PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρατιωτική θητεία, bodybuilding και διατροφή.



Σελίδες : [1] 2

Tassos
14-04-08, 16:12
παιδια SOS το Μαιο καθυστεριμένα (ΝΑΙ φέτος μπαίνω στα 26) αποφάσισα να υπερετήσω τη πατρίδα. Μπορεί κανείς ποιο έμπηρος να μου πεί τι θα κάνω με τη διατροφή μου? Δυστηχώς φέτος (μετα από πολύ καιρό απουσίας μου από τα βάρη) μπορώ να πω πως έχω τη καλύτερη φόρμα που είχα ποτέ. Αυτό χαρη στη καλή διατροφή και ασκηση. Τώρα που θα μπώ εντάξυ την ασκηση τη βολέυουμε αλλά τη διατροφή? Γνωρίζετε αν τα συμπληρώματα διατροφής επιτρέπονται? Αν όχι καήκαμε...πως να περάσεις στο locker σου ένα κουβά πρωτεινης? Εχω αρχίσει και απογοητεύομαι ελπίζω η δουλειά που έχω κάνει μέχρι τώρα να μη παει χαμένη

jiujitSu
14-04-08, 17:21
Με το που θα παρουσιαστεις θα σας ψαξουν τις βαλιτσες κτλ. Στην εκπαιδευση ειναι αρκετα δυσκολο να χρησιμοποιησεις συμπληρωματα εκτως και αν εχεις καποια καρτα αθλητη.

Μετα στην μοναδα συνηθως ειναι πολυ χαλαρα τα πραγματα και μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι θες.
Στην εκπαιδευση 2 πραγματα συμβαινουν. Οσοι εχουν καλο σωμα σπανε και οσοι ειναι χλαπατσες φτιαχνουν σωμα.
Πηγαινοντας απο πρωτεινες κτλ σε μερεντα, τσαι, φακες δεν ειναι οτι καλυτερο.

*****κατασταση ειναι αλλα θα περασει μην μασας.

RUHL
14-04-08, 17:23
Δεν απαγορευοντε εγω εχω περασει μεσα

Πες που παρουσιαζεσε και σε τι μπας και καποιο μελος περασε απο εκει και ξερει τι "παιζει"(και εγω περισυ τελιωσα νεο :P :P )

Ενω η διατροφη εκει ειναι ελεινη το πρωινο χαλια παρε μαζι σου δημιτριακα κανενα κουακερ και καμια μερεντα για καικες μαυρο χαλι ειναι

Απο γυμναστικη θα σε απογοητευσω τα περισσοτερα δεν εχουν γυμναστηρια και αμα εχουν ειναι κληστα για διαφορους λογους

RUHL
14-04-08, 17:25
Με το που θα παρουσιαστεις θα σας ψαξουν τις βαλιτσες κτλ. Στην εκπαιδευση ειναι αρκετα δυσκολο να χρησιμοποιησεις συμπληρωματα εκτως και αν εχεις καποια καρτα αθλητη.



+1 εδω πριν ορκιστης καλυτερα μην παρεις τιποτα μαζι γιατι σε μερικα μεροι ειναι ****

Muscleboss
14-04-08, 18:01
Ό,τι είπαν τα παιδιά. στο κέντρο εκπαίδευσης καλύτερα να μη βάλεις τίποτα, στη μονάδα μπορείς να βάλεις τα συμπληρωματά σου άνετα. κάνε υπομονή λίγες βδομάδες...

Να σου πω τι έκανα εγώ για να σου δώσω ιδέες.

Στο κέντρο λόγω ταλαιπωρίας είχα ανεβάσει τις θερμίδες πολύ από ό,τι ποιοτικότερο μπορούσα να βρώ εκεί μέσα...(γάλα και σάντουιτς γαλοπούλας) ενώ καβάτζωνα εξτρα γλυκά για τις δύσκολες ώρες.
Έχεις δεί στις φυλακές που το γομάρι τρώει τα φαγητά των άλλων; ε, κάτι τέτοιο γινόταν, όποιος δε το ήθελε μου το άφηνε με αποτέλεσμα συνήθως να τρώω περισσότερες από 2 μερίδες. Μάλιστα είχα και κάτω από το κρεβάτι ενα σακο με φαγητά... είχαν πάθει πλάκα πόσο έτρωγα... η πιο συνηθισμένη ατάκα: "πάλι τρώς Βίτσα;;;" :food:

Απολογισμός κέντρου εκπαίδευσης παρά τη θερμιδική αύξηση... 2 κιλά μείον... από τα 103 στα 101 και μάλιστα το σώμα μου μαλάκωσε πολύ. Πρωινή γυμναστική έκανα εγώ στη διμοιρία οπότε επέλεγα ακριβώς το πρόγραμμά μου. :green:

Στη μονάδα τα πράγματα ήταν καλύτερα. Έκανα εξήγηση στο μάγειρα ότι όταν φτιάχνει κοτόπουλο ή μπιφτέκια θα μου κρατάει στο ψυγείο και για την άλλη μέρα και εγώ θα τον υποστήριζα όταν επέλεγε τα άτομα για τις αγγαρίες κ όπου αλλού ήθελε... ένα είδος προστασίας δηλαδή... 8) έτσι είχα πάντα 2πλή μερίδα και τις μέρες που οι άλλοι έτρωγαν λουκάνικο και πατάτες τηγανιτές έτρωγα το κοτοπουλό μου από το ψυγείο με ρυζάκι και σαλάτα...ας ήταν χτεσινό.

Συμπλήρωμα πρωτείνης χρησιμοποιούσα συνέχεια, ενώ κατά καιρούς και αμινοξέα. Ακόμη στη μονάδα έπαιξε και πολύ κονσερβα τόνος την οποία συνδυαζα τις μέρες που είχε όσπρια ή αντικαθιστούσα βραδυνα γεύματα με πολλά λιπαρά.

Συνολικός απολογισμός θητείας από τα 103 στα 94... 9 κιλά κάτω συνολικά και έμεινα ευχαριστημένος γιατί αν προσπαθούσα να διατηρήσω τα κιλά μου μέσα στο στρατό θα έκανα κοιλιά...

Γυμναστική με βάρη έκανα τουλάχιστον 3 φορές τη βδομάδα και παραπάνω. Αν δε με άφηναν να βγώ... έβγαινα μόνος μου... :twisted:

ΜΒ

eas2000
14-04-08, 18:05
Ναι περίμενε μέχρι να ορκιστείς, και τα παιρνεις μετά.

Αν το πάρεις οταν παρουσιαστείς μπορεί και να στο κρατήσουν (ειδικα αν θελει κάποιος να το χρησιμοποιήσει για δικό του).

Περνα το μετά την ορκομωσια που δεν υπαρχει ελεγχος.

jiujitSu
14-04-08, 18:23
χαχαχα MB

Tassos
15-04-08, 13:36
Ευχαριστώ ρε παίδες, ειχα αρχίσει να απογοητευομαι αλλα θα ακολουθήσω τις συμβουλες σας. Ruhl είμαι Ναυτικό και παρουσιάζομαι Σκαραμαγκά η Πόρο μετά ισώς δεν εχω πρόβλημα μάλλον θα έρθω Αθήνα.... :chinese: :chinese: Bizmatias!!! I hope

eas2000
15-04-08, 13:44
Καλά τοση φασαρία για το ναυτικό; Σε κανα μηνα θα εισαι σπίτι σου; :wink:

Gasturb
15-04-08, 13:45
είμαι Ναυτικό
πρόσεχε πολύ ειναι δύσκολα :chinese:

RUHL
15-04-08, 14:32
είμαι Ναυτικό
πρόσεχε πολύ ειναι δύσκολα :chinese:

Εσυ τι μηλας ρε κολοβισμα :lol: :lol: αεροπορε

α καλα εσυ στο ναυτικο και ανχωνεσε σιγα θα σπασετε κανενα νυχι :lol: :lol: :lol: εσεις οταν ειστε εξωδουχοι μπαινετε την επομενη μερα αμα γουσταρετε στο στρατοπεδο ακομα και να εισαι 800 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι σου :sneaky: (πραμα που δεν γινετε σε αλλα σωματα)

Α προσεχε αμα θυμαμε καλα εκει αμα θες εισαι και αξυριστος αλλα πρεπει να μπεις μεσα με ελα ψιλογενη μουσι κατι τετοιο και ολη την θητεια ετσι θα εισαι παλια και το ξυρισμα :lol: :lol:

Παλιοβισματα :evilno: :evilno: :evilno: :evilno: εκει αμα σας παει μεσα ετσι μου ελεγε ενας φιλος τους πηγαινε καμια φορα 20 μερες μεσα και τους εδιναν 7 μερες αδεια(αγραφες) μετα :banghead: :banghead: :banghead: ααα!!!!!

και εγω εφτιαχνα 44ρες μεσα και καμια εξω(μονο με αδεια κανονικη βγαιναμε) :lol: :lol: και 2 ΤΑΕ την ημερα αντε μετα να βρης ορεξη για γυμναστηριο :lol: :lol:

α κατι ακομα αμα θυμαμε καλα ουτε τις τουαλετες τις τουρκικες εχει στον ναυτικο κανονικες εχει :chinese:

οποτε μην ανχονεσε μρ βισμα καλα θα περασεις και δεν θα χασεις τιποτα

RUHL
15-04-08, 14:37
Α κατι ακομα δεν ξερω ποιος Β... :geek: επινοεισε οτι το γερμανικο νουμερο 2-4 νυχτα ειναι το χειροτερο (οπως ακουμε TV και αλλα ατομα)

Το χειροτερο νουμερο ειναι τεταρτακι(4-6 πρωι) αγκαρια(μεσημεριανη) λιωνει το κορμι σου :lol: :drunken: + στρονεις χαρακτηρα :lol: :lol: :lol:




Ακους εκει ανχοθηκε για το ναυτικο :sneaky: :sneaky: :sneaky: αμα πας εκει που πηγα αναβολη απο την πρωτη μερα θα επερνες :sneaky: :sneaky: :D :D

Antonio
15-04-08, 17:30
Διαφωνώ! Το 2-4 καλά το ονόμασαν γερμανικό γιατι σου κόβει τον ύπνο. Το 4ο είναι το επόμενο καλύτερο μετά το 1ο γιατι κοιμάσαι μαζεμένα...
Άσε που πλέον τα σκοπέτα έχουν γίνει 3ωρα και πάνε 2-2!! :banghead:

Εγώ πάντως ήμουν απο τους τυχερούς στο στρατό που είχαμε γυμναστήριο και το πέτυχα για κάποιο καιρό ανοιχτό και έκανα που και που καμια προπονησούλα.

RUHL
15-04-08, 17:41
μπααα φαντασου την επομενη μερα εισαι ξυπνιος απο τις 4 το πρωι δεν κοιμασε ουτε για ενα 2ωρο απο το γερμανικο και αμα σε παει η υπηρεσια π***/* κ#&%@& και σου βαζουν αγκαρια το μεσημερι και μετα στο καπακι ενα νουμερο :rolf: :rolf: :rolf:

δεν απο προσωπικη εμπειρια λεω το τεταρτακι αγκαρια ειναι το χειρωτερο νουμερο (ετσι μας κερνουσαν και τους κερνουσαμε :lol: :lol: δεν καναμε λαθος :lol: :lol: :lol: )

ναι ναι 2-2 κατι για καμερες ακουσα μετα και εχουν μονο περιπολα ασε χαλασε και ο στρατος :banghead: :banghead: :green:

nasos
12-05-08, 21:16
στρατος..
ολα στημενα..δυστυχως..
ακουστε κ εναν μονιμα που δηλωσε οικιοθελη λογω σκηνικου ουροσεβατς..
by the way,my 2 cents.
καμνε οτι γουσταρεις λεβεντημ κ μη μασας. 8)

heartbeat
19-12-09, 22:18
Καλησπέρα σας! θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει στρατό αλλά και όσοι ξέρουν κάτι πάνω στο θέμα να μας πουν!

Δηλαδή πως την πάλεψαν στο στρατό με διατροφή και έτσι, αν πήρανε κιλά και πόσα πήρανε κτλ κτλ..επειδή το φλεβάρη μπαίνω φαντάρος και θα ήθελα να ξέρω τι παίζει..:turtle:

kaiowas
19-12-09, 23:54
Στο στρατό σε γενικές γραμμές ο κόσμος παίρνει κιλά. Βέβαια εξαρτάται με την ψυχολογία που θα έχεις, το επίπεδο της άσκησης και της ποιότητας του φαγήτου. Στη ροδόπολη που ήμουν 45 μέρες είχε αηδία φαγητά, με είχε κόψει η πείνα, μετά στην Κύπρο μασ τάιζαν κοτόπουλο,πίτσες(μιλάμε για τρελές ποσότητες) μπιφτέκια,μακαρονάδες και τα σχετικά. ¨Οτι σου κάτσει είναι
(μεταξύ μας αν δεν παίζει βύσμα για καλή μετάθεση δήλωσε Κύπρο)
(σόρρυ για το οφ)

Polyneikos
21-12-09, 17:25
Στρατιωτικο και διατροφη δεν συνδυαζονται,εκτος αν είσαι βυσμα και πας δίπλα από το σπίτι σου και βγαινεις καθε μερα έξω,οποτε θα ελεγχεις κατα ένα βαθμό τα γευματα σου,ειδάλλως θα συμβιβαστείς με τα φαγητα του στρατου τα οποια είναι με αρκετα συντηρητικα και παχυντικα.Τουλαχιστον έτσι ήταν πριν 13 χρόνια που πήγα εγω,δεν ξερω πόσο αλλάξαν τα πράγματα,ας μιλησει και κανενας πιο φρεσκος.

thegravijia
21-12-09, 17:28
κανας τροπος για να μην παμε καθολου υπαρχει ??
κατι εχω ακουσει για το 2013 οτι θα καταργηθει η θυτεια ισχυει??

stelako εσυ που σε μεσ στα κολπα ξερεις τιποτα?

-beba-
21-12-09, 17:44
κανας τροπος για να μην παμε καθολου υπαρχει ??
κατι εχω ακουσει για το 2013 οτι θα καταργηθει η θυτεια ισχυει??

stelako εσυ που σε μεσ στα κολπα ξερεις τιποτα?

Αντε να υπηρετήσεις την στρατιωτική σου θητεία για να κοιμόμαστε ήσυχοι.
:P:P:P:P:P:P:P:P

Muscleboss
21-12-09, 17:54
ριξε μια ματια:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=22923#post22923

MB

sTeLaKoS
21-12-09, 18:37
κανας τροπος για να μην παμε καθολου υπαρχει ??
κατι εχω ακουσει για το 2013 οτι θα καταργηθει η θυτεια ισχυει??

stelako εσυ που σε μεσ στα κολπα ξερεις τιποτα?

Ο μόνος τρόπος να μη κάνεις θητεία αυτή τη στιγμή είναι να δηλώσεις αντιρρησίας συνείδησης.
Είτε λόγο θρησκείας είτε για άλλους λόγους. Εκέι απ όσο γνωρίζω είσαι υποχρεωμένος να δουλεύεις σε κάποια δημόσια υπηρεσία για το διπλό χρονικό διάστημα από τη θητεία σου στο στρατό. Δε θυμάμαι με τι μισθό αλλά πρέπει να ήτανε γύρω στα 300-400Ε.
Όταν έκανα τη πρακτική μου σε ένα δημαρχείο, είχαμε ένα παλικάρι σαν υδραυλικό(αυτό είχε σπουδάσει) που ήτανε αντιρρησίας συνείδησης λόγο θρησκείας(μαρτηρας του Ιεχωβα.)
Ήτανε υποχρεωμένος για 2 χρόνια αντι 1 που θα έκανε στο στρατό.

Το ΓΕΣ αυτή τη στιγμή θέλει να κάνει καθαρά μισθοφορικό το στρατό. Από πέρσυ και για κάθε χρόνο που περνάει η Ελλάδα πληρώνει πρόστιμα στην Ε.Ε για την υποχρεωτική στράτευση. Μόνο εμείς και η Ιταλία αν δε κάνω λάθος την έχουμε ακόμη υποχρεωτικά.
Αν είχαμε χρήματα να πληρώνουμε τόσους μισθοφόρους θα γινότανε αύριο κιόλας.
ΘΑ γίνει όμως κάποια στιγμή.

Πρόχειρα βρήκα 2 site αν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω.
http://www.thiteia.org/
http://www.omhroi.gr/


Όσο για τη διατροφή, όχι παιδιά είναι πάρα πολύ δύσκολο. Πολύ λίγες πρωτείνες και πολλοί υδατάνθρακες και λίπη.
Δε πειράζει, 9 μήνες είναι πλέον, θα περάσει ο καιρός και θα επιστρέψετε στη διατροφή σας και τη γυμναστική σας. Απλά προσπαθήστε να μην έχετε καλές σχέσεις με το ΚΨΜ και δε θα πάρετε κιλά...

thegravijia
21-12-09, 19:59
Ο μόνος τρόπος να μη κάνεις θητεία αυτή τη στιγμή είναι να δηλώσεις αντιρρησίας συνείδησης.
Είτε λόγο θρησκείας είτε για άλλους λόγους. Εκέι απ όσο γνωρίζω είσαι υποχρεωμένος να δουλεύεις σε κάποια δημόσια υπηρεσία για το διπλό χρονικό διάστημα από τη θητεία σου στο στρατό. Δε θυμάμαι με τι μισθό αλλά πρέπει να ήτανε γύρω στα 300-400Ε.
Όταν έκανα τη πρακτική μου σε ένα δημαρχείο, είχαμε ένα παλικάρι σαν υδραυλικό(αυτό είχε σπουδάσει) που ήτανε αντιρρησίας συνείδησης λόγο θρησκείας(μαρτηρας του Ιεχωβα.)
Ήτανε υποχρεωμένος για 2 χρόνια αντι 1 που θα έκανε στο στρατό.

Το ΓΕΣ αυτή τη στιγμή θέλει να κάνει καθαρά μισθοφορικό το στρατό. Από πέρσυ και για κάθε χρόνο που περνάει η Ελλάδα πληρώνει πρόστιμα στην Ε.Ε για την υποχρεωτική στράτευση. Μόνο εμείς και η Ιταλία αν δε κάνω λάθος την έχουμε ακόμη υποχρεωτικά.
Αν είχαμε χρήματα να πληρώνουμε τόσους μισθοφόρους θα γινότανε αύριο κιόλας.
ΘΑ γίνει όμως κάποια στιγμή.

Πρόχειρα βρήκα 2 site αν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω.
http://www.thiteia.org/
http://www.omhroi.gr/


Όσο για τη διατροφή, όχι παιδιά είναι πάρα πολύ δύσκολο. Πολύ λίγες πρωτείνες και πολλοί υδατάνθρακες και λίπη.
Δε πειράζει, 9 μήνες είναι πλέον, θα περάσει ο καιρός και θα επιστρέψετε στη διατροφή σας και τη γυμναστική σας. Απλά προσπαθήστε να μην έχετε καλές σχέσεις με το ΚΨΜ και δε θα πάρετε κιλά...

δηλαδη και θα γλιτωσω τον στρατο και θα με χωσουν στο δημοσιο για 2 χρονιαμε 400 το μηνα???
μμμμ δε ειναι κακο.....
:):green::green:

sTeLaKoS
21-12-09, 21:09
δηλαδη και θα γλιτωσω τον στρατο και θα με χωσουν στο δημοσιο για 2 χρονιαμε 400 το μηνα???
μμμμ δε ειναι κακο.....
:):green::green:

xexe! Δεν είμαι σίγουρος για το ποσό. Τσέκαρε το! Το omhroi.gr σίγουρα θα έχει κάτι γι αυτό.

thegravijia
22-12-09, 00:14
ρε στελακο εχω ακουσει οτι οσοι φευγυν απο τα εποπ πρεπει να πληρωσουν πισω οτι μισθους εχουν παρει ..ισχυει κατι τετοιο??

exterminator
22-12-09, 00:21
ρε στελακο εχω ακουσει οτι οσοι φευγυν απο τα εποπ πρεπει να πληρωσουν πισω οτι μισθους εχουν παρει ..ισχυει κατι τετοιο??

