PDA

Επιστροφή στο Forum : Creatine Types



Qlim4X
31-07-10, 11:04
θα ηθελα να ρωτισω αν ξερει κανεις τις διαφορες στις διαφορετικες κρεατινες και τι +- εχει η καθε μια.


Micronized Creatine Monohydrate
Creatine Ethyl Ester HCL
Creatine Ethyl Ester Malate
Tri-Creatine Orotate
Tri-Creatine Malate
Creatine Monohydrate
Creatine Gluconate
Kre-Alkalyn Creatine

beefmeup
02-08-10, 00:14
θα ηθελα να ρωτισω αν ξερει κανεις τις διαφορες στις διαφορετικες κρεατινες και τι +- εχει η καθε μια.


Micronized Creatine Monohydrate
κανονικη κρεατινη,απλα πιο κονιορτοποιημενη.,μικροτερα σωματιδια=καλυτερη αποροφηση,κ πιο γρηγορη

Creatine Ethyl Ester HCL
κρεατινη,με εστερα,που κ καλα την κανει καλυτερα αποροφησιμμη,κ σε μικρες ποσοτητες,κλπ

Creatine Ethyl Ester Malate
το ιδιο με το προηγουμενο,με την διαφορα οτι ειναι ολα μαζι με μαλεεικο οξυ.
Tri-Creatine Orotate
τρια μορια κρεατινης,δεμενα με οροτικο οξυ
Tri-Creatine Malate
3 μορια με μαλεεικο οξυ
Creatine Monohydrate
το ιδιο με την πρωτη,χωρις την παραπανω μετατροπη σε μικροτερα σωματιδια της σκονης
Creatine Gluconate
κρεατινη,με γλυκοζη(σε μοριακο επιπεδο)
Kre-Alkalyn Creatine
κρεατινη με ενα buffering agent(μπορει να ειναι κ σοδα) στο μοριο της που εξουδετερωνει(την βοηθα να αντεξει περιοστερο βασικα,κ να μην μετατραπει σε κρεατινινη γρηγορα) το οξινο ph του στομαχιου,κ την κανει πιο βιοδιαθεσιμη κ σε μικροτερες ποσοτητες.δεν υπαρχουν κλινικες ερευνες,που να το υποστηριζουν.


ολα βασιζονται στην κλασσικη μονουδρικη κρεατινη.

εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μορφες.μονο με την μονουδρικη,την micro-ionised,k thn gluconate ειδα διαφορα.

ολες πλην της μονουδρικης(κ μικρο-ινοισμενης),ισχυριζονται μικροτερες δοσεις,καλυτερη αποροφηση,λιγοτερα υγρα..αλλα αυτο ειναι μονο στις ετικετες των συμπληρωματων που βγαζουν οι εταιριες..

οποτε στικ το δε μπεησικσς..δλδ μικρο-ιονισμενη μονουδρικη.

Mitsos
02-08-10, 02:42
:thumbup::thumbup::thumbup: μπραβω παιδια πολυ χρησιμο!!!

Qlim4X
02-08-10, 12:21
ολα βασιζονται στην κλασσικη μονουδρικη κρεατινη.

εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μορφες.μονο με την μονουδρικη,την micro-ionised,k thn gluconate ειδα διαφορα.

ολες πλην της μονουδρικης(κ μικρο-ινοισμενης),ισχυριζονται μικροτερες δοσεις,καλυτερη αποροφηση,λιγοτερα υγρα..αλλα αυτο ειναι μονο στις ετικετες των συμπληρωματων που βγαζουν οι εταιριες..

οποτε στικ το δε μπεησικσς..δλδ μικρο-ιονισμενη μονουδρικη.

οποτε αν ολες σε bloataroun δεν μου κανουν.

ξαχνω κατι που να μου δοσει δυναμη-ογκο αλλα χωρις πολα νερα

beefmeup
02-08-10, 12:42
οποτε αν ολες σε bloataroun δεν μου κανουν.

ξαχνω κατι που να μου δοσει δυναμη-ογκο αλλα χωρις πολα νερα

αυτο πως το εννοεις?

Qlim4X
02-08-10, 13:02
αυτο πως το εννοεις?

bloat = μαζευεις νερα.

beefmeup
02-08-10, 13:27
bloat = μαζευεις νερα.

καλα,αυτο το ξερω.δλδ εννοω πως εννοεις οτι μαζευεις νερα?
αν εννοεις υποδορια νερα,κανεις λαθος.

μεχρι στιγμης δεν ξερω να υπαρχει καμια κρεατινη που να μην σου "μαζευει"νερα οπως λες.

Qlim4X
02-08-10, 13:35
καλα,αυτο το ξερω.δλδ εννοω πως εννοεις οτι μαζευεις νερα?
αν εννοεις υποδορια νερα,κανεις λαθος.

μεχρι στιγμης δεν ξερω να υπαρχει καμια κρεατινη που να μην σου "μαζευει"νερα οπως λες.

λογο lowcarb ηθελα κατι για ενεργεια και εβαλα 1 ευδομαδα κρεατινη μονοιδρυκη 5g και με θολοσε :(

TEFAAtzis
02-08-10, 13:36
δυσκολο χωρις πολυ υδατανθρακα και να σε θολωσε,ελα πες την αληθεια κατι αλλο εκανες λαθος

Qlim4X
02-08-10, 14:32
δυσκολο χωρις πολυ υδατανθρακα και να σε θολωσε,ελα πες την αληθεια κατι αλλο εκανες λαθος

xmmmm

κυριακατικο cheatmeal με 1 κηλο παγωτο και καμια 10αρια μπιστοκατα :rolf:

αλλα θολοσα μετα απο 5 μερες για αυτο λεω κατι με την κρεατινη παιζει

beefmeup
02-08-10, 16:37
xmmmm

κυριακατικο cheatmeal με 1 κηλο παγωτο και καμια 10αρια μπιστοκατα :rolf:

αλλα θολοσα μετα απο 5 μερες για αυτο λεω κατι με την κρεατινη παιζει

τσου.η κρεατινη κανει κατακρατηση υγρων στο μυικο κυταρο,γιατι να σε θαμπωσει?

