PDA

Επιστροφή στο Forum : Beta-alanine συμπληρωματα



Devil Randime
15-08-10, 21:14
Καλησπέρα παιδια. Εψαξα σε ολο το φορουμ αλλα δε βρηκα κατι. Εχετε να μου προτεινετε καποιο προιον Beta- Alanine? Ουτε τα xtr.gr ουτε και τα bbclub.gr έχουν κατι...

Ευχαριστω :thumbup:

Devil
15-08-10, 21:49
Now foods, primaforce , serious nutrition solution

Devil Randime
15-08-10, 21:54
Now foods, primaforce , serious nutrition solution

To xtr.gr δεν εχει κατι της NOW σε alanine γαμωτο. Τσεκαρα και γω πριν... :(
Οποιος ξέρει καμια να στειλει infos. Σκεφτομαι να την συνδυασω με την Kre-Alkalyn...

Ευχαριστώ :thumbup:

beefmeup
16-08-10, 10:42
υπαρχει κ μπαλκ,αν ενδιαφερεσαι.

Devil Randime
16-08-10, 13:46
υπαρχει κ μπαλκ,αν ενδιαφερεσαι.

Για δώσε περισσότερες infos :P

andreasaxo
10-08-11, 18:41
Υπάρχει πρωτόκολλο λήψης αυτής;
Κάθε μέρα κάνουμε λήψη της, ανεξαρτήτως αν πρόκειται μόνο για βάρη, μόνο για αερόβια η off day;

sofos
10-08-11, 18:55
Υπάρχει πρωτόκολλο λήψης αυτής;
Κάθε μέρα κάνουμε λήψη της, ανεξαρτήτως αν πρόκειται μόνο για βάρη, μόνο για αερόβια η off day;

καθε μερα και παιρνεις μια δοση πριν κ μια μετα,δες κ στο θεμα anavite αν θυμαμαι καλα εκει ο beef με τον devil τα χουν πει αναλυτικα

andreasaxo
10-08-11, 19:03
καθε μερα και παιρνεις μια δοση πριν κ μια μετα,δες κ στο θεμα anavite αν θυμαμαι καλα εκει ο beef με τον devil τα χουν πει αναλυτικα

Ευχαριστω!!

deluxe
20-08-11, 04:19
Πιστευω οτι ειναι καλυτερα 2,3 δοσεις, και οχι μετα το γυμναστηριο. Θα εχω σε λιγες ημερες κατι tabs βητα αλανινης και θα παιρνω 2,3 φορες την ημερα απο 0.75-1.5 γρ τη δοση. Αλλα ειναι απο τα συμληρωματα που θελουν και διακοπες, δυστηχως..

Devil
20-08-11, 06:14
Πιστευω οτι ειναι καλυτερα 2,3 δοσεις, και οχι μετα το γυμναστηριο. Θα εχω σε λιγες ημερες κατι tabs βητα αλανινης και θα παιρνω 2,3 φορες την ημερα απο 0.75-1.5 γρ τη δοση. Αλλα ειναι απο τα συμληρωματα που θελουν και διακοπες, δυστηχως..

θες μινιμουμ κανα 3γρ την ημερα... καλητερα αποτελεσματα εχεις με 4-6γρ την ημερα για πανω απο μηνα.... θα προτεινα κανα 5γρ για κανα 2-3μηνο μαζι με κρεατινη....

amateur666
20-08-11, 15:01
θες μινιμουμ κανα 3γρ την ημερα... καλητερα αποτελεσματα εχεις με 4-6γρ την ημερα για πανω απο μηνα.... θα προτεινα κανα 5γρ για κανα 2-3μηνο μαζι με κρεατινη....

+100000

:thumbup:

Lao
20-08-11, 16:02
θες μινιμουμ κανα 3γρ την ημερα... καλητερα αποτελεσματα εχεις με 4-6γρ την ημερα για πανω απο μηνα.... θα προτεινα κανα 5γρ για κανα 2-3μηνο μαζι με κρεατινη....

Είχα κάνει στακάρισμα Anavite μαζί με Kre-Alkalyn και Uni-Liver. Είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα, είδα καλή διαφορά σε δύναμη και αντοχή. :thumbup:

Devil
20-08-11, 16:05
Είχα κάνει στακάρισμα Anavite μαζί με Kre-Alkalyn και Uni-Liver. Είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα, είδα καλή διαφορά σε δύναμη και αντοχή. :thumbup:

για ποσο καιρο το χρησιμοποιησες?

Lao
20-08-11, 16:12
για ποσο καιρο το χρησιμοποιησες?

To συγκεκριμένο στακάρισμα, κράτησε ενάμιση μήνα με τις εξής δοσολογίες:

- Anavite: 3 με πρωινό, 3 με το τελευταίο γεύμα πριν την προπόνηση.
- Kre-Alkalyn (NOW, 1500 mg στις 2 κάψουλες): 2-4 off μέρες, 6-8 μέρες προπόνησης. Στις μέρες προπόνησης, 2 το πρωί, 3 πριν την προπόνηση και 3 μετά (όταν έπαιρνα 8, δηλαδή τις περισσότερες φορές).
- Uni-Liver: 10-12 στις μέρες προπόνησης, 5-5 ή 6-6 πριν και μετά.

Υπόψιν, πριν ξεκινήσω για έναν μήνα περίπου έπαιρνα μόνο πρωτεϊνη, Ω3 και πολυβιταμίνη.

Επειδή έχω κάνει διάφορα στακαρίσματα, θεωρώ ότι αποτέλεσμα από την β-αλανίνη και την Anavite άρχισα να βλέπω στην 3η βδομάδα.

deluxe
21-08-11, 18:57
θες μινιμουμ κανα 3γρ την ημερα... καλητερα αποτελεσματα εχεις με 4-6γρ την ημερα για πανω απο μηνα.... θα προτεινα κανα 5γρ για κανα 2-3μηνο μαζι με κρεατινη....Μετα με τι θα συνεχιζες ωστε να μη επεφτες παρα πολυ σε δυναμη;

Εγω αυτο το καιρο θα δουλεψω με citrulline malate , beta alanine, l-histidine, glycergrow, alpha t2, erase πριν την προπονηση. Ισως βαζω και το C4 extreme. Αυτο θα κρατησει μαξιμουμ 45 ημερες.

Μετα απο αυτο το στακακι, σκεφτομαι να συνεχισω με green magnitude, glycergrow, c4 extreme για κανενα 2μηνο.

Αν και λιγο off topic, η κιτρουλινη θελει κυκλο;

karpoutzidis
21-08-11, 21:01
υπαρχει κ μπαλκ,αν ενδιαφερεσαι.

και εγω θελει!

deluxe
26-08-11, 19:13
Την δευτερα θα εχω caps beta alanine απο Now foods και θα τη συνδιασω μαζι με L-Histidine, ωστε συνδιαστικα να αυξησουν ακομα περισσοτερο την καρνοσινη του σωματος, που αυτος ειναι και ο κυριος σκοπος της βητα αλανινης. Το εχει δοκιμασει κανεις;

Devil
27-08-11, 05:38
Την δευτερα θα εχω caps beta alanine απο Now foods και θα τη συνδιασω μαζι με L-Histidine, ωστε συνδιαστικα να αυξησουν ακομα περισσοτερο την καρνοσινη του σωματος, που αυτος ειναι και ο κυριος σκοπος της βητα αλανινης. Το εχει δοκιμασει κανεις;

υπερβολικο μου φαινετε παρολα αυτα υπαρχουν ατομα που το προτινουν....

Lao
27-08-11, 13:13
Την δευτερα θα εχω caps beta alanine απο Now foods και θα τη συνδιασω μαζι με L-Histidine, ωστε συνδιαστικα να αυξησουν ακομα περισσοτερο την καρνοσινη του σωματος, που αυτος ειναι και ο κυριος σκοπος της βητα αλανινης. Το εχει δοκιμασει κανεις;

deluxe, μήπως τα παρα-ανακατεύεις τα συμπληρώματα που παίρνεις, γενικώς;

deluxe
27-08-11, 22:52
Παν μετρον αριστον..

jackaction
28-08-11, 05:39
Παν μετρον αριστον?:green::green:
μαρεσε πιο πολυ και απο το σιγκ του ντεβιλ:turtle::turtle::turtle:

andreasaxo
03-10-11, 11:11
Της off ημέρες πρέπει να καταναλώνετε η ίδια δοσολογία με της on ημέρες, η η μισή δοσολογία;
Αν της on μέρες π.χ καταναλώνονται 5gr, της off ημέρες πρέπει να καταναλώνονται 2,5gr η πάλι 5gr;

Devil
03-10-11, 14:28
Της off ημέρες πρέπει να καταναλώνετε η ίδια δοσολογία με της on ημέρες, η η μισή δοσολογία;
Αν της on μέρες π.χ καταναλώνονται 5gr, της off ημέρες πρέπει να καταναλώνονται 2,5gr η πάλι 5gr;

ναι παλι 5γρ...

andreasaxo
03-10-11, 15:10
ναι παλι 5γρ...
Ευχαριστώ!!

andreasaxo
06-10-11, 20:25
Είναι απαραίτητο όποιος κάνη χρίση beta alanine να νιώθει τα τσιμπήματα στο πρόσωπο του;
Μόνο όταν νιώθουμε αυτά τα τσιμπήματα σημαίνει ότι δουλεύει το συμπλήρωμα;
Ρωτώ γιατί εγώ χρησιμοποιώ την beta alanine της Tested Nutrition που προτείνει 3 κάψουλες μίση ώρα πριν την προπόνηση και άλλες 3 μετά αλλά δεν νιώθω ούτε τσιμπήματα ούτε τίποτα, σε αντίθεση με το hemo rage ultra που όταν έπαιρνα μια δόση από αυτό αισθανόμουν το πρόσωπο μου να γίνετε σουρωτήρι από των βελονισμό.
Η 3 κάψουλες περιέχουν 2.250 mg beta alanine, δηλαδή την ημέρα λαμβάνω 4.500 mg beta alanine.
Μήπως πρέπει να δοκιμάσω να πάω σε μεγαλύτερη δόση για να νιώσω αυτά τα τσιμπήματα, η δεν παίζει κανένα ρόλο;
Έχω πάντως την εντύπωση ότι όταν έχουμε αυτά τα τσιμπήματα σημαίνει ότι δουλεύει κι’ολας το συμπλήρωμα.

