PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάρροια απο πρωτείνη



Devil Randime
01-08-10, 16:11
Εδώ και 3 μέρες παίρνω πρωτείνη (Labrada PROV 60). Σήμερα (αλλά και τις προηγούμενες μέρες λίγο) με έπιανε διάρροια. Η συγκεκριμένη πρωτείνη έχει υψηλα επίπεδα καζείνης και είναι κατάλληλη για πριν τον ύπνο. Μήπως κάνω λάθος στη χρήση της? (την παίρνω και πρωι). Βέβαια δε ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός πως χτες έφαγα μόνο μια φορα κανονικο γέυμα το μεσημερι...

Βοηθήστε όποιος μπορεί γιατι δε θέλω να την πετάξω, την πλήρωσα ακριβά..

Ευχαριστώ

TEFAAtzis
01-08-10, 16:28
κοιτα αν δεν θες να την πεταξεις προσφερομαι εγω να την παρω με τις οποιες παρενεργειες της :P.Λοιπον,περα απ'την πλακα αφου σε πειραζει το πρωι παρτην μονο το βραδυ πριν κοιμηθεις.Αν και εκει εχεις προβλημα τι να πω,στειλτην μου :P

Devil Randime
01-08-10, 16:31
Είναι λάθος ο τρόπος που την παίρνω και μου έχει αυτές τις παρενέργειες?? Μήπως να την πάιρνω μόνο βραδυ και πρωϊ να προτιμήσω μια whey?

TEFAAtzis
01-08-10, 16:35
λαθος δεν ειναι οχι,αλλα καντο καλυτερα ετσι και δες πως πας.Και με Whey το πρωι δεν εγινε και τπτ.Και γω Whey πινω το πρωι μην νομιζεις

Devil Randime
01-08-10, 16:37
Ξέρω και γω. Απλά μου φαίνεται κάπως να έχω δώσει 50 ευράκια και να μου κάνει έτσι το έντερο. Ξενέρωσα ολίγον. Θα την δοκιμάσω 1-2 μέρες μόνο πριν κοιμηθώ στη μισή δοσολογία (30γρ) και αν δω οτί όλα καλά παίρνω και μια whey για το πρωϊ , αν όχι στην πλασάρω...

TEFAAtzis
01-08-10, 16:41
Ξέρω και γω. Απλά μου φαίνεται κάπως να έχω δώσει 50 ευράκια και να μου κάνει έτσι το έντερο. Ξενέρωσα ολίγον. Θα την δοκιμάσω 1-2 μέρες μόνο πριν κοιμηθώ στη μισή δοσολογία (30γρ) και αν δω οτί όλα καλά παίρνω και μια whey για το πρωϊ , αν όχι στην πλασάρω...

Ισως σε πειραζει καποιο συστατικο της συγκεκριμενο τι να πω....Καντο ετσι μονο το βραδυ και αν δεις οτι συνεχιζεται το προβλημα σταματα την

Devil Randime
01-08-10, 16:44
Μια σκέψη (μπορεί και χαζή σκέψη, αλλά θέλω να την εκφέρω!!). Παίζει και τα 30 γραμμάρια ανά δόση να είναι πολλά για μένα?? Πριν πάρω την PROV 60 έπαιρνα την Mesotech πρωί και μετά προπόνηση, την οποία την μοίραζα στο μισό την δόση και μου έβγαζε 20 γρ πρωτείνης ανά δόση. Μήπως φταίει και αυτό? Παίζει κάτι τέτοιο? Με την Mesotech δεν είχα κάποιο πρόβλημα κατα τη διάρκεια χρήση της..

TEFAAtzis
01-08-10, 16:47
Αυτο που θα σου πω ειναι οτι η πρωτεινη που θα καταλαμβανεις κατα της διαρκεια της ημερας να μην ξεπαιρναει τα 2 γραμμαρια επι τα κιλα σου.Πχ εισαι 80 κιλα η πρωτεινη καθολη την διαρκεια της μερας που παιρνεις δεν θα πρεπει να ξεπαιρναει τα 160 γραμμαρια.

Lao
01-08-10, 16:49
Devil Randime, πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης παίρνεις ανά δόση;

Devil Randime
01-08-10, 16:59
30 γρ

Lao
01-08-10, 17:25
30 γρ

Αν δεν είσαι ιδιαίτερα μεγαλόσωμος και δεν κάνεις εντατικές προπονήσεις, ίσως να πρέπει να πας π.χ. στα 25 γραμμάρια.

