PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρσεις Θανάτου - Deadlifts



asdf
10-04-07, 22:59
Λοιπον, παρατηρησα οτι στις βιντεακια των ασκησεων τις εχεται βαλει και στα ποδια αλλα και στην πλατη... η διαφορα που βρισκεται? στην λαβη? στην τεχνικη ?

Antonio
10-04-07, 23:06
Με τεντωμένα πόδια πίανει και μηριαίους δικέφαλους

billys15
10-04-07, 23:12
Οι αρσεις θανατου με αλυγιστα ποδια ειναι για τα ποδια,και συγκεκριμενα πιανουν μηριαιους δικεφαλους και λιγο και γαμπες.Οι αλλες οι κλασσικες ειναι για την πλατη.Ισως ομως πιασουν και ελαφρως τους τετρακεφαλους.Το λεω αυτο απο προσωπικη αισθηση.

Elliot
10-04-07, 23:54
Χοντρικα παιδες θα ελεγα οτι η άρση θανάτου γυμνάζει ολο το πίσω συστημα..Κυριως εστιαζει σε γλουτιαιους , τετρακεφαλους και ραχιαιους.Σε περιπτωση που ειναι με τεντωμενα ποδια οπως αναφερθηκε επιβαρυνει και τους μηριαιους δικεφαλους.Υπαρχει και η τεχνικη σουμο βεβαια οπου εχουμε και επιβαρυνση στους προσαγωγους..

Δεν θα πρεπει να ξεχνουμε οτι γυμναζονται και πολλες αλλες μυικες ομαδες οπως ο πηχης,οι σφιγκτηριοι των δακτυλων και οι κοιλιακοι.οπως και τα βαθια καθισματα ειναι μια ασκηση που εμπλεκονται πολυ μυες και απο τις βασικοτερες ισως για αναπτυξη..


Ειναι ισως ο βασιλιας ολων των ασκησεων!

asdf
11-04-07, 00:11
Δηλαδη να τις εκτελουμε την μερα που εχουμε ποδια η οταν εχουμε πλατη η και τις 2 μερες ?

billys15
11-04-07, 00:17
Για να μιλησω για μενα,εγω τις εχω και στα ποδια και στην πλατη αντιστοιχα.

Elliot
11-04-07, 00:22
Αγαπητε asdf ριξε μια ματια στο προγραμμα του Brawny που ειναι αρκετα επεξηγηματικο και θα σε διαφωτισει..Εγω προσωπικα δουλευα 2 φορες την βδομαδα μια Τριτη κανονικη deadlift μια Πεμπτη stiff legged δευτερα και παρασκευη ποδια και τεταρτη ξεκουραση..αλλα εγω ειμαι αθλητης δυναμης..

Νομιζω καλυτερα με ασκησεις πλατης ή στηθους διοτι ειναι αρκετα βαρια ασκηση οπως και να χει καλο θα ηταν να εκτελειται στην αρση του προγραμματος για καλυτερα αποτελεσματα!

Vson
17-04-07, 06:13
οι αρσεις θανατου ΕΙΝΑΙ μια απο τις απολυτες ασκησεις αλλα θελει λιγο προσοχη στα πολλα κιλα,παντως κυριως γυμναζει κορμο ραχαιους και κοιλιακους κ οτιδηποτε τριγυρω απο αυτα...(δουλευει ολο το σωμα σχεδον)

billys15
17-04-07, 15:08
Εχω κι εγω μια απορια.Παρατηρησα οτι χθες,ενω εκανα αυτες για τα ποδια,επιασε και πλατη.Καλα κιολας.Το ερωτημα ειναι,οι romanian (σκεφτομαι να τις κανω) που μοιαζουν με αυτες,αν μπουν στο προγραμμα για πλατη,θα πρεπει οι αλλες που ειναι για ποδια να βγουν; Για να μην καταπιεζεται πολυ η πλατη.Και γενικα θα ειναι καλυτερα να κανεις ειτε για πλατη ειτε για ποδια μονο αρσεις θανατου; Ή δεν υπαρχει προβλημα;

v@g
17-04-07, 15:30
Εχω κι εγω μια απορια.Παρατηρησα οτι χθες,ενω εκανα αυτες για τα ποδια,επιασε και πλατη.Καλα κιολας.Το ερωτημα ειναι,οι romanian (σκεφτομαι να τις κανω) που μοιαζουν με αυτες,αν μπουν στο προγραμμα για πλατη,θα πρεπει οι αλλες που ειναι για ποδια να βγουν; Για να μην καταπιεζεται πολυ η πλατη.

Πόσες μέρες μεσολαβούν μεταξύ της προπόνησης πλάτης και ποδιών;

billys15
17-04-07, 15:32
Πόσες μέρες μεσολαβούν μεταξύ της προπόνησης πλάτης και ποδιών;

Δευτερα κανω ποδια και Τεταρτη πλατη

v@g
17-04-07, 15:38
Τη μέρα της πλάτης κάνε romanian και τη μέρα των ποδιών κάνε με ίσια πόδια για πίσω μηρούς. Στις πρώτες να τα δίνεις όλα και στις δεύτερες παίζε με λίγα κιλά. Αυτό μου το έχει προτείνει ο BRaWNy (αυτό νομίζω θα σου πει κι ο ίδιος) και με "πιάνει" καλά!

billys15
17-04-07, 15:55
Τη μέρα της πλάτης κάνε romanian και τη μέρα των ποδιών κάνε με ίσια πόδια για πίσω μηρούς. Στις πρώτες να τα δίνεις όλα και στις δεύτερες παίζε με λίγα κιλά. Αυτό μου το έχει προτείνει ο BRaWNy (αυτό νομίζω θα σου πει κι ο ίδιος) και με "πιάνει" καλά!

OK θα το κανω ετσι.

Nick3
17-04-07, 17:59
Πόσες μέρες μεσολαβούν μεταξύ της προπόνησης πλάτης και ποδιών;

Δευτερα κανω ποδια και Τεταρτη πλατη

Γιατί δεν αφήνεις περισσότερες μέρες ξεκούρασης μεταξύ πλάτης και ποδιών?

billys15
17-04-07, 18:54
Γιατί δεν αφήνεις περισσότερες μέρες ξεκούρασης μεταξύ πλάτης και ποδιών?

Το κανω οπως το αναφερει ο Brawny στο προγραμμα του.Εχει πρωτη μερα ποδια και δευτερη πλατη.

Τελικα λεω να κανω καμψεις ποδιων αντι για αρσεις θανατου,για να αποφυγω καθε ενδεχομενο "πιασιμο".

v@g
17-04-07, 19:08
Καλή επιλογή!

Vson
18-04-07, 14:37
2 μερες ξεκουρασης χρειαζονται γενικα......αν εχεις επιβραδυνει πολυ τους μυς μιας μυικης ομαδας

PAPA_JOHN
08-08-09, 01:21
γεια σας....η αρση θανατου πρεπει να γινεται με τεντομενα ποδια..... εγω παντωσ την κανω με τεντωμενα και μου λενε για μεση και τετοια.....(160kg εχω μια καλα ειναι):weights:

Exci
08-08-09, 01:35
Άρσεις θανάτου II (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1320):welcome:

Polyneikos
08-08-09, 08:31
Με τεντωμενα πόδια γίνεται για μηριαιους δικεφαλους.
Με λυγισμενα πόδια γίνεται για πλατη.Φυσικα και στις δυο εκδοχες εμπλέκονται αρκετα και τα δυο σημεια,απλά αναλογα την σταση των ποδιων επιλεγεις ποιο θα είναι το πρωτευων σημειο.

Απλα θα παρακαλουσα παιδια πριν ανοιγετε ενα καινουργιο τόπικ να χρησιμοποιησετε την αναζητηση για ήδη υπάρχων τόπικς με την ιδια θεματολογία.Ετσι το φόρουμ γίνεται πιο λειτουργικο και οι πληροφορίες είναι καλύτερα συγκεντρωμενες.Το τοπικ του ΠαπαJohn ενσωματωθηκε στο ήδη υπάρχων.Ευχαριστω για την κατανοηση.

narta
08-08-09, 23:21
Να συμπληρώσω οτι υπάρχει η παραλλαγη στυλ SUMO που το κυριο φορτιο το αναλάμβανουν γλουτιαίοι και δικέφαλοι ποδιών. Προσωπικά αυτην χρησιμοποιώ.

Για προπονήσεις στυλ bb η καλύτερη κατα την αποψη μου ειναι με λυγισμένα πόδια οπως την εξηγει και δείχνει ο Mark Rippetoe στο παρακάτω βιντεάκι

Syt7A23YnpA

deluxe
13-03-11, 19:11
Πολλοι λενε οτι ειναι σημαντικη ασκηση, κυριως για την πλατη, αλλα και για ολο το σωμα γενικοτερα. Αλλα βλεπω οτι στα περισσοτερα προγραμματα, ακομα και στα προχωρημενα ορισμενων αθλητων, δεν υπαρχει αυτη η ασκηση.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Εγω πιστευω οτι μια τετοια ασκηση δε χωραει σε σπλιτ 4-5 ημερων, οπου κανεις καθε ημερα και απο μια μυικη ομαδα.

Pavlos17
13-03-11, 21:10
Πολλοι λενε οτι ειναι σημαντικη ασκηση, κυριως για την πλατη, αλλα και για ολο το σωμα γενικοτερα. Αλλα βλεπω οτι στα περισσοτερα προγραμματα, ακομα και στα προχωρημενα ορισμενων αθλητων, δεν υπαρχει αυτη η ασκηση.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Εγω πιστευω οτι μια τετοια ασκηση δε χωραει σε σπλιτ 4-5 ημερων, οπου κανεις καθε ημερα και απο μια μυικη ομαδα.

βασικη ασκηση για αυξηση δυναμης...

Eddie
13-03-11, 21:24
+1 Και οχι μονο ^

Η καλυτερη ασκηση για κατω πλατη και γενικως για μαζα στην πλατη ακομα και στους τραπεζιους.Επισης σημαντικη ασκηση για την ενδυναμωση της λαβης που καθοριζει ολες τις ασκησεις που αφορουν ελξη οπως επισης αυξηση δυναμης και γενικα αλλα κυριοτερα σε ασκησεις πλατης οπως κοπηλατικες.

Triumph
13-03-11, 21:47
Μια φορά που είχα μια συζήτηση με έναν αρσηβαρίστα,ο οποίος είναι χρόνια στο χώρο μου είχε πει οτι οι άρσεις θανάτου μπορούν να σου μεταμορφώσουν την πλάτη, όχι μόνο την κάτω αλλα όλο το εύρος της πλάτης. Επίσης για να συμβή αυτό πρέπει να σηκώνεις με την πλάτη και όχι με τα χέρια.

sofos
13-03-11, 22:10
μακραν η καλυτερη....αλλα κ η πιο επικινδυνη ασκηση....

Devil
13-03-11, 23:38
για τι αρσεις μιλαμε???? κανονικες η' rdl ???

COBRA_STYLE
13-03-11, 23:58
για τι αρσεις μιλαμε???? κανονικες η' rdl ???
δε νομιζω να εχουν καποια μεγαλη διαφορα στη διαμορφωση της πλατης

pan0z
14-03-11, 00:03
Aπο τις πιο γαματες ασκησεις αλλα και απο τις πιο κουραστηκες μετα απο 4 σετ αρσεις οταν κανω πλατη νιωθω λες και εχω χασει ολοι την ενεργεια μου.Ιδρωνω απιστευτα και αναπνεω λες και ετρεχα 1 ωρα στον διαδρομο.

Devil
14-03-11, 00:20
δε νομιζω να εχουν καποια μεγαλη διαφορα στη διαμορφωση της πλατης

εχουν.... διαφορετικα τραβας.... διαφορετικα κιλα κανεις.... διαφορετικες τεχνικες...;)

exkaliber
14-03-11, 00:21
Aπο τις πιο γαματες ασκησεις αλλα και απο τις πιο κουραστηκες μετα απο 4 σετ αρσεις οταν κανω πλατη νιωθω λες και εχω χασει ολοι την ενεργεια μου.Ιδρωνω απιστευτα και αναπνεω λες και ετρεχα 1 ωρα στον διαδρομο.

την κανεις στο τελος ή στην αρχη?

Titanium
14-03-11, 00:24
εχουν.... διαφορετικα τραβας.... διαφορετικα κιλα κανεις.... διαφορετικες τεχνικες...;)

Εγω γιατι την μονη διαφορα που βλεπω ειναι οτι δεν ακουμπάει κάτω τα κιλα στις αρνητικές....Υπάρχει και αλη διαφορά???:unsure:

geo28
14-03-11, 00:30
Στις ρουμανικες ρε παιδια τραβας μονο με την οπισθια αλυσιδα, ,πλατη και στις κανονικες κυρως με δικεφαλους μηριαιους και κατω πλατη..

COBRA_STYLE
14-03-11, 00:33
εχουν.... διαφορετικα τραβας.... διαφορετικα κιλα κανεις.... διαφορετικες τεχνικες...;)
δεν διαφωνω τουλαχιστον ως προς την τεχνικη,γιατι στα κιλα τα ιδια κανω σχεδον...απλα λεω οτι δε θα δει διαφορα καποιος στην πλατη ..αποψη μ

pan0z
14-03-11, 00:39
την κανεις στο τελος ή στην αρχη?

αρχη

tasos2
14-03-11, 00:40
Εμενα παντως οι αρσεις θανατου μου κατεστρεψαν τη μεση.Πιστευω θα ημουν καλυτερος αν δεν εκανα γιατι με εμποδιζει τωρα και σε αλλες ασκησεις

Devil
14-03-11, 00:44
Στις ρουμανικες ρε παιδια τραβας μονο με την οπισθια αλυσιδα, ,πλατη και στις κανονικες κυρως με δικεφαλους μηριαιους και κατω πλατη..

ακριβως.... συν αυτο που ειπε ο τιτανιουμ.... δεν ειπαρχει αρνητικη... σε bbing προγραμματα ειναι βασικη η αρνητικη κινηση....

αααα και στις κανονικες η μπαλα παιρνει και τους τετρακεφαλους.... και οταν ειναι πολλα τα κιλα το νιωθεις ασχημα....

Devil
14-03-11, 00:46
δεν διαφωνω τουλαχιστον ως προς την τεχνικη,γιατι στα κιλα τα ιδια κανω σχεδον...απλα λεω οτι δε θα δει διαφορα καποιος στην πλατη ..αποψη μ

στην πλατη ισως οχι.... ισως και ναι...

αλλα στους δικεφαλους.... τετρακεφαλους...

Ramrod
14-03-11, 00:57
Απο τις αγαπημένες μου ασκήσεις, αλλά πολύ επικίνδυνη. Δε θέλει τρελό φόρτωμα και πολλοί παρασύρονται...
Απλά είναι απο τις ασκήσεις που δε μπορείς να τις κάνεις συνέχεια...

Πιστευω αυτή και το σκουωτ παίζουν σημαντικό ρόλο για την ανάπτυξη του σώματος γενικά...
Αλλά και μεμονομένα απο τις καλύτερες ασκήσεις πλάτης!

COBRA_STYLE
14-03-11, 00:58
στην πλατη ισως οχι.... ισως και ναι...

αλλα στους δικεφαλους.... τετρακεφαλους...
εκει συμφωνω...απλα παντα τις βαζω με πλατη

noz1989
14-03-11, 00:59
ναι ειναι σημαντικη οπως ολες οι βασικες πολυαρθρικες, αλλα για μενα καμια απο αυτες δεν ειναι απαραιτητη και αναντικαταστατη!!

Polyneikos
14-03-11, 01:05
Nομιζω πως ειναι βασικη ασκηση απλα επειδη εινια επίπονη,πολλοι την αποφευγουν και εκει οπωσδηποτε δεν σηκωνει αστειακεια και εντυπωσιασμους.
Παίζεις τόσα κιλα όσα σου επιτρεπουν να εχεις σωστη τεχνικη,αν όχι αυστηρη.Εκει δεν κινδυνευεις,αρκει να μην εχει ήδη θεματα τραυματισμων.
Η πλατη δεν θελει μονο ευρος,θελει και γεμισμα για να δείξει εντυπωσιακη,ειδικα στο κατω μερος που πολλοι χωλαινουν.Μust.

tasos2
14-03-11, 01:13
Σε σχεση με τα σκουοτ ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη απο θεμα συνολικης ασκησης δηλααδη ποια ποια ειναι πιο πολυαρθρικη/ πιανει πιο πολλες ομαδες?