Lao
06-10-11, 23:49
Είναι απαραίτητο όποιος κάνη χρίση beta alanine να νιώθει τα τσιμπήματα στο πρόσωπο του;
Μόνο όταν νιώθουμε αυτά τα τσιμπήματα σημαίνει ότι δουλεύει το συμπλήρωμα;
Ρωτώ γιατί εγώ χρησιμοποιώ την beta alanine της Tested Nutrition που προτείνει 3 κάψουλες μίση ώρα πριν την προπόνηση και άλλες 3 μετά αλλά δεν νιώθω ούτε τσιμπήματα ούτε τίποτα, σε αντίθεση με το hemo rage ultra που όταν έπαιρνα μια δόση από αυτό αισθανόμουν το πρόσωπο μου να γίνετε σουρωτήρι από των βελονισμό.
Η 3 κάψουλες περιέχουν 2.250 mg beta alanine, δηλαδή την ημέρα λαμβάνω 4.500 mg beta alanine.
Μήπως πρέπει να δοκιμάσω να πάω σε μεγαλύτερη δόση για να νιώσω αυτά τα τσιμπήματα, η δεν παίζει κανένα ρόλο;
Έχω πάντως την εντύπωση ότι όταν έχουμε αυτά τα τσιμπήματα σημαίνει ότι δουλεύει κι’ολας το συμπλήρωμα.

Κάπου είχα διαβάσει τον Bane να λέει ότι είτε νιώθεις τα τσιμπήματα είτε όχι, το ίδιο δουλεύει η β-αλανίνη.

andreasaxo
07-10-11, 09:21
Κάπου είχα διαβάσει τον Bane να λέει ότι είτε νιώθεις τα τσιμπήματα είτε όχι, το ίδιο δουλεύει η β-αλανίνη.

Ααααααααα o.k ευχαριστω!!

Babis Stinson
07-10-11, 10:05
Μια ερώτηση παιδιά:
Θα παραγγείλω (ίσως και σήμερα) την Anavite της Gaspari που έχει 1,600mg Beta-Alanine ανά serving (3 tablets). Άρα μιας και πρέπει να πέρνουμε 2 φορές την ημέρα πάμε στα 3,200mg.
Έχω βάλει όμως και στο μάτι το One Stop Xtreme της Reflex που στο ένα serving αναφέρει ότι περιέχει 1,800mg beta-alanine.
Μήπως είναι αρκετή ποσότητα λοιπόν? Να σκεφτώ κάποια άλλη πρωτείνη μήπως?
Ευχαριστώ.

Lao
07-10-11, 11:17
Μια ερώτηση παιδιά:
Θα παραγγείλω (ίσως και σήμερα) την Anavite της Gaspari που έχει 1,600mg Beta-Alanine ανά serving (3 tablets). Άρα μιας και πρέπει να πέρνουμε 2 φορές την ημέρα πάμε στα 3,200mg.
Έχω βάλει όμως και στο μάτι το One Stop Xtreme της Reflex που στο ένα serving αναφέρει ότι περιέχει 1,800mg beta-alanine.
Μήπως είναι αρκετή ποσότητα λοιπόν? Να σκεφτώ κάποια άλλη πρωτείνη μήπως?
Ευχαριστώ.

Από 3 gr και πάνω, είναι ΟΚ.

Babis Stinson
07-10-11, 11:57
Από 3 gr και πάνω, είναι ΟΚ.

OK Lao, αλλά μέχρι πόσα την ημέρα είναι καλά? Γιατί πάμε στα περίπου 5gr την ημέρα με Anavite και One Stop. Και έχει και 5gr Creapure Creatine το One stop, κλπ..
:unsure:

COBRA_STYLE
07-10-11, 11:58
OK Lao, αλλά μέχρι πόσα την ημέρα είναι καλά? Γιατί πάμε στα περίπου 5gr την ημέρα με Anavite και One Stop. Και έχει και 5gr Creapure Creatine το One stop, κλπ..
:unsure:
4-5 γρ ειναι οκ καθημερινα...αλλοι πανε και 6-7

Lao
07-10-11, 12:02
OK Lao, αλλά μέχρι πόσα την ημέρα είναι καλά? Γιατί πάμε στα περίπου 5gr την ημέρα με Anavite και One Stop. Και έχει και 5gr Creapure Creatine το One stop, κλπ..
:unsure:

Μια χαρούλα είσαι.

3 gr β-αλανίνη είναι ένα ικανοποιητικό κάτω όριο. Από κει και πάνω, αν πας στα 4 , στα 5 κτλ είναι ακόμα καλύτερα. Απλά κάνε διακοπή μετά από 2-3 μήνες.

Babis Stinson
07-10-11, 15:18
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας, με καλύψατε απόλυτα. Τώρα μένει να βρούμε την One Stop Xtreme όσο φθηνότερα γίνεται.. :)

andreasaxo
01-11-11, 00:41
Παιδιά υπάρχουν επίσημες έρευνες που να αποδεικνύουν ότι τελικά δουλεύει η beta alanine;

Devil
01-11-11, 00:43
Παιδιά υπάρχουν επίσημες έρευνες που να αποδεικνύουν ότι τελικά δουλεύει η beta alanine;

ναι ειναι αρκετες.... θες να τις ποσταρω?

flash
01-11-11, 16:32
Για το BETA ALA9 τις UNIVERSAL τι γνώμη έχετε? αξίζει?

beefmeup
01-11-11, 16:35
Για το BETA ALA9 τις UNIVERSAL τι γνώμη έχετε? αξίζει?

σουπερ ειναι..απλα θες περιπου 8 καπς μεσα στην μερα,σπασμενο σε δοσεις των 2.
να σου βγαλει δλδ καπου 6γρ β αλανινη.

andreasaxo
01-11-11, 18:20
ναι ειναι αρκετες.... θες να τις ποσταρω?

Όχι, όχι, o.k, για να το λες εσύ έτσι θα είναι.
Απλά είπα να ρωτήσω γιατί βλέπω στο net αντικρουόμενες απόψεις σε διάφορα sites και έτσι είπα να ρωτήσω κι’εδο.

Devil
01-11-11, 18:27
Όχι, όχι, o.k, για να το λες εσύ έτσι θα είναι.
Απλά είπα να ρωτήσω γιατί βλέπω στο net αντικρουόμενες απόψεις σε διάφορα sites και έτσι είπα να ρωτήσω κι’εδο.

καλα βασικα ετσι κι αλλιως θα μπουν σε καποια φαση...;)

απλα... κατι αλλο που δεν το εχω ψαξει πολυ ακομα... και δεν ειμαι σιγουρος... αλλα μην χρησιμοποιειτε μεγαλες ποσοτητες beta alanine πριν την προπονηση... θα το ψαξω παντως...;)

4-5γρ σπασμενα σε 2 δοσεις μεσα στην ημερα ειναι αρκετα... προσωπικα χρησιμοποιω καπου στα 5γρ τη μερα... σπασμενα σε πρωι και μετα την προπονηση...

Lao
05-11-11, 22:43
καλα βασικα ετσι κι αλλιως θα μπουν σε καποια φαση...;)

απλα... κατι αλλο που δεν το εχω ψαξει πολυ ακομα... και δεν ειμαι σιγουρος... αλλα μην χρησιμοποιειτε μεγαλες ποσοτητες beta alanine πριν την προπονηση... θα το ψαξω παντως...;)

4-5γρ σπασμενα σε 2 δοσεις μεσα στην ημερα ειναι αρκετα... προσωπικα χρησιμοποιω καπου στα 5γρ τη μερα... σπασμενα σε πρωι και μετα την προπονηση...

Devil, συμφωνείς ότι η β-αλανίνη είναι τελικά ένα από τα πράγματα που όντως δουλεύουν;

Devil
05-11-11, 22:46
Devil, συμφωνείς ότι η β-αλανίνη είναι τελικά ένα από τα πράγματα που όντως δουλεύουν;

μετα απο ενα μηνα και.... φουλ χρηση στα 4-6γρ την ημερα.... συμφωνω!:green:

βεβαια εχω μερικες αποριες ακομα... που πρεπει να ξεκαθαρισω για το ποσο ειναι καλο να τη χρησιμοποιουμε prewo... οταν βρω ακρη θα το ποσταρω...

