PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαγείρεμα με αντικολλητικό



Antonio
09-04-07, 16:09
Όταν μαγειρέυται στο αντικολλητικό βάζετε κάτι για να μην κολλήσει το φαγητό(π.χ. νερό,λάδι) ή δεν χρειάζεται? Το ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναμαγειρέψει με αντικολλητικό. Τώρα θα πάω να αγοράσω ένα...

BRaWNy
09-04-07, 16:26
Εγω δεν βάζω τίποτε και δεν χρειάζεται, για αυτό λέγεται και αντικολλητικό, είναι φτιαγμένο να μην κολλάει χωρις να βαζεις τίποτε.
Να προσέχεις κατα το οποιοδήποτε ψήσιμο κ.λ.π. να μην το "χαρακώσεις" με άλλο σκεύος, π.χ. κουτάλα οr something και χαλάει αυτη η ειδική αντικολλητική επίστρωση που έχει.

Antonio
09-04-07, 17:30
Δλδ και για μαγείρεμα τροφήμων που είναι στεγνά μπούμε να το χρησιμοποιήσουμε σκέτο? Π.χ για να ψήσουμε ένα φιλέτο γαλοπούλας?
Επίσεις εφόσον η επίστρωση είναι ευαίσθητη φαντάζομαι οτι θέλει προσοχή και στο πλύσιμο. Όχι συρματάκια...

Billy
09-04-07, 18:11
γαλοπούλα ποτέ δεν την ψηνεις στο αντικολλητικό,
ή θα την κάνεις βραστή στην κατσαρολα ή στο γκρίλ.

Antonio
09-04-07, 18:38
why not?

έχω δεί κόσμο να την κάνει και στο αντικολητικό

BRaWNy
09-04-07, 18:44
Δλδ και για μαγείρεμα τροφήμων που είναι στεγνά μπούμε να το χρησιμοποιήσουμε σκέτο? Π.χ για να ψήσουμε ένα φιλέτο γαλοπούλας?
Επίσεις εφόσον η επίστρωση είναι ευαίσθητη φαντάζομαι οτι θέλει προσοχή και στο πλύσιμο. Όχι συρματάκια...
Ναι σε όλα

BRaWNy
09-04-07, 18:45
γαλοπούλα ποτέ δεν την ψηνεις στο αντικολλητικό,
ή θα την κάνεις βραστή στην κατσαρολα ή στο γκρίλ.
Κι όμως και στο αντικολλητικό γίνεται και είναι και πιό βολικό

anastasisk
09-04-07, 19:31
Εχω να προτεινω και ενα αλλο πολυ καλο σκευος το οποιο με εχει βοηθησει παρα πολυ στο μαγειρεμα.Ειναι αντικολλητικο τηγανι σε τετραγωνη μορφη ομως με γραμμωσεις επνανω οπως ειναι η σχαρα οποτε ειναι σαν να ψηνεις.Προσωπικα εμενα την γαλοπουλα και το κοτοπουλο (φιλετο) με παιρνει κανα 10λεπτο το πολυ να τα ψησω εκει.

Billy
09-04-07, 19:54
γαλοπούλα ποτέ δεν την ψηνεις στο αντικολλητικό,
ή θα την κάνεις βραστή στην κατσαρολα ή στο γκρίλ.
Κι όμως και στο αντικολλητικό γίνεται και είναι και πιό βολικό

βολικό σιγουρα ειναι αλλα το τιγάνισμα εχει και πολλά αρνητικά, οπως ολα τα υγρα, λιπη κλπ θα μεινουν μεσα στο τιγάνι ενω στην σχαρα το φιλετάκι θα στραγγισει και δεν θα φας και τα περιττα υφρα, λιπη.
ειπα κι'εγώ να βάλλω λιγο χρωμα, λόγω Πάσχα.

BRaWNy
09-04-07, 20:02
Ρε συ Billy, ποιά υγρά και ποιά λίπη?
Το φιλέτο στήθος γαλοπούλας και κοτόπουλου, δεν βγάζει υγρά και γίνεται όπως στο γκρίλ.
Ούτε και βέβαια έχει περιττά λίπη, αν είναι δυνατόν.
Δεν έχει καθόλου αρνητικά και αν το θες και αφράτο, το τηγανίζεις στο αντικολλητικό σκεπασμένο με ένα καπάκι κατσαρόλας.


