PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιόσπορος - Πασατέμπο



asdf
05-04-07, 19:51
Τι γνωριζεται ?? Εχει καλη διατροφικη αξια ?

BRaWNy
05-04-07, 20:16
Οι ηλιόσποροι είναι πηγή περισσότερο Ωμέγα-6 λιπαρών.
έχουν και ωμέγα-3 αλλά η αναλογία τους σε σχεση με τα άλλα δεν ειναι αυτη πο επιδιώκουμε, δηλαδή δεν θα συμπληρώσουμε σε Ωμέγα-3 όπως θέλουμε και εννοώ ότι, για να πάρουμε Ωμέγα-3 αρκετά απο αυτά, αναγκαστικά θα πάρουμε και πολλά Ωμέγα-6.
Σκοπός μας είναι μεν να παίρνουμε Ωμέγα-6 σε κάποιο ποσοστό, απο κει και πέρα όμως να μην ανεβάζουμε αυτό το πσοστό απο κάποια πηγή παιρνοντας και τα Ωμέγα-3 απο αυτην, θα επιλέξουμε πηγές που ειναι κυρίως απο Ωμέγα-3 έτσι ωστε να μην ανεβαίνει το πσοστό των Ω-6, αλλά και να υπάρχει σωστή αναλογία.
Απο πλευράς τωρα αξίας, ειναι όπως όλοι οι ξηροί καρποί, πλουσια σε θερμίδες απο λίπος και μπορουν να βοηθήσουν στον όγκο μιας και δεν είναι τροφή "σαβουρα".
Για γράμμωση δεν κάνουν, καλό ειναι τότε τα λιπαρά να παίρνονται απο έλαια και fishoils συμπληρώματα και σε κάποιον βαθμό απο παχιά ψάρια, εκτός κι αν η δίαιτα ειναι χωρις υδατάνθρακες, απο τις γνωστές κετογονικές, οι οποίες όμως κατα την γνώμη μου αποτυγχάνουν ευκολα, κουράζουν και υπάρχει πιό εύκολα απώλειας μυικής μάζας.

άλλοι ξηροί καρποί με Ωμέγα-6 κυρίως:
Αμυγδαλα, φυστίκια

Ξηρός καρπός πιό πλούσιος σε αναλογίες, στα Ωμέγα-3 ειναι τα καρύδια.

Υ.Γ.Σε όλα τα λιπαρά θα συναντησουμε πιθανόν απο όλα τα Ωμέγα λιπαρα, το θέμα δεν ειναι αυτό, το θεμα ειναι να υπάρχει και αναλογία σωστή, π.χ. αν το ηλιέλαιο έχει Ωμεγα-6 προς Ωμέγα-3 αναλογία 7 προς 1, δεν λέει τίποτε, δεν μπορει να πει κανείς "αα, ενταξει έχει Ωμέγα-3 ειμαι καλλυμένος".
Επιδιώκουμε να πάρουμε Εξτρά Ωμέγα-3 για να φέρουμε την αναλογία σε 4 προς 1 το ανωτερο και 1 προς 1 ειδικά σε δίαιτες (Ω-6 προς Ω-3 οι αναλογίες που ανέφερα).
Τα καλύτερα έλαια είναι το ελαιόλαδο, το λινέλαιο και το σουσαμέλαιο, και αντιστοιχα προσφέρουν Ω-9,Ω-3,Ω6 το καθένα σαν κυρίως Ω-λιπαρά, μην σας ξεγελούν οι εταιρίες που γραφουν πάνω στη συσκευασία, π.χ. στα becel "πλουσιο σε Ωμέγα-3" ή "Περιέχει και Ωμέγα-3", να πουλήσουν θέλουν.

jiujitSu
05-04-07, 21:32
Συμφωνω 101% με BraWNy.

3-6% (παραπανω δεν βλαπτει) της συνολικης ημερησιας προσληψης θερμιδων πρεπει να ειναι απο Ω3, Ω6 σε αναλογια απο (Ω3:Ω6) 1:1 - 1:5.

ouzo
05-04-07, 22:19
Προσωπικά δεν μπορώ να τους φάω λόγω αλλεργίας. :pale:

giannis64
06-06-09, 21:02
γνωριζει μηπως καποιος την θρεπτικη και θερμιδικη αξια τον ηλιοσπορων και τον κολοκυθοσπορων? παντα ωμα.
οχι τιποτα αλλα εκοψα το καπνισμα και εχω κολησει σαυτα.

puka
06-06-09, 21:19
Ηλίανθος:οι πολύτιμοι σπόροι


Οι ηλιόσποροι μας είναι περισσότερο γνωστοί για τη γεύση τους παρά για τις μοναδικές τους φαρμακευτικές ιδιότητες, που είναι μάλιστα ιδιαίτερα πολύτιμες για την καρδιά.

