PDA

Επιστροφή στο Forum : IGF-1 (Now Foods)



metz
30-07-10, 15:46
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς IGF-1;

Έπεσε το μάτι μου πάνω σε ένα προϊόν της NOW στο site των xtreme.

IGF-1 33 mg / 30 caps (NOW FOODS)


Ο IGF-1 (Insulin Growth Factor-1) είναι ένας συνδυασμός που παράγεται στο συκώτι μέσω της μετατροπής της ανθρώπινης αυξητικής ορμόνης. Η αυξητική ορμόνη εκκρίνεται στον εγκέφαλο και είναι ο βασικότερος παράγοντας για την ανάπτυξη και την καλή άμυνα του οργανισμού. Το συγκεκριμένο συμπλήρωμα διατροφής υπόσχεται ομαλότερη και εύρυθμη λειτουργία των ορμονών με αποτέλεσμα μεγαλύτερη μυϊκή ανάπτυξη και υγεία.

Καλά όλα αυτά, αλλά κάνει διαφορά ή απλά στιρίζονται σε 1-2 έρευνες σε αρρώστους για να το πουλήσουν σε ματαιόδοξους bodybuilders;

ioannis1
30-07-10, 16:20
δε το πιστευω να κανει κατι.

Devil Randime
30-07-10, 17:13
απο τα xtreme η μόνη μάρκα που θα δοκίμαζα θα ήταν η stacker2. Στην Αμερική αυτή είναι μια ''σμίκρυνση'' της Muscletech. Όποιος μπει στο site της Stacker2 και δει και τα σχετικά commercial θα καταλάβει τι λέω. Πάντως αυτη η εταιρία (NOW FOODS) δε νομίζω να λέει και τίποτα το ιδιαίτερο.

Πάντως φίλος αν ξέρεις καλά Αγγλικά , θα σε συμβούλευα να διαβάζεις reviews για όσα προιόντα σε ενδιαφέρουν και απο site (forums) του εξωτερικού και να ψάχνεσαι πολύ πριν πάρεις κάποιο προιόν. Να μπαίνεις στα site των εταιριών, να διαβάζεις κριτικές, να δεις αν έχουν απαγορευτεί κάπου (π.χ. καποια προιόντα της Muscletech έχουν απαγορευτεί στην Ελλάδα) , να διαβάζεις για παρενέργειες κτλπ. Ένα συμπλήρωμα πρέπει να είναι αξιόλογο και όχι βιτρίνα.
Και όσον αφορά τα xtreme ζήτημα είναι αν τα μισά προιόντα που έχει, έχουν εγκριση ΕΟΦ..

Οπότε προσοχή τι αγοράζεις από xtreme. Διάβασμα καλό σε κάθε περίπτωση φίλος..

Με εκτίμηση ,
Παναγιώτης :thumbup:

TEFAAtzis
30-07-10, 20:08
απο τα xtreme η μόνη μάρκα που θα δοκίμαζα θα ήταν η stacker2. Στην Αμερική αυτή είναι μια ''σμίκρυνση'' της Muscletech. Όποιος μπει στο site της Stacker2 και δει και τα σχετικά commercial θα καταλάβει τι λέω. Πάντως αυτη η εταιρία (NOW FOODS) δε νομίζω να λέει και τίποτα το ιδιαίτερο.

Πάντως φίλος αν ξέρεις καλά Αγγλικά , θα σε συμβούλευα να διαβάζεις reviews για όσα προιόντα σε ενδιαφέρουν και απο site (forums) του εξωτερικού και να ψάχνεσαι πολύ πριν πάρεις κάποιο προιόν. Να μπαίνεις στα site των εταιριών, να διαβάζεις κριτικές, να δεις αν έχουν απαγορευτεί κάπου (π.χ. καποια προιόντα της Muscletech έχουν απαγορευτεί στην Ελλάδα) , να διαβάζεις για παρενέργειες κτλπ. Ένα συμπλήρωμα πρέπει να είναι αξιόλογο και όχι βιτρίνα.
Και όσον αφορά τα xtreme ζήτημα είναι αν τα μισά προιόντα που έχει, έχουν εγκριση ΕΟΦ..