Qlim4X
02-08-10, 17:01
τσου.η κρεατινη κανει κατακρατηση υγρων στο μυικο κυταρο,γιατι να σε θαμπωσει?

γιατι δεν σου δηνει την σκληραδα αλλα σε κανει μαλακο.

σαν κρητιριο εχω κοιλιακους, ομους, πηχης.

θα ποσταρω μετα την προπονηση να δω.

TEFAAtzis
02-08-10, 17:31
xmmmm

κυριακατικο cheatmeal με 1 κηλο παγωτο και καμια 10αρια μπιστοκατα :rolf:

αλλα θολοσα μετα απο 5 μερες για αυτο λεω κατι με την κρεατινη παιζει

ε πες το τοση ωρα ντε!!!Η παγωταρα φταιει

Qlim4X
02-08-10, 17:45
ε πες το τοση ωρα ντε!!!Η παγωταρα φταιει

συνηθος οταν κανω cheatmeat την επομενη ειμαι φουσκομενος

οχι μετα απο 6 μερεσ;)

ασε την παγοταρα στην ησηχια της :P

TEFAAtzis
02-08-10, 17:49
συνηθος οταν κανω cheatmeat την επομενη ειμαι φουσκομενος

οχι μετα απο 6 μερεσ;)

ασε την παγοταρα στην ησηχια της :P

ναι καλα αυτο φταιει:P

Bane
03-08-10, 00:39
Μερικές παρατηρήσεις/διορθώσεις



Αρχικό μήνυμα απο Qlim4X http://forum.bodybuilding.gr/images/totallypro/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=216363#post216363)
θα ηθελα να ρωτισω αν ξερει κανεις τις διαφορες στις διαφορετικες κρεατινες και τι +- εχει η καθε μια.



Creatine Ethyl Ester HCL



κρεατινη,με εστερα,που κ καλα την κανει καλυτερα αποροφησιμμη,κ σε μικρες ποσοτητες,κλπ
Ξέρουμε πλέον πως η CEE είναι άχρηστη καθότι έχει την τάση να μετατρέπεται περισσότερο σε κρεατινίνη παρά κρεατίνη



Creatine Gluconate
κρεατινη,με γλυκοζη(σε μοριακο επιπεδο)
Κρεατίνη ενωμένη με γλυκονικό οξύ. Ουσιαστικά είναι κρεατίνη με γλυκονικόοξύ σε σκόνη, ο δεσμός δεν ήταν ποτέ σταθερός




Kre-Alkalyn Creatine



κρεατινη με ενα buffering agent(μπορει να ειναι κ σοδα) στο μοριο της που εξουδετερωνει(την βοηθα να αντεξει περιοστερο βασικα,κ να μην μετατραπει σε κρεατινινη γρηγορα) το οξινο ph του στομαχιου,κ την κανει πιο βιοδιαθεσιμη κ σε μικροτερες ποσοτητες.δεν υπαρχουν κλινικες ερευνες,που να το υποστηριζουν.
Σύμφωνα με έρευνα που θα τυπωθεί στο AACS σε λίγο καιρό η σταθερότητα και διαλυτότητα της kre-alkalyn και της απλής μονουδρικής είναι ακριβώς ίδιες



Και επειδή ξεχάσατε:
Creatine Nitrate
1040% πιο διαλυτή της απλής, 55% σταθερότερη σε όξινο ph συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της κρεατίνης και (πραγματικών) νιτρικών.

beefmeup
03-08-10, 00:45
Μερικές παρατηρήσεις/διορθώσεις


[/I]

Και επειδή ξεχάσατε:
Creatine Nitrate
1040% πιο διαλυτή της απλής, 55% σταθερότερη σε όξινο ph συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της κρεατίνης και (πραγματικών) νιτρικών.

αυτο για την κρε αλακλυν το ψιλοφανταζομουν,αλλα αυτο δεν το χα..

θενκς:thumbup:

TEFAAtzis
03-08-10, 01:13
Και επειδή ξεχάσατε:
Creatine Nitrate
1040% πιο διαλυτή της απλής, 55% σταθερότερη σε όξινο ph συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της κρεατίνης και (πραγματικών) νιτρικών.

αυτην δεν ειναι νομιζω που εχετε και σε ενα προιον σας???Στο C-Bol νομιζω,ισως και να κανω λαθος

Bane
03-08-10, 01:55
αυτην δεν ειναι νομιζω που εχετε και σε ενα προιον σας???Στο C-Bol νομιζω,ισως και να κανω λαθος

yep

TEFAAtzis
03-08-10, 02:01
δεν μας λες ομως,καμια προσφορα για το σαιτ σχετικα με τα προιοντα σας???Η δεν γινεται???Και που μπορουμε να τα βρουμε βεβαια

Bane
03-08-10, 02:06
δεν μας λες ομως,καμια προσφορα για το σαιτ σχετικα με τα προιοντα σας???Η δεν γινεται???Και που μπορουμε να τα βρουμε βεβαια

Στο bb.com έχει πλήρες C.E.T. 100$
Ευρώπη http://www.musclefinesse.com/supplements-thermoLife.aspx

TEFAAtzis
03-08-10, 02:09
ασχετο λιγο,η εκδυστερονη σας ειναι καλη???Ενταξει δεν περιμενω να μου πεις οτι δεν ειναι κιολας αλλα γενικα αξιζει???