Ναι ισχύει το άκουσα από έναν Λοχαγό που τα λέγαμε φέτος το φθινόπωρο που με ξανακαλέσανε επίστρατο.
Είτε ΕΠΟΠ είτε αξιωματικός ή υπαξιωματικός αν παρατηθείς όσο σε εκπαιδεύουν τους δίνεις πίσω ότι μισθούς σε
έδωσαν. Για τους Εποπ πόσο καιρό θέλει ακριβώς δεν ξέρω να σου πω.

sTeLaKoS
22-12-09, 00:58
Παιδιά απολύθηκα από εποπ πριν από 1 χρόνο. Δεν υσχίουν αυτά. Ακόμη κι αν τα είπε λοχαγός. Ξέρεις πόσα άκουσα μέχρι να απολυθώ? Ένα σωρό.......
Στρατολόγος ο λοχαγός? Προφανώς όχι.

Τι έδωσα πίσω? Απολύθηκα Ιανουάριο αλλά συνέχισα να πληρώνομαι μέχρι Μάρτιο, γραφειοκρατικό το θέμα. Έδωσα λοιπόν πίσω τους 2 τελευταίους μισθούς μου. Λογικό γιατί δεν τους δούλεψα.

Λέτε μετά από χρόνια να μου ζητήσουν πίσω 25 μηνιάτικα + δώρα + επιδόματα????? Χε χε, όχι παιδιά δε γίνονται αυτά.

savage
22-12-09, 03:38
στρατος κ διατροφη?χμ.. δυσκολα τα πραματα οντως.
ακομα κ γω που υπηρετησα την περασμενη σεζον 9 μηνες στο Πολεμικο Ναυτικο κ ημουν Σκαραμαγκα κ λιγο Σαλαμινα κ ημουν εξω καθε μεσημερι (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) τα βρηκα λιγο σκουρα.
καταρχας το ξυπνημα σου αλλαζει τα παντα.την ωρα κ την σειρα των γευματων κ φυσικα πανω απ'ολα την αναρρωση,αφου αλλο 8-10 ωρες υπνο κ αλλο 5-6 ωρες υπνο.
εννοειται οτι συνεχισα να πηγαινω κανονικα γυμνστηριο κ να κανω διατροφη στο σπιτι,αλλα στο στρατοπεδο τα βρηκα λιγο σκουρα μεχρι να προσαρμοστω.
ετρωγα 1 πολυ δυνατο πρωινο,πριν φυγω για το στρατοπεδο στις 06:45 αλλα επρεπε να καλυψω ενα σωρο ωρες ως τις 14:00-15:00 που θα ετρωγα σπιτι.
αρχικα λοιπον συμπληρωματα κ μετα αποθρασυνθηκα κ παρα την καζουρα των αλλων εφερνα κουακερ,τοστ,ακομη κ κοτοπουλο με πατατες κτλ.
Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι παντου σαν το Πολεμικο Ναυτικο,οποτε τα πραματα δυσκολευουν.Και παλι υπαρχουν λυσεις,αν υπαρχει ορεξη.Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει ορεξη απαξ κ μπλεξεις με το μπουρδελο που λεγεται στρατος( κ εννοω το στρατο ξηρας για να μην παρεξηγηθω,γιατι αν πω κατι κακο για το Πολεμικο Ναυτικο θα πεσει φωτια να με καψει).Το βλεπω κ στον αδελφο μου κ σε φιλους μου που υπηρετουν Στρατο ξηρας κ ολοι τα εχουν παρατησει.Σου γαμαει την ψυχολογια.Κακα τα ψεμματα.
Οσο για τις λυσεις που προανεφερα:κουακερ,δημητριακα,ξηροι καρποι,ριζογκοφρετες κτλ ξηρα τροφη δεν χαλαει.Οπως κ φρουτα.Γαλα,γιαουρτι πουλανε παντου,ακομα κ σε ΚΨΜ.
Παρτε συμπληρωματα εν αφθονεια.Υπαρχουν τρομερα meal replacement,που περιεχουν ο,τι πρεπει να'χει 1 πληρες γευμα.Εγω πχ επινα πολυ true mass της bsn κ βρηκα την υγεια μου.Με κρατουσε τουλαχιστον 2-3 ωρες χορτατο.
Επισης μπορειτε να φερνετε κονσερβες τονου κ εννοειται αν υπαρχει σαν πιατο ημερας κρεας η ψαρι με ρυζι η πατατες,το τσακιζετε.

kyriakos23
22-12-09, 06:37
και στην κυπρο ειναι υποχρεωτικο.επισης ειναι 25 μηνες

NASSER
22-12-09, 13:04
και στην κυπρο ειναι υποχρεωτικο.επισης ειναι 25 μηνες

Εγω ξερω για 26. Εγιναν 25?
Εγω εκανα 12 σαν γεννημα θρεμα εξωτερικου :P και επειδη εκ των πλειστων ημουν σε φυλακιο ετρωγα καλα, πενουσα καλα και που και που καναμε και την προπονησουλα μας.

kyriakos23
23-12-09, 03:31
ναι εχει πανω απο 5 χρονια ειναι 25.
φανηκα τυχερος εγω και γλυτωσα 1 μηνα:turtle::turtle:

silk
04-08-10, 14:42
με το θεμα στρατου πως την παλεψατε οσοι γυμναζοσασταν?
μιας και εκοψα αναβολη και μπαινω τωρα μου την εχει δωσει.
σε αλλους φιλους μου παρειχαν γυμναστηρια φοβερα και ουτε καν χαναν προπο
σε αλλους τιποτα.

CROCOJET
04-08-10, 16:40
Φίλε silk εγώ θα σου πω ένα πράγμα: θα έχεις πολύ χρόνο να τα σκεφτείς αυτά όσο υπηρετείς. Μη σκας από τώρα.

Με την ευκαιρία, πού υπηρετησαν οι φίλοι σου και είχαν ενέργεια να κάνουν κάθε μέρα προπόνηση;

silk
04-08-10, 17:00
Φίλε silk εγώ θα σου πω ένα πράγμα: θα έχεις πολύ χρόνο να τα σκεφτείς αυτά όσο υπηρετείς. Μη σκας από τώρα.

Με την ευκαιρία, πού υπηρετησαν οι φίλοι σου και είχαν ενέργεια να κάνουν κάθε μέρα προπόνηση;

ελδυκ τους παρειχαν γυμναστηρια καλητερα απο αυτο που παμε τωρα.οχι καθε μερα φιλε μου αλλα τρεις φορες τεσσερις οποιος ηθελε πηγενε.
γιαυτο και σκεφτομουν και εγω για εκει αλλα θα δουμε

CROCOJET
04-08-10, 17:10
ελδυκ τους παρειχαν γυμναστηρια καλητερα απο αυτο που παμε τωρα.οχι καθε μερα φιλε μου αλλα τρεις φορες τεσσερις οποιος ηθελε πηγενε.
γιαυτο και σκεφτομουν και εγω για εκει αλλα θα δουμε

Ναι, είναι δύσκολη απόφαση λόγω της απόστασης...

Στη μονάδα είχαμε πάντως ένα καλούτσικο γυμναστήριο, αλλά ένα μεσημέρι που πήγα να ζητήσω τα κλειδιά, ο άπαιχτος ο άνθρωπος μου απάντησε:

"Κομμάντο έχεις ενέργεια; Γιατί έχω κάτι δουλίτσες έξω στον ήλιο να σε βάλω να κάνεις..."

Τελικά δε μου τά δωσε γιατί έπρεπε να υπάρχει κάποιος επιβλέπων και στο στρατόπεδο (Κως) είμασταν τρεις κι ο κούκος.

Καλή θητεία αδερφέ.
:toast:

silk
04-08-10, 17:23
Ναι, είναι δύσκολη απόφαση λόγω της απόστασης...

Στη μονάδα είχαμε πάντως ένα καλούτσικο γυμναστήριο, αλλά ένα μεσημέρι που πήγα να ζητήσω τα κλειδιά, ο άπαιχτος ο άνθρωπος μου απάντησε:

"Κομμάντο έχεις ενέργεια; Γιατί έχω κάτι δουλίτσες έξω στον ήλιο να σε βάλω να κάνεις..."

Τελικά δε μου τά δωσε γιατί έπρεπε να υπάρχει κάποιος επιβλέπων και στο στρατόπεδο (Κως) είμασταν τρεις κι ο κούκος.

Καλή θητεία αδερφέ.
:toast:


ναι κατι αλλοι μου τα χουν πει αυτα.οτι ενω εχουν γυμ δεν τους αφηνουν να κανουν.θανξ μαν

-beba-
04-08-10, 18:17
Yπομονή.....................

Devil Randime
04-08-10, 18:21
Δε πας να πουλήσεις τρελίτσα λεω γω να παρεις κανα Ι5? Πάρε παράδειγμα τον Τζιμάκο!! (σ.σ. Πανούση)

RAMBO
04-08-10, 22:04
ελα ειδικεσ δυναμεις:rifle:

Eddie
04-08-10, 22:04
Εγω λεω να ακολουθησεις τα χναρια του ραμπο.Αμφιβιος,αλεξιπτωτιστης,καταδρομεις-ορεινοι καταδρομεις η πεζοναυτης.

Απο τα παραπανω εχεις και επιπλεον μορια.Επισης δε θα γινεις λαπας εαν προσεχεις λιγο ενω αμα πας κανα φυλακιο εβρο ξερω γω που το μονο που κινειται ειναι λαθρομεταναστες,θα λιωσεις στο φαι,στο play station και στο μοχαμπετι.


Ανετα θα γινεις οπως ησουν!!Εγω στα λεω αυτα γιατι αφεθηκα και πηρα 35 κιλα σε 9 μηνες,το σκυλομετανοιωσα που δε πηγα τιποτα καταδρομεις να διατηρουμαι σε φορμα.

-beba-
04-08-10, 22:07
Εγω λεω να ακολουθησεις τα χναρια του ραμπο.Αμφιβιος,αλεξιπτωτιστης,καταδρομεις-ορεινοι καταδρομεις η πεζοναυτης.


Eμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Ράμπο!!!:bowdown::bowdown::bowdown:

KATERINI 144
04-08-10, 22:18
ξεκουρασε το σωμα σου και μην αγχώνεσαι, οταν με το καλο απολυθείς ξεκινας ποιο δυναμικα.

beefmeup
04-08-10, 22:22
αρκει φιλε να μην τα παρατησεις μετα,κ γινεις απο αυτους που λενε"εγω καποτε ειμουν φετες",αλλα τωρα χεστα..

μου την δινουν αυτοι οι τυποι.

thanasis reaction
04-08-10, 22:23
ο στρατος μονο για ξεκουραση ειναι!!!χασιμο χρονου γενικα!!το μονο που αξιζει αν γουσταρεις πραγματικα ειναι τα ο.υ.κ κ γενικα οι ε.δ. ολα τα αλλα αστα να πανε!!!!

thegravijia
04-08-10, 22:32
πως γινετε να μην παει καποιος??
υπαρχει τροπος εκτος του i5??

KATERINI 144
04-08-10, 22:36
να γινει τραβεστο βιγια :green:

-beba-
04-08-10, 22:38
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

beefmeup
04-08-10, 22:38
να γινει τραβεστο βιγια :green:

μαλακια..τωρα που πηγα μου το λες??

thanasis reaction
04-08-10, 22:43
δεν το λεω με σιγουρια αλλα αν μεχρι το 30 μπορεις να παρεις αναβολες μετα μπορεις να πληρωσεις την θητεια σου.

Eddie
04-08-10, 22:54
αρκει φιλε να μην τα παρατησεις μετα,κ γινεις απο αυτους που λενε"εγω καποτε ειμουν φετες",αλλα τωρα χεστα..

μου την δινουν αυτοι οι τυποι.

Δεν ηξερα ρε οτι στην εδινα τοσο καιρο :sneaky:

giorgospet
04-08-10, 22:55
δεν το λεω με σιγουρια αλλα αν μεχρι το 30 μπορεις να παρεις αναβολες μετα μπορεις να πληρωσεις την θητεια σου.

45 ή αν έχεις 4 παιδιά.

Eddie
04-08-10, 23:08
Καλυτερα το 2ο:turtle:

beefmeup
04-08-10, 23:21
Δεν ηξερα ρε οτι στην εδινα τοσο καιρο :sneaky:

μιλαω για αυτους που τα παρατανε κ το βλεπουν σαν ονειρο θερινης νυκτος ρε.

εσυ δεν κανεις προπονησεις??
δεν ανηκεις στην κατηγορια που λεω:weights:

Eddie
04-08-10, 23:26
Ναι ρε αλλα και γω οταν αποληθηκα ημουν φακλανα και ελεγα οτι καποτε ημουν φετες.Το ιδιο ειναι πανω κατω.

Τεσπα,αφου και μενα μου τη δινεις:P:P

Εμ αβαταρ ειναι αυτο ρε αδερφε?:jason:

Devil Randime
05-08-10, 00:10
Η θητεια εξαγοράζεται και πριν τα 30 παιδιά. Αλλα σε κάθε περίπτωση δε συμφερει κανεναν να εξαγοράσει την θητεία του, γιατι θα του κοστίσει μια περιουσία. Ειναι αρκετα χιλιάδες ευρώ η τιμή της θητείας.

Όσον αφορά το Ι5 εκτος της τρελας ή καταθλιψης, κάποιος μπορεί να πάρει Ι5 και αν έχει κάποια ασθενεια όπως χρόνιο αλλεργικό άσθμα, μεσογειακή αναιμία βαριάς μορφής κτλπ

beefmeup
05-08-10, 00:12
Η θητεια εξαγοράζεται και πριν τα 30 παιδιά. Αλλα σε κάθε περίπτωση δε συμφερει κανεναν να εξαγοράσει την θητεία του, γιατι θα του κοστίσει μια περιουσία. Ειναι αρκετα χιλιάδες ευρώ η τιμή της θητείας.

Όσον αφορά το Ι5 εκτος της τρελας ή καταθλιψης, κάποιος μπορεί να πάρει Ι5 και αν έχει κάποια ασθενεια όπως χρόνιο αλλεργικό άσθμα, μεσογειακή αναιμία βαριάς μορφής κτλπ

εελα ρε συ..να παμε να παρουμε 2-3 τοτε!!

εκπτωσεις κανουν??:P

manos_
05-08-10, 00:19
πως γινετε να μην παει καποιος??
υπαρχει τροπος εκτος του i5??

Ρωτα τον τριανταφυλοπουλο που ανεβηκε σε ενα δεντρο και φωναζε ειμαι πουστης ειμαι πουστης.Περα απο την πλακα το μονο καλο που εχει ο στρατος ειναι η πειθαρχεια αν πας σε μαχιμη μοναδα.Αν πας σε μοναδα οτι να ναι θα κανεις ψυχαναλυση στον εαυτο σου δεν παλευετε με τιποτα οτι ποιο αχρηστο υπαρχει σε αυτη την ζωη.Τους παρακαλας να πας ασκηση και βαριουνται.

Eddie
05-08-10, 00:22
Περα απο την πλακα το μονο καλο που εχει ο στρατος ειναι η πειθαρχεια αν πας σε μαχιμη μοναδα.Αν πας σε μοναδα οτι να ναι θα κανεις ψυχαναλυση στον εαυτο σου δεν παλευετε με τιποτα οτι ποιο αχρηστο υπαρχει σε αυτη την ζωη.Τους παρακαλας να πας ασκηση και βαριουνται.

Στο κεντρο,ψαρωμενοι εμεις και κ@υλωμενοι τους λεγαμε να περασουμε στιβο μαχης και ελεγε ο λοχιας τοτε "να,δεν εχουμε γιατρο λειπει.Αμα χτυπησετε τι θα κανουμε??"bullshit.

Devil Randime
05-08-10, 00:25
Η σημερινή κυβέρνηση αύξησε τις τιμες στην εξαγοράσιμη θητεία για να εμποδισει μελλοντικους νέους απο το να μη πηγαίνουν στρατο. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ (δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα σας πω) πριν τα νεα μέτρα κάθε μηνας που δεν έκανε κάποιος στοίχιζε 500 ευρω (καπου εκει). Τωρα με τα νέα μέτρα κάθε μήνας είναι κοντα στα 1000+ νομιζω. Για τα ακριβή ποσα δεν είμαι σιγουρος αλλα αμα θέλει κάποιος το ψάχνω καλύτερα!!

silk
05-08-10, 04:08
το χαρτι οταν μου ειχε ερθει πρωτη φορα(πριν 3 χρονακια)ηταν για λοκ.
πλεον δεν νομιζω να με βαλουν εκει.τεσπα.
φιλαρακι ειχε παει σε μοναδα σταρχιδισταν και γι ανα μην πεσει τοσο πολυ ελιωνε στα πουσαπς αυτοσχεδια μονοζυγα κοιλιακους καθισματα και τετοια κολπα.
τωρα αν σε λιωνουν με αλλο τροπο οκ.

GEORGEXX1
05-08-10, 10:51
Α ρε παιδες να γυρνουσαν τα χρονια πισω.
θυμηθηκα την μερα που μου ηρθε το γαμοχαρτο στο σπιτι.

Devil Randime
05-08-10, 11:35
Και πως ένιωσες μόλις το είδες στα χέρια σου? . . . curious

GEORGEXX1
05-08-10, 12:00
οτι ειρθε το τελος και επρεπε να ζησω οσα προλαβαινα.
οταν ομως απολυθηκα και μετα 6-7 χρονια (δουλεια,οικογενεια,υποχρεωσεις),
παρακαλουσα για ενα μηνα στον στρατο για ξεκουραση.

manos_
05-08-10, 12:56
Ειναι μια εμπειρια.Εκει που πηγα εγω για υποδοχη μας πεταγανε λεμονια με ξυραφια χχαχαχαχχ και αλλα ωραια.Κυπρο τεθωρακισμενα.Καθε μερα παιζαμε ξυλο για 3 μηνες χωρις καμια εξοδο με 3 και 4 ωρες υπνο το πολυ και καθε μερα διπλες σκοπιες σε ερημο με 50 βαθμους.Αλλα εχω να λεω οτι πηγα στρατο οχι μαλακιες.Αν μπορειτε αποφυγετε το αραχτε σε κανα γραφειο οσο φιλοτιμοι και ειστε μην περιμενετε να το εκτιμησει κανεις.

CROCOJET
05-08-10, 15:56
Κι εγώ περίμενα χαρτί για Υγειονομικό και τελικά βλέπω Τεθωρακισμένα :shock::shock::shock: Όχι ρε φούστη μου δεν είναι δυνατόν έλεγα...

Συμφωνώ με το Γιώργο και το Μάνο.

Ο στρατός έχει ένα καλό. Δεν έχεις άγχος. Για τίποτα. Τέλος. Επίσης γνωρίζεις κάθε καρυδιάς καρύδι. Έχει ενδιαφέρον. Αν και πέρασα πολύ δύσκολα από θέμα υπηρεσιών και κούρασης (αν και μου το πρότειναν, δεν πήγα σε γραφείο για λόγους που δεν θα γράψω), είναι πολλές οι φορές που είπα τι καλά θα ήταν να ξαναυπηρετούσα καναδυο μήνες για αλλαγή...

sTeLaKoS
05-08-10, 16:19
πως γινετε να μην παει καποιος??
υπαρχει τροπος εκτος του i5??

Δηλώνεις αντιρρησίας συνείδησης (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%81%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82) και απασχολείσαι σε κάποιο δημόσιο ίδρυμα με τη μορφή της εναλλακτικής κοινωνικής εργασίας για το διπλάσιο διάστημα από αυτό της στρατιωτικής θητείας σου ενώ πληρώνεσαι 200-300€ το μήνα.

Υ.Γ για το ακριβές ποσό δεν είμαι καθόλου σίγουρος, μπορεί να είναι και παραπάνω.

thegravijia
05-08-10, 17:18
Δηλώνεις αντιρρησίας συνείδησης (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%81%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82) και απασχολείσαι σε κάποιο δημόσιο ίδρυμα με τη μορφή της εναλλακτικής κοινωνικής εργασίας για το διπλάσιο διάστημα από αυτό της στρατιωτικής θητείας σου ενώ πληρώνεσαι 200-300€ το μήνα.