Οπότε προσοχή τι αγοράζεις από xtreme. Διάβασμα καλό σε κάθε περίπτωση φίλος..

Με εκτίμηση ,
Παναγιώτης :thumbup:

αυτο με την εγκριση δεν λεει και τπτ,το θεμα εχει χιλιοσυζητηθει,α και δεν λεγεται κανονικα εγκριση αλλα γνωστοποιηση

Eddie
30-07-10, 20:32
απο τα xtreme η μόνη μάρκα που θα δοκίμαζα θα ήταν η stacker2. Στην Αμερική αυτή είναι μια ''σμίκρυνση'' της Muscletech. Όποιος μπει στο site της Stacker2 και δει και τα σχετικά commercial θα καταλάβει τι λέω. Πάντως αυτη η εταιρία (NOW FOODS) δε νομίζω να λέει και τίποτα το ιδιαίτερο.

Πάντως φίλος αν ξέρεις καλά Αγγλικά , θα σε συμβούλευα να διαβάζεις reviews για όσα προιόντα σε ενδιαφέρουν και απο site (forums) του εξωτερικού και να ψάχνεσαι πολύ πριν πάρεις κάποιο προιόν. Να μπαίνεις στα site των εταιριών, να διαβάζεις κριτικές, να δεις αν έχουν απαγορευτεί κάπου (π.χ. καποια προιόντα της Muscletech έχουν απαγορευτεί στην Ελλάδα) , να διαβάζεις για παρενέργειες κτλπ. Ένα συμπλήρωμα πρέπει να είναι αξιόλογο και όχι βιτρίνα.
Και όσον αφορά τα xtreme ζήτημα είναι αν τα μισά προιόντα που έχει, έχουν εγκριση ΕΟΦ..

Οπότε προσοχή τι αγοράζεις από xtreme. Διάβασμα καλό σε κάθε περίπτωση φίλος..

Με εκτίμηση ,
Παναγιώτης :thumbup:


Φιλε μου εχεις καμια σχεση με την muscletech?Η με το bodybuilding club?


Αν οχι,γιατι ολα σου τα ποστ αναφερονται στο ποσο καλα ειναι τα προιοντα που πουλαει το bb club πχ muscletech,labrada κλπ θαβοντας παραλληλα το μεγαλυτερο αντιπαλο τους στην Ελλαδα,τα x-treme stores?Δε μπορεις να συγκρινεις τις μαρκες τους,san,nutrabolics,universal τι λεμε τωρα..

Εντελως φιλικα,απλως ειμαι πολυ περιεργος να μαθω:thumbup:

Devil Randime
31-07-10, 23:31
A όχι όχι!!!
Από bbc μονο η Muscletech και η Labrada μ'αρεσουν, αντε και η Six Star muscle επειδή είναι φτηνή αλλά ακόμα δε την έχω δοκιμάσει. Συγκριτικά με τα bbc πάντως τα xtreme είναι σχετικά πιο φτηνά και έχει και ίδιες τιμές στο μαγαζί με το ίντερνετ ενώ το bbc όχι.

Εχει φοβερες μάρκες η xtreme (ON, MDY, Universal κ.α.) απλώς ένας λόγος που δεν αναφέρομαι και τόσο στα xtreme είναι επειδή ο τυπας στο μαγαζι της περιοχής μου είναι λίγο αργοστροφος και με ένα υφακι ''γαμάω και δε μιλάω πολυ'' γι'αυτο και το έχω πάρει (λάθος μου βέβαια) με στραβό μάτι..

πάντως είναι και θέμα image του κάθε μαγαζιού. και μόνο που στα μισά προιόντα του xtreme δε βλέπω ούτε έγκριση ΕΟΦ, ουτε γνωστοποίηση ή κάτι ανάλογο, σε κάποιους μπορει να μη λέει κάτι , αλλά εμενά αυτό δε μ'αρεσει...