Lao
05-11-11, 22:51
μετα απο ενα μηνα και.... φουλ χρηση στα 4-6γρ την ημερα.... συμφωνω!:green:

βεβαια εχω μερικες αποριες ακομα... που πρεπει να ξεκαθαρισω για το ποσο ειναι καλο να τη χρησιμοποιουμε prewo... οταν βρω ακρη θα το ποσταρω...

Εμ, τα λεγα! :toast::toast::toast:

Πάντως εγώ έχω δει καλά αποτελέσματα ακόμα και με μικρότερες ποσότητες όταν χρησιμοποιούσα την Anavite.

Σε ό,τι αφορά το άλλο που λες, εγώ πάντοτε απλά κοίταζα να έχω πάρει και τις 6 ταμπλέτες της Anavite μέχρι την προπόνηση. Νομίζω όμως ότι από ένα σημείο και μετά, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πότε την παίρνεις, όσο το να κρατάς σταθερή την δόση.

Devil
05-11-11, 22:55
Εμ, τα λεγα! :toast::toast::toast:

Πάντως εγώ έχω δει καλά αποτελέσματα ακόμα και με μικρότερες ποσότητες όταν χρησιμοποιούσα την Anavite.

Σε ό,τι αφορά το άλλο που λες, εγώ πάντοτε απλά κοίταζα να έχω πάρει και τις 6 ταμπλέτες της Anavite μέχρι την προπόνηση. Νομίζω όμως ότι από ένα σημείο και μετά, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πότε την παίρνεις, όσο το να κρατάς σταθερή την δόση.

αυτο... θα το δεις σε λιγο καιρο σε μια ερευνα εδω... και θα καταλαβεις γιατι και πως...;)


ναι ακριβως αυτο...:thumbup: δεν εχει σημασια ποτε θα τις παρεις... εγω παιρνω το πρωι και μετα την προπονηση... και κατι λιγο πριν που εχει το pumpbol...


ειδικα σε εσενα που κανεις πολεμικες τεχνες πρεπει να εχει κανει διαφορα....;):thumbup:

Lao
05-11-11, 23:06
αυτο... θα το δεις σε λιγο καιρο σε μια ερευνα εδω... και θα καταλαβεις γιατι και πως...;)


ναι ακριβως αυτο...:thumbup: δεν εχει σημασια ποτε θα τις παρεις... εγω παιρνω το πρωι και μετα την προπονηση... και κατι λιγο πριν που εχει το pumpbol...


ειδικα σε εσενα που κανεις πολεμικες τεχνες πρεπει να εχει κανει διαφορα....;):thumbup:

Ναι, γι'αυτό ακριβώς το λέω.

Εγώ κάνω βαριά προγράμματα που έχουν βάρη συν αερόβιο συν ισομετρικές ασκήσεις, οι οποίες ισομετρικές ασκήσεις μπορεί να κρατάνε και 2-3 λεπτά η κάθε μία (δεν έχουν σχέση με τις ισομετρικές που προτείνονται στο Internet, που είναι 10-20 δευτερόλεπτα η κάθε μία).

Φαντάσου να κάνεις 2 ώρες ισομετρικές ασκήσεις την μία μετά την άλλη σχεδόν χωρίς διαλείμματα και πολλές από αυτές να έχουν διάρκεια λεπτά της ώρας. Οι μύες είναι συνέχεια στην τσίτα και η αντοχή παίζει τον 1ο ρόλο.

Σε θέματα αντοχής λοιπόν, είχα όντως δει καλά αποτελέσματα με τα 3,2 gr της Anavite. Και ακόμα καλύτερα όταν είχα κάνει και συνδιασμό με κρεατίνη, εκεί κάηκε το σύμπαν. :P:P:P

jGod
07-11-11, 02:01
ουσιαστικα δρα οπως η κρεατινη? εννοω ως προς το τι σε βοηθαει στην αθλητικη αποδοση.
σκεφτομαι να παρω τα 500γρ της now foods που δινει 2γρ CarnoSyn Beta-Alanine ανα 2 γρ σκονης και αρκετα οικονομικο σε σχεση με τα καπς αποσο ειδα ,την εχει χρησιμοποιησει καποιος? ολες οι μορφες αλανινης ειναι ιδιες?

sTeLaKoS
07-11-11, 12:08
ουσιαστικα δρα οπως η κρεατινη? εννοω ως προς το τι σε βοηθαει στην αθλητικη αποδοση.


β-αλανίνη: Μπορεί να κάνει τη διαφορά για εσάς;

Λ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17196-β-αλανίνη-Μπορεί-να-κάνει-τη-διαφορά-για-εσάς)έει το αρθράκι που ανέβασε ο Muscleboss πρόσφατα.

AGGELOS.K
11-11-11, 18:41
αυτο... θα το δεις σε λιγο καιρο σε μια ερευνα εδω... και θα καταλαβεις γιατι και πως...;)


ναι ακριβως αυτο...:thumbup: δεν εχει σημασια ποτε θα τις παρεις... εγω παιρνω το πρωι και μετα την προπονηση... και κατι λιγο πριν που εχει το pumpbol...


ειδικα σε εσενα που κανεις πολεμικες τεχνες πρεπει να εχει κανει διαφορα....;):thumbup:
Εαν κατάλαβα καλά εννοείς το pumpbol της (thermolife) το έχεις στακάρει μαζί με b-alanine?
Γίνετε αυτό το stack αντί για κρεατίνη?
εαν ναι σε τι δόσεις - γραμμάρια στο σύνολο η b - alanine?
βάζεις επιπλέον b- alan. στο ίδιο σέικερ μαζί με το pumpbol για prework?
Να με συνχωρείτε εαν είμαι off

Devil
12-11-11, 01:14
Εαν κατάλαβα καλά εννοείς το pumpbol της (thermolife) το έχεις στακάρει μαζί με b-alanine?
Γίνετε αυτό το stack αντί για κρεατίνη?
εαν ναι σε τι δόσεις - γραμμάρια στο σύνολο η b - alanine?
βάζεις επιπλέον b- alan. στο ίδιο σέικερ μαζί με το pumpbol για prework?
Να με συνχωρείτε εαν είμαι off

ναι της thermolife...

γινετε αλλα δεν βλεπω το λογο να το παρεις χωρις κρεατινη... λειτουργουν διαφορετικα...

συνολο βγαινουν 6+γρ β-αλανινης της μερες προπονησης.... 4+γρ β-αλανινης τις μερες χωρις προπονηση...

οχι δεν παιρνω εξτρα β-αλανινη στο prewo... το πρωι και μετα την προπονηση με αδειο στομαχι την χρησιμοποιω....

pikos
15-11-11, 20:05
Μια συσκευασία που έχω λέει να πάρεις τη δόση με πρωινό ή 30 λεπτά πριν την προπόνηση, είναι σωστή χρήση έτσι?

Devil
17-11-11, 09:49
Μια συσκευασία που έχω λέει να πάρεις τη δόση με πρωινό ή 30 λεπτά πριν την προπόνηση, είναι σωστή χρήση έτσι?

απλα δεν ειναι λαθος... καλητερα να την παρεις με αδειο στομαχι για μην υπαρχει θεμα με τα carrier αμινοξεων....

καλητερη προταση.... 30' πριν το πρωινο και αμεσως μετα την προπονηση πριν τις πρωτεινες...

pikos
17-11-11, 16:13
Ευχαριστω για την απάντηση. Δηλαδή καλύτερα μετά την προπόνηση, το αντίθετο απο της οδηγίες? Αν παρω μονο πρωί θα ειναι 2.2gr αν πάρω και στην προπονηση θα είμαι στα 4.4gr σύνολο. Πάντως στις οδηγίες λέει μια φορα την ημέρα. τα 2.2γρ, πρωί αν δεν κανω προπονηση ή πριν την προπόνηση διαφορετικά.

Πρώτη φορά ένοιωσα τα τσιμπηματάκια στα χέρια πλάτη 1 ώρα μετά πάνω στην προπόνηση. Δεύτερη φορά κάτι πολύ ελάχιστο αρκετή ώρα μετά. Μαλλον το συνηθίζω .

Devil
18-11-11, 15:02
Ευχαριστω για την απάντηση. Δηλαδή καλύτερα μετά την προπόνηση, το αντίθετο απο της οδηγίες? Αν παρω μονο πρωί θα ειναι 2.2gr αν πάρω και στην προπονηση θα είμαι στα 4.4gr σύνολο. Πάντως στις οδηγίες λέει μια φορα την ημέρα. τα 2.2γρ, πρωί αν δεν κανω προπονηση ή πριν την προπόνηση διαφορετικά.

Πρώτη φορά ένοιωσα τα τσιμπηματάκια στα χέρια πλάτη 1 ώρα μετά πάνω στην προπόνηση. Δεύτερη φορά κάτι πολύ ελάχιστο αρκετή ώρα μετά. Μαλλον το συνηθίζω .

ναι το αντιθετο... ισως και να ειναι καλητερα...