Galthazar
14-03-11, 01:16
απο τις βασικοτερες ασκησεις πιστευω, αυτη μαζι με τα σκουατ. Αρκει να εκτελουνται σωστα και συνετα! Ειναι ασκησεις που δεν γυμναζουν αποκλειστικα ενα κομματι αλλα ενα ευρος μυων και αυτο τους δινει ενα παραπανω πλεονεκτημα.

COBRA_STYLE
14-03-11, 01:16
Σε σχεση με τα σκουοτ ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη απο θεμα συνολικης ασκησης δηλααδη ποια ποια ειναι πιο πολυαρθρικη/ πιανει πιο πολλες ομαδες?
dls για μενα:thumbup:

Eddie
14-03-11, 01:17
Σε σχεση με τα σκουοτ ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη απο θεμα συνολικης ασκησης δηλααδη ποια ποια ειναι πιο πολυαρθρικη/ πιανει πιο πολλες ομαδες?

Οι αρσεις φυσικα!!

Kazmaier
14-03-11, 01:21
2 παραλλαγες εγω ξερω στις αρσεις , τις κανονικες που τα ποδια λυγιζουν και πιανουν κυριως πλατη χαμηλα και αυτες που εκτελουνται με σχεδον αλυγιστα ποδια και χτυπανε κυριως μηριαια δικεφαλα .
Οι κανονικες ειναι κατα την γνωμη μου πιο πολυαρθρικες απο το σκουατ γιατι πιανουν πλατη και γενικα και χαμηλα , εμπλεκουν γλουτους μηριαια δικεφελα , απαιτουν επισης και γερα τετρακεφαλα γιατι χτυπανε και εκει λιγο ακομα και γαμπες, επισης τραπεζοειδεις και πηχεις πιανουν.Οπως και να χει ειναι εξαιρετικη ασκηση μαζι με τα squat και κατα την γνωμη μου εφοσον καποιος δεν εχει προβλημα με την μεση θα πρεπει να εχει και τις 2 στο προγραμμα του οπωςδηποτε

Titanium
14-03-11, 01:24
Σε σχεση με τα σκουοτ ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη απο θεμα συνολικης ασκησης δηλααδη ποια ποια ειναι πιο πολυαρθρικη/ πιανει πιο πολλες ομαδες?

+1 με τους απο πανω:thumbup:...Αρσεις...

Devil
14-03-11, 01:30
Σε σχεση με τα σκουοτ ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη απο θεμα συνολικης ασκησης δηλααδη ποια ποια ειναι πιο πολυαρθρικη/ πιανει πιο πολλες ομαδες?

squat θα ελεγα.... αν και πανω κατω οι ιδιες ειναι.... αλλα εχεις διαφορετικη συμπεριφορα οταν η μπαρα ειναι πανω σου....:green::green::green:

odycsd
14-03-11, 02:49
Πολυαρθρικές ασκήσεις και ειδικά άρσεις κ squats τις θεωρώ απο τις πιο βασικές και τις έχω πάντα στο πρόγραμμα μου. Άλλωστε με αύτες τις ασκήσεις αυξάνετε κατακόρυφα η παραγωγή ορμονών απο τον ορνανισμό (τεστο, αυξητική). Στο γύμναστηριο που πάω ελάχιστοι κάνουν άρσεις γιατί οι γυμναστές που φτιάχνουν το πρόγραμμα φοβούνται να τις βάλουν ..

steg
14-03-11, 09:46
Μία απλουστευμένη ανάλυση των διαφορών: http://www.criticalbench.com/deadlift-versus-squat.htm

Pavlos17
14-03-11, 13:26
ακρως βασικη για μενα ειναι bench press και σκουατς

PMalamas
14-03-11, 15:17
Εχω διαβαασει αναφορες γυμναστων που μιλουν γι αυτη την ασκηση να λενε: "Αν ειχα την επιλογη σε ενα προγραμα προπονησησς να κανω μονο μια ασκηση αυτη θα ηταν η αρση θανατου":evil2:

Titanium
14-03-11, 15:19
Εχω διαβαασει αναφορες γυμναστων που μιλουν γι αυτη την ασκηση να λενε: "Αν ειχα την επιλογη σε ενα προγραμα προπονησησς να κανω μονο μια ασκηση αυτη θα ηταν η αρση θανατου":evil2:

:thumbup:Και εγω το εχω ακουσει...:toast:

beefmeup
14-03-11, 15:20
εγω εχω ακουσει το ιδιο για τα σκουοτ:green:

klokov
14-03-11, 15:51
PAIDIA I ARSIS THANATOU DINAMONOUN KAI TOUS RAXIEOUS PRAGMA POU POLI POU ASXOLOUNTYE ME TO BODYBUILDING DEN TO XEROUN

exkaliber
14-03-11, 16:04
:love::love::love::love::love:
αγαπημενη ασκηση

sofos
14-03-11, 16:14
PAIDIA I ARSIS THANATOU DINAMONOUN KAI TOUS RAXIEOUS PRAGMA POU POLI POU ASXOLOUNTYE ME TO BODYBUILDING DEN TO XEROUN

strong first post :thumbup:

tasos2
14-03-11, 18:13
εγω εχω ακουσει το ιδιο για τα σκουοτ:green:

Το σκουοτ δεν πιανει καθολου χερια, τουλαχιστον σε μενα. Μονο μεση και ποδια. Αντε στην καλυτερη να πιασει και τραπεζοειδεις επειδη καθεται πανω η μπαρα. Η αρσεις πιανουν και ποδια και μεση και χερια οποτε αν ειχα μια και μονο ασκηση να επιλεξω θα ηταν αρσεις. Παρολαυτα τα σκουοτ τα θεωρω καλυτερη ασκηση, πιο κουραστικη

PMalamas
14-03-11, 18:23
Word

Devil
14-03-11, 18:25
Το σκουοτ δεν πιανει καθολου χερια, τουλαχιστον σε μενα. Μονο μεση και ποδια. Αντε στην καλυτερη να πιασει και τραπεζοειδεις επειδη καθεται πανω η μπαρα. Η αρσεις πιανουν και ποδια και μεση και χερια οποτε αν ειχα μια και μονο ασκηση να επιλεξω θα ηταν αρσεις. Παρολαυτα τα σκουοτ τα θεωρω καλυτερη ασκηση, πιο κουραστικη


αν οι αρσεις πιανουν τα χερια σου σημαινει οτι τραβας με τα χερια.... ενω κανονικα δεν ειναι ετσι.... τραβας με πλατη και με δικεφαλους μηριαιους... τα χερια απλα κρατανε την μπαρα...

tasos2
14-03-11, 18:32
αν οι αρσεις πιανουν τα χερια σου σημαινει οτι τραβας με τα χερια.... ενω κανονικα δεν ειναι ετσι.... τραβας με πλατη και με δικεφαλους μηριαιους... τα χερια απλα κρατανε την μπαρα...

Oταν λεω χερια εννοω το ανω σωμα πανω απο την μεση, δηλαδη πλατη, ωμους, στηθος τα παντα. Δικεφαλους αισθανομαι λιγο αλλα δεν τραβαω με αυτους απλα τη στηριζουν. Επισης αισθανομαι ανω πλατη, πισω κεφαλη ωμων, τραπεζιους και πηχεις. Αν χωρισουμε το σωμα μας σε ανω σωμα, μεση και ποδια οι αρσεις πιανουν ομαδες και απο τα τρια ενω τα σκουοτ μονο απο τα δυο μεση και ποδια

deluxe
14-03-11, 20:24
Οι ρουμανικες πιστευω οτι πιανουν μονο μηριαιο δικεφαλο, αν τις κανεις σωστα. Τωρα οι περισσοτεροι που κανουν τις αρσεις θανατου, σηκωνουν τα κιλα ΚΑΙ με τα χερια, οποτε δε γυμναζουν και τοσο τη πλατη. Απο την αλλη, αν βαλεις πολλα κιλα και προσπαθησεις να τα σηκωσεις μονο με τη πλατη, χωρις καλη τεχνικη και χωρις ζωνη, καταστραφηκες..

Πως θα μπορουσα να τις προσθεσω στο προγραμμα μου; Ή να τις αφησω καλυτερα;


Πλατη :
Ελξεις χ3
Εμπροσθολαιμιες κλειστη λαβη χ3
κωπηλατικη με αλτηρες χ3
Κωπηλατικη μηχανημα χ3
Ραχιαιοι χ3

Τραπεζοειδεις :
Shrugs χ3

El Topo
14-03-11, 20:43
Απο τις αγαπημένες μου ασκήσεις, αλλά πολύ επικίνδυνη. Δε θέλει τρελό φόρτωμα και πολλοί παρασύρονται...
Απλά είναι απο τις ασκήσεις που δε μπορείς να τις κάνεις συνέχεια...

Πιστευω αυτή και το σκουωτ παίζουν σημαντικό ρόλο για την ανάπτυξη του σώματος γενικά...
Αλλά και μεμονομένα απο τις καλύτερες ασκήσεις πλάτης!

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό? Δηλαδή πρέπει ανά τακτά διαστήματα να βγάζουμε τις άρσεις από το πρόγραμμά μας για να μην προκύψει τραυματισμός?
Ακόμα κι αν δε ζοριζόμαστε πολύ στα κιλά (κάτι που είναι τεράστιο λάθος στη συγκεκριμένη άσκηση όπως σωστά λες) ?

Επίσης, σε ποιο σημείο θεωρείται πως πρέπει να γίνονται, στην αρχή της προπόνησης ή προς τη μέση?
Εγώ τις κάνω στη μέση, μετά το μονόζυγο και τις εμπροσθολαίμιες-οπισθολαίμιες στην τροχαλία και πριν τις κωπηλατικές.

Περιττό να πω πως τη θεωρώ πολύ σημαντική άσκηση, ιδίως για το κάτω μέρος της πλάτης που δε γυμνάζεται σχεδόν από καμία άλλη άσκηση.

deluxe
14-03-11, 21:03
Με τους ραχιαιους γυμναζω πολυ καλα το κατω μερος της πλατης. Δε με πιανει καμμια ασκηση τοσο καλα, οσο οι ραχιαιοι στο μηχανημα με προσθετο βαρος.

Polyneikos
14-03-11, 21:22
Οι ραχιαοι είναι μια πολυ καλή ασκηση,αλλα δεν μπορεί να δωσει την πυκνότητα που δίνουν οι αρσεις θανατου.
όσο για εκεινους που ανησυχουν ότι οι δικεφαλοι εμπλεκονται περισσότερο απ΄οτι πρέπει στην εκτελεση,καλό θα ηταν να προμηθευτουν ιμαντες...

Polyneikos
14-03-11, 21:31
Επίσης, σε ποιο σημείο θεωρείται πως πρέπει να γίνονται, στην αρχή της προπόνησης ή προς τη μέση?
Εγώ τις κάνω στη μέση, μετά το μονόζυγο και τις εμπροσθολαίμιες-οπισθολαίμιες στην τροχαλία και πριν τις κωπηλατικές.

Οι πολυαρθρικες ασκήσεις είναι πιο φρόνιμο να γίνονται στην αρχη της προπονησης,όπου οι λαβες και οι υποστηρικτικοι-σταθεροποιητες μυς δεν εχουν υποστει μεγαλη κόπωση
Πολυ επιλεγουν να κανουν ανω-μεση-κατω πλατη ή κατω-μεση-ανω.
Στην περιπτωση αυτη πρεπει να ξεκινησεις από κατω πλατη.

Περιττό να πω πως τη θεωρώ πολύ σημαντική άσκηση, ιδίως για το κάτω μέρος της πλάτης που δε γυμνάζεται σχεδόν από καμία άλλη άσκηση.

Δοκιμασε εναλλακτικα και τις καλημερες,προσωπικα θεωρω ότι είναι πολυ καλή ασκηση.

deluxe
14-03-11, 22:07
Εχω δοκιμασει να κανω καλημερες πολλες φορες, αλλα ποτε δε με πιανουν.. Ασε που η μπαρα πιο πολυ παει στο πισω μερος του λαιμου, παρα στους ωμους και υπαρχει κινδυνος τραυματισμου.

Polyneikos
14-03-11, 22:25
Εχω δοκιμασει να κανω καλημερες πολλες φορες, αλλα ποτε δε με πιανουν.. Ασε που η μπαρα πιο πολυ παει στο πισω μερος του λαιμου, παρα στους ωμους και υπαρχει κινδυνος τραυματισμου.

Bαλε μαξιλαρακι στην μπαρα και στερεωσε την στους τραπεζοειδεις,όχι στον λαιμο.
Αν δεν σε πιανει ίσως την εκτελεις λαθος,τι να πω..

Kazmaier
15-03-11, 21:59
φιλε ramrod kai el topo μπορειτε να μου εξηγησετε και εμενα μετα για ποιον λογο διαφωνειτε με το να φορτωνει καποιος κιλα στις αρσεις? Σαφως ειναι πιο επικυνδυνη ασκηση απο αλλες ασκησεις, αλλα εφοσον καποιος κανει μικρες μεταβολες στο βαθμο του εφικτου στα κιλα που σηκωνει, δεν παρασυρεται απο αυτα, διατηρει αρτια τεχνικη και εκτελεση , γιατι ειναι κακο να σηκωνει αρκετα κιλα?

deluxe
15-03-11, 23:14
Λοιπον σημερα εκανα αρσεις θανατου, αντι για ραχιαιους. Να πω οτι δε με επιασαν καθολου οπως με πιανουν οι ραχιαιοι, δλδ στο πολυ κατω μερος της πλατης, αλλα λιγο πιο πανω, οπως και η κωπηλατικη. Αν και οπως γραφει στα sites, οι αρσεις θανατου γυμναζουν το κατω μερος της πλατης (Erector Spinae), οπως και οι ραχιαιοι.

Απλα ειχα καποιο προβλημα με τη μπαρα, μου γλυστρουσε απο τα χερια στις τελευταιες επαναληψεις, και με γαντια και χωρια γαντια. Τι προτεινετε;

Titanium
15-03-11, 23:15
Λοιπον σημερα εκανα αρσεις θανατου, αντι για ραχιαιους. Να πω οτι δε με επιασαν καθολου οπως με πιανουν οι ραχιαιοι, δλδ στο πολυ κατω μερος της πλατης, αλλα λιγο πιο πανω, οπως και η κωπηλατικη.

Απλα ειχα καποιο προβλημα με τη μπαρα, μου γλυστρουσε απο τα χερια στις τελευταιες επαναληψεις, και με γαντια και χωρια γαντια. Τι προτεινετε;

Ιμάντες χωρείς δεύτερη κουβεντα...Σωτηρία λεμε:green::toast:

pan0z
15-03-11, 23:17
Λοιπον σημερα εκανα αρσεις θανατου, αντι για ραχιαιους. Να πω οτι δε με επιασαν καθολου οπως με πιανουν οι ραχιαιοι, δλδ στο πολυ κατω μερος της πλατης, αλλα λιγο πιο πανω, οπως και η κωπηλατικη.

Απλα ειχα καποιο προβλημα με τη μπαρα, μου γλυστρουσε απο τα χερια στις τελευταιες επαναληψεις, και με γαντια και χωρια γαντια. Τι προτεινετε;

Ιμαντες

Pavlos17
15-03-11, 23:18
εμενα γιατι δεν μου γλυστραει ρε παιδια με τα γαντια?

deluxe
15-03-11, 23:40
Γενικα τα γαντια που πηρα, αν και ακριβα και καλης ποιοτητας δε με βοηθανε και πολυ, ειδικα στις ελξεις. Και γλιστραω και ποναω.

Ιμαντες που βρισκω;

Titanium
15-03-11, 23:41
Γενικα τα γαντια που πηρα, αν και ακριβα και καλης ποιοτητας δε με βοηθανε και πολυ, ειδικα στις ελξεις. Και γλιστραω και ποναω.