Ζητώ συγνώμη πάντως αν έδωσα λάθος εντύπωση σε κάποιον ;)

Eddie
31-07-10, 23:35
A όχι όχι!!!
Από bbc μονο η Muscletech και η Labrada μ'αρεσουν, αντε και η Six Star muscle επειδή είναι φτηνή αλλά ακόμα δε την έχω δοκιμάσει. Συγκριτικά με τα bbc πάντως τα xtreme είναι σχετικά πιο φτηνά και έχει και ίδιες τιμές στο μαγαζί με το ίντερνετ ενώ το bbc όχι.

Εχει φοβερες μάρκες η xtreme (ON, MDY, Universal κ.α.) απλώς ένας λόγος που δεν αναφέρομαι και τόσο στα xtreme είναι επειδή ο τυπας στο μαγαζι της περιοχής μου είναι λίγο αργοστροφος και με ένα υφακι ''γαμάω και δε μιλάω πολυ'' γι'αυτο και το έχω πάρει (λάθος μου βέβαια) με στραβό μάτι..

πάντως είναι και θέμα image του κάθε μαγαζιού. και μόνο που στα μισά προιόντα του xtreme δε βλέπω ούτε έγκριση ΕΟΦ, ουτε γνωστοποίηση ή κάτι ανάλογο, σε κάποιους μπορει να μη λέει κάτι , αλλά εμενά αυτό δε μ'αρεσει...

Ζητώ συγνώμη πάντως αν έδωσα λάθος εντύπωση σε κάποιον ;)

Ναι ρε συ ολα καλα,απλως σου ειπα τη γνωμη μου.Εαν δε διευκρινηζες θα εβαζα το χερι μου στη φωτια οτι εχεις καποια σχεση με το bbc.

Ολα οκ:toast:

Devil Randime
31-07-10, 23:50
Όχι ρε!!!
Έδωσα λάθος εντύπωση σόρυ!!

Πάντως για το συγκεκριμένο προιόν δε ξέρω και πολλά ,αλλά μία μάρκα που έχω άχτι να δοκιμάσω απο τα xtreme είναι η stacker! Μου έχει κάνει εντύπωση απο το site της κυρίως και τα εξύπνως διαφημισμένα προιόντα της...

Ας μπει κάποιος να δει τη διαφήμιση με τον Kurt Angle. Όλα τα λεφτα ειναι αυτοι οι τρελάρες οι Αμερικάνοι.
Ασχετο αλλά οι Now Foods τι προέλευσης είναι?

Eddie
31-07-10, 23:54
Ασχετο αλλά οι Now Foods τι προέλευσης είναι?

Δεν ξερω,παντως πολλοι αθλητες ερασιτεχνες και επαγγελματιες την εμπιστευονται για την καθαροτητα στα προιοντα και τις πολυ καλες τιμες.

Devil Randime
31-07-10, 23:57
Ναι ε?? Χμμ...
Θα αρχίσω να το ψάνω το θέμα αμά είναι ετσί. Θα ήθελα κατι για πριν την προπόνηση μου μιας και η Muscletech είναι αρκετά ακριβή. Θα το ψάξω :thumbup:

Andrikos
31-07-10, 23:58
Πρωτού πάει κάπου αλλού απορροφάται από τα εσωτερικά όργανα και απλά μεγαλώνει στομάχι και έντερο και φυσικά ότι νεοπλασίες υπάρχουν εκεί επηρεάζονται.

Devil Randime
01-08-10, 00:05
Εντελώς χαζή ερώτηση τώρα.. Αυτό καλό είναι ή κακό??:unsure:

metz
01-08-10, 14:49
Πρωτού πάει κάπου αλλού απορροφάται από τα εσωτερικά όργανα και απλά μεγαλώνει στομάχι και έντερο και φυσικά ότι νεοπλασίες υπάρχουν εκεί επηρεάζονται.

