκει να το ψαχνει κανεις κι οχι να ψαχνει μονο για προσφορες για σκονες.

επισης ποτε δεν ειπα οτι το φαι ειναι πιο φτηνο,για ξαναδιαβασε εδω αναφερομενος στα συμπληρωματα.



εγω ειπα οτι δεν ειναι και τοσο πιο φτηνα πια.


ναι ειναι λιγο πιο φτηνα απο το φαι,αλλα οχι τοσο τραγικα πιο φτηνα οπως τα παρουσιαζουν ολοι.

φυσικα και θα εχει και κρεας και ψαρια η διατροφη,για ξαναδες τι εγραψα





η αν αγοραζουμε το φιλετο κοτοπουλο αγγελακης με 11 ευρω το κεσεδακι(που εχει 3 κομματια κοτοπουλο μονο) αντι να ψωνισουμε 8 κιλα φιλετο κοτοπουλο με 50 ευρω απο την αγορα,

προφανως θα αγορασουμε και κρεας

ενα κιλο φιλετο κοτοπουλο μπορεις να το παρεις με 7,5 ευρω.δηλ εχει 280 γραμ πρωτεινη.
για να παρεις 280 γραμ πρωτεινης απο σκονη ,πρεπει να χρησιμοποιησεις απο 300 ως 400 γραμ σκονης(αναλογως με την περιεκτικοτητα της). δηλ θες απο 10 ευρω για τα 300 γραμ σκονης(αν ειναι isolate) αλλιως αν πας σε μικροτερης περιεκτικοτητας πχ pharma blend(76% πρωτεινη) θες για 400 γραμ σκονης καπου στα 8,5 ευρω οποτε μια η αλλη ειναι.

μονο με το μοσχαρι και το ψαρι υπαρχει θεμα γιατι αυτα ειναι πιο ακριβα,αλλα αν πληρωνεις και για πρωτεινη και για fish oils παλι μια η αλλη θα σου ερεθι πανω κατω.

τωρα για τα μακαρονια,ρυζια κτλ που λες ειναι αστοχο το παραδειγμα,γιατι αφενος αυτα ειναι πολυ πιο φτηνα ετσι κι αλλιως,αφετερου τι θα κανουμε δηλαδη?θα πινουμε δεξτροζη και waxy αντ'αυτων?πιο ακριβα ειναι

giannis64
17-11-10, 20:18
το οτι δεν ειναι ολοι απο την αθηνα το ξερω,αλλα ευκαιριες και προσφορες υπαρχουν παντου,αρκει να το ψαχνει κανεις κι οχι να ψαχνει μονο για προσφορες για σκονες.

νικο με μενα μιλας και οχι με κανα παιδακι.
λες δηλαδη οτι εσυ ψαχνεις να βρεις πιο φτηνα ενω εγω (μιλαω μονο για τον εαυτο μου) ψαχνω μονο για συμπληρωματα?
δες τι υπολογισμους κανεις στο τελος του ποστ.

επισης ποτε δεν ειπα οτι το φαι ειναι πιο φτηνο,για ξαναδιαβασε εδω αναφερομενος στα συμπληρωματα.



ναι ειναι λιγο πιο φτηνα απο το φαι,αλλα οχι τοσο τραγικα πιο φτηνα οπως τα παρουσιαζουν ολοι.

φυσικα και θα εχει και κρεας και ψαρια η διατροφη,για ξαναδες τι εγραψα


προφανως θα αγορασουμε και κρεας

αρα τζαμπα ποστ κανεις νικο. και ναι μαλλον δεν τα πληρωνεις μονος σου γιατι εγω και την ψαχνω και πιο ακριβα μου βγενουν τα φαγητα.
και μαλιστα πολυ πιο ακριβα..


ενα κιλο φιλετο κοτοπουλο μπορεις να το παρεις με 7,5 ευρω.δηλ εχει 280 γραμ πρωτεινη.
για να παρεις 280 γραμ πρωτεινης απο σκονη ,πρεπει να χρησιμοποιησεις απο 300 ως 400 γραμ σκονης(αναλογως με την περιεκτικοτητα της). δηλ θες απο 10 ευρω για τα 300 γραμ σκονης(αν ειναι isolate) αλλιως αν πας σε μικροτερης περιεκτικοτητας πχ pharma blend(76% πρωτεινη) θες για 400 γραμ σκονης καπου στα 8,5 ευρω οποτε μια η αλλη ειναι.

και εδω εισαι λαθος.εγω εχω πρωτεινη που ανα 100γρ σκονη εχει 69.5 γρ πρωτεινη αρα στο κιλο ?? μαθηματικος εισαι υπολογισε τα..



μονο με το μοσχαρι και το ψαρι υπαρχει θεμα γιατι αυτα ειναι πιο ακριβα,αλλα αν πληρωνεις και για πρωτεινη και για fish oils παλι μια η αλλη θα σου ερεθι πανω κατω.

ουτε πανω ουτε κατω. ειναι μεγαλη η διαφορα κοστους ψαριου-μοσχαρι απο μια πρωτεινη.

τωρα για τα μακαρονια,ρυζια κτλ που λες ειναι αστοχο το παραδειγμα,γιατι αφενος αυτα ειναι πολυ πιο φτηνα ετσι κι αλλιως,αφετερου τι θα κανουμε δηλαδη?θα πινουμε δεξτροζη και waxy αντ'αυτων?πιο ακριβα ειναι

ακομα και εδω εχεις λαθος. δες ενα σακι waxy η μαλλον μαλτο ποσες θερμιδες σου δινει και ποσο ρυζι θες για να τα φτασεις.

και ξανα λεω.... σαν την στερεα τροφη δεν εχει καλυτερη, αλλα οχι και οικονομικοτερη.

και θα υπολογησεις και ολα τα υπολοιπα που πρεπει για να μαγειρευτουν, να καθαριστουν αλλα και τον κοπο του μαγειρεματος.

beefmeup
17-11-10, 20:23
αν κ για μενα δεν ειναι τοσο θεμα φτηνιας η οχι..

οι θερμιδες σε υγρη μορφη ειναι πιο ευκολες στην καταναλωση απο αυτες σε στερεη κ αυτο ειναι κανονας.
οποτε το θεμα το δικου μου ειναι οτι δεν μπορω να κατεβαζω μεγαλες ποσοτητες φαγητου,χωρις να σκαω κ να φουσκωνω..

πολυ οφ,ομως το θεμα χαχα!!

giannis64
17-11-10, 20:25
αν κ για μενα δεν ειναι τοσο θεμα φτηνιας η οχι..

οι θερμιδες σε υγρη μορφη ειναι πιο ευκολες στην καταναλωση απο αυτες σε στερεη κ αυτο ειναι κανονας.
οποτε το θεμα το δικου μου ειναι οτι δεν μπορω να κατεβαζω μεγαλες ποσοτητες φαγητου,χωρις να σκαω κ να φουσκωνω..

πολυ οφ,ομως το θεμα χαχα!!

και δεν ειναι μονο αυτο...

δεν μπορω να βρω και που μπορουν να μεταφερθουν..:turtle:

savage
17-11-10, 20:59
ναι γιαννη το ξερω οτι μιλαω με σενα κι οχι με κανα παιδακι αλλα παραλληλα μας διαβαζουν και αλλοι(και πολλα παιδακια μεταξυ αλλων).

δεν σου τη λεω,ουτε αφηνω αιχμες εναντιον σου,απλα οι διαφωνιες ειναι κι αυτες μεσα στο προγραμμα,κουβεντα κανουμε.

το ξερω οτι κι εσυ οπως και γω τα φαγητα τα αγοραζεις και τα μαγειρευεις μονος σου,το ξερω οτι το ψαχνεις και στα φαγητα και οχι μονο στα συμπληρωματα.

επειδη οπως ειδα μας διαβαζουν κι αλλοι (τα παιδακια που λεγαμε που το μονο με το οποιο επιβαρυνονται οικονομικα ειναι τα συμπληρωματα γιατι φαι συνηθως πληρωνει ο γονιος) οι οποιοι βγαζουν λανθασμενα συμπερασματα(οτι ειναι παμφθηνα τα συμπληρωματα εναντι των φαγητων) ξεκαθαριζω το τοπιο μιας κι εχω σπουδασει μαθηματικος με τις αναγωγες που εκανα στο τελος του ποστ και βλεπω οτι το κοτοπουλο και τα αυγα αναλαογικα ειναι πιο φτηνα.

και πιστεψε με δεν ειμαι καθολου λαθος στους υπολογισμους μου.
ξαναλεω 1 κιλο κοτοπουλο=280 γραμ πρωτεινη με 7,5 ευρω
η πρωτεινη σου εχει 70% πρωτεινη ανα 100 γραμ σκονης,αρα για να παρεις 280 πρωτεινη θες 400 γραμ σκονης.ας πουμε οτι εχει 44 ευρω η πρωτεινη σε συκευασια 2,2 κιλων(σαν την whey shake καλη ωρα).
44 ευρω/2200 γραμ σκονης=2 ευρω τα 100 γραμ,
αρα 8 ευρω στα 400 γραμ σκονης,αρα ειναι πιο ακριβη η πρωτεινη.

τελος παντων πολυ το κουρασαμε το θεμα,ο καθενας κανεις τις επιλογες του,αλλα τα φτωχα μαθηματικα μου δειχνουν οτι δεν υπαρχει καμια τραγικα μεγαλη διαφορα στις τιμες.απο κει και περα περι ορεξεως...

Eddie
17-11-10, 21:18
Αφου θα τα μεταφερει που θα τα μεταφερει ο Γιαννης να πω και γω κατι αλλο.

Το θεμα δεν ειναι μονο ποσο αγοραζεις το κρεας η το ρυζι η τα ψαρια.Μεχρι τωρα δεν ειδα κανεναν να λεει οτι για να ψησεις τα 5κιλα κοτοπουλο πρεπει να καψεις 15-20 ωρες κουζινα και να δωσεις ενα 10ρικο στα μπαχαρια!

Ειναι πολλα τα εξοδα,το ρευμα μας εχει μαμησει κανονικα.Εγω στο σπιτι μονο για μενα καιω σχεδον 2 ωρες+ κουζινα τη μερα,ειναι πολλα τα λεφτα.

GyM=life
18-11-10, 13:00
καλυτερη χρηση bcaa?ποτε ειναι καλυτερο να τα περνουμε?εχοντας φυσικα και whey-kreatini!

Eddie
18-11-10, 13:05
καλυτερη χρηση bcaa?ποτε ειναι καλυτερο να τα περνουμε?εχοντας φυσικα και whey-kreatini!

10λεπτα πριν την προπονηση και αμεσως μετα την προπονηση.

Μπορεις να πιεις και ενδιαμεσα αν θελεις.

GyM=life
18-11-10, 13:12
10λεπτα πριν την προπονηση και αμεσως μετα την προπονηση.

Μπορεις να πιεις και ενδιαμεσα αν θελεις.

ωραια ευχαριστω!και κατι ακομα ελεγα να παρω της optimum...μ προτινεις καποιο καλυτερο?απο xtr stores παντα!

Eddie
18-11-10, 13:17
ωραια ευχαριστω!και κατι ακομα ελεγα να παρω της optimum...μ προτινεις καποιο καλυτερο?απο xtr stores παντα!

Να σαι καλα..

Εγω θα επαιρνα τη σκονη της warriorlab.To μοναδικο προιον που θα διαλεγα απο αυτη την εταιρια.

GyM=life
18-11-10, 13:20
Να σαι καλα..

Εγω θα επαιρνα τη σκονη της warriorlab.To μοναδικο προιον που θα διαλεγα απο αυτη την εταιρια.

α οχι καψουλες?σιγουρα?γτ την warriorlab ουτε εγω την παω=D

exkaliber
18-11-10, 13:22
μ προτινεις καποιο καλυτερο?απο xtr stores παντα!

μελι εχουν πια εκει περα?

Eddie
18-11-10, 13:23
α οχι καψουλες?σιγουρα?γτ την warriorlab ουτε εγω την παω=D

Τωρα να μου συγκρινες καμια universal με την warriorlab να σου πω αστο,αλλα εγω αναμεσα απο καψουλες της ΟΝ και τη σκονη της warriorlab θα διαλεγα σκονη.

GyM=life
18-11-10, 13:43
Τωρα να μου συγκρινες καμια universal με την warriorlab να σου πω αστο,αλλα εγω αναμεσα απο καψουλες της ΟΝ και τη σκονη της warriorlab θα διαλεγα σκονη.

ok εγινε!ευχαριστω=]

jannous44
16-12-10, 15:52
παιδια εγω σαν αρχαριος με το θεμα "συμπληρωματα" λεω να αρχισω με πρωτεινη ορου τις ΟΝ , πολυβιταμινες MultiMAx (2 x μερα) τις M double you , κρεατινη και Καρνιτινη (απο φαρμακια φιαλιδια 1ml) τι λετε καλα ειναι? μηπως χρειαζετε να παρω και βιταμινη C και αμινοξεα?

exkaliber
16-12-10, 16:06
Καρνιτινη γιατι????
ποση βιταμινη σε εχει η πολυβιταμινη που λες??

jannous44
16-12-10, 16:09
καρνιτινη για καυση του λιπους η πολυβιτ εχει 400mg οποτε θα περνω 2 χαπια αρα 400χ2= 800mg

exkaliber
16-12-10, 16:26
εισαι καλυμενος απο βιτ. σ

Devil
16-12-10, 16:55
καρνιτινη για καυση του λιπους η πολυβιτ εχει 400mg οποτε θα περνω 2 χαπια αρα 400χ2= 800mg

edit

ακυρο νομιζα οτι εγραφες για την καρνιτινη....