Georges
03-08-10, 10:58
Στο bb.com έχει πλήρες C.E.T. 100$
Ευρώπη http://www.musclefinesse.com/supplements-thermoLife.aspx

Το μαγαζί αυτό δεν είναι αξιόπιστο

Bane
03-08-10, 13:36
Το μαγαζί αυτό δεν είναι αξιόπιστο

Γιατί το λες αυτό;

Georges
03-08-10, 13:55
Γιατί το λες αυτό;

Γιατί ένα παιδί που ψώνισε από κει αντί για 5 c-bol του στείλαν 2 και μετά το παίζαν και αλέκοι. Νομίζω το έχει γράψει και στο φόρουμ της thermolife

Edit: Το βρήκα

http://www.thermolife.com/forum/showpost.php?p=22922&postcount=26

Bane
03-08-10, 19:16
Γιατί ένα παιδί που ψώνισε από κει αντί για 5 c-bol του στείλαν 2 και μετά το παίζαν και αλέκοι. Νομίζω το έχει γράψει και στο φόρουμ της thermolife

Edit: Το βρήκα

http://www.thermolife.com/forum/showpost.php?p=22922&postcount=26

Θα το διερευνήσω ανάλογα, /εστειλε mail στον Ron όπως του είπε;

Georges
03-08-10, 20:01
Θα το διερευνήσω ανάλογα, /εστειλε mail στον Ron όπως του είπε;

Δεν ξέρω ρε συ. Απλά μιλάμε με το παιδί μέσω "αδερφού" φόρουμ. Νομίζω ότι δεν έδωσε συνέχεια στο θέμα

deluxe
13-08-10, 03:02
Η creatine nitrate κραταει υγρα; Υπαρχει σκετη σε συμπληρωμα ή θα ειναι ακριβη;

dimitris500
19-08-10, 15:03
κατα την γνωμη σας παιδια πια ειναι πρωτη? η καλυτερη

Devil Randime
19-08-10, 15:03
κατα την γνωμη σας παιδια πια ειναι πρωτη? η καλυτερη

Creapure creatine...

giannis64
19-08-10, 15:06
Δημητράκη έχεις κάνει εγγραφή σήμερα και κάνεις 33 ποστ ότι νάνε και όπου νάνε!!!

ξεκίνα και διάβασε το φόρουμ και αν κάτι δεν καταλαβαίνεις τότε ρωτάς αλλά στο σωστό τοπικ!!

dimitris500
19-08-10, 15:09
εδω δεν ειναι το σωστο ρε παιδια σε σχεση με αυτο που ρωτησα?:bbbiceps:

giannis64
19-08-10, 15:09
οτι θες να μαθεις για την κρεατινη εδω


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886

arisfwtis
19-08-10, 15:10
διαβασε το φορουμ τα αρθρα τα σχολια
θα σου λυθουν οι αποριες
ψαξτο και λιγο μονος σου μην τεμπελιαζεις να διαβαζεις τι γραφεται εδω μεσα

θα σου δωσει τεραστια βοηθεια στην προσπαθεια σου:thumbup:

deluxe
19-08-10, 19:50
Ενταξει ο καθενας υποστηριζει τη δικια του κρεατινη. Δε ξερεις τι να πιστεψεις..

Σε μια ερευνα λενε οτι το περισσοτερο μερος της μονοϋδρικης μετατρεπεται σε κρεατινινη και επιβαρυνει τα νεφρα.

Επισης εδω λετε να παιρνουμε 10γρ κρεατινης. 5γρ το πρωι και 5γρ μετα την προπονηση. Οταν το ειπα στο bb.com γελουσαν.. Και οτι η ποσοτητα ειναι 3-5γρ για καθημερινη χρηση.

beefmeup
19-08-10, 20:59
Ενταξει ο καθενας υποστηριζει τη δικια του κρεατινη. Δε ξερεις τι να πιστεψεις..

Σε μια ερευνα λενε οτι το περισσοτερο μερος της μονοϋδρικης μετατρεπεται σε κρεατινινη και επιβαρυνει τα νεφρα.

Επισης εδω λετε να παιρνουμε 10γρ κρεατινης. 5γρ το πρωι και 5γρ μετα την προπονηση. Οταν το ειπα στο bb.com γελουσαν.. Και οτι η ποσοτητα ειναι 3-5γρ για καθημερινη χρηση.

κ συ τους πιστεψες?

GEORGEXX1
19-08-10, 21:04
Και οτι η ποσοτητα ειναι 3-5γρ για καθημερινη χρηση.

εδω γελαμε εμεις.

Bane
19-08-10, 21:12
Οι περισσότερες έρευνες έχουν γίνει με loading phase 20 γραμμάρια για 5-10 μέρες και μετά 5 γραμμάρια ανά μέρα. Το κατώτερο που έχει χρησιμοποιηθεί είναι 3 γραμμάρια ανά μερα σε 2 έρευνες. Καλό είναι ο καθένας να πειραματίζεται και μόνος του για να βρει την προσωπική του optimal δόση

deluxe
20-08-10, 08:48
Δεν ειναι το θεμα αν τους πιστεψα. Απλα μου ειπαν και αυτοι λογικα επιχειρηματα. Επισης αυτοι ειναι κατι δεκαδες που απαντησαν, εδω απαντησαν ελαχιστοι. Ολοι λαθος κανουν;

Εγω δε μιλαω για το φορτωμα, αλλα για τις υπολοιπες ημερες ( με γυμναστηριο ή χωρις ). 5γρ ειναι αρκετα ή θελει παραπανω;

beefmeup
20-08-10, 13:47
Δεν ειναι το θεμα αν τους πιστεψα. Απλα μου ειπαν και αυτοι λογικα επιχειρηματα.