φτασε τα 4,4γρ την ημερα ειναι μια χαρα...

sofos
18-11-11, 15:04
μεχρι ποσα γρ. μπορουμε να παρουμε?4 πρωι και 4 το απογευμα ειναι ας πουμε η μαξ δοσολογια για την β.αλανινη?ρωταω γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε και σκεφτομαι να παραγγειλω σε κανα 2 βδομαδες..

Devil
18-11-11, 15:07
μεχρι ποσα γρ. μπορουμε να παρουμε?4 πρωι και 4 το απογευμα ειναι ας πουμε η μαξ δοσολογια για την β.αλανινη?ρωταω γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε και σκεφτομαι να παραγγειλω σε κανα 2 βδομαδες..

απο 4-6γρ την ημερα και εισαι μια χαρα...

sofos
18-11-11, 15:14
απο 4-6γρ την ημερα και εισαι μια χαρα...

σκεφτομαι να παρω την anavite που χει 3.2gr οποτε devil πανω απ την μαξ δοση,δηλαδη πανω απο 6γρ. την ημερα δεν υπαρχει καποια διαφορα ετσι?οπως πχ λεμε στην μονουδρικη 10γρ μαξ ημερησια δοση(αν δε κανεις φορτωμα)

Devil
18-11-11, 15:18
σκεφτομαι να παρω την anavite που χει 3.2gr οποτε devil πανω απ την μαξ δοση,δηλαδη πανω απο 6γρ. την ημερα δεν υπαρχει καποια διαφορα ετσι?οπως πχ λεμε στην μονουδρικη 10γρ μαξ ημερησια δοση(αν δε κανεις φορτωμα)

δεν νομιζω... εκτος αν το πας για loading για ενα μηνα και μετα συντηριση σε χαμηλοτερα γραμμαρια...

TEFAAtzis
18-11-11, 16:07
οπως προειπε και ο σοφος και γω σκεφτομαι να παρω την anavite,θα δειξει λες καθολου διαφορα η b-alanine που εχει μεσα μονο η μουλτι??3,2 γραμμαρια δεν ειναι και ασχημα σωστα?

Lao
18-11-11, 16:14
Θα το ξαναπώ, εγώ είδα αποτέλεσμα με την Anavite μετά την τρίτη βδομάδα.

Βεβαίως κάθε οργανισμός διαφέρει και δεν κάνουμε όλοι τις ίδιες προπονήσεις. Ωστόσο, αν βοηθάει αυτό, είμαι 1,94 και 95 κιλά.

average_joe
18-11-11, 16:19
μου φαινεται οτι εχει αναφερθει οτι το 3,2 που εχει η anavite ειχε προκυψει απο καποια ερευνα.
μηπως την εχει καποιος?
(εκτος αν κανω καποιο λαθος και την μπερδετω με την αντιστοιχη ερευνα της l- carnitine- tartate).

TEFAAtzis
18-11-11, 16:25
Θα το ξαναπώ, εγώ είδα αποτέλεσμα με την Anavite μετά την τρίτη βδομάδα.

Βεβαίως κάθε οργανισμός διαφέρει και δεν κάνουμε όλοι τις ίδιες προπονήσεις. Ωστόσο, αν βοηθάει αυτό, είμαι 1,94 και 95 κιλά.

πανω κατω στα ιδια ειμαστε 1,90(με παπουτσια:P) 91 κιλα

Lao
18-11-11, 16:28
πανω κατω στα ιδια ειμαστε 1,90(με παπουτσια:P) 91 κιλα

Ε, ή είμαστε κτήνη ή δεν είμαστε :P:P:P

TEFAAtzis
18-11-11, 16:32
Ε, ή είμαστε κτήνη ή δεν είμαστε :P:P:P

χεχεχε:P.Αντε να την δουμε και την anavite λοιπον

Devil
18-11-11, 17:18
οπως προειπε και ο σοφος και γω σκεφτομαι να παρω την anavite,θα δειξει λες καθολου διαφορα η b-alanine που εχει μεσα μονο η μουλτι??3,2 γραμμαρια δεν ειναι και ασχημα σωστα?

ναι θα δειξει... αλλα σε βαθος χρονου.... π.χ. αν με τα 3γρ θες 2 μηνες για να δεις αποτελεσμα... με τα 6γρ θα δεις σε 1 μηνα... καπως ετσι...

TEFAAtzis
18-11-11, 17:54
ναι θα δειξει... αλλα σε βαθος χρονου.... π.χ. αν με τα 3γρ θες 2 μηνες για να δεις αποτελεσμα... με τα 6γρ θα δεις σε 1 μηνα... καπως ετσι...

οκ το πιασα;)

Dimitrios
24-12-11, 00:39
Παιδιά ψάχνω ένα καλό προϊόν για να το στακάρω με την Αnavite και την κρεατίνη από το νέο έτος..:green:
Από προτάσεις και ψάξιμο λέω να πάρω την Beta Ala9 της Universal(Αν βέβαια την βρω και σε στοκ γτ τελειώσε στα μαγαζιά που ψωνίζω, όπως και η Anavite:( ).
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι καλύτερο;

COBRA_STYLE
24-12-11, 00:43
beta alanine απο iForce...αυτη θα παρω κ γω...100 servings 5gr b-alanine το καθενα:thumbup:

απλα εγω θα το συνδυασω με L-Histidine

beefmeup
24-12-11, 00:43
φιλε μην με παρεξηγησεις,αλλα εχεις κανει καπου στις 5-6 ερωτησεις για το ιδιο θεμα..τι ακριβως ψαχνεις ακομα δεν εχω καταλαβει..απαντησεις σου εχουν γραψει νομιζω..:unsure:
οποια κ να παρεις το ιδιο ειναι,οπως κ με την κρεατινη που λεμε να παρεις μια οποιαδηποτε μικροιονισμενη..αντε ναναι κ creapure.
οποτε κ με την β αλανινη,οποια κ να παρεις το ιδιο ειναι..παρε μπαλκ που ειναι κ φτηνοτερα..

Dimitrios
24-12-11, 00:49
beta alanine απο iForce...αυτη θα παρω κ γω...100 servings 5gr b-alanine το καθενα:thumbup:

απλα εγω θα το συνδυασω με L-Histidine

Αν έχεις την καλοσύνη στείλε σε ένα πμ το λινκ από εκεί που θα την πάρεις γιατί δεν την γνωρίζω την εταιρεία.:thumbup:

Dimitrios
24-12-11, 00:50
φιλε μην με παρεξηγησεις,αλλα εχεις κανει καπου στις 5-6 ερωτησεις για το ιδιο θεμα..τι ακριβως ψαχνεις ακομα δεν εχω καταλαβει..απαντησεις σου εχουν γραψει νομιζω..:unsure:
οποια κ να παρεις το ιδιο ειναι,οπως κ με την κρεατινη που λεμε να παρεις μια οποιαδηποτε μικροιονισμενη..αντε ναναι κ creapure.
οποτε κ με την β αλανινη,οποια κ να παρεις το ιδιο ειναι..παρε μπαλκ που ειναι κ φτηνοτερα..

Ό,τι ήταν να ψάξω σχετικά με την β-αλανίνη το έψαξα και καλύφθηκα πλήρως απότο φόρουμ..:thumbup:
Απλά επειδή η beta ala9 δεν είναι σε στοκ στα 2 μαγαζιά που ψωνίζω κάνω μία έρευνα αγοράς μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια εναλλακτική.

beefmeup
24-12-11, 00:51
παρε την φτηνοτερη,σε σχεση με τις δοσεις που σου βγαζει..ολες ιδιες ειναι..
ειναι φτηνο συμπληρωμα ετσι κ αλλιως,δεν αξιζει να δωσεις πολλα λεφτα.

Dimitrios
24-12-11, 00:54
παρε την φτηνοτερη,σε σχεση με τις δοσεις που σου βγαζει..ολες ιδιες ειναι..
ειναι φτηνο συμπληρωμα ετσι κ αλλιως,δεν αξιζει να δωσεις πολλα λεφτα.

Μου προτείνεις χάπια ή σκόνη; (Εγώ μάλλον θα πάω σε χάπια λόγω του ότι με βολέβουν πιο πολύ από τις σκόνες;)..)

beefmeup
24-12-11, 00:59
οχι χαπια..σκονη καλυτερα,δεδομενο οτι θα σου βγαζει περισοτερες δοσεις,με λιγοτερα λεφτα..τα χαπια βγαινουν παντα ακριβοτερα,σχεδον σε ολα τα συμπληρωματα..
εγω τουλαχιστον παντα σκονη περνω..

Dimitrios
24-12-11, 01:05
οχι χαπια..σκονη καλυτερα,δεδομενο οτι θα σου βγαζει περισοτερες δοσεις,με λιγοτερα λεφτα..τα χαπια βγαινουν παντα ακριβοτερα,σχεδον σε ολα τα συμπληρωματα..
εγω τουλαχιστον παντα σκονη περνω..