Υ.Γ για το ακριβές ποσό δεν είμαι καθόλου σίγουρος, μπορεί να είναι και παραπάνω.
kαι γλιτωνω το στρατο και μου βρισκουν δουλεια δημοσιου υπαλληλου για 2 χρονια ...
τι λες τωρα ...δεν θελει και πολυ σκεψη...:thumbup:

επιπτωσεις υπαρχουν για δουλεια στο δημοσιο μετα πχ και τετοια?

kaiowas
05-08-10, 17:34
Ειναι μια εμπειρια.Εκει που πηγα εγω για υποδοχη μας πεταγανε λεμονια με ξυραφια χχαχαχαχχ και αλλα ωραια.Κυπρο τεθωρακισμενα.Καθε μερα παιζαμε ξυλο για 3 μηνες χωρις καμια εξοδο με 3 και 4 ωρες υπνο το πολυ και καθε μερα διπλες σκοπιες σε ερημο με 50 βαθμους.Αλλα εχω να λεω οτι πηγα στρατο οχι μαλακιες.Αν μπορειτε αποφυγετε το αραχτε σε κανα γραφειο οσο φιλοτιμοι και ειστε μην περιμενετε να το εκτιμησει κανεις.

στις εξόδους όμως Λεμεσσό όχι σαν και εμάς κάθε βράδυ Λευκωσία:banghead:

kaiowas
05-08-10, 17:39
kαι γλιτωνω το στρατο και μου βρισκουν δουλεια δημοσιου υπαλληλου για 2 χρονια ...
τι λες τωρα ...δεν θελει και πολυ σκεψη...:thumbup:

επιπτωσεις υπαρχουν για δουλεια στο δημοσιο μετα πχ και τετοια?

Για δημόσιο πρέπει να καταθέσεις απολυτήριο στρατού
Για ιδιωτική εργασία γράφεις στο βιογραφικό σου ότι υπηρέτησες στο Αφγανιστάν:nana:

thegravijia
05-08-10, 17:40
Για δημόσιο πρέπει να καταθέσεις απολυτήριο στρατού
Για ιδιωτική εργασία γράφεις στο βιογραφικό σου ότι υπηρέτησες στο Αφγανιστάν:nana:
δηλαδηαν κανω αυτο που ειπε ο στελακος μετα δεν μπορω να δουλεψω δημοσιο?

kaiowas
05-08-10, 17:48
δηλαδηαν κανω αυτο που ειπε ο στελακος μετα δεν μπορω να δουλεψω δημοσιο?
αν έχεις πατέρα το Γιωργάκη μπορείς, διαφορετικά τσου

Eddie
05-08-10, 21:12
Eιναι συγουρο αυτο??Γιατι εμας μας ειπαν οτι δεν παιζει κανενα ρολο πλεον ο στρατος με το δημοσιο!

Μια λυση που θα γουσταρει ο βιγια αλλα θα χρειαστει να μαμησει το συκωτι του,ειναι να βγεις Ι5 για παχυσαρκια.Γινε 150 κιλα με 30% λιπος και κοψε μια και καλη ρε!:green:

manos_
05-08-10, 21:14
στις εξόδους όμως Λεμεσσό όχι σαν και εμάς κάθε βράδυ Λευκωσία:banghead:

οχι λευκωσια βγαιναμε απο την λεμεσσο φεραμε την υλη αρματων και ολη την μοναδα.

silk
06-08-10, 02:10
Ειναι μια εμπειρια.Εκει που πηγα εγω για υποδοχη μας πεταγανε λεμονια με ξυραφια χχαχαχαχχ και αλλα ωραια.Κυπρο τεθωρακισμενα.Καθε μερα παιζαμε ξυλο για 3 μηνες χωρις καμια εξοδο με 3 και 4 ωρες υπνο το πολυ και καθε μερα διπλες σκοπιες σε ερημο με 50 βαθμους.Αλλα εχω να λεω οτι πηγα στρατο οχι μαλακιες.Αν μπορειτε αποφυγετε το αραχτε σε κανα γραφειο οσο φιλοτιμοι και ειστε μην περιμενετε να το εκτιμησει κανεις.

και ο κολλητος μου εκει τεθωρακισμενα.αι γιαννη μαλουντα.πολυ σκισιμο τους ριχναν.
για εκει λεω και εγω.

manos_
06-08-10, 02:31
και ο κολλητος μου εκει τεθωρακισμενα.αι γιαννη μαλουντα.πολυ σκισιμο τους ριχναν.
για εκει λεω και εγω.

Δεν γινονται πια αυτα αυτα που περιγραφω ηταν το 1999 πλεον ειναι ηρεμα τα πραγματα.

Devil Randime
06-08-10, 03:06
Δηλώνεις αντιρρησίας συνείδησης (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%81%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82) και απασχολείσαι σε κάποιο δημόσιο ίδρυμα με τη μορφή της εναλλακτικής κοινωνικής εργασίας για το διπλάσιο διάστημα από αυτό της στρατιωτικής θητείας σου ενώ πληρώνεσαι 200-300€ το μήνα.

Υ.Γ για το ακριβές ποσό δεν είμαι καθόλου σίγουρος, μπορεί να είναι και παραπάνω.

Όσον αφορά τους αντιρρησίες συνείδησεις, επειδη ενας φίλος μου ήταν ( ο μόνος στην Ελλάδα αντορρησιας που επέλεξε ενναλακτικη θητεία), οταν επιλέξεις αυτό τα λεφτά ειναι 200 ευρώ το μηνα και σε στελνουν 2 χρονια υποχρεωτική εργασία σε δημόσια υπηρεσία μακρυά απο τον τόπο διαμονης. Αν π.χ. μένει κάποιος αντιρρησιας μονιμα Αθηνα, μπορει να σε στειλουν για 2 χρονια σε δημοσιο τμημα απο Εβρο, μεχρι συνορα και Θεσσαλονικη με μονο 200 ευρώ το μήνα... Αδικο..

cardinal
06-08-10, 13:34
προτον φιλε δεν ειναι μονο ο φιλος σου ποθ πηγε ετσι δευτερον ναι ειναι αδικο απο την αποψη οτι πρεπει να φας να πιεις να πληρωσης λογαριασμουσ και ρουχισμο με 200 ευρο επισεισ μπορεισ να πιασεισ δουλεια κανονικοτατα σε οπιαδιποτε δημοσια υπιρεσια.

cardinal
06-08-10, 13:36
αφου τελιοσεις τη θητια σου.. δευτερον δεν πιανεται πουθενα σαν προηπυρεσια και τριτον δεν ειπαρχουν ενσημα οπωσ στοθσ ενστολουσ φανταρουσ ποθ πολυ τα εξαγοραζουν!

sTeLaKoS
08-08-10, 17:19
δηλαδηαν κανω αυτο που ειπε ο στελακος μετα δεν μπορω να δουλεψω δημοσιο?


Κανένα πρόβλημα με το δημόσιο αργότερα. Και με παθολογικό Ι5 μπαίνεις. Όπου ζητάνε απολυτήριο παρουσιάζεις το χαρτί της απαλλαγής.
Μόνο στα σώματα ασφαλείας θα έχεις πρόβλημα, αστυνομία, λιμενικό, πυροσβεστική κλπ.


προτον φιλε δεν ειναι μονο ο φιλος σου ποθ πηγε ετσι δευτερον ναι ειναι αδικο απο την αποψη οτι πρεπει να φας να πιεις να πληρωσης λογαριασμουσ και ρουχισμο με 200 ευρο επισεισ μπορεισ να πιασεισ δουλεια κανονικοτατα σε οπιαδιποτε δημοσια υπιρεσια.

Καθόλου άδικο, ο φανταράκος 8,62€ παίρνει. Επιλογή σου είναι, αν σου φαίνονται λίγα τα 200€, υπηρετείς κανονικά.


αφου τελιοσεις τη θητια σου.. δευτερον δεν πιανεται πουθενα σαν προηπυρεσια και τριτον δεν ειπαρχουν ενσημα οπωσ στοθσ ενστολουσ φανταρουσ ποθ πολυ τα εξαγοραζουν!

Το τελευταίο ισχύει ακόμη; Ξέρω ότι οι πατεράδες μας πχ μπορούν να εξαγοράσουν τη θητεία τους αλλά για τις επόμενες γενιές; Δεν είμαι καθόλου σίγουρος...

KATERINI 144
08-08-10, 22:40
ο στρατος ειναι μια καλη ευκαιρία να βγεις απο το καβουκι σου, να ξεκολλήσεις απο το βρακι της μανας σου με λιγα λογια,
εκτος απο τα αρνητικα αυτο ειναι πολυ θετικο, ιδιος ετσι οπως εχει γινει η ζωη σήμερα (βουτιρομπεμπεδες κλπ...)
ενα ακομη θετικο ειναι πως κανεις καινουργια φιλαρακια, και αν ταιριάζουν τα χνώτα θα εισαι φιλος μαζι τους μεχρι να γερασεις.

Eddie
08-08-10, 22:55
ο στρατος ειναι μια καλη ευκαιρία να βγεις απο το καβουκι σου, να ξεκολλήσεις απο το βρακι της μανας σου με λιγα λογια,
εκτος απο τα αρνητικα αυτο ειναι πολυ θετικο, ιδιος ετσι οπως εχει γινει η ζωη σήμερα (βουτιρομπεμπεδες κλπ...)


Ναι ναι ναι!Συμφωνω ειναι ευκαιρια να γνωρισεις διαφορετικα ατομα απο σενα και να δεις πως ειναι η ζωη μακρια απο τους δικους σου,απο τους φιλους σου,το αμαξι σου,τον υπολογιστη σου και γενικα,αγαθα που θεωρεις δεδομενα και εισαι εξαρτημενος κατα καποιο τροπο.



ενα ακομη θετικο ειναι πως κανεις καινουργια φιλαρακια, και αν ταιριάζουν τα χνώτα θα εισαι φιλος μαζι τους μεχρι να γερασεις.

Φωτη αυτα νομιζω γινοταν στην γενια σου.Τωρα μεσα σε 9 μηνες αλλαζεις 3-4-5 στρατοπεδα,ισα που μαθαινεις τα ονοματα των φανταρων στο θαλαμο σου.

No Cash
09-08-10, 01:40
αν εχεις βυσμα διαβαινε.. αν οχι, κωλο στησε... εαν δεν εχεις τιποτα... την τελαμονα σκισε...

καπως ετσι δεν πηγαινε?χαχα

ολο το ζουμι σε μια προταση... πηξιμο ανουσιο.

Marine
17-08-10, 22:23
Πριν παρουσιαστω στις 8/2 ημουν πολυ χαρουμενος γιατι εβλεπα οτι η δουλεια που εκανα απεδιδε καρπους..ειχα αρχισει να κανω ενα ωραιω στηθος τα χερια ειχανε αρχισει να μεγαλωνουν η πλατη να παιρνει v σχημα και γενικα ημουν πολυ χαρουμενος με τον εαυτο μου...
Απο την μερα που παρουσιαστηκα ομως δεν ξεκολαει απο το μυαλο μου το γυμναστηριο αφου να φανταστειτε στις αδειες τους οι ποιο πολλοι πανε και κανουνε κανα μπανιο..ε εγω παω γυμναστηριο :unsure: ..αλλα το θεμα ειναι πως μετα απο 7 μηνες θητειας ειμαι πολυ ξενερωμενος με τον στρατο διοτι εκτος του οτι εχω χασει παρα πολλα κιλα λογω της υπερβολικης αεροβιας αλλα επισης και πολλες φορες απο την νηστεια λογω ασκησεων και κακης διατροφης..(12 μερες στο βουνο για σκηνακια)
Αυτη τη στιγμη ειμαι στο βολο και τιποτα δεν δειχνει οτι εκανα βαρη εκτος απο την πλατη και λιγο το στηθος ..τα οποια εχυν διατηρηθει απο τα push ups και το μονοζυγο..αυτο με εχει κανει να "κοπω για πεζικο" :turtle: οπως λεμε και στα ΛΟΚ..

Ειναι φυσιολογικο να σκεφτομαι τα βαρη 24/7 και οποτε περναω απο καθρεφτη να σφιγγω το δικεφαλο ??
Μηπως εχω καποιο προβλημα??

Καλο βραδυ..

silk
17-08-10, 22:27
my boy!τα ιδια ρε θα κανω

Devil Randime
17-08-10, 22:44
Προβλημα εχουν αυτοι που δε λενε να κανουν μισθοφορικο τον στρατο οχι εσυ... Εσυ τι προβλημα να εχεις? Μια χαρα σκεφτεσαι ρε man... Coolαρε... :thumbup:

GEORGEXX1
17-08-10, 23:45
Το προβλημα ειναι οτι οι ανεγκεφαλοι δεν εχουν καταλαβει οτι η σωματικη βελτιωση στις μοναδες ειδικων δυναμεων εχει να κανει και με την ψυχολογια των οπλιτων, και την γυμναστικη την θεωρουν ακομα ως ειδος αγγαρειας η τιμωριας,στα προηγημενα κρατη δεν νοειτε μοναδα να μην εχει γυμναστηριο για τις ελευθερες ωρες των φανταρων.

koulisss
17-08-10, 23:50
και εγω το ιδιο κολλημα θα εχω του χρονου που θα παω στρατο!εδω πηγα διακοπες και σκεφτομουνα συνεχεια το γυμναστηριο αλλα ημουν τυχερος στην παραλια που πηγενα ειχε μια μπαρα και αρκετα κιλα ετσι εκανα της βσηκοτερες ασκησεις και ηρεμουσα:weights:

Devil Randime
17-08-10, 23:52
Καλα μην ανοιξουμε το θεμα με τον στρατο παλι. Εγω μια ζωη ΜΑΛΑ*** θα τον θεωρω τον στρατο και για μενα πατριδα δεν υπαρχει και ουτε προκειται ποτε. Καθε μερα βολταρουν οι Τουρκοι με τα αεροπλανα και τα πλοια μεσα απο τα συνορα μας και πανω απο τα νησια μας και μετα μας λενε υποχρεωτικος στρατος και βλακειες... Τελοσπαντων.

jGod
18-08-10, 00:32
και εγω μπαινω νοεμβρη..τι να πω..ευκαιρια για σαβουριασμα :) μου τα χω μαζεμενα..δυστηχως..φακ αρμι λεμε μπατ γουατεβερ

Surfer
18-08-10, 11:41
Πριν παρουσιαστω στις 8/2 ημουν πολυ χαρουμενος γιατι εβλεπα οτι η δουλεια που εκανα απεδιδε καρπους..ειχα αρχισει να κανω ενα ωραιω στηθος τα χερια ειχανε αρχισει να μεγαλωνουν η πλατη να παιρνει v σχημα και γενικα ημουν πολυ χαρουμενος με τον εαυτο μου...
Απο την μερα που παρουσιαστηκα ομως δεν ξεκολαει απο το μυαλο μου το γυμναστηριο αφου να φανταστειτε στις αδειες τους οι ποιο πολλοι πανε και κανουνε κανα μπανιο..ε εγω παω γυμναστηριο :unsure: ..αλλα το θεμα ειναι πως μετα απο 7 μηνες θητειας ειμαι πολυ ξενερωμενος με τον στρατο διοτι εκτος του οτι εχω χασει παρα πολλα κιλα λογω της υπερβολικης αεροβιας αλλα επισης και πολλες φορες απο την νηστεια λογω ασκησεων και κακης διατροφης..(12 μερες στο βουνο για σκηνακια)
Αυτη τη στιγμη ειμαι στο βολο και τιποτα δεν δειχνει οτι εκανα βαρη εκτος απο την πλατη και λιγο το στηθος ..τα οποια εχυν διατηρηθει απο τα push ups και το μονοζυγο..αυτο με εχει κανει να "κοπω για πεζικο" :turtle: οπως λεμε και στα ΛΟΚ..

Ειναι φυσιολογικο να σκεφτομαι τα βαρη 24/7 και οποτε περναω απο καθρεφτη να σφιγγω το δικεφαλο ??
Μηπως εχω καποιο προβλημα??

Καλο βραδυ..

Στον στρατό μη περιμένει κανείς να κρατήσει τον μυικό όγκο που είχε. Μονόζυγο και push ups και λίγο τρέξιμο για να μη "σαπίσει" κάποιος, σωματικά και ψυχολογικά, είναι αρκετά. Μη κάνετε το "ιστορικό" λάθος να τρώτε όλο το Κ.Ψ.Μ. με τη πρώτη ευκαιρία. Δε πρόκειται να καλυφθεί κάποιο κενό έτσι. Το διάστημα πλέον είναι αρκετά μικρό, οπότε και θα περάσει γρήγορα. Δε χρειάζεται λοιπόν να ανεβείται 20 κιλά από τη βαρεμάρα σας. "Κρατηθείτε" μακρυά από τον μικρόκοσμο που θα προσπαθήσει ο στρατός να σας φτιάξει και να σας πείσει ότι αξίζει και θα τα δείτε όπως πραγματικά είναι: για γέλια μόνο.
Ούτε μια μέρα παραπάνω...;)

KATERINI 144
18-08-10, 12:02
Αυτη τη στιγμη ειμαι στο βολο και τιποτα δεν δειχνει οτι εκανα βαρη εκτος απο την πλατη και λιγο το στηθος ..τα οποια εχυν διατηρηθει απο τα push ups και με τα χρονια, αν συνεχίσεις να γυμνάζεσαι το σωμα σου δε θα χαλαει τοσο γρήγορα, χωρις προπονηση και με αποχη ακομη και ενα χρονο το σωμα σου θα ''κρατιεται'' σχετικα καλα,
απλα στην ηλικια που εισαι το σωμα σου δεν ειναι τοσο δουλεμενο για να κρατήσει υποφερτά αποτελέσματα,
οταν ομως απολυθείς και ξεκινήσεις παλι κανονικα γυμναστήριο θα παθεις πλακα με το ποσο γρήγορα θα επανέλθεις στην προηγούμενή σου φόρμα,
γιαυτο μην αγχώνεσαι καθολου. :thumbup:

silk
18-08-10, 16:58
εγω ειμαι ηδη 1 μηνα εξω λογο ασθενειας,
καιμετα μπαινω και νοεμβρη και καθετε μια χαρα.
μεχρι τωρα δεν εχει αλλαξει τιποτα στ σωμα μου, και ας
μην κανω τιποτα ολη μερα, κοιμαμαι.
στ στρατο απο τι ξερω και απο φιιλους, αν θες προλαβενεις να γυμναζεσαι..

Marine
19-08-10, 20:41
με τα χρονια, αν συνεχίσεις να γυμνάζεσαι το σωμα σου δε θα χαλαει τοσο γρήγορα, χωρις προπονηση και με αποχη ακομη και ενα χρονο το σωμα σου θα ''κρατιεται'' σχετικα καλα,
απλα στην ηλικια που εισαι το σωμα σου δεν ειναι τοσο δουλεμενο για να κρατήσει υποφερτά αποτελέσματα,
οταν ομως απολυθείς και ξεκινήσεις παλι κανονικα γυμναστήριο θα παθεις πλακα με το ποσο γρήγορα θα επανέλθεις στην προηγούμενή σου φόρμα,
γιαυτο μην αγχώνεσαι καθολου. :thumbup:

αυτο ειναι το μονο που με παρηγορει και με κανει να εχω λιγακι υπομονη να περασουν αυτες οι 70 μερες...

jgod οταν θα μπεις εσυ εγω θα απολυομαι...παντως αντε με το καλο..

Eddie
20-08-10, 00:27
Στον στρατό μη περιμένει κανείς να κρατήσει τον μυικό όγκο που είχε. Μονόζυγο και push ups και λίγο τρέξιμο για να μη "σαπίσει" κάποιος, σωματικά και ψυχολογικά, είναι αρκετά. Μη κάνετε το "ιστορικό" λάθος να τρώτε όλο το Κ.Ψ.Μ. με τη πρώτη ευκαιρία. Δε πρόκειται να καλυφθεί κάποιο κενό έτσι. Το διάστημα πλέον είναι αρκετά μικρό, οπότε και θα περάσει γρήγορα. Δε χρειάζεται λοιπόν να ανεβείται 20 κιλά από τη βαρεμάρα σας. "Κρατηθείτε" μακρυά από τον μικρόκοσμο που θα προσπαθήσει ο στρατός να σας φτιάξει και να σας πείσει ότι αξίζει και θα τα δείτε όπως πραγματικά είναι: για γέλια μόνο.
Ούτε μια μέρα παραπάνω...;)

Δωσε ρε μαν!!!!!

αι τοταλυ αγκρι.

beefmeup
20-08-10, 00:46
"Κρατηθείτε" μακρυά από τον μικρόκοσμο που θα προσπαθήσει ο στρατός να σας φτιάξει και να σας πείσει ότι αξίζει και θα τα δείτε όπως πραγματικά είναι: για γέλια μόνο.


κανεις δεν σε πειθει για τπτ,αν εσυ δεν εισαι ετοιμος να πειστεις bro.