μπορεις να μεταφερεις κανενα εδω??

deluxe
03-09-10, 00:31
1. waxy maize is garbage and a waste of money. Eat real food.
2. how does dropping jack3d have anything to do with wasting money? Use up the rest of the tub and stop buying more
3. 3 grams is all that is needed to saturate muscle, read some studies on it.
4. creatine does not need to be cycled. Taking 1 month off from creatine is pointless because it takes over 6 weeks for creatine to fully flush out from your muscle tissue.
5. stop acting like you know your shit when you don't. You asked for comments, so I gave you comments, yet you disregard it and get all defensive. If you were so dead set on what you are using/getting, then why bother asking for advice? Just looking for some Bro's to pat you on the back and tell you that you have a killer stack?


Μου τα εχουν πρηξει! Τελικα ποιος εχει δικιο! Αλλα λετε εδω, αλλα λενε εκει!

Adinamos
03-09-10, 00:42
Στειλε λινκ να δουμε ολη την κουβεντα.

deluxe
03-09-10, 00:44
Απαγορευεται. Με λιγα λογια, λεω οτι το waxy ειναι πολυ καλο και το παιρνουν και αρκετοι pro bbers. Οπως και για την κρεατινη η συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 5-10γρ (πρωι και μετα την προπονηση ). Μερικοι επιμενουν οτι με 3γρ εισαι ενταξει και οτι δε θελει κυκλο..

Καλα στο bb.com βεβαια παιζονται και συμφεροντα. Ο καθενας λεει αυτα συμφωνα με την εταιρια που μπορει να εργαζεται..

Adinamos
03-09-10, 00:59
Ενταξει ο καθενας εχει τη γνωμη του. Εσυ γιατι εχεις δεσει σχοινι κορδονι οτι ο,τι λεμε εδω μεσα ειναι κοινα αποδεκτο??

deluxe
03-09-10, 01:13
Εγω θελω να ξερω τι ειναι το σωστο.

Adinamos
03-09-10, 01:25
Και εγω επισης. Αλλα το 'σωστο' ειναι σχετικο στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Devil
03-09-10, 04:56
Μου τα εχουν πρηξει! Τελικα ποιος εχει δικιο! Αλλα λετε εδω, αλλα λενε εκει!

διαλεξε και παρε

αν δεν σου αρεσουν αυτα που λεμε εδω τοτε κανε αυτα που λενε αυτοι

ενταξι δηλαδη εχεις παρει του κοσμου τα συμπληρωματα νιτρικα, πρε ,ποστ , ιντρα, λιποτροπικα κτλ κτλ ....

και εν τελη δεν ξερεις ουτε γιατι τα παιρνεις ουτε πως τα παιρνεις...


εχεις αποριες ρωτας σου απανταμε, αν δεν σου αρεσουν οι απαντησεις μας υπαρχουν και αλλα φορουμ

deluxe
03-09-10, 07:40
Ενταξει του κοσμου δε τα λες. Ουτε hardcore πραματα εχω παρει, ουτε προ-ορμονες, ουτε τιποτα παραπερα..

Και οπως ειπε και ο Bane το Liver της εταιριας τους εχει κανεις περισσοτερες πωλησεις απ'ολα τα υπολοιπα συμπληρωματα μαζι! Οποτε δε εχω παρει τιποτα.

Τωρα το αν ξερω τι κανουν και πως να τα παιρνω ειναι σχετικο. Εσυ ξερεις τα παντα; Εχεις βρει το τελειο pre,intra,και post;

Και οπως λεω και παραπανω δεν ειναι τι μου αρεσει, ειναι ποιο ειναι το σωστο.

Εχει βγει ερευνα που βγαζει το waxy αχρηστο, μερικοι το θεοποιειτε.



Ps. Και αυτο το καιρο παιρνω "του κοσμου" τα συμπληρωματα : vitamins,fish oil, protein, casein, purple wraath, waxy. Λετε να πεθανω γιατρε;

Georges
03-09-10, 08:14
Εγω θελω να ξερω τι ειναι το σωστο.

Φίλε δεν υπάρχει σωστό και λάθος στα περισσότερα (εκτός από κάποια βασικά πράγματα). Χρησιμοποιείς τις έρευνες που υπάρχουν σαν guidelines και από κει και πέρα βλέπεις τι σου κάθεται καλύτερα συνήθως με trial and error

beefmeup
03-09-10, 14:22
εχεις αποριες ρωτας σου απανταμε, αν δεν σου αρεσουν οι απαντησεις μας υπαρχουν και αλλα φορουμ

ο επιστημονας που του απαντησε στο φορουμ,αυτο ειναι 20 χρονων με 13%λιπος κ μεγιστη παγκου 80 κιλα,που δινει κατα τα αλλα αβερτα συμβουλες για χρηση αας κ προορμονων στα μισα του ποστ.:awesome:
διαβαστε το ποστ του,με τι περισσια μαγκια κ σιγουρια γραφει οτι γραφει,για να καταλαβετε..ουτε ο κατλερ.

περαν τουτου αλλο σχολιο δεν κανω.

απτην αλλη επειδη ο ντουλεξ ειχε μπλεξει τα μπουτια του,η ερωτηση που τους εκανε ηταν"πως βλεπετε αυτο το στακ για BULKING".
κ ολοι φυσικα του ειπαν οτι αυτο που θελει για BULKING,ειναι θερμιδες,ανεξαρτητως του τι συμληρωματα θα παρει.
αδικο ειχαν?