Πίνεις αρκετό νερό; Γενικότερα, η διατροφή σου είναι ικανοποιητική; Επίσης, αθροιστικά, πόση πρωτεΐνη λαμβάνεις την μέρα κατά μέσο όρο;

Devil Randime
01-08-10, 17:42
Βασικά όπως προείπα (και μόλις το διάβασα και σε ένα πολύ καλό site απο infos) http://hellasathletic.com/?p=4402, αυτό που με πείραξε είναι οτι χτες έφαγα μόνο ένα γεύμα το μεσημέρι και το βράδυ μετά τα βάρη πήρα το PROV 60 με άδειο συνεπώς στομάχι όπως και σήμερα το πρωί(ασχετως αν έφαγα μετά). Μάλλον αυτο θα με πείραξε...
Σε κάθε περίπτωση θα το παίρνω μόνο βράδυ τώρα και σιγουρα ποτέ ξανά με άδειο στομάχι. Θα δω πάντως την επομένη φορά μήπως και με πείραξε και η βανίλια, γιατι στη σοκολάτα (σε άλλα προϊόντα βέβαια δεν είχα γενικά πρόβλημα...

Ναι απο κατανάλωση νερου και τέτοια είμαι κομπλε. Απλά χτες έτυχε να φάω μόνο μια φορά και με πειραξε μετα το βραδυ η πρωτείνη...

mg_24
01-08-10, 17:48
Mα το συμπληρωμα πρωτεινης ΔΕΝ θα επρεπε να σε πειραξει αν ειχες αδειο στομαχι....δηλαδη δεν βρισκω καποιον λογο για τον οποιο θα επρεπε να εχεις γεματο στομαχι οταν θα παρεις μια δοση whey:unsure:

Lao
01-08-10, 17:50
Βασικά όπως προείπα (και μόλις το διάβασα και σε ένα πολύ καλό site απο infos) http://hellasathletic.com/?p=4402, αυτό που με πείραξε είναι οτι χτες έφαγα μόνο ένα γεύμα το μεσημέρι και το βράδυ μετά τα βάρη πήρα το PROV 60 με άδειο συνεπώς στομάχι όπως και σήμερα το πρωί(ασχετως αν έφαγα μετά). Μάλλον αυτο θα με πείραξε...
Σε κάθε περίπτωση θα το παίρνω μόνο βράδυ τώρα και σιγουρα ποτέ ξανά με άδειο στομάχι. Θα δω πάντως την επομένη φορά μήπως και με πείραξε και η βανίλια, γιατι στη σοκολάτα (σε άλλα προϊόντα βέβαια δεν είχα γενικά πρόβλημα...

Ναι απο κατανάλωση νερου και τέτοια είμαι κομπλε. Απλά χτες έτυχε να φάω μόνο μια φορά και με πειραξε μετα το βραδυ η πρωτείνη...

Αν δεν κάνω λάθος, τις πρωτεΐνες τις παίρνουμε μόνες τους και όχι μαζί με φαγητό...

Ξαναρωτάω, πόση πρωτεΐνη παίρνεις την μέρα;

Devil Randime
01-08-10, 17:50
αυτη δεν είναι whey ακριβώς. Είναι blend 5 διαφορετικών πρωτείνων...
Βασικά ίσως έχω αλλεργία και στην βανίλια δε ξέρω. Εγω λέω να την παίρνω με 30γρ πριν τον ύπνο και αν δω ότι καλα εμμένω αλλιώς την ελλατώνω στα 25γρ..

giannis64
01-08-10, 17:54
η πρωτεΐνη η την πάρεις με άδειο στομάχι η μαζί με γεύμα δεν μπορεί να ευθύνεται για την διάρροια!
εκτός και αν έχει κάποιο πρόβλημα η συγκεκριμένη!! (όχι η εταιρία)!
η κρεατίνη ίσως φέρει σε κάποιους διάρροια!

ψαξτο αλλού!

Devil Randime
02-08-10, 13:37
καλησπέρα!
Τελικά βρέθηκε η αιτία και μαλακία μου που δε το σκέφτηκα εξαρχής. Η λακτόζη (στην οποία είμαι αλλεργικος)γενικά με ενοχλεί.. Θυμάμαι ιδίως όταν έτρωγα δημητριακά με γάλα , σχεδόν πάντα με έπιανε διάρροια και πόσο μάλλον όταν το γάλα ήταν κρύο, τότε με πήγαινε νερό απευθείας.