Στο IGF-1 αναφέρεσαι υποθέτω. Αν είναι έτσι μάλλον πρέπει να το αποφύγουμε πάση θυσία!!!
Ευχαριστώ για την πληροφορία. :thumbup:

metz
01-08-10, 14:59
απο τα xtreme η μόνη μάρκα που θα δοκίμαζα θα ήταν η stacker2. Στην Αμερική αυτή είναι μια ''σμίκρυνση'' της Muscletech. Όποιος μπει στο site της Stacker2 και δει και τα σχετικά commercial θα καταλάβει τι λέω. Πάντως αυτη η εταιρία (NOW FOODS) δε νομίζω να λέει και τίποτα το ιδιαίτερο.

Πάντως φίλος αν ξέρεις καλά Αγγλικά , θα σε συμβούλευα να διαβάζεις reviews για όσα προιόντα σε ενδιαφέρουν και απο site (forums) του εξωτερικού και να ψάχνεσαι πολύ πριν πάρεις κάποιο προιόν. Να μπαίνεις στα site των εταιριών, να διαβάζεις κριτικές, να δεις αν έχουν απαγορευτεί κάπου (π.χ. καποια προιόντα της Muscletech έχουν απαγορευτεί στην Ελλάδα) , να διαβάζεις για παρενέργειες κτλπ. Ένα συμπλήρωμα πρέπει να είναι αξιόλογο και όχι βιτρίνα.
Και όσον αφορά τα xtreme ζήτημα είναι αν τα μισά προιόντα που έχει, έχουν εγκριση ΕΟΦ..

Οπότε προσοχή τι αγοράζεις από xtreme. Διάβασμα καλό σε κάθε περίπτωση φίλος..

Με εκτίμηση ,
Παναγιώτης :thumbup:

Από Αγγλικά τα πάω πολύ καλά οπότε το ψάχνω γενικώς, ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως. :toast:
Για το συγκεκριμένο προϊόν δεν βρήκα κάτι που να μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά με τον αν έχει κάτι να δώσει στην προπόνηση αλλά και με όποιες παρενέργειες, για αυτό και ρώτησα μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει...

Από stacker2 έχω δοκμάσει τα υγρά αμινοξέα (STACKER LIQUID AMIN) :thumbup: - πολύ καλή γεύση και πιστεύω κάνουν ''δουλειά'', την πρωτείνη τους (STACKER W) και την κρεατίνη τους (STACKER C) - εθυλεστερική με πραγματικά χάλια γεύση.

Για νη NOW Foods εκκρεμούν κάποιες αγωγές σχετικά με τα fish oils τους. Σε κάποια εντοπίστηκε υψηλή συγκέντρωση βαρέων μετάλλων.

Lao
01-08-10, 15:29
Πάντως αυτη η εταιρία (NOW FOODS) δε νομίζω να λέει και τίποτα το ιδιαίτερο.

Ίσα ίσα, είναι από τις μεγαλύτερες και καλύτερες παγκοσμίως...

Devil Randime
01-08-10, 16:00
Βαρέα μέταλλα σε συμπλήρωμα???:bowdown:
Θα τρελαθούμε...

Eddie
01-08-10, 18:56
Βαρέα μέταλλα σε συμπλήρωμα???:bowdown:
Θα τρελαθούμε...

Ναι,καπου εχουμε ποσταρει και ερευνα που δειχνει σε ποιες εταιριες κανανε τεστ και βρηκανε.Αναμεσα σε αυτες ειναι η Eas,Bsn και καμια δεκαρια.

Τα fish oil ειναι λογικο να εχουν βαρεα μεταλλα και ειδικα υδραργυρο.Εδω εχουν τα ψαρια πχ τονος,το συμπληρωμα δε θα εχει??

Μη τα θελουμε κι ολα δικα μας.

metz
01-08-10, 19:32
Δεν είναι το θέμα εκεί, απλά να ξέρουμε τι μας γίνεται - κανείς δεν είναι άγιος... και σίγουρα περιλαμβάνονται και οι εταιρίες συμπληρωμάτων. Επειδή βγαίνουμε off topic δεν θα το συνεχίσω, αλλά για την ιστορία, μπορεί όποιος θέλει με μια απλή αναζήτηση να βρει τα σχετικά στοιχεία της αγωγής.