δεν μου φταιει ο στρατος αν εγω βαλω 20 κιλα ξυγκια.

Eddie
20-08-10, 00:53
κανεις δεν σε πειθει για τπτ,αν εσυ δεν εισαι ετοιμος να πειστεις bro.

δεν μου φταιει ο στρατος αν εγω βαλω 20 κιλα ξυγκια.

Σε υποκινει beef.Φταιει στο υποσυνειδητο.

beefmeup
20-08-10, 00:56
Σε υποκινει beef.Φταιει στο υποσυνειδητο.

δεν τα πιστευω αυτα μπιλυ..καταλαβαινω την ψυχολογια,αλλα μετα απο καποιες μερες που γνωριζεις κοσμο κ βλεπεις τι παιζει,εισαι οκ.

τωρα να μου πεις οτι δεν εχεις διατροφικες επιλογες οκ,το δεχομαι.
αν κ πλεον,βαζεις οτι θες μεσα σε στρατοπαιδο,οποτε σοκολατες προτεινης η σκονες κλπ δεν νομιζω να λειψουν σε κανενα,για να αποφυγει την σαβουρα οσο μπορει.

Polyneikos
20-08-10, 09:59
Εγω θεωρω ότι είναι πολυ ακραιο σε 9 μηνες που είναι ο στρατος πλεον να παρει καποιος τοσα πολλα κιλα,την σαβουρα πρεπει να την εχεις καρφωμενη στο μυαλο σου για να την αναζητας.Ενταξει,οταν ηταν 18-23 μηνες,σχετικα πρόσφατα, ηταν μεγαλο το διαστημα όπου σου εσπαγε και το ηθικο το ότι απλα περιμενες τον χρόνο να περασει και δεν περναγε ευκολα,απειχες αρκετα από την ζωη σου και τα στανταρ σου.
ΕΠίσης αν καποιος θελει αν μη τι αλλο να μην χαλασει στον στρατο και να ειναι δραστηριος μπορει να δηλωσει ειδικες δυναμεις εκ των υστερων,αν δεν του εχει ερθει χαρτι για εκει.

oxide
20-08-10, 12:27
το προβλημα με τον στρατο και την γυμναστικη ειναι οτι
1.δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις γυμναστηριο στο στρατοπαιδο
2.και να εχεις αν δεν μπορεις να τρως καλα..και τρως ανα 6-8ωρο ειναι δυσκολο να αποδωσεις και να κρατηθεις εστω οπως ησουν οταν ετρωγες καλο φαι ανα 3ωρο...
εγω τουλαχιστον αν δεν τρωω καλα δεν εχω δυναμη για προπονηση...ουτε ψυχολογια

jGod
20-08-10, 13:26
αν μπω σε καλη φυσικη κατασταση ..οπως και να βγω απο το στρατο σε 8 μηνες πιστευω θα πιασω την παλια φορμα μου.κιλα φυσικα για μενα ειναι απιστευτο να βαλω..θα χασω λογικα και να ανεβω σε ποσοστο λιπους κατα αρκετα...αλλα αλλοι κανουν ωραιο σωμα με 50και 80κιλα παραπανω....δεν θα πεθανουμε για8μηνες!
στει χεβι απανταχου πσαραδες!

Polyneikos
20-08-10, 13:29
Δυστυχως στον στρατο καποια πραγματα πανε περιπατο,όπως το ποτε θα φας,πότε θα ξεκουραστεις,αν θα εχεις ελευθερο χρόνο,ποσα γευματα μπορεις να κανεις κ αν θα ειναι ποιοτικα,ποσες φορες θα βγεις εξοδουχος.
Από εκει και περα υπαρχουν καποιοι που εχουν αρκετες εξοδους στην μοναδα και πανε σε καποιο γυμναστηριο για προπονησεις,αν και αυτοι που αναζητας συνηθως ειναι ενας χαλαρος καφες,ενα φαι πλην του κλασσικου συσσιτιου,κανενα καμακι :green::green:.
Βεβαια εγω εχω παει το 1996,οπότε καποια πραγματα σιγουρα θα εχουν βελτιωθει ως προς το καλύτερο.

mantus3
20-08-10, 13:59
αχ το κλασικο ποιματακι... για ολα φτεει ο στρατος...

σε 17μήνες, 4 μονάδες άλλαξα και οι 4 είχαν γυμναστίριο με βάροι. η 1 μάλιστα ειχε κ πολύ αξιόλογο γυμναστίριο...

απο εκει κ περα το τι θελει να κανει κανεις δεν εχει να κανει με τον στρατο, τους κομπλεξικους κτλ... εχει να κανει με τα κινητρα του. οταν παρουσιαστικα εθελοντικα στα 18 μου, ημουν 70 κιλα. ασχολουμουν περιπου 8 μηνες με βαροι. 20 μερες στο κεντρο ειχα γινει 72! φανερα πρισμενος... μεσα σε ενα μήνα στην ΣΕΑΠ ειχα γινει 62! το χαμηλότερο βαρος που εχω ποιασει ποτε... μεχρι να φυγω απο την ΣΕΑΠ, ημουν κοντα 68 κιλα, τα οποια τα πηρα με σαβουρο-διατροφη κ πολυ γυμναστικη. οταν με το καλο απολιθηκα μουν 72 περιπου κιλα. αλλα κατα πολυ ποιο ποιοτικος απο οταν μπηκα. ειχα την τυχη να ειμαι σε μοναδες με αρκετα βαρη προγραμα, ειτε λογο ασκησεων ειτε λογο επιθεωρισεων.

ο καθενας παιδια κανει τις επιλογες του, ελεγχοι το στομα του και ασκητε.
και αν δεν σας αρεσει, υπαρχει κ το ι5... κανενας δεν παει με το ζωρι

Polyneikos
20-08-10, 14:01
Καλα ρε συ Μητσο,ειπαμε,σιγα μην παρει καποιος Ι5 για να μην διακοψει την προπονηση.παντως εγω ποτε δεν είχα πετυχει στρατοπεδο με γυμνασηριο,ειδικα η Αυλωνα που ειναι από τα μεγαλύτερα στρατοπεδα της Ευρωπης δεν διεθετε...

Doctorg
20-08-10, 14:15
Αυλώνα, μαύρος; και εγώ εκεί ήμουνα. Και μετά Λαγό στον Έβρο.

KATERINI 144
20-08-10, 15:19
αυλωνα και εγω, αλλα την εποχή που πήγα εγω και ο κωστας ουτε καλοριφέρ δεν είχε οχι γυμναστήριο, 218 σειρά.

Doctorg
20-08-10, 15:22
Ένα τρελό ίλαρχο που ήταν στην 1-3 τον ήξερες; Δεν θυμάμαι το όνομα του...

CROCOJET
21-08-10, 06:16
Καλα μην ανοιξουμε το θεμα με τον στρατο παλι. Εγω μια ζωη ΜΑΛΑ*** θα τον θεωρω τον στρατο και για μενα πατριδα δεν υπαρχει και ουτε προκειται ποτε. Καθε μερα βολταρουν οι Τουρκοι με τα αεροπλανα και τα πλοια μεσα απο τα συνορα μας και πανω απο τα νησια μας και μετα μας λενε υποχρεωτικος στρατος και βλακειες... Τελοσπαντων.

Αυτό που έγραψες ξανασκέψου το σε 4-5 χρονάκια που θα έχει πήξει λίγο περισσότερο το μυαλό σου...


αυλωνα και εγω, αλλα την εποχή που πήγα εγω και ο κωστας ουτε καλοριφέρ δεν είχε οχι γυμναστήριο, 218 σειρά.

Αν εξαιρέσουμε ένα καινούριο κτίριο που είχα δει το 2004 και το οποίο πιθανότατα να έχει καλοριφέρ, τα υπόλοιπα μάλλον είναι ακόμα οι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι "πρώην στάβλοι". :green:

KATERINI 144
21-08-10, 09:25
Ένα τρελό ίλαρχο που ήταν στην 1-3 τον ήξερες; Δεν θυμάμαι το όνομα του...ενα κομάντο λες? εγω 4-1 ήμουν.

Polyneikos
21-08-10, 11:16
Αυλώνα, μαύρος; και εγώ εκεί ήμουνα. Και μετά Λαγό στον Έβρο.


αυλωνα και εγω, αλλα την εποχή που πήγα εγω και ο κωστας ουτε καλοριφέρ δεν είχε οχι γυμναστήριο, 218 σειρά.


Ένα τρελό ίλαρχο που ήταν στην 1-3 τον ήξερες; Δεν θυμάμαι το όνομα του...

Ελατε ρε μαυροσκουφια! 4-3 ημουν,οδηγος Leopard.Μετα στην Ασσυρο,Λαγκαδα.
------------
Εδω δεν ειχε ντουζιερες στους θαλαμους και βγαιναμε με τις πετσετες διασχίζωντας 200-300 μετρα να παμε στα κοινα,γυμναστηρια θά είχαμε;

Devil Randime
21-08-10, 13:12
Αυτό που έγραψες ξανασκέψου το σε 4-5 χρονάκια που θα έχει πήξει λίγο περισσότερο το μυαλό σου...

U2 ... Μεγαλη κουβεντα θα ανοιξουμε οποτε αστο. Ο καθεις εχει τη γνωμη του. Οσον αφορα το μυαλο μου μια χαρα εχει πηξει. Εσυ μαλλον εισαι ''παλιος'' και σκεφτεσαι διαφορετικα. Εγω μαλακια και χασιμο χρονου τον βλεπω τον στρατο και ετσι θα τον βλεπω παντα... Αμα αλλαξω γνωμη θα σε ενημερωσω μη μου ανησυχεις.

Και ιδεολογικα εγω θεωρω βλακεια καθε στρατιωτικη δραστηριοτητα. Οποτε δεν εχει να κανει μονο με θεμα πατριδας, εχει να κανει και με θεμα σκοτωμενων παιδιων που εχω δει και οπλων να σκοτωνουν παιδια,οικογενειες οποτε ο στρατος για μενα προσωπικα ειναι σκετη βλακεια και δε θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικος. Τωρα αν επειδη καποιος εχει διαφορεικη γνωμη απο σενα αυτο σου προκαλει κατακριτεά γνώμη, τι να πω... Αναθεωρησε

KATERINI 144
21-08-10, 13:33
κοιτα Devil Randime για να γίνουμε παιδιά των λουλουδιών πρέπει να παμε σε αλλο πλανήτη με αλλους γείτονες φιλήσυχους και αγαθούς, οπότε αφού είμαστε εδω ο στρατός επιβάλετε και δεν επαθε κανένας κακο απο αυτο, εκει που ειναι να κωλοβαράει στις καφετέριες ας κανει κανενα καψόνι να ψηθεί λιγο.

CROCOJET
21-08-10, 13:36
U2 ... Μεγαλη κουβεντα θα ανοιξουμε οποτε αστο. Ο καθεις εχει τη γνωμη του. Οσον αφορα το μυαλο μου μια χαρα εχει πηξει. Εσυ μαλλον εισαι ''παλιος'' και σκεφτεσαι διαφορετικα. Εγω μαλακια και χασιμο χρονου τον βλεπω τον στρατο και ετσι θα τον βλεπω παντα... Αμα αλλαξω γνωμη θα σε ενημερωσω μη μου ανησυχεις.

Και ιδεολογικα εγω θεωρω βλακεια καθε στρατιωτικη δραστηριοτητα. Οποτε δεν εχει να κανει μονο με θεμα πατριδας, εχει να κανει και με θεμα σκοτωμενων παιδιων που εχω δει και οπλων να σκοτωνουν παιδια,οικογενειες οποτε ο στρατος για μενα προσωπικα ειναι σκετη βλακεια και δε θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικος. Τωρα αν επειδη καποιος εχει διαφορεικη γνωμη απο σενα αυτο σου προκαλει κατακριτεά γνώμη, τι να πω... Αναθεωρησε

Toν στρατό δες τον όπως θέλεις. Εγώ άλλο σχολίασα.

Devil Randime
21-08-10, 13:39
Εγω μαζι σου Katerini. Οταν σπουδαζα τουριστικα επαγγελματα στη Ροδο, ενα χρονο ημασταν εγκλειστοι στο κτηριο της σχολης. Τα φωτα εκλειναν στις 11 το βραδυ και για να βγουμε επρεπε να παρουμε αδεια απο το διευθυντη. Ξυπνουσαμε καθε μερα στις 5 με 6 το πρωι για να καθαρισουμε - στρωσουμε δωματιο (επειδη ειχε καθε πρωι ελεγχο δωματιων οπου βαθμολογουμασταν), παμε για πρωινο και αναλογα την βδομαδα υπηρεσια μας να κανουμε και δουλεια σαν σερβιτοροι στο πρωινο-μεσημεριανο ή βραδυνό. Καθε μερα επρεπε να ημασταν ξυρισμενοι στη τριχα. Κανονικος στρατος με φυλακα εξω απο τα δωματια και γενικοτερα το κτηριο, με ποινες και καψωνια απο τους παλιους της σχολης που σε μαθαιναν τα βασικα... Κανονικοτατος στρατος.

Ειναι θεμα ιδεολογικο και πολλοι μα πολλοι νεοι το βλεπουν ετσι (επειδη δεν τους πλασαρουν τις μαλακιες που τους λενε στα σχολεια και ψαχνονται σχετικά με τον όρο πατριδα Ελλάδα). Δε διαφωνω μαζι σου παντως οτι καλο θα κανει σε πολλους εκει εξω ο στρατος. Απλα ειναι και θεμα ιδεολογιας καθαρα ο στρατος...

edit: crocojet στα σχολεια διδασκουν αλητειες σχετικα με την ιστορια της Ελλάδος. Λενε οτι οι Τουρκοι μας κανα τοσο κακο στα χρονια της τουρκοκρατιας αλλα δε νομιζω πως ειναι 100% αληθινο. Νομιζω οι Τουρκοι μας εδωσαν και πολλά άλλα εκτός απο τα άσχημα. Οποτε καλο θα ειναι ολοι να αναθεωρησουμε και να τα λεμε τα πραματα οπως είναι. Οι νεοι πρεπει να ειναι σωστα ενημεροι και να μην ακουνε τις μαλακιες που θελει να τους πλασαρει ενα ελειπες βιβλιο...

Doctorg
21-08-10, 13:55
ενα κομάντο λες? εγω 4-1 ήμουν.
Ναι αυτός ήτανε, ένας τρελάρας που τον είχαν διώξει από τον Έβρο


Ελατε ρε μαυροσκουφια! 4-3 ημουν,οδηγος Leopard.Μετα στην Ασσυρο,Λαγκαδα.

Εγώ Π.Α.Μ.Α. :rifle:


Οι έξοδοι ήταν καλή φάση στην Αυλώνα, σε άφηνε στην πύλη το Πούλμαν απο Αθήνα και έφτανες στην ίλη σου μετά απο 1 ώρα, μικρό στρατόπεδο :geek: Σε μια αμερικάνικια βάση στην Κηφισιά είχε πάει κανένας για σκοπιά; Πήγαιναν 3-4 φαντάροι με έναν δόκιμο για μια εβδομάδα.

KATERINI 144
21-08-10, 14:16
Ναι αυτός ήτανε, ένας τρελάρας που τον είχαν διώξει από τον Έβροτον θυμαμε αλλα δεν θυμαμαι ονομα, λέγανε γιαυτον πως εκανε εφόδους ερπιν στις σκοπιές το βραδυ ε ? :green:




Οι έξοδοι ήταν καλή φάση στην Αυλώνα, σε άφηνε στην πύλη το Πούλμαν απο Αθήνα και έφτανες στην ίλη σου μετά απο 1 ώρα, μικρό στρατόπεδο :geek: Σε μια αμερικάνικια βάση στην Κηφισιά είχε πάει κανένας για σκοπιά; Πήγαιναν 3-4 φαντάροι με έναν δόκιμο για μια εβδομάδα.οχι εκει δεν ειχα παει, στη Λυκόβρυση πηγα αρκετες φορες, αλλα μετα πηγα οδηγος στην ύλη διοικήσεως και έκανα μόνο δρομολόγια με το σταγερ, σχεδον 5 μήνες έμεινα στην αυλωνα.

GEORGEXX1
21-08-10, 14:25
παντως για τον χαβαλε ενα μηνα ξαναπηγαινα ανετα.

Marine
21-08-10, 16:24
ο στρατος χρειαζεται και παντα θα χρειαζεται απλα το θεμα ειναι να γινει εντελως επαγγελματικος..γιατι θα πρεπει να παω εγω με το ζορι..ασχετα αν πηγα ΛΟΚ με πηραν με το ζορι..

κατι αλλο που θελω να τονισω ειναι πως λογω πολυημερων ασκησεων αναγκαστικα θα φας την σαβουρα του κψμ...10 μερες πανω στα Γλαφυρα ημουν και ειχα παρει 14 κονσερβες τονο οι οποιες αποδειχτηκαν λιγες...

ας πουλησουμε και λιγο παπατζα τωρα...

Ωστε τεθωρακισμενοι γιωταδες μου :turtle: :toast:

Polyneikos
21-08-10, 17:48
Ε οχι και ΓΙωταδες τα τεθωρακισμενα,κατσε καλα...
Εξαλλου εσυ κόπηκες απο τα Λοκ !!:P:P

Marine
21-08-10, 19:29
Ε οχι και ΓΙωταδες τα τεθωρακισμενα,κατσε καλα...
Εξαλλου εσυ κόπηκες απο τα Λοκ !!:P:P

περα απο την πλακα στην ταξιαρχια που ειμαι εχει μια μοναδα τεθωρακισμενων με 30 leopard νταξει η αληθεια ειναι οτι κανουν πανικο αλλα...:)

Polyneikos
21-08-10, 20:26
Εγω παντως σαν οδηγος Leo είχα όλη την συντηρηση του σκαφους υπευθυνη μου,λαδια,γρασα,ερπυστριες,μπαταρίες,αυτο θα πει μαυριλα,μουντζουρωμενος μεχρι τον 18ο μηνα,λες και δουλευα σε συνεργειο ήμουνα !!:P

S.Kafetzis
18-10-10, 14:52
Παιδιά γεια σας!ειμαι νέος στο forum και θελω τη βοήθειά σας.τέλος νοέμβρη μπαινω στρατό και δεν ξέρω τι να κάνω με τη διατροφή μου και την προπόνηση.παιρνω εδω και ενα χρόνο πρωτεινη και κρεατίνη και παω καθε μέρα γυμναστήριο.φοβαμαι πως 9 μήνες 8α πέσω πολύ.θα ηθελα τη γνωμη σας.ευχαριστω!

KATERINI 144
18-10-10, 15:00
καλος ηρθες στο φόρουμ, δήλωσε στα λοκ και θα βγεις γραμμωμενος.

S.Kafetzis
18-10-10, 15:17
δυστυχως τωρα δεν μπορω να επιλεξω...

Eddie
18-10-10, 15:35
δυστυχως τωρα δεν μπορω να επιλεξω...

Μπορεις!Τις πρωτες μερες πριν ορκιστητε θα σας πλησιασουν διαφοροι για να ξαναδηλωσετε σε ειδικες δυναμεις,στρατονομια,τσολιαδες κλπ.

Μπορεις πολυ ανετα να κανεις μεταταξη,και οντως εγω μετανοισα που δεν πηγα και συνεχισα στο πεζικο.Αυτα στα λεω γιατι και γω τα ιδια σκεφτομουν και βγηκα απ το στρατο 37 κιλα βαρυτερος.:shock:

S.Kafetzis
18-10-10, 15:42
για ελδυκ μπορεις να δηλωσεις και αφου παρουσιαστεις?

Eddie
18-10-10, 15:58
για ελδυκ μπορεις να δηλωσεις και αφου παρουσιαστεις?

Ναι μπορεις!!