Υ.Γ.Δεν μου αρέσει να με αντιγράφουν

jiujitSu
09-04-07, 20:37
αντικολλητικο χαρτι ή σκευος ?

v@g
09-04-07, 20:57
Όλα στο αντικολλητικό!! Από κοτόπουλο μέχρι μπριζόλα και ψάρια και ομελέτα και και και...

Billy
09-04-07, 21:55
αν θέλεις να διαπιστωσεις αν το κοτοπουλο ή η γαλοπούλα βγάζει υγρά απλά ψηστα στο γκριλ και βάλε ένα ταψάκι απο κάτω να δεις τι θα βγάλει το οποίο θα φας αν το κάνεις στο αντκολλητικό.

BRaWNy
09-04-07, 22:09
Billy δεν χρειάζεται να το συζητήσω άλλο, πιστεύεις ότι δεν έχω ψήσει ποτέ σε γκρίλλ?
Δεν είμαι αρχάριος στα ψησίματα.

BRaWNy
09-04-07, 22:11
αντικολλητικο χαρτι ή σκευος ?
Για σκεύος λέμε

Billy
09-04-07, 22:14
οποτε ψηνω βγάζει πολύ "βρωμιά' στο ταψάκι,
τεσπα,

top_gun
10-04-07, 04:27
και εγώ όλα στο αντικολλητικό τα φτιάχνω!

wolf
10-04-07, 04:39
Εννοειται.Εγω ενα τεφαλ τσιμπησα κ ειναι πολύ πρώτο.Οι ομελέτες γλιστράνε στην κυριολεξια..Σπανια ρίχνω κ πολύ πολύ λίγο λαδάκι.Οσο για μαυρίσματα κ κολλήματα ουδέν λόγος κ το πλυσιμο ειναι κανονικό "ανεκδότο"...Κουτάλια κ πηρο΄υνια μόνο ξυλινα ή πλαστικα γιατι οντως χαλάει...

Gasturb
10-04-07, 04:45
Εγω ενα τεφαλ τσιμπησα

Πολλές διαφημίσεις βλεπεις Wolf εκεί στην 120 ΠΜ..

http://www.youtube.com/watch?v=YJ9lEmXhw4A

:green:

Gt

wolf
10-04-07, 04:53
Εγω ενα τεφαλ τσιμπησα

Πολλές διαφημίσεις βλεπεις Wolf εκεί στην 120 ΠΜ..

http://www.youtube.com/watch?v=YJ9lEmXhw4A

:green:

Gt
:army2: Πρώτος...Με τετοιες αυπνίες k σύ κ γω αντε να παράξει το σώμα μας ορμόνες Gasturbo...
Αντε νανοίξουν αυριο τα σιδεράδικα γιατι βαρέθηκα... :squat:

Billy
10-04-07, 09:19
Πάντως εγω αντικολλητικό χρησιμοποιώ μόνο για καμιά ομελέτα ή να ζεστάνω μπασματι σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες γιατί σε υψηλότερες υπάρχει πρόβλημα με το τεφλόν αν δεν ειναι DuPont.

ouzo
10-04-07, 11:40
Τα δικά μου αντικολλητικά, κολλάνε. Προφανώς παίζει ρόλο η ποιότητα του σκεύους. Έτσι καταφεύγω σε άλλες μεθόδους όπως ο ατμομάγειρας και το κοινό πυρέξ στον φούρνο με λίγο νερό.
Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε να βάλω λίγο νερό στο αντικολλητικό τηγάνι για να μην έχω πρόβλημα.

Billy
10-04-07, 13:38
Σαφως και παίζει ρόλο η ποιότητα της επίστρωσεις, οπως ειπα προηγουμενως αν το τεφλόν δεν ειναι της Dupont τοτε έχει πολυ χαμηλοτερο σημειο ρευστοποίηεις και γενικά να τρως υγρό τεφλόν δεν ειναι και ότι το καλύτερο για την υγεία σου.