Bane
01-08-10, 19:49
Τα πολυπεπτίδια όπως η IGF-1 δεν απορροφούνται απ το ΓΕΣ

metz
01-08-10, 19:58
Τα πολυπεπτίδια όπως η IGF-1 δεν απορροφούνται απ το ΓΕΣ

ΓΕΣ;
Γενικό Επιτελείο Στρατού; :P

Σοβαρά τώρα, αυτό σημαίνει πως απλά περνάει από το σύστημα και αποβάλλεται χωρίς την παραμικρή επίδραση στον οργανισμό;

deluxe
01-08-10, 21:41
Καλη εταιρια η NOW, αλλα αρχιζει να ξεφευγει.. Εχει βγαλει 100 προϊοντα!

beefmeup
01-08-10, 21:48
μια κ αναφερθηκε(ξεθαφτηκε)το θρεντ,εχω ενα μπουκαλακι απο δαυτο στην υγρη του μορφη.

οταν θα το δοκιμασω θα ποσταρω τπτ.αν κ εχω επιφυλαξεις,αλλα το πηρα 11 ευρο,οποτε γουατ δε φακ..κ ειχε κ καλες κριτικες εκτος ελλαδας.

metz
02-08-10, 10:00
μια κ αναφερθηκε(ξεθαφτηκε)το θρεντ,εχω ενα μπουκαλακι απο δαυτο στην υγρη του μορφη.

οταν θα το δοκιμασω θα ποσταρω τπτ.αν κ εχω επιφυλαξεις,αλλα το πηρα 11 ευρο,οποτε γουατ δε φακ..κ ειχε κ καλες κριτικες εκτος ελλαδας.

Είχα πάρει κι εγώ σε υγρή μορφή παλαιότερα, το χρησιμοποίησα για 2 εβδομάδες αλλά δεν είδα κάποια διαφορά:

Renewal IGF-1 Growth Factor

Διαβάζοντας και το σχόλειο του Ανδρίκου ανησύχησα αλλά δεν βρήκα κάπου τέτοιες πληροφορίες.

beefmeup εσύ ποιό έχεις;

beefmeup
02-08-10, 10:30
αυτο.

Serving Size: 2 Sprays (0.32 mL)
Servings Per Container: 93

Amount Per Serving % Daily Value

Deer Antler Velvet Extract (Cervi parvum cornu) 11 mg †
(New Zealand sourced)
IGF-1 (Insulin-like Growth Factor-1) 27.5 ng* †
Stevia Extract (Stevia rebaudiana) (Leaf) 1.6 mg †

Manos1989
11-11-10, 21:22
Κάποιο review σχετικά με αυτό ?:)

beefmeup
11-11-10, 21:26
συμπτωματικα το περνω,αυτην την περιοδο,εδω κ 6 μερες περιπου,αλλα θα μου φτασει για κανα μηνα ακομα συμφωνα με την δοσολογια..
ακομα ειναι νωρις για να ξερω,αλλα το κακο ειναι οτι το στακαρω με κατι αλλο,κ δεν θα μπορω να ξερω τι απτα 2 θα δουλεψει καλυτερα σε βαθος χρονου.

κοιτα απο πλευρας βιοχημειας,δεν νομιζω οτι κανει τπτ..ειναι τραβηγμενο δλδ.
αλλα το πηρα οσο κανουν 2 κλαμπ σαντουιτς,στα γκουντις,οποτε δεν θα μου στοιχησει κ πολλυ αν δεν κανει τπτ.:rolf:

Manos1989
11-11-10, 21:30
Οπότε άμα είναι πάμε για real stuff ε?:turtle:

a.minidis
11-11-10, 21:40
kατα την γνωμη μου το συκγεκριμενο και καποια "παρεμφερει":doh:ειναι σαν την παροιμια..""τι κανεις γιαννη?....κουκια σπερνω"":green::green::green::turtle::turtle:

giannis64
11-11-10, 21:50
συμπτωματικα το περνω,αυτην την περιοδο,εδω κ 6 μερες περιπου,αλλα θα μου φτασει για κανα μηνα ακομα συμφωνα με την δοσολογια..
ακομα ειναι νωρις για να ξερω,αλλα το κακο ειναι οτι το στακαρω με κατι αλλο,κ δεν θα μπορω να ξερω τι απτα 2 θα δουλεψει καλυτερα σε βαθος χρονου.