κατα τα αλλα οτι εγραψε ο ντεβιλ,κ ο τζορτζ πιο πανω ειναι σωστα ντουλεξ.

deluxe
03-09-10, 14:28
ανεξαρτητως του τι συμληρωματα θα παρει.Δλδ να ξεκινησω ECA και Mitotropin για να παρω ογκο. Και οταν θελησω γραμμωση να παρω κανα gainer.

Οκ, καλη και η διατροφη, αλλα υπαρχουν ορισμενα συμπληρωματα που ειναι αποκλειστικα για γραμμωση και αλλα που ειναι αποκλειστικα για ογκο. Πχ λιποδιαλυτη δε παιρνεις οταν κανεις ογκο. Estrogen Blockers δε παιρνεις οταν κανεις ογκο. Δεν ειναι μονο η διατροφη.

beefmeup
03-09-10, 14:34
Estrogen Blockers δε παιρνεις οταν κανεις ογκο.

:doh:

για τα υπολοιπα,ανεφερες πουθενα στο στακ για ογκο λιποδιαλυτες,κ ECA??
εγω επερνα λιποδιαλυτες για ενεργεια οταν επερνα παραπανησιες θερμιδες,λες να εχασα κιλα??πως το κοβεις?αν περνω 1000 θερμιδες πανω απτην συτηρηση μου μαζι με λιπο,λες να μην βαλω κιλα??
οτι να ναι.
αποκλειστικα για κατι,δεν ειναι τιποτα.

ντουλεξ,για ενα πραγμα να εισαι σιγουρος οτι κ να λεμε εδω.

οτι κανεις,το κανεις λαθος.
αλλα να εισαι πολυ σιγουρος γιαυτο.

deluxe
03-09-10, 15:29
Απο το να μη κανω τιποτα, ας κανω κατι και ας ειναι λαθος.. Εγω ειμια ευχαριστημενος με τη προοδο μου. Αν καποιος δουλευε 10 ωρες την ημερα 6 φορες την εβδομαδα οπως εγω, να δω τι διατροφη θα εκανε.

Δυστυχως δεν ειμαι φοιτητης ( αιωνοβιος; ) να εχω ολο το χρονο για να μελετησω τη χημεια του καθε συμπληρωματος.

Devil
03-09-10, 17:17
Απο το να μη κανω τιποτα, ας κανω κατι και ας ειναι λαθος.. Εγω ειμια ευχαριστημενος με τη προοδο μου. Αν καποιος δουλευε 10 ωρες την ημερα 6 φορες την εβδομαδα οπως εγω, να δω τι διατροφη θα εκανε.

Δυστυχως δεν ειμαι φοιτητης ( αιωνοβιος; ) να εχω ολο το χρονο για να μελετησω τη χημεια του καθε συμπληρωματος.

ακριβος κοιτα πρωτα να ισοροπισεις την διατροφη σου και μετα δες τι σου χρειαζετε απο συμπληρωματα

τωρα αν καθεσε και ακους τον καθε guru σε καθε φορουμ ελληνικο και ξενο χωρις να ξερεις να διαχωριζεις τις πληροφοριες που σου δινουν στο αν ειναι χρησιμες για ΕΣΕΝΑ πιστεψε με θα εχεις ενα χαος στο μυαλο σου

φοιτητης, αιωνοβιος η' οχι τουλαχιστον εχω γνωση στο τι βαζω στον οργανισμο μου δεν εκατσα να παρω οτι @@ μ προτινανε

Qlim4X
03-09-10, 17:21
Αν καποιος δουλευε 10 ωρες την ημερα 6 φορες την εβδομαδα οπως εγω, να δω τι διατροφη θα εκανε.


απλα δικαιολογιες.

και εγω δουλευω 10-12 ωρες την ημερα 6-7 μερες την ευδομαδα και παω γυμναστηριο αλλη 1,5 ωρα 5 φορες την ευδομαδα και κανω και 8 γευματα καθε μερα και τα προλαβενω ολα αμα θελω.

deluxe
03-09-10, 18:22
Τι δουλεια κανεις; Γιατι εγω σπανια μπορω να τρωω ενω δουλευω.

Qlim4X
03-09-10, 18:27
Τι δουλεια κανεις; Γιατι εγω σπανια μπορω να τρωω ενω δουλευω.

web development - project managment

Bane
03-09-10, 18:45
Το κόλπο με το φαί είναι τα μικρά θρεπτικά γεύματα εύκολα στην μεταφορά:
Κονσέρβες με πολυσαλάτα τόνου, σαντουιτσάκια με τόνο/γαλοπούλα/κοτόπουλο, γιαούρτια, γάλατα 1/2 lt, παριζάκια γαλοπούλας/χωρίς λιπαρά κτλ

deluxe
03-09-10, 20:44
Ο ευζωνος μπορει να το κανει αυτο; Οχι.. Δε μπορουν ολοι δυστυχως. Αλλα και παλι τουλαχιστον 3,4 φορες την εβδομαδα να γινεται διατροφη και σωστη γυμναστικη και καλος υπνος, παλι θα υπαρχουν αποτελεσματα.

Michaelangelo
04-09-10, 14:11
Στο γυμναστήριο του πανεπιστημιου έχουν δοκιμαστεί όλες οι κρεάτινες! Τι ethyl ester, τι nitrate, τι μαλίκα και οροτικά οξέα, ΚΑΜΙΑ δεν έκανε κάτι παραπάνω από την απλή και φτηνή!
Νομίζω αυτό τα λέει όλα. Οποια υπόσχονται θαύματα είναι αυτά που δεν κάνανε και τίποτα.

beefmeup
04-09-10, 16:50
Στο γυμναστήριο του πανεπιστημιου έχουν δοκιμαστεί όλες οι κρεάτινες!