Galthazar
21-10-10, 16:41
Πεζονταυτης..Λ.Ο.Κ...Ο.Υ.Κ ανυπομωνω!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

silk
22-10-10, 05:48
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ : 17-11-2010
ΦΡΑΓΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

ΣΩΜΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ : ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ

ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ : ΚΕΠΒ(ΘΗΒΑ)


Δ' ΕΣΣΟ 2010

ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥΥ ΡΕΕ ΤΩΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΩ.
παει καηκα 6 η ωρα το πρωι αλλα τωρα τ μαθα.

aqua_bill
22-10-10, 10:34
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ : 17-11-2010
ΦΡΑΓΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

ΣΩΜΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ : ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ

ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ : ΚΕΠΒ(ΘΗΒΑ)


Δ' ΕΣΣΟ 2010

ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥΥ ΡΕΕ ΤΩΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΩ.
παει καηκα 6 η ωρα το πρωι αλλα τωρα τ μαθα.
εγώ αυλώνα. άντε καλή θητεία

NASSER
22-10-10, 11:46
Ειναι μια εμπειρια.Εκει που πηγα εγω για υποδοχη μας πεταγανε λεμονια με ξυραφια χχαχαχαχχ και αλλα ωραια.Κυπρο τεθωρακισμενα.Καθε μερα παιζαμε ξυλο για 3 μηνες χωρις καμια εξοδο με 3 και 4 ωρες υπνο το πολυ και καθε μερα διπλες σκοπιες σε ερημο με 50 βαθμους.Αλλα εχω να λεω οτι πηγα στρατο οχι μαλακιες.Αν μπορειτε αποφυγετε το αραχτε σε κανα γραφειο οσο φιλοτιμοι και ειστε μην περιμενετε να το εκτιμησει κανεις.

Στο Ζύγη, στο Κόρνο και ΑιΓιαννη Μαλουντας :thumbup:

Εγω λεω κωλόψαρα οποιοι ειναι να πατε στρατο, κοιταξτε να αξιοποιήσετε το χρονο σας και να μαθετε και κατι. Το να κλαίτε τη μοίρα σας γιατί θα υπηρετήσετε ειτε 9 ειτε 12 μηνες ειναι ξεφτίλα.

aqua_bill
22-10-10, 11:50
εγώ έχω κανονίσει μεγάλη λούφα μετά την εκπεδευση. γυμναστήριο 6 φορές την εβδομάδα κι έτσι...μακάρι να κάτσει...θα δούμε

silk
22-10-10, 12:22
Στο Ζύγη, στο Κόρνο και ΑιΓιαννη Μαλουντας :thumbup:

Εγω λεω κωλόψαρα οποιοι ειναι να πατε στρατο, κοιταξτε να αξιοποιήσετε το χρονο σας και να μαθετε και κατι. Το να κλαίτε τη μοίρα σας γιατί θα υπηρετήσετε ειτε 9 ειτε 12 μηνες ειναι ξεφτίλα.

ο κολλητος μου πηγε αι γιαννη μαλουντας ,στο οποιο χωριο τυχενει ν μενει η αδερφη μου.
κ οχι μονο γνωριστικαν πριν 2 χρονια π τ χα δωσει κατι να της παει ,αλλα κ τα φτιαξαν κ τοτε ηρθε κ ν μεινει μονιμα Ελλαδα.

No Cash
22-10-10, 13:27
χαχαχαχαχαχαχ

τις αδερφες δεν τις εμφανιζουνε ποτε στους φιλους... για κανενα λογο!χααχαχ ;)


οποιος δεν εχει προβλημα με μεταθεσεις.... ΜΟΝΙΜΟΣ... μια χαρα δουλεια :thumbup:

Polyneikos
22-10-10, 13:33
Αντε παιδια,καλη θητεια :toast:

sTeLaKoS
22-10-10, 15:29
Καλή θητεία παιδιά! :thumbup:





οποιος δεν εχει προβλημα με μεταθεσεις.... ΜΟΝΙΜΟΣ... μια χαρα δουλεια :thumbup:

Ούτε για πλάκα όμως.....

Eddie
22-10-10, 15:31
Ούτε για πλάκα όμως.....

Μy man!!!!!

Kαλυτερα ταμειο ανεργιας ;)

finalgates
22-10-10, 16:07
Στο Ζύγη, στο Κόρνο και ΑιΓιαννη Μαλουντας :thumbup:

Εγω λεω κωλόψαρα οποιοι ειναι να πατε στρατο, κοιταξτε να αξιοποιήσετε το χρονο σας και να μαθετε και κατι. Το να κλαίτε τη μοίρα σας γιατί θα υπηρετήσετε ειτε 9 ειτε 12 μηνες ειναι ξεφτίλα.

+1000

jGod
22-10-10, 17:29
εγω 16 μπαινω καστορια αργος ορεστικο βαρεα οπλα..αλλα μετα λεω να παω ευζωνας..λετε να τσιμπαει στην τριχα η φουστανελα ? :) ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΘΗΤΕΙΑ..προσωπικα παω να αραξω κ να χαλαρωσω..οποιος δεν με πληρωνει δεν με νοιαζει η αποδοση μου οποτε λουφα κ απαλλαγη..χαλαρααα !

No Cash
22-10-10, 17:48
Καλή θητεία παιδιά! :thumbup:





Ούτε για πλάκα όμως.....


γιατι ρε παιδια?δεν το εχω κανει ποτε... αλλα γιατι οχι..

silk
25-10-10, 01:13
αν παρω καν ζευγαρι βαρακια
μερικα κιλα
και κανα αλλο π ν γυμνζεται κ κανουμε προπονησεις γ παρτι μας απο την μερα π παρουσιαζομαστε μεχρι την μερα π περνουμε μεταθεση
λετε ν μουν πουν τιποτα¨?στο ελεγχο που σου κανουν στα πραγματα οταν μπαινεις>αν δουν ..λιγα βαρη>?

savage
25-10-10, 01:39
δε θα σε αφησουν να παρεις ουτε βαρη ουτε συμπληρωματα.πες στους δικους σου να σου φερουν στο επισκεπτηριο συμπληρωματα.
τωρα για βαρακια...:unsure: χλωμο πολυ χλωμο.μονο οταν πας στη μοναδα βλεπω εφικτο να τα βαλεις μεσα

silk
25-10-10, 01:43
δε θα σε αφησουν να παρεις ουτε βαρη ουτε συμπληρωματα.πες στους δικους σου να σου φερουν στο επισκεπτηριο συμπληρωματα.
τωρα για βαρακια...:unsure: χλωμο πολυ χλωμο.μονο οταν πας στη μοναδα βλεπω εφικτο να τα βαλεις μεσα

διαβαζα τν διατροφη, ειναι βλαμενη τελειως,σαν βαση εχει τους υδατανθρακες(ψωμι, πατατες μαρμελαδες μελια)
λιγο ρυζι λιγο ασπρο κρεας, ακομα λιγοτερο κοκκινο κρεας, μετρια οσπρια.
φιλος μου π πηγε προηγουμενη εσσο μου ειπε οτι τους ταραξαν στισ τηγανητες πατατες..

thegravijia
25-10-10, 02:06
για αυτο το 16μηνο πουκανουν τι γνωμη εχετε?
σκεφτομαι να δηλωσω
σε πληρωνουν ?
η απλα κανεις το 8ωρο κ φευγεις ?

ισχυει οτι αμα κανεις το 16μηνο περνεις μορια για το δημοσιο??

sTeLaKoS
25-10-10, 06:43
για αυτο το 16μηνο πουκανουν τι γνωμη εχετε?
σκεφτομαι να δηλωσω
σε πληρωνουν ?
η απλα κανεις το 8ωρο κ φευγεις ?

ισχυει οτι αμα κανεις το 16μηνο περνεις μορια για το δημοσιο??


????

Τους Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ) λες ή τους Δόκιμους υπαξιωματικούς(ΔΕΑ);

Eddie
25-10-10, 11:27
Στελιο μαλλον δοκιμους λεει μιας και οι οβα πρεπει να μεινουν 3 χρονια.ΔΕΑ ειναι καλη φαση,εμενα με εψηνε οταν παρουσιαστηκα.

Το 06' που πηγα εγω εκανες 1-2 μηνες εκπαιδευση(οι περισσοτεροι στην Κρητη) και μετα επαιρνες 600-700 αναλογως εαν ησουν παραμεθωριο η οχι.

Υπηρεσιες οσες και οι μονιμοι και 8ωρο κανονικα.Το μονο χωσιμο που εχει ειναι στα φυλακια που κανουν αρχιφυλακες για μια εβδομαδα και ευθηνες που εχεις εαν σε χρεωσουν υματισμο οι οπλα.

thegravijia
25-10-10, 12:57
dοκιμους λεω ρε σεις
λεει να πας εκει?
πληρωνεσαι ?
για τα μορια ισχυει?

Eddie
25-10-10, 13:03
Νομιζω 800 μορια!

thegravijia
25-10-10, 13:36
Νομιζω 800 μορια!
τι λες τωρα ρε?
και ισχυει για παντου μετα αυτο?
για οποιαδηποτε προκυριξη του δημοσιου?
πως μπορουμε να μαθουμε σιγουρα?

παντως εγω το σκεφτομαι ως εξης
σαν δοκιμος
και θα πληρωνομαι - και το 8ωρο θα κανω-

στη παραμεθωριο σε στελνουν ??
δηλ γυναστηριο δεν παιζει ε?

manos_
25-10-10, 13:40
Σιλκ ξεχασε το,στον στρατο υπαρχει μονο μια λογικη αυτη του παραλογισμου.Δεν σε θελουν σε καλη φυσικη κατασταση και δεν σε θελουν εξυπνο σε θελουν ενα βοδι που κανει οτι του πουνε.Οταν πας στην μοναδα βρες ενα γυμναστηριο να πηγαινεις στις εξοδους και βγαλτη με τιποτα πους απς κοιλιακους και ελξεις αν μπορεις.Γενικα αν πηγαινεις εκει σκαλωμενος με το σωμα και το τζιμ και τις διατροφες θα υποφερεις ψυχικα απλα πες οτι τα ξεχνας οσο εισαι εκει.

Eddie
25-10-10, 14:30
τι λες τωρα ρε?
και ισχυει για παντου μετα αυτο?
για οποιαδηποτε προκυριξη του δημοσιου?
πως μπορουμε να μαθουμε σιγουρα?

παντως εγω το σκεφτομαι ως εξης
σαν δοκιμος
και θα πληρωνομαι - και το 8ωρο θα κανω-

στη παραμεθωριο σε στελνουν ??
δηλ γυναστηριο δεν παιζει ε?

Δε ξερω για που ισχυει!!Κι οσο για τον αριθμο μου ειπε φιλος που σε λιγο απολειεται γιατι ειχε ρωτησει.Θα μαθεις απ τη στρατολογια της περιοχης σου,αλλιως χτυπα τηλ και ρωτα.Googlαρε το και θα βρεις τηλ.


Εγω πιστευω αξιζει.Στο παραμεθωριο θα πας,εκτος κι αν εχεις καλο βυσμα!Αλλα και να πας δε τρεχει τιποτα,αφου το μεσημερι θα βγαινεις μπορεις να γραφτεις στο γυμναστηριο του χωριου-πολης που θα σαι.

Αμα εχεις κι αμαξι ακομα πιο κυριλε.

thegravijia
25-10-10, 14:37
Eδδιε μια τελευταια ερωτηση
πεςοτι μπαινω τωρα φανταρος
πως δηλωνω μονιμος οτι θελω να παω? μετα απο ποσο καιρο?
και θα με αλλαζουν συνεχεια μερη οσο θα μαι δοκιμος?
απο λεφτα κανα 500αρι ειναι?

Eddie
25-10-10, 14:42
Eδδιε μια τελευταια ερωτηση
πεςοτι μπαινω τωρα φανταρος
πως δηλωνω μονιμος οτι θελω να παω? μετα απο ποσο καιρο?
και θα με αλλαζουν συνεχεια μερη οσο θα μαι δοκιμος?
απο λεφτα κανα 500αρι ειναι?

Μονιμος μπορεις να δηλωσεις και λιγο καιρο πριν απολυθεις νομιζω.

Οταν ημουν φανταρος το 06' τα λεφτα ηταν 600-700 αναλογως τη μοναδα δλδ εαν ησουν παραμεθωριο η εντος.Τωρα για τα αλλα δε ξερω βιγια,ρωτα στη στρατολογια.

thegravijia
25-10-10, 14:45
Μονιμος μπορεις να δηλωσεις και λιγο καιρο πριν απολυθεις νομιζω.

Οταν ημουν φανταρος το 06' τα λεφτα ηταν 600-700 αναλογως τη μοναδα δλδ εαν ησουν παραμεθωριο η εντος.Τωρα για τα αλλα δε ξερω βιγια,ρωτα στη στρατολογια.
το θεμα ειναι να το δηλωσουμε στην αρχη οχι στο τελος...:unsure:

Eddie
25-10-10, 14:50
το θεμα ειναι να το δηλωσουμε στην αρχη οχι στο τελος...:unsure:

Α εννοεις να πεφτει το χρημα απ την αρχη,ναι καλο κι αυτο.

Αυτα ολα γινονται στη στρατολογια βιγια,παρε τηλ η πανε απο κει ενα πρωι και ρωτα τι χρειαζεται.

Εγω ξερω παντως οτι εχεις το δικαιωμα να γινεις μονιμος και λιγο καιρο πριν απολυθεις,γι αυτο σου ειπα πιο πανω.

beefmeup
25-10-10, 15:14
Eδδιε μια τελευταια ερωτηση
πεςοτι μπαινω τωρα φανταρος
πως δηλωνω μονιμος οτι θελω να παω? μετα απο ποσο καιρο?
και θα με αλλαζουν συνεχεια μερη οσο θα μαι δοκιμος?
απο λεφτα κανα 500αρι ειναι?

μονιμος δεν μπορεις να δηλωσεις.
για δοκιμος,ναι,αλλα αυτο γινεται μεσα στην βασικη σου,πριν την ορκομοσια,που θα σας ρωτησουν κ για ειδικες δυναμεις κλπ.
τα λεφτα ειναι κατι παραπανω,αλλα υπηρετεις κ κατι παραπανω.

Eddie
25-10-10, 15:22
Κατσε ρε,εγω καταλαβα μονιμος φανταρος!ΟΒΑ δηλαδη(?) οχι εποπ.

Αν λες για εποπ βιγια δε γινεται,εχει δικιο ο Διονυσης.

thegravijia
25-10-10, 15:35
δοκιμος λεω παιδια.
ΔΗΛΩΝΩ δηλ μετα απο λιγο καιρο που μπω μεσα ε?
και κανονικα πληρωνομε και το 8ωρο μου ε?

beefmeup
25-10-10, 16:20
δοκιμος λεω παιδια.
ΔΗΛΩΝΩ δηλ μετα απο λιγο καιρο που μπω μεσα ε?
και κανονικα πληρωνομε και το 8ωρο μου ε?

δηλωνεις καπου πριν την ορκομοσια,θα σας ρωτησουν.
κ πληρωνεσαι,με τον μηνα.
πρεπει να ειναι περι τα 650 τα φραγκα.
θελει βυσμα,ε?

Eddie
25-10-10, 16:28
θελει βυσμα,ε?

Στη σειρα μου ειχαν ελλειψη και τους περναν με το ζορι:green:

jGod
25-10-10, 20:03
mano τα ειπες ολα για μενα..κ εγω σκαλωμενος ημουν κ ενα μηνα τωρα σαβουιραζω δεν θελω να μπω κομματια εκει και να μ γαμηθε@ η ψυχολογια

chr04
25-10-10, 20:12
Αυτό που ακούστηκε ότι λόγω των καταστάσεων, ενώ τον Αύγουστο μπήκαν 7.500 μέσα, στην σειρά του Νοεμβρίου περιμένουν κάτι λιγότερο από 15.000 κόσμο να παρουσιαστεί.

jimmy007
25-10-10, 23:11
Παιδιά όποιος τύχει να μπει μαζί μου θα του γράψω ότι χρειάζεται εκγύμναση 4 φορές την εβδομάδα και δεν μπορεί να του λέει κανένας τίποτα:toast::toast:. Επίσης θα δω μήπως κάνω και τπτ με την διατροφή..:thumbup:
Αλλά εγώ αργώ λίγο...:P

Stella
26-10-10, 17:36
Σιλκ ξεχασε το,στον στρατο υπαρχει μονο μια λογικη αυτη του παραλογισμου.Δεν σε θελουν σε καλη φυσικη κατασταση και δεν σε θελουν εξυπνο σε θελουν ενα βοδι που κανει οτι του πουνε.Οταν πας στην μοναδα βρες ενα γυμναστηριο να πηγαινεις στις εξοδους και βγαλτη με τιποτα πους απς κοιλιακους και ελξεις αν μπορεις.Γενικα αν πηγαινεις εκει σκαλωμενος με το σωμα και το τζιμ και τις διατροφες θα υποφερεις ψυχικα απλα πες οτι τα ξεχνας οσο εισαι εκει.

Πολύ λάθος είσαι φίλε!Σίγουρα στο στρατό συμβαίνουν διαφορα που μας φαίνονται (ίσως και να είναι κάποιες φορές) παράλογα. Κανένας όμως δε θελει φαντάρο "χαζό και μπουχέζα" (όπως γράφεις).

silk
27-10-10, 01:02
Πολύ λάθος είσαι φίλε!Σίγουρα στο στρατό συμβαίνουν διαφορα που μας φαίνονται (ίσως και να είναι κάποιες φορές) παράλογα. Κανένας όμως δε θελει φαντάρο "χαζό και μπουχέζα" (όπως γράφεις).

στρατιοτικος εισαι?

silk
15-11-10, 01:21
1+ σημεραα.τελικα θα δηλωσω κυπρο.
ναι μπηκε βυσμα(ο φαδερ μ τ πρηξε)γ να ρθω αθηνα,
αλλα θα δηλωσω κυπρο.οχι τιποτα αλλο δεν θα χω και την ευκαιρια ν ξαναπαω,
ειναι καλα στ νησι, κ σ περιπτωση π δν δουλεψει το βυσμα , μιας και πεσαν πολλοι
τωρα που ηταν εκλογες, απο το ν παω στν εβρο 100 φορες κυπρο..
ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙς ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ.ΑΙΜΑΑ ααχχα

silk
04-12-10, 14:56
μπακ μετα απο 20 μερες.
πηρα κιλα τελικα δεν την γλιτωσα.
διατροφη αισχος.
πολυ ψωμι(οποιος χει παει θηβα μαλλον ξερει)
πολυ τηγανητη πατατα πολυ ρυζι μακαρονι
κρεας ελαχιστο.προγευματα ολα γλυκα ντονατς σοκολατας κρουασαν κεικ .
κ αν θες μην φας.κψμ στεργιου μονο.
κανα καμια 10καρια προπονησεις ισα ν πω πως πριστηκαμε.

Giannis12
04-12-10, 15:45
Εχω ακουσει πως καποια στρατοπαιδα εχουν και γυμναστηρια με καλο εξοπλισμο,το ελευθερο σου χρονο δεν μπορεις να πηγενεις εκει η χρειαζεται να περνεις αδεια?

aqua_bill
04-12-10, 15:52
εγώ πάλι γύρισα 5 κιλά κάτω. έκανα δρομολόγια τρέλα κάθε μερ και όσο ψωμί κι αν έφαγα δεν έκανε τίποτα. το φαγητό ήταν κατά καπιο τρόπο σωστά κατανεμημένο. Πρωινό ποτέ με γάλα ποτέ τσάι μέλη βούτυρο(εγώ βούτυρο δεν τρώω) και ψωμί μεσημεριανό μακαρόνια/ρύζι/κοτόπουλο ποτέ ποτέ όσπρια ακόμα και πίτσα και μπριζόλα ...πάντα σαλάτα και φρούτο και πατάτα μόνο στο φούρνο. φυσικά δεν ελλειππαν και τα προγεύματα...στεργίου κρουασάν και βλεκείες που δεν έφαγα παρά μόνο 1-2 φορές.

Εχω ακουσει πως καποια στρατοπαιδα εχουν και γυμναστηρια με καλο εξοπλισμο,το ελευθερο σου χρονο δεν μπορεις να πηγενεις εκει η χρειαζεται να περνεις αδεια?
είναι κλειστά λόγο του ότι δεν είχαμε ορκιστεί και φοβόντουσαν μην χτυπήσουμε. βυθίσεις ανάμεσα στα κρεβάτια δικέφαλα τρικέφαλα με το λουκάνικο και μονόζυγο σε μια αυτοσχέδια απλώστρα

silk
04-12-10, 18:40
το πηραμε και το γυμναστηριο για καποιες μερες το οποιο ηταν πολυ μικρο
με τα απολυτος απαραιτητα.
Το ηλιθιο ηταν οτι το ανοιγαμε απο 6 μεχρι 7μιση και μπαιναν μονο 10 ατομα μεσα την φορα και ο καθενας του μονο για 20 λεπτα.
Αυτο τωρα για μια μοιρα κοντα στα 600 ατομα.
Οπως καταλαβενετε γινοταν χαμος και μας τ πηραν τα κλειδια.