Ok ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικότατος Beef! :clap:
Τελευταία ερώτηση: Στο στακάρισμα που θα κάνω θα έχω για μετά την προπόνηση: Αnimal Nitro,Κρεατίνη creapure, β-αλανίνη και Πρωτείνη.
Με πια σειρά μου προτείνεις να τα παίρνω;:unsure:

beefmeup
24-12-11, 01:08
Αnimal Nitro,Κρεατίνη creapure, β-αλανίνη

αυτα μαζι..αν τρως μετα απο μιση ωρα μην παρεις πρωτεινη.
αν δεν τρως,παρε μετα απο μιση ωρα πρωτεινη κ φαε μετα απο καμια ωρα..

Dimitrios
24-12-11, 01:11
Ε τρώω σε μισή με μία ώρα συνήθως οπότε θα την βάζω την πρωτείνη και ας κάνω υπομονή για το φαγητό..Άλλωστε με τόσα πράγματα και νερό θα έχω φουσκώσει ολίγον...:green:
Για μία ακόμη φορά ευχαριστώ πάντως! Λίγοι βοηθούν τόσο άμεσα και σωστά χωρίς να σε ειρωνεύονται επιδή δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα..:clap::thumbup:

traffic
18-01-12, 14:19
Υπαρχει θέμα να στακαρω bcaa+taurine+L-alanine+L-citruline μαζι με beta-alanine για pre-workout???Στην ουσια θέλω να στακάρω το amino-x της BSN με beta-alanine!:)

Giannistzn
18-01-12, 14:27
Για ταυρινη και β-αλανινη καλυτερα να τις παιρνεις σε διαφορετικες ωρες. Εχουν τον ιδιο μεταφορεα (αν το λεω σωστα) και ουσιαστικα καποια δεν θα προσληφθει / απορροφηθει απο τον οργανισμο. Εαν λεω βλακειες ας διορθωσει καποιος.

Devil
18-01-12, 14:53
Για ταυρινη και β-αλανινη καλυτερα να τις παιρνεις σε διαφορετικες ωρες. Εχουν τον ιδιο μεταφορεα (αν το λεω σωστα) και ουσιαστικα καποια δεν θα προσληφθει / απορροφηθει απο τον οργανισμο. Εαν λεω βλακειες ας διορθωσει καποιος.

δικιο εχεις.... την β-αλανινη δεν ειναι αναγκη να την παρεις πριν την προπονηση για να κανει δουλεια.... καλητερα μικρες δοσεις μεσα στη μερα με αδειο στομαχι... και σε αλλη φαση της μερας ταυρινη...

traffic
18-01-12, 18:08
θενξ!!θα βαλω 3 γ μετα την προπο μαζι με την κρεατινη,και αλλα 2 πριν το πρωινο! :welcome:

killbill
22-05-12, 10:20
paidia epidi eimai neos kai den gnorizw kai parapolla apo simpliromata to beta alanine einai pre workout?

Andreas C.
22-05-12, 11:10
paidia epidi eimai neos kai den gnorizw kai parapolla apo simpliromata to beta alanine einai pre workout?

Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε :welcome:

Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες είναι κανόνας του φόρουμ:thumbup:

Η β-αλανίνη είναι αμινοξύ και όταν λέμε pre workout συνήθως εννοούμε τα συμπληρώματα φόρμουλες που μας βοηθούν να κάνουμε μια καλύτερη προπόνηση :toast:

killbill
22-05-12, 11:20
εγω λεω να παιρνω β αλανινη και αργινινη πριν την προπονηση θα με βοηθησουν λες? δεν παιρνω pre workout γιατι απο το σαιτ που θα παρω εχει μονο χυμα αλανινη και αργινινη

Andreas C.
22-05-12, 11:28
εγω λεω να παιρνω β αλανινη και αργινινη πριν την προπονηση θα με βοηθησουν λες? δεν παιρνω pre workout γιατι απο το σαιτ που θα παρω εχει μονο χυμα αλανινη και αργινινη

Εξαρτάται τι θέλεις να σου δώσουν τα συμπληρώματα!

Πάρε καλύτερα κιτρουλίνη παρά αργινίνη :toast:

s0k0s
22-05-12, 11:29
εγω λεω να παιρνω β αλανινη και αργινινη πριν την προπονηση θα με βοηθησουν λες? δεν παιρνω pre workout γιατι απο το σαιτ που θα παρω εχει μονο χυμα αλανινη και αργινινη

Αλανινη δεν θα παρεις μονο πριν την προπονηση. Για καλυτερη αποδοση θα παρεις 6γρ ημερησιος σπαστα σε 2-3 φορες. Και οπως λεει ο Ανδρεας οχι αργινινη, ειναι για πεταμα..

Υπαρχουν θεματα για την αλανινη:
τσεκαρε εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17246-%CE%92-%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%83%CE%AC%CF%82-(%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82)&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7

και εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18069-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B2-%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82.&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7

killbill
22-05-12, 13:28
ευχαριστω πολθ παιδες!!!! :green: α και κατι ακομα...κανενα καλο pre workout χωρις κρεατινη?

Andreas C.
22-05-12, 13:52
ευχαριστω πολθ παιδες!!!! :green: α και κατι ακομα...κανενα καλο pre workout χωρις κρεατινη?

Φίλε πάρε αυτά τα 2 που ανάφερες συν καφεΐνη αν θέλεις περισσότερη ενέργεια και είσαι κοπλέ, δεν θα βρεις κάτι καλύτερο :toast:

killbill
22-05-12, 14:01
αρα κιτρουλινη,αργινηνη και μια φραπεδουμπα :P ποση κιτρουλινη την μερα?

Andreas C.
22-05-12, 14:32
αρα κιτρουλινη,αργινηνη και μια φραπεδουμπα :P ποση κιτρουλινη την μερα?

Όχι να πάρεις κιτρουλίνη και β-αλανίνη :toast:
2-4 γραμμάρια την ημέρα :toast:

killbill
22-05-12, 15:40
ναι δικο μου λαθος :P σευχαριστω πολυ :bowdown:

Andreas C.
22-05-12, 15:44
ναι δικο μου λαθος :P σευχαριστω πολυ :bowdown:

Τίποτα φίλε :toast:

killbill
24-05-12, 10:07
Τίποτα φίλε :toast:
φιλε μπηκα σε ενα σαιτ να παρω αυτα που μου ειπες αλλα ειναι αρξετα ακριβα :unsure: ειδικα η κιτρουλινη με βαζει φυλακη :unsure: ομως ειδα ενα pre workout που εχει 1.7 γραμμαρια αλανινη και 2.5 κιτουλινη...αν παιρνω 2 scoop λες να κανει δουλεια?

Andreas C.
24-05-12, 11:21
φιλε μπηκα σε ενα σαιτ να παρω αυτα που μου ειπες αλλα ειναι αρξετα ακριβα :unsure: ειδικα η κιτρουλινη με βαζει φυλακη :unsure: ομως ειδα ενα pre workout που εχει 1.7 γραμμαρια αλανινη και 2.5 κιτουλινη...αν παιρνω 2 scoop λες να κανει δουλεια?

Ναι θα κάνει αλλά το συμπλήρωμα αυτό σίγουρα θα σου τελειώσει πολύ πιο γρήγορα από το να τα έπαιρνες ξεχωριστά αυτά τα 2! Στείλε μου σε πμ από που τα βρήκες και σου φάνηκαν ακριβά :toast:

jimis7
18-06-12, 21:41
Καλησπέρα.Πήρα πρόσφατα την β-αλανίνη της warriorlab που έχει σαν serving 2γρ.Προτείνουν 30 λεπτά μόνο πρίν την προπόνηση.Τις ημέρες off πόσο να παίρνω?Πάλι 2γρ το πρωί?

Giannistzn
18-06-12, 23:06
Για να δρασει η β-αλανινη θελει 6γρ τουλαχιστον.

Παιρνε 2γρ το πρωι, 2γρ πριν και 2γρ μετα την προπονηση (σε ωρες δηλαδη με αδειο στομαχι). Ή 3γρ το πρωι και 3μετα την προπονηση

jimis7
18-06-12, 23:23
Τις ημέρες off να παίρνω?

Giannistzn
18-06-12, 23:29
Μπορεις να παιρνεις μπορεις και οχι αυτο θα εξαρτηθει απο εσενα. Δεν υπαρχει καποιο στανταρ πρωτοκολο, αν και νομιζω καλυτερα ειναι να παιρνεις καθημερινα. Γραψε λαθος ομως, εκ παραδρομης. Χρειαζεσαι τουλαχιστον 3γρ/μερα και οχι 6.

jimis7
19-06-12, 00:15
Σκοπεύω αν είναι να την παίρνω καθημερινά αν είναι να πάρω ας το κάνω σωστά!Πόσο καιρό συνεχόμενα επιτρέπεται και πόσο και off?8 εβδομάδες είναι καλα?

Giannistzn
19-06-12, 00:29
Γενικά καλύτερα καθημερινά γιατί δρα συσσωρευτικα. Μπορείς να την πάρεις για 8-10 βδομάδες και μετα κανε ένα οφφ 3-4 εβδομάδες (μπορει να λέω και πολύ για το οφφ)

jimis7
19-06-12, 00:32
Έλεγα να συνδυάσω 2γρ πρωί,2 πρίν προπό και τις μέρες off 2 πρωί 2 απόγευμα.Πως το βλέπεις?