Ξαναγύρισα στη mesοtech(πριν λίγο την αγόρασα) και άμα συνεχίζει να την θέλει ο TEFAA του την παραχωρώ(κριμα να πάει στα σκουπίδια). Κρίμα πάντως που δεν έχει λακτάση μέσα όπως φάνηκε, γιατί σαν μυρωδιά και γεύση γαμάει και γούσταρα τρελά να την χρησιμοποιήσω...

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης

Georges
02-08-10, 13:39
Υπάρχουν στο φαρμακείο χάπια λακτάσης οπότε μπορείς να πας και να ρωτήσεις. Κρίμα να πάει χαμένη. Πάντως για την περίπτωσή σου προτίμησε isolate

Devil Randime
02-08-10, 13:50
Δεν υπαρχει περίπτωση να πάρω και χαπάκια για να πίνω την πρωτείνη. Έλεος...
Όποιος την θέλει, την δίνω , δε θα τη πετάξω...

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης

Georges
02-08-10, 14:01
Δεν υπαρχει περίπτωση να πάρω και χαπάκια για να πίνω την πρωτείνη. Έλεος...
Όποιος την θέλει, την δίνω , δε θα τη πετάξω...

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης

Ντάξει ρε φίλε δεν σε βρίσαμε κιόλας. Λύση στο πρόβλημά σου ψάχνουμε

Devil Randime
02-08-10, 14:32
Δεν είπα κάτι φίλε μου!! ;)
Ηρεμία!

Απλά θεωρώ γελοίο να πάω να πάρω και χάπια για να χωνεύω την πρωτείνη. Σα να παίρνω τα φαρμακάκια μου νιώθω! Χαχαχαχαχα!
Τελοσπάντων.. :toast:

beefmeup
02-08-10, 16:48
Mα το συμπληρωμα πρωτεινης ΔΕΝ θα επρεπε να σε πειραξει αν ειχες αδειο στομαχι....δηλαδη δεν βρισκω καποιον λογο για τον οποιο θα επρεπε να εχεις γεματο στομαχι οταν θα παρεις μια δοση whey:unsure:
μπορει να θελεις να επιβραδυνεις την αποροφηση της.


Δεν είπα κάτι φίλε μου!! ;)
Ηρεμία!

Απλά θεωρώ γελοίο να πάω να πάρω και χάπια για να χωνεύω την πρωτείνη. Σα να παίρνω τα φαρμακάκια μου νιώθω! Χαχαχαχαχα!
Τελοσπάντων.. :toast:

αφου λοιπον το βρηκες τι φταιει,να φροντισεις την επομενη φορα να παρεις σκονη με οσο το δυνατον λιγοτερη λακτοζη.το ιδιο κανω κ γω.
κοιτα κατι σε isolate,h blend isolate/concentrate.αν ειναι καλης ποιοτητας,δεν θα χεις προβλημα.

Devil Randime
03-08-10, 02:52
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Σκέφτηκα να ελλάτωσω τη δόση, αλλά φοβόμουν μη πάθω χειρότερα. 2 μέρες και μόλις άρχισα κάπως να αναρρώνω, οποτε φοβόμουν να το ξαναπάρω.

Ε ναι τώρα που την έπαθα , θα προσέχω την επομένη σίγουρα!!! ;)

Thanks για το reply man!

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης

giorgospet
03-08-10, 08:23
Εδώ και 3 μέρες παίρνω πρωτείνη (Labrada PROV 60). Σήμερα (αλλά και τις προηγούμενες μέρες λίγο) με έπιανε διάρροια. Η συγκεκριμένη πρωτείνη έχει υψηλα επίπεδα καζείνης και είναι κατάλληλη για πριν τον ύπνο. Μήπως κάνω λάθος στη χρήση της? (την παίρνω και πρωι). Βέβαια δε ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός πως χτες έφαγα μόνο μια φορα κανονικο γέυμα το μεσημερι...
Βοηθήστε όποιος μπορεί γιατι δε θέλω να την πετάξω, την πλήρωσα ακριβά..