PETROS019
17-12-10, 16:28
εγω 3 ωρες μετα το γευμα πινω whεy με 5 gr γλουταμινη μετα απο μια ωρα περνω νιτρικο μετα απο 40 λεπτα παω προπο και μετα τιν προπ περνω whεy με 5 γρ γλουταμινη 5 γρ κρεατινη και 50 γρ δεχτροζη ειναι καλος ο συνδιασμος ?

Devil
17-12-10, 21:34
εγω 3 ωρες μετα το γευμα πινω whεy με 5 gr γλουταμινη μετα απο μια ωρα περνω νιτρικο μετα απο 40 λεπτα παω προπο και μετα τιν προπ περνω whεy με 5 γρ γλουταμινη 5 γρ κρεατινη και 50 γρ δεχτροζη ειναι καλος ο συνδιασμος ?

ναι νταξι καλος ειναι...

Mr.Pink
09-01-11, 20:56
Τη whey δεν πρεπει να την παιρνουμε αμεσως μετα το γυμναστηριο;Τι 30-60 λεπτα μετα;Καινουριο ειναι αυτο ή εγω κανω λαθος;

beefmeup
09-01-11, 20:59
Τη whey δεν πρεπει να την παιρνουμε αμεσως μετα το γυμναστηριο;Τι 30-60 λεπτα μετα;Καινουριο ειναι αυτο ή εγω κανω λαθος;

πρεπει δεν υπαρχουν πουθενα.

αυτο που λες για 30-60 λεπτα μπορεις να το κανεις αν συντρεχουν κ αλλοι λογοι.
δεν ξερω που το διαβασες,αλλα πρεπει να γραφει κ γιατι μπορεις να το κανεις αυτο μαζι λογικα..

Mr.Pink
09-01-11, 23:15
πρεπει δεν υπαρχουν πουθενα.

αυτο που λες για 30-60 λεπτα μπορεις να το κανεις αν συντρεχουν κ αλλοι λογοι.
δεν ξερω που το διαβασες,αλλα πρεπει να γραφει κ γιατι μπορεις να το κανεις αυτο μαζι λογικα..

σ'αυτο το thread το γραφει,το πρωτο ποστ ειναι!

billcrx
17-01-11, 00:09
Αυτό είναι κ το σημαντικότερο άλλωστε.... τα φάρμακα..... αλλά βασικά μην σε απασχολεί.... δεν χρεα΄ζεται να ξέρεις τπτ άλλο, ούτε για διατροφή ούτε για προπόνηση.... το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φάρμακα......

Υ.Γ.
Sorry για το off, αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.....


Eνοείται οτι πρέπει να κάνεις διατροφή και προπόνηση και μετά να συμπληρώσεις με "συμπληρώματα",γι αυτό άλλωστε λέγονται και συμπληρώματα.....και εδω μιλάμε για οδηγό συμπληρωμάτων και όχι για διατροφή και προπόνηση αν δεν κάνω λάθος.Και μάλιστα διευκρινίζω ένα συγκεντρωτικό οδηγό ολων των απλών συμπληρωμάτων που πωλούνται νομιμα παντού και όχι στερεοιδή και μ@@@....αλλά κατευθείαν να κατακρίνετε ή να ειρωνευτείτε......κουβέντα κάνουμε με σκοπό να ανταλλάξουμε απόψεις και να αλληλοβοηθηθούμε.....


Πάντως ακόμη περιμένω εκείνο το συγκεντωτικό οδηγό ληψης συμπληρωμάτων από κάποιον.....ή να μου postarei καποιος το link αν υπάρχει κάπου και δεν τον έχω δει.

anek
17-02-11, 15:19
pedia eimai 24 xronon xekinisa gimnastirio molis tora
epidi eimai kenourios sto athlima thelw ligi voithia eima 59 kila 1.79 ipsos
lew na parw simpliroma idatanthraka,creatini,zn se sindiasmo me diatrofi
tha ithela na matho poso kairo peripou tha kanw na dw apotelesmata

***Γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες. Μπορεί να συστηθείς στην ενότητα νέα μέλη. Διάβασε τους κανόνες του φόρουμ*** mod team

NASSER
17-02-11, 15:34
pedia eimai 24 xronon xekinisa gimnastirio molis tora
epidi eimai kenourios sto athlima thelw ligi voithia eima 59 kila 1.79 ipsos
lew na parw simpliroma idatanthraka,creatini,zn se sindiasmo me diatrofi
tha ithela na matho poso kairo peripou tha kanw na dw apotelesmata

***Γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες. Μπορεί να συστηθείς στην ενότητα νέα μέλη. Διάβασε τους κανόνες του φόρουμ*** mod team

καλωσήρθες στο φόρουμ.
Θα πρέπει να ξεκινήσεις με σωστη διατροφή και προπόνηση με βάρη. Τα συμπληρώματα έρχονται τελευταία. καλό θα ηταν να διαβάσεις τα άρθρα του φόρουμ που απευθύνονται σε αρχάριους.

:welcome::welcome::welcome:

exkaliber
17-02-11, 16:31
και μετά να συμπληρώσεις με "συμπληρώματα",γι αυτό άλλωστε λέγονται και συμπληρώματα.....
τυχαιο..δε νομιζω

:geek:

beefmeup
18-02-11, 11:17
σ'αυτο το thread το γραφει,το πρωτο ποστ ειναι!

ενα χρονικο οριο σου δινει,με ελαχιστο κ μεγιστο χρονο ληψης της.
δεν σου γραφει να την περνεις μια ωρα μετα.

gmalamos
18-02-11, 20:39
Ερωτηση..Το superpump το παιρνουμε μονο τις μερες gym η και τις μερες οφ..?

beefmeup
18-02-11, 22:29
Ερωτηση..Το superpump το παιρνουμε μονο τις μερες gym η και τις μερες οφ..?

μονο τις μερες τζυμ.

gmalamos
18-02-11, 23:09
μονο τις μερες τζυμ.

Και εγω αυτη την εντυπωση ειχα.Πρωτη φορα το παιρνω και διαβασα οτι πρεπει να παιρνεις και τις οφ....2-3σκουπ τις μερες τζυμ και ενα τις οφ. Αρχιζεις με 1σκουπ για αρχη.Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα.

Slack `N Track
18-02-11, 23:29
Και εγω αυτη την εντυπωση ειχα.Πρωτη φορα το παιρνω και διαβασα οτι πρεπει να παιρνεις και τις οφ....2-3σκουπ τις μερες τζυμ και ενα τις οφ. Αρχιζεις με 1σκουπ για αρχη.Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα.

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

Q: Do I have to take SuperPump250® on non-training days?

A: No. Taking SuperPump250 on non-training days ensures maximal effects but for a budget minded consumer you can take it on only training days and still see great results.


Αυτα γραφει η ιστοσελλιδα της κατασκευαστριας.

Devil
19-02-11, 03:59
ουτε καν.... μονο τις μερες με gym... τις οφφ ειναι αχρηστο...

Varta
24-02-11, 17:33
ΜΕ ΒΑΡΗ

60 λεπτα πριν την προπονηση 5 γρ l-glutamine,3-5 gr l-arginine

30 λεπτα πριν την προπονηση 40-50 γρ αργους υδατανθρακες,25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate

αμεσως μετα την προπονηση 5 γρ-glutamine,10 gr leucine,2-3 gr l-carnitine kai l-tartrate(lclt)

30-60 λεπτα μετα την προπονηση 25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate,40-80 gr γρηγορους υδατανθρακες.

ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ

60 λεπτα πριν την αεροβια 300-500 mg green tea extract,100-200 mg caffeine anhydrous

30 λεπτα πριν την αεροβια 6-10 γρ αμινοξεα (mixed essential aminos)

μετα την αεροβια 25-40 γρ whey protein hydrolysate,3-5 gr creatine monohydrate.

αν η αεροβια γινεται μετα τα βαρη αμεσως τοτε παιρνετε 40-80 γρ γρηγορους υδατανθρακες στο τελος μαζι με τα αλλα.


πηγη musclemag-muscle power nutrition and supplement guide

τι μαλτοδεξτρινη πριν ή μετα την προπονηση ?:unsure:

Devil
24-02-11, 17:44
σχετικα παλιος οδηγος ληψης συμπληρωματων.... και ειναι γραμμενος απο περιοδικο (εχει πολλα μειων....)....

γλουταμινη και αργινινη ειναι αχρηστες...

εγω το βλεπω καλητερα ετσι...

ΜΕ ΒΑΡΗ

60-90 λεπτα πριν την προπονηση (μονο αν δεν εχεις φαει στερεο γευμα 2 ωρες πριν)25whey protein + 30-40γρ μαλτοδεξτρινη

15-20' λεπτα πριν την προπονηση 3-5 gr creatine monohydrate, 10gr bcaa (αν δεν εχεις παρει την whey 60-90' πριν),2 gr l-carnitine kai l-tartrate(lclt)/ acetyl-l-carnitine

αμεσως μετα την προπονηση 10 gr bcaa (δεν ειναι ανγκαια)

30 λεπτα μετα την προπονηση 25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate,40-80 gr μαλτοδεξτρινη

Slack `N Track
24-02-11, 17:59
τι μαλτοδεξτρινη πριν ή μετα την προπονηση ?:unsure:

Μετα :)

tommygunz
24-02-11, 18:07
σχετικα παλιος οδηγος ληψης συμπληρωματων.... και ειναι γραμμενος απο περιοδικο (εχει πολλα μειων....)....

γλουταμινη και αργινινη ειναι αχρηστες...

εγω το βλεπω καλητερα ετσι...

ΜΕ ΒΑΡΗ

60-90 λεπτα πριν την προπονηση (μονο αν δεν εχεις φαει στερεο γευμα 2 ωρες πριν)25whey protein + 30-40γρ μαλτοδεξτρινη

15-20' λεπτα πριν την προπονηση 3-5 gr creatine monohydrate, 10gr bcaa (αν δεν εχεις παρει την whey 60-90' πριν),2 gr l-carnitine kai l-tartrate(lclt)/ acetyl-l-carnitine

αμεσως μετα την προπονηση 10 gr bcaa (δεν ειναι ανγκαια)

30 λεπτα μετα την προπονηση 25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate,40-80 gr μαλτοδεξτρινη

Λογικά αυτό μπορεί να μπει και εδώ αν δεν παίρνεις τα 10 γρ. bcaa. Σωστά;

Devil
24-02-11, 18:10
Λογικά αυτό μπορεί να μπει και εδώ αν δεν παίρνεις τα 10 γρ. bcaa. Σωστά;

yeap....:thumbup:

βασικα εκανα λ@μακια και αφησα το ''μετα''... ηθελα να πω ''μεσα'' στα επωμενα 30' :green:

ArgoSixna
15-03-11, 15:02
Αν χρησιμοποιείς Λιποδιαλύτες (lipo 6) , μπορείς να συνδιασεις και νιτρικό (superpump250)??

Και αν ναι , ποση ώρα πριν την προπο??

Devil
16-03-11, 14:27
Αν χρησιμοποιείς Λιποδιαλύτες (lipo 6) , μπορείς να συνδιασεις και νιτρικό (superpump250)??

Και αν ναι , ποση ώρα πριν την προπο??


μαζευονται πολλα stims ετσι..... καλητερα ενα απο τα 2....

vainakoz
08-04-11, 20:31
Καλησπερα παιδια. Θελω να ρωτησω αν κανεις γνωριζει τι διαφορα υπαρχει, αν παρω το πρωι την πρωτεινη με εναν αργο υδατανθρακα, απο το να την παρω 30 λεπτα πριν την προπονηση.


Ευχαριστω.

morello
26-04-11, 09:21
Λοιπον φιλοι μου συνεχιζω κανονικα τη γυμναστικη μου και τη διατροφη μου και μετα απο καταναλωση μιας 2κιλης(και κατι ψιλα) reflex instant whey ηθελα να σας ρωτησω πως σας φαινεται ο συνδυασμος που θα ακολουθησω για τον επομενο ενα-εναμησι μηνα.ε

Εχουμε και λεμε:
πολυβιταμινη solgar vm2000 μετα το πρωινο
για καθαρη πρωτεινη(80αρα) : dymatize elite whey
βγαζω γιαουρτι απο βραδυνο και προσθετω : miscellar casein reflex
και μιση ωρα πριν τη προπονα colostrum reflex

Τι εχετε να πειτε-προτεινετε πανω σε αυτα?

υ.γ ακομη σκεφτομαι να ξεκινησω καποιο νιτρικο.εχετε κατι κατα νου?θα ηθελα χωρις κρεατινη..

panakos
26-04-11, 10:08
καλημερα παιδια!!εχω να σας κανω μια ερωτηση που με απασχολει πολυ καιρο..επειδη ειμαι φοιτητης και εχω βαλει τα μαθηματα μου απογευμα, γυμναστηριο πηγαινω γυρω στις 10 30 το πρωι...ξυπναω περιπου 9 30..παιρνω την πρωτεινη μου myofusion κατα της 10!ειναι λαθος?δηλαδη θα πρεπει να την παιρνω πιο νωρις??αν ναι περιπου τι ωρα?


Ευχαριστω!

beefmeup
26-04-11, 13:32
καλα ειναι,αλλα κ αν την επερνες 15 λεπτα νωριτερα παλι καλα θα ηταν.

nopantas
28-04-11, 19:32
αν εχουμε μελι κ whey στο μεταπροπονητικο πως πρεπει να τα παρουμε ακριβως?ολα με τη μια κατω ή οπως λεει κ σε ενα αρθρο το μισο αμεσως κ το υπολοιπο σιγα σιγα?

av_dimitris
28-04-11, 20:36
απο δευτερα θα ξεκινησω το storm και το shock therapy. λεω να παιρνω μια δοση στορμ το πρωι μαζι με πρωτεινη,το shock therapy πριν το γυμ. μετα το γυμ θα παιρνω κατευθειαν πρωτεινη και μετα απο 1 μισαωρο ξανα το στορμ. τις μερες οφφ μονο το πρωι στορμ μαζι με πρωτεινη. πως σας φαινεται?