O ηλίανθος καλλιεργείται εύκολα ακόμα και σε μια γλάστρα στο μπαλκόνι μας. Το λουλούδι του μάλιστα, που μοιάζει με μεγάλη μαργαρίτα, στρέφεται πάντα προς τον ήλιο. Μπορούμε να αποξηράνουμε τους σπόρους του απλώνοντάς τους στο φως του ήλιου κάτω από κουνουπιέρα ή τούλι για να τους προστατέψουμε από τα πουλιά ή να τους αγοράσουμε από καταστήματα ξηρών καρπών και υγιεινών τροφών.

Θεραπευτικές ιδιότητες
Οι ωμοί άψητοι ηλιόσποροι περιέχουν μεταξύ άλλων ασβέστιο, σίδηρο, κάλιο, τανίνη, λεκιθίνη, φθόριο, μαγνήσιο και ιώδιο. Θεωρούνται ιδιαίτερα ευεργετικοί σε περιπτώσεις βήχα, φαρυγγίτιδας, κρυολογήματος, ενώ ενδέχεται να έχουν ηρεμιστικές ιδιότητες, να βελτιώνουν την όραση και να ελαττώνουν τους πόνους των αρθριτικών χάρη στα λιπαρά οξέα που περιέχουν. Επιπλέον, οι ηλιόσποροι θεωρούνται ωφέλιμοι για αυτούς που υποφέρουν από ουρία, ρευματισμούς και διαβήτη. Τέλος έρευνες υποστηρίζουν ότι είναι σύμμαχοι της καρδιάς μας, μια και συμβάλλουν στη μείωση των επιπέδων της κακής χοληστερόλης χάρη στις φυτικές στερόλες που περιέχουν, ενώ αποτρέπουν και το σχηματισμό πέτρας στη χολή και τα νεφρά και συμβάλλουν στην καλή λειτουργία του αναπαραγωγικού μας συστήματος.

Μάθετε ότι...
Οι άψητοι ηλιόσποροι είναι κατάλληλοι και για δίαιτα, αφού μισό φλιτζάνι αρκεί για να μας χορτάσει δίνοντάς μας μόλις 280 θερμίδες.

Στην κουζίνα
Οι ηλιόσποροι χρησιμοποιούνται για την παρασκευή ψωμιού αλλά και σε ορεκτικά, γλυκά, σαλάτες, σούπες και μπισκότα. Ωστόσο θεωρούνται περισσότερο ωφέλιμοι όταν τους τρώμε ωμούς ή ελαφρά ψημένους και πάντα ανάλατους ως σνακ.

Tip
Διατηρήστε τους ηλιόσπορους σε γυάλινο βάζο στο ψυγείο ή την κατάψυξη, στην οποία μάλιστα μπορείτε να τους κρατήσετε μέχρι ένα χρόνο.

Της Κατερίνας Παπαγεωργίου


ΘΕΡΜΙΔΕΣ : Ηλιόσποροι ακαθάριστοι (100 γρμ.) 303 (θερμίδες

puka
06-06-09, 21:22
Κολοκυθόσποροι, ηλιόσποροι

Οι κολοκυθόσποροι (πασατέμπος) θεωρείται από τους ανατολικούς λαούς ότι περιέχει ουσίες που αποτρέπουν τη μετατροπή ορμονών στον ανδρικό οργανισμό και συμβάλλουν με τον τρόπο αυτό στην πρόληψη του καρκίνου του προστάτη.

Θερμιδες : Κολοκυθόσπορος (100 γρμ.) 550 (θερμίδες)

giannis64
06-06-09, 21:26
πω πω πολλες θερμιδες!!!!!

puka
06-06-09, 21:33
ε ναι ... αστα να πανε !!! 1ΟΟ γρμ ειναι μικρη ποσότητα ..... μια χουφτιτσα ...

giannis64
06-06-09, 21:37
τελικα απο μια μικρη αποψη καλο ηταν το τσιγαρο!!!!!!!

puka
06-06-09, 21:41
Ε ενταξει , γιαννη , παν μετρον αριστον ....... σωστα ;
Αν καπνιζες πολύ , μαλλον Θα σου ειναι δυσκολο τωρα και ειδικα αν εισαι στις πρωτες μερες , μαλλον πρεπει να κολλησεις με κατι άλλο , τυπου κομπολοι οπως ειχαν οι παλιοι ;;;;

Levrone
06-06-09, 21:45
τελικα απο μια μικρη αποψη καλο ηταν το τσιγαρο!!!!!!!