Giannistzn
19-06-12, 00:41
Καλύτερα όχι πριν την προπόνηση. 2γρ το πρωί και βάλε 2γρ μετα την προπόνηση και είσαι μια χαρά. Τις οφφ μέρες πρωί και άλλη μια φορά με άδειο στομάχι

Fataoulas
22-08-13, 11:38
Τις προαλλες ειχα την εξης απορια....

Τα νιτρικα τα παιρωουμε ως pre, σωστα?
Ενα νιτρικο περιεχει συν τοις αλλοις, κρεατινη και β-αλανινη. Το παιρνουμε πριν τη προπονηση


Τη β-αλανινη ομως, γιατι οι οδηγιες προτεινουν 3 φορες τη μερα? Γιατι να μην παρω μια φορα πριν τη προπονηση μαζι με κρεατινη?



Κατι δεν εχω καταλαβει σωστα? :unsure:

Feygatos...
30-08-13, 16:52
Παιδιά διάβασα όλο το θέμα και το θέμα του Muscleboss, και θέλω να κάνω 1-2 ερωτησούλες πάνω σε λεπτομέρειες χρήσης β-αλανίνης με κρεατίνη μαζί. Το πρωί δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω μισή ώρα πριν το πρωινό τη β-αλανίνη. Οπότε έχω 2 επιλογές ή το πέρνω με το πρωινό (κουάκερ στο μπλέντερ με πρωτείνη, καμια μπανάνα, γάλα, λιναρόσπορο κ.α.) ή τα πέρνω μετά από κάνα 2ώρο (δλδ κάνα μισώαρο πριν το 2ο γεύμα). Και τη δεύτερη δόση πότε να τη πάρω? Αμέσως στο τέλος της προπόνησης πίνω το ρόφημα πρωτείνης. Να τη πέρνω πριν τη προπόνηση? Τη κρεατίνη λέω μια δόση 5γρ στο πρωινό και μια στο σέικερ μετά τη προπόνηση. Κρεατίνη θα πέρνω 5+5γρ και β=αλανίνη 3+3γρ. Νιτρικά δεν πέρνω κθλ μιας και 3 πουχω δοκιμάσει μου δημιουργούν στομαχικές διαταραχές.

spartan77
30-08-13, 17:02
τοτε την β-αλα βαλτην κανα μισαωρο πριν το 2ο γευμα και την επομενη δοση πριν την προπονηση....

επειδη κ γω αυτην την περιοδο παιρνω κρεατινη- βητα αλανινη το δουλευω 3γρ β/αλα πριν μεσιμεριανο και 3γρ πριν προπονηση

Feygatos...
30-08-13, 22:08
τοτε την β-αλα βαλτην κανα μισαωρο πριν το 2ο γευμα και την επομενη δοση πριν την προπονηση....

επειδη κ γω αυτην την περιοδο παιρνω κρεατινη- βητα αλανινη το δουλευω 3γρ β/αλα πριν μεσιμεριανο και 3γρ πριν προπονηση


;) Yeap!!! Έτσι θα το κάνω ναι..

Fataoulas
12-09-13, 11:25
Τις προαλλες ειχα την εξης απορια....

Τα νιτρικα τα παιρωουμε ως pre, σωστα?
Ενα νιτρικο περιεχει συν τοις αλλοις, κρεατινη και β-αλανινη. Το παιρνουμε πριν τη προπονηση


Τη β-αλανινη ομως, γιατι οι οδηγιες προτεινουν 3 φορες τη μερα? Γιατι να μην παρω μια φορα πριν τη προπονηση μαζι με κρεατινη?



Κατι δεν εχω καταλαβει σωστα? :unsure:




Αντι να μου λυνονται οι αποριες, μου δημιουργουνται κι'αλλες :P


Διαβασα προχθες σε ενα περσινο περιοδικο ΒΒ ενα αφιερωμα στη Β-Αλανινη.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η προτεινομενη δοσολογια. :unsure: Προτεινουν μεγιστη ημερησια ληψη τα 800mg.

Εταιριες συμπληρωματων δινουν δοσολογια τα 2γρ/δοση, Χ 3-4 φορες τη μερα.

Ακουω γνωμες

spartan77
12-09-13, 12:40
ναι γιατι μια δοση πριν την προπονηση και τις μερες μονο τις προπονησεις δεν φτανουν για να σε καλυψουν σε β/αλανινη

γιαυτο και προτεινεται δοσολογια μεγιστη μεχρι τα 4-6γρ / μερα σε καθημερινη βαση εχεις δεν εχεις προπονηση....

Fataoulas
12-09-13, 12:58
γιαυτο και προτεινεται δοσολογια μεγιστη μεχρι τα 4-6γρ / μερα



Και γω για τοσο ηξερα. Αλλα στο περιοδικο προτεινουν mεγιστο ημερησιο τα 800mg :unsure:

Aν το σπας ανα 3 δηλαδη, λενε για 200mg δοση Χ 3 ανα μερα.... Λιγο δεν ειναι?

spartan77
12-09-13, 13:11
μηπως προτεινουν το 800mgs x 4 /μερα? =3.200 .... αλλα και παλι ειναι η ελαχιστη τα 3γρ...
γιατι αυτο που λες μου φαινεται πολυ λιγο....

συμπληρωνω επισης:
Frequency. Beta-alanine must be taken every 4 hours with approximately 750 to 800 mgs. Aim for a range of 4 to 6 grams per day.

στοχος ειναι το ευρος των 4-6γρ/μερα

http://www.muscleandstrength.com/articles/stacking-creatine-and-beta-alanine-for-better-results.html

εχει αρκετα στοιχεια για την β/αλανινη

Fataoulas
12-09-13, 19:26
Πολυ πιο λογικα ολα αυτα που λες :thumbup:


Δεν απαντησα νωριτερα, γιατι παρολο που ειχα διαβασει το αρθρο 2 φορες, ειπα να το τριπλοτσεκαρω μη λεω βλακειες και να'μαι 100% σιγουρος για το τι διαβασα.

Λοιπον. Musclemag, τευχος 117 (Μαι,Ιουν 2012)
Σελιδα 153.
......Να καταναλωνετε εως και 800mg ανα ημερα μεγιστο.....


πιστευω οτι κατι λαθος εχουν κανει :unsure:

Andreas C.
13-09-13, 13:06
Μπορεί να ξέχασαν ένα 0 φιλε μου :P

mayday2
11-10-13, 16:56
Πείρα την β-αλανίνη της prozissport πρωτη μερα ληψης ένιωσα πολλα τσιμπηματα αλλα με επιανε κατι σαν αναγουλα δεν καθονταν καλα στο στομαχι.ξερετε τι μπορει να φταιει?

Fataoulas
11-10-13, 18:30
Ποσοτητα?

mayday2
11-10-13, 19:27
3 gr πείρα το μεσημέρι και αλλα 3 μετα την προπόνηση. και τισ 2 φορες με επιασε αναγουλα...οχι όμως ταση προς έμετο καταλαβενεις. και σταματησα τωρα δεν ξανα πειρα

sobral
11-10-13, 21:01
3 gr πείρα το μεσημέρι και αλλα 3 μετα την προπόνηση. και τισ 2 φορες με επιασε αναγουλα...οχι όμως ταση προς έμετο καταλαβενεις. και σταματησα τωρα δεν ξανα πειρα

πολλά παίρνεις...κάντο 2+2+2 να δεις πως θα σε πάει. Αυτό το πρωτόκολλο όχι συνέχεια, για καμιά βδομάδα κ μετά 3-4γρ. Εγώ πάνω από 3γρ ημερησίως δεν έχω πάρει και δουλεύει πάντα.

Metalhead|T|
11-10-13, 22:22
kαι εγω αυτη παρήγγειλα...θα ξεκινησω με 1.5 και βλέπουμε οταν ερθει,stack με κρεατινη για πριν την προπο

sAVAZz
11-10-13, 22:32
εγω παλι ξεκινησα κατευ8ειαν με 4-5 γρ οσο ελεγε πανω στο κουτι σε στασκ με κρεατινη

Metalhead|T|
12-10-13, 00:24
σου δούλεψε καλά ως pre? ..την πήρα για δοκιμη εγω

sAVAZz
12-10-13, 00:41
ναι αλλα κυριως την ενιωσα απο την 2η εβδομαδα και μετα...τις 2 πρωτες ειχα τα κλασικα τσιμπηματα στο δερμα

crazylord
22-10-13, 10:40
Πείρα την β-αλανίνη της prozissport πρωτη μερα ληψης ένιωσα πολλα τσιμπηματα αλλα με επιανε κατι σαν αναγουλα δεν καθονταν καλα στο στομαχι.ξερετε τι μπορει να φταιει?