Ιμαντες που βρισκω;

Παντου...Και στα xtr εχει.....:toast:

deluxe
15-03-11, 23:42
Αυτα καλα ειναι;

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1586&category=590

Και πως ακριβως τα φοραω; Δε εχω ξαναδει καποιον να χρησιμοποιει. Υπαρχει κανενα βιντεο που να δειχνει αρσεις θανατου με ιμαντες;

Eddie
15-03-11, 23:44
Λοιπον σημερα εκανα αρσεις θανατου, αντι για ραχιαιους. Να πω οτι δε με επιασαν καθολου οπως με πιανουν οι ραχιαιοι, δλδ στο πολυ κατω μερος της πλατης, αλλα λιγο πιο πανω, οπως και η κωπηλατικη. Αν και οπως γραφει στα sites, οι αρσεις θανατου γυμναζουν το κατω μερος της πλατης (Erector Spinae), οπως και οι ραχιαιοι.

Απλα ειχα καποιο προβλημα με τη μπαρα, μου γλυστρουσε απο τα χερια στις τελευταιες επαναληψεις, και με γαντια και χωρια γαντια. Τι προτεινετε;

Ρε συ ντελουξ φυσικο κι επομενο ειναι να μη σε πιασει οπως οι υπερεκτασεις,γιατι δε μιλαμε για ασκηση απομονωσης..

Οσο για τα χερια παρε ιμαντες,αλλα χρησιμοποιησε τους με συνεση και οχι με το παραμικρο γιατι τοτε ειναι που θα αποδυναμωθει η λαβη σου.

Titanium
15-03-11, 23:45
Αυτα καλα ειναι;

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1586&category=590

Και πως ακριβως τα φοραω; Δε εχω ξαναδει καποιον να χρησιμοποιει. Υπαρχει κανενα βιντεο που να δειχνει αρσεις θανατου με ιμαντες;

Μια χαρα ειναι...
Ριξε μια ματια εδω..

http://www.youtube.com/watch?v=Uv_ibNvIoog

deluxe
16-03-11, 00:04
Μαλιστα, ενδιαφερον. Παντως δε πιστευω οτι γινεται καποιος να κανεις αρσεις θανατου και να σηκωνει μονο με τη πλατη. Οι καλημερες ισως ειναι μια καλυτερη ασκηση, αλλα και λιγο πιο επικινδυνη.

Μιλαω παντα αποκλειστικα για τη πλατη και οχι για ολοκληρο το σωμα. Εκει, οι αρσεις θανατου ειναι κορυφαια ασκηση.

Eddie
16-03-11, 00:07
Μαλιστα, ενδιαφερον. Παντως δε πιστευω οτι γινεται καποιος να κανεις αρσεις θανατου και να σηκωνει μονο με τη πλατη. Οι καλημερες ισως ειναι μια καλυτερη ασκηση, αλλα και λιγο πιο επικινδυνη.

Μιλαω παντα αποκλειστικα για τη πλατη και οχι για ολοκληρο το σωμα. Εκει, οι αρσεις θανατου ειναι κορυφαια ασκηση.

Για κατω πλατη πιο απομονωτικη απ τις υπερεκτασεις δεν υπαρχει.Ακομα και οι καλημερες πιανουν πολυ τους γλουτους-δικεφαλους.

Kazmaier
16-03-11, 04:59
φιλε deluxe δεν παιζει να μην πιαστεις την επομενη μερα σε ραχιαιους αν εχεις εκτελεσει σωστα τις αρσεις και με καποια κιλα που να σε ζορισουν(χωρις να ρισκαρεις κιολας) , συμφωνω οτι οι υπερεκτασεις κανουν δουλεια αλλα κομματιασμενους ραχιαιους εγω μονο με αρσεις ειδα.
Και επισης ποσα κιλα φορτωσες μιας και τις εκανες πρωτη φορα ? Υποθετω οχι πολλα οποτε το να σου ανοιγουν οι παλαμες ειναι νομιζω και μια ενδειξη οτι θελεις περαιτερω ενδυναμωση στους πηχεις και ειδικα στην λαβη, και οι αρσεις βοηθανε στην ενδυναμωση της λαβης οποτε διαφωνω με την χρηση ιμαντων στην αρχη ειδικα , αν φτασεις ξερω γω 100 120 κιλα και σου ανοιγουν οι παλαμες τοτε ξηγησου ιμαντες

deluxe
16-03-11, 12:44
Δεν ειναι και η πρωτη φορα που κανω, απλα ειχα να κανω μηνες. Ξεκινησα με 50χ8, και μετα 60χ8, 70χ8.

pan0z
16-03-11, 13:23
Να ρωτησω κατι πως γινεται να εχω δυνατη λαβη αλλα στις πολλες επαναληψεις να τα φτηνουν τερμα οι πηχεις μου?πχ στα 100 που κανω 12 επαναλ τα φτηνουν τερμα ενω αν στα 150(αν και εκει το κανω με αναστροφη λαβη) που κανω 3-5 περιπου ουτε καν τους νιωθω να πιανοντε wtf?

Eddie
16-03-11, 13:39
Να ρωτησω κατι πως γινεται να εχω δυνατη λαβη αλλα στις πολλες επαναληψεις να τα φτηνουν τερμα οι πηχεις μου?πχ στα 100 που κανω 12 επαναλ τα φτηνουν τερμα ενω αν στα 150(αν και εκει το κανω με αναστροφη λαβη) που κανω 3-5 περιπου ουτε καν τους νιωθω να πιανοντε wtf?

Λογικο ειναι ρε συ,αφου τα κρατα περισσοτερη ωρα..δοκιμασε να κανεις το περπατημα του αγροτη και μπορει να μη χρειαστεις ποτε ιμαντες!!

pan0z
16-03-11, 13:57
Λογικο ειναι ρε συ,αφου τα κρατα περισσοτερη ωρα..δοκιμασε να κανεις το περπατημα του αγροτη και μπορει να μη χρειαστεις ποτε ιμαντες!!

ναι αυτο ηθελα να ρωτησω μαλλον το farmers walk ειναι το καλυτερο για να δυναμωσεις τους πηχεις.Aν και πολλες φορες βαζω και στα shrugs πολλα κιλα μονο και μονο για να δυναμωσω την λαβη μου.

Eddie
16-03-11, 14:14
ναι αυτο ηθελα να ρωτησω μαλλον το farmers walk ειναι το καλυτερο για να δυναμωσεις τους πηχεις.Aν και πολλες φορες βαζω και στα shrugs πολλα κιλα μονο και μονο για να δυναμωσω την λαβη μου.

Αν δε θες να κανεις farmer's walk μπορεις απλα μετα τα shrugs να φορτωσεις λιγο ακομα τη μπαρα χωρις ιμαντες εννοειται :green: και να την κρατησεις μεχρι να ανοιξουν τα δαχτυλα,απλα να εχεις τη μπαρα πανω απ το ρακ για να μη σου ανοιξουν και σκασει στο πατωμα :turtle:

pan0z
16-03-11, 14:15
Αν δε θες να κανεις farmer's walk μπορεις απλα μετα τα shrugs να φορτωσεις λιγο ακομα τη μπαρα χωρις ιμαντες εννοειται :green: και να την κρατησεις μεχρι να ανοιξουν τα δαχτυλα,απλα να εχεις τη μπαρα πανω απ το ρακ για να μη σου ανοιξουν και σκασει στο πατωμα :turtle:

ρακ γιοκ.Θα το κανω στο σμιθ αναγκαστηκα

MusclesOfShadow
09-07-11, 18:27
Πολλοι λενε οτι ειναι σημαντικη ασκηση, κυριως για την πλατη, αλλα και για ολο το σωμα γενικοτερα. Αλλα βλεπω οτι στα περισσοτερα προγραμματα, ακομα και στα προχωρημενα ορισμενων αθλητων, δεν υπαρχει αυτη η ασκηση.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Εγω πιστευω οτι μια τετοια ασκηση δε χωραει σε σπλιτ 4-5 ημερων, οπου κανεις καθε ημερα και απο μια μυικη ομαδα.

Γιατι δεν εχουν την ψυχικη δυναμη να κανουν αρσεις!:green:


squat θα ελεγα.... αν και πανω κατω οι ιδιες ειναι.... αλλα εχεις διαφορετικη συμπεριφορα οταν η μπαρα ειναι πανω σου....:green::green::green:

χαχαχ:P


Εχω διαβαασει αναφορες γυμναστων που μιλουν γι αυτη την ασκηση να λενε: "Αν ειχα την επιλογη σε ενα προγραμα προπονησησς να κανω μονο μια ασκηση αυτη θα ηταν η αρση θανατου":evil2:

Και γω αλλα σιγουρα θα πρεπει να εχεις και μια για στηθος...:unsure: για να γυμναζεσαι ομοιομορφα.


Το σκουοτ δεν πιανει καθολου χερια, τουλαχιστον σε μενα. Μονο μεση και ποδια. Αντε στην καλυτερη να πιασει και τραπεζοειδεις επειδη καθεται πανω η μπαρα. Η αρσεις πιανουν και ποδια και μεση και χερια οποτε αν ειχα μια και μονο ασκηση να επιλεξω θα ηταν αρσεις. Παρολαυτα τα σκουοτ τα θεωρω καλυτερη ασκηση, πιο κουραστικη

Τι λες? Αυτο το πιασιμο ειναι πολυ ασχημο!:unsure: Δεν γυμναζεται ο τραπεζοειδης...


Ιμάντες χωρείς δεύτερη κουβεντα...Σωτηρία λεμε:green::toast:

Ναι, δοκιμασα τις δυο τελευταιες φορες και ηταν λουκουμι!


Λογικο ειναι ρε συ,αφου τα κρατα περισσοτερη ωρα..δοκιμασε να κανεις το περπατημα του αγροτη και μπορει να μη χρειαστεις ποτε ιμαντες!!

Farmer's Walk: μονο για τους σκληρους της γειτονιας!!:green:

Πολυ καλη ασκηση, ως δια μαγειας γυμναζεσαι παντου!!!

xristo2121
22-11-11, 18:06
Γεια σας να ρωτισω τα deadlift επιτρεπονται η οχι?Ρωτισα καποιους γυμναστες και μου ειπανε οχι μην το κανεις ποτε και αλλοι μου ειπανε ναι αλλα μετα απο καποια ηλικια.
Τι γινετε λοιπον επιτρεπεται αυτη η ασκηση η οχι?

BODYMPAL
22-11-11, 18:54
To Do To Do βέβαια σκουοτ και ντεντλιφτ ειναι οι βασικές ασκήσεις !!!!!!:):)

xristo2121
22-11-11, 18:56
ειμαι 16 χρονων ,σκουατ με αφηνει να κανω μονο

MusclesOfShadow
22-11-11, 20:00
Μια ασκηση ειναι οι αρσεις θανατου. Τι διαφορα εχουν οι αρσεις απο τις καμψεις δικεφαλων? π.χ......?:turtle:
Αν νιωθεις ετοιμος και σε ενδιαφερει αυτη η ασκηση, καντην χωρις υπερβολες στα κιλα, μην αρχισεις να ζοριζεσαι ακομα και παθεις καμια κηλη, ξεκινα αργα και σταθερα, να την μαθεις να την κανεις και σωστα, να μαθεις που πρεπει να εστιαζεις, και σε λιγο καιρο δοκιμασε να ανεβεις σιγα σιγα στα κιλα που χρησιμοποιεις, με λιγα λογια κανε την ασκηση αλλα προσεχε μην ζοριστεις ακομα, παρε τις βασεις!

peace

Goofonly
22-11-11, 20:34
Οι ασκήσεις με θέμα τη μέση έχουν πάντα ένα ζητούμενο, την προσοχή μας. Άρχισε με λίγα κιλά και ανέβα σιγά σιγά, αν έχετε ζώνη, χρησιμοποίησε την. Είναι βασική άσκηση.

Αντωνης
22-11-11, 21:08
Οι ασκήσεις με θέμα τη μέση έχουν πάντα ένα ζητούμενο, την προσοχή μας. Άρχισε με λίγα κιλά και ανέβα σιγά σιγά, αν έχετε ζώνη, χρησιμοποίησε την. Είναι βασική άσκηση.

H ζωνη στις αρσεις δεν εχει σχεση με την ασφαλεια.Η χρησιμοτητα της ειναι πως σε βοηθα(οχι παντα)να κουμανταρεις περισσοτερα κιλα.
Υπ αυτην την εννοια ειναι και λιγο επιβλαβης σε θεματα ''υγειας'',καθως με την ζωνη σηκωνεις περισσοτερα κιλα(η΄περισσοτερες reps,ιδια οψη)απ οτι ειναι προγραμματισμενο να εχεις μεγιστα εκεινη την στιγμη,αρα επιβαρυνει περισσοτερο το ΚΝΣ.

beefmeup
22-11-11, 22:12
Τι γινετε λοιπον επιτρεπεται αυτη η ασκηση η οχι?

φιλε αν τις θες για πλατη κ καθολου να μην την κανεις μια χαρα θα γινει η πλατη σου αν κανεις τα υπολοιπα..

procop
22-11-11, 22:29
ειμαι 16 χρονων ,σκουατ με αφηνει να κανω μονο

εγω θα σ ελεγα αρχισε να γυμναζεις ραχιαιους,με υπερεκτασεις,και αν θες στο τελος μονο με μπαρα κανε αρσεις για να μαθεις τεχνικη.να δυναμωσει η περιοχη και μετα βλεπεις!σε καμια περιπτωση μην σε πιασουν εγωισμοι και φορτωσεις κιλα,θα ερθουν μονα τους τα κιλα.αφου θα κανεις με λιγα κιλα μην βαζεις ζωνη,ασε τους σταθεροποιητες του σωματος να δουλεψουν.

johny_8
24-11-11, 00:42
Υπηρχαν αθλητες που δν εκαναν καθολου dl κ ειχαν μια χαρα πλάτη οποτε μη σκας κ με ραχιαιους μια χαρα εισαι

Goofonly
24-11-11, 00:54
H ζωνη στις αρσεις δεν εχει σχεση με την ασφαλεια.Η χρησιμοτητα της ειναι πως σε βοηθα(οχι παντα)να κουμανταρεις περισσοτερα κιλα.
Υπ αυτην την εννοια ειναι και λιγο επιβλαβης σε θεματα ''υγειας'',καθως με την ζωνη σηκωνεις περισσοτερα κιλα(η΄περισσοτερες reps,ιδια οψη)απ οτι ειναι προγραμματισμενο να εχεις μεγιστα εκεινη την στιγμη,αρα επιβαρυνει περισσοτερο το ΚΝΣ.

Δεν είπα κάτι για ασφάλεια... Απλά είπα να γίνεται χρήση της. Και φυσικά μετά από κάθε σετ την βγάζουμε για να μην μας σφίγγει.

thegravijia
24-11-11, 00:56
Υπηρχαν αθλητες που δν εκαναν καθολου dl κ ειχαν μια χαρα πλάτη οποτε μη σκας κ με ραχιαιους μια χαρα εισαι
το ιδιο κ με παγκο κ καθισματα..δεν εκαναν ποτε τους..
πχ ντοριαν
αλλα δεν λεει κ πολλα αυτο

Αντωνης
24-11-11, 01:36
Οι ασκήσεις με θέμα τη μέση έχουν πάντα ένα ζητούμενο, την προσοχή μας. Άρχισε με λίγα κιλά και ανέβα σιγά σιγά, αν έχετε ζώνη, χρησιμοποίησε την. Είναι βασική άσκηση.


Δεν είπα κάτι για ασφάλεια... Απλά είπα να γίνεται χρήση της. Και φυσικά μετά από κάθε σετ την βγάζουμε για να μην μας σφίγγει.

Κατσε ρε φιλε,ποσταρεις αυτην την φραση,λες ακριβως μετα για την ζωνη,και μετα μου λες οτι δεν εννοουσες για ασφαλεια?Τελος παντων...
Επισης δεν υπαρχει κανενας σημαντικος λογος να χρησιμοποιει καποιος ζωνη.Αν δεν θελει,δεν βαζει,ειδικα σε ζητηματα υπερτροφιας δεν θα δει καμια απολυτως διαφορα.
Αντ' αυτου η συχνη χρηση της καθε αλλο παρα καλη ειναι.

