PDA

Επιστροφή στο Forum : Casein Protein (ΟΝ)



wolf
10-04-07, 05:03
Casein Protein 100% (ΟΝ)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=10904&stc=1&d=1274032749




Optimum Nutrition
100% Casein Protein, Banana Cream
2 lb.
Nutrition Facts
Serving Size: 1 Heaping Scoop (32g)
Servings Per Container: 28
Amount
Per Serving % Daily
Value*
Total Calories 120
Calories From Fat 5
Total Fat 0.5 g 1%
Saturated Fat 0 g 0%
Trans Fat 0 g
Cholesterol 10 mg 3%
Sodium 45 mg 2%
Total Carbohydrates 4 g 1%
Dietary Fiber 1 g 4%
Sugars 1 g

Show Net Carbs
Net Carbs
Minus Fiber

3

g

Protein 24 g
Vitamin A 0%
Vitamin C 0%
Calcium 50%
Iron 2%
L-Leucine 2129 mg
L-Isoleucine 1312 mg
L-Valine 1609 mg
L-Lysine 1822 mg
L-Methionine 644 mg
L-Phenylalanine 1144 mg
L-Threonine 1039 mg
L-Tryptophan 292 mg
L-Alanine 664 mg
L-Arginine 866 mg
L-Aspartic Acid 1589 mg
L-Cystine 79 mg
L-Glutamic Acid (and precursors) 4950 mg
L-Glycine 510 mg
L-Histidine 688 mg
L-Proline 2421 mg
L-Serine 1396 mg
L-Tyrosine 846 mg
*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet.
Ingredients: Protein blend (micellar casein, calcium caseinate), natural and artificial flavors, inulin, lecithin, gum blend (cellulose gum, xanthan gum, carrageenan), sucralose, malic acid, aminogen yellow #5.


Σημερά θα κάνω την παραγγελία μου,πρωτη φορά παίρνω κατοστάρα καζεινη.Την εχει παρει-δοκιμάσει κανένας?Πώς την πήρατε,σκέτη με νερό,με γάλα,αναμεμειγμένη με κάποια whey?Γεύση? :???:

Gasturb
10-04-07, 05:06
Η δεύτερη κατά προτιμήση για μένα μετά την πιο φτηνή κ καλύτερη Reflex - Nutritional profile καλούτσικο - γεύσεις καλές

Gt

billys15
10-04-07, 14:19
wolf νομιζω οτι δεν αναμιγνυεται ευκολα η συγκεκριμενη.Και γινεται καπως ρευστη,αρα για καλυτερα βαλε πιο πολυ νερο.Οποτε να ξερεις και να μην τρομαξεις.Δεν ειμαι σιγουρος αν οντως ειναι ετσι,οποτε αν καποιος εχει δοκιμασει αυτη της ΟΝ ας μας πει.

Gasturb
10-04-07, 15:24
Όλες τις καζεϊνες με νερό οπότε κ με αυτή κανένα πρόβλημα

Gt

asdf
10-04-07, 15:36
Eγω που την χρησημοποιω με νερακι εχω καταληξει στην εξης μεθοδολογια : Παντα το σεικερ πληρως στεγνο, πρωτα θα πετας το σκουπ μεσα και μετα θα βαζεις το νερο γιατι αλλιως θα σου κανει γουρμπαλακια και να μην ξεχασω (το μισο σεικερ μαξ να γεμιζεις) και διχτακι και εισαι compete.

Gasturb
10-04-07, 15:44
και διχτακι

Το διχτάκι 100% άχρηστο, το πετάω κάθε φορά που αγοράζω καινούργιο shaker.

Gt

wolf
10-04-07, 21:14
Βασικά την εχει το store του site γιαυτο δεν πήγα για Reflex,τώρα για το shaker δεν εχω πρόβλημα γιατι ειμαι φαν των μίξερ για φραπέ...Κ κάτι αλλο.εμαθα πως θα ανέβουν τα προιόντα της Optimum οπότε δεν το πολυσκέφτηκα..Νεράκι του θεου λοιπον,θενξ

winny
10-04-07, 21:21
και διχτακι

Το διχτάκι 100% άχρηστο, το πετάω κάθε φορά που αγοράζω καινούργιο shaker.

