PDA

Επιστροφή στο Forum : Jimbo's log



jimbo
10-04-07, 19:36
Σημερα δοκιμασα για πρωτη φορα οσα γραφεις για το 2o level.Εκανα:
Πιεσεις οριζοντιου Παγκου:
---------------------------------
Ζεσταμα:
12x 40% των 80kg=35kg
6x 60% των 70kg=45kg
2x 80% των 70kg=60kg
Λειτουργικα:
1. 8 επαν. 80 κιλα
2. 7 επαν. 80κιλα
Εφ οσον κανω απο 6-8 επαναληψεις και εφ οσον εβγαλα με μεγαλη δυσκολια 8 επαναληψεις διατηρω και στο 2ο λειτουργικο τα 80 κιλα και την αλλη φορα θα αυξησω.

Πιεσεις στον επικλινη παγκο:
-----------------------------------
Ζεσταμα:Δεν χρειαζεται
Λειτουργικα:
1. 8 επαναληψεις 60kg
2. 7 επαναληψεις παλι στα 60 kg με την ιδια λογικη.Την αλλη φορα θα αυξησω κι εδω τα κιλα.

Πιεσεις ωμων με αλτηρες:
-------------------------------
Ζεσταμα:Δεν χρειαζεται
Λειτουργικα:
1. 7 επαναληψεις 22Kg
2. 5 επαναληψεις 22kg
Στην επομενη προπονηση θα αφησω τα ιδια κιλα για να φτασω 8 επ στο 1ο λειτουργικο εφ οσον αυτος ειναι ο οδηγος προοδου.

Ακομα διαλεξα πλαγιες αρσεις αλτηρων και τρικεφαλους στην τροχαλια και η προπονηση κρατησε 45 λεπτα(Χωρις 5 λεπτα ποδηλατο στην αρχη και στο τελος).Δεν ειμαι ανυπομονος απλα προσπαθω να βρω ενα προγραμμα το οποιο να μπορει να μου δωσει αυτο που θελω και μ αρεσει να μαθαινω.Τουλαχιστον τωρα που ξαναδιαβασα οσα γραφεις Εχω πιασει λιγο τη φιλοσοφια?

BRaWNy
10-04-07, 20:11
Ωραίος, με αυτό το πόστ δείχνεις ότι έπιασες το νόημα με τα λειτουργικά σετ, με το πότε θα αυξήσεις κιλά κ.λ.π.
Οπότε και κάνεις όπως έγραψες με τις ασκήσεις που έπιασες τις 8 επαναλήψεις, αυξάνεις βάρος, κι όταν με το νέο βάρος τις ξαναπιάσεις, ξαναυξάνεις και ούτω καθεξής, έτσι θα δουλεύεις με προοδευτική υπερφόρτωση.
Αν κάποια στιγμή κολλήσεις σε κάποια άσκηση και μείνεις στις ίδιες επαναλήψεις ή πέσεις κατα μια ας πούμε και αυτό για δυο προπονήσεις στη σειρά και αν δεις ότι πάνω κάτω και με τις άλλες νοιωσεις κάπως στασιμότητα ή "κορεσμό", τότε κάνε μια εβδομάδα το πρόγραμα όπως είναι, αλλά σε στυλ ενεργητικής ξεκούρασης, δηλαδή χρησιμοποίησε λιγότερα κιλά και μην πηγαίνεις μεχρι αποτυχίας, για λειτουργικά σετ κάνε όπως γραφει στο τόπικ, λειτουργικά ενεργητικής ξεκούρασης ή προσαρμογής, χρησιμοποιώντας πάνω κάτω το 70-80% του βάρους που χρησιμοποιούσες στα κανονικά.
Επίσης έχε υπόψιν, σε μια τέτοια εβδομάδα και προπόνηση, δεν χρεάζεται απαραίτητα πολλά σετ προθέρμανσης, επειδή έτσι κι αλλιώς θα χρησιμοποιήσεις και λιγότερο βάρος.
Μετα απο μια τέτοια εβδομάδα ξαναμπές πάλι την επόμενη κανονικά με ένταση.
Επίσης, μπορεις να την κάνεις την εβδομάδα ενεργητικής ξεκούρασης και χωρις να κολλήσεις, "προληπτικά" ας πούμε, για να ξεκουράζεται και λίγο το νευρικό σου σύστημα, κάθε 4,6 ή 8 εβδομάδες, όποτε νοιώθεις εσυ καλύτερα.
Δούλεψε με αυτό το πρόγραμμα για κάποιον καιρό, να δυναμώσεις λιγο ακόμη και μετα δοκίμασε σε μερικές (βασικές) ασκήσεις αντι για 2 λειτουργικά σετ, να κάνεις 1 σετ rest-pause για περισσότερη ένταση, με έναν απο τους τρόπους που γραφονται στο τόπικ.
Keep going και συνέχιζε να μας ενημερώνεις.