Goofonly
24-11-11, 01:43
Κατσε ρε φιλε,ποσταρεις αυτην την φραση,λες ακριβως μετα για την ζωνη,και μετα μου λες οτι δεν εννοουσες για ασφαλεια?Τελος παντων...
Επισης δεν υπαρχει κανενας σημαντικος λογος να χρησιμοποιει καποιος ζωνη.Αν δεν θελει,δεν βαζει,ειδικα σε ζητηματα υπερτροφιας δεν θα δει καμια απολυτως διαφορα.
Αντ' αυτου η συχνη χρηση της καθε αλλο παρα καλη ειναι.

Δύο διαφορετικές προτάσεις. Άλλη φορά θα γράφω 2 ποστ για να μη γίνονται παρεξηγήσεις. Anyway. :toast:

Προσωπικά ούτε εμένα με βοηθάει. Αλλά έχω και πολλούς γνωστούς και φίλους που ασχολούνται χρόνια σε πολύ καλό επίπεδο που λένε ότι τους κάνει δουλειά. Εάν δεν έκανε, οι bbs δεν θα τη χρησιμοποιούσαν.

Αντωνης
24-11-11, 01:50
Οταν θελουμε να αλλαξουμε θεματικη,υπαρχει και το enter.Αν και εξακολουθω να μην το πιστευω,δεν ειναι κακο να το παραδεχεσαι παντως,εξαλλου ουτε απαντησα ειρωνικα ουτε τπτ.
Τελος παντων,δεν θα βγει ακρη εγω το κοβω εδω.

Το οτι τις φορανε οι bbs σε μια προπονηση στα video δεν λεει κατι...Πολλα τρελα κανουν οι επαγγελματιες και ειδικα στα βιντεο...
Επισης δεν ειπα οτι δεν κανει δουλεια,δουλεια κανει απλα πρεπει να ξερεις ποτε να την χρησιμοποιεις(αν επιλεξεις να την χρησιμοποιεις),η συχνη χρηση καθε αλλο παρα καλη ειναι...

Goofonly
24-11-11, 02:01
Κατσε ρε φιλε,ποσταρεις αυτην την φραση,λες ακριβως μετα για την ζωνη,και μετα μου λες οτι δεν εννοουσες για ασφαλεια?Τελος παντων...
Επισης δεν υπαρχει κανενας σημαντικος λογος να χρησιμοποιει καποιος ζωνη.Αν δεν θελει,δεν βαζει,ειδικα σε ζητηματα υπερτροφιας δεν θα δει καμια απολυτως διαφορα.
Αντ' αυτου η συχνη χρηση της καθε αλλο παρα καλη ειναι.

Χμμ, ποστάρεις αυτό εδώ...


Οταν θελουμε να αλλαξουμε θεματικη,υπαρχει και το enter.Αν και εξακολουθω να μην το πιστευω,δεν ειναι κακο να το παραδεχεσαι παντως,εξαλλου ουτε απαντησα ειρωνικα ουτε τπτ.
Τελος παντων,δεν θα βγει ακρη εγω το κοβω εδω.

Το οτι τις φορανε οι bbs σε μια προπονηση στα video δεν λεει κατι...Πολλα τρελα κανουν οι επαγγελματιες και ειδικα στα βιντεο...
Επισης δεν ειπα οτι δεν κανει δουλεια,δουλεια κανει απλα πρεπει να ξερεις ποτε να την χρησιμοποιεις(αν επιλεξεις να την χρησιμοποιεις),η συχνη χρηση καθε αλλο παρα καλη ειναι...

...και τώρα λες ότι κάνει δουλεία η χρήση της...

τα bold μιλάνε μόνα τους για αυτό που είπες..

Το ότι μίλησα για προσοχή στην πρώτη πρόταση ήταν για λόγους ασφάλειας και σωστής εκτέλεσης της άσκησης αφού έχει να κάνει με τη μέση. Στο δεύτερο μέρος απλά είπα κάποιες συμβουλές. Το αν το πιστεύεις εσύ, δεν μου πέφτει λόγος. Ούτε εγώ απαντάω ειρωνικά κτλ αλλά πριν παρεξηγήσεις όσα γράφει ο άλλος διάβαστα άλλη μία φορά... :toast:

Αντωνης
24-11-11, 02:07
πριν παρεξηγήσεις όσα γράφει ο άλλος διάβαστα άλλη μία φορά... :toast:

Μαλλον αυτο πρεπει να το κανεις εσυ φιλε...Αλλο σημαντικος λογος και ''χρησιμοποιησε την'' που εγραψες στο παιδι ετσι αδιευκρινηστα,αλλο κανει δουλεια η χρηση της μια φορα στις τοσες που θα πας να τσεκαρεις μεγιστη και θα βγαλεις ενα βιντεο η' θα κατεβεις σε εναν αγωνα.Οντως τα bold μιλανε απο μονα τους

Για την κατανοηση του ποστ σου δεν θα ξαναγραψω,την εγραψα την αποψη μου

loukiss
24-11-11, 02:43
η ασκηση μακροχρονια μπορει να επιφερει εκπληκτικα αποτελεσματα...καταρχην ειναι η ασκηση που συνηθως χρησιμοποιουμε τα περισσοτερα κιλα απο καθε αλλη οποτε δουλευουμε σε υψηλα φορτια (κατι +++ για την εκκριση ορμονων) .. απλα αν τη θες ΚΑΘΑΡΑ για BB οπου αναζητας τ γρηγοροτερο δυνατον υπερτροφια θα ελεγα οτι δν λεει κατι ιδιαιτερο αν δν τν κανεις (αν και κατα τη γνωμη μου παλι χανεις αλλα τεσπα)

τωρα για τη ζωνη...προσωπικα δν εχω βαλει ποτε εκτος απο μια φορα π ειχα πιαστει στη μεση και μετα απο μια βδομαδα δν ηθελα να τ ρισκαρω πολυ...απλα θα πω οτι θεωρω σωστα τα λεγομενα του Αντωνη και οτι ειναι υπερβολη να βαζουμε ζωνη σε καθε ασκηση που εμπλεκει (οπως νομιζουμε δλδ) τη μεση ... η μεση ουσιαστικα εμπλεκεται σ ολες τις ασκησεις.. κ σ καθε ειδους κινηση... αυτο δν σημαινει οτι βαζουμε ζωνη σ καθε ασκηση (τ χουμε δει ομως και αυτο ολοι μας , ειμαι σιγουρος).

καλο ειναι να αφηνουμε τη μεση μας να δυναμωνει χωρις ζωνες κ οταν ειμαστε (κοντα) στα μεγιστα κιλα να βαζουμε (ουτε εδω βαζω ζωνη αλλα τεσπα. safety above all) ή οταν υπαρχει καποιο θεμα στη μεση..(τραυματισμοι κτλ..)

vagg
24-11-11, 16:37
φιλε αν τις θες για πλατη κ καθολου να μην την κανεις μια χαρα θα γινει η πλατη σου αν κανεις τα υπολοιπα..


an τις θελει για ποδια??


απορω πως απαντατε με τοση σιγουρια για τη ζωνη...ο coleman ειναι μλκσ και εσεις ξερετε καλυτερα...

72K
24-11-11, 19:29
an τις θελει για ποδια??


απορω πως απαντατε με τοση σιγουρια για τη ζωνη...ο coleman ειναι μλκσ και εσεις ξερετε καλυτερα...

Το work capacity του Coleman και του κάθε σοβαρού αθλητη που ασχολείται με βάρη είτε BBing το λένε το άθλημα του είτε powerlifting είτε Olympic lifting, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Αυτό σημαίνει ότι ο κάθε ένας από αυτούς χρησημοποιεί την ζώνη για να ενισχύσει το έργο των κοιλιακών στην υποστήριξη της σπονδυλικής στήλης, γιατί πολύ απλά και η ένταση αλλά και ο όγκος προπόνησης είναι τόσα που εσύ και οι περισσότεροι μας δεν θα δούμε καν στη προπονητική ζωή μας.
Αυτό σημαίνει σε απλά Ελληνικά ότι ο μέσος θαμώνας fitness club μπορεί και να μην την χρειαστεί ποτέ στη πραγματικότητα παραμόνο για το placebo effect.

Goofonly
24-11-11, 20:18
Το work capacity του Coleman και του κάθε σοβαρού αθλητη που ασχολείται με βάρη είτε BBing το λένε το άθλημα του είτε powerlifting είτε Olympic lifting, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Αυτό σημαίνει ότι ο κάθε ένας από αυτούς χρησημοποιεί την ζώνη για να ενισχύσει το έργο των κοιλιακών στην υποστήριξη της σπονδυλικής στήλης, γιατί πολύ απλά και η ένταση αλλά και ο όγκος προπόνησης είναι τόσα που εσύ και οι περισσότεροι μας δεν θα δούμε καν στη προπονητική ζωή μας.
Αυτό σημαίνει σε απλά Ελληνικά ότι ο μέσος θαμώνας fitness club μπορεί και να μην την χρειαστεί ποτέ στη πραγματικότητα παραμόνο για το placebo effect.

όταν κάποιος κάνει μια συνηθισμένη προπόνηση, δεν χρειάζεται, εάν όμως παίξει σε κάποιες επαναλήψεις με πολλά κιλά ή είναι λίγο ατσούμπαλος, καλή θα ήταν η χρήση της...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1023-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7

beefmeup
24-11-11, 21:49
an τις θελει για ποδια??
.

εδω θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου το εξης..για πλατη δεν εχει κ πολυ νοημα να την κανεις γιατι εχεις παρα πολλες εναλλακτικες..απο κοπηλατικες/ελξεις/μηχανηματα,παιζεις με τις λαβες κοκ..
για δικεφαλλους μηριαιους τι εχεις??
οι επιλογες σου ειναι κατα πολυ λιγοτερες..
σαν ασκηση για δικεφαλους μηριαιους γινεται με αλλο τροπο..τεντομενα ποδια.
εκει οι μονοι μυς που υποβοηθουν εκτος απο τους μηριαιους ειναι οι ραχιαιοι/γλουτιαιοι..κ λογω της στασης του σωματος,για να την κανεις σωστα πρεπει να εισαι ακινητος απο τα ποδια κ κατω..που σημαινει καθολου κ κατα συνεπεια ελαχιστο κλεψιμο,αφου momentum ουσιαστικα δεν υπαρχει..
αν την κανεις κ με λιγα κιλα(αναλογικα παντα),οι δικεφαλοι σου γινονται τουμπανο..

γενικα αν ο στοχος ειναι η αναπτυξη της πλατης,σαν ασκηση δεν δινει κ τπτ παραπανω,για μενα..αν τωρα πας για ασκησεις με φιλοσοφια να ανεβαζεις σε δυναμη εκει σιγουρα την κανεις,αλλα για αλλο λογο..


Το work capacity του Coleman και του κάθε σοβαρού αθλητη που ασχολείται με βάρη είτε BBing το λένε το άθλημα του είτε powerlifting είτε Olympic lifting, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Αυτό σημαίνει ότι ο κάθε ένας από αυτούς χρησημοποιεί την ζώνη για να ενισχύσει το έργο των κοιλιακών στην υποστήριξη της σπονδυλικής στήλης, γιατί πολύ απλά και η ένταση αλλά και ο όγκος προπόνησης είναι τόσα που εσύ και οι περισσότεροι μας δεν θα δούμε καν στη προπονητική ζωή μας.

το work capacity,του καθε αθλουμενου ειναι αναλογο των δυναμεων του..του Coleman,μπορει να ειναι τεραστιο σε σχεση με το δικο μου,αλλα κ το δικο μου ειναι τεραστιο για μενα κ τις δυναμεις μου.
με την ιδια λογικη που μια κοπελα η οποια κανει με τα ροζ αλτηρακια,κ ζοριζεται εχει μεγαλο work capacity...δεν χρειαζεται να κανει τα κιλα μου,για να κανει μεγαλο ογκο προπονησης,οπως ουτε κ εγω του Coleman,γα τον ιδιο λογο..



Αυτό σημαίνει σε απλά Ελληνικά ότι ο μέσος θαμώνας fitness club μπορεί και να μην την χρειαστεί ποτέ στη πραγματικότητα παραμόνο για το placebo effect.

ναι..ο μεσος θαμωνας σιγουρα δεν θα την χρειαστει,γιατι εχει οπως γραφεις μικρο ογκο προπονησης καθ ολα..

magavaTOUT
27-10-12, 22:04
Bump Bump! :bodybuilder2:

Λοιπον, οσοι τις κανετε:

1)Σε τι επαναληψεις παιζετε;
2)Πως ανεβαζετε κιλα; (καθε ποτε, ποσο) Με αλλα λογια πως ειναι το progression σας;
3)Straps ή χωρις;
4)Mixed ή διπλο overhand;

Θελω να δω πως βλεπουν κι οι αλλοι τις αρσεις γιατι ψιλοκολλησα και θελω να παρω ιδεες για την νεα μου προσεγγιση :P

BlooDdeaD_MefiSt
28-10-12, 03:31
Bump Bump! :bodybuilder2:

Λοιπον, οσοι τις κανετε:

1)Σε τι επαναληψεις παιζετε;
2)Πως ανεβαζετε κιλα; (καθε ποτε, ποσο) Με αλλα λογια πως ειναι το progression σας;
3)Straps ή χωρις;
4)Mixed ή διπλο overhand;

Θελω να δω πως βλεπουν κι οι αλλοι τις αρσεις γιατι ψιλοκολλησα και θελω να παρω ιδεες για την νεα μου προσεγγιση :P

Να πω τι κανω εγω..
1)Οταν παιζω για μαξ κιλα κανω progression στα κιλα κανοντας πολλες επαναληηψεις και ολο μειωνονται μεχρι να φτασω στα λειτουργικα σετ που κανω μονο 1 επαν. Οταν παιζω dynamic(για ταχυτητα και εκκριξη)παιζω μονο μονες εκρρηκτικες.
2)Προσπαθω καθε φορα που κανω(δεν κανω καθε βδομαδα μαξ αρσεις) να ανεβαζω εστω και 2,5 κιλα.
3)Χωρις παιζω προς το παρον, αλλα αν θες να την ανεβασεις βαλε στραπς απλα μονο στα κιλα που σε εγκαταλειπει η λαβη σου.
4) Διπλο overhand μεχρι εκει που με παιρνει και μετα μολις ανεβουν τα κιλα πολυ το αλλαζω σε mixed.

leftis
28-10-12, 10:36
Να πω τι κανω εγω..
1)Οταν παιζω για μαξ κιλα κανω progression στα κιλα κανοντας πολλες επαναληηψεις και ολο μειωνονται μεχρι να φτασω στα λειτουργικα σετ που κανω μονο 1 επαν. Οταν παιζω dynamic(για ταχυτητα και εκκριξη)παιζω μονο μονες εκρρηκτικες.
2)Προσπαθω καθε φορα που κανω(δεν κανω καθε βδομαδα μαξ αρσεις) να ανεβαζω εστω και 2,5 κιλα.
3)Χωρις παιζω προς το παρον, αλλα αν θες να την ανεβασεις βαλε στραπς απλα μονο στα κιλα που σε εγκαταλειπει η λαβη σου.
4) Διπλο overhand μεχρι εκει που με παιρνει και μετα μολις ανεβουν τα κιλα πολυ το αλλαζω σε mixed.