Το ίδιο και εγώ
πρώτη μέρα πήρα 2 γρ το πρωί ( πριν το φαγητο) ενιωσα τσιμπήματα αλλά και αναγούλες και τάση για εμετό
δευτερη μέρα πάλι το ίδιο!
Τελικά τη σταμάτησα!

mayday2
23-10-13, 23:30
Το ίδιο και εγώ
πρώτη μέρα πήρα 2 γρ το πρωί ( πριν το φαγητο) ενιωσα τσιμπήματα αλλά και αναγούλες και τάση για εμετό
δευτερη μέρα πάλι το ίδιο!
Τελικά τη σταμάτησα!
Απο οτι μιλησα με εναν Personal Trainer στο gym μου ειπε οτι ειναί χάλια ποιότητα .αλλα και οτι υπαρχει περιπτωση να εχω δυσανεξια στην β-αλανινη

herculas
24-10-13, 22:26
Ξεκίνησα σήμερα το x-plode της Sci-MX. Τελικά πήρα για αρχή 1,5 σκουπ άρα 3 γρ αλανίνη .
Τσιμπήματα δεν ένιωσα καθόλου αλλά διαφορά στην αντοχή και στο πόσο γρήγορα έμπαινα πάλι στα set είδα μεγάλη τόσο που δεν την πιστεύω ακόμα.
Αν πάω στα 2 σκουπ που δίνει ελάχιστο ,θα είμαι στα 4γρ την ημέρα της προπόνησης.
Φτάνουν ή να βάλω και το πρωί ?
Τις άλλες μέρες ποιο προτείνετε να πάρω να συμπληρώνω την αλανίνη και να το σπάω σε 3 δόσεις ή να συνεχίσω ότι δοσολογία έχω και τις ημέρες προπόνησης ( συνήθως κάνω 4 φορές τη βδομάδα προπόνηση).

Andreas C.
25-10-13, 11:39
Φίλε μου Ηρακλή δεν είναι η αλανίνη που σου τα έδωσε αυτά αλλά τα διεγερτικά που έχει μέσα :thumbup:

Μια χαρά είναι τα 4gr την ημέρα και να παίρνεις την ίδια ποσότητα και τις off μέρες!!

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ αυτή τις NOW:toast:

angelo angelo
02-01-14, 22:33
magges i alanini kai i b alanini ine to idio? dld ama perno 4 gr b alanini me 5 gr creatini tin imera pirazi ama perno kai ala 3 gr alanini tin imera??

******Γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του Forum Mods Team******

procop
07-01-14, 22:48
εχω δει μεγαλη διαφορα σε στακ b -alanine pre 5gr + cellucor bcaa 1 scoop και καποιες φορες 1,5 αν εχω ποδια:green:

Και σε δυναμη και σε αντοχη μεσα στην προπονηση. Το μονο κακο ειναι οτι και μετα το τελος την προπονησης για 1 ωρα εχω τσιμπματα, αρα η αλανινη λειτουργει για πολυ ωρα ετσι.


πηρα b-alanine της all star 100 γρ και τωρα λεω να ξαναπαρω, καθως τελειωσε.

Να σημειωσω οτι περνω μονο τις ημερες προπο

kazos_GR
07-01-14, 23:29
εγω παλι περνω 2 μισα κουτ.γ καθημερινα + την ποσοτητα που εχει η anavite και δεν νιωθω τσιμπιματα να αυξησω κιαλο ?!

herculas
15-01-14, 16:34
Αγόρασα σήμερα την beta alanine της Body Attack σε κάψουλες .
Για ημερήσια δόση προτείνει 6 κάψουλες πριν την προπόνηση δηλαδή 4.800 mgr .

Directions: Take 6 capsules a day preferably 45 minutes before training with plenty of water. Do not exceed the recommended daily dosage.


Δεν είναι πολλά σε μία δόση ? Θα δουλέψει ή να τα σπάσω σε 2 δόσεις όπως κάνω και την κρεατίνη ?

Mikekan
15-01-14, 16:54
Ειναι πολύ. Εγώ θα έπαιρνα 4, 2 το πρωί και 2 πριν τη προπόνηση.

Ίων Δραγούμης
15-01-14, 17:33
Οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να λαμβάνεται ανάμεσα στα γεύματα. Επειδή τρώγω του σκασμού κάθε 2-3 ώρες,κάποιες φορές αν λάβω τη δόση 2 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα η κοιλιά μου ακόμα χωνεύει.. εσείς πως λύνεται το θέμα αυτό;; Αναγκαστικά λαμβάνω τη δόση ενώ το στομάχι ακόμη έχει τροφή μέσα...
Φυσικά τσιμπήματα νιώθω,πράγμα που σημαίνει ότι απορροφάται,άρα μάλλον δεν έχω λόγο να ανησυχώ.. σωστά;; επίσης πριν τη πρόπο που πίνω αρό γαλάκτος,φαντάζομαι δε θα υπάρχει θέμα να προσμίξω και βητα αλανίνη.. :unsure:

Mikekan
15-01-14, 17:37
Μία δόση πριν το πρωινό, μία δόση πριν τη προπόνηση που το στομάχι έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι άδειο.

Ίων Δραγούμης
15-01-14, 17:49
Μία δόση πριν το πρωινό, μία δόση πριν τη προπόνηση που το στομάχι έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι άδειο.

Τρώγω πάντα υδατάνθρακα περίπου 40 λεπτά με μια ώρα πριν τη προπο.
Τώρα είμαι σε φάση υπερπλήρωσης και θέλει 4 φορές τη μέρα επί 1,5 γρ. για 5 μέρες. Τέσπα,εφόσον αισθάνομαι τσιμπήματα παρόλο που είμαι με έστω και λίγο υπόλειμμα φαγητού στον στόμαχο,η φυσιολογία λέει πως εισήλθε στο αίμα.. ;)

COBRA_STYLE
15-01-14, 17:55
Δε σημαινει οτι αν δε νιωσεις τα τσιμπηματα δε δουλευει...μετα απο καποιο διαστημα απλα το συνηθιζει ο οργανισμος.

Ίων Δραγούμης
15-01-14, 18:01
Δε σημαινει οτι αν δε νιωσεις τα τσιμπηματα δε δουλευει...μετα απο καποιο διαστημα απλα το συνηθιζει ο οργανισμος.

Ναι έχω ξαναπάρει,το ξέρω αυτό. :)
Απλά λέω πως για να νιώθω τσιμπήματα (έστω στην αρχή) και με λίγη τροφή στον στόμαχο,τότε στα σίγουρα εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος. Δηλ η τροφή,φαίνεται πως δεν "εξουδετερώνει" κατά κάποιο τρόπο τη δράση της. Μου είναι λίγο μπελάς τώρα στη αρχή να την λαμβάνω 4 φορές τη μέρα και σόνυ και καλά ανάμεσα στα γεύματα. 3 μέρες υπομονή.. :weights:

kazos_GR
15-01-14, 18:04
παντως εγω ειμαι στα 6-7 γρ ημερισιος και τσιμπιματα δεν εχω δει μετα απο 2 βδομαδες και κατι που χρησιμοποιο.. εγω περνω απο το πρωι που θα σηκωθω 3ς δοσεις μεχρι το απογευμα που παω gym μετα δεν περνω το πρωι ξανα. ειναι σωστο? +την ποσοτητα που εχουν η anavaite..

Ίων Δραγούμης
15-01-14, 18:14
παντως εγω ειμαι στα 6-7 γρ ημερισιος και τσιμπιματα δεν εχω δει μετα απο 2 βδομαδες και κατι που χρησιμοποιο.. εγω περνω απο το πρωι που θα σηκωθω 3ς δοσεις μεχρι το απογευμα που παω gym μετα δεν περνω το πρωι ξανα. ειναι σωστο? +την ποσοτητα που εχουν η anavaite..

Οι οδηγίες λένε για 3 γρ ημερησίως (σε δυο δόσεις) μετά από τη φάση υπερπλήρωσης η οποία κρατάει μόνο 5 μέρες.
Για να το λενε κάτι δε θα ξέρουν;;

kazos_GR
15-01-14, 20:10
κατι ακομα θελει off το σημπληρωμα ή οχι?

Ίων Δραγούμης
15-01-14, 20:13
κατι ακομα θελει off το σημπληρωμα ή οχι?

Ναι,μετά τη 35η ημέρα για δυο βδομάδες.

Mikekan
15-01-14, 22:58
Γιατι τη 35η συγκεκριμένα? :P

Ίων Δραγούμης
16-01-14, 04:37
Γιατι τη 35η συγκεκριμένα? :P

Έλα ντε. Θες και βιοχημική εξήγηση;; :P
Έτσι λένε οι οδηγίες από τη β-αλανίνη της myprotein που πήρα. Ρώτα αυτούς που τη φτοιάχνουν και πες μου μετά κι εμένα.. :green:

liveris
16-01-14, 10:34
ψαξε το αρθρο για την β αλανινη γραφει δοσολογιες κ περιοδο χρησης..:welcome:

gate 7
22-02-14, 16:41
μπορουμε να παρουμε 4 γρ χωρις να τα σπασουμε σε 2+2??

MegasDimitrios
22-02-14, 17:15
Εγώ αυτήν παίρνω *******
37 euro το κιλό βγαίνει και δουλεύει γ...... επίσης την μοιράζομαι με ένα συναθλητή οπότε μου βγαίνει τσάμπα

gate 7
22-02-14, 19:57
τοσο καλα αποτελεσματα εχει η βητα αλανινη αμα συνδιαστει με κρεατινη ?? θα πειραματιστω εχω μια μονουδρικη κρεατινη και θα αγορασω μια αλανινη να δω καλυτερες αλλαγες σε ποσο καιρο θα με ποιασει περιπου η αλανινη?