κοιτα απο πλευρας βιοχημειας,δεν νομιζω οτι κανει τπτ..ειναι τραβηγμενο δλδ.
αλλα το πηρα οσο κανουν 2 κλαμπ σαντουιτς,στα γκουντις,οποτε δεν θα μου στοιχησει κ πολλυ αν δεν κανει τπτ.:rolf:

απλα τα 2 σαντουιτσ θα δουλεψουν πιο καλα επανω σου...;)

a.minidis
11-11-10, 21:55
απλα τα 2 σαντουιτσ θα δουλεψουν πιο καλα επανω σου...;):rolf::rolf::rolf::rolf::turtle::turtle:

Adinamos
11-11-10, 22:02
απλα τα 2 σαντουιτσ θα δουλεψουν πιο καλα επανω σου...;)

Θεος!:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Rourke
10-06-11, 13:27
IGF-1 - 30 Lozenges

Λοιπόν μετά από πολλούς μήνες χρήσης θα ήθελα να κάνω ένα review για το εν λόγο συμπλήρωμα. Καταρχήν θα διευκρινίσω ότι δεν πιστεύω στα συμπληρώματα με τόσο πιασάρικους τίτλους όπως IGF-1, HGH κτλ. γιατί ξέρω ότι δεν απορροφούνται σε μορφή χαπιού από το στόμα. Ακόμα και σε ενέσιμη μορφή τα αποτελέσματα έρχονται μετά από μήνες και οι δώσεις θα πρέπει να είναι πάντα μεγαλύτερες από τις κανονικές και κάποια από αυτά τα πεπτίδια είναι ακόμα σε research κτλ.

Για αυτό ξεχάστε για λίγο τον τίτλο IGF-1.

Το συμπλήρωμα είναι Deer Antler Velvet Extract. (ελάφι)

Τι υποτίθεται ότι κάνει το Deer Antler Velvet Extract?:

‘Μental and memory, boost immune system, speed wound healing and recovery, balance iron levels, improve libido in both sexes, and restore joint health.

Βoost libido and sex drive.

Deer Antler Velvet is the superior natural source for growth factor hormones IGF-1, IGF-2, amino acids, prostaglandin and contain the trace minerals iron, zinc, copper, manganese and selenium as well as calcium, magnesium, potassium, sodium, sulfur and phosphorus. It is a natural source of glucosamine and chondroitin sulfate, potent anti-inflammatory agents with the added effects of collagen, which lubricates and helps repair joints.’

Τι είδα ότι κάνει πάνω μου?

Θετικά
1)Καλύτερη ποιότητα ύπνου (REM sleep) χωρίς sides και vivid dreams που σου δίνουν κάποια άλλα προϊόντα που έχουν μέσα αφροδισιακά όπως το USP Labs PowerFULL. Αυτό συνεπάγεται καλύτερο recovery. Βέβαια δεν είναι κάτι τόσο δυνατό όσο η Μελατονίνη (melatonin της Now).
2)Βoost libido and sex drive. (για καμιά ωρίτσα το βράδυ)
3) Είναι ένα ροζ πολύ μικρό χαπάκι που το βάζεις κάτω από την γλώσσα και λιώνει μόνο του και μετά σιγά σιγά το μασάς μέχρι που να λιώσει τελείως αφήνοντάς σου μία ευχάριστη γεύση στο στόμα.
4)Έχει την φήμη στην εναλλακτική ιατρική ότι δίνει ορμονική ισορροπία.
5) Δεν έχει τα sides του Mucuna pruriens.

Αρνητικά
1)Πάνω από ένα ευρώ το χαπάκι βγαίνει περίπου. Λιγάκι ακριβό στην τσέπη.
2)Δεν τόσο δυνατό όσο το Mucuna pruriens.

Ένα πριν το ύπνο με άδειο στομάχι.



Παρόμοιο προιόν:
MuscleMeds Hexaghen