όταν κάνεις mixed λαβή να κάνεις και από τα 2 χέρια γιατί έχω διαβάσει ότι προκαλέι ανομοιομορφίες άμα κάνεις πχ underhand συνέχεια το δεξί σου χέρι.

gym
28-10-12, 11:07
Bump Bump! :bodybuilder2:

Λοιπον, οσοι τις κανετε:

1)Σε τι επαναληψεις παιζετε;
2)Πως ανεβαζετε κιλα; (καθε ποτε, ποσο) Με αλλα λογια πως ειναι το progression σας;
3)Straps ή χωρις;
4)Mixed ή διπλο overhand;

Θελω να δω πως βλεπουν κι οι αλλοι τις αρσεις γιατι ψιλοκολλησα και θελω να παρω ιδεες για την νεα μου προσεγγιση :P



1. ειτε 3-5 ειτε πανω απο 10 αναλογα την προπονηση
2. ως εκει που δεν χαλαει αυστηρα η τεχνικη ανεβαινουν τα κιλα αλλιως μενεις εκει που εισαι
3.χωρις
4.πλεον πρωτη λαβη,σπανια mixed

ΠανοςΒ
28-10-12, 11:17
Bump Bump! :bodybuilder2:

Λοιπον, οσοι τις κανετε:

1)Σε τι επαναληψεις παιζετε;
2)Πως ανεβαζετε κιλα; (καθε ποτε, ποσο) Με αλλα λογια πως ειναι το progression σας;
3)Straps ή χωρις;
4)Mixed ή διπλο overhand;

Θελω να δω πως βλεπουν κι οι αλλοι τις αρσεις γιατι ψιλοκολλησα και θελω να παρω ιδεες για την νεα μου προσεγγιση :P

1) τη βαζω πρωτη ασκηση σε full body και κανω 4 σετ ζεσταμα (2 stiff legged 2 κανονικα) μεχρι 12 reps και 3 working sets 4-6 reps.
2) αν δω οτι στα κιλά που εβγαζα 5 τωρα βγαζω 6 reps, ανεβαζω 5 κιλά κλπ κλπ. Αν και ετσι οπως τη χρησιμοποιω δε με νοιαζουν τοσο τα κιλά οσο το να προετοιμασω μεση και πλατη για το σκουωτ που ακολουθει.

3) χωρις
4) κανονικη λαβη.

chro
28-10-12, 11:44
Bump Bump! :bodybuilder2:

Λοιπον, οσοι τις κανετε:

1)Σε τι επαναληψεις παιζετε;
2)Πως ανεβαζετε κιλα; (καθε ποτε, ποσο) Με αλλα λογια πως ειναι το progression σας;
3)Straps ή χωρις;
4)Mixed ή διπλο overhand;
:
1) 1 έως 6 το πολύ, συνήθως 3. Περισσότερες ρεπς μόνο τραυματισμούς προκαλούν, άλλωστε ο Greg Everett αναφέρει: After 3 reps, fatique, both physical and mental, will typically begin to negatively affect lift technique and speed. Προτιμώ να αυξήσω τα σετ παρά τα ρεπς.
2) +10% σε κάθε σετ, λόγω του μικρού αριθμού των ρεπς πρέπει να ανέβω συντηρητικά για να γίνει σωστό ζέσταμα.
3) Πάντα με στραπς, αφού δε θέλω να εμπλέκω τα χέρια στη συγκεκριμένη άσκηση. Θέλω να γίνεται έργο στο κάτω σώμα και να μην αλλάξω το στόχο για τον οποίο εκτελώ την άσκηση. Αν θέλω να δυναμώσω τη λαβή υπάρχουν άλλες ασκήσεις.
4) Κανονική λαβή.

chro
28-10-12, 11:53
όταν κάνεις mixed λαβή να κάνεις και από τα 2 χέρια γιατί έχω διαβάσει ότι προκαλέι ανομοιομορφίες άμα κάνεις πχ underhand συνέχεια το δεξί σου χέρι.Ακριβώς leftis. Το αναφέρει και ο ΔΡ Mark Rippetoe στο βιβλίο του.
56004

swimmer_90
28-10-12, 13:53
Γενικα ειναι μια ασκηση που την κανω μονο οταν ειναι απολυτως απαραιτητο (γιατι επιφερει τραυματισμους γενικα) αν και ειναι η δευτερη αγαπημενη μου...ειναι μια ασκηση δυναμης κυριως αρα θεωρω δεν εχει νοημα να κανεις 12 επαναληψεις...εγω 3-5 κανω...85-90% του μαξ...μπορεις να μαξ απλα εγω δεν το συνηθιζω...αλλα γενικα νομιζω οτι οι αρσεις δουλευουν καλυτερα στο φασμα 3-5,η ταπεινη μου γνωμη...παντα προτιμουσα το overhand grip και χωρις straps για να δυναμωνεις και τη λαβη...αυτα...

Dakonblackblade
30-10-12, 13:42
3x5, 5x2, 6x1 όλα δουλεύουν. Για να ξεκολλήσεις από το Deadlifts πρέπει να κάνεις περισσότερα Deadlifts. Αυτή είναι η εν γένει φιλοσοφία. Τώρα με ποιο τρόπο? Αν το ζητούμενο είναι η δύναμη υπάρχουν προγράμματα για να το βελτιώσεις. Δεν θα έλεγα πως το Deadlift είναι άσκηση μυικής υπερτροφίας οπότε αν δεν την έχετε στο πρόγραμμα δεν έγινε τίποτα.

Πάντα χωρίς ζώνη όταν δεν παίζεις με τα οριακά σου κιλά. Η ζώνη απλά βοηθάει τους κοιλιακούς σου και πιο πολύ σου δίνει αίσθηση ασφάλειας , ενώ οι μυς που θα έπρεπε να γυμνάζεις με το Deadlift , δηλαδή ο κορμός, στην ουσία ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΕΙ.

Αν ανεβάζεις σιγά σιγά και προοδευτικά τότε μαθαίνεις και τα οριά σου. Αν στα 120 είμαι άνετος, στα 122,5 δεν θα έχω πρόβλημα. Αν πάω στα 160 , ε ναι, το σκίζω το πράμα. Αυτή είναι και η λογική. Συνήθως όμως, ο ασκούμενος , εφόσον κάνει 100 κιλά πάγκο, πάει βάζει 130 στην μπάρα και αρχίζει να σηκώνει χωρίς να έχει ξεκινήσει από τα 60 σαν αρχάριος στην άσκηση. Βάζει και την ζώνη , ε την έχει την άσκηση. Του φεύγει η μέση, καληνύχτα.

Χωρίς straps για τον ίδιο λόγο. Με μαγνησία γίνεται αρκετά καλή δουλειά. Με άλλα λόγια , αφήνω το σώμα μου να μου βάλει κάποια όρια στην πρόοδό μου. Μόνο όταν θεωρώ πως είμαι έτοιμος για το επόμενο βήμα, την υπέρβαση, θα χρησιμοποιήσω εξοπλισμό.

Mikekan
30-10-12, 13:49
Μια απορία που είχα πάντα, αυτή η άσκηση δεν είναι πολύ επικίνδυνη για τη μέση ρε παιδιά? :unsure:

thegravijia
30-10-12, 14:05
Μια απορία που είχα πάντα, αυτή η άσκηση δεν είναι πολύ επικίνδυνη για τη μέση ρε παιδιά? :unsure:

πιο επικυνδινες ειναι οι τροχαλιες για την πλατη παρα αυτη...

leftis
30-10-12, 14:09
Έχω αλλάξει από deadlifts σε rack pulls εδώ και 1-2 μήνες και μαρέσει πολύ περισσότερο. Χτυπάει τραπεζοειδής καλύτερα από όλες τις ασκήσεις που έχω κάνει και γενικώς όλη την πλάτη.
Επίσης κάνω πλάτη χωρίς να πιάνομαι πόδια την επόμενη μέρα. Άμα κάποιος κάνει full body τότε τα deads είναι καλύτερα, αλλά σε άλλες περιπτώσεις rackpulls ftw.

spartan77
30-10-12, 14:16
Bump Bump! :bodybuilder2:

Λοιπον, οσοι τις κανετε:

1)Σε τι επαναληψεις παιζετε;
2)Πως ανεβαζετε κιλα; (καθε ποτε, ποσο) Με αλλα λογια πως ειναι το progression σας;
3)Straps ή χωρις;
4)Mixed ή διπλο overhand;

Θελω να δω πως βλεπουν κι οι αλλοι τις αρσεις γιατι ψιλοκολλησα και θελω να παρω ιδεες για την νεα μου προσεγγιση :P

αυτην την περιοδο παιζω το push-leg-pull και για 7βδομαδες που το κανω βλεπω progression σε καθε προπονηση

αρα οσον αφορα τις ερωτησεις σου

1. παιζω deadlifts 4χ8

2.+5κιλα σε καθε προπονηση αφου βγαλω 5-8 επαναληψεις ( αν κολλησω θα ξανακανω τα ιδια η θα αφαιρεσω καποια κιλα ουτως ωστε να παραμεινω μεχρι να πιασω τις επαναληψεις)

3.χωρις straps γιατι θελω να εξαντλησω την δικια μου δυναμη(καποιες φορες βεβαια
ενω τα ''εχω'' τα κιλα να τα σηκωσω δεν τα ''εχουν'' τα δαχτυλα μου κ ανοιγουν:green:
οποτε εκει θα βαλω straps)

4.κανονικη λαβη

chro
30-10-12, 16:05
Μια απορία που είχα πάντα, αυτή η άσκηση δεν είναι πολύ επικίνδυνη για τη μέση ρε παιδιά? :unsure:
Είναι πολύ επικίνδυνη για τη μέση, αλλά και πολύ καλή άσκηση για ενδυνάμωση και προστασία της μέσης. Ανάλογα αν ξέρεις να την εκτελείς σωστά, μπορεί να προκαλέσεις τα αντίθετα αποτελέσματα. Δεν φταίει η άσκηση αλλά ο τρόπος εκτέλεσης.

swimmer_90
30-10-12, 18:53
Μια απορία που είχα πάντα, αυτή η άσκηση δεν είναι πολύ επικίνδυνη για τη μέση ρε παιδιά? :unsure:Κοιτα για να ειμαστε ειλικρινεις η προσεγγιση "αν την κανεις σωστα δεν ειναι επικινδυνη" δεν ειναι ακριβως αληθεια...γιατι κατ'αρχην πως μετριεται το "σωστα"...?Σε gym δουλευω και σου λεω οτι απ'οσους νομιζουν οτι την κανουν σωστα (οποιον βλακα και να ρωτησεις θα σου πει οτι ξερει dl),σχεδον κανεις δεν την κανει τελεια...μονο αρσηβαριστες εχω δει με πραγματικα καλη τεχνικη...κατα δευτερον ειναι μια ασκηση που θα βαλεις κιλα...και δεν ειναι η ασκηση που θα σε τραυματισει,αλλα η μεγαλη επιβαρυνση...ενας στανταρ αθλουμενος μετα απο λιγο καιρο κανει ανετα 100 κιλα dl...εκεινη την ωρα η σπονδυλικη σου στηλη και οι αρθρωσεις σου περνανε δυσκολες ωρες...ειναι καλη ασκηση,ισως η καλυτερη αν μιλαμε για δυναμη,αλλα φθειρει τη μεση σου (και μακροπροθεσμα)...σ'αυτο σου βαζω υπογραφη...αυτο που κανω εγω ειναι να την βαζω στο προγραμμα μου μονο οταν θελω να δουλεψω δυναμη...για 4 βδομαδες και τελος...μετα απο κανα 4μηνο παλι...

Mikekan
30-10-12, 19:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ως άνθρωπος με δισκοκοιλη δεν συζητώ να την κάνω αλλά μονο που την βλέπω με πιάνει η μέση μου! Χαχα

Dakonblackblade
17-06-13, 19:37
Να σε ρωτήσω τα Deadlifts (άρσεις θανάτου) την αφήνεις την μπάρα κάτω ή όχι?

=V=
18-06-13, 00:35
Να σε ρωτήσω τα Deadlifts (άρσεις θανάτου) την αφήνεις την μπάρα κάτω ή όχι?

όχι και δεν πρέπει κιόλας με το γράμμα του νόμου

Dakonblackblade
18-06-13, 12:56
Λάθος. Οι άρσεις θανάτου (Deadlifts) είναι ασφαλέστερες όταν η μπάρα ακουμπάει κάτω, ξανασετάρεσε και σηκώνεις. Τα RDL ή SLDL (romanian deadlift και stifflegged deadlifts αντίστοιχα) είναι ασκήσεις που απαιτούν πολύ μεγαλύτερο mind-muscle connection καθώς και προσοχή στη λεπτομέρεια. Σε μέτρια κιλά και με σωστή τεχνική , πάντα (και απορώ γιατί το αναφέρω καθώς κάθε άσκηση που την κάνει κανείς ταλιμπανέζικα έχει κινδύνους), δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

=V=
18-06-13, 13:24
Λάθος. Οι άρσεις θανάτου (Deadlifts) είναι ασφαλέστερες όταν η μπάρα ακουμπάει κάτω, ξανασετάρεσε και σηκώνεις. Τα RDL ή SLDL (romanian deadlift και stifflegged deadlifts αντίστοιχα) είναι ασκήσεις που απαιτούν πολύ μεγαλύτερο mind-muscle connection καθώς και προσοχή στη λεπτομέρεια. Σε μέτρια κιλά και με σωστή τεχνική , πάντα (και απορώ γιατί το αναφέρω καθώς κάθε άσκηση που την κάνει κανείς ταλιμπανέζικα έχει κινδύνους), δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

δεν υπάρχει λάθος και σωστό εδώ
εγώ μίλησα για παραγωγικότητα όσον αφορά εμένα.
στην συγκεκριμένη άσκηση ο καθένας κάνει ότι αποδίδει καλύτερα για αυτόν ή την αλλάζει ανα διαστήματα για να αποφύγει την μυική μνήμη και να ερεθίσει διαφορετικούς μυς ως πρωτεύοντες,
οι άρσεις που αναφέρεις εσύ συνήθως γίνονται στα πολύ μεγάλα φορτία για λόγους ασφαλείας.(και η πιο διαδεδομένη παραλλαγή)
Σε αντίθετη περίπτωση μπορούν να γίνουν χωρίς να αφήσεις το φορτίο χωρίς κανένα θέμα ασφαλείας δεδομένου ότι ξέρεις τι κάνεις καθώς και σε άλλες παραλλαγές που έχει να κάνει με το εύρος κίνησης ή με το λύγισμα των ποδιών κ.ά.

Dakonblackblade
18-06-13, 13:35
Όχι και πάλι, καθώς είναι πολύ διαφορετικές ασκήσεις.Αν ο στόχος είναι η μυική ανάπτυξη, η δύναμη καθώς και η λειτουργικότητα, τα Deadlifts είναι το νο1. Επίσης η μυική μνήμη ισχύει μόνο όταν το φορτίο παραμένει σταθερό για πολύ καιρό. Ξεκίνα από χαμηλά, ανέβαζε σιγά σιγά , και θα με θυμηθείς σε 2-3 μήνες. Ένα σετάκι των πέντε επαναλήψεων με 60 κιλά στην ημέρα πλάτης , ανεβάζοντας 2,5 ή 5 κιλά την εβδομάδα. https://www.youtube.com/watch?v=1nRRlk6264I

=V=
18-06-13, 13:45
αρχικά να σε ευχαριστήσω για την συμβουλή.
αυτό ακριβώς είπα και εγώ, οτι είναι διαφορετικές παραλλαγές.(άμα θες διαφορετικές ασκήσεις δεν θα τα χαλάσουμε εκεί)αυτό δεν πάει να πει πως θα ερωτευθούμε μια και θα σνομπάρουμε τις άλλες.
στο προηγούμενο μου πρόγραμμα χρησιμοποιούσα την original deadlift, τώρα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. thats all.
ο κάθε αθλητής και το κάθε σώμα είναι διαφορετικό, μην κολλάμε σε συνταγές.

Χριστοφορος123
18-06-13, 14:31
όχι και δεν πρέπει κιόλας με το γράμμα του νόμου

Man θα βγαλεις τη μεση σου ετσι..η μπαρα πρεπει να ακουμπαει, να φτιαχνεις τη λαβη και μετα να σηκωνεις τη μπαρα..Εκτος κ αν βαζεις πολυ λιγα κιλα πραγμα που δεν εινα για deadlifts
Αν ειναι να μην ακουμπαει καλυτερα κανε sldl
Τεσπα οπως τον βολευει τον καθενα

liveris
18-06-13, 15:28
ρε παιδια δεν εχει σχεση η ορθοτητα της ασκησης με το αν ακουμπαει η μπαρα η οχι..ειτε ακουμπαει ειτε την κατεβαζεις μεχρι σχεδον να ακουμπησει ειναι σωστα κ τα 2..

η μεση επιβαρυνεται απο την λαθος σταση του σωματος κ την λαθος εκτελεση κ οχι απο το αν ακουμπαει η οχι..

Χριστοφορος123
18-06-13, 15:31
Στα deadlifts φορτωνες παρα πολλα κιλα.Οποτε η αρνητικη φαση σχεδον ακυρωνεται.
Ειπαπε εκτος και αν βαζεις λιγα κιλα

liveris
18-06-13, 15:33
δεν θελω να επαναλαμβανομαι οποιος δεν το καταλαβαινει no problem..