Παρακαλαγα για πατατα φουρνου..αλλα ουτε μια φορα.

ginus
04-12-10, 21:20
θητεια ειναι ρε μαγκες οχι Αουσβιτς...9 μηνες θα κανετε...ηρεμηστε και μαθετε οσο μπορειτε περισσοτερα...εμπειριες που δεν θα ξαναζησετε ειναι....δεν γινετε να ασχολειστε με το bb και να ειστε φυγοπονοι...
οχι μονο στο γυμναστηριο να λεμε τι εχουμε καταφερει και α και ου και παπανιτζιες.......

KATERINI 144
05-12-10, 14:39
θητεια ειναι ρε μαγκες οχι Αουσβιτς...9 μηνες θα κανετε...ηρεμηστε και μαθετε οσο μπορειτε περισσοτερα...εμπειριες που δεν θα ξαναζησετε ειναι....δεν γινετε να ασχολειστε με το bb και να ειστε φυγοπονοι...
οχι μονο στο γυμναστηριο να λεμε τι εχουμε καταφερει και α και ου και παπανιτζιες.......:thumbup:

exkaliber
05-12-10, 16:16
ο στρατος για τους αντρες ειναι οτι η κυτταριτιδα για τις γυναικες
αναποφευκτο κακο

οπως λεει και το ασμα:απο που και να σαι,κοιτα να το χαρεις

περα απο αυτα που ειπε ο προηγουμενος,και ισχυουν κατα την γνωμη μου,
αυτο που μπορεις να διδαχθεις απο τον στρατο ειναι η πειθαρχια,
μεγαλη αρετη αν την εχεις

KATERINI 144
05-12-10, 20:11
το βασικότερο που εχεις να παρεις απο τον στρατο ειναι το να μάθεις να λειτουργείς μονος σου, χωρις την βοήθεια μαμας-μπαμπα.

tasos2
06-12-10, 02:53
Οταν πας σε μοναδα πηγαινε γραψου σε ενα γυμναστηριο της προκοπης να κανεις με την ησυχια σου στις εξοδους και παρε και τα συμπληρωματα σου μαζι. Κι εγω αυτο εκανα. Και μια φορα τη βδομαδα να πηγαινεις ειναι καλη συντηρηση. Μην καθεσαι να κανεις στα γυμναστηρια του στρατου ή στα κρεβατια και με τα λουκανικα.

silk
06-12-10, 12:12
Οταν πας σε μοναδα πηγαινε γραψου σε ενα γυμναστηριο της προκοπης να κανεις με την ησυχια σου στις εξοδους και παρε και τα συμπληρωματα σου μαζι. Κι εγω αυτο εκανα. Και μια φορα τη βδομαδα να πηγαινεις ειναι καλη συντηρηση. Μην καθεσαι να κανεις στα γυμναστηρια του στρατου ή στα κρεβατια και με τα λουκανικα.

Αυτο ειχα στ μυαλο μου.Κοιτα πανω απο μια φορες θα κανω δεν παιζει.

Στην θηβα που ημουν εμπειριες δεν.Το οτι καναμε μονο μια βολη στ κεντρο στα 100 μετρα δεν νομιζω να μετραει πολυ σαν εμπειρια.
Και εμεις ειχαμε 3 γευματα οχι 4.Πρωι(7)
μεσημερι(1:30)βραδυ(7).
Δεν ξερω για τους αλλους αλλα προσπαθουσα ν φαω οσο πιο πολυ γινοταν μεσα σε αυτα τα τρια γευματα.Και μιλαμε για τηγανητη πατατα ρυζι ψωμι κ κανα μακαρονι που κ που.
Λιγα οσπρια, πολυ λιγο κρεας.

tasos2
09-12-10, 04:15
αυτο που μπορεις να διδαχθεις απο τον στρατο ειναι η πειθαρχια,
μεγαλη αρετη αν την εχεις

Διαφωνω. Την πειθαρχια την μαθαινεις οταν την επιβαλλεις εσυ στον εαυτο σου. Δηλαδη οταν βαζεις ενα στοχο και κανεις θυσιες για να τον πετυχεις.
Το να σου επιβαλλουν την πειθαρχια με το ζορι και μαλιστα χωρις να σου προσφερουν κατι ολα αυτα που κανεις μαλλον το αντιθετο αποτελεσμα εχει. Απο αντιδραση μετα γινεσαι χειροτερος απο οτι ησουν πριν μπεις

Nicholas.php
20-08-11, 12:50
Αμα εμεις που γυμναζομαστε εφηβοι φτασει η ωρα να παμε στρατο θα παει καποιος κοπος χαμενος ετσι???Υπαρχει τροπος να διατηρηθει το σωμα κλεινοντας το ενδεχομενο του λοκαντζη!!:green::green:

Kagias
20-08-11, 12:55
Σωπα ρε συ φιλε που θα σε καταστρεψει ο στρατος. Αν εχεις αθλητικη πειθαρχια μια χαρα θα τον περασεις και χωρις να πας λοκατζης. Απλά αποτελεί το εύκολο άλλοθι το "πηρα κιλά στο στρατό", ξέρω πολλούς που έχουν βγεί και καλύτεροι απ' ότι μπήκαν.

Nicholas.php
20-08-11, 12:58
Ναι εξαρταται ομως απο πολλα πραγματα και προπατων το σωμα !!Μπορει καποιος να βαλει 1-2 kg αλλος 6-7kg εξαρταται!!Αλλα ακουσα οτι θα χασεις και λιγο απο μυικο ογκο πως το λεμε:green::P

Babis Stinson
20-08-11, 13:00
Επειδή κι εγώ είχα σκεφτεί πριν λίγο καιρό κάτι παρόμοιο, γιατί τον Φλεβάρη θα πάω μάλλον να κάνω την θητεία μου, είμαι επίσης της άποψης αν προσέχεις δεν θα χαλάσεις πολύ. Μην τρελαινόμαστε :)

Από φίλους μου που μπήκαν τον τελευταίο χρόνο φαντάροι πάντως, όλοι μου είπαν ότι στο κέντρο εκπαίδευσης θα χάσεις κιλά γιατί σε ταίζουν λίγο, και στην μονάδα θα τα ξαναπάρεις..

Nicholas.php
20-08-11, 13:04
Απο την μια ο ενας λεει οτι θα χασει ο αλλος θα βαλει!!Εγω ειμαι στην αποψη του θα χασει κιλα επειδη σιγουρα σε ταιζουν λιγοτερο και με ποιο λιγα γευματα!!!

Γενικα δεν με προβληματιζει αυτο,, απο μυιγκο ογκο θα χασουμε λογικα ετσι!??!!ειδικα αμα παεις κανονικα στρατιωτης δεν θα εκπαιδευεσαι πολυ(για πλακα περισσοτερο θα σου φαινετε αφου οι αλλοι θα νε αγυμναστοι)ενοοω αν πας λοκαντζης ισως τα πραγματα να ναι καλυτερα επειδη θα γυμναζεσαι παραπανω)Δεν ξερω ομως αν πας κανονικος στρατιωτης μπορεις να γυμναζεσαι σε γυμναστηριο του στρατου (Αν εχει)>Δεν ξερω αποψεις λεω:green::green::bbbiceps:

Kagias
20-08-11, 13:06
Καταρχην στο bodybuilding οι νομοτελειες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα. Φαι στο στρατο υπαρχει απλετο, δε χρειαζεται να πεσεις σε μυικο ογκο. Θα περασεις και τον στιβο μαχης σου, θα κανεις τα χιλιομετρακια σου το πρωι, μονοζυγα εχει, πους απς θα κανεις, αυτα σε συνδιασμο με γερο φαι ειναι η καλυτερη γυμναστικη. Με δημοσιουπαλλιλίστικες νοοτροπίες και τεχνικες σκαπουλαρίσματος λογικό και επόμενο είναι να πατσώσεις. Εξαρτάται βέβαια και τι θα σου κάτσει, αν σε βάλουν ντακότα στις αποθήκες σαφώς δε θα είσαι το ίδιο ενεργητικός με κάποιον του πυροβολείου. Εξαρτάται κι απο το στρατόπεδο, αν σε βάλουν σε "χυμείο" και κάνετε οτι γουστάρετε, δεν θα κάνεις την ίδια προπόνα με κάποιον σε σκληρό στρατόπεδο. Στο χέρι σου είναι, σου ξαναλέω υπάρχουν άτομα που έχουν μπει και έχουν βγεί καλύτερα.

MusclesOfShadow
20-08-11, 13:10
Bαρη εχουν? Γυμναστηριο? Μονοζυγο υπαρχει σε ολα τα στρατοπαιδα? (σοβαρη ερωτηση)

Nicholas.php
20-08-11, 13:30
Καταρχην στο bodybuilding οι νομοτελειες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα. Φαι στο στρατο υπαρχει απλετο, δε χρειαζεται να πεσεις σε μυικο ογκο. Θα περασεις και τον στιβο μαχης σου, θα κανεις τα χιλιομετρακια σου το πρωι, μονοζυγα εχει, πους απς θα κανεις, αυτα σε συνδιασμο με γερο φαι ειναι η καλυτερη γυμναστικη. Με δημοσιουπαλλιλίστικες νοοτροπίες και τεχνικες σκαπουλαρίσματος λογικό και επόμενο είναι να πατσώσεις. Εξαρτάται βέβαια και τι θα σου κάτσει, αν σε βάλουν ντακότα στις αποθήκες σαφώς δε θα είσαι το ίδιο ενεργητικός με κάποιον του πυροβολείου. Εξαρτάται κι απο το στρατόπεδο, αν σε βάλουν σε "χυμείο" και κάνετε οτι γουστάρετε, δεν θα κάνεις την ίδια προπόνα με κάποιον σε σκληρό στρατόπεδο. Στο χέρι σου είναι, σου ξαναλέω υπάρχουν άτομα που έχουν μπει και έχουν βγεί καλύτερα.

Ναι εννεοιτε οτι θα κανεις μονοζυγο πους απς αλλα παλι θα πεσεις γενικα απο διατροφη και γυμναστικη!!Καποιες μυικες ομαδες θελεις ειδικα οργανα που δεν τα παρεχει ο στρατος!!Και πχ μια μερα πες θα φανε ολοι σουπα λεω τωρα..Δεν μπορεις εσυ να φας οτι σου καπνισει πχ γαλοπουλα εκτος αν λες τι μανα σ να σου μαγυρευει και να φερνει!!!:green::green:

Οσο αφορα MS δεν ξερω νομιζω σε καποια στρατοπεδα εχει και gym

Και μιλουμε ειμαι απο Κυπρο που εδω ειμαστε 100 χρονια πισω που ειναι και παραπανω η θητεια!!!:green::P

Γι αυτο το 2012 θα μαστε η μονη χωρα που θα επιζησουμε!!!:green:

(Rofl) Μεταφορικα το λεω;)

GOGETA5
20-08-11, 17:37
ΟΚ,πραγματικα με πηγατε πολλα χρονια πισω τωρα...στρατο πηγα μολις τελειωσα το λυκειο,εκανα τα χαρτια μου στο ρουφ τοτε για να μπω εθελοντικα σχεδον 2 χρονια νωριτερα για να τελειωνω τις υποχρεωσεις...το ιδιο χαρτι που συμπληρωσες περιοδευων,απλα και 1 υπευθυνη δηλωση οτι δεχεσαι να στρατολογηθεις πριν το 1ο Γεναρη του ετους που συμπληρωσες τα 19 σου ετη που θεωρησαι στρατευσιμος στην Ελλαδα,αλλα εισαι και πανω απο 17...ειχα δηλωσει να παω και ειδικες δυναμεις,ετσι με καλεσαν στο Μ.πευκο στα μεγαρα και μολις μπηκα δηλωσα να παω σε Ορεινη μοναδα (Λοχοι Ορεινων Καταδρομων),απο τις 4 επιλογες τοτε (Ρεντινα,Δραμα,Ναουσα και Κυπρο που πιανονταν εξωτερικο γιατι ανοικεις στην Ε.Φ. της Κυπρου και οχι στην ελδυκ,αρα πληρωνεσαι καλυτερα),δηλωσα Κυπρο (μιας και υπηρχε και 1 οικονομικο θεμα σε μενα τοτε μου φανηκαν περισσοτερα τα λεφτα που εβγαζες στην 35ΜΚ,παρα σε καποια ΜΑΛ οπου τα προλαβαινες το πολυ 2-3 συντηρησεις αναλογα τις συνθηκες στους 18 μηνες θητεια,μαζι με ΤΠΕΝ & ΣΒΕΑ,υπηρχαν μερικοι με 18 αλματα αλλα υπηρχαν και αλλοι με τα αλματα τα 5 πρωτα)
Οσο λοιπον αφορα το φαγητο,ναι μας προσεχαν πολυ εκει που υπηρετησα,ηταν αφθονο και περισσευε παντα (στην υπολοιπη Ελλαδα μου ελεγαν σειρες μου πως ηταν ετσι & ετσι...),εαν βεβαια εμπαινες μεσα με 5% λιπος,οχι δεν θα εμενες στο 5%,αλλα στο προγραμμα ειχε αρκετη γυμναστικη,πιο πολυ αεροβια βεβαια,αλλα οι καμψεις-ελξεις-στιβος καταδρομων ελληνικος και κυπριοακου τυπυ ηταν στανταρτ,επομενως δεν εβαζες λιπος,σε αντιθεση προσπαθουσες να κρατησεις κιλα ειδικα σαν νεος στα ΤΠΕΝ,γιατι ησουν συνεχεια στην κινηση...οσο για γυμναστηριο,να ξερεις πως κανονικα ολες οι μοναδες εχουν,τωρα το τι εχουν ειναι το που θα πεσεις,σε μας στην Κυπρο θυμαμαι ειχαμε 1 παλιο που ηταν μπαρες,παγκοι,αλτηρες που προσθετες δισκους,ρακς,τα βασικα,σαν να εμπαινες σε σιδεραδικο του '80,οπου τα μονα μηχανηματα 1 πρεσσα και 1 πεκ ντεκ...το 2ο γυμναστηριο το προλαβα οταν το τελειωσαν,οπου ηταν διπλασιο σε μεγεθος,ειχα πραγματικα τα παντα δωρεα τοτε 1γονιου στη μοναδα,γιατι υπηρετησε αυτος και ο γιος του εκεινη την περιοδο),ειχε τα παντα πραγματικα,τους 1ους 2 μηνες μονο στελεχη πηγαιναν,αλλα μετα επετρεψαν τους φανταρους μιας και ο γονιος το δωρησε για φανταρους...
Επομενως στο ερωτημα σου τι γινεται,αν μπορεις να διατηρηθεις,ναι ειναι δυνατον,τους 1ους μηνες μεχρι να περασεις τα ΤΠΕΝ το πιο λογικο ειναι οτι θα χασεις κιλα,μετα μολις τελειωσεις και ''μεσευσεις'' εως παλιωσεις,εκει μιας και θα ασχολουνται με τους καινουριους νεους μπορεις να πηγαινεις και στο γυμναστηριο της μοναδας,μπορει οχι καθε μερα (αν εισαι σε ασκηση ή υπηρεσια παιζει ρολο ή και αγγαρεια)...οσο για διατροφη σαν μεσαιος-παλιος μπορεις να προσεχεις,να προγραμματισεις καπως τα επιπλεον γευματα (οταν εβγαινα εξωδουχος επαιρνα μπαρες πρωτεινης η κουβαδες που εκρυβα σε τσαντα με τα πολιτικα μου για επιπλεον γευματα μεσα),μπορει να μην φτασεις να σαι κομματια και ινες,αλλα μπορεις να απολυθεις σε πολυ καλη φυσικη κατασταση απο εκει αρκει να το θες και υστερα το που θα πεσεις,εγω πχ ημουν τυχερος και ειχαν καλο γυμναστηριο και καλο φαι...

MusclesOfShadow
20-08-11, 17:45
Μακαρι να υπαρξουν βαρη εκει που θαμαστε.... Και φαγητο....
:thumbup:

Tasos Green
20-08-11, 17:47
Μακαρι να υπαρξουν βαρη εκει που θαμαστε.... Και φαγητο....
:thumbup:

εχεις να φας πατατες μπλουμ! ... :green:

MusclesOfShadow
20-08-11, 17:53
Χμμ..σκετες? Χωρις πρωτεινη?


(:turtle:)

T0ny
20-08-11, 17:58
εχεις να φας πατατες μπλουμ! ... :green:

Και γκοτζίλα χαχα!!!

Πάντος άμα κάνεις κονέ με κανένα μάγειρα μπορείς να τρώς μιά χαρά στο στρατό!!!Σε συνδιασμό με το γυμναστήριο που μάλλον θα έχεις και τον ύπνο που μάλλον θα ρίχνεις μιά χαρά την παλέβεις χωρίς να ξεφύγεις σε κιλά(χάσεις ,πάρεις)...

just chris
20-08-11, 18:33
α ρε ποντικια,πακετο που θα φατε μεσα!!!

beefmeup
21-08-11, 10:08
Στρατός και διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1846-%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE&highlight=%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82)
Φανταρος και πολεμικες τεχνες πανε μαζι??? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3359-%CE%A6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%B9&highlight=%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82)

Polyneikos
22-08-11, 12:08
Συγχωνευτηκαν τα 2 τόπικς.:thumbup:

tasos2
23-08-11, 10:13
Αμα εμεις που γυμναζομαστε εφηβοι φτασει η ωρα να παμε στρατο θα παει καποιος κοπος χαμενος ετσι???Υπαρχει τροπος να διατηρηθει το σωμα κλεινοντας το ενδεχομενο του λοκαντζη!!:green::green:

To να γινεις λοκατζης ειναι ο καλυτερος τροπος να μην διατηρησεις το σωμα σου. Φουλ υπερπροπονηση και πολυ λιγο σχετικα φαι.

Εγω τα πηγα καλα παντως. Δεν εχασα καθολου μυικη μαζα αλλα εχασα αρκετα σε γραμμωση γιατι εβαλα 3-4 κιλα λιπος τα οποια μολις σταματησα τα εχασα σε 2 μηνες. Και επισης δεν ανεβηκα καθολου σε δυναμη. Ενω καθε χρονο ημουν πιο δυνατος και σηκωνα πιο πολλα κιλα μετα το στρατο σηκωνα ακριβως τα ιδια. Να σημειωσω οτι περιπου 1 φορα στις 10 μερες πηγαινα γυμναστηριο στη εξοδο και οτι δουλευα στα μαγειρια οποτε ετρωγα ο,τι και οποτε ηθελα

yiantheo
03-04-12, 23:01
Καλησπερα, τον ιουλιο καταταγομαι στο στρατο της Κυπρου. Η θητεια εδω ειναι 24 μηνες και δεν εχω ιδεα τι να κανω ετσι ωστε να μην χασω αυτο που με τοσο κοπο εφτιαξα. Καμια ιδεα? Ολοι πανε και ερχονται βουβαλια και οσο τους βλεπω αγχωνομαι

sTeLaKoS
03-04-12, 23:11
Συγχωνεύτηκε με προϋπάρχον τόπικ.
yiantheo είσαι παλιό μέλος, δε δικαιολογείται. Κάνουμε Αναζήτηση πριν ανοίξουμε τόπικ. :moderator:

johny_8
03-04-12, 23:22
απο οσους έχουν παει φανταροι σε κάνα στρατοπεδο καμια μπαρα τπτ σαν στοιχειωδης γυμναστηριο υπάρχει?

average_joe
03-04-12, 23:30
^υπηρχαν μικρα γυμναστηρια με βασικα πραγματα (σε 3 στρατοπεδα σχετικα μεγαλα που πηγα).

εγω εκανα καποιες προπονησεις μεσα αλλα μετα το κλεισαν καθως δεν υπηρχε γυμναστης.

tasos2
03-04-12, 23:37
απο οσους έχουν παει φανταροι σε κάνα στρατοπεδο καμια μπαρα τπτ σαν στοιχειωδης γυμναστηριο υπάρχει?