Ευχαριστώ

Συγνώμη βρε Παναγιώτη αλλά αυτό που κάνεις είναι λάθος. Τρώς μόνο ένα κανόνικό γεύμα την ημέρα;;; Πόσες φορές πίνεις πρωτεΐνη;
Πέρα από την λακτόζη , αν αντικαθιστάς τα στερεά γεύματα με υγρά είναι φυσικό να έχεις διάρροια. Η πρωτεΐνη είναι το συμπλήρωμα όχι το φαγητό.

CROCOJET
03-08-10, 13:39
Επίσης κάτι σημαντικό φίλε. Οτιδήποτε καταναλώνεις που έχει λακτόζη πίνε/τρώγε το σιγά-σιγά. Δεν υπάρχει κανένας σχεδόν άνθρωπος που να μην εκκρίνει καθόλου λακτάση, απλά κάποιοι εκκρίνουν λιγότερη. Δώσε την ευκαιρία στον οργανισμό σου να διασπάσει τη λακτόζη. Ξεκίνα με μικρή ποσότητα και σιγά-σιγά. Πολύ βασικό. :thumbup:

Devil Randime
03-08-10, 15:14
:thumbup:
Φίλτατε giorgospet δεν είπα ότι τρώω ένα γεύμα την ημέρα! Θα παρακαλούσα να διαβάζετε πλήρως αυτά που γράφω. Τα γεύματα μου είναι κανονικα 3 -5 την ημέρα και αυτό παίζει ανάλογα τις δουλειές μου και που βρίσκομαι, αν και πάντα προσπαθώ να παίρνω φαί μαζί στο σακίδιό μου.
To PROV 60 με πείραζε και τις μέρες που έτρωγα κανονικά, απλά με γάμησε την ημέρα που έφαγα μόνο μια φορά.

Και συγνώμη αλλά όταν είμαι με την κοπέλα μου σπίτι της μόνοι μας, κάποιες φορές δε σκέφτομαι και το φαί. Και συν τοις άλλοις ειναι φυσικώς ακατόρθωτο να ακολουθώ καθημερινά συγκεκριμένα γεύματα σε σταθερές ώρες, ασχέτως αν το προσπαθώ.

Ευχαριστώ πολύ πάντως που στείλατε παίδες. Εκτιμώ το γεγονός που απαντήσατε να με βοηθήσετε.

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης :thumbup:

beefmeup
22-10-12, 21:59
ας ανεβασω μια αυτο εδω μιας κ το βρηκα κατα τυχη...
τελικα σε τετοιες περιπτωσεις δεν φταιει η λακτοζη..η μαλλον οχι τοσο δλδ..
η πρωτεινη αυτη εχει τα εξης συστατικα..


Ingredients RO-V (Unique Blend of Micro Ultrafiltered Whey Protein Concentrate,
Agglomerated Egg Albumin, Calcium Caseinate, Micro Ultrafiltered Whey Protein Isolate, Ion
Exchange Whey Protein Isolate), Natural & Artificial Flavors, Xanthan Gum, Cellulose Gum,
Acesulfame Potassium, Sucralose.

οποτε μαλλον τα διογκωτικα την κανουν την ζημια,οπως κ με ολες τις υπολοιπες που εχουν διαφορα τετοια μεσα,κ κατα καιρους παρουσιαζουν συμπτωματα σε χρηστες..

dio32
22-10-12, 22:05
ας ανεβασω μια αυτο εδω μιας κ το βρηκα κατα τυχη...
τελικα σε τετοιες περιπτωσεις δεν φταιει η λακτοζη..η μαλλον οχι τοσο δλδ..
η πρωτεινη αυτη εχει τα εξης συστατικα..



οποτε μαλλον τα διογκωτικα την κανουν την ζημια,οπως κ με ολες τις υπολοιπες που εχουν διαφορα τετοια μεσα,κ κατα καιρους παρουσιαζουν συμπτωματα σε χρηστες..