αν εχεις τα αποτελεσματα απτις μελετες που λες,ποσταρε φιλε να τα σχολιασουμε ολοι μαζι.

Bane
04-09-10, 17:58
Στο γυμναστήριο του πανεπιστημιου έχουν δοκιμαστεί όλες οι κρεάτινες! Τι ethyl ester, τι nitrate, τι μαλίκα και οροτικά οξέα, ΚΑΜΙΑ δεν έκανε κάτι παραπάνω από την απλή και φτηνή!
Νομίζω αυτό τα λέει όλα. Οποια υπόσχονται θαύματα είναι αυτά που δεν κάνανε και τίποτα.

Δοκιμάσανε σκετη νιτρική κρεατίνη στο γυμναστηριο του πανεπηστιμίου σου.
Μάλιστα.

Fail.

Devil Randime
04-09-10, 17:59
αν εχεις τα αποτελεσματα απτις μελετες που λες,ποσταρε φιλε να τα σχολιασουμε ολοι μαζι.

Ναι όντως. Θα ειναι απιστευτα χρήσιμα :thumbup:

Andrikos
04-09-10, 18:15
Αρχικό μήνυμα απο Opies http://www.bodybuilding.gr/forum/images/totallypro/buttons/viewpost.gif (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=541948413#post541948413)
1. waxy maize is garbage and a waste of money. Eat real food.
2. how does dropping jack3d have anything to do with wasting money? Use up the rest of the tub and stop buying more
3. 3 grams is all that is needed to saturate muscle, read some studies on it.
4. creatine does not need to be cycled. Taking 1 month off from creatine is pointless because it takes over 6 weeks for creatine to fully flush out from your muscle tissue.
5. stop acting like you know your shit when you don't. You asked for comments, so I gave you comments, yet you disregard it and get all defensive. If you were so dead set on what you are using/getting, then why bother asking for advice? Just looking for some Bro's to pat you on the back and tell you that you have a killer stack?




Επικό ποστ :green:

Michaelangelo
05-09-10, 20:40
αν εχεις τα αποτελεσματα απτις μελετες που λες,ποσταρε φιλε να τα σχολιασουμε ολοι μαζι.

Den milisa gia kamia meleti.


Δοκιμάσανε σκετη νιτρική κρεατίνη στο γυμναστηριο του πανεπηστιμίου σου.
Μάλιστα.

Fail.

fail einai ena nitriko to opoio to apokaloun kreatini.
Mperdeftika sto post mou (polla ta onomata kai 8umomoun oti eixan dokimastei), to apotelesma omws einai idio. To legomeno einai oti exoun dokimastei ola ta eidi oson afora tin kreatini! Apo Nitrika, ti kanoun kseroume kai poia einai ta koryfaia (Themocrush, Plasmajet, Superpump k.t.l.)


Ναι όντως. Θα ειναι απιστευτα χρήσιμα :thumbup:

Δεν μίλησα για ερευνα (κάνουμε στο Alzheimer ερευνα). Μίλησα τι έχει δοκιμαστεί σε ένα γυμναστήριο Πανεπιστημίων χιλιάδων ατόμων, έχοντας μέχρι (θεωρητικά) επαγγελματίες αθλητές. Ο καθένας θυμάμαι έφερνε κάθε φορα μια διαφορετική κρεατίνη, στην οποια υπήρχε η ίδια απογοήτευση.
Κάποτε είχα θελήσει να κάνω κάποιες αναλύσεις με πρωτεΐνες να δω καθαρότητα, κάτι το οποιο δεν το έχω καταφέρει όμως ακόμα.

off topic: Αν ενδιαφέρεται κανεις για έρευνες Πανεπιστημίων πάνω σε συμπληρώματα, μπορώ όμως να δώσω σε οποιον ενδιαφέρεται e-mail από το ερευνητικό Πανεπιστήμιο τις Juvaskyla αυτό ασχολείται με τέτοιες έρευνες.. Νομίζω έχουν ανοιχτές ερωτήσεις για το ευρύ κοινό σε τέτοια θέματα και δίνουν αποτελέσματα προηγουμενων ερευνών..
(μέχρι prosfata είχα ένα γνωστό Ρώσο που έκανε διδακτορικό)



**** σεβασου τους κανόνες του φορουμ, γράφουμε μονο ελληνικά!****

Bane
05-09-10, 20:55
fail einai ena nitriko to opoio to apokaloun kreatini.



Οτι να ναι...

Devil
05-09-10, 21:47
Οτι να ναι...

χαχαχαχαχα :green::green::green::green:

Michaelangelo
05-09-10, 23:18
Οτι να ναι...

+1!