Kaloutsikos
28-04-11, 22:31
αν εχουμε μελι κ whey στο μεταπροπονητικο πως πρεπει να τα παρουμε ακριβως?ολα με τη μια κατω ή οπως λεει κ σε ενα αρθρο το μισο αμεσως κ το υπολοιπο σιγα σιγα?

Τι εννοείς?
Το μισό ρόφημα πρωτεΐνης κατευθείαν και το υπόλοιπο μισό σιγά σιγά?

nopantas
29-04-11, 05:31
Τι εννοείς?
Το μισό ρόφημα πρωτεΐνης κατευθείαν και το υπόλοιπο μισό σιγά σιγά?

ναι δηλαδη αν εχω ενα ροφημα 300ml για παραδειγμα,το πινω ολο με τη μια η το μισο στην αρχη και το υπολοιπο σιγα σιγα αργοτερα??

jackieboy
29-04-11, 10:07
Την κρεατινη πειραζει που τη ριχνω στο ιδιο σεικερ με την πρωτεινη μου? Να το κανω ξεχωριστα ή δεν παιζει θεμα?

Slack `N Track
29-04-11, 11:50
αν εχουμε μελι κ whey στο μεταπροπονητικο πως πρεπει να τα παρουμε ακριβως?ολα με τη μια κατω ή οπως λεει κ σε ενα αρθρο το μισο αμεσως κ το υπολοιπο σιγα σιγα?


Την κρεατινη πειραζει που τη ριχνω στο ιδιο σεικερ με την πρωτεινη μου? Να το κανω ξεχωριστα ή δεν παιζει θεμα?


Καμμια ουσιαστικη διαφορα και στα δυο...

Kaloutsikos
29-04-11, 14:52
ναι δηλαδη αν εχω ενα ροφημα 300ml για παραδειγμα,το πινω ολο με τη μια η το μισο στην αρχη και το υπολοιπο σιγα σιγα αργοτερα??
Όλο με την μία!

Την κρεατινη πειραζει που τη ριχνω στο ιδιο σεικερ με την πρωτεινη μου? Να το κανω ξεχωριστα ή δεν παιζει θεμα?

Καλύτερη να τα πίνεις ξεχωριστά!

av_dimitris
30-04-11, 10:46
απο δευτερα θα ξεκινησω το storm και το shock therapy. λεω να παιρνω μια δοση στορμ το πρωι μαζι με πρωτεινη,το shock therapy πριν το γυμ. μετα το γυμ θα παιρνω κατευθειαν πρωτεινη και μετα απο 1 μισαωρο ξανα το στορμ. τις μερες οφφ μονο το πρωι στορμ μαζι με πρωτεινη. πως σας φαινεται?

κανεις?

beefmeup
30-04-11, 10:48
strom μονο μετα την προπονηση κ μετα 20 λεπτα την πρωτεινη,κ τις οφ μερες το πρωι.
το αλλο καλα το περνεις πριν.

av_dimitris
30-04-11, 21:14
strom μονο μετα την προπονηση κ μετα 20 λεπτα την πρωτεινη,κ τις οφ μερες το πρωι.
το αλλο καλα το περνεις πριν.

thanks για την απαντηση. δεν ειναι λιγη η ποσοτητα κρεατινης(5γρ) την μερα?

Slack `N Track
30-04-11, 21:38
thanks για την απαντηση. δεν ειναι λιγη η ποσοτητα κρεατινης(5γρ) την μερα?

Συνηθως 5 (εως και 10) grams πριν την προπονηση και αλλα τοσα μετα την προπονηση συνισταται.

beefmeup
01-05-11, 15:31
thanks για την απαντηση. δεν ειναι λιγη η ποσοτητα κρεατινης(5γρ) την μερα?

γιατι να ειναι λιγα?
μια χαρα ειναι.
με 20 γρ ανα μερα τα νεφρα σου μαλλον θα κανουν παρτυ..

av_dimitris
01-05-11, 18:20
ευχαριστω για τις απαντησεις!

jannous44
01-06-11, 17:25
παιδια για πριν τη προπονηση χρεισημοποιω νιτρικο κ bcaa. το νιτρικο το περνω 30-40λεπτα πριν τα αμινοξεα τωρα να περνω την ιδια ωρα η κανα 10-20λεπτο πριν την προπονιση?

beefmeup
01-06-11, 18:03
παιδια για πριν τη προπονηση χρεισημοποιω νιτρικο κ bcaa. το νιτρικο το περνω 30-40λεπτα πριν τα αμινοξεα τωρα να περνω την ιδια ωρα η κανα 10-20λεπτο πριν την προπονιση?

καλυτερα πριν η πολυ κοντα στην προπονηση.

Rourke
02-06-11, 14:13
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με όλα τα test boosters (ΑΙ).
Και ας πάρουμε και τα 10 πιο δημοφιλή


1)Divanil

2)Mucuna Pruriens

3)Forskolin

4)Fadogia Agrestis

5)Arachadonic Acid

6) adaptogen (E-Bol , M-Stack)

7)D-Aspartic Acid

8 ) ATD

9) 6-Bromo

10) DHEA Derivatives

Α) Αν σας έλεγε κάποιος να τα βαθμολογήσετε σχετικά με τα αποτελέσματα τα οποία προσφέρουν γενικά σαν συμπληρώματα τι βαθμολόγια θα βάζατε? Ποιο είναι το καλύτερο και ως προς ε τι? και πως θα τα κρίνατε ως προς την καταλληλότητα στην δύναμη , μυϊκή ανάπτυξη και κάψιμο του λίπους κτλ. ?

Β)και πότε πιστεύεται πρέπει να χρησιμοποιούνται σε περίοδο όγκου? γραμμωσης? Και τα δύο? Βοηθάνε στο κάψιμο του λίπους? Και πια από τα δέκα συνδυάζονται καλύτερα? Τι stack από τα δέκα θα κάνατε?


Γ) Μαζί με κάποιο πρωτόκολλο και για PCT ποια είναι κατάλληλα και πια ακατάλληλα? Και γιατί κάποιος είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσει PCT κάποιο test booster OTC και όχι μόνο κάποια φαρμακευτικά SERMs που είναι αποδεδειγμένα ότι είναι αποτελεσματικά. Πιστεύεται ότι τα test boosters βγήκανε στην αγορά περισσότερο για OTC υποστήριξη σε κάποιο κύκλο και για PCT? Ή για λόγους marketing άλλους?


Δ) Επιπτώσεις στην Οιστραδιόλη και Προλακτίνη?
Επιπτώσεις στην φυσική τεστοστερόνη (ολική και ελεύθερη)?
Στην LH ,FSH και κορτιζολη?
Δηλαδή αν κάποιος έχει 7 τεστοστερόνη θα πάει στο 8? Ή αν έχει 4 θα πάει στο 8?

Ε) Επηρεάζουν θετικά ή κάποια και αρνητικά το Sexual Performance? Σου βγάζουν επιθετικότητα, σπυράκια και ορμές επειδή έχουν πολλά διεγερτικά και αφροδισιακά μέσα? Βοηθάνε στο recovery ή είναι placebo ?Ποιο το value for money σε σχέση με τα sides?

Τελικά τι να περιμένει κανείς από κάποιο test booster?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Rourke
02-06-11, 14:27
Να διευκρινίσω ότι φυσικά και έχω δοκιμάσει και εγώ αρκετά από αυτά ή σχεδόν όλα, αλλά θα με ενδιάφερε η γνώμη η δίκή σας.

Edit: Φυσικά δεν έχω βάλει Tribulus terrestris και ΖΜΑ στην λίστα και άλλα ....γιατί είπα να διαλέξω 10 δημοφιλή στις μέρες μας.

Rourke
03-06-11, 13:06
Κανείς δεν έχει άποψη για το θέμα? Μήπως έβαλα κάτι δύσκολο?

jannous44
03-06-11, 15:24
οταν χρησημοποιω κρεατινη(μονουδρικη) και νιτρικο μαζι (jack3d). το νιτρικο εχει και μυγμα κρεατινης ποσο ομως δεν γραφει. θα περνω 5γ κρεατινη το πρωι. νιτρικο πριν τη προπ, μετα τη προπ να συμπληρωνω τη κρεατινη που λιπει απο το νιτρικο μεχρι να φτασω τα 10γ, να μην βαζω καθολου η να περνω αλλα 5γ?:unsure:

Devil
03-06-11, 16:05
Κανείς δεν έχει άποψη για το θέμα? Μήπως έβαλα κάτι δύσκολο?

ξεχασες το icariin:green::green::green:

κοιτα αποψεις υπαρχουν πολλες.... αλλα η απαντηση ειναι σχεδον μια εκθεση...
λιγο πολυ εχουμε μιλησει για τα παραπανω προιοντα... ειδικα για τα 2 ΑΙ που εχεις ποσταρει υπαρχουν απειρες σελιδες....

για το ΑrA εχουμε κανα 5αρι reviews νομιζω...

για DHEA derivates αν εννοεις 7-OH κτλ κτλ... υπαρχουν και εκει reviews...

για το D-Aspartic Acid... υπαρχει ενα αρκετα μεγαλο thread...

οσο για τα αλλα υπαρχουν reviews και γνωμες σαν συμπληρωματα που κυκλοφορουν στο εμποριο και οχι σαν μονα συστατικα...

κανε ενα search θα βρεις αρκετες info... και σε οτι εχεις δοκιμασει αν θες κανε και ενα review...;)

Rourke
03-06-11, 16:12
ξεχασες το icariin:green::green::green:

κοιτα αποψεις υπαρχουν πολλες.... αλλα η απαντηση ειναι σχεδον μια εκθεση...


Έλα μην τεμπελιάζεις απάντα στα γρήγορα μέσα στο ίδιο το ποστ κάτω από το καθένα, θα σου πάρει 20 λεπτά αλλά θα υπάρχει στο φόρουμ κάπου αυτά όλα μαζεμένα. Σαν να έκανες ένα μίνι αρθράκι θα είναι , θα βάλεις και προσωπική αξιολογική και βαθμολογία...

Devil
03-06-11, 16:24
1)Divanil.... αρκετα καλο σαν τεστμπουστερ.... εχει παντου θετικα ρεβιου.... το δυσκολο ειναι να βρεις καλη ποιοτητα.... απο οσο ξερω μονο η thermolife και η san εχουν αρκετα καλη ποιοτητα...

2)Mucuna Pruriens

σαν stand alone τεστμπουστερ δεν την εχω δοκιμασει.... απλα ειχα βαλει ενα προιον μαζι με το DAA και καλα για prolactin control

4)Fadogia Agrestis

δεν εχω ιδεα... δεν το εχω δοκιμασει ουτε το εχω ψαξει ιδιαιτερα.... το bioforge 2 την ειχε μεσα... τα reviews του ηταν αρκετα θετικα...

5)Arachadonic Acid..... δεν ειναι ακριβως testbooster... αλλα κανει καλη δουλεια και σε ογκο και γραμμωση... μαζι με ενα tbooster ισως ειναι ακομα καλητερο...;)

6) adaptogen (E-Bol , M-Stack) + 3)Forskolin

τα adaptogens τα θεωρω λιγο μουφα.... για forskohlin δες απο κατω...

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=124873631

7)D-Aspartic Acid
D-ASPARTIC ACID k αυξηση τεστοστερονης. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8408-D-ASPARTIC-ACID-k-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%82.&highlight=aspartic+acid)


8 ) ATD

9) 6-Bromo

Estrogen blockers (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8782-Estrogen-blockers&highlight=estrogen)

10) DHEA Derivatives

συνηθως για cortisol control χρησιμοποιουντε....

Rourke
03-06-11, 16:27
o... και σε οτι εχεις δοκιμασει αν θες κανε και ενα review...;)

Φυσικά θα κάνω μετά και εγώ ένα review κτλ. αλλά το δικό μου review το ξέρω …σημασία έχει να μάθουμε κάτι καινούργιο από άτομα που εκτιμάμε την γνώμη τους...αν κάνει κάποιος την αρχή όλο και κάτι καινούργιο θα μάθουμε από μια τέτοια συζήτηση....

Take your time ...δεν βιάζομαι... σημασία έχει η ποιότητα στις απαντήσεις....

Rourke
04-06-11, 17:59
@jannous44.To jack3d έχει 1γρ κρεατινη(μονουδρικη) στο ένα scoop. Τώρα εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ πάνω από 5 γρ την ημέρα σε σύνολο, το αποφεύγω. Δηλαδή εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα 4γρ κρεατινη(μονουδρικη) + jack3d. Αλλά εσύ ξέρεις...

dimitris x
30-06-11, 22:39
θέλω να ρωτήσω σήμερα μου έδωσε ένας φίλος φακελάκια καρνιτινης 2000mg το κάθε ένα εγω αυτα που έπαιρνα ηταν 1000 θα ειναι πολυ τα 2000 καθημερινά? ειμαι 1,96 με 104kg

Devil
01-07-11, 16:38
θέλω να ρωτήσω σήμερα μου έδωσε ένας φίλος φακελάκια καρνιτινης 2000mg το κάθε ένα εγω αυτα που έπαιρνα ηταν 1000 θα ειναι πολυ τα 2000 καθημερινά? ειμαι 1,96 με 104kg

οχι κανονικη δοση ειναι τα 2γρ την ημερα....

dimitris x
02-07-11, 18:17
οχι κανονικη δοση ειναι τα 2γρ την ημερα....