βρε μαν οντος γιατι βαζουν αυτες τι παπαριες μεσα τι θελουν να πετυχουν?
αρκετοι παντος οπως και εγω εχουν ευαισθησια σε αυτα παλι καλα οχι τοσο ωστε να με παει αιμα στην τουαλετα.

beefmeup
22-10-12, 22:08
βασικα τα βαζουν για σταθεροποιητες του μιγματος..για να εχει ομοιομορφη δομη..
το ιδιο που εχουν κ τα σοκολατουχα γαλατα..εμενα ας πουμε κ το μιλκο με στελνει για πλακα,ενω τελικα με το κανονικο γαλα δεν εχω κανενα θεμα..
το κακο ειναι οτι τοσα χρονια νομιζα πως με πειραζε η λακτοζη κ το εψαχνα απο δω κ απο κει,κ τελικα καταλαβα οτι μονο με τις πρωτεινες η προιοντα που εχουν μεσα αυτες τις μαλακιες εχω θεμα..
νουτρισπορτ κ ξερο πσωμι λεμε..:turtle:

COBRA_STYLE
22-10-12, 22:20
oχι,Impact Whey αγευστη και ξερο ψωμι:green: μου ηρθε σημερα επιτελους.Respect λεμε.

beefmeup
22-10-12, 22:23
ναι η αυτη..τις εναλλασω με την νουρτι εδω κανα 2 χρονια τωρα..:thumbup:
απλα εγω περνω με γευση.

ελμερ
22-10-12, 22:30
Εμενα καμια πρωτεινη δεν μ εχει πειραξει στο στομαχι,αν και αλλες μου καθονται ελαφροτερες και αλλες πιο βαριες...αλλα οπως ειπε κι ο beef κι εγω αμα πιω milko μου διαλυει το στομαχι,φουσκωνω και με ποναει,ενω με το απλο γαλα δεν εχω προβλημα (εκτος αν πιω κανα λιτρο καπακι) :welcome:

dio32
22-10-12, 23:00
oχι,Impact Whey αγευστη και ξερο ψωμι:green: μου ηρθε σημερα επιτελους.Respect λεμε.

α σου ηρθανε?ποσο τελικα σου κανανε μεχρι να ερθουν?
ναι ειναι οντος παρα πολυ καλη δεν καταλαβαινω τιποτα ουτε φουσκωματα τιποτα και διαλυετε αμεσως.

dio32
22-10-12, 23:02
ναι η αυτη..τις εναλλασω με την νουρτι εδω κανα 2 χρονια τωρα..:thumbup:
απλα εγω περνω με γευση.

η νουτρι ειναι whey?η blend?δεν θυμαμε καλη ειναι μαν?λεω να την δοκιμασω οταν την φερει κανενας πορτογαλος.
απο γευση?συνιθως ειμαι της φραουλας,εκτος αμα βρω καλη βανιλια τυπου whey shake syntrax

beefmeup
22-10-12, 23:13
η isolate της ειναι..η 90+ εχει κ καζεινη μεσα σε μικροτερο ποσοστο..

just chris
22-10-12, 23:23
οφ τοπικ! δλδ αν με το μιλκο σας παει σαρανταμια,φαντασου τι θα γινεται σε συνδιασμο με τυροπιτα!!!!!
βασικα ειναι αναλογα οργανισμου, αλλοι δεν καταλαβαινουν τπτ κ αλλοι μονο κ μονο με νερο το πρωι κ τους παει εργο....

margarita02
22-10-12, 23:29
Παιδιά το milko γιατί το προκαλεί αυτό;Και εμένα μου ταράζει το στομάχι ακόμα και αν πιο λίγο. Και εγώ για λακτόζη νόμιζα, αλλά από ότι βλέπω το μίλκο δεν έχει xantham gum και cellulose αλλά 98% γάλα, 1,4 κακάο, αρωματικές ύλες, Ακεσουλφάμη Κ και ασπαρτάμη. Ούτε σουκραλόζη νομίζω έχει. Να φανταστώ αυτό το ελάχιστο ποσοστό από αρωματικές ύλες το κάνουν αυτό;

beefmeup
22-10-12, 23:31
εχει καραγενανη (http://health.in.gr/nutrition/news/article/?aid=1231085121)..

just chris
22-10-12, 23:35
καραγενανη εχουν κ πολλες πρωτεινες οπως κ η myofusion επισης το εχω δει σε παρα πολλα τροφιμα οπως το philadelphia παριζακια κτλ.

margarita02
23-10-12, 00:28
εχει καραγενανη (http://health.in.gr/nutrition/news/article/?aid=1231085121)..

Ουπς αυτό δεν το είχα υπόψιν μου και όπως λέει και ο just christ παρακάτω υπάρχει σχεδόν παντού. Οκ ευχαριστώ πολύ.