PDA

Επιστροφή στο Forum : Glutamate



Devil Randime
28-07-10, 18:14
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η glutamate (γλουταμινικό οξύ) θεωρείται ουσιαστικά γλουταμίνη. Γνωρίζω πως το γλουταμινικό οξύ είναι πρόδρομος της γλουταμίνης. Οπότε η ερωτησή μου είναι η εξής.
Αν ένα σκεύασμα πρωτείνης περιέχει glutamate αυτο θεωρείται ουσιαστικά γλουταμίνη ή θα πρέπει να πάρω και έξτρα συμπλήρωμα γλουταμίνης για να προσθέσω στη πρωτείνη μου?

Πραγματικά με έχει μπερδέψει αρκετά αυτό:help:

Πηγα πηρα τη πρωτεινη PROV 60 και έχει μεσα glutamate. Χρειάζομαι και έξτρα γλουταμίνη ή είμαι οκ με τη glutamate??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με εκτίμηση,
Παναγιώτης:thumbup:

beefmeup
28-07-10, 18:27
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η glutamate (γλουταμινικό οξύ) θεωρείται ουσιαστικά γλουταμίνη. Γνωρίζω πως το γλουταμινικό οξύ είναι πρόδρομος της γλουταμίνης. Οπότε η ερωτησή μου είναι η εξής.
Αν ένα σκεύασμα πρωτείνης περιέχει glutamate αυτο θεωρείται ουσιαστικά γλουταμίνη ή θα πρέπει να πάρω και έξτρα συμπλήρωμα γλουταμίνης για να προσθέσω στη πρωτείνη μου?

Πραγματικά με έχει μπερδέψει αρκετά αυτό:help:

Πηγα πηρα τη πρωτεινη PROV 60 και έχει μεσα glutamate. Χρειάζομαι και έξτρα γλουταμίνη ή είμαι οκ με τη glutamate??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με εκτίμηση,
Παναγιώτης:thumbup:

οχι.καλυτερα ΑΝ θες παραπανω γλουταμινη,παρτην αυτουσια.

Devil Randime
29-07-10, 00:21
To glutamate για να καταλάβω.. οπου το βλέπω σε συμπλήρωμα θα το εκλαμβάνω ως γλουταμίνη δηλαδή? :unsure:

beefmeup
29-07-10, 00:23
To glutamate για να καταλάβω.. οπου το βλέπω σε συμπλήρωμα θα το εκλαμβάνω ως γλουταμίνη δηλαδή? :unsure:

οχι.αν δεις καποια συμπληρωματα εχουν κ glutamic acid,k l-glutamine.
αν ηταν ιδιο,θα ειχαν μονο το ενα η μονο το αλλο.

Devil Randime
29-07-10, 00:34
Oπότε αφού το glutamate είναι γλουταμινικό οξύ καλα έκανα που πήρα και ξεχωριστή γλουταμίνη? Ε? απλα με μπερδεψε το γεγονός πως λέει glutamate και δεν ήξερα αν η πρωτείνη μου παρείχε γλουταμίνη ή έπρεπε να πάρω έξτρα :unsure:

Μπερδέουα κατάσταση..

beefmeup
29-07-10, 00:37
Oπότε αφού το glutamate είναι γλουταμινικό οξύ καλα έκανα που πήρα και ξεχωριστή γλουταμίνη? Ε? απλα με μπερδεψε το γεγονός πως λέει glutamate και δεν ήξερα αν η πρωτείνη μου παρείχε γλουταμίνη ή έπρεπε να πάρω έξτρα :unsure:

Μπερδέουα κατάσταση..

το γλουταμικο οξυ το βαζουν,κ καλα για να φενεται οτι εχει κ γλουταμινη..αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.ειναι κ θεμα χρηματων,να βαλει μια εταρια επιπροσθετη 5γρ γλουταμινη αναδοση πρωτεινης..οποτε σου πασαρει γλουταμικο οξυ,κ σου λεει εχει"glutamine precursors".

Devil Randime
29-07-10, 00:41
Ε οπότε καλά έκανα τελικά και πήρα και γλουταμίνη έξτρα! Ενήργησα σωστά :green:

Thanks mate!