σε ευχαριστω

onymos
03-07-11, 17:39
εαν παρουμε αμεσως μετα την προπονα το νιτρο 8α αποροφηθει σωστα? αποτι ξερω για παραδειγμα αν πιεις σκετη πρωτεινη μετα τη προπονα ο οργανισμος σου τν χρησιμοποιει για αν αναπληρωσει το χαμενο γλυκογονο με λιγα λογια τι μετατρεπει και δε τη χρησιμοποιει για το σκοπο που 8ες...για ποιο λογο να μη συμβαινει αυτο και με σκετα bcaa??

Kaloutsikos
03-07-11, 19:14
εαν παρουμε αμεσως μετα την προπονα το νιτρο 8α αποροφηθει σωστα? αποτι ξερω για παραδειγμα αν πιεις σκετη πρωτεινη μετα τη προπονα ο οργανισμος σου τν χρησιμοποιει για αν αναπληρωσει το χαμενο γλυκογονο με λιγα λογια τι μετατρεπει και δε τη χρησιμοποιει για το σκοπο που 8ες...για ποιο λογο να μη συμβαινει αυτο και με σκετα bcaa??

Η αναπλήσωση του γλυκογόνου δεν γίνεται από την πρωτείνη.

onymos
03-07-11, 19:37
εσυ αυτο καταλαβες οτι ειπα? ειπα πως για παραδειγμα αν δε βαλουμε δεξτροζη και δε γινει η εκκριση ινσουλινης απτο παγκρεας,η κορτιζολη συνεχιζει να ειναι ψηλα και ο οργανισμος εκεινη τν ωρα επειδη 'τρεχει' να αναπληρωσει το γλυκογονο που εχει πιασει πατο ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ τη πρωτεινη και τη χρησιμοποιει για αναπληρωση του γλυκογονου. και ΡΩΤΑΩ γιατι αυτο να μν γινεται αν δε χρησιμοποιουμε δεξτροζη μετα τη προπονα με το νιτρο.!;)

TEFAAtzis
03-07-11, 19:38
Η αναπλήσωση του γλυκογόνου δεν γίνεται από την πρωτείνη.

σε μερικες περιπτωσεις γινεται μεσω της γλυκογενεσης!!!

Kaloutsikos
04-07-11, 01:18
εσυ αυτο καταλαβες οτι ειπα? ειπα πως για παραδειγμα αν δε βαλουμε δεξτροζη και δε γινει η εκκριση ινσουλινης απτο παγκρεας,η κορτιζολη συνεχιζει να ειναι ψηλα και ο οργανισμος εκεινη τν ωρα επειδη 'τρεχει' να αναπληρωσει το γλυκογονο που εχει πιασει πατο ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ τη πρωτεινη και τη χρησιμοποιει για αναπληρωση του γλυκογονου. και ΡΩΤΑΩ γιατι αυτο να μν γινεται αν δε χρησιμοποιουμε δεξτροζη μετα τη προπονα με το νιτρο.!;)

Λίγο έως πολύ δύσκολο να πιάσει πάτο.

jGod
04-07-11, 03:10
γιατι δυσκολο???

Devil
04-07-11, 03:28
γιατι δυσκολο???

γιατι για να ριξεις το γλυκογονο στο χαμηλοτερο οριο.... θελει κανα 2 ημερο χωρις υδατανθρακα.... χωρις φαι ισως κατι λιγοτερο...

onymos
04-07-11, 03:29
ωραια ας υπο8εσουμε πως δε πιανει πατο...που αμα κανεισ σοβαρη προπονηση δε μπορεις να παρεις τα ποδια σ μετα...οσο αφορα αυτο που ρωτησα δεν υπαρχει καποιος να απαντησει με επιχειρημα?

Devil
04-07-11, 03:37
εαν παρουμε αμεσως μετα την προπονα το νιτρο 8α αποροφηθει σωστα? αποτι ξερω για παραδειγμα αν πιεις σκετη πρωτεινη μετα τη προπονα ο οργανισμος σου τν χρησιμοποιει για αν αναπληρωσει το χαμενο γλυκογονο με λιγα λογια τι μετατρεπει και δε τη χρησιμοποιει για το σκοπο που 8ες...για ποιο λογο να μη συμβαινει αυτο και με σκετα bcaa??


ωραια ας υπο8εσουμε πως δε πιανει πατο...που αμα κανεισ σοβαρη προπονηση δε μπορεις να παρεις τα ποδια σ μετα...οσο αφορα αυτο που ρωτησα δεν υπαρχει καποιος να απαντησει με επιχειρημα?

οπως ειχε πει καποιος.... αν επιανε πατο θα σε μαζευαν με τα φορεια...

η πρωτεινη ειναι αρκετη για να αυξηση την ινσουλινη στο postwo.... και σου κοβει τον καταβολισμο ανετα....οπως και 5-10γρ bcaa

το γλυκογονο δεν αναπληρωνετε με ενα postwo... αλλα μετα απο ωρες.... απο τα bcaa ισως τα 2 αμινοξεα θα πανε για γλυκονεογενεση.... η λευκινη οχι....

jGod
04-07-11, 03:51
το απογλυκογονο δεν ξερω αν μπορει να πιασει πατο..παντως η αναπληρωση του μπορει να διαρκεσει μεχρι και 48 ωρες οπως εχω δει γραμμενο σε βιβλιογραφια..τωρα αν αναφερεται στο φορειο...δεν ξερω.

Devil
04-07-11, 03:58
το απογλυκογονο δεν ξερω αν μπορει να πιασει πατο..παντως η αναπληρωση του μπορει να διαρκεσει μεχρι και 48 ωρες οπως εχω δει γραμμενο σε βιβλιογραφια..τωρα αν αναφερεται στο φορειο...δεν ξερω.

δεν πιανει πατο... δοξα το θεο εχουμε και αλλους μηχανισμους εκτος απο τους υδατανθρακες.... ναι ισχυει οτι θελει 24-48+ ωρες... αλλα δεν πεφτει σε τρελα επιπεδα για να μας επιρεασει στην προπονηση...

σκεψου οτι σε υπερθερμιδικες lowcarb δεν υπαρχει θεμα στην προπονηση.... δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας στο postwo....

onymos
04-07-11, 13:41
δεν πιανει πατο... δοξα το θεο εχουμε και αλλους μηχανισμους εκτος απο τους υδατανθρακες.... ναι ισχυει οτι θελει 24-48+ ωρες... αλλα δεν πεφτει σε τρελα επιπεδα για να μας επιρεασει στην προπονηση...

σκεψου οτι σε υπερθερμιδικες lowcarb δεν υπαρχει θεμα στην προπονηση.... δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας στο postwo....

οποτε devil ποια ειναι η γνωμη σου στο σχεδιασμο, απτο prework μεχρι το postwork αν πουμε οτι χρησιμοποιουμε νιτρο και πρωτεινη με δεξτροζη. ειδικα στο post θελω να μ πεις

onymos
04-07-11, 13:52
[QUOTE=Devil;402983]δεν πιανει πατο... δοξα το θεο εχουμε και αλλους μηχανισμους εκτος απο τους υδατανθρακες.... ναι ισχυει οτι θελει 24-48+ ωρες... αλλα δεν πεφτει σε τρελα επιπεδα για να μας επιρεασει στην προπονηση...

σκεψου οτι σε υπερθερμιδικες lowcarb δεν υπαρχει θεμα στην προπονηση.... δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας στο postwo....[/

και γιατι να μη βαλεις carbs στο ποστ για να εισαι σιγουρος και τα bcaa ή η πρωτεινη να χρησιμοποιηθουν σιγουρα για το σκοπο που θες...γιατι θεωριεσ υπαρχουν πολλες αλλα στην πραξη τι γινετε?

Devil
04-07-11, 13:59
οποτε devil ποια ειναι η γνωμη σου στο σχεδιασμο, απτο prework μεχρι το postwork αν πουμε οτι χρησιμοποιουμε νιτρο και πρωτεινη με δεξτροζη. ειδικα στο post θελω να μ πεις


καθαρα γνωμη μου...

2-3ωρες πριν γευμα

15-30' πριν ''νιτρικο'' +/- bcaa (αναλογα με το γευμα που εχεις κανει πριν...)

WO..

whey +/- υδατανθρακα αναλογα με τις θερμιδες σου....

60-90'' μετα κανονικο φαγητο...

Devil
04-07-11, 14:06
[QUOTE=Devil;402983]δεν πιανει πατο... δοξα το θεο εχουμε και αλλους μηχανισμους εκτος απο τους υδατανθρακες.... ναι ισχυει οτι θελει 24-48+ ωρες... αλλα δεν πεφτει σε τρελα επιπεδα για να μας επιρεασει στην προπονηση...

σκεψου οτι σε υπερθερμιδικες lowcarb δεν υπαρχει θεμα στην προπονηση.... δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας στο postwo....[/

και γιατι να μη βαλεις carbs στο ποστ για να εισαι σιγουρος και τα bcaa ή η πρωτεινη να χρησιμοποιηθουν σιγουρα για το σκοπο που θες...γιατι θεωριεσ υπαρχουν πολλες αλλα στην πραξη τι γινετε?

μα οτι σου ειπα γινετε στην πραξη.... δεν βγαζω δικια μου θεωρια....

συνεχιζουμε εδω..... το αλλο ειχε βγει εντελως οφφ τοπικ...

ArgoSixna
06-07-11, 16:56
Λοιπόν μπορεί κάποιος να μου πει για τα παρακατω συμπληρωματα..


Super Pump Max , 1 scoop 30 λεπτά πρίν την προπόνα
Αμινοξέα 3 χάπια 15 λεπτά πριν την προπόνα
Size On PRE-Contest , σε 500ml μέσα στην προπόνα
Gaspari Myofusion 5 λεπτά από το τέλος της προπόνησης..

Μέχρι στιγμής σωστά? Επείσης τους λιποδιαλυτες OxyElite Pro πως και ποτε πρέπει να τους βάλω?? Για γυμναστική πάω 7-8 το απογευμα αλλά μαλλον θα γινει μεσημερι...

onymos
06-07-11, 17:40
[QUOTE=onymos;403134]

μα οτι σου ειπα γινετε στην πραξη.... δεν βγαζω δικια μου θεωρια....

συνεχιζουμε εδω..... το αλλο ειχε βγει εντελως οφφ τοπικ...

το εψαχνα ρε τωρα το ειδα...καλως απλα ρωταω γτ απο σεπτεμβρη θα κανω παραγγελια για ολο το χρονο απεξω γτ εδω τα συμπληρωματα εχουν παει στο θεο...και σκεφτομαι πολυ πως να το οργανωσω καιτ ι ακριβως να παρω. ετσι το εκανα και γω οπως μου το προτεινες αλλα χωρις νιτρικο

onymos
06-07-11, 17:47
Λοιπόν μπορεί κάποιος να μου πει για τα παρακατω συμπληρωματα..


Super Pump Max , 1 scoop 30 λεπτά πρίν την προπόνα
Αμινοξέα 3 χάπια 15 λεπτά πριν την προπόνα
Size On PRE-Contest , σε 500ml μέσα στην προπόνα
Gaspari Myofusion 5 λεπτά από το τέλος της προπόνησης..

Μέχρι στιγμής σωστά? Επείσης τους λιποδιαλυτες OxyElite Pro πως και ποτε πρέπει να τους βάλω?? Για γυμναστική πάω 7-8 το απογευμα αλλά μαλλον θα γινει μεσημερι...

οχι οτι ειναι λαθος αλλα μη βαλεις myo μετα τν προπονα ρε συ ειναι μπλεντ θαργησει η απορροφησει βαλε μια απλη whey ή αν δν εχεισ θεμα με τα λεφτα καλυτερα isolate.τα αλλα κομπλε μ φαινονται;)

Kaloutsikos
06-07-11, 17:49
Λοιπόν μπορεί κάποιος να μου πει για τα παρακατω συμπληρωματα..


Super Pump Max , 1 scoop 30 λεπτά πρίν την προπόνα
Αμινοξέα 3 χάπια 15 λεπτά πριν την προπόνα
Size On PRE-Contest , σε 500ml μέσα στην προπόνα Aυτό είναι για πριν την προπόνηση νομίζω:unsure:
Gaspari Myofusion 5 λεπτά από το τέλος της προπόνησης.. Καλύτερα μια whey

Μέχρι στιγμής σωστά? Επείσης τους λιποδιαλυτες OxyElite Pro πως και ποτε πρέπει να τους βάλω?? Για γυμναστική πάω 7-8 το απογευμα αλλά μαλλον θα γινει μεσημερι...

.

ArgoSixna
06-07-11, 17:50
Ευχαριστώ !!

sofos
06-07-11, 18:16
.

το size on pre contest ειναι intra :green:

onymos
06-07-11, 18:21
@jannous44.To jack3d έχει 1γρ κρεατινη(μονουδρικη) στο ένα scoop. Τώρα εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ πάνω από 5 γρ την ημέρα σε σύνολο, το αποφεύγω. Δηλαδή εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα 4γρ κρεατινη(μονουδρικη) + jack3d. Αλλά εσύ ξέρεις...