Οχι συνηθως αλλα μπορεις να βρεις γυμναστηριο εξω και να πηγαινεις στις εξοδους σου. Ετσι εκανα εγω

johny_8
03-04-12, 23:41
καπως έτσι θα τη παλέψω και εγώ έστω μια φορά τη βδομάδα παγκο, καθισμα και καμια κωηλατική

stelios_19
18-04-12, 19:59
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! (Νεος στο φορουμ) Λοιπον θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση: Εδω και 2 χρονια γυμναζομαι αρκετα καλα και εχω αποκτησει ενα ωραιο σωμα για την ηλικια μου (19 ετων).. Η ερωτηση μου ειναι η εξεις: Σε λιγοτερο απο 1 μηνα μπαινω φανταρος (9μηνη θητεια) και εχω προβληματιστει λιγο λογω του οτι αυτα τα 2 χρονια εχω δουλεψει σκληρα και δεν θελω να πανε ολα χαμενα.. :unsure:
Σε αυτο το διαστημα που δεν θα γυμναζομαι ιδιαιτερα θα γινω τελιος λαπας? Δηλαδη θα χασω και ογκο και γραμμωση πολυ? Οταν με το καλο επιστρεψω το σωμα μου θα επανελθει γρηγορα?

vaggan
18-04-12, 21:07
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! (Νεος στο φορουμ) Λοιπον θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση: Εδω και 2 χρονια γυμναζομαι αρκετα καλα και εχω αποκτησει ενα ωραιο σωμα για την ηλικια μου (19 ετων).. Η ερωτηση μου ειναι η εξεις: Σε λιγοτερο απο 1 μηνα μπαινω φανταρος (9μηνη θητεια) και εχω προβληματιστει λιγο λογω του οτι αυτα τα 2 χρονια εχω δουλεψει σκληρα και δεν θελω να πανε ολα χαμενα.. :unsure:
Σε αυτο το διαστημα που δεν θα γυμναζομαι ιδιαιτερα θα γινω τελιος λαπας? Δηλαδη θα χασω και ογκο και γραμμωση πολυ? Οταν με το καλο επιστρεψω το σωμα μου θα επανελθει γρηγορα?ναι θα γινεις λαπας και θα επανελθεις αργα.:green:

stelios_19
19-04-12, 00:35
Μου μαμησες την ψυχολογία τωρα :( :P

tolis93
19-04-12, 09:28
Μου μαμησες την ψυχολογία τωρα :( :P

πλακα σου κανει ρε συ.η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι λιγες σελιδες πιο πισω.θα τα βρεις ολα εκει.μην ανχωνεσαι.αλλοι μπενουν χαλια κ βγαινουν φετες

vaggan
19-04-12, 10:49
Μου μαμησες την ψυχολογία τωρα :( :Pγια να σου απαντησω και λιγο πιο σοβαρα εκανα 18 μηνες θητεια την διπλασια απο εσενα :P:Pνα παρακαλας να σε στειλουν στον εβρο το 516 στο λαγο ειχε δικο του γυμναστηριο μεσα:clap::clap:τωρα και ετσι να μην ειναι ειμαι σιγουρος οτι οστρατος αυτη τη στιγμη πρεπει να ειναι γλεντι τελειως.ολο και σε καποια εξοδο θα βρεις να γυμναστεις, και αυτο το εκανα μια και το γυμναστηριο του στρατου το ανοιγαν οποτε τους κ****νε. κατα την διαρκεια της θητειας μου εβαλα την μεγαλυτερη μυηκη μαζα της ζωης μου.

stelios_19
19-04-12, 11:27
Ευχαριστω ρε μαγκες για τις απαντησεις σας ;) Θα κοιταξω και το υπολειπο thread..

lampros
15-07-14, 10:10
παιδια εγω εχω ενα αλλο θεμα τα πολιτικα χαρτια της οικογενειας ειναι σε αλλη πολη απο αυτην που μενω και οσους φιλους ρωτησα μου ειπαν οτι τους ηρθε χαρτι για να πανε να δηλωσουν για το που θελουν να υπηρετησουν.... δηλαδη η γενια του 96. εμενα παιζει να εχει ερθει στο μερος που εχουμε τα χαρτια σωστα? :(

El Topo
15-07-14, 18:43
Eγώ στον τομέα αυτό δεν θα μπορούσα να υπάρξω πιο τυχερός.
Μετά το κέντρο εκπαίδευσης, στη μονάδα που πήγα στη συνέχεια (μέχρι και την Παρασκευή που χαιρετάω) είχα πλήρες και σύγχρονο γυμναστήριο που ήταν σχεδόν πάντα νέκρα μιας και το πάθος μας για bodu building ελάχιστοι συμμερίζονται.
Μιλάμε είχε τα πάντα, πάγκο επικλινή και ίσιο, τροχαλίες, μπάρες όλων των ειδών, σμιθ, σκοτ, τα πάντα!

Προφανώς αυτό δεν συμβαίνει ούτε στο 1% των ελληνικών στρατοπέδων, απλά το αναφέρω.
Κατα τ'άλλα, στο στρατό γενικά ούτε καλό φαι υπάρχει, οι ώρες ύπνου είναι περιορισμένος και με κενά (αφού υπάρχουν νυχτερινές υπηρεσίες) και γενικά είναι μια περίοδος που λίγο πολύ δύσκολα θα πάρει κάποιος και εύκολα θα χάσει.
Εγώ πάλι πήρα, αλλά πήγαινα γυμναστήριο 4 φορές τη βδομάδα σταθερά, ειδάλλως θα είχα χάσει σίγουρα. Επίσης, αν κοιμόμουν κι έτρωγα καλύτερα θα είχα πολύ μεγαλύτερη συγκομιδή. Αλλά για μια τέτοια νεκρή περίοδο, το ότι όχι απλά έχασα αλλά πήρα κιόλας είναι σημαντικότατο.

Darth
15-07-14, 21:53
εγω επειδη σκεφτομαι με το που τελειωσω το λυκειο να παω στρατο κατευθειαν ξερει κανεις σε τι κατασταση ειναι το στρατοπεδο αυλωνα? απο φαγητο εχουν τιποτε ποιοτικο? γυμναστηριο υπαρχει? βεβαια απο τα προηγουμενα σχολια που διαβασα δεν παιζει να εχω και πολλες ελπιδες (παω για μαυροσκουφης :green: )

vaggan
15-07-14, 23:37
εγω επειδη σκεφτομαι με το που τελειωσω το λυκειο να παω στρατο κατευθειαν ξερει κανεις σε τι κατασταση ειναι το στρατοπεδο αυλωνα? απο φαγητο εχουν τιποτε ποιοτικο? γυμναστηριο υπαρχει? βεβαια απο τα προηγουμενα σχολια που διαβασα δεν παιζει να εχω και πολλες ελπιδες (παω για μαυροσκουφης :green: )εχουν ενα πουστη με κινεζο να γλυφεις και τα δαχτυλα σου:P :turtle:

tvg5
16-07-14, 00:44
εγω επειδη σκεφτομαι με το που τελειωσω το λυκειο να παω στρατο κατευθειαν ξερει κανεις σε τι κατασταση ειναι το στρατοπεδο αυλωνα? απο φαγητο εχουν τιποτε ποιοτικο? γυμναστηριο υπαρχει? βεβαια απο τα προηγουμενα σχολια που διαβασα δεν παιζει να εχω και πολλες ελπιδες (παω για μαυροσκουφης :green: )

Ε, ρε Γκοτζιλα που'χει να πεσει.
Φιλε κι εγω Αυλωνα ειχα παρουσιαστει (μαυροσκουφης, οδηγος αρματος μαχης), προ αμνημονεύτων χρονών ομως,
αν και δεν νομιζω να αλλαξαν τα πραγματα και πολυ, εξαλλου στρατος ειναι αυτος, ολα αλλαζουν κι ολα τα ιδια μενουν.

Απο γυμναστικη εχετε να ριξετε ΠΟΛΥ περπατημα, λογο του τεραστιου μεγεθους του ΚΕΤΘ, οποτε αυτο θα ειναι σαν γυμναστικη γιατι εγω τοσο καιρο που ειμουν εκει μεσα ΔΕΝ ειδα γυμναστηριο. (τουλαχιστον για τους απλους στρατιωτες, τωρα αν εχει για τους μονιμους δεν το γνωριζω.)

Παντως μην αγχωνεσαι, τωρα που ειναι μονο 9 μηνες η θητεια εχει γινει κολεγιο ο στρατος και τιποτα παραπανω.

Darth
16-07-14, 13:08
Ε, ρε Γκοτζιλα που'χει να πεσει.
Φιλε κι εγω Αυλωνα ειχα παρουσιαστει (μαυροσκουφης, οδηγος αρματος μαχης), προ αμνημονεύτων χρονών ομως,
αν και δεν νομιζω να αλλαξαν τα πραγματα και πολυ, εξαλλου στρατος ειναι αυτος, ολα αλλαζουν κι ολα τα ιδια μενουν.

Απο γυμναστικη εχετε να ριξετε ΠΟΛΥ περπατημα, λογο του τεραστιου μεγεθους του ΚΕΤΘ, οποτε αυτο θα ειναι σαν γυμναστικη γιατι εγω τοσο καιρο που ειμουν εκει μεσα ΔΕΝ ειδα γυμναστηριο. (τουλαχιστον για τους απλους στρατιωτες, τωρα αν εχει για τους μονιμους δεν το γνωριζω.)

Παντως μην αγχωνεσαι, τωρα που ειναι μονο 9 μηνες η θητεια εχει γινει κολεγιο ο στρατος και τιποτα παραπανω.


τελεια μια χαρα θα περασω! παντως απο την στιγμη που το κρατος εχει στρατιωτικη θητεια για τους πολιτες του θα πρεπει να μεριμνησει ωστε οι συνθηκες διαμονης να ειναι "πιο ανθρωπινες" δεν γινετε τωρα να μην υπαρχουν καινουργια γυμναστηρια και το φαγητο να γτπ. αμα μια αλλη ευρωπαικη χωρα ειχε στρατιωτικη θητεια σιγουρα οι συνθηκες διαβιωσης θα ηταν καλυτερες
υ.γ στην ελβετια λεει εχουν 3 χρονια υποχρεωτικη θητεια? δεν εχω ψαξει βεβαια τις συνθηκες διαβιωσης για συγκριση

morbit_killer
18-07-14, 12:29
ο στρατός είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει σε έναν αθλητή , σε κόβει πάνω στα καλά σου , παλιά ήταν και 18 μήνες !! λές και είμαστε επαγγελματίες !! , δεν υπάρχει περίπτωση να διατηρήσεις μυϊκό ιστό ..
ο σβαρτζενέγκερ λιποτάκτισε απο τον αυστριακό στρατό και τιμωρήθηκε με 4 μήνες φυλακή γιατί το έσκασε προκειμένου να λάβει μέρος σε αγώνες !!!! . Και τώρα θέτω το ερώτημα έχει υπηρετήσει κάποιος αξιωματικός αμισθί την πατρίδα? χωρίς αποδοχές , χωρίς εφάπαξ καταβολή χωρί.. χωρίς ?
ΚΑΝΕΝΑΣ !!!

beefmeup
19-07-14, 01:56
δεν εξεταζουμε το τι ειναι ηθικο η σωστο οσον αφορα το συστημα του στρατου κλπ..
οποτε μεινετε στο θεμα,γιατι καποια ποστ μεταφερθηκαν στα οφ.

Physique
19-07-14, 14:56
Επίδει δεν γίνεται να αποφύγετε τον στρατό αναγκαστικά θα πάτε πίσω στα σχέδια σας . Δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεστε και ρωτάτε τη φαγητό θα έχει και οτιδήποτε άλλο . Το καλύτερο είναι να περάσετε όσο πιο καλά μπορείτε γιατί είναι όμορφη εμπειρία που δεν θα την ζήσετε πότε ξανά . Ο στρατός είναι αμφίρροπο πράμα και πότε δεν θα σας έρθουν όπως τα υπολογίζεται , εκτός αν υπάρχει κάποιο βύσμα που για εμένα είναι για τους φλ@@ρους.

Levrone
19-07-14, 16:45
Kαι τι θα γινει αν πατε και δεν τρωτε και πολυ καλα?
Θα χασετε μυικη μαζα και κατι εγινε?

Ω διαολε δα!

Μετα το στρατο που θα σφξουν τα γαλατα και ισως και προπονηση να μην μπορειτε να πατε τοτε να δειτε γλεντια..

Όπου_υπάρχει_θέληση_
23-11-14, 21:41
Καλησπέρα παιδιά

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορούμε να κάνουμε μέσα στον στρατό....Ok δεν πετάω στα σύννεφα...Απλά σκεφτόμουν ένα πρόγραμμα προπόνησης με σωματικό βάρος, απ'την άλλη υπάρχουν μυϊκές ομάδες που δεν μπορείς αν δεν έχεις εμπειρία και αρκετή δύναμη να γυμνάσεις με το σώμα (π.χ ώμοι γτ δεν νομίζω ότι τα push-ups και οι βυθίσεις αρκούν)...Οπότε ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω ένα πρόγραμμα με ασκήσεις με το σώμα μου
2. Μπορώ να πάρω βάρη μαζί μου στον στρατό;
3. Από φαγητό τι παίζει;
4. Έχει καθόλου προπόνηση στις ειδικές δυνάμεις; Γτ σκέφτομαι να δηλώσω ειδικές δυνάμεις....

amateur666
22-07-15, 13:45
ήθελα να ρωτήσω αν ξερει κανεις αν στην κύπρο το φαγητό είναι καλύτερο και αν εχει γυμναστηριο που σε αφηνουν να κανεις

τωρα για ελλαδα ήθελα να ρωτησω ποσες ωρες σε αφηνουν την ημέρα να φύγεις και αν μπορω να εχω μεσα σοκολατες πρωτεινής και ροφήματα

ή καπου που να ξερει καποιος που εχει παει οτι ειναι καλα σε θεματα εξόδων γυμναστηρίου κτλπ

Y.Γ. να πω οτι δεν ρωταω για Ε.Δ. και επισης αν ξερει κανεις τι παίζει με τις άδειες στην ΚΥΠΡΟ..

LostAvenue
22-07-15, 22:20
Όλα είναι σχετικά δεν μπορεί να σου πει κανένας πως και τι, πχ φαγητό καλό κλπ παίζει ρόλο και από τη μονάδα που θα πας και τον μάγειρα και πολλά...

Όσον αφορά την προπονηση στην Κύπρο κλπ δεν ξέρω τι παίζει, εγώ από προσωπική εμπειρία που ήμουν Ε.Δ και στο πεύκο αλλά και στον Βόλο μας αφήναμε θυμάμαι ένα 2ωρο να κάνουμε στο γυμναστήριο του στρατοπέδου, όλα αυτά με την πρυποθεση ότι δεν θα είχες να κάνεις τίποτα άλλο...

Τώρα για έξω γυμναστήριο δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει αν έχει εκεί κοντά και ΑΝ θα έχεις έξοδο για να πας...

Από πρωτεΐνες κλπ εγώ είχα πάρει αλλά μετά από καιρό, στην αρχή δεν ξερω να σου πω γιατί λογικά θα έχει έλεγχο στην πύλη και μπορεί να το βρούνε, τουλάχιστον έτσι ήταν σε μένα...

Ελπίζω να βοήθησα...

GiannisG
28-07-16, 14:49
Καλησπέρα παιδιά, το σεπτέμβρη μπαίνω στρατό και σκέφτομαι τι θα κάνω με τη διατροφή μου.Τα τελευταία 10 χρόνια βρίσκομαι σε πολυ αυστηρή διατροφή, σοκολάτα και άλλα γλυκά έχω να φάω απο το 2005 και έχω αποφασίσει για την ακρίβεια να μην ξαναφάω ποτέ.Τα τελευταία χρόνια έχω και υποθυροειδισμό αλλά με 5 προπονήσεις τη βδομάδα και την διατροφή που προανέφερα είμαι στο επίπεδο που θέλω.Το θέμα είναι πως τα βγάζω πέρα στο στρατό???? Είμαι διατεθημένος να το κουράσω πααααρα πολυ για να διατηρήσω τη διατροφή μου όσο το δυνατόν περισσότερο.Περιμένω συμβουλές όπως και προτάσεις για το τι φαγητά να κρύψω στη βαλίτσα μου.

TRIANTAFYLLOU
28-07-16, 16:57
περαστικά σου τότε !! όχι για την διατροφή στο στρατό αλλα για τις στερήσεις τις άδικες και την διαδικασία που έβαλες στον οργανισμό σου να διατηρείτε σε μια κατάσταση κατ αυτόν τον τρόπο , γιατι όπως τον έμαθες έτσι πάει και αυτός
Εκτός αν δεν σ αρέσουν και τα έτρωγες με το ζόρι , εκεί αλλάζει το πράμα
λές και αν έτρωγες έστω μια φορα την εβδομάδα και γλυκα και κάποια λιπαρά θα γινόσουν χειρότερος , μάλλον καλύτερος , όλα είναι και θέμα θερμίδων , αν δηλαδή φάς κατι που δεν ενδείκνυται στην καθημερινή διατροφή 1-2 φορές την εβδομάδα και είναι μέσα στην ημερήσια πρόσληψη θερμίδων , νομίζεις θα χαλάσεις η θα βάλεις λίπος , εφόσον και γυμνάζεσαι
αυτό λέγετε πύρρειος νίκη να πετύχεις μια φόρμα με τόσες στερήσεις και το επόμενο βήμα είναι να αποστειρωθείς κιόλας , αυτα ούτε εγω που κατέβαινα σε αγώνες και πολλοι και κατεβάζουμε πολυ χαμηλα το ποσοστο λίπους δεν τα κάνουμε
και τα φαγητα στο στρατό απο ότι θυμάμαι πριν 31 χρόνια μια χαρα ήταν

vaggan
28-07-16, 17:11
Καλησπέρα παιδιά, το σεπτέμβρη μπαίνω στρατό και σκέφτομαι τι θα κάνω με τη διατροφή μου.Τα τελευταία 10 χρόνια βρίσκομαι σε πολυ αυστηρή διατροφή, σοκολάτα και άλλα γλυκά έχω να φάω απο το 2005 και έχω αποφασίσει για την ακρίβεια να μην ξαναφάω ποτέ.Τα τελευταία χρόνια έχω και υποθυροειδισμό αλλά με 5 προπονήσεις τη βδομάδα και την διατροφή που προανέφερα είμαι στο επίπεδο που θέλω.Το θέμα είναι πως τα βγάζω πέρα στο στρατό???? Είμαι διατεθημένος να το κουράσω πααααρα πολυ για να διατηρήσω τη διατροφή μου όσο το δυνατόν περισσότερο.Περιμένω συμβουλές όπως και προτάσεις για το τι φαγητά να κρύψω στη βαλίτσα μου.μια χαρα ειναι η διατροφη στο στρατο δεν χρειαζεται να κρυψεις τιποτα. σοκολατες και γλυκα μονο στο κψμ θα βρεις αντε να βρεις καμια μερεντα στο πρωινο αλλα εχεις και αλλες επιλογες και ετσι μπορεις να αποφυγεις την μερεντα εγω θυμαμαι επαιρνα απο το κψμ γιαουρτι vitaline το μεγαλο και ημουν μπομπα με ενα τετοιο

GiannisG
28-07-16, 19:27
περαστικά σου τότε !! όχι για την διατροφή στο στρατό αλλα για τις στερήσεις τις άδικες και την διαδικασία που έβαλες στον οργανισμό σου να διατηρείτε σε μια κατάσταση κατ αυτόν τον τρόπο , γιατι όπως τον έμαθες έτσι πάει και αυτός
Εκτός αν δεν σ αρέσουν και τα έτρωγες με το ζόρι , εκεί αλλάζει το πράμα
λές και αν έτρωγες έστω μια φορα την εβδομάδα και γλυκα και κάποια λιπαρά θα γινόσουν χειρότερος , μάλλον καλύτερος , όλα είναι και θέμα θερμίδων , αν δηλαδή φάς κατι που δεν ενδείκνυται στην καθημερινή διατροφή 1-2 φορές την εβδομάδα και είναι μέσα στην ημερήσια πρόσληψη θερμίδων , νομίζεις θα χαλάσεις η θα βάλεις λίπος , εφόσον και γυμνάζεσαι
αυτό λέγετε πύρρειος νίκη να πετύχεις μια φόρμα με τόσες στερήσεις και το επόμενο βήμα είναι να αποστειρωθείς κιόλας , αυτα ούτε εγω που κατέβαινα σε αγώνες και πολλοι και κατεβάζουμε πολυ χαμηλα το ποσοστο λίπους δεν τα κάνουμε
και τα φαγητα στο στρατό απο ότι θυμάμαι πριν 31 χρόνια μια χαρα ήταν

Καλησπέρα Ηλία! Γενικά είμαι πολυ ιδιότροπος άνθρωπος και είτε το πιστεύεις είτε όχι μου είναι πιο εύκολο να απέχω τελείως απο τα γλυκά απο το να τα τρώω με μέτρο. Για την ακρίβεια πλέον δεν αισθάνομαι καν οτι τα στερούμαι, απλά δεν υπάρχουν για εμένα.Γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος απο τη διατροφή μου, τη σωματική μου κατάσταση και την υγεία μου, ο στρατός θα με βγάλει απο αυτή την τέλεια πειθαρχία-ισορροπία που έχω βρεί και πραγματικά προβληματίζομαι για το τι θα κάνω.Μικρός ήμουν πολυ χοντρός και έχει τύχει να βάλω πριν λίγα χρόνια μέχρι και 10 κιλά λίπος σε λίγους μήνες όταν απείχα απο τη γυμναστική παρόλο που έκανα διατροφή οπότε καταλαβαίνεις το άγχος μου.