Gt

Το δυχτακι Γκας χρησιμευει οταν εχεις βαλει παγο στο ροφημα και δεν θες να φτανει στην τρυπα οταν πινεις... :army2:

wolf
10-04-07, 21:32
Προσωπικά πιστευω πως το σεικερ γενικα ειναι οταν θες να το πιεις αμεσα μετα την γυμναστική στο gym ή οταν δεν υπάρχει κοντά ενα σεικερ,δεν μπορω να καταλάβω γιατι αλλο μπορει να το χρησιμοποιει κάποιος - εκτος κ αν δεν εχει μιξερ φραπέ αφου ποτε δεν πρόκειται να το διαλυσει πιο καλά.Οσο για το πάγο μπορείς να πάρεις κρύο νερό..

asdf
10-04-07, 22:32
και διχτακι

Το διχτάκι 100% άχρηστο, το πετάω κάθε φορά που αγοράζω καινούργιο shaker.

Gt

Για την συγκεκριμενη πιστεψε με οτι χρειαζετα και ειδικα σε περιπτωση που καποιος ειναι ιδιοτροπος και δεν θελει σβολους στο ροφημα του... :twisted:

Gasturb
11-04-07, 01:31
asdf έχω χρησιμοποιήσει την ΟΝ κ χωρίς κ ποτέ κανένα πρόβλημα

Gt

Gasturb
11-04-07, 01:32
και διχτακι

Το διχτάκι 100% άχρηστο, το πετάω κάθε φορά που αγοράζω καινούργιο shaker.

Gt

Το δυχτακι Γκας χρησιμευει οταν εχεις βαλει παγο στο ροφημα και δεν θες να φτανει στην τρυπα οταν πινεις... :army2:

Για το πάγο να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει πότε οπότε έχεις δίκιο, τώρα για το δεύτερο το πίνω άνετα - άσε που στο καθάρισμα ήταν μπελάς

Gt

Levrone
22-04-09, 08:52
την εχω χρησιμοποιησει, κλασσικο προιον ΟΝ..απλα μια συμβουλη, πρωτα νερο, μετα καζεινη και μετα μπλεντερ, αλλιως ξεχαστε το..στην αρχη πριν χρησιμοποιησω μπλεντερ ετρωγα τη σκονη κομματια μαζι με το νερο.. αλλα μετα μια χαρα..και ξυπνας πρωι και δε νιωθεις σταλια πεινα..απλα και ωραια πραγματα..

peris
22-04-09, 09:51
http://forum.bodybuilding.gr/images/undergroundstyle/statusicon/post_old.gif 11-04-07, 01:32 ξεθαμα και αυτο:lol::roll::roll::shock::clown2:





νατος ο slaine 2 :lol::lol::lol::lol: πλακα σου κανω μη το παρεις στραβα:welcome::toast:

philipposmich
22-04-09, 13:58
Πολυ καλη πρωτεινουλα και με νερο αλλα και με γαλα (καμμια φορα). Μη διστασεις να την αγορασεις. Ισως και μισο σκουπ μαζι με τη μεταπροπονητικη whey πρωτεινη να μην εκανε κακο.

Levrone
25-04-09, 18:00
http://forum.bodybuilding.gr/images/undergroundstyle/statusicon/post_old.gif 11-04-07, 01:32 ξεθαμα και αυτο:lol::roll::roll::shock::clown2:





νατος ο slaine 2 :lol::lol::lol::lol: πλακα σου κανω μη το παρεις στραβα:welcome::toast:

εννοειται δεν το παιρνω στραβα, απλα δυστυχως ξερω που μενεις οπως ξερω και το αυτοκινητο που κυκλοφορεις!!!!!!!!!:toast:

beefmeup
28-03-12, 13:31
ας γραψω 5 πραγματα για καποια συμπληρωματα που δοκιμασα προσφατα..

λοιπον,ενα κουβα του κιλου απο δαυτη γευση κρεμα/μπισκοτο.
πολυ καλη διαλυτοτητα,ειτε με φραπιερα ειτε με κουταλι σε ποτηρι με νερο.
κολωδης υφη λογω καζεινης,κ σιγουρα θελει περισοτερο νερο γιατι αλλιως γινεται πολυ παχυρευστη..

ελαφρια στο στομαχι/πεπτικο παρολο που εχει μεσα διογκωτικα..βασικα δεν με πειραξε καθολου σε σχεση με αλλες..

sofos
28-03-12, 14:09
ας γραψω 5 πραγματα για καποια συμπληρωματα που δοκιμασα προσφατα..

λοιπον,ενα κουβα του κιλου απο δαυτη γευση κρεμα/μπισκοτο.
πολυ καλη διαλυτοτητα,ειτε με φραπιερα ειτε με κουταλι σε ποτηρι με νερο.
κολωδης υφη λογω καζεινης,κ σιγουρα θελει περισοτερο νερο γιατι αλλιως γινεται πολυ παχυρευστη..