μιλασ σοβαρα τωρα γλυκο θα φτιαξει να μη βαλει 5 αλλα 4 επειδη εχει το νιτρικο 1 γρ? δηλαδη αμα φαει 2 φορεσ κοκκινο κρεας τη μερα να μη παρει καθολου κρεατινη....ας σκεφτομαστε και λιγο δηλαδη ελεος

Kaloutsikos
06-07-11, 21:36
το size on pre contest ειναι intra :green:

Σόρυ τότες! :bowdown:

sofos
06-07-11, 21:44
Σόρυ τότες! :bowdown:

απαραδεκτος,τι gaspari fun εισαι?:green::P:P:P χαχαχ

Kaloutsikos
06-07-11, 21:50
το size on pre contest ειναι intra :green:


απαραδεκτος,τι gaspari fun εισαι?:green::P:P:P χαχαχ

Οταν θα τα πάρω όλα τα προϊόντα της, (πολύ σύντομα) τότε θα είμαι αλάνθαστος!:bbbiceps::green::green::green::green::green:

ArgoSixna
07-07-11, 03:16
Οταν θα τα πάρω όλα τα προϊόντα της, (πολύ σύντομα) τότε θα είμαι αλάνθαστος!:bbbiceps::green::green::green::green::green:


Και πολύ καλά θα κάνεις!!

nikoskaz
11-07-11, 12:48
Τα προιοντα της MET-RX τα ξερει καποιος? Θεωρουνται καλα? Προς το παρον παιρνω τη size up που ειναι συνδιασμος πρωτεινης με υδατανθρακες και λιγο κρεατινη αλλα θελω το κατι παραπανω . Πρεπει να παρω αμινοξεα και κρεατινη αλλα πως σε τι δοσεις? ειμαι 1.80 73 κ

Kaloutsikos
11-07-11, 15:25
Τα προιοντα της MET-RX τα ξερει καποιος? Θεωρουνται καλα? Προς το παρον παιρνω τη size up που ειναι συνδιασμος πρωτεινης με υδατανθρακες και λιγο κρεατινη αλλα θελω το κατι παραπανω . Πρεπει να παρω αμινοξεα και κρεατινη αλλα πως σε τι δοσεις? ειμαι 1.80 73 κ

Για πια κρεατίνη και αμινοξέα λες να πάρεις?

nikoskaz
11-07-11, 19:24
Για πια κρεατίνη και αμινοξέα λες να πάρεις?

Απο MET-RX δεν ξερω ποια ακριβως πρεπει να παρω παντως δεν θελω να γινω ''φουσκωτος'' και πολυ!!:) πιο πολυ το fitness μ ενδιαφερει! Aν εισαι εσυ στη φοτο που εχεις τοτε καπως ετσι θα θελα .... για να καταλαβεις !! Ας ειναι και λιγοτερο βεβαια γτ αυτο που εχεις ειναι κομματακι δυσκολο να το επιτυχει καποιος!!!

Kaloutsikos
11-07-11, 22:16
Απο MET-RX δεν ξερω ποια ακριβως πρεπει να παρω παντως δεν θελω να γινω ''φουσκωτος'' και πολυ!!:) πιο πολυ το fitness μ ενδιαφερει! Aν εισαι εσυ στη φοτο που εχεις τοτε καπως ετσι θα θελα .... για να καταλαβεις !! Ας ειναι και λιγοτερο βεβαια γτ αυτο που εχεις ειναι κομματακι δυσκολο να το επιτυχει καποιος!!!

Εγώ είμαι στην foto.:)
Το κακό με εμένα είναι ότι ήμουνα πάρα πολύ αδύνατος, αν είχα λίγο όγκο τώρα θα ήμουνα στο επίπεδο που θέλω να είμαι.
Mε τα γυμναστήρια ασχολούμαι 3,5 χρόνια,
τα τελευταία 2 χρόνια το πήρα πολύ σοβαρά, φέτος ειδικά κάνω
πολύ σοβαρή διατροφή και προπόνηση 5 φορές την βδομάδα από το Σεπτέμβριο,
αμα το πάρεις σοβαρά θα δεις ότι και συ θα έχεις πολύ καλα αποτελέσματα, απλά θέλει κάποιο χρόνο για να κάνεις ένα καλό σώμα;)

Tώρα όσον αφορά την κρεατίνη εννοούσα αν θέλεις φόρμουλα η μονοΐδρικη, αλλά μάλλον δεν θα ξέρεις τι διαφορά έχουνε έτσι?

Μην φοβάσαι δεν γίνεσαι τόσο εύκολα φουσκωτός! :green:

nikoskaz
12-07-11, 10:39
Εγώ είμαι στην foto.:)
Το κακό με εμένα είναι ότι ήμουνα πάρα πολύ αδύνατος, αν είχα λίγο όγκο τώρα θα ήμουνα στο επίπεδο που θέλω να είμαι.
Mε τα γυμναστήρια ασχολούμαι 3,5 χρόνια,
τα τελευταία 2 χρόνια το πήρα πολύ σοβαρά, φέτος ειδικά κάνω
πολύ σοβαρή διατροφή και προπόνηση 5 φορές την βδομάδα από το Σεπτέμβριο,
αμα το πάρεις σοβαρά θα δεις ότι και συ θα έχεις πολύ καλα αποτελέσματα, απλά θέλει κάποιο χρόνο για να κάνεις ένα καλό σώμα;)

Tώρα όσον αφορά την κρεατίνη εννοούσα αν θέλεις φόρμουλα η μονοΐδρικη, αλλά μάλλον δεν θα ξέρεις τι διαφορά έχουνε έτσι?

Μην φοβάσαι δεν γίνεσαι τόσο εύκολα φουσκωτός! :green:

Οχι , δεν ξερω τη διαφορα , δωσε τα φωτα σου ! εγω ειμαι 40χρ κανω συστηματικα γυμναστηκη 8 χρ και δεν εβλεπα μεγαλη διαφορα μεχρι που αρχησα να περνω πρωτεινη . Επιπλεον εδω και 3 μηνες αυξησα την ενταση και τον αριθμο προπονησεων ( απο 3 προ σε 4 ) και βλεπω τον ευατο μου στην καλυτερη φυσικη κατασταση ever !! Οποτε αρχησα να το πιστευω το πραγμα και αποφασισα να προσπαθησω περισσοτερο και στο θεμα διατροφης , γτ μεχρι τωρα εκανα μια διατροφη για κανα 2 μηνες το καλοκαιρι και ολο τον υπολοιπο χρονο δεν πολυ προσεχα , ειναι και η ηλικια βεβαια :green:!! Αλλιως τα χανει καποιος 25χρ και αλλιως ο 40αρης! Καποια στιγμη θ ανεβασω και φοτο αμα ξεπερασω το κομπλεξ :P

Kaloutsikos
12-07-11, 11:14
Οχι , δεν ξερω τη διαφορα , δωσε τα φωτα σου ! εγω ειμαι 40χρ κανω συστηματικα γυμναστηκη 8 χρ και δεν εβλεπα μεγαλη διαφορα μεχρι που αρχησα να περνω πρωτεινη . Επιπλεον εδω και 3 μηνες αυξησα την ενταση και τον αριθμο προπονησεων ( απο 3 προ σε 4 ) και βλεπω τον ευατο μου στην καλυτερη φυσικη κατασταση ever !! Οποτε αρχησα να το πιστευω το πραγμα και αποφασισα να προσπαθησω περισσοτερο και στο θεμα διατροφης , γτ μεχρι τωρα εκανα μια διατροφη για κανα 2 μηνες το καλοκαιρι και ολο τον υπολοιπο χρονο δεν πολυ προσεχα , ειναι και η ηλικια βεβαια :green:!! Αλλιως τα χανει καποιος 25χρ και αλλιως ο 40αρης! Καποια στιγμη θ ανεβασω και φοτο αμα ξεπερασω το κομπλεξ :P

Σίγουρα όσο περνάνε τα χρόνια είναι δύσκολα τα πράγματα,
αλλά οι 3 φορές που πήγαινες στο γυμναστήριο ήταν λίγες, τώρα με τις 4 είσαι καλύτερα,
αλλά δυστυχώς όπως γνωρίζεις πρέπει να προσέξεις την διατροφή σου.

Υπάρχουν διαφόρων ειδών κρεατίνες,
μια από αυτές είναι η μονοΐδρική (αυτή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=5&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=20)) όπου είναι σκέτη κρεατίνη και είναι ελεγμένη,

και μετά είναι φόρμουλες όπου σε ένα σκεύασμα έχει πολλών ειδών κρεατίνες μαζί
με άλλα συστατικά (αυτή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=50&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23))

nikoskaz
12-07-11, 11:36
Σίγουρα όσο περνάνε τα χρόνια είναι δύσκολα τα πράγματα,
αλλά οι 3 φορές που πήγαινες στο γυμναστήριο ήταν λίγες, τώρα με τις 4 είσαι καλύτερα,
αλλά δυστυχώς όπως γνωρίζεις πρέπει να προσέξεις την διατροφή σου.

Υπάρχουν διαφόρων ειδών κρεατίνες,
μια από αυτές είναι η μονοΐδρική (αυτή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=5&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=20)) όπου είναι σκέτη κρεατίνη και είναι ελεγμένη,

και μετά είναι φόρμουλες όπου σε ένα σκεύασμα έχει πολλών ειδών κρεατίνες μαζί
με άλλα συστατικά (αυτή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=50&category_id=9&option=com_virtuemart&Itemid=23))

Μπορω να την παρω και τωρα που ειμαι σε φαση γραμμωσης ? ( που λεει ο λογος) η το χειμωνα σε φαση ογκου?

Kaloutsikos
12-07-11, 12:04
Μπορω να την παρω και τωρα που ειμαι σε φαση γραμμωσης ? ( που λεει ο λογος) η το χειμωνα σε φαση ογκου?

Μπορείς,
αλλά είναι λίγο δύσκολο να κρατήσεις υγρά το καλοκαίρι,
δοκίμασέτην αν θα δουλέψει καλά πάνω με προϋπόθεσει πως πρέπει να προσέξεις και την διατροφή σου.

giannakis710
12-07-11, 15:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΑΕΡΟΒΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΛΙΓΑ ΒΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΙΣ WEIDER K ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΜΙΟΦΑΣΙΟΝ ΤΙΣ ΚΑΣΠΑΡΙ ΣΚΟΠΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

NASSER
12-07-11, 16:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΑΕΡΟΒΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΛΙΓΑ ΒΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΙΣ WEIDER K ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΜΙΟΦΑΣΙΟΝ ΤΙΣ ΚΑΣΠΑΡΙ ΣΚΟΠΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..



Το να κάνεις τόση πολύ αεροβική ειναι υπερβολή. Ποσα κιλά είσαι και με πόσο σωματικό λίπος?
Τα συμπληρώματα που αναφέρεις καλό είναι να τα παίρνεις μετα απο κάθε αθλητική δραστηριότητα σου. Τα αμινοξέα μετα απο την προπόνηση με βάρη και την πρωτεινη εφόσον τελειώσεις την αερόβια άσκηση.


Έχει απαντηθεί η ερώτηση σου εκει που πόσταρες πρώτα.
Γράφε με μικρους ελληνικούς χαρακτήρες γιατι είναι κανόνας του φόρουμ.

giannakis710
12-07-11, 16:21
φιλε ειμαι 77 κιλα υψος 1.80 και εχω 24.5% λιπος

NASSER
12-07-11, 16:23
φιλε ειμαι 77 κιλα υψος 1.80 και εχω 24.5% λιπος

Κακώς κάνεις τόσο πολύ αερόβια άσκηση. Θα ήταν καλύτερο να επικεντρωθείς στη προπόνηση με βάρη και να κάνεις εως τρεις φορές την εβδομάδα αερόβια άσκηση.

della
12-07-11, 16:27
φιλε ειμαι 77 κιλα υψος 1.80 και εχω 24.5% λιπος

σιγουρα εχεις τοσο λιπος??
μου φαινεται παραξενο την εμπιστευεσαι αυτη την λιπομετρηση?

giannakis710
12-07-11, 16:33
βαρος 77 υψος 1.8 δμσ 24.07 λιπωδης μαζα 19.11 αυτα γραφει ακριβως για πειτε μ τι να κανω και με αυτα που θα περνω

NASSER
12-07-11, 16:43
βαρος 77 υψος 1.8 δμσ 24.07 λιπωδης μαζα 19.11 αυτα γραφει ακριβως για πειτε μ τι να κανω και με αυτα που θα περνω


Καταρχην θα πρέπει να βγάλεις ένα προγραμμα διατροφής στα μέτρα σου. Αμα διαβάσεις τα αρθρα του φόρουμ θα τη βρεις την άκρη.
Επειτα τα συμπληρώματα είναι μέρος της διατροφής. Και εδω θα καθοδηγηθείς απο αυτα που θα διαβάσεις. Τα αμινοξέα με το τέλος της προπόνησης και την πρωτεινη λιγο μετα ή αν κάνεις και αεροβική την ίδια μερα, μετά το τέλος της αεροβκής.

giannakis710
12-07-11, 17:04
μονο τοτε θα τα περνω τα αμινοξεα και την πρωτεινη ???ουτε το πρωι??

NASSER
12-07-11, 17:07
μονο τοτε θα τα περνω τα αμινοξεα και την πρωτεινη ???ουτε το πρωι??

Εννοείται πως μπορεις να βάλεις την πρωτεινη στο πρωινό σου και πριν τον ύπνο. Απλά μετα την προπόνηση είναι ιδανική λύση.

giannakis710
12-07-11, 17:12
σε ευχαριστω φιλε πολυ οσο για τα αμινοξεα αυτα μονο μετα την προπονηση???

Kaloutsikos
12-07-11, 17:32
σε ευχαριστω φιλε πολυ οσο για τα αμινοξεα αυτα μονο μετα την προπονηση???

Πριν-μέσα-μετά την προπόνηση.

Εγώ τα προτιμώ μόνο μετά! :thumbup:

nikoskaz
12-07-11, 18:37
Πριν-μέσα-μετά την προπόνηση.