Γιαννη ασε τ αστεια και ξεκινα καπνισμα αμεσως! ξεφυγες απ το σωστο δρομο που ησουν μου φαινεται!:P

giannis64
06-06-09, 21:46
ναι εχει ενα μηνα. τι να το κανω το κομπολοι οταν βλεπω τηλε και ειμαι ξαπλομενος.ασε που μου εχει ανοιξη και η ορεξη. τιποτα αλλο φαγωσημο να μασουλαμε αυτες της δυσκολες ωρες με λιγες θερμιδες??

giannis64
06-06-09, 21:46
Γιαννη ασε τ αστεια και ξεκινα καπνισμα αμεσως! ξεφυγες απ το σωστο δρομο που ησουν μου φαινεται!:P
πολυ δυσκολη κατασταση.

puka
06-06-09, 21:52
ναι δυσκολη κατασταση .... ομολογουμενως ....... ποπ κορν δοκιμασες ;;;

puka
06-06-09, 21:53
Ποπ-Κορν (1 φλυτζάνι) 120 (θερμίδες)

giannis64
06-06-09, 21:58
Ποπ-Κορν (1 φλυτζάνι) 120 (θερμίδες)

απο της δικες μου της φλυτζανες? χαχαχα. αλλα και παλι ειναι πιο λιγα απο μια χουφτα σπορια. λογο ογκου τον Ποπ-Κορν

puka
06-06-09, 22:01
εχει λιγοτερες Θερμιδες οπως και να εχει ....

giannis64
06-06-09, 22:16
βρηκα ενα καροτο. πιο πολυ χρονο μου κανει να το φαω και με λιγοτερες θερμιδες.

puka
06-06-09, 22:22
αχαχαχααχ σωστός !!!!

Alexakos3
24-05-11, 23:57
Παιδιά εδώ και κάνα δύο μέρες άρχισα να βάζω ακόμα και καθημερινές ηλιόσπορους με αλάτι... τους τρώω κατα την διάρκεια όλης της μέρας... και μπορώ να πώ αρκετά μεγάλη ποσότητα... να τους σταματήσω??

worfel
25-05-11, 00:07
τα γνωστα σπορια δηλαδη?:):P

Alexakos3
25-05-11, 00:21
τα γνωστα σπορια δηλαδη?:):P

Ακριβώς!!! :D Μεγάλος εθισμός αδερφέ!! :P :P

Kaloutsikos
25-05-11, 00:26
Ακριβώς!!! :D Μεγάλος εθισμός αδερφέ!! :P :P

Εχουνε αλάτι ρε συ...

Alexakos3
25-05-11, 00:35
Εχουνε αλάτι ρε συ...

Πολύ όχι λίγο σήμερα παίζει να έχω φάει και 300γρ... :P Αν τους αγοράσω ανάλατοους μπορώ να τους βάζω μέσα στην εβδομάδα και πιο συγκεκριμένα το βραδάκι κατά τις 11 που χαλαρώνω ή μπα??

DrNio
25-05-11, 00:56
Βρήκα μερικά θετικά για τους ηλιόσπορους.Ειδικά κάπου είδα οτι κατανάλωσες περίπου την ίδια ποσότητα με το άρθρο.Αν θέλετε βρείτε εσείς κάποια αρνητικά.Άμα πάρεις ανάλατους ακόμα καλύτερα,οι αλατισμένοι είναι εθιστικοί.:toast:


Σπόρια, όπως λαχανικά
Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν οι ηλιόσποροι και ο πασατέμπος (κολοκυθόσπορος). Oι πρώτοι, όπως φαίνεται και από το όνομά τους, είναι οι σπόροι του ηλίανθου και ο δεύτερος τα σπόρια του κολοκυθιού. Και τα δύο είδη ψήνονται και συνήθως αλατίζονται πριν κυκλοφορήσουν στην αγορά στα τέλη Αυγούστου. Εκτός από τα ελληνικά, ωμά σπόρια που ψήνονται στη χώρα μας εισάγονται και από την Τουρκία, την Oυκρανία, την Κίνα και τη Βουλγαρία.
Τα καλύτερα: Είναι «γεμάτα» και ο καρπός τους δεν πικρίζει (τότε είναι παλιάς σοδειάς).
Διατροφική αξία: O πασατέμπος περιέχει τα πολύτιμα λιπαρά οξέα ω-6 και κυρίως λινολεϊκό οξύ. Στην Κίνα, μάλιστα, θεωρείται ότι μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. O ηλιόσπορος είναι μια τροφή πλούσια σε φυτοστερόλες και επομένως ευεργετική για την καρδιά. Είναι πολύ πλούσιος σε φυλλικό οξύ. Χαρακτηριστικό είναι ότι 100 γρ. ηλιόσποροι μάς δίνουν περισσότερη ποσότητα φυλλικού οξέος από τη συνιστώμενη ημερησίως. Τα σπόρια είναι επίσης πλούσια σε φυτικές ίνες, σίδηρο και μαγγάνιο.