Υ.Γ.Αα, δεν είμαστε μόνο οι δυό μας στο φόρουμ για να γράφεις απευθυνόμενος μόνο σε μένα, ειδικά όταν παραθέτεις λογκ, γραφε προς όλους.
Άλλο αν απευθύνεις κάποια ερώτηση ξεχωριστά, τότε εντάξει.
Δηλαδή να ξεκινούσες το πόστ σου απευθυνόμενος σε όλους, λέγοντας ότι ξεκινάς κ.λ.π. και μετά εκει στα σημεία που ηταν απαραίτητο να απευθυνες τις ερωτήσεις σου συγκεκριμένα.
Φαντάζομαι με πιάνεις τι εννοώ?

Υ.Γ.2.Στην επόμενη προπόνηση μην αυξησεις πολύ το βάρος, βάλε 85 κιλά στις πιέσεις στον ίσιο και μετα 65 για τον επικλινή και ανάλογα τι επαναλήψεις θα κάνεις στο 1ο λειτουργικό, μείωσε ή διατήρησε το βάρος για το 2ο.
Αν χρειαστεί να μειώσεις, "κατέβα" στο 2ο σετ, στα προηγούμενα κιλά που είχες, δηαλδή 80 και 60.

Gasturb
10-04-07, 20:15
Υ.Γ.Αα, δεν είμαστε μόνο οι δυό μας στο φόρουμ για να γράφεις απευθυνόμενος μόνο σε μένα, ειδικά όταν παραθέτεις λογκ, γραφε προς όλους.
Άλλο αν απευθύνεις κάποια ερώτηση ξεχωριστά, τότε εντάξει.

Ξέχασα να σου πω ότι το είχε γράψει εδώ

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1494

σαν απάντηση στο τελευταίο σου ποστ αλλά εγώ το έβαλα σαν log hehe

Gt

BRaWNy
10-04-07, 20:27
ΑΑ σόρρυ, δεν το είχα προσέξει, ΟΚ τότε.

jimbo
10-04-07, 21:16
Ειπα κι εγω.Που πηγε το Post μου :) .Οπως καταλαβες απευθυνθηκα συγκεκριμενα σ εσενα διοτι το αρθρο ειναι δικο σου και εισαι ο πλεον αρμοδιος!!Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και σε λιγο καιρο θα γραψω σχετικα με την προοδο μου.

jimbo
16-04-07, 23:40
Λοιπον,συνεχιζω το προγραμμα για 2η εβδομαδα και σημερα παρατηρησα το εξης:την προηγουμενη εβδομαδα παγκο ειχα κανει με τα 80Kg 8 και 8 επαναληψεις στα λειτουργικα.Σημερα εβαλα 85 κιλα και εβγαλα ,ενω βεβαια πηγαινα για 8 max, 10 επαναληψεις στο πρωτο και στο δευτερο 7.Ειναι λογικο?Επισης το 1μιση λεπτο ειναι λογικο διαλειμμα στο εν λογο προγραμμα?

BRaWNy
17-04-07, 09:20
Ναι είναι λογικό.
Διανύεις περίοδο αλματωδους προόδου, αν και πιστεύω ότι περισσότερο οφείλεται στο ότι άλλαξες πρόγραμμα και κάνεις "λιγότερα" και πιό "ποιοτικά".
Θα δεις ότι θα ανέβεις κι άλλο, και η άνοδος στα κιλά σημαίνει ανάπτυξη.

Άσε τους άλλους να κάνουν υπερβολικά σετ ανα ομάδα και να μένουν στάσιμοι ή να ανεβαίνουν πάρα πολύ αργά.

Το 1,5 λεπτό είναι καλά.
Είναι περισσότερο δικό σου θέμα και ανάλογα την άσκηση και εξαρτάται και απο την ένταση.
Σε μερικές "σηκώνει" περισσότερο και σε μερικές ίσως και λιγότερο.
π.χ. στα Σκουωτ σηκώνει περισσότερο, εως και 3-4 λεπτά καμμιά φορά.

jimbo
17-04-07, 12:01
Οντως.Πρωτη φορα κανω στα 85 τοσες επαναληψεις.

billys15
28-08-07, 17:05
jimbo τι γινεται ρε μεγαλε? Για κανε κανα update :)