Εγώ τα προτιμώ μόνο μετά! :thumbup:

Σε υγρη μορφη? Και μετα απο ποση ωρα μπορεις να φας?

Kaloutsikos
12-07-11, 22:42
Σε υγρη μορφη? Και μετα απο ποση ωρα μπορεις να φας?

Σε σκόνη και σε χάπια είναι η καλύτερη επιλογή,
μετά από 20 λεπτά μπορείς να φας.

nikoskaz
13-07-11, 09:26
Σε σκόνη και σε χάπια είναι η καλύτερη επιλογή,
μετά από 20 λεπτά μπορείς να φας.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου !!

exkaliber
15-07-11, 18:20
εχω καψουλες τσαι και cla
πως τα δουλευουμε αυτα?:unsure:

exkaliber
24-07-11, 15:15
εχω καψουλες τσαι και cla
πως τα δουλευουμε αυτα?:unsure:

ρε πειτε ρε
τα χω ενα μηνα και τα κοιταω :(

jannous44
24-07-11, 15:29
ρε πειτε ρε
τα χω ενα μηνα και τα κοιταω :(

1-2 caps σε πρωινο-μεσημεριανο-βραδινο προτηνει το xtr ριξε μια ματια εκει κ δες σε τι δοσολογιες τις προτηνει κ τι δοσολογιες εχει εσυ.:thumbup:

exkaliber
24-07-11, 16:05
ειπες την λεξη κλειδη τωρα :green:

jannous44
24-07-11, 19:18
ειπες την λεξη κλειδη τωρα :green:

στα Warriorlab CLA και green tea(NOW foods) τα γραφει αυτα που σου ειπα...

Qlim4X
25-07-11, 10:09
εχω καψουλες τσαι και cla
πως τα δουλευουμε αυτα?:unsure:


1 καψουλα απο το καθενα μετα απο τα μεγαλα γευματα σου. (Πρωινο,μεσιμεριανο,βραδινο)

exkaliber
25-07-11, 10:16
1 καψουλα απο το καθενα μετα απο τα μεγαλα γευματα σου. (Πρωινο,μεσιμεριανο,βραδινο)


δλδ 3 την ημερα

αν το τσαι το βαλω πριν και εχω ιχθυαιλο και σλα μετα επιρρεαζει καθολου?:unsure:

krhthkos
08-09-11, 14:28
ΜΕ ΒΑΡΗ

60 λεπτα πριν την προπονηση 5 γρ l-glutamine,3-5 gr l-arginine

30 λεπτα πριν την προπονηση 40-50 γρ αργους υδατανθρακες,25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate

αμεσως μετα την προπονηση 5 γρ-glutamine,10 gr leucine,2-3 gr l-carnitine kai l-tartrate(lclt)

30-60 λεπτα μετα την προπονηση 25-40 γρ whey protein isolate,3-5 gr creatine monohydrate,40-80 gr γρηγορους υδατανθρακες.

ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ

60 λεπτα πριν την αεροβια 300-500 mg green tea extract,100-200 mg caffeine anhydrous

30 λεπτα πριν την αεροβια 6-10 γρ αμινοξεα (mixed essential aminos)

μετα την αεροβια 25-40 γρ whey protein hydrolysate,3-5 gr creatine monohydrate.

αν η αεροβια γινεται μετα τα βαρη αμεσως τοτε παιρνετε 40-80 γρ γρηγορους υδατανθρακες στο τελος μαζι με τα αλλα.


πηγη musclemag-muscle power nutrition and supplement guide



καλησπέρα, σχετικά με αυτό το πλάνο τι γίνετε σε περίπτωση που η πρωτεΐνη έχει μέσα γλουταμίνη ?? δεν χρειάζεται να πάρεις έξτρα γλουταμίνη ? και αν είναι μέσα στην πρωτεΐνη πόση ώρα πριν πρέπει να την πάρεις? το ίδιο ισχύει και αμέσως μετά την προπόνηση που ξανά χρειάζεται γλουταμίνη ?? αν πάλι η πρωτεΐνη έχει μέσα αμινοξέα τι γίνετε σε περίπτωση που δεν επαρκούν και χρειάζεται μεγαλύτερη δόση από L-leucine ?? με λίγα λόγια αν ανακατέψεις το ένα προιόν με το άλλο ή αν θες να συμπληρώσεις για να βγουν αυτές οι δόσεις υπάρχει πρόβλημα?

beefmeup
08-09-11, 15:34
καλησπέρα, σχετικά με αυτό το πλάνο τι γίνετε σε περίπτωση που η πρωτεΐνη έχει μέσα γλουταμίνη ?? δεν χρειάζεται να πάρεις έξτρα γλουταμίνη ? και αν είναι μέσα στην πρωτεΐνη πόση ώρα πριν πρέπει να την πάρεις? το ίδιο ισχύει και αμέσως μετά την προπόνηση που ξανά χρειάζεται γλουταμίνη ?? αν πάλι η πρωτεΐνη έχει μέσα αμινοξέα τι γίνετε σε περίπτωση που δεν επαρκούν και χρειάζεται μεγαλύτερη δόση από L-leucine ?? με λίγα λόγια αν ανακατέψεις το ένα προιόν με το άλλο ή αν θες να συμπληρώσεις για να βγουν αυτές οι δόσεις υπάρχει πρόβλημα?

αν παρεις πρωτεινη,δεν θες τπτ αλλο μαζι.
η πρωτεινη ειναι αμινοξεα,δεν παιζει αυτο το "υπαρχει περιτωση να εχει?" σαν ερωτημα..
αν τωρα θες να παρεις κ γλουταμινη σαν συμπληρωμα καλυτερα να την παρεις σε αλλη φαση κ με αδειο στομαχι,κ οχι μαζι με την πρωτεινη.

Devil
08-09-11, 15:36
καλησπέρα, σχετικά με αυτό το πλάνο τι γίνετε σε περίπτωση που η πρωτεΐνη έχει μέσα γλουταμίνη ?? δεν χρειάζεται να πάρεις έξτρα γλουταμίνη ? και αν είναι μέσα στην πρωτεΐνη πόση ώρα πριν πρέπει να την πάρεις? το ίδιο ισχύει και αμέσως μετά την προπόνηση που ξανά χρειάζεται γλουταμίνη ?? αν πάλι η πρωτεΐνη έχει μέσα αμινοξέα τι γίνετε σε περίπτωση που δεν επαρκούν και χρειάζεται μεγαλύτερη δόση από L-leucine ?? με λίγα λόγια αν ανακατέψεις το ένα προιόν με το άλλο ή αν θες να συμπληρώσεις για να βγουν αυτές οι δόσεις υπάρχει πρόβλημα?

το πλανο ειναι σχετικα παλιο....

βαλε την πρωτεινη στο postwo... οχι δεν χρειαζετε η γλουταμινη, εχει αποδηχτει αχρηστη...

αν θες μπορεις να βαλεις εξτρα λευκινη στο shake...

απο ολα αυτα θα σου προτεινα μονο την λευκινη,πρωτεινη,κρεατινη...

aqua_bill
08-09-11, 17:29
το πλανο ειναι σχετικα παλιο....

βαλε την πρωτεινη στο postwo... οχι δεν χρειαζετε η γλουταμινη, εχει αποδηχτει αχρηστη...

αν θες μπορεις να βαλεις εξτρα λευκινη στο shake...

απο ολα αυτα θα σου προτεινα μονο την λευκινη,πρωτεινη,κρεατινη...

εχουμε για prework BCAA και για post ΕΑΑ+ΒCAA και την πρωτεινη + κρεατινη. δε θα ηταν υπερβολη και ενα intra συμπληρωμα αμινοξεων ?

Devil
08-09-11, 17:31
εχουμε για prework BCAA και για post ΕΑΑ+ΒCAA και την πρωτεινη + κρεατινη. δε θα ηταν υπερβολη και ενα intra συμπληρωμα αμινοξεων ?

ναι ειναι λιγο... αμα θες βαλε τα bcaa ιντρα...

aqua_bill
08-09-11, 17:34
ναι ειναι λιγο... αμα θες βαλε τα bcaa ιντρα...

τι κερδιζουμε ετσι αντι να παρουμε 10 λεπτα νωριτερα?παιζει τοσο ρολο η χρονικη στιγμη?καλυτερος συνδιασμο θεωρεις το ΒCAA+EAA για ιντρα ή για post?

Devil
08-09-11, 17:43
τι κερδιζουμε ετσι αντι να παρουμε 10 λεπτα νωριτερα?παιζει τοσο ρολο η χρονικη στιγμη?καλυτερος συνδιασμο θεωρεις το ΒCAA+EAA για ιντρα ή για post?

τιποτα για εμενα η διαφορα ειναι μικρη ισως και καθολου....

θα προτιμουσα bcaa+eaa

aqua_bill
08-09-11, 17:46
τιποτα για εμενα η διαφορα ειναι μικρη ισως και καθολου....

θα προτιμουσα bcaa+eaa

:thumbup:ευχαριστω πολυ. μολις παραλαβω καλουδια θα σε πρηξω λιγο ακομα με τις αναλογιες.

krhthkos
08-09-11, 18:18
άρα
Πριν την προπόνηση

1 scoop πρωτεΐνης πριν την προπόνηση
1 scoop Muscle Marinade
1 scoop από 3 γραμμάρια Arginine

Μετά

1 scoop πρωτεΐνης
1 scoop αμινοξέα
1 scoop από cretine monohydrate

σωστά τα έβαλα??

average_joe
08-09-11, 18:27
άρα
Πριν την προπόνηση

1 scoop πρωτεΐνης πριν την προπόνηση: check
1 scoop Muscle Marinade: check αν ο στοχος σου ειναι τα 10γρ κρεατινης καθως στο μεταπροπονητικο εχεις υποθετω αλλα 5)
1 scoop από 3 γραμμάρια Arginine: η τελευταια ταση που με βρισκει συμφωνο ειναι πως ειναι αχρηστη οποτε οχι

Μετά

1 scoop πρωτεΐνη: check
1 scoop αμινοξέα: βασικα αχρειαστα αφου εχεις πρωτεινη. προτεινω ή το ένα ή το άλλο. αλλος τροπος χρησης που προτεινεται ως βελτιστος παρε αμινοξεα και κρεατινη σαν μεταπροπονητικο και μετα απο 30λεπτο παρε την πρωτεινη ή φαε κανονικο φαγητο και χρησιμοπιησε την σκονη σε αλλο γευμα. your call
1 scoop από cretine monohydrate: check

σωστά τα έβαλα??


:thumbup:

εντιτ: τα πρασινα.

Devil
08-09-11, 21:26
άρα
Πριν την προπόνηση


1 scoop Muscle Marinade


Μετά

1 scoop πρωτεΐνης
1 scoop από cretine monohydrate

σωστά τα έβαλα??

βασικα ετσι.... το muscle marinade εχει και αμινοξεα και κρεατινη.... η αργινινη ειναι μαπα... πρωτεινη δεν θες αφου υπαρχει το muscle marinade... απο εκει και περα αμα θες βαζεις τα αμινοξεα κανα 5γρ μαξ...

στο postwo ενα σκουπ πρωτεινη ειναι οκ... αντε και κρεατινη αμα θες.... τα αμινοξεα τα βλεπω περιτα εφοσον εχεις την πρωτεινη αμα θες τα βαζεις δεν ειναι αναγκαιο...

average_joe
08-09-11, 21:30
σωστος! το marinade εχει και αμινοξεα, δεν το προσεξα.

εντιτ: αλλα μονο 2,5 γρ bcaa. μηπως και η πρωτεινη δεν ειναι ασχημη?

krhthkos
12-09-11, 11:21
Καλημέρα, έβγαλα το πρόγραμμά μου ως εξής :

Πριν

1 Γεύμα με 40γρ Πρωτείνης
1 Scoop Muscle Marinade
1 Scoop Αμινοξέα
1 Χαπάκι Green Tea Extract (400mg η δόση)

Μετά

1 Scoop Creatine 5γρ
1 Scoop Amino Dymatize Elite Recoup
Μισή ώρα μετά ενα γεύμα με 40γρ πρωτείνης

Σωστά το έβγαλα ?

Ευχαριστώ

Devil
12-09-11, 14:11
Καλημέρα, έβγαλα το πρόγραμμά μου ως εξής :

Πριν

1 Γεύμα με 40γρ Πρωτείνης
1 Scoop Muscle Marinade
1 Scoop Αμινοξέα
1 Χαπάκι Green Tea Extract (400mg η δόση)

Μετά

1 Scoop Creatine 5γρ
1 Scoop Amino Dymatize Elite Recoup
Μισή ώρα μετά ενα γεύμα με 40γρ πρωτείνης

Σωστά το έβγαλα ?

Ευχαριστώ

βγαλε την πρωτεινη απο το prewo...

kostas11
12-09-11, 14:22
Μερικοί προτείνουν whey sto prewo...γιατί όχι?

Devil
12-09-11, 14:25
Μερικοί προτείνουν whey sto prewo...γιατί όχι?