Ο ατμομάγειρας ειναι καλή λύση για κοτόπουλο αλλά θέλει πολύ βρασιμο για να μην μεινουν υπολείματα σαλμονέλας,
Το πυρεξ στο φουρνο ειναι καλο αν το κοτοπουλάκι ειναι λιγι υπερυψωμένο και δεν ακουμπάει στον πάτο του πυρέξ και έτσι αφηνει περιθόριο να βγουν τα διαφορα υγρά.
Πάλι ομως κατα την γνωμη μου το καλυτερο απ'όλα ειναι σχάρα.

asdf
10-04-07, 15:33
Οδηγιες προς ναυτιλομενους.... Πηγαινεται σε ενα Vefas House η σε ενα Cook Shop και αγοραζετε ενα αντικ/κο τηγανι το οποιο και με συρμα να το καθαρισεις δεν γρατζουνιεται ΠΟΤΕ, νομιζω οτι εχει και ισοβια εγγυηση... Μπορει να ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη αλλα αμα μαγειρευτε συνεχεια σε ενα αντ/κο τηγανι φτηνιαρικο θα σας κρατησει γυρω στο εξαμηνο και μετα θα αρχιζει να φθειρεται...οποτε κανεται και αποσβεση

Antonio
11-04-07, 14:25
Λοιπόν επαναφέρω το θέμα γιατί χρειάζομαι γνώμες. Αν θέλει κάποιος mod ας αλλάξει τον τίτλο σε: "όλα για τα αντικολλητικά" ή "τα πάντα για τα αντικολλητικά". :)

Πήγα σήμερα να κοιτάξω για αντικολλητικό μιας και βρέθηκα στο κέντρο. Μπαίνω σε ένα μαγαζάκι λοιπόν "cooking shop" ή κάτι παρόμοιο. Γεία σας λέω για αντικολλητικό ψάχνω. Είχε διάφορα μεγέθη και διάφορες μάρκες. Μου δείχνει το πιο μικρό - 20cm διάμετρο- μάρκα μ'έκαψες 20 γιούρος. Πάμε στα 24cm 40 και στα 24 και γνωστή μάρκα 60!!!

Έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό και έφυγα!Συνεχίζω τις δουλειές και το μεσημεράκι γυρνώντας στο σπίτι σταμάτησα από το ζούπερ μαρκετ να πάρω κανα δυο μπινελίκια και όπως έψαχνα στα ράφια... τσούπ βλέπω μπροστά μου κάτι αντικολλητικά με 10 ώς 18 γιούρος και tefal παρακαλώ!! Να χτυπήσω από το μάρκετ ή θα είναι τπτ μούφα από china? Εσείς πόσο το πήρατε??

Billy
11-04-07, 14:53
Τα αντικολλητικά εχουν μια επίστρωση από Τεφλον,
το Τεφλόν ειναι ένα χημικό που εχει ανακαλυψει η DuPont (μεγάλη χημική εταιρία),
το Τεφλον της DePont λειώνει στους περιπου 350C,
το τεφλόν οσο ειναι σε στερεα μορφή δεν υπάρχει πρόβλημα,
οταν λείωσει υπάρχει πρόβλημα επειδή ειναι καρκινογόνο.

Εκτός από την DePont έχουν κατασκευάσει και άλλες εταιρίες Τεφλόν το οποίο ομως δεν εχει στανταρτοποιηθεί και γενικά δεν υπάρχουν στοιχεια σε ποσους βαθμούς λειωνει.
Εκει ειναι το πρόβλημα.

Εγω χρησιμοποιώ αντικολλητικό μονο για ομελετιτσες και να ζεσταίνω ηδη μαγειρεμένο φαγητο, επειδή δεν χρειάζεται υψηλη θερμοκρασία.

Gasturb
11-04-07, 15:24
Τα αντικολλητικά εχουν μια επίστρωση από Τεφλον,
το Τεφλόν ειναι ένα χημικό που εχει ανακαλυψει η DuPont (μεγάλη χημική εταιρία),
το Τεφλον της DePont λειώνει στους περιπου 350C,
το τεφλόν οσο ειναι σε στερεα μορφή δεν υπάρχει πρόβλημα,
οταν λείωσει υπάρχει πρόβλημα επειδή ειναι καρκινογόνο.

Εκτός από την DePont έχουν κατασκευάσει και άλλες εταιρίες Τεφλόν το οποίο ομως δεν εχει στανταρτοποιηθεί και γενικά δεν υπάρχουν στοιχεια σε ποσους βαθμούς λειωνει.
Εκει ειναι το πρόβλημα..

ΠΕνδειαφέρον τα στοιχεία σου, μπράβο Billy

Gt