Metalhead|T|
18-06-13, 16:05
Στα deadlifts φορτωνες παρα πολλα κιλα

εχεις συνηθίσει εσυ με τα 200 ,και αμα βάζει καποιος 60 δεν ειναι deadlift... :turtle:

Χριστοφορος123
18-06-13, 16:12
Γενικα εννοω..για τον καθενα.
Οτι φορτωνεις κιλα σε αυτη την ασκηση, ασκηση δυναμης ειναι

=V=
20-06-13, 01:39
Γενικα εννοω..για τον καθενα.
Οτι φορτωνεις κιλα σε αυτη την ασκηση, ασκηση δυναμης ειναι

όταν η μπάρα ακουμπάει κερδίζεις(στη προκειμένη κλέβεις αφού στην δίνει το πάτωμα) άπειρη ενέργεια μην σταματώντας την μπάρα στο τέλος την αρνητικής επανάληψης μειώνοντας την παραγωγικότητα της άσκησης.(δεδομένη απόλυτα ελενχόμενη κίνηση και κατ επέκταση ίσως λίγο λιγότερα κιλά)
γιατί να ακυρώσεις την αρνητική φάση; εκτός άμα έχεις βάλει κιλά 2χ το βάρος σου
ο τρόπος που αναφέρεται φυσικά είναι ο πιο ασφαλής και ο πιο άρτιος και συνιστώμενος πράγμα που θα συνέβαινε άμα ξανά σοτάραμε οποιαδήποτε άσκηση όχι μόνο της άρσεις(λογική μηχανημάτων)

Υ.Γ δεν υπάρχουν ασκήσεις δύναμης. υπάρχουν ασκήσεις που χωρίζονται σε σύνθετες και απομόνωσης κ μετά παίζει μπάλα η περιοδικότητα και το εύρος κίνησης

grtech
20-06-13, 08:35
Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις και όπως έχει χιλιοειπωθεί στο θέμα, γιατί βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται, ενώ έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ απλό θέμα που δεν είναι θεωρία αλλά πράξη, όταν μιλάμε για Άρσεις Θανάτου με μπάρα- Deadlift και όχι παραλλαγές αυτής '''όπου όταν είναι παραλλαγή έχει και διαφορετική ονομασία για να τις ξεχωρίζουμε'', μία είναι η κίνηση όπως φαίνεται και στο σύνδεσμο Barbell Deadlift.

(http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/barbell-deadlift)Και η κίνηση τελειώνει όπως ακριβώς αρχίζει, με βαθύ κάθισμα και την μπάρα να ακουμπά το έδαφος.


Και ένα βίντεο με σεμινάριο εκμάθησης της κίνησης απο τον Mark Rippetoe.

http://v.youku.com/v_show/id_XOTA0MjQ5NDQ=.html

ArgoSixna
20-06-13, 14:42
Όποιος δεν κάνει την αρνητική φάση και απλά αφήνει τα κιλά κάτω να πάει για κροσφιτ :welcome::welcome:

steg
20-06-13, 14:57
όταν η μπάρα ακουμπάει κερδίζεις(στη προκειμένη κλέβεις αφού στην δίνει το πάτωμα) άπειρη ενέργεια

Τίποτα δεν κερδίζεις, αφού οι δίσκοι δεν αναπηδάνε αλλά κολλάνε κάτω. Αντιθέτως αν δεν την ακουμπήσεις, χάνεις την κόντρα του ξεκολλήματος και η δύναμη που πρέπει να βάλεις στο ξεκόλλημα είναι μεγάλη υπόθεση γιατί ενεργοποιεί όλο το σώμα, σε προετοιμάζει για το επόμενο ανέβασμα. Το ορθό είναι να την ξεκολλάς σε κάθε επανάληψη. Παρεμπιπτόντως, μιλάμε για τη βασίλισσα των ασκήσεων με βάρη. Και μόνο γι' αυτή την άσκηση αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί με τη σωματοδόμηση!

nikos1234
20-06-13, 16:59
κ..Γιωρο κανω αρσεις με σχετικα λιγα κιλα αρχικα για να μαθω τεχνικη καλα αλλα εχω προβλημα με λαβη..κανω με αλτηρες που ειναι πιο ευκολη η κινηση κ πιο φιλικη κ επειτα θα συνεχσω κ με μπαρα..αλλα εχω προβλημα με λαβη..δεν μπορουν οι πηχεις κ κριως τα δακτυλα να αντεξουν το βαρος..τα γαντια γυμναδτικης θα βοηθησιυν να μην πονανε τα δακτυλα?ευχαριτω..κανω αρσεις τεντωμενα ποδια για μηριαια

Dakonblackblade
21-06-13, 00:51
Νίκο αυτό λέγεται αδύναμη λαβή. Η μπάρα θα σε βοηθήσει καθώς είναι ευκολότερο αλλά προτείνω dumbell row για να δυναμώσει η λαβή.

Metalhead|T|
21-06-13, 01:49
κ..Γιωρο κανω αρσεις με σχετικα λιγα κιλα αρχικα για να μαθω τεχνικη καλα αλλα εχω προβλημα με λαβη..κανω με αλτηρες που ειναι πιο ευκολη η κινηση κ πιο φιλικη κ επειτα θα συνεχσω κ με μπαρα..αλλα εχω προβλημα με λαβη..δεν μπορουν οι πηχεις κ κριως τα δακτυλα να αντεξουν το βαρος..τα γαντια γυμναδτικης θα βοηθησιυν να μην πονανε τα δακτυλα?ευχαριτω..κανω αρσεις τεντωμενα ποδια για μηριαια

εναλακτικά μπορεις να δοκιμασεις ενα ζευγαρι gym straps

http://www.chunkfitness.com/sites/default/files/lifting-straps-image.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=S_UilW14B5U

Dakonblackblade
21-06-13, 18:48
Κάθετα όχι. Όπως και η ζώνη , αυτά τα βοηθήματα δε διορθώνουν αδυναμίες. Βοηθάνε στις μέγιστες προσπάθειες. Καλύτερα να αργήσει να ανέβει στη λαβή , παρά να μείνει για πάντα με τα στραπς.

nikos1234
25-06-13, 18:39
παιδια ευχαριστω..ναι φιλε το εχω ακουσει για τα στραπς οτι για αρχαριους ειδικα που θελουν να δυναμωσουν κ λαβη δεν ειναι κ οτι καλυτερο...

κανω τις βασικες ακσησεις,ελξεις σ εμονζουγο,αλτηρα κωπηαλτικη κλπ αλλα δεν εχω δυνατο πχη γενικα...μ

αλλα οταν χθες εκανα αρσεις με αλτηρες εβαλα τα γαντια και δεν ενιωθα σχεοδν καθολου πιασιμο στα δακτυλα κ στον πηχη π ενιωθα και εκανα μ 15αρια αλτηρες...

αλλα καπου αλλου διαβασα οτι τα γαντια καν0υν την ασκηση πιο ευκολη για τον πηχη κ δεν δυναμωνει τοσο οσο χωρις γαντια..ισχυει η οχι?

το οτι νιωθω κ τα δακτυλα σοτυς αλτηρες κ μπαρα περισσοτερο κ μαλιστα στο αροιστεορ χερι κυριως σημαινει οτι δεν πιανω καλα την μπαρα η αλτηρα η οτι ειναι αδυναμα?τι μπορω ν κανω?

Dakonblackblade
25-06-13, 19:15
Τίποτα, θα αφήσεις τα πράγματα να δυναμώσουν μόνα τους. Χρησιμοποίησε κάποια ενυδατική αντί για γάντια αν έχεις θέμα για τους κάλους και πιάσε τη μπάρα και τους αλτήρες με το χέρι γυμνό.

nikos1234
26-06-13, 18:33
Τίποτα, θα αφήσεις τα πράγματα να δυναμώσουν μόνα τους. Χρησιμοποίησε κάποια ενυδατική αντί για γάντια αν έχεις θέμα για τους κάλους και πιάσε τη μπάρα και τους αλτήρες με το χέρι γυμνό.

οχι δεν ειναι τοσο οι καλοι(κ αυτο ομοσ)αλλα τα δακτυλα χεριου..τι να κανω?

αυτα τα ενυδατικα απο π τα παιρνω?

nikos1234
02-07-13, 23:04
?????????

Jason89
16-02-14, 00:37
Πόσο καιρό μετά το ξεκίνημα σταθερών προπονήσεων έχεις αρκετή δύναμη για να τα ξεκινήσεις?

ArgoSixna
16-02-14, 00:54
Τι εννοεις? Αν εχεις καποιον να σου δειξει τεχνικη , ξεκινα με σκετη μπαρα και ανεβαζε σιγα σιγα κιλα με την προυποθεση οτι κρατας σωστη τεχνικη και δεν την θυσιαζεις για να κυνηγησεις τα κιλα

niksamaras
16-02-14, 23:09
Πόσο καιρό μετά το ξεκίνημα σταθερών προπονήσεων έχεις αρκετή δύναμη για να τα ξεκινήσεις?

Απο την πρωτη προπονηση :P. Περα απο την πλακα, πραγματικα απο την πρωτη προπονηση, εφοσον εχεις καποιον οπως προαναφερθηκε να σου δειξει την σω στη τεχνικη. Μπορεις να την μαθεις και μονος σου, ομως δεν ειανι ευκολο (στο λεω απο πειρα).

theoklis13
01-03-14, 12:12
παιδιά είμαι 16 χρονών κάνω φουλ βάρη αρσεις θανάτου να κάνω ή θα επηρεάσουν αρνητικά την ανάπτυξη μου?(και γενικά τις αρθρώσεις)?:unsure::unsure::unsure:

TRIANTAFYLLOU
01-03-14, 18:02
αρνητικα την ανάπτυξη μπορει να την επηρεάσουν οι υπερβολές σε όποιο άγωνιστικο άθλημα και να κάνει κάποιος σε συνδιασμο με χαζές δίαιτες που κάνουν προκειμένου να κρατιούνται σε κάποιες κατηγορίες , ενω αυτο δεν είναι εφικτό λόγω του ότι βρίσκονται σε ανάπτυξη , οπότε και το βαρος λογικο είναι να ανεβει

αυτες οι δυναμικές ασκήσεις πάλι μπορούν να γίνουν , αλλα με προυποθέσεις που είναι σωστη εκτέλεση , σωστη καθοδήγηση και δεν φτάνουμε στα όριά μας αλλα στο 80% το πολυ της δύναμης και στοχεύουμε στην σωστη εκτέλεση , όχι μόνο σ αυτη την άσκηση αλλα γενικότερα

χωρίς σιγουρια και σωστη καθοδ'ήγηση , μόνο ζημια μπορεί να γίνει , οπότε η σωστη τεχνική απο έμπειρο γυμναστή είναι απαραίτητη και δεν χρειάζετε μετα συνέχεια να έχουμε κάποιον πανω απο το κεφάλι μας , αλλα όταν ξέρουμε και εκτελούμε σωστα το κάνουμε και μόνοι μας

Stathis1
05-03-14, 11:07
Να συμπληρώσω κι εγώ στο θέμα μερικά πραματάκια για το deadlift. Πρέπει να διδαχθεί. Όσα διδακτικά βίντεο και αν δεί κάποιος όταν πάει να το κάνει μόνος του πιθανότατα θα το κάνει λάθος σε περισσότερα απο ένα σημεία. Αυτό διότι μόνοι μας δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς τη θέση του σώματος και την κίνηση που κάνουμε εκείνη τη στιγμή πόσο σωστή είναι ή όχι. Υπάρχουν βέβαια κάποια στοιχεία στην άσκηση όπου άν δώσουμε εκεί προσοχή το κάνουμε πιό σωστά. Καταρχάς να πούμε πώς γίνεται το deadlift με απλά βηματάκια:

Το deadlift είναι μία εννιαία κίνηση! Πολλοί αυτό το κάνουν λάθος.
- Ξεκινάμε με τη μπάρα να είναι στο μέσον στα πέλματά μας όπως κοιτάμε προς τα κάτω και πιό κοντα άν θέλουμε αλλά όχι πιό μακρυά.
- Λαμβάνουμε θέση deadlift η οποία είναι με τα πόδια ανοιχτά στο ύψος των ώμων συνήθως και τα χέρια δίπλα να κρατάνε την μπάρα σε απόσταση ενός αντίχειρα απο τα πόδια, δηλαδή κοντά αλλιώς δυσκολεύουμε την άσκηση. Λυγίζουμε τα πόδια σε 45 μοίρες γωνία και προτάσουμε το στήθος έξω. Κοιτάμε μπροστά και λίγο κάτω φροντίζοντας ο λαιμός να είναι παράλληλος με το σώμα. Αυτή είναι θέση εκκίνησης.
- Σπρώχνουμε με τα πόδια ώστε να ανέβει η μπάρα και τα χέρια απλά κρατάνε την μπάρα. Καθόλη τη διάρκεια της κίνησης η μπάρα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντά με το σώμα.
- Μόλις η μπάρα φτάσει στο ύψος των γονάτων τότε αρχίζουμε να ισιώνουμε τα πόδια και να ορθώνουμε το σώμα σπρώχνοντας τους γλουτούς προς τα έξω.
- Σταματάμε στη λεγόμενη θέση κλειδώματος όπου το σώμα είναι στην ευθεία και δεν υπερεκτείνουμε την πλάτη προς τα πίσω.
- Ξεκινάμε και κατεβάζουμε την μπάρα να κάτσει κάτω με τον ίδιο τρόπο που την ανεβάσαμε φροντίζοντας να προτάσουμε στήθος προς τα έξω ώστε να μην καμπουριάζει η πλάτη.

Σημεία κλειδία που βοηθούν στη σωστή εκτέλεση της άσκησης:
- Προτάσουμε το στήθος προς τα έξω όσο μπορούμε όπως ξεκινάμε ώστε η πλάτη να είναι ίσια και να μην καμπουριάζει. Αυτό λέγεται thoracic extention.
- Για να γίνει η πρόταση του στήθους πιό εύκολη χρησιμοποιούμε την υβριδική λαβή. Το χέρι που κρατάει την μπάρα με την παλάμη να κοιτάει προς τα έξω φέρνει αυτομάτως το στήθος σε εκείνη τη μεριά λίγο πιό έξω, οπότε κοιτάμε μετά το στήθος απο την άλλη μεριά να συμβαδίζει. Η υβριδική λαβή λοιπον δεν είναι μόνο για να σηκώσουμε πιό πολύ βάρος αλλά βοηθάει και στην σωστή στάση του σώματος.
- Σηκώνουμε μόνο με τα πόδια, σπρώχνοντας δηλαδή και τα χέρια απλά κρατάνε την μπάρα και δεν χρησιμοποιούνται για να βοηθήσουνε στην άρση.

Τώρα κάποιες λεπτομέρειες όπως η κλίση 45 μοιρών στα πόδια είναι σχετικές, ανάλογα το ύψος του καθενός. Κάποιος πιό ψηλός θα χρειαστεί να κατέβει στις 45 μοίρες ώστε να είναι η άσκηση σωστή γίνεται όμως έτσι και λίγο πιό δύσκολη και δεν σηκώνουμε τα ίδια κιλά με το να είχαμε λιγότερο λυγισμένα τα γόνατα. Εκεί θα πρέπει να δούμε εάν θέλουμε να κάνουμε την άσκηση by the book, ή να "κλέψουμε" λίγο ώστε να σηκώσουμε πιό πολλά κιλά και λίγο πιό ξεκούραστα. Η κλίση 45 μοιρών δεν είναι αναγκαστική αρκεί να διατηρούμε σε σωστή θέση το σώμα μας, ίσια πλάτη κλπ. Με το να ήμαστε πιό χαμηλά όμως δουλεύουμε και περισσότερο τα πόδια και τους γλουτούς. Σημειωτέον η θέση εκκίνησης στην ολυμπιακή άρση είναι πιό δύσκολη καθώς πολλές φορές ξεκινάμε σχεδόν απο το παράλληλο και με το κέντρο βάρους προς τις φτέρνες, ενώ στο παραδοσιακό deadlift το κέντρο βάρους είναι στη μέση του πέλματος. Λόγω του ότι το deadlift είναι και κίνηση αγωνιστική, στο powerlifting, εκεί για να σηκώσει κάποιος περισσότερα ξεκινάει απο πιό ψηλά και πολλές φορές όλη η φόρμα πάει περίπατο όταν τα κιλά είναι πολλά. Όταν κάνουμε την άσκηση όμως υπο νορμάλ συνθήκες καλό είναι να δίνουμε βάση στη σωστή φόρμα.