TRIANTAFYLLOU
28-07-16, 20:05
οχι απλα καταλαβαίνω αλλα τα έχω δεί όλα στη ζωή μου μέσα σ αυτο το χώρο
έχω δεί άτομα να χάνουν έως και 90 κιλά , κοπέλες να το πώ κομψά παχουλές οι οποίες κατέβαιναν αργότερα σε αγωνες και έγιναν πρωταθλήτριες και πάντα είχαν το φόβο μήπως παχύνουν ξανα
αυτό είναι για μένα κατάντια , γιατι η τροφή και το νερο είναι ζωή αλλα και απόλαυση και κατάλαβαν αργότερα ότι μπορούσαν να τρωνε και αυτα που φοβόταν χωρίς τον φόβο μην ξαναπαχύνουν , προσέχοντας απλα θερμίδες , αλλα και το βασικότερο να λαμβάνονται απο την διατροφη τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για το σώμα
και στο θέμα μας ο στρατός έχει καλό διατροφολόγιο και ο καθένας απο κεί και πέρα μπορει να τρωει και αυτα που θέλει , πχ το 85 που ήμουν εγω στο στρατο και η διατροφη ήταν άγνωστη λέξη για μένα και ας ήμουν καταγραμμωμένος , είχα ενα συνάδελφο που ήταν ββερ και θυμάμαι έβαζε στην καραβάνα μούσλι και το γάλα που μας έδιναν και έτρωγε , όπως ήταν λογικό όλοι τον δούλευαν και έλεγαν ρε συ τα γαιδούρια τρώνε πίτουρα , εγω όμως αν και άσχετος απο διατροφη , έλεγα τι λέτε ρε βλάκες αυτός ξέρει τι τρώει και γιατί.

και εφόσον τον αρέσει και ξέρει γιατι το κάνει καλά κάνει και γι αυτο είναι έτσι , δηλαδη μυώδης και γυμνασμένος
οποτε απο την μία δεν γίνετε να λέμε εγω δεν έχω πρόβλημα και μ αρέσει η διατροφη που κάνω και την κάνω με όρεξη , αλλα απο την άλλη να με πιάνει πανικός μη τυχόν και για κάποιο διάστημα δεν καταφερω να την κάνω ακριβώς και χαλάσω το σώμα μου , δηλαδη άγχος

σ αυτες τις περιπτώσεις όταν είναι μονόδρομος όπως ο στρατός , απλα κοιτάμε να μην παίρνουμε πλεόνασμα θερμίδων και τουλάχιστον δεν θα φορτωθούμε με σαβούρα και όταν με το καλό επανέλθουμε και είμαστε πολίτες τοτε γρήγορα επανερχόμαστε στα παλιά

GiannisG
28-07-16, 20:33
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, θα προσπαθησω να τις ακολουθήσω!

Mpozos
29-07-16, 00:58
φιλε μου, μπορω να σου δώσω μερικές χρήσιμες συμβουλές, μιας που απολύθηκα πρόσφατα( 336). αν και η μονάδα μου ηταν πολύ ιδιότροπη και αυστηρή ( 1. μ.αλ ) οσο περνάει ο καιρος και ξεψαρώνεις μπορείς να περνας ολο και περισσότερα πράγματα μέσα, αυτα που ειχα ολους τους μηνες στην θητεια μου μαζι μου ήταν : μεριδες σε σακουλακια τροφίμων απο 80γρ βρώμη και 1 σκουπ πρωτεινη + καρυδια η αμύγδαλα. αυτο μαζι με το γαλα απτον στρατο ( εγω εβαζα νερο ) + 1 φρουτο ηταν το πρωινο μου ολες τις ημέρες. έκλεισες με πρωινό λοιπόν. 2 φορες την βδομαδα θα εχετε οσπρια ( εμεις ειχαμε 1 στις 7 γιατι 7/7 μας ειχαν κρέας, μερικες φορες και 2 φορες /ημερα κρέας ). θα εχεις 2 τονους σε νερο μαζι σου καθε βδομαδα αν θες και 3, ετσ ώστε οταν εχετε οσπρια, ανοιγεις τον τονο, τον βαζεις μες τα οσπρια σαν κύριος και κανεις και το μεσημεριανο σου. ( μπορεις και βραδυνο να βαλεις τονο μονο με σαλατα που θα παιρνεις απο εκει ( μαζι με αρκετο ελαιολαδο για να βγαζεις θερμιδες ) αλλες ημερες θα εχεις και φαγητα τα οποια μπορεις να φας, οπως μοσχαρι/κοτοπουλο ( αναλόγως την μονάδα.... γτ περασα και απο μοναδες που εβγαζαν γενικα αθλια φαγητα) ! αυτα θα ειναι τα στανταρ που θα κουβαλας! τονο βρωμη και πρωτεινη. στην αρχη δεν θα παρεις τιποτα μαζι σου, γιατι θα στα παρουν στο κέντρο. οταν πας στην μοναδα στις εξοδους και μονο θα τα αγοραζεις και θα τα περνας μεσα κανονικα και κανεις δεν θα σου λεει τίποτα! οταν παλιώσεις με τον καιρό, και κανεις κονέ με τους μαγειρες οπως εκανα και εγώ, θα πηγαινεις μεσα στα ψυγεια και θα κανεις οτι γουστάρεις! εγω πηγαινα και εκρυβα μεσα στα ψυγεία φιλετα κοτοπουλα, γιαουρτια 2% πολλα αυγα κ.α που βαριεμαι να αναφέρω. οποτε ηθελα πηγαινα ψυγείο στον ελευθερο μου χρονο και έτρωγα. ολα αυτα βεβαια οταν ειχα παλιώσει και εκανα τα κονέ. οποτε φρόντισε απο τωρα αυτοι που εχουν ειδικότητα "μάγειρας" να τους εχεις απο κοντά! φιλάκια και καλή θητεία εύχομαι..

TRIANTAFYLLOU
29-07-16, 02:19
ωραίος και κατατοπιστικός ο Μποζίνιο:P και μάλιστα φρεσκοαπολυμένος που γνωρίζει τα σημερινα δρώμενα στο στρατό , γιατι στη δική μας εποχή είχαμε καριοφύλια(Μ1) και γιαταγάνια ακόμη :P αλλα κάποια πράματα ήταν εφικτα

οπότε μια χαρα διατροφη κάνει κάποιος , άσε που τωρα θα έχουν και μια φορα τη βδομάδα και γυναίκες στο στρατό να ξεχαρμανιάζουν οι φαντάροι μας , αλλα και να καίνε επιπλέον θερμίδες ευχάριστα :turtle:

passat
16-10-16, 19:20
Σε μονάδες του στρατού έχουν γυμναστήρια? Αφήνουν να κάνουν?
Σε στρατονομια, ειδικές δυνάμεις και προεδρική φρουρά κάνουν γυμναστική έχουν βάρη?

passat
23-10-16, 21:30
γνωριζει καποιος να μου πει?

procop
23-10-16, 23:10
αν εχεις ορεξη και διαθεση που πραγμα δυσκολο η αν εισαι βυσμα και πας καπου καλα μπορεις να γραφτεις γυμναστηριο και να πηγαινεις στην εξοδο σου.

εγω και στα 2 στρατοπεδα ειχα γυμναστηριο αλλα βαριομουν να παω..ειχε συγκεκριμενες ωρες που μπορουσες να πας.

προεδρικη φρουρα και ειδικες δυναμεις δεν ξερω

passat
25-10-16, 13:39
Που υπηρετησες?ειχε επιλογες στα οργανα?
Γιατι το λες αυτο για την ορεξη και την διαθεση?

kostas kou
25-10-16, 14:21
εγω στο στρατοπεδο που ημουν ειχαμε εναν χώρο και καλα γυμναστηριο αλλα τελειως της πλακας...ειχε μια μπαρα 12κακιλη με σπυρωμα και μερικα βαρη...και ενα εναν παγκο...στις εξοδους μου πηγαινα γυμναστηριο αν και το δυσκολο ειναι να κανεις διατροφη μεσα εκει...

Χρήστος Τριανταφύλλου
25-10-16, 15:26
Γιατι το λες αυτο για την ορεξη και την διαθεση?
Στο λεει για τον πιο προφανη λογο. Αναλογα τις συνθηκες ,τις υποχρεωσεις ,τον ελευθερο χρονο κ την ψυχολογια σου.

passat
25-10-16, 19:10
Για να παει καποιος στρατονομια.ειδικες δυναμεις και προεδρικη φρουρα επιλεγεις μονος δεν ειναι οτι θα πας χωρις να θες εφοσον εχεις τις προυποθεσεις
Λεω για στρατονομια να παω και δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα εκει

TRIANTAFYLLOU
26-10-16, 01:30
όποιος έχει έστω και κανα βαθμό στο στρατό σίγουρα έχει κάποια εξουσία και την βγάζει πένα !
απλα η στρατονομία είναι κάτι σαν τούς μπάτσους στην πολιτική ζωή , αμα είσαι σωστος περνάς καλα και σε γουστάρουν κιόλας αν είναι κανένας ψυχάκιας που εκμεταλεύετε την εξουσία που του παρέχουν και στην ουσία και αυτός είναι υπο σε άλλους , εκεί τον βρίζουν
και όποιος θελει πιστευω μια χαρα κάνει διατροφή
εμείς τότε το 85 που ήμουν φαντάρος σε ενα χωρο στα μαγειρία κάναμε βάρη και σε κάτι σιδερα στο τοίχο για ραφια για βαριά αντικείμενα, κάναμε σετ δίζυγο και μονόζυγο

και τωρα που έχει παντού γυμναστηρια όποιος θέλει πάει και γράφετε και περνάει και τον ελεύθερο χρόνο του στις εξόδους επικοδομητικά

passat
26-10-16, 10:36
τετοιες μοναδες δεν εχουν και στοιβους μαχης?
πολυ λενε οτι στο στρατο χανουν και μυες αυτο προερχεται που δεν κανουν γυμναστηκη?

Predator1995
26-10-16, 15:47
στην στρατονομια θα κανεις ζωαρα πραγματικα, εγω που ημουν στο πεζικο και ειχαμε στρατονομους στην μοναδα μου τους ελεγαν οι εκπαιδευτες τους να γραφετε τους παντες ειστε τα αφεντικα και κανετε οτι θελετε:P:P και ειχαν μονο 1 υπηρεσια και μετα 1,5 μερα εξοδο αυτο γινοταν στον αγιο ανδρεα στην χιο που ημουν οι στρατονομοι ηταν και γαμω τα παιδια πραγματικα!! τωρα για το γυμναστηριο εγω στην χιο πηγαινα καθε απογευμα που δεν ειχαμε να κανουμε τιποτα αναλογα με την υπηρεσια μου και αμα γινοταν εκανα και τραμπες νουμερα για αν μην το χασω οτα ας πουμε ειχα περιπολο 1 νουμερο 6-9 το αλλαζα με το δευτερο για να παω γενικα εχει τροπους και διατροφη ακολουθουσα στην χιο οταν εβγαινα εξω αγοραζα οτι ηθελα εκτος απο κρεας και τα ειχα στο ψυγειο στο ΚΨΜ οποτε 4 απο τα 5 γευματα ηταν οτι ηθελα, ειχα την λεσχη διπλα αγοραζα ρυζι 40 λεπτα και το ετρωγα καθε μεσημερι με το κρεας τους γενικα ηταν καλα, ειχα ατομο που ειχε διανυκτερευσεις οποτε εφερνε απο το σπιτι ταπερ με ετοιμες σαλατες λαχανο καροτο μαρουλι βραστα αυγα οποτε εκανα κατι σαι διακοπες στην χιο:green: οποτε ειχα εξοδο πηγαινα δωρεαν γυμναστηριο εξω ;)

vaggan
26-10-16, 15:55
τωρα αστειο πραγματικα να μιλαμε για μια θητεια 9 μηνων με το ζορι:green:παντως στρατο ειχα παρει 25 κιλα κοντα απο 68 εφτασα 92

beefmeup
26-10-16, 15:57
κρουασαν Στεργιου:P

COBRA_STYLE
26-10-16, 16:31
Καλα τα λεει ο vaggan...στην τελικη βαλτε βυσμα να'στε καθε μερα εξω σπιτι σας, να πηγαινετε απογευμα γυμναστηριο,σιγα τα αυγα:turtle::P

amateur666
26-10-16, 16:45
κυπρο ελδυκ 3/1 ΔΕΜ--5η ΕΜΑ τεθωρακισμένα-- που ημουν ειχε γυμναστηριο που ηταν πολυ κομπλε μεσα σε σχεση με ενα π ειχα στο κεντρο βεβαια 7 μηνες που εκατσα 2 φορες πηγα γτ ηταν συγκεκριμενες ωρες ανοιχτο και οταν ειχα εξοδο προτιμουσα να παω λαρνακα αγια ναπα κτλπ......αν σε νοιαζει τοσο πολυ ομως η γυμναστικη πηγαινε 35 ΜΚ αν δεν θες να βαλεις βυσμα..:thumbup:

vaggan
26-10-16, 18:31
κρουασαν Στεργιου:Pκρουασαν τοκαμανης φιλε στο διδυμοτειχο a.k.a."πιασε εναν γκατζο":P

passat
26-10-16, 19:36
Δεν σε πιεζει κανεις να φας τα κρουασαν
Μπορεις να παρεις οταν εχεις αδεια να τα πας σπιτι?
Ενταξει μπορει να μην ειναι ετσι παντου στις στρατονομιες χαλαρα
Μπα κυπρο δεν θελω με τα λεφτα που δεινουν να πεις θα κρατησω στην ακρη θα τα δωσω στα εισιτηρια

passat
29-10-16, 21:51
Στην στρατονομια οταν δεν εχεις υπηρεσια μενεις στο στρατοπεδο η πρεπει να νοικιασεις σπιτι??

Στην καρδιτσα εχει κανενα δημοτικο γηπεδο η γυμναστηριο?

goldenera
30-10-16, 18:56
κρουασαν Στεργιου:P

Τί είπες τώρα ρε Διονύση?? Μικάμε για πολύ κατανάλωση όλων των υπέροχων εδεσμάτων του Στεργίου στην περίοδο της θητείας. Θυμάμαι όταν ήμουνα καψιμιτζής ένα διάστημα, πέρναμε τα κρουασάν τα ψήναμε λίγο στην τοστιέρα και τα χλαπακιάζαμε με γάλα φρέσκο! Επίσης θυμάμαι κάτι άπαιχτα σάντουιτς με στρογγυλό ψωμάκι που είχαν φέτα και σαλάμι αέρος........από τις πιο ωραίες στιγμές της θητείας λέμε:green::green: Μέχρι ολόκληρη κούτα κρουασάν είχα πάει σπίτι μου τότε:turtle:

sTeLaKoS
31-10-16, 11:46
Στεργίου;;; Δε τα ξέρω, πότε πήγατε στρατό κύριοι;;;; :P:chinese::chinese::chinese:

Εμείς είχαμε κρύα σάντουιτς Panini (είχε ένα ωραίο με κοτομπουκιές) και κρουασαν σοκολάτας Dolce :P

Eggbo
31-10-16, 14:58
κυπρο ελδυκ 3/1 ΔΕΜ--5η ΕΜΑ τεθωρακισμένα-- που ημουν ειχε γυμναστηριο που ηταν πολυ κομπλε μεσα σε σχεση με ενα π ειχα στο κεντρο βεβαια 7 μηνες που εκατσα 2 φορες πηγα γτ ηταν συγκεκριμενες ωρες ανοιχτο και οταν ειχα εξοδο προτιμουσα να παω λαρνακα αγια ναπα κτλπ......αν σε νοιαζει τοσο πολυ ομως η γυμναστικη πηγαινε 35 ΜΚ αν δεν θες να βαλεις βυσμα..:thumbup:

Ελδυκ 3/1 στο τσερι ησουν μοναδα πυροβολικου?!
Η 5η ΕΜΑ οντως καλο γυμναστηριο,
35μκ δεν αξιζει αμα ειναι να πας μονο για γυμναστικη...πρωτον σιγα την γυμναστικη και δευτερον πολυ πρηξιμο για το τιποτα. Μοναδα καταδρομεων με g3 κλαιω :P

LostAvenue
31-10-16, 15:04
Στεργίου;;; Δε τα ξέρω, πότε πήγατε στρατό κύριοι;;;; :P:chinese::chinese::chinese:

Εμείς είχαμε κρύα σάντουιτς Panini (είχε ένα ωραίο με κοτομπουκιές) και κρουασαν σοκολάτας Dolce :P

Panini είχα κι γω Στέλιο, ήμουν 294 στο μεγάλο πεύκο και μετά Βόλο στο 505 ταγμα πεζοναυτών yo :thumbup:

amateur666
01-11-16, 01:12
Ελδυκ 3/1 στο τσερι ησουν μοναδα πυροβολικου?!
Η 5η ΕΜΑ οντως καλο γυμναστηριο,
35μκ δεν αξιζει αμα ειναι να πας μονο για γυμναστικη...πρωτον σιγα την γυμναστικη και δευτερον πολυ πρηξιμο για το τιποτα. Μοναδα καταδρομεων με g3 κλαιω :P
5η εμα ημουν ρε τεθωρακισμενα στο μαθιατη ....εμεις εκει να δεις πηγαινανε οι φυλακες συννεφο την τελευταια διετια π ηταν ο βασιος διοικητης στρατοπέδου

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

procop
01-11-16, 17:29
φιλε πασσατ

procop
01-11-16, 17:30
[QUOTE=procop;875841]φιλε passat..
εγω στην θεση σου θα κοιτουσα να περασω καλα γενικα στο στρατο..αν εχεις κανα βυσμα να πας καπου καλα οπου θα εχεις λιγες υπηρεσιες εισαι πενα

πχ εγω στα Γρεβενα που ειχα παει 2η μεταθεση, ειχα καθε μερα υπηρεσια και κοιμομουν μετα βιας 4-5 ωρες..με αποτελεσμα να κανεις 2 τερατια γευματα κι να νιωθεις αυπνος..σε καμια περιπτωση οταν ειχα εξοδο δηλαδη 1 στις 6 μερες, δεν σκεφτομουν την προπο.
το μονο π εκανα ειναι πους απς κατα καιρους οταμ εισ ορεξη..το ειχα δει ως challenge πχ να ανεβασω τις επαναληψεις.

προπονηση εκανα 4-5 φορες οσο ημουν στρατο.
φαγητο μπορεις να προσεχεις τι τρως, και αν εχεις και οικονομικη ανεση ειναι οκ.

ειδικα ν πας σε φυλακιο, μπορεις να κανεις καθε μερα τρεξιμο, πους απς και αν εισα τυχερος και εχει κανα μονοζυγο θα εισαι πενα..εγω ειχα παρει τις λαβες πους απς μετα απο ενα διαστημα και εκανα στηθος, τρικεφαλα (κλειστα)

οταν ηρθα Αθηνα, εκει σταματησε ο στρατος..ημουν ατην σχολη αξιωματικων νοσηλευτικης και ειχα 5 εξοδους ανα εβδομαδα.. ειχε κςι γυμναστηριο γαματο..εκει εκανα τις λιγες προπο π αναφερω πιο πανω.

ειδα πτωση στο σωμα μου, αλλα αυτο που καταφερα ειναι να μην βαλω πνω μου κιλα..εβαλα περιπου 3 κιλα.
μεσα σε 3 μηνες που απολυθηκα, το σωμα μου ηρθε στα φυσιολογικα τους επιπεδα