γιατι εχει τα αμινοξεα.... και λογικα θα υπαρχουν και αμινοξεα στο αιμα εφοσον εχει φαει 2-3 ωρες πριν...

krhthkos
12-09-11, 16:56
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις οι ώρες των γευμάτων μου είναι οι εξής 7:00 - 9:30 - 12:00 - 14:30 - 17:00 - 19:30 εγώ πάω γυμναστήριο στις 14:40 και φεύγω στις 16:40


ευχαριστώ

average_joe
12-09-11, 17:14
στις 14.30 οταν λες οτι τρως εννοεις παιρνεις το pre σωστα?
αν ειναι ετσι παρε ακριβως οτι σου πε ο @devil, δεν υπαρχει λογος για πρωτεινη. τωρα τα αμινοξεα που λες οτι χρησιμοποιεις στο pre βαλε 5γρ (αφου εχει και το marinade αλλα 6γρ).

krhthkos
12-09-11, 18:11
στις 14.30 οταν λες οτι τρως εννοεις παιρνεις το pre σωστα?
αν ειναι ετσι παρε ακριβως οτι σου πε ο @devil, δεν υπαρχει λογος για πρωτεινη. τωρα τα αμινοξεα που λες οτι χρησιμοποιεις στο pre βαλε 5γρ (αφου εχει και το marinade αλλα 6γρ).

στις 14.30 τρώω το φαγητό μου μετά το φαγητό ξεκινάω τα συμπληρώματα.

average_joe
12-09-11, 18:25
14.30 στερεο φαγητο ή εστω την πρωτεινη που αναφερεις στο pre με βρωμη π.χ.?

Kaloutsikos
12-09-11, 18:26
στις 14.30 τρώω το φαγητό μου μετά το φαγητό ξεκινάω τα συμπληρώματα.

Δεκα λεπτα πριν πας γυμναστηριο τι τρως;

krhthkos
13-09-11, 13:05
το μεσημεριανό μου γεύμα έχει ως εξής σαλάτα ελεύθερη ποσότητα , μια κουταλιά ελαιόλαδο, παξιμάδι ολικής άλεσης 50γρ, σταφίδες 20γρ, 230γρ ψημένο στήθος κοτόπουλο.

average_joe
13-09-11, 14:52
βασικα υπαρχει ενα θεμα καθως τρως, μετα μεσα στο 10λεπτο παιρνεις τα preworkout και μετα πας γυμναστηριο.
νταξει δεν παιζει να μην ξερναγα με ολα αυτα.
και πιστευω οτι η πλειοψηφια του φορουμ αυτο θα σου πει και δεν πιστευω οτι δεν εχεις παρατηρησει μια ανακατοσουρα τουλαχιστον.
γνωμη μου περιμενε να περασει ενα διωρο τουλαχιστον (εγω θα το αφηνα για παραπανω)
αν το αφησεις ετσι τι να πω... ηρωας.
τελος παντων εχεις τις εξης επιλογες:
1)εφοσον το αφησεις το φαγητο, για pre παρε μονο το marinade και το green tea, παραπανω πρωτεινη ή αμινοξεα ειναι αχρηστα.
2) θα σου δωσω και τη δικια μου προταση ομως και απο εκει και περα διαλεγεις και περνεις. καθαρα στη διακριτικη σου ικανοτητα.
στις 14.30 μην τρως στερεο φαγητο.
αφου λες οτι το προηγουμενο γευμα σου ειναι στις 12.00 δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο περαν απο το marinade, το green tea (που και παλι θα το εκοβα) και λιγα BCAA. θα εχεις ροη αμινοξεων στο αιμα σου ετσι κι αλλιως απο το γευμα στις 12.00.
3) αν δεν καλυπτεσαι λογω του οτι προσπαθεις να ανεβασεις θερμιδες παρε 20γρ πρωτεινη/ waxy μιση ωρα πριν το γυμναστηριο, αλλα εγω θα προτεινα να μοιρασεις αυτες τις θερμιδες σε ολα τα αλλα γευματα της ημερας παρα να πας σκαστος για προπονηση (με το τελευταιο που σου λεω θα κολλας και το marinade/bcaa/green tea σαν preworkout).
γνωμη μου.
your call ελπιζω να βοηθησα.

krhthkos
13-09-11, 14:58
θες να μου προτείνεις μια τροφή για πριν το γυμναστήριο να το πω στον διατροφολόγο να δει αν γίνετε ? βέβαια μπορεί να γίνει και το άλλο, να μην τρώω πριν πάω στην προπόνηση και απλά να βάζω πρωτεΐνη και μετά την προπόνηση να τρώω το γεύμα το κανονικό.

average_joe
13-09-11, 15:02
πριν ακριβως το γυμναστηριο (κανα μισαωρο δηλαδη που θες εσυ) δεν γινεται να φας στερεο φαγητο!
θα σκασεις!
αυτο που προτεινω
1) αν θες να παρεις οπωσδηποτε θερμιδες εκεινη την ωρα για τους δικους σου λογους (γιατι οπως σου ξαναλεω το γευμα στις 12 σε καλυπτει), παρε μια whey isolate και waxy maize.
2) αλλιως marinade, bcaa, green tea και εισαι ετοιμος.

krhthkos
13-09-11, 16:22
πριν ακριβως το γυμναστηριο (κανα μισαωρο δηλαδη που θες εσυ) δεν γινεται να φας στερεο φαγητο!
θα σκασεις!
αυτο που προτεινω
1) αν θες να παρεις οπωσδηποτε θερμιδες εκεινη την ωρα για τους δικους σου λογους (γιατι οπως σου ξαναλεω το γευμα στις 12 σε καλυπτει), παρε μια whey isolate και waxy maize.
2) αλλιως marinade, bcaa, green tea και εισαι ετοιμος.

άρα η δουλεία θα γίνει ως εξής δεν τρώω στις 14:30 και παίρνω 1 Scoop isolate ,1scoop marinade και 1 χαπάκι green tea και όλα good !!! σωστά? το γεύμα στις 12 είναι 2 ψωμάκια σικάλεως με 3 φέτες γαλόπουλα(75γρ) και μία φέτα 25γρ τυρί milner 17% λιπαρά.

Kaloutsikos
13-09-11, 17:24
θες να μου προτείνεις μια τροφή για πριν το γυμναστήριο να το πω στον διατροφολόγο να δει αν γίνετε ? βέβαια μπορεί να γίνει και το άλλο, να μην τρώω πριν πάω στην προπόνηση και απλά να βάζω πρωτεΐνη και μετά την προπόνηση να τρώω το γεύμα το κανονικό.

Ο διατροφολογος σου ειπε να τρως αυτα πριν το γυμναστηριο;;

Ελεος!

krhthkos
13-09-11, 17:29
Ο διατροφολογος σου ειπε να τρως αυτα πριν το γυμναστηριο;;

Ελεος!

δεν μου το είπε αυτός απλά οι ώρες που πάω είναι αυτές και πέφτουν πάνω στην γυμναστική.

Kaloutsikos
13-09-11, 17:35
δεν μου το είπε αυτός απλά οι ώρες που πάω είναι αυτές και πέφτουν πάνω στην γυμναστική.

Α, ο.κ. :)

average_joe
13-09-11, 17:36
άρα η δουλεία θα γίνει ως εξής δεν τρώω στις 14:30 και παίρνω 1 Scoop isolate ,1scoop marinade και 1 χαπάκι green tea και όλα good !!! σωστά? το γεύμα στις 12 είναι 2 ψωμάκια σικάλεως με 3 φέτες γαλόπουλα(75γρ) και μία φέτα 25γρ τυρί milner 17% λιπαρά.

να σου πω την αληθεια στο γευμα πριν τη προπονηση (στη δικια σου περιπτωση αναφερομαι στο γευμα σου στις 12.00) εχω περιπου 30- 35γρ πρωτεινης και καμια 60- 70γρ υδατ (και καμια 10αρια λιπος).
οπως τα λες με το marinade/isolate καλο ειναι. επιτελους το λυσαμε!
:welcome:

krhthkos
13-09-11, 17:54
να σου πω την αληθεια στο γευμα πριν τη προπονηση (στη δικια σου περιπτωση αναφερομαι στο γευμα σου στις 12.00) εχω περιπου 30- 35γρ πρωτεινης και καμια 60- 70γρ υδατ (και καμια 10αρια λιπος).
οπως τα λες με το marinade/isolate καλο ειναι. επιτελους το λυσαμε!
:welcome:

ωραία !! και έτσι μετά την προπόνηση 1 scoop creatine 5gr και 1 scoop amino και όλα μια χαρά.

RAMBO
13-09-11, 17:56
κρητικος πηρεσ κανα συμπηρωμα τησ extrifit να μου πεισ αποψεις?

average_joe
13-09-11, 18:01
ωραία !! και έτσι μετά την προπόνηση 1 scoop creatine 5gr και 1 scoop amino και όλα μια χαρά.

αν ακολουθει στερεο γευμα μεσα στο μισαωρο κομπλε.

krhthkos
13-09-11, 18:21
αν ακολουθει στερεο γευμα μεσα στο μισαωρο κομπλε.

σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. μου λείπει κάτι άλλο από συμπληρώματα ???

average_joe
13-09-11, 18:45
οταν δε ξερω το επιπεδο του αλλου δε μπορω να απαντησω. αλλα σκεψου λιγο την εννοια της λεξης: συμπληρωματα. θα σου προτεινα πρωτα να ασχοληθεις και να εχεις φτασει σε ενα καλο επιπεδο στη διατροφη και στην προπονηση και μετα ενδιαφερσου για πιο εξειδικευμενα.
μια χαρα ειναι αυτα. αντε και καμια πολυβιταμινη.
:toast:

yiantheo
15-09-11, 14:55
το νιτρικο το παιρνουμε και τις μερες που δεν εχουμε προπονηση? η δεν θα προσφερει κατι?

COBRA_STYLE
15-09-11, 14:58
το νιτρικο το παιρνουμε και τις μερες που δεν εχουμε προπονηση? η δεν θα προσφερει κατι?

μονο τις μερες προπονησης...χρησιμοποιουνται για boost στην προπονα οποτε καταλαβαινεις

jimmy007
21-09-11, 17:32
το νιτρικο το παιρνουμε και τις μερες που δεν εχουμε προπονηση? η δεν θα προσφερει κατι?

Θα προσφέρει.. Χρήματα στην εταιρεία που το πουλάει...:turtle::turtle:

jim-jimakos
09-10-11, 21:33
Καλησπερα..
Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την λήψη συμπληρωμάτων...

Κάνω "κανονικό" πρόγραμμα με βάρη κάθε μέρα (μεσημέρι) και παιρνω την Whey Shake...

Οι δόσεις που παίρνω:

To πρωί 1 scoop + 250 ml γάλα
Μετά την προπόνηση 1 scoop + 250 ml (γάλα ή νερό) + 1 μπανάνα

3 ερωτησεις
- Εχω μπερδευτεί με το θέμα "γαλα+πρωτείνη". Εχω διαβάσει άλλοι λένε για "θόλωμα" άλλοι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.....
- Η 1 μπανάνα είναι αρκετή για τον υδατάνθρακα που χρειάζομαι μετά την προπόνα??
- Τις ημέρες που δεν εχω προπόνηση.. τι "δόση" πρέπει να παίρνω??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

xrisbud
10-10-11, 11:14
Καλησπερα..
Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την λήψη συμπληρωμάτων...

Κάνω "κανονικό" πρόγραμμα με βάρη κάθε μέρα (μεσημέρι) και παιρνω την Whey Shake...

Οι δόσεις που παίρνω:

To πρωί 1 scoop + 250 ml γάλα
Μετά την προπόνηση 1 scoop + 250 ml (γάλα ή νερό) + 1 μπανάνα

3 ερωτησεις
- Εχω μπερδευτεί με το θέμα "γαλα+πρωτείνη". Εχω διαβάσει άλλοι λένε για "θόλωμα" άλλοι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.....
- Η 1 μπανάνα είναι αρκετή για τον υδατάνθρακα που χρειάζομαι μετά την προπόνα??
- Τις ημέρες που δεν εχω προπόνηση.. τι "δόση" πρέπει να παίρνω??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

η πρωτείνη με νερό, όχι γάλα.

Kaloutsikos
10-10-11, 23:53
Καλησπερα..
Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την λήψη συμπληρωμάτων...

Κάνω "κανονικό" πρόγραμμα με βάρη κάθε μέρα (μεσημέρι) και παιρνω την Whey Shake...

Οι δόσεις που παίρνω:

To πρωί 1 scoop + 250 ml γάλα
Μετά την προπόνηση 1 scoop + 250 ml (γάλα ή νερό) + 1 μπανάνα

3 ερωτησεις
- Εχω μπερδευτεί με το θέμα "γαλα+πρωτείνη". Εχω διαβάσει άλλοι λένε για "θόλωμα" άλλοι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.....
- Η 1 μπανάνα είναι αρκετή για τον υδατάνθρακα που χρειάζομαι μετά την προπόνα??
- Τις ημέρες που δεν εχω προπόνηση.. τι "δόση" πρέπει να παίρνω??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

-αμα έχεις πολύ μικρό ποσοστό λίπους ναι σε θολώνει, διαφορετικά απλά λεπτομέρεια.
-δεν χρειάζεσαι ντε και καλά υδατάνθρακα μετά την προπόνηση,
είναι έξτρα θερμίδες, αν στο γευμά που θα κάνεις μετά έχεις υδατάνθρακα τότε η 1 μπανάνα είναι ο.κ.
-όταν σε κάποιο σου γεύμα δεν μπορείς να έχεις πρωτεΐνη πάρε συμπλήρωμα

το γάλα για μετά την προπόνηση καθυστερεί λίγο την απορρόφηση,
καλύτερα με νερό.:thumbup:

jim-jimakos
11-10-11, 19:54
Ευχαριστω για την απάντηση...

Svatz
08-11-11, 20:58
Παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και ηθελα να κανω μια ερωτηση απλα δεν κανω τοπικ γιατι μαλλον θα εχει υποθει ξανα και δεν θελω να σπαμαρω.