Το σούμο deadlift είναι η εναλλακτική όταν κάποιος είναι ψηλός. Επίσης με αυτή τη φόρμα η απόσταση που θα πρέπει να διανύσει η μπαρα απο κάτω ώς το κλείδωμα είναι μικρότερη οπότε διευκολύνει τον αθλητή και μπορεί να σηκώσει και εν δυνάμει περισσότερα κιλά όταν είναι ψηλός.

Πάντως βλέπω πως πολλοί βάζουν το deadlift στην ημέρα πλάτης, αλλά με τον τρόπο που το κάνουν μόνο η πλάτη δεν γυμνάζεται. Γενικά στο deadlift γυμνάζεται εμμέσως όλο το σώμα όταν η άσκηση γίνεται με τη σωστή φόρμα, αλλά είναι κυρίως άσκηση ποδιών γιατί όλη η δύναμη απο εκεί προέρχεται.

Συμβουλή πρός αρχάριους: Όταν δεν είναι κάποιος δυνατός ακόμη για να χρησιμοποιήσει τις 20άρες πλάκες 45 εκατοστών που είναι το stadar ύψος για την μπάρα στο deadlift, καλό ειναι να ανυψώνεται η μπάρα είτε με έξτρα πλάκες απο κάτω είτε με τα step που έχουνε σε πολλά γυμναστήρια.

Επίσης η μπάρα όταν την κατεβάζουμε καλό είναι όταν τα κιλά είναι αρκετά για έμάς να την αφήνουμε να κατεβαίνει πιό γρήγορα κάτω καθώς τα φορτία είναι μεγάλα και εκεί μπορεί να επέλθουν τραυματισμοί. Καλύτερα να κάνουμε λίγο παραπάνω θόρυβο στο gym παρά να προσπαθούμε να κατεβάσουμε πολλά κιλά αθόρυβα μήν μας την πούνε.

Όταν ξεκίνησα κι εγώ να κάνω deadlift έκανα κάποια απο τα κλασσικά λάθη, νόμιζα οτι το έκανα γενικά σωστά, ώσπου με έβαλε να το κάνω φίλος προπονητής και με διόρθωνε συνέχεια, στήθος έξω, χέρια ουδέτερα, λαιμός παράλληλος κατά την διάρκεια της κίνησης κλπ. Είναι αρκετά τα σημεία που μπορεί να κάνει κάποιος λάθος στο dl οπότε καλό ειναι να μας το μάθει κάποιος που να ξέρει και να βιντεοσκοπούμε τον εαυτό μας απο το πλάι ανά περιόδους να βλέπουμε εάν διατηρούμε τη σωστή φόρμα.

Mikekan
05-03-14, 11:33
Εξαιρετικό Post Στάθη! :thumbup:

Stathis1
05-03-14, 14:55
Ευχαριστώ! Μία συμπλήρωση. Σύμφωνα με αρκετούς οδηγούς αλλα και ένα video του Richard Ηawthorne που είδα σήμερα (για όσους δεν τον ξέρουν καλό είναι να τον googlaroun), το κέντρο βάρους και το σπρώξιμο στην άρση πρέπει να είναι πρός τις φτέρνες. Με αυτό τον τρόπο ενεργοποιούνται περισσότερο τα harmstrings, οι γλουτοί και η πλάτη. Το deadlift είναι ουσιαστικά παράγωγο της άρσης απο την άρση βαρών, όπου το κέντρο βάρους είναι στις φτέρνες. Ακόμη, το deadlift δεν έιναι άσκηση pull, αλλά push, διότι δεν τραβάς το βάρος αλλά σπρώχνεις με τα πόδια.

niksamaras
05-03-14, 17:19
*** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***

Εδω θα πρεπει να διαφωνησω. To deadlift ειναι ασκηση pull, μιας και οι κυριοι αγωνιστες ειναι οι δικεφαλοι και οι ραχιαιοι, εκτεινωντας κατα κυριο λογο τα ισχυα, κρατωντας την σπουνδυλικη στηλη ισομετρικα σε ουδετερη θεση (κατα κυριο λογο). Ακομη, το βαρος παει στις φτερνες ετσι ωστε να περασουν και οι ωμοι πισω απο την μπαρα, επιβαρυνωντας ετσι πολυ λιγοτερο την μεση και κερδιζωντας καποια κιλα, απου χρησιμοποιειες το βαρος σου ως "τραμπαλα". Επισης εγω μονος μου εμαθα να κανω deadlift, και εννοω τελειως μονος μου, μιας και δεν ειχα κανεναν προπονητη ωστε να μου μαθει. Χρησιμοποιωντας την κοινη λογικη, ο καθενας μπορει να μαθει ολες της ασκησεις. Σιγουρα ομως ειναι καλυτερο εαν καποιος εχει εναν προπονητη μαζι του.

Stathis1
05-03-14, 19:29
*** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***

:thumbup:
Ναι, στην ουσία δεν ξέρω αν μπορεί να κατηγοριοποιηθεί κάν σαν push η pull μιάς και είναι συνολική άσκηση που εμπεριέχει και τα 2, αλλά αυτά είναι μάλλον ψιλά γράμματα. Η ουσία είναι η σωστή τεχνική και μπορεί εσύ να έμαθες μόνος (ναι γίνεται και αυτό) αλλά θα έχεις δεί τι γίνεται με αρκετούς οι οποίοι καμπουριάζουν σαν την αρκούδα κλπ. Για τους περισσότερους χρειάζεται εκμάθηση απο κάποιον έμπειρο ώστε να μήν δούν οτι το κάνουν λαθος όταν θα έχουν φτάσει στα 150 κιλά.

Elvetost
08-03-14, 14:29
Την θεωρω μια απο τις σημαντικότερες ασκήσεις:thumbup:
Θελει σίγουρα προσοχη, ομως τιν αισθανομαι να δουλευει καλυτερα σε ολη την πλατη και κυριως στους ραχιαίους.
Τώρα οσον αφορα την ζώνη προσωπικη μου αποψη ειναι να μην χρησιμοποιω ακομη για να δυναμωσει ο κορμος μου.

lampros
04-07-14, 11:14
καλησπερα στο φορουμ ειμαι νεο μελος και εντυπωσιασμενος θα ελεγα με αυτην την ικανοτητα του εκτος να σχολιαζεις αποκλειστηκα και να ρωτας θεματα για το μποντυ μπιλτινγ μπορεις να συζητησεις και για αλλα πραγματα ανεξαρτητου περιεχομενου και εγω με την σειρα μου εχω μια ερωτηση που με προβληματιζει καιρο εχω ακουσει πως η αρσεις θανατου ειναι καλο να μην της κανουμε γιατι ειναι επιβαρυντικες για την μεση και οταν μεγαλωσεις θα εχεις προβληματα ισχυει?εγω προσωπικα θα ηθελα με αυτην την ασκηση να γυμνασω τους ραχιεους που υστερω πολυ... αν υπαρχει και καποια αλλη αποτελεσματικη ασκηση για την συγκεκριμενη περιοχη και αν θελατε να την αναφερεται θα ειμουν ευγνωμων


*** Χρησημοποιούμε την αναζήτηση πριν ανοίξουμε νέο θεμα,mods team ***

beefmeup
05-07-14, 10:48
αν ξερεις τι κανεις κ προσεχεις οταν το κανεις,δεν εχεις θεμα με την ασκηση..αν κ απο την στιγμη που ανεβαινουν κατα πολυ τα κιλα,σχετικα ειναι ολα..
αν δεν θες να κανεις αρσεις κανε απλους ραχιαιους φιλε κ θα εισαι κομπλε,δεν σου χρειαζεται κατι αλλο..:thumbup:

lampros
05-07-14, 11:43
αν ξερεις τι κανεις κ προσεχεις οταν το κανεις,δεν εχεις θεμα με την ασκηση..αν κ απο την στιγμη που ανεβαινουν κατα πολυ τα κιλα,σχετικα ειναι ολα..
αν δεν θες να κανεις αρσεις κανε απλους ραχιαιους φιλε κ θα εισαι κομπλε,δεν σου χρειαζεται κατι αλλο..:thumbup:
φιλε μου εμενα μου αρεσει σαν ασκηση η αρση θανατου και εχω προθεση να την κανω γιατι το να σηκωνεις κιλα σιγα σιγα βλεπεις και την ανοδο που εχεις στην δυναμη στους ραχιεους σου.. και εκει που λες '΄αν κ απο την στιγμη που ανεβαινουν κατα πολυ τα κιλα,σχετικα ειναι ολα..'' τι εννοεις ? οτι υπαρχει περιπτωση την στιγμη που θα ανεβουν κατα πολυ τα κιλα να αρχισουν τα προβληματα στην μεση? και αν ναι στα κιλα οπως 100 και αλλα τετοια τρελα νουμερα?

beefmeup
05-07-14, 11:50
φιλε μου ολα αυτα ειναι γενικα κ αοριστα..
οπως οταν εχεις ενα αυτοκινητο κ το πας συνεχει "μπουνια" καποια στιγμη θα στα σκασει κ θα σε αφησει,ετσι μπορει να γινει κ εδω κ οπουδηποτε αλλου..
τωρα το κατα πως η ποτε ,παει αναλογα με το αμαξι;)

απο την στιγμη που σου αρεσει η ασκηση δουλεψε την με προσοχη κ καλη τεχνικη κ δεν νομιζω να εχεις θεμα..σαν ασκηση ειπαμε ,αυτη καθ αυτη δεν επιβαρυνει καπου.

Ανδρεας
02-09-14, 20:26
μπορει καποιος να κανει deadlifts με την κανονικη μπαρα και οχι την ολυμπιακη?

ginus
02-09-14, 22:15
ναι κανονικα
:welcome:

Ανδρεας
02-09-14, 22:43
ωραια σ ευχαριστω :welcome:

ArgoSixna
02-09-14, 22:47
Τι διαμετρο εχουν οι πλακες που εχεις? Υπαρχει περιπτωση να ξεκινας απο πολυ χαμηλά

Ανδρεας
02-09-14, 23:36
νομιζω 1 ιντσα
οι δισκοι ειναι σαν αυτους στην φωτογραφια 87087

ArgoSixna
02-09-14, 23:47
ξεκινας απο πολυ χαμηλα , οποτε

"μπορει καποιος να κανει deadlifts με την κανονικη μπαρα και οχι την ολυμπιακη? "

Οχι :thumbup:

Ανδρεας
02-09-14, 23:54
επειδη χρησιμοποιω το 5/3/1, δεν υπαρχει καποια ασκηση που μπορω να χρησιμοποιησω στην θεση της?
ή να κανω romanian deadlifts?

ArgoSixna
03-09-14, 00:05
Εσυ θα πατας στο πατωμα , ενδιαμεσα στις 2 παλετες
87088

Ασε το 5/3/1 , κανε κατι σε 5χ5+συμπληρωματικες

Ανδρεας
03-09-14, 00:25
Εσυ θα πατας στο πατωμα , ενδιαμεσα στις 2 παλετες
87088

Ασε το 5/3/1 , κανε κατι σε 5χ5+συμπληρωματικες

σ ευχαριστω για την πατεντα
σου στελνω πμ για να μη βγουμε εκτος θεματος

NikosSav
26-05-15, 19:56
Ας ξεθάψω λίγο το θέμα αυτό.
Η άσκηση αυτή ήταν αν όχι η αγαπημένη μου , μία από αυτές.
Λοιπόν το καλοκαίρι που μας πέρασε, ήταν ένα κουραστικό για μένα καλοκαίρι. Δουλεία ως οδηγός , όπου έπρεπε να ετοιμάζω παραγγελίες(πλακάκια,κόλλες) καθώς και να τα μεταφέρω. Ταυτόχρονα με τη δουλεία βέβαια οι προπονήσεις μου δεν σταμάτησαν. Αρχές αυγούστου λοιπόν ήρθε το κακό, κήλη. Έκανα 2-3 μήνες χωρίς να πάω καθόλου γυμναστήριο και με φυσικοθεραπείες. Αφού πλέον ένιωσα έτοιμος όπως καταλαβαίνετε ξεκίνησα και πάλι , χωρίς όμως να κάνω deads (γενικά ραχαίους , με συμβούλεψε ο φυσικοθεραπευτής) , κάνοντας περισσότερους κοιλιακούς και αλλάζοντας τον τρόπο προπόνησης για το καλύτερο για το πρόβλημα μου.
Πλέον έχοντας περάσει τόσος καιρός , νιώθω μεγάλη βελτίωση και οι πόνοι είναι ανύπαρκτοι.

Πιστεύετε λοιπόν , πως αν αρχίσω πάλι τα deadlift , χωρίς υπερβολές , να επαναφέρει το πρόβλημα μου ?
Να δοκιμάσω μήπως και δεν νιώσω ενοχλήσεις ?

COBRA_STYLE
26-05-15, 23:55
Καταρχας πρεπει να εξακριβωσεις πώς την επαθες...δλδ τι λαθος εκανες κατα την εκτελεση και σε βαρεσε.Απο κει κ περα,δε θα το συνιστουσα προσωπικα.

Γενικα παντως dls απο το πατωμα ειναι επικινδυνο κατα τη γνωμη μου,ειδικα αν εισαι ψηλος την πατας για πλακα...γιαυτο κ γω κανω απο πιο ψηλα.Τωρα αν καποιος ειναι 1.60 ε klein mein.

ktm620
27-05-15, 10:58
Και εμενα ειναι απο τις αγαπημενες μου! Καταρχας καλο θα ηταν να παρεις παλι την γνωμη του φυσικοθεραπευτη σου.Λογικα αν το προβλημα σου δεν αφησε καποιο κουσουρι τοτε με αψογη τεχνικη και παντα ολο το σωμα καλα ζεσταμενο καθως και τα παραπανω θα εισαι οκ...Και φυσικα προοδευτικα και με πολυ μικρα διαστηματα η αυξηση των κιλων ετσι ωστε να μην εχεις νεες περιπετειες....

NikosSav
27-05-15, 14:02
Εγώ την έπαθα με ένα τσουβάλι κόλλα. Πηγα να το σηκώσω να το βάλω στην παλέτα και ακούω ένα κρακ. Κατευθείαν τα πόδια μου λύγισαν και μούδιασε το αριστερό(πόδι). Μετά από 4 μέρες , πήγα να σηκωθώ από την καρέκλα και έτσι όπως σηκώθηκα έτσι έμεινα. Εκεί δηλαδή κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι σοβαρό. Το επόμενο πρωί έκανα 10 λεπτά να μπω στο αμάξι να πάω χαλκιδική. Τουλάχιστον με την ζέστη,ήλιο και δεν ξερω τι, έφυγε ο πόνος και άρχισα να "λυγάω"

COBRA_STYLE
27-05-15, 14:29
Mλκια,κριμα...εγω νομιζα την επαθες απο dls στο γυμναστηριο.

ThomasK
28-05-15, 18:24
Καλησπέρα παιδια. πριν καποιο καιρο μεσα στο γυμναστηριο στην αρχη μιας προπονησης πηγα να κανω deadlifts με 50 κιλα μονο. καθως πηγα να σηκωσω στραβωσα με αποτελεσμα να τραυματιστω ελαφρα στην μεση. φυσικοθεραπευτες προτεινουν να αφησω τα squats και deadlifts και να κανω παραπανω ραχιαιους σε καθε προπονηση. καθε φορα που επιχειρω να ξαναδοκιμασωαυτες τις ασκησεις ποναει η μεση μου. ΑΠΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

COBRA_STYLE
28-05-15, 22:03
Πηγες χωρις ζεσταμα να σηκωσεις εστω κ 50 κιλα?