ελαφρια στο στομαχι/πεπτικο παρολο που εχει μεσα διογκωτικα..βασικα δεν με πειραξε καθολου σε σχεση με αλλες..

beef αυτη δεν εχει λακτοζη μεσα?:unsure:

beefmeup
28-03-12, 14:20
το οτι ειναι καζεινη δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει κ μεγαλα ποσοστα λακτοζης..
αν εχει μεσα μεγαλα ποσοστα σε miscelar καζεινη,εχει λιγους υ/ες..η λακτοζη ειναι υ/ας..οποτε.

αυτη εδω εχει 3γρ ανα σκουπ..
το γαλα 1.5% εχει περιπου 11γρ ανα ποτηρι(250 μιλι)..

sofos
28-03-12, 14:32
το οτι ειναι καζεινη δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει κ μεγαλα ποσοστα λακτοζης..
αν εχει μεσα μεγαλα ποσοστα σε miscelar καζεινη,εχει λιγους υ/ες..η λακτοζη ειναι υ/ας..οποτε.

αυτη εδω εχει 3γρ ανα σκουπ..
το γαλα 1.5% εχει περιπου 11γρ ανα ποτηρι(250 μιλι)..

σωστος συμφωνω σ αυτο,απλα θυμαμαι παλιοτερα που λεγες για καποιες concentrate/isolate οτι σε πειραζουν λογο λακτοζης,γι αυτο το ρωτησα...

beefmeup
28-03-12, 14:35
για τα μπλεντ,μαλλον θα διαβασες..μια ζωη κονσε/ισο επερνα λογω του προβληματος..αυτες που με πειραζαν τελικα ηταν μαλλον λογω προσθετων αποτι δειχνει κ οχι λακτοζης..

κ αυτη εδω μετα φοβου την ξεκινησα,μιας κ μου την εδωσαν τσαμπα..αλλα ολα οκ..

sofos
28-03-12, 14:36
για τα μπλεντ,μαλλον θα διαβασες..μια ζωη κονσε/ισο επερνα λογω του προβληματος..αυτες που με πειραζαν τελικα ηταν μαλλον λογω προσθετων αποτι δειχνει κ οχι λακτοζης..

κ αυτη εδω μετα φοβου την ξεκινησα,μιας κ μου την εδωσαν τσαμπα..αλλα ολα οκ..

ααα οκ then :thumbup:

and345
09-04-13, 17:11
ξεθαβω το θεμα μιας που τωρα για πρωτη φορα πηρα καζεινη.
απο διαλυτοτητα με κρυο νερο δεν μπορω να πω οτι ηταν τελεια γιατι αφηνει σβολους.
πηρα γευση μπανανα μιας που ηταν η μοναδικη που ειχε και δεν ηξερε ποτε θα εχει αλλη παραλαβη.
εχει πολυ καλη μυροδια αλλα απο γευση απλα καταλαβαινα ενα παχυρευστο νερο.
οταν την χτηπαω στο σεηκερ κανει και τρελο αφρο (με νερο παντα)
και επειδη ειναι παχυ και με σβολους οταν την πινω το καταλαβαινω στον λαιμο και δεν ειναι ωραια αισθηση, μπορω να πω οτι οταν τελειωσει δεν νομιζω να παρω αλλη...
το θετικο ειναι οτι οταν την περνω κανα μισαωρο πριν τον υπνο, δεν ξυπναω ποτε με γουργουρηματα :P και με κραταει μεχρι το πρωι ανετα χωρις να πεινασω

sanitarium20
15-04-13, 09:15
Μπορεί κανείς να μου πει ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές αυτών των πρωτεινών από τις whey; Και δεν εννοώ στα συστατικά. Αυτό είναι προφανές. Εννοώ στο πότε τις παίρνουμε και τι αποτελέσματα έχουν;
Γιατί παίρνω την whey της on, ενώ διαβάζω πολύ συχνά και για αυτή εδώ και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι πραγματικά κάνει..

panakos
15-04-13, 09:45
οι whey πρωτεινη ειναι αμμεσα απορροφήσιμη ειναι αυτες ειναι σταδικαης απελευθερωσης...οι καζεινες καταναλωνονται συνηθως βραδυα ή οταν για παραδειγμα δεν μπορεις να κανεις ενα γευμα...

sanitarium20
15-04-13, 09:48
Μάλιστα. Και σε τι προγράμματα γυμναστικής προτείνεται η καθεμία; (πχ όγκο γράμμωση κλπ)

panakos
15-04-13, 09:56
σε ολα τα προγραμματα γυμναστηικης...:toast:

sanitarium20
15-04-13, 10:19
Ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas kou
16-08-13, 13:31
καλησπερα σας,θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις,σκευτομαι για πρωτη φορα να παρω κασεινη(εχω καταληξει σ αυτην)
σε τι θα με βοηθησει μια τετοια πρωτεινη?
καθε ποτε πρεπει να τη περνω?
μπορω να την συνδιασω με ισολειτ?