Michaelangelo
06-09-10, 01:10
Για να τελειώνουμε, οποιος θέλει ας μου αποδείξει με ερευνα ότι οποιοδήποτε είδος κρεατίνης κάνει καλύτερη δουλειά από την απλή! Και να μην μπερδεύουμε παρακαλώ τα νιτρικά με τις κρεάτινες και κρεατίνη μazi με νιτρικό k.t.l. Ας κρατήσουμε το καθένα στη κατηγορια του και ας αποφεύγουμε τις #####λoγιες!!! :turtle::turtle::turtle:

Εγώ απλά ανέφερα τι γνώμη μου από αυτό που είδα, οποιος θέλει το αποδέχεται οποιος δε θέλει όχι. :toast:

Bane
06-09-10, 10:10
Για να τελειώνουμε, οποιος θέλει ας μου αποδείξει με ερευνα ότι οποιοδήποτε είδος κρεατίνης κάνει καλύτερη δουλειά από την απλή! Και να μην μπερδεύουμε παρακαλώ τα νιτρικά με τις κρεάτινες και κρεατίνη μazi με νιτρικό k.t.l. Ας κρατήσουμε το καθένα στη κατηγορια του και ας αποφεύγουμε τις #####λoγιες!!! :turtle::turtle::turtle:


Έχεις συνιδητοποιήσει ότι η νιτρική κρεατίνη είναι άλλη μορφή κρεατίνης και όχι κρεατίνη μαζί με νιτρικό προιόν; Όχι ε;

deluxe
06-09-10, 11:32
Nitrate την ονομασαν επειδη δινει Pumps, οπως κανουν και τα νιτρικα;

Bane
06-09-10, 12:19
Nitrate την ονομασαν επειδη δινει Pumps, οπως κανουν και τα νιτρικα;

H χημική της ονομασία είναι.
Το "νιτρικά" σαν ορολογία για τα εν λόγω προιόντα είναι λανθασμένη, το σωστό θα ήταν "νιτροξειδικά"

Devil
09-12-10, 18:27
Μερικές παρατηρήσεις/διορθώσεις


Και επειδή ξεχάσατε:
Creatine Nitrate
1040% πιο διαλυτή της απλής, 55% σταθερότερη σε όξινο ph συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της κρεατίνης και (πραγματικών) νιτρικών.

Creatine Gluconate.... δηλαδη με λιγα λογια δεν υπαρχει....?

Bane
11-12-10, 00:10
Creatine Gluconate.... δηλαδη με λιγα λογια δεν υπαρχει....?

Nope.
Οποισδήποτε γνωρίζει λίγο βασική χημεία μπορεί να σου εξηγήσει πως ασηενή οξέα με ασθενής βάσεις δεν κάνουν και τόσο ισχυρά άλατα, ο λόγος που τα περισσότερα γλυκονικά άλατα που βλέπεις είναι με ισχυρά κατιόντα (Mg++, Zn++ κτλ)

Devil
11-12-10, 20:09
Nope.
Οποισδήποτε γνωρίζει λίγο βασική χημεία μπορεί να σου εξηγήσει πως ασηενή οξέα με ασθενής βάσεις δεν κάνουν και τόσο ισχυρά άλατα, ο λόγος που τα περισσότερα γλυκονικά άλατα που βλέπεις είναι με ισχυρά κατιόντα (Mg++, Zn++ κτλ)

thanks;)

RAMBO
24-08-11, 23:24
μια και που ανεφερα πριν την alri θυμηθηκα την διφωσφορικη κρεατινη που εχει.γιατι δεν την εχω ακουσει πουθενα αλλου την κρεατινη αυτη(ουτε την εχω δει πουθενα αλλου)?γνωριζει καποιοσ περι της συγκεκριμενης?:unsure:

(με αυτην ημουν πολυ ικανοποιημενοσ αλλα με αυτα που εχω διαβασει για την εταιρια δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια οτι ηταν μονο διφωσφορικη):green:

George007
07-09-11, 23:15
παιδες ξερετε εαν επιρεαζει στο συκοτι ???

skiadis
08-09-11, 05:25
:rifle:

jannous44
08-09-11, 11:20
παιδες ξερετε εαν επιρεαζει στο συκοτι ???

τα ποτα επιρεαζουν το συκοτι..

George007
08-09-11, 11:37
τα εχω κοψει :P:P:P

Nio
08-09-11, 13:47
παιδες ξερετε εαν επιρεαζει στο συκοτι ???

'Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη' (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?886-Οτι-εχει-σχεση-με-την-Κρεατινη), θα βρεις απαντήσεις και για αυτό που ρωτάς, και για άλλα σχετιζόμενα. Εδώ το θέμα είναι για να συγκρίνουμε τις διαφορετικές creatine types μεταξύ τους.

Αλλά, έτσι για προθέρμανση:



Abstract

The purpose of this study was to determine the effect of long-term Cr supplementation on blood parameters reflecting liver and kidney function. Twenty-three members of an NCAA Division II American football team (ages = 19-24 years) with at least 2 years of strength training experience were divided into a Cr monohydrate group (CrM, n = 10) in which they voluntarily and spontaneously ingested creatine, and a control group (n = 13) in which they took no supplements. Individuals in the CrM group averaged regular daily consumption of 5 to 20 g (mean SD = 13.9 5.8 g) for 0.25 to 5.6 years (2.9 1.8 years). Venous blood analysis for serum albumin, alkaline phosphatase, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, bilirubin, urea, and creatinine produced no significant differences between groups. Creatinine clearance was estimated from serum creatinine and was not significantly different between groups. Within the CrM group, correlations between all blood parameters and either daily dosage or duration of supplementation were nonsignificant. Therefore, it appears that oral supplementation with CrM has no long-term detrimental effects on kidney or liver functions in highly trained college athletes in the absence of other nutritional supplements.