Χριστοφορος123
28-05-15, 22:17
Καλα ρε συ με 50 κιλα πως την επαθες; Ειναι υπερβολικα λιγα πρεπει να εκανες πολυ ατσουμπαλη κινηση. Οπως κ να εχει ελπιζω να μην ξαναβγαλεις προβλημα. Btw Cobra εγω με 60 ξεκιναω χωρις ζεσταμα εκτος του stretching που προηγειται.

ThomasK
28-05-15, 22:19
παιδια ειχα κανει ενα ζεσταμα 5λεπτο. τα 50 κιλα τα εβαλα για αρχη μην τα κανω ολα αποτομα. μπορουσα παντως να παθω χοντρη ζημια. τωρα θα αφησω να περασει λιγος καιρος χωρις να κανω αρσεις και μετα θα ξαναδοκιμασω με ζωνη βεβαια.

COBRA_STYLE
28-05-15, 22:27
Καλα για το stretching πριν τα βαρη ειμαι εντελως κατα,αλλα περα απο αυτο εγω εννοουσα αν ειχε ζεστανει τους ραχιαιους πιο πριν...ας πουμε εγω κανω καποια σετ υπερεκτασεις κ μετα ξεκιναω κ γω με 60kg.

ThomasK
28-05-15, 22:31
φιλε μου οι ψηλοι εχουμε και μια παραπανω πιθανοτητα να τραυματιστουμε στην μεση λογω της μακρυας σπονδυλικης στυλης. τα δαχτυλια ειναι για ολους τους ανθρωπους ιδια ανεξαρτητα το υψος οποτε θελει περισσοτερο προσοχη αν εισαι γυρω στο 1.90 και πανω

Χριστοφορος123
28-05-15, 22:44
Και παλι μαν 50 κιλα σε deadlift ειναι μηδενικα αλλα ισως να ειναι λογω υψους της μπαρας καθως με 50 κιλα δε μπορεις να εχεις σωστο υψος κ ειναι deficit. Οταν λεω stretching κυριως για ισχυα ειδικά σε sumo deadlift. H ζωνη δεν μειωνει τις πιθανοτητες τραυματισμου, απλα σε βοηθαει να χωσεις κιλα στη μπαρα και ισως αυτοματα φτιαξεις λιγο το back rounding αν εχεις αλλα το να εχεις δν ειναι απαραιτητα λαθος ειδικα αμα εισαι ψηλος.

ThomasK
28-05-15, 22:52
Το εχω ξανακουσει αυτο το θεμα περι υψους μπαρας. ισως να ξεκιναω απο πολυ χαμηλα. η μπαρα δεν ειναι ολυμπιακη.

Ανδρεας
29-05-15, 00:21
Το εχω ξανακουσει αυτο το θεμα περι υψους μπαρας. ισως να ξεκιναω απο πολυ χαμηλα. η μπαρα δεν ειναι ολυμπιακη.

καλα στην ολυμπιακή αμα βάλεις 50 κιλά είσαι σ deficit dl
σκεφτου οτι ήσουν πολύ πιο κάτω από deficit αφου χρησιμοποιεις απλη μπαρα

COBRA_STYLE
29-05-15, 02:03
αμα εισαι κρυος και τα σηκωσεις με τη μεση-λαθος τεχνικη,και 40 και 50 κιλα να ειναι την παθαινεις αμα κατσει...δε θελει πολυ.

grtech
29-05-15, 10:10
Ως δυστυχώς παθών - η κήλη δίσκου είναι απο τους τραυματισμούς που μένουν παράσημο ανοιχτής παλάμης και επειδή το ψάχνω πολύ το θέμα, να πω οτι δεν έρχεται έτσι στα ξαφνικά επειδή απλά κάποιος θα κάνει μια φορά λάθος τεχνική στα DL η πάει να πάρει 50 κιλά για σετ προθέρμανσης.

Έχει να κάνει περισσότερο με ένα συνονθύλευμα απο συσσωρευτικές επαναλαμβανόμενες καταπονήσεις και αιτίες (καθημερινή στάση σώματος, εργασία, μακροχρόνια λάθος τεχνική στην εκτέλεση των ασκήσεων, ελλιπέστατη διατροφή, μεγάλες περιόδους έντονου στρες, και αναλόγως την σωματική κατασκευή και αντοχή στις καταπονήσεις).

Επισυνάπτω τους βασικότερους λόγους που προκαλείτε κήλη δίσκου και όπου ορισμένους προανέφερα εν συντομία παραπάνω.




Avoiding disc herniation:


The science on disc herniation shows that:

1. Repeated flexion-bending of the spine is necessary to cause herniation (Adams and
Hutton, 1982). In fact, herniation of the disc seems impossible without full flexion.
This has implications for exercise prescription particularly for flexion stretching and sit-
ups, or for activities such as prolonged sitting, all of which are characterized by a flexed
spine. Some resistance exercise machines that take the spine to full flexion repeatedly
must be reconsidered for those interested in sparing the posterior annulus portions of
their discs. (While some appear to be helped by this approach, it is very problematic
for others) (See figure 3.4)

2. Thousands of cycles of flexion are needed (Gordon et aI., 1991; King, 1993; Callaghan
and McGill, 2001) to herniate a healthy disc.

3. Prolonged sitting exacerbates the risk (Videman et aI., 1990; Wilder et ai, 1988).

4. Herniations tend to occur in younger spines (Adams and Hutton, 1985), because of
the higher water content (Adams and Muir, 1976) and more hydraulic characteristics.
Older spines do not appear to exhibit classic extrusion of nuclear material, but rather
are characterized by delamination of the annulus layer and radial cracks that appear
to progress with repeated loading (a nice review is provided by Gael et aI., 1995).

5. The location of the herniation is a function of the dominant direction of loading. Our
most recent work on disc herniation uncovered the dependency of the location of the
herniating bulge on the axis of motion (Aultman et ai, 2005). For example, flexing
forward with some lateral bend to the right will most likely result in a bulge, posterior
lateral to the left in the disc. This is powerful knowledge for exercise intervention since
further motion about this axis would exacerbate the herniation. Look for a dominant
motion pattern in a patient/athletes daily routine consistent with the bulge location,
and eliminate it. If the causative motion pattern is part of the athletic event then major
decisions will need to be made. More motion will only ensure the inevitable - can the
technique be changed?

6. While we have not performed a lot of research on the effect of twisting on the discs, it
appears that repeated twisting causes the annulus to slowly delaminate. This is evidenced
by the tracking of the nucleus into the annulus in all directions. While we do not know
the relationship between number of cycles and loads yet, we do know that added torsion
to the twisting motion, reduces the compressive strength of the joint (Aultman et ai,
2004). For these reasons we do not recommend the spine twisting exercise machines.





Πηγή: ULTIMATE BACK FITNESS AND PERFORMANCE --- STUART MCGILL, PHD Professor of Spine Biomechanics University of Waterloo, Canada.

ThomasK
29-12-15, 01:15
Καλησπέρα και από εμένα λοιπόν. Θέλω να κανω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτήν την άσκηση.
Είμαι 73 κιλά με 8% λίπος ΑΡΧΑΡΙΟΣ στον χώρο.
Ξεκίνησα πριν κάνα μήνα τις αρσεις θανατου με 105kg. Στόχος μου είναι να ανεβαζω σταδιακα τα κιλα αλλά δεν γνωριζω πως. Θα πρέπει να κάνω μια φορά την εβδομάδα ή παραπάνω άρσεις; Πόσες επαναλήψεις και πόσα σετ; Ξεκιναω με χαμηλά κιλά η φορτωνω κατευθείαν
Ένα χρήσιμο προγράμματακι πάνω σε αυτό το θέμα θα με διευκόλυνε πολύ. Ευχαριστω

beefmeup
29-12-15, 01:17
εχεις κανει ηδη ποστ στο υπαρχον θεμα..

billy89
29-12-15, 01:50
Στόχος μου είναι να ανεβαζω σταδιακα τα κιλα αλλά δεν γνωριζω πως.

Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Αν εννοείς ότι γενικά σε ενδιαφέρει η δύναμη ψάξε προγράμματα όπως το starting strength.

Αν απλώς σε ενδιαφέρει να αυξήσεις τα κιλά στις άρσεις θανάτου, κάνε ένα σετ των πέντε επαναλήψεων μία φορά την εβδομάδα και κάθε φορά που αυτό είναι επιτυχημένο πρόσθεσε 1,25 κιλά από την κάθε πλευρά.

ktm620
24-03-16, 21:35
Παιδιά άν είχατε την δυνατότητα να κάνετε τις άρσεις χωρίς παπούτσια θα το προτιμούσατε;

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-03-16, 21:45
Μειώνεις την απόσταση απ'το έδαφος (έστω και ελάχιστα) αν βγάλεις τα παπούτσια...Για λόγους αύξησης επιδόσεων (δλδ σε αγώνες, μπορεί να σε βοηθήσει να σηκώσεις λίγα παραπάνω κιλά) σε συμφέρει να το κάνεις...

ktm620
24-03-16, 21:54
Σε σταθερή βάση στις προπονήσεις είναι καλύτερα για την τεχνική και την πρόοδο;
Απο ευλιγισία ευτυχώς πάμε καλά αλλά τώρα που ανεβάζω κάπως τα κιλά εξετάζω πάλι τις παραμέτρους για να χαλάει όσο το δυνατόν λιγότερο η τεχνική μου στις βαριές επαναλήψεις.
( την ίδια απορία έχω και για τα καθίσματα αλλά εκεί νομιζω ένα παπούτσι άρσης βαρών θα ωφελεί περισσότερο :unsure: )

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-03-16, 22:09
Σε σταθερή βάση στις προπονήσεις είναι καλύτερα για την τεχνική και την πρόοδο;
Απο ευλιγισία ευτυχώς πάμε καλά αλλά τώρα που ανεβάζω κάπως τα κιλά εξετάζω πάλι τις παραμέτρους για να χαλάει όσο το δυνατόν λιγότερο η τεχνική μου στις βαριές επαναλήψεις.
( την ίδια απορία έχω και για τα καθίσματα αλλά εκεί νομιζω ένα παπούτσι άρσης βαρών θα ωφελεί περισσότερο )

Κοίτα...μπορείς να το εναλλάσεις. Αν έχεις αγωνιστικούς στόχους, πήγη σε αγώνες δύναμης που οι άρσεις θανάτου είναι αγώνισμα καλύτερα να εναλλάσεις τον τρόπο. Μια στο τόσο βγάζει και τα παπούτσια για να συνηθίζεις την αίσθηση...αλλά για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν χρειάζεται. Η τεχνική των άρσεων δεν εξαρτάται απ'το παπούτσι, το μόνο που καταφέρνεις είναι να μειώσεις την απόσταση αν το βγάλεις....

Αν το σώμα σου δεν είναι αρκετά δυνατό για να σηκώσεις το φορτίο με καλή τεχνική, βγάζοντας το παπούτσι απλά θα το σηκώσεις ΠΑΛΙ με λάθος τεχνική αλλά για απειροελάχιστα μικρότερη απόσταση...

Στα καθίσματα αν χρησιμοποιείς τεχνική low bar προτείνω flat παπούτσι (βοηθάει στην ισορροπία) αν μπορείς να ανοίξεις ικανοποιητικά τα γόνατα για να πιάσεις βάθος....Αν κάνεις high bar, θα ωφεληθείς από αρσιβαρίστικο παπουτσι...

billy89
25-03-16, 00:18
Άρσεις χωρίς παπούτσια ποτέ δε μου άρεσαν, μερικοί το κάνουν, εγώ προτιμώ σταράκι. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσέχεις το πέλμα σου να είναι ενεργό στην άρση δηλαδή να μη χάνει την καμάρα του.

Σκουωτ είτε high bar είτε low bar το αρσιβαρίστικο βοηθάει.

POWERPAPPOUS
25-03-16, 23:48
Παιδιά αν μου επιτρέπεται η παρέμβαση:

Τα deads είναι πάνω από όλα (εκτος από δυναμική πολυαρθρική άσκηση)μια ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ κίνηση άρσης από το πάτωμα κάποιου βάρους.Επίσης ο παράγοντας ισορροπία είναι βασικότατος σε τέτοιου είδους κινήσεις.
Κατανοώντας το παραπάνω, τώρα το λόγο έχει η μηχανική: Οτιδήποτε διαταράσσει την ισορροπία κατά την εκτέλεση (ειδικά στις low bar κινήσεις), μπορεί να αποδειχτεί καθοριστικό (εγώ το αποκαλώ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ)τόσο για την επιτυχή εκτέλεση με βαριά φορτία, όσο το κυριότερο για την σωματική ακεραιότητα του lifter.
Θεωρώ (τόσο από την εμπειρία μου στη συγκεκριμένη κίνηση-η αγαπημένη μου από τις big Three)όσο και από τη μηχανική της κίνησης, ότι τα πλέον ακατάλληλα παπούτσια για τα deads είναι τα παπούτσια άρσης βαρών. Οι αρσιβαρίστες έχουν σαν κύριο μέλημα στις κινήσεις ανύψωσης (ζετέ/αρασέ),να ισορροπήσουν "προς τα πίσω" (για αυτό και το τακούνι)για να μην τους ρίξει η μπάρα ανάσκελα. Εν αντιθέσει ο deadlifter πρέπει να "ανησυχεί" για τη ροπή "προς τα εμπρός".
Εγώ, εδώ και πολλά χρονια,τις κάνω είτε ξυπόλητος(όταν δουλεύω με πάνω από 200kg) είτε με απλή ελβιέλα FLAT (repwork).Είναι όπως και να το κάνουμε η...βασίλισσα των ασκήσεων (βασιλιάς:SQUAT)και πρέπει να της δείχνουμε τον ανάλογο σεβασμό:bowdown:. Δεν νομίζετε?
Ελπίζω να βοήθησα και όχι να κούρασα με τη(γεροντική) φλυαρία μου.:toast:

POWERPAPPOUS
26-03-16, 11:27
Καλημέρα φίλοι μου.:toast:

Διαβάζοντας όλο το topic, μεταξύ των άλλων διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλοί φίλοι που αναρωτιούνται πως θα ανεβάσουν επιδόσεις στο dead με ασφαλή τρόπο. Για να μη βγούμε εκτος topic, σκέφτομαι το εξής:

Στην κατηγορια "προγράμματα" σκέφτομαι να ανεβάσω ένα OLD SCHOOL πρόγραμμα/σύστημα αύξησης κιλών στις BIG THREE (squat, dead, bench)όπως το κάναμε τότε στα ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΩΣΤΟΓΛΑΚΗ (δεν το θεωρώ διαφήμιση μιας και τα γυμναστήριο δεν υπάρχει πλέον, δυστυχώς). Το σύστημα αυτό μπορεί να γίνει με μετατροπές για να εξυπηρετήσει και σκοπούς bodybuilding σε φάση όγκου. Θα το χαρακτήριζα με τα σημερινά δεδομένα ένα POWERBUILDING πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα αυτό το κάναμε στο γυμναστήριο ΟΛΟΙ (ΚΑΤΣΕΡ, bodybuilders)κατά περιόδους, και έχει στην κυριολεξία μεταμορφώσει κορμιά. Ενδεικτικά σας γράφω ότι εγώ ο ίδιος από 63 kg (175cm)κατέληξα έπειτα από ενάμιση χρόνο περίπου να ζυγίζω 98 kg (όχι όλα μυϊκά βεβαια),τρομερές αποδόσεις τόσο μέσα στο ring όσο και στην αύξηση της μυικοτητας μου (συμπαγείς ογκώδεις μύες).
Από εσάς φίλοι μου περιμένω μέσω των απόψεων/γνώσεων/επισημάνσεων/κριτικών σας, να το συζητήσουμε /βελτιώσουμε και έτσι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να βάλουμε ένα λιθαράκι και να βοηθήσουμε τους νέους.
Λοιπόν, ετοιμαστείτε να βουτήξουμε. Το νερό είναι θαύμα!:bbbiceps:
Να είστε καλά!

PS: θα το κάνω, εκτος των άλλων,και σαν απόδοση φόρου τιμής, σε μια εποχή που πέρασε (ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί)και έναν άνθρωπο πρωτοπόρο για την εποχή του (Kωστογλακης) :bowdown:που από τα χερια του μεταμορφώθηκαν κορμιά.
Moderators, συγχωρήστε μου αυτήν την στιγμιαία off topic τοποθέτηση μου. Δεν θα ξανασυμβεί.