Οι ηλιόσποροι μας είναι περισσότερο γνωστοί για τη γεύση τους παρά για τις μοναδικές τους φαρμακευτικές ιδιότητες, που είναι μάλιστα ιδιαίτερα πολύτιμες για την καρδιά.

O ηλίανθος καλλιεργείται εύκολα ακόμα και σε μια γλάστρα στο μπαλκόνι μας. Το λουλούδι του μάλιστα, που μοιάζει με μεγάλη μαργαρίτα, στρέφεται πάντα προς τον ήλιο. Μπορούμε να αποξηράνουμε τους σπόρους του απλώνοντάς τους στο φως του ήλιου κάτω από κουνουπιέρα ή τούλι για να τους προστατέψουμε από τα πουλιά ή να τους αγοράσουμε από καταστήματα ξηρών καρπών και υγιεινών τροφών.

Θεραπευτικές ιδιότητες
Οι ωμοί άψητοι ηλιόσποροι περιέχουν μεταξύ άλλων ασβέστιο, σίδηρο, κάλιο, τανίνη, λεκιθίνη, φθόριο, μαγνήσιο και ιώδιο. Θεωρούνται ιδιαίτερα ευεργετικοί σε περιπτώσεις βήχα, φαρυγγίτιδας, κρυολογήματος, ενώ ενδέχεται να έχουν ηρεμιστικές ιδιότητες, να βελτιώνουν την όραση και να ελαττώνουν τους πόνους των αρθριτικών χάρη στα λιπαρά οξέα που περιέχουν. Επιπλέον, οι ηλιόσποροι θεωρούνται ωφέλιμοι για αυτούς που υποφέρουν από ουρία, ρευματισμούς και διαβήτη. Τέλος έρευνες υποστηρίζουν ότι είναι σύμμαχοι της καρδιάς μας, μια και συμβάλλουν στη μείωση των επιπέδων της κακής χοληστερόλης χάρη στις φυτικές στερόλες που περιέχουν, ενώ αποτρέπουν και το σχηματισμό πέτρας στη χολή και τα νεφρά και συμβάλλουν στην καλή λειτουργία του αναπαραγωγικού μας συστήματος.

Μάθετε ότι...
Οι άψητοι ηλιόσποροι είναι κατάλληλοι και για δίαιτα, αφού μισό φλιτζάνι αρκεί για να μας χορτάσει δίνοντάς μας μόλις 280 θερμίδες.

Στην κουζίνα
Οι ηλιόσποροι χρησιμοποιούνται για την παρασκευή ψωμιού αλλά και σε ορεκτικά, γλυκά, σαλάτες, σούπες και μπισκότα. Ωστόσο θεωρούνται περισσότερο ωφέλιμοι όταν τους τρώμε ωμούς ή ελαφρά ψημένους και πάντα ανάλατους ως σνακ.

Tip
Διατηρήστε τους ηλιόσπορους σε γυάλινο βάζο στο ψυγείο ή την κατάψυξη, στην οποία μάλιστα μπορείτε να τους κρατήσετε μέχρι ένα χρόνο.

axi
25-05-11, 01:33
Να χαιρετήσω κι εγώ το forum μιας και είναι το 1ο μου post.
Στο παρακάτω link είναι η πτυχιακή μιας κοπέλας πάνω στους
ξηρους καρπους αρκετά αναλυτική για τη συστασή τους και
τη χρησιμότητά τους. Καλό διάβασμα
http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/594/1/vlachogiannh.pdf

sobral
25-05-11, 03:49
Να χαιρετήσω κι εγώ το forum μιας και είναι το 1ο μου post.
Στο παρακάτω link είναι η πτυχιακή μιας κοπέλας πάνω στους
ξηρους καρπους αρκετά αναλυτική για τη συστασή τους και
τη χρησιμότητά τους. Καλό διάβασμα
http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/594/1/vlachogiannh.pdf

:thumbup::thumbup::thumbup: ευχαριστούμε πολύ για την παράθεση της εργασίας!:) αύριο θα έχει μελέτη.:green:

Alexakos3
25-05-11, 14:56
Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαμντήσεις σας.. δεν τα ήξερα αυτά για τους ηλιόσπορους... Χαίρομαι τότε που τους καταναλώνω... το θέμα μου όμως είναι μπορώ να τους βάζω το βράδυ και αν όχι μπορώ να τους βάζω καθημερινές?? Και λέω καθημερινές διότι είμαστε στο πρόγραμμα... Μόνο κυριακή μπορώ να κάνω μια πολύ μικρή παρασπονδία.. ;) :green::green::P:P:P