Προσωπικα,εγω το πρωι με το που ξυπναω παιρνω εναμισι σκουπ whey protein.Τρωω κανονικα πρωινο και μετα το απογευμα παω γυμναστηριο και μετα απο 10 λεπτα παιρνω αμινο και μετα απο 30 λεπτα που τα εχω παρει αυτα ξαναπαιρνω αλλο εναμισι σκουπ απο πρωτεινη και μετα ξανατρωω κανονικο φαι υστερα απο 2 ωρες αφοτου πηρα την πρωτεινη.

Με αυτην την τακτικη οσον αφορα τα συμπληρωματα θα εχω αμεσο αποτελεσμα για αυξηση μυικου ογκου η οχι?
Αν οχι πειτε μου με βαση τα παραπανω πως πρεπει να τα παιρνω.

Ευχαριστω.

beefmeup
08-11-11, 21:09
μια χαρα το κανεις ετσι φιλε..
βεβαια στην φαση που περνεις την δοση μετα την προπονα,ισως θα μπορουσες να φας κατι σε λιγοτερο χρονο απο 2 ωρες..μια ωρα ας πουμε καλα θα ηταν.

Svatz
10-11-11, 16:39
ΟΚ,σ ευχαριστω φιλε και ελπιζω να εχω παρει λιγο ογκο...

επισης μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι τα Αμινο και γιατι τα παιρνω? :)

beefmeup
10-11-11, 17:50
επισης μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι τα Αμινο και γιατι τα παιρνω? :)

αφου δεν ξερεις,πως τα περνεις δλδ..?:unsure:

Kaloutsikos
10-11-11, 18:56
ΟΚ,σ ευχαριστω φιλε και ελπιζω να εχω παρει λιγο ογκο...

επισης μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι τα Αμινο και γιατι τα παιρνω? :)

όταν εσύ φάς πρωτεΐνη αυτό στην συνεχεία γίνεται αμινοξέα και πηγαίνει στους μύες σου,
ο λόγος για να πάρει αμινοξέα είναι, για να γίνει γρήγορα η αναπλήρωση στους μύες σου.

Svatz
14-11-11, 19:34
Το παιρνω γιατι μου παν οτι ειναι καλο! :p

Δηλαδη για ογκο ειμαι νταχι με αυτα τα συμπληρωματα ετσι?

Sport Billy
06-12-11, 04:44
Παιδιά plz βοηθεια
Ποιά είναι η γνωμη σας για το παρακατω

Pre workout
70 λεπτά 2 caps Kre Alkalyn Creatine της Warriorlab
45 λεπτά Animal Rage(νιτρικό) + 2 caps BCAA της warriorlab

After Workout
Αμέσως 2 caps BCAA(warriorlab)
20 λεπτά ISO Pure(Natures Best) + 2 caps Kre Alkalyn Creatine της Warriorlab..

Πρωί
Complete 8 + multivitamin
Βράδυ
Casein

Στόχος μου είναι η γράμμωση.
Μήπως είναι υπερβολικά τόσα πολλά αμινοξέα και κρεατίνη?Να τα κάνω από ένα cap?

Musclenuke
06-12-11, 13:30
Ρε παιδια, βαζεται κατι στο σωμα σας, δινεται τοσα λεφτα, χωρις να ξερεται τι ειναι αυτο;;; :unsure: Αρε τι κανει το marketing :bowdown:

beefmeup
06-12-11, 13:34
Pre workout
70 λεπτά 2 caps Kre Alkalyn Creatine της Warriorlab
45 λεπτά Animal Rage(νιτρικό) + 2 caps BCAA της warriorlab

παρε την κρεατινη μαζι με τα υπολοιπα στα 45.

After Workout
Αμέσως 2 caps BCAA(warriorlab)
20 λεπτά ISO Pure(Natures Best) + 2 caps Kre Alkalyn Creatine της Warriorlab..

αστα αμινοξεα,κ παρε μονο τα υπολοιπα με το που τελειωσεις.

Πρωί
Complete 8 + multivitamin
Βράδυ
Casein



τα υπολοιπα ειναι κομπλε..
τα αμινο που περνεις μετα την προπονα βαλτα αναμεσα σε καποιο γευμα η πριν για να συμπληρωνεις.

Sport Billy
07-12-11, 10:05
τα υπολοιπα ειναι κομπλε..
τα αμινο που περνεις μετα την προπονα βαλτα αναμεσα σε καποιο γευμα η πριν για να συμπληρωνεις.
Eυχαριστώ για την απάντηση.Πόσταρα εδώ πέρα γιατί ο πωλητής απ όπου τα πήρα ήταν λίγο άσχετος
και βιαζόταν να με εξυπηρετήσει γιατί είχε κόσμο το μαγαζί.(Σιγά μη ξαναπάω σ αυτόν).
Πάντως για τα αμινοξέα αμέσως μετά την προπόνηση ,νόμιζα ότι βοηθούν στην καλύτερη απορρόφηση της πρωτείνης(δηλαδή στην πρωτεινοσύνθεση) και στην ανάρρωση.
Είσαι σίγουρος να μη τα παίρνω μετά?Αν επιμένεις πάντως πάω πάσο.Γνωρίζεις πολύ περισσότερα από μένα.

beefmeup
07-12-11, 11:48
εχεις δικιο σε οτι γραφεις για τα αμινο,οτι κανουν κ μετα την προπονηση για γρηγοροτερη αφομοιωση σε σχεση με πρωτεινη.
απλα θες καλες δοσεις για να σε βοηθεισουν..με μια δοση απο αυτα που μου λες δεν πας πουθενα.

επρεπε να παρεις της ιδιας εταιριας σε σκονη,εκει θα εισουν κομπλε με 8-10γρ..τσεκαρετα,κ υπαρχουν κ σαν θεμα στην αξιολογηση να παρεις αποψεις.
οποτε αφου πηρες αυτα σε καπς κρατα τα για αναμεσα σε γευματα,αλλα κ παλι θες τουλαχιστον 4-6 καπς ανα φορα.

Sport Billy
07-12-11, 14:29
εχεις δικιο σε οτι γραφεις για τα αμινο,οτι κανουν κ μετα την προπονηση για γρηγοροτερη αφομοιωση σε σχεση με πρωτεινη.
απλα θες καλες δοσεις για να σε βοηθεισουν..με μια δοση απο αυτα που μου λες δεν πας πουθενα.

επρεπε να παρεις της ιδιας εταιριας σε σκονη,εκει θα εισουν κομπλε με 8-10γρ..τσεκαρετα,κ υπαρχουν κ σαν θεμα στην αξιολογηση να παρεις αποψεις.
οποτε αφου πηρες αυτα σε καπς κρατα τα για αναμεσα σε γευματα,αλλα κ παλι θες τουλαχιστον 4-6 καπς ανα φορα.

Δηλαδή αν αμινοξέα και πρωτείνη δεν είναι από ίδια εταιρεία δε μπορούν να συνεργαστούν (για αμέσως μετά την προπόνηση),οπότε τζάμπα θα τα πάρω,αν κατάλαβα καλά.
Πάντως και η πρωτείνη έχει και αυτή κάποιες ποσότητες αμινοξέων...

Υ.Γ.Άσε φίλε,αυτό το καιρό έχω ξεκινήσει να παίρνω συμπληρώματα και έχω μπερδευτεί για τα καλά.:unsure:
Θα γίνω πειραματόζωο μέχρι να καταλάβω τι ακριβώς πρέπει να παίρν και πότε.
Φοβάμαι,αντί για γράμμωση παραμορφωθεί το σώμα μου

beefmeup
07-12-11, 17:19
oxi σε ολα..υπαρχουν θεματα στο φορουμ που ξεχωριζουν τα αμινο σαν συμπληρωμα απο την πρωτεινη,ψαξτα μια..
η πρωτεινη δεν εχει απλα αμινο,αλλα ειναι μια αλυσιδα αμινοξεων.
η εταιρια δεν εχει σχεση,αλλο πραγμα σου εγραψα.
κ το αποτελεσμα στο σωμα σου μαλλον δεν θα ειναι αυτο που νομιζεις,μονο κ μονο γιατι μικρο ρολο θα παιξουν τα συμπληρωματα στο πως θα διαμορφωθει.
διαβασε λιγο μαν,στην ενοτητα με τα αρθρα/συμπληρωματα..υπαρχουν ολα αναλυτικα:)

nopantas
11-01-12, 00:24
θα ξεκινησω απο βδομαδα κρεατινη μονουδρικη με β-αλανινη..σκεφτομαι να ακολουθησω το εξης πλανο:

πρωι:2,5gr b-ala 5gr creatine μαζι με το πρωινο

30min preworkout:2,5gr b-ala

post:5gr creatine και μετα απο 20' whey

ειναι καλα ετσι?μηπως να βαλω β-αλανινη 2gr πρωι 2gr μεσημερι και αλλα 2 preworkout? (προπονηση κατα τις 6 συνηθως)

Tanil
11-01-12, 00:41
ioannis tha hthela na rwthsw kati.. asxoloumai me to kick-box pou 8ewreite aerovia.. kamia wra prin thn proponhsh pernw kati xapia thermogenetika kai lipotropika (animal cuts), amesws meta thn proponhsh pernw katharh prwteinh udrolitikh iso 100 kai mia formoula creatinhs (cell mas ths BSN).. exw akousei pws gia thn sklhrh proponhsh pou kanw xreiazonte kai polubitamhnes kai omega 3 gia na ftasw sto apotelesma pou thelw.. (apolith grammwsh).. ti exeis na peis gia olla auta.. pernw kati la8os? h mporw na sumplhrwsw kati akoma, kai an nai ti?? euxaristw.. :)

Mcstefan7
11-01-12, 01:01
Πρώτων γράφε ελληνικά (Είναι κανόνας) .Μπορείς να πάρεις πολυβιταμίνες καλό θα σου κάνουν αν έχει κάποια έλλειψη ο οργανισμό σου,κακο παντως οχι

beefmeup
11-01-12, 01:08
θα ξεκινησω απο βδομαδα κρεατινη μονουδρικη με β-αλανινη..σκεφτομαι να ακολουθησω το εξης πλανο:

πρωι:2,5gr b-ala 5gr creatine μαζι με το πρωινο

30min preworkout:2,5gr b-ala

post:5gr creatine και μετα απο 20' whey

ειναι καλα ετσι?μηπως να βαλω β-αλανινη 2gr πρωι 2gr μεσημερι και αλλα 2 preworkout? (προπονηση κατα τις 6 συνηθως)

β αλανινη βαλε 6γρ την μερα..το ποτε θα τα παρεις δεν εχει να κανει..μπορεις να παρεις μετα την προπονα πρωτεινη/αλανινη/κρεατινη μαζι..κ γω αυτο κανω,αλλα με αμινοξεα..


ioannis tha hthela na rwthsw kati.. asxoloumai me to kick-box pou 8ewreite aerovia.. kamia wra prin thn proponhsh pernw kati xapia thermogenetika kai lipotropika (animal cuts), amesws meta thn proponhsh pernw katharh prwteinh udrolitikh iso 100 kai mia formoula creatinhs (cell mas ths BSN).. exw akousei pws gia thn sklhrh proponhsh pou kanw xreiazonte kai polubitamhnes kai omega 3 gia na ftasw sto apotelesma pou thelw.. (apolith grammwsh).. ti exeis na peis gia olla auta.. pernw kati la8os? h mporw na sumplhrwsw kati akoma, kai an nai ti?? euxaristw.. :)

αυτα που περνεις φιλε ειναι οκ...
τα υπολοιπα που αναφερεις οπως εγραψε κ ο Mcstefan7,ειναι προερετικα..αν θες τα περνεις..αν δεν τα παρεις μικρη διαφορα θα σου κανουν..

nopantas
11-01-12, 01:37
ωραια ευχαριστω...κ με cycling τι κανουμε γενικα???2 μηνες μεσα 1 εξω και για β-αλανινη και για κρεατινη??ή καποιο αλλο σχημα?

beefmeup
11-01-12, 01:42
μπορεις να δοκιμασεις διαφορα,αλλα κ ετσι μια χαρα ειναι..
για κρεατινη μπορεις να κανεις μονο 15 μερες οφ κ μετα παλι ξανα.

Devil
11-01-12, 06:11
βασικα βαλε την β-αλανινη χωρις φαι.... οσο αδειο στομαχι μπορεις να εχεις... πχ.. λιγο πριν απο γευμα, πριν την προπονηση, μετα...

Δανάη
11-01-12, 10:21
η β-αλανινη πρεπει να λαμβανεται και αυτη με "κυκλους";(πχ.ενας μηνας ον ενας οφ) τις μερες που δεν γυμναζομαστε παιρνουμε την ιδια δοση;

john john
11-01-12, 10:57
kre-alkayn περνω 4 caps 30 λεπτα πριν παω γυμν. ειναι οκ?

beefmeup
11-01-12, 16:26
βασικα βαλε την β-αλανινη χωρις φαι.... οσο αδειο στομαχι μπορεις να εχεις... πχ.. λιγο πριν απο γευμα, πριν την προπονηση, μετα...
σωπα καλε..με φαι εχεις λιγοτερα sides..:turtle:


η β-αλανινη πρεπει να λαμβανεται και αυτη με "κυκλους";(πχ.ενας μηνας ον ενας οφ) τις μερες που δεν γυμναζομαστε παιρνουμε την ιδια δοση;

ναι..το μαξ ειναι 2ηνο..κ μετα καλο ειναι να κανεις κανα μηνα οφ..
ιδια δοση ολες τις μερες..6γρ αν μερα ειναι οκ.

Devil
11-01-12, 16:29
σωπα καλε..με φαι εχεις λιγοτερα sides..:turtle:

καλητερα με sides.... να ξερεις οτι δουλευει.....χεχεχε:green::turtle: