PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα και συμβουλές



XIII
13-08-10, 00:18
Γεια σε όλους, ειμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Είμαι 20χρονών και πριν 1μήνα πήρα την απόφαση να αλλάξω ρότα και να βελτιώσω το σώμα μου και τις διατροφικές μου συνήθειες...Ο Σκοπός μου ειναι κατα βάση να χάσω λίπος και να σφήξω καθώς λόγω μιας παλιά διαιτάς (Βασικα δεν έτρωγα καθόλου) αδυνάτισα απότομα και μπορεί να έγινα λεπτός αλλα απέχτησα πολύ λίπος και έχασα μύς...απο τότε πήρα μύς αλλα το λίπος έμεινε...Ξεκίνησα με το εξής πρόγραμμα με 6 γευματα καθημερινώς...

πρωινό...nestle fitness ολικης αλεσεως με γάλα 0% η ελαφρύ 2%
σνακ... φρούτα ή αμύγδαλα ή δυο φέτες καπνιστή γαλοπούλα
Μεσημεριανό....Καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής άλεσης ή τόνος ή κρεας με χαμιλά λιπαρά
Σνάκ....το ίδιο συνηθως με το σνακ μετα το πρωινό
Βραδινό....κοτόπουλο με καστανό ρύζι, κεφτέδες απο κρέας με χαμιλά λιπαρά με μαυρο ψωμί ή ψάρι ή μακαρόνια ολικής άλεσης
Σνάκ...φρούτα

Να διευκρινύσω οτι το πρόγραμμα λέει οτι ένα γευμα την εβδομάδα μια συγκεκριμένη μέρα μπορώ να φάω οτι θέλω ( πίτσες,σουβλάκια κτλπ).
Οπως είπα κάνω το συγκεκριμένο πρόγραμμα 1 μήνα τώρα κάνοντας προπόνηση διαλυματική (δηλαδή με πολύ λίγο διάλειμα μεταξύ των ασκήσεων) για όλο το σώμα και το σάββατο κάνω μόνο κοιλιακούς. (χρησιμοποιώ 5κιλα βαράκια)
Τις υπολοιπες μέρες την εβδομάδα ή πηγαινω για μπάσκετ ή δεν κάνω τίποτα

Τώρα οι προβηματισμοί μου:
Θέλω να εντάξω σκόνη ορου γαλακτος στο πρόγραμμα μου για καλύτερα αποτελέσματα...σκέφτομαι για την "COMPLETE WHEY / 908 gr (WARRIORLAB)"
,διαβασα στο φορουμ για τις πρωτείνες αλλα θα ήθελα μια γνώμη για την συγκεκριμένη η αν προτείνεται καποια άλλη...επίσης καθώς λέω να την πίνω με γάλα δεν ξέρω ακριβώς σε πιο γεύμα να την βάλω...σκεφτόμουν για το σνακ μετα το μεσημεριανό και μετα την προπόνηση αλλα λόγω απειρίας δεν ξέρω....Να προσθέσω οτι προπόνηση κάνω μετά το μεσημεριανό

Ένα ακόμα πρόβλημα που έχω ειναι οτι τον Νοέμβριο φευγω για φαντάρος και δεν ξέρω πως μπορώ να κρατηθώ σε οσο δυνατόν καλύτερη κατάσταση καθώς θα κάνω διαφορετική διατροφή κτλπ...κάποιες συμβουλες θα μου ήταν πολύ χρήσιμες

Τέλος θα ήθελα αν μπορείτε να σχολιάσετε το πρόγραμμα μου

:toast:

TEFAAtzis
13-08-10, 00:20
Ποιος σου εβγαλε αυτο το προγραμμα διαιτολογος???

XIII
13-08-10, 00:26
To βρήκα απο ενα βιβλίος διατροφής

TEFAAtzis
13-08-10, 00:31
δεν μου αρεσει για κανενα λογο.Γραψε και τα στατιστικα σου αν θες ηλικεια,υψος σωματικο λιπος αν ξερεις κτλπ και ξεκινα διαβασε τις διατροφες του φορουμ.Θες να βαλεις πρωτα κιλα και μετα να χασεις λιπος η θες να χασεις λιπος πρωτα και μετα να βαλεις???Εσυ αποφασιζεις

XIII
13-08-10, 00:37
δεν μου αρεσει για κανενα λογο.Γραψε και τα στατιστικα σου αν θες ηλικεια,υψος σωματικο λιπος αν ξερεις κτλπ και ξεκινα διαβασε τις διατροφες του φορουμ.Θες να βαλεις πρωτα κιλα και μετα να χασεις λιπος η θες να χασεις λιπος πρωτα και μετα να βαλεις???Εσυ αποφασιζεις

20χρονών, 1,85 ύψος 86 κιλά. Σωματικό λίπος δεν ξέρω αλλα έχω πολυ σίγουρα Βασικά θέλω να χάσω λίπος πρώτα και μετά σταθερά να βάλω μύς ...βασικά η διαιτα ειναι σύμφωνα με αυτό...http://www.everydiet.org/diet/absdiet ....(ξέχασα οτι στο μεσημεριανό τρώω και σαλάτα με μαρουλι ντομάτα,αγγουρι,καρότο, πιπεριά και βάζω και λιναρόσπορο)

TEFAAtzis
13-08-10, 02:39
δες την διατροφη γραμμωσης που υπαρχει στην αρχικη σελιδα,θα σε βοηθησει να βγαλεις το δικο σου προγραμμα διατροφης

XIII
14-08-10, 17:03
δες την διατροφη γραμμωσης που υπαρχει στην αρχικη σελιδα,θα σε βοηθησει να βγαλεις το δικο σου προγραμμα διατροφης

το διάβασα , δεν μπορώ να πω οτι τα κατάλαβα κ όλα αλλα έφτιαξα ένα..λοιπόν:

1) 70 γραμ βρώμη + whey (500θ)
2)κοτόπουλο + καφέ ρύζι (500θ)
3)κοτόπουλο + βραστή πατάτα + σαλάτα (500θ)
4)γαλοπούλα + σαλάτα (400θ)
5)τόνος + σαλάτα (300θ)
6) whey με γάλα 2% (3008)

καμία γνώμη?

arisfwtis
14-08-10, 17:05
τονος καλο θα ναι να μην τρως καθε μερα γιατι ειναι κοσνερβα
εκτος και αν εννοεις φρεσκο ψαρι

και γαλοπουλα εννοεις το αλλαντικο ετσι?αν ναι βαλε κατι αλλο εκει αντι της γαλοπουλας:toast:

γνωμη μου παντα ετσι:)

XIII
14-08-10, 17:10
τονος καλο θα ναι να μην τρως καθε μερα γιατι ειναι κοσνερβα
εκτος και αν εννοεις φρεσκο ψαρι

και γαλοπουλα εννοεις το αλλαντικο ετσι?αν ναι βαλε κατι αλλο εκει αντι της γαλοπουλας:toast:

γνωμη μου παντα ετσι:)

οχι την κονσέρβα εννοώ αλλα μπορώ να το αντικαταστήσω και με ψάρια...αν διάβασα καλά επιτρέπονται όλα τα ψάρια ε ??? ( διάβασα για σολομό αλλα τον σιχαίνομαι και δν μπορω να τον φάω)

μοσχάρι με χαμιλά λιπαρά ίσως?

arisfwtis
14-08-10, 17:14
μοσχαρι κοτοπουλο ψαρι φρεσκο(αν και με ψαρι δν χορταινεις με τπτ:))
χταποδακι και πιο ευκολο και γρηγορο ασπραδια αυγων:toast:

XIII
14-08-10, 17:21
μοσχαρι κοτοπουλο ψαρι φρεσκο(αν και με ψαρι δν χορταινεις με τπτ:))
χταποδακι και πιο ευκολο και γρηγορο ασπραδια αυγων:toast:

αχά ευχαριστώ ... οπότε θα αντικαταστήσω την γαλοπούλα με μοσχάρι η κοτόπουλο και μερικά γευματα τόνο με ψάρια ... μια ερώτηση μπορώ να συμπληρώνω θερμίδες στα γευματα με αμύγδαλα ??? και μήπως ξέρεις πόσες θερμίδες έχουν τα λαχανικά γιατι έψαξα και δν μπόρεσα να βρώ (π.χ 1καρότο, 1 πιπεριά, 1 φύλο μαρούλι κτλπ)

StopBy
15-08-10, 19:57
πολυ σοβαρα το παιρνεις το θεμα .. δεν χρειαζεται να εισαι τοσο αυστηροσ... μπορεισ επισησ να παρεισ μια πρωτεινουλα συμπληρωμα 3 φορεσ την ημερα ¨... ετσι αυτοματα γλυτωσεσ 3 γευματα απλα και ευκολα. στη συνεχεια το σνακ κανε το ενα την ημερα... και εννοω ενα τοστ με γαλοπουλα και μαυρο ψωμι μαζι με ενα αυγο και να το τεταρτο γευμα.. και τελοσ το κυριο γευμα σου αποτελουμενο απο κοτοπουλο ι αλλεσ πηγες πρωτεινησ και το τελευταιο παλι το κυριο γευμα σινοδευομενο με σαλατα αυτη τη φορα. βαλε μεσα πρασινο μηλο και καρπουζι γιατι εχουν ινεσ πολυ χρησιμεσ και να τα 6 γευματα την μερα.. επισησ τρωγε εναλα3 τα γευματα με τις πρωτεινεσ δλδ 3υπνας πχ χτυπα τιν πρωτεινουλα σου πιεσ την. 3 ωρεσ μετα βαλε ενα ποτιρι γαλα 2% με ενα αυγο και το τοστακι με μαυρο ψωμι και γαλοπουλα μετα πιγενε το γυμναστηριο σου γυρνα πιεσ τιν πρωτεινουλα σου και τιν κρεατινη σου μετα 3 ωρεσ φαε το κυριο γευμα σου πχ κοτοπουλο με ρυζι και μετα καρπουζακι 3 ωρεσ μετα το κοτοπουλακι σου αυτη τι φορα συνοδευομενο με πρασινι αφθονη σαλατα και ενα πρασινο μηλο 3 ωρες μετα πιεσ τιν τελεθταιαα πρωτεινη σου και τελοσ πεσε για υπνο ... σεπτεμβρησ τορα προγραμμα ογκου.. πιο χαλαρα τα πραγματα :D