MikePalier
16-08-13, 14:43
Η καζεινη ειναι ιδανικη για να την παιρνεις πριν τον υπνο εφοσον ειναι πολυ αργης απορροφησης, αλλα και μεσα στην μερα μπορεις να την παιρνεις αν εχεις μεγαλο κενο αναμεσα στα γευματα σου

kostas kou
16-08-13, 15:14
Η καζεινη ειναι ιδανικη για να την παιρνεις πριν τον υπνο εφοσον ειναι πολυ αργης απορροφησης, αλλα και μεσα στην μερα μπορεις να την παιρνεις αν εχεις μεγαλο κενο αναμεσα στα γευματα σου

βραδινο τρωω γυρω στις 9 με 10 και κοιμαμαι στισ 1το βραδυ δηλαδη πρεπει να πινω ενα σκουπ ακριβως πριν πεσω για υπνο?
δεν παιζει ρολο αμα κανω ογκο η γραμωση ε?

Mikekan
16-08-13, 18:16
Μισή ώρα πριν τον ύπνο.

Όχι δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

kostas kou
28-08-13, 13:23
την παρελαβα σημερα,σκοπευω να περνω ενα σκουπ το βραδι 30' λεπτα πριν κοιμηθω...
περνω και προτεινη (της leofit)ενα σκουπ για δεκατιανο και ενα στι 18:00 καπακι μετα την προπονηση,μπορω να περνω και ενα σκουπ κασεινη μαζι με το πρωινο μου(8 το πρωι) η ειναι υπερβωλη με 2 σκουπ προτεινη που περνω?

Mikekan
28-08-13, 13:43
Eίναι υπερβολή, να τρως ένα καλό πρωινό.

Lainus
21-11-13, 13:04
Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση... Η casein είναι καλύτερο να λαμβάνεται ως 1 σκουπ πριν τον ύπνο ή ως μισό σκουπ πριν τον ύπνο και άλλο μισό ενδιαμέσου του ύπνου (ξυπνητήρι-->1/2 σκουπ-->ξανά ύπνος). Κυρίως ρωτάω από τη σκοπιά καλύτερης δυνατής απορρόφησης-μεταβολισμού.

kostas_ntoum
21-11-13, 13:35
Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση... Η casein είναι καλύτερο να λαμβάνεται ως 1 σκουπ πριν τον ύπνο ή ως μισό σκουπ πριν τον ύπνο και άλλο μισό ενδιαμέσου του ύπνου (ξυπνητήρι-->1/2 σκουπ-->ξανά ύπνος). Κυρίως ρωτάω από τη σκοπιά καλύτερης δυνατής απορρόφησης-μεταβολισμού.

Προτιμάμε αυτό το συμπληρωμα για να μοιράζει αμινοξέα στον οργανισμό μας για περισσότερες ώρες που σημαινει ένας μεσος ασκούμενος είναι καλύμένος με μια δόση πριν τον υπνο.Διαφορετικά δεν νθα υπήρχει τόση διαφορά με την whey εάν υπήρχε η δυνατότητα ναι παιζει ξυπνητηρι.

Lainus
21-11-13, 13:48
Δηλαδή η σταδιακή παροχή καλύπτει το 7-8ωρο του ύπνου? Είχα σκεφτεί το σπάσιμο ανα 4ωρο...

stone garden
21-11-13, 13:57
καλυπτει ναι και που να σηκωνεσαι τωρα μεσα στη νυχτα να πινεις πρωτεινη αναγουλα θα σου ρχετε απτον υπνο.