PMID: 12500988

astrix
19-01-15, 13:21
Χαιρετω τον λαο του club!!!
Σαν νεο μελος αποφασισα να ανοιξω κ εγω ενα θεματακι (δεν βρηκα κατι παρομοιο στο forum σαν συγκρητικο με αυτες της μορφες κρεατινης , αν κανω λαθος αναρτιστεμαι εκει, ευχαριστω) βασιζομενως στην δικια μου εμπειρια!
Εχω χρησιμοποιοηση κ τις 3 μορφες κρεατινης κ ολες πανω κατω δινουν την ιδια ποσοτητα σε γρ.(1,5-3γρ.), η χρηση της καθε μορφης κρεατινης ειχε διαρκεια 2 μηνες κ εχω κατα την δικια μου πλευρα αυτες τις εντυπωσεις=
1)Υδροχλωρικη(προιον CREATINE FREAK της Pharma Freak) δυναμη στην προπονηση η οποιοα ξεκινησε απο μετρια κ καταντησε ανυπαρκτη στο τελος του 2μηνου, αποθεραπεια μηδαμινη , σωματικα καθολου πρηξιματα ουτε κατα την διαρκεια της ασκησης αλλα ουτε σαν τελικο αποτελεσμα της χρησης της αλλα προσθεσαι στους ειδη υπαρχων μυες κατι σαν γραμμωση, σαν στεγνωμα(δεν ειχα αλλαξη τιποτα απο το προγραμμα διατροφης μου κ ουτε μειωθηκαν η αυξηθικαν τα κιλα μου), καθολου υγρα κ τελος φλεβικοτητα ποτε!!!
2)Νιτρικη(προιον CREATINE NITRATE της APS) δυναμη στην προπονηση καλη αν κ αργουσε να ενεργοποιηθει(40 με 50 λεπτα μετα την καταπωση ενεργοποιοταν) σε ολη την διαρκεια της χρησης της , αποθεραπεια μηδενικη, σωματικα πανω στην ασκηση τρελλα πρηξιματα πολυ φλεβικοτητα μετα την ασκηση υπηρχε αυτος ο τουμπανιασμος για καμια ωριτσα ακομα κ γεια σας(welcome to the reality), σαν τελικο αποτελεσμα υπηρξε μια μικρη αυξηση μυικα σε ολο το σωμα ομοιομορφα κ χωρις θολουρες κ τελος καθολου υγρα!!!
3)Αλκαλικη(προιον KREALCALINE&KREALKALINE PRO της EFX) πολυ δυναμη στην προπονηση κ ανεξαντλιτη σε ολη την διαρκεια χρησης της , πολυ καλη αποθεραπεια , πρηξιματα καλα κ φλεβικοτητα μονο πανω στην ασκηση μετα γεια σας , υγρα μηδεν , σαν τελικο αποτελεσμα ενα τσικ το εδωσε μυικα με μια γραμμωμενη εμφανιση!!!

Η χρηση καθε κρεατινης εγινε με διακοπη η μια με την αλλη ενα μηνα , εμεινα εντυπωσιασμενος με την Αλκαλικη σαν δυναμη(2 μηνες ανεβαζα συνεχεια κιλα πανω στην ασκηση σε βαθμο να απορω αν ειναι τοσο καλο το προιον), με την Νιτρικη σαν πρηξιματα(τρελλα πρηξιματα παιδια πανω στην προπονα κ φλεβικοτητα ετοιμη να ξηλωση δερμα) κ τελος με την Υδροχλωρικη ειχα εντυπωσιαστη με ττην εντονη γραμμωση που ειχε δωση στους μυς(οτι κινηση κ αν εκανα φαινοντουσαν η μυες λες κ δεν υπηρχε δερμα , κατι σαν xtreme γραμμωση).
Κατεληξα πια να χρησιμοποιω την Αλκαλικη γιατι το σωμα μου παιρνει πιο πολλα θετικα απο τις αλλες 2 μορφες!!!:thumbup:
Αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια θα ηθελα να ακουσω γνωμες, εμπειριες η κ προτασεις αλλων εταιρειων πανω σε αυτες της μορφες κρεατινης!!!
Ευχαριστω!!!!;)

ArgoSixna
19-01-15, 17:35
Μuscle pharm creatine , 3-4βδομαδες ΜΑΞ .

Σε πιανει απο την πρωτη προπονηση και ενα κουτακι σε βγαζει 2 κυκλους απο 4βδομαδες. Αν καταγραφεις τις προπονησεις θα καταλαβεις για τι πραγμα σου μιλαω :shock:

astrix
20-01-15, 09:04
Η αληθεια ειναι οτι μου το εχουν προτινει κ αλλη αυτο προιον , με πολυ καλες κριτικες :thumbup:!!!Στον επομενο κυκλο ενα test drive θα γινει!!!:)

and345
20-01-15, 14:25
Μuscle pharm creatine και απο εμενα.
Βασικα ειναι blend αλλα ειναι η καλυτερη που εχω παρει και εχει δουλεψει πανω μου (σε δυναμη)
πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οτι αλλη εχω παρει. αλκαλικη, μονουδρικη, υδροχλωρική.

Mystical
04-02-15, 03:14
Χμ ψηνομαι να δοκιμασω αυτη την Μuscle pharm creatine που λετε. Αλλα τι σημαινει blend?
Ειναι η αληθεια οτι ψαχνω και γω μια καλη φορμουλα κρεατινης για μονιμη χρηση τολμω να πω αν με παιρνει οικονομικα αλλα δεν εχω βρει κατι καλο.
Υπαρχει το SizeON του Gaspari η οποια ηταν πολυ καλη αλλα καταργησανε την εκδοση που ηταν καθαρη (Size ON Pre contest) και εχουν βγαλει την αηδια τωρα το SizeON ΜΑΧ το οποιο ειναι τιγκα σε υδατανθρακες και ζαχαρες. (Ειλικρινα ποτε δεν καταλαβα την λογικη να προσθετεις αχρηστο υδατανραθακα . Αμα θελεις ογκο αυξησε θερμιδες γενικα στην διατροφη σου και ποιοτικες.)
Οποτε τωρα δεν ξερω τι να διαλεξω...