RAMBO
21-11-13, 14:02
Παιδια 7 ωρες δεν νομιζω να αντεχει :unsure:

totis
21-11-13, 14:30
Παιδια 7 ωρες δεν νομιζω να αντεχει :unsure:\
Με τιποτα το ανωτερο 3 με 4 ωρες..........

beefmeup
21-11-13, 14:38
check εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23168-Καταναλωση-πρωτεινης-πριν-τον-υπνο-κ-μυικη-αναρρωση-κατα-το-βραδυ.) κ εδω. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17529-Πρωτείνη-ορού-γάλακτος-ή-καζείνης)

Ίων Δραγούμης
21-11-13, 14:41
Παιδια 7 ωρες δεν νομιζω να αντεχει :unsure:

Αντέχει γιατί ο οργανισμός είναι σε καταστολή... κοιμάααταιιιι.... και όλα δουλεύουν χαλαράαα.... :P :P είναι και περιπτωσάρα η καζεΐνη,άρα νομίζω είσαι κομπλέ..

RAMBO
21-11-13, 14:41
Ωραιος beef ευχαριστουμε:thumbup:

Lainus
21-11-13, 14:57
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! Καλή δύναμη σε όλους!

Mikekan
22-11-13, 08:20
Ε όχι ρε παιδιά και να ξυπνάμε να πίνουμε καζεινη, αυτό ειναι υπερβολή, δεν θα κατέβουμε και στο Olympia. Πιο πολυ ανάγκη εχει οργανισμός σας ενα καλό συνεχόμενο ύπνο παρα καζεινη κατα τη διάρκεια της νύχτας.

Source Of Energy
27-11-13, 18:43
Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση... Η casein είναι καλύτερο να λαμβάνεται ως 1 σκουπ πριν τον ύπνο ή ως μισό σκουπ πριν τον ύπνο και άλλο μισό ενδιαμέσου του ύπνου (ξυπνητήρι-->1/2 σκουπ-->ξανά ύπνος). Κυρίως ρωτάω από τη σκοπιά καλύτερης δυνατής απορρόφησης-μεταβολισμού.

Δεν ειναι απαρετητα λαθος αν εβαζες ομως δευτερη δοση (1/2) scoop ενδιαμεσα του υπνου σου θα σε καθυστερουσε αρκετα στην αφομειωση, απο την αποψη οτι θα ξυπνουσες το πρωι και θα ενιωθες φουσκωμα. Μια πληρης δοση θα σε κρατησει περιπου για 6ωρο( εχει να κανει και με τον μεταβολισμο σου)! Αν οντως ξυπνας καθε βραδυ ενδιαμεσα και διακοπτεις τον υπνο σου μπορεις να παιξεις και με πολλαπλων πηγων που θα σε κρατησει καπως λιγοτερο και θα σου μοιρασει στο χρονικο διαστημα που θες τα απαρετητα αμινοξεα! Ποια casein περνεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-06-16, 20:20
Δεν ξερω τι ''κολλημα'' εχω φαει αλλα παντα προτιμουσα πρωτεινες πολλαπλων πηγων οταν θελω πιο αργη αφομοιωση ,εναντι της Καζεινης.
Δοκιμη ομως επροχτες το βραδυ ενα φακελακι δειγμα βανιλια της εν λογω πρωτεινης κ ξετρελαθηκα με την γευση της κ την κρεμωδη υφη της.
Δεν θα πω βεβαια για μυικη αποκατασταση:P ,αλλα κ η διαλυτοτητα με νερο ηταν τελεια κ κανενα φουσκωμα κατα την διαρκεια του υπνου.
Μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησω τις αποψεις μου για τις καζεινες ,ισως ομως η συγκεκριμενη να μου αρεσε μια κ δεν εχω ιδιαιτερη πηρα γι αυτες.

*Τα παλαιοτερα χρονια προ Whey που κυριαρχουσαν οι Milk Protein κ εχω παρει τονους απο αυτες;) ,εχουν περιπου την ιδια διατροφικη βαση κ φιλοσοφια;

LuNaT1C
14-01-17, 03:42
Παλιό το θεματάκι αλλά μόλις έφτασε στα χέρια μου ένα κουβαδάκι με γεύση ΣΟΚΟΛΑΤΑ
Η επιλογή της έγινε μετά από δείγμα που δοκίμασα και ήταν ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ έχω πιει ποτέ μου
Διαλυτότητα μου φαίνεται πολύ καλή... πρέπει να έχει βελτιωθεί η σύσταση? απο τα αρχικά πόστ που διάβασα *(είναι και αρκετά παλιά βέβαια)
Κάθεται μια χαρά στο στομάχι

ΑΘΛΗΤΗΣ
21-08-17, 10:16
Δυνατή προσφορά αυτές τις μέρες στον ΑΘΛΗΤΗ στη μικρή συσκευασία των 450g εδώ. (https://athlitis.gr/simpliromata/proteines/casein-450-gr-optimum/)