No Fear
22-02-14, 20:07
H αλανινη αμεσα θα σε πιασει αναλογα ποση ωρα εχεις μεινει με αδειο στομαχι αλλα και ποσα γραμμαρια θα παρεις.

gate 7
22-02-14, 20:26
4 γρ καθε μερα σκοπευω να παιρνω αλλα πως θα τα συνδιασω με την κρεατινη παιρνω καθε μερα στη 1 το μεσημερι κρεατινη αλανινη ποτε θα παιρνω αμεσως μετα την κρεατινη και πριν την προπονηση παει ετσι??

gate 7
23-02-14, 01:05
μπορει να μου απαντησει καποιος???

No Fear
23-02-14, 01:19
Οκ,αλανινη εισαι στα 4γραμμαρια,κρεατινη ποσα παιρνεις?
Καλο θα ειναι αλανινη πριν την προπονηση και μοιρασε την κρεατινη σε 2 δοσεις,πριν και μετα την προπονηση.
Το οτι παιρνεις την αλανινη στις 1 το μεσημερι,δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο τον κανεις,εκτος και αν την παιρνεις λιγο πριν την προπονηση σου.

gate 7
23-02-14, 01:29
κρεατινη παιρνω 5 γρ τις ημερες οφ το μεσημερι και της ημερες προπονησης 5 το μεσημερι μετα την προπ 5 γρ .. λεω να αφησω οπως την εχω την κρεατινη και να παιρνω αλανινη μονο πριν την προπονηση αλλα δεν ειναι καλυτερα να την σπασω σε 2 δοσεις??

Metalhead|T|
23-02-14, 02:06
η αλανινη λειτουργεί ως buffer στο σωμα μας,οχι ως προεξασκητικο...σε οσες δοσεις θες σπαστη μεσα στη μερα....

gate 7
23-02-14, 02:46
και κατι τελευταιο που θελω να μαθω αυτος ο συνδιασμος ειναι παρομοιος με τον συνδιασμο πρωτεινης κρεατινης εννοω ειναι συνδιασμος για πολυ ογκο μαζι με την καλη διατροφη και την καλη προπονηση εχω περιεργια :)

jam
23-02-14, 03:59
αλανινη και κρεατινη ειναι ενα μπονους να στο πω ετσι , ειχα διαβασει μερικες ερευνες που το εδειχναν.
Τωρα για ποση διαφορα μιλουμε τι να σου πω οπως εχω ξαναπει ειναι μικροπραγματα αυτα , ναι διαφορα θα δειξουν σε ενα μποτιμπιλτερ 100 κιλα που κατεβαινει αγωνες και ειναι η ζωη του , τωρα στο κωστα , τον γιαννη κτλ που γυμναζουνται και θα χασουν και κανα γευμα , θα πιουν και ποτο 2-3 φορες την βδομαδα , θα ξενυκτησουν και διαφορα δεν νομιζω να κανουν την ιδια διαφορα , θελω να καταληξω στο οτι υπαρχουν θεματα αλλα πιο στανταρ για να αυξησεις ογκο και οχι να στηρηζεσαι στον συνδιασμο αυτο χωρις ομως να σε αποθαρυνω να το δοκιμασεις ;)

gate 7
23-02-14, 12:24
οκ ευχαριστω θα την αγορασω για να δω τι θα γινει επισης διαβασα οτι η βητα αλανινη σε ποιανει σε 2 βδομαδες και σε 1 μηνα αυξανει την μυικη καρνοσινη 60 % καλο ακουγεται αυτο

gate 7
28-02-14, 14:19
παιδια σημερα πηρα κρεατινη με αλανινη μαζι πρωτα την κρεατινη και μετα απο 5 λεπτα αλανινη . η αλανινη ειναι μια πολυ πικρη γευση αλλα παρολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι δουλευει 100 % λογο τον ενοχλητικων τσιμπιματων σε χερια και προσωπο γιατι ειναι τοσο πικρη ομως?

kazos_GR
28-02-14, 14:45
καλα πηρες 1η δοσει και ενιωσες τσιμπήματα? πωω!! πως σας πιανουν τοσο ευκολα :P εγω με χρηση 2 μηνες δεν ειδα τσιμπήματα και μουδιασμα χαχα!

No Fear
28-02-14, 15:01
Εξαρταται στα ποσα γραμμαρια ειναι η δοση.Και εγω παλιοτερα απο συμπληρωματα που ειχαν μεσα δεν καταλαβαινα τιποτα,οταν πηρα σκετη στα 5-6 γραμμαρια καταλαβαινα τα τσιμπηματα της.

gate 7
28-02-14, 15:50
χαχχα παιζει να ειμαι τυχερος εσενα με τη βητα αλανινη σε ποσο καιρο ειδες διαφορες φιλε?

No Fear
28-02-14, 16:05
Δεν μπορω να πω πως ειδα καποια αισθητη διαφορα γιατι την επαιρνα κατα διαστηματα ενω θα πρεπει να την παιρνεις καθε ημερα για να κανει συγκεντρωση.

spartan77
28-02-14, 16:15
σε ποσο καιρο ειδες διαφορες φιλε?


Δεν μπορω να πω πως ειδα καποια αισθητη διαφορα γιατι την επαιρνα κατα διαστηματα ενω θα πρεπει να την παιρνεις καθε ημερα για να κανει συγκεντρωση.


η β/αλανίνη θέλει χρόνο και δεν παίρνεις μόνο τις μέρες προπόνησης ,αλλά κάθε μέρα όπως λέει και ο φίλος No Fear

gate 7
28-02-14, 19:45
εννοειτε πως δεν θα την παιρνω μονο της ημερες της προπονησης αλλιως δεν γινεται τιποτα και μια απορια που εχω διαβασει πως αυξανει την μυικη καρνοσινη 60% σε 1 μηνα και σε συνδιασμο με την κρεατινη και καλη διατροφη πιστευω να εχω δει αρκετα μεγαλυτερες αλλαγες απ οτι οταν επαιρνα σκετη την κρεατινη ισχυει αυτο??

spirus
04-03-14, 09:40
ερωτηση..
ποσο καιρο περιπου πρεπει να περνω β αλανινη (2 gr/ημερα) ωστε να εχω καλη συγκεντρωση στον οργανισμο?

tzouas
04-03-14, 11:44
ερωτηση..
ποσο καιρο περιπου πρεπει να περνω β αλανινη (2 gr/ημερα) ωστε να εχω καλη συγκεντρωση στον οργανισμο?

Νομιζω καμμμια εβδομαδα καλα ειναι

Muscle-Freak
13-06-14, 02:43
Ποια πιστευεται ειναι η ιδανικη ποσοτητα βητα αλανινης την μερα για μεγιστα αποτελεσματα...επισης αν πρεπει να συνδειαστη με χιστιδινη για να δουλεψει καλυτερα...και για ποσο καιρο την παιρνουμε και μετα για ποσο σταματαμε....και αν περνουμε και τις μερεσ οφ και αν ναι την ιδια δοση με τις μερεσ προπονησης η μικροτερη τις μερες οφ?επισης με τι αλλο μπορει να συνδιαστει εκτος απο την κρεατινη για καλητερα αποτελεσματα?

Lao
13-06-14, 15:09
Ποια πιστευεται ειναι η ιδανικη ποσοτητα βητα αλανινης την μερα για μεγιστα αποτελεσματα...επισης αν πρεπει να συνδειαστη με χιστιδινη για να δουλεψει καλυτερα...και για ποσο καιρο την παιρνουμε και μετα για ποσο σταματαμε....και αν περνουμε και τις μερεσ οφ και αν ναι την ιδια δοση με τις μερεσ προπονησης η μικροτερη τις μερες οφ?επισης με τι αλλο μπορει να συνδιαστει εκτος απο την κρεατινη για καλητερα αποτελεσματα?

Όσα ρωτάς έχουν ήδη απαντηθεί, λίγο-πολύ - στις προηγούμενες σελίδες, αλλά ας κάνουμε ένα repeat.

Ιδανική ποσότητα θεωρείται 3-6 γραμμάρια ημερησίως. Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ.

Την β-αλανίνη την παίρνουμε κάθε μέρα, και στην ίδια ποσότητα, είτε γυμναζόμαστε είτε όχι. Επίσης, την παίρνουμε για 2 μήνες και σταματάμε για 1-2 μήνες.

Ένας καλός συνδιασμός που μπορεί να γίνει και τον έχει κάνει αρκετός κόσμος μεταξύ του οποίου και εγώ, είναι β-αλανίνη και κρεατίνη. Για άλλους συνδιασμούς πρσωπικά δεν ξέρω και δεν έχω ασχοληθεί.

Αυτά...

Stefanos9
15-11-14, 20:37
Παιρνω την κρεατινη της musclepharm ( το blend κρεατινων) και σκεφτομουν να το στακαρω για πριν την προπονηση με β-αλανινη...Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος αν μπορω να το παρω στο ιδιο ροφημα καθως και τι κυκλο παιζει με β-αλανινη.Ελεγα να το παω 2 μηνες μαζι με την κρεατινη και μετα 1 μηνα οφ.ευχαριστω.

Nikoskom
11-12-14, 22:08
Χαιρετω ολο το φορουμ..λογω εργασιας προπονησεων κτλ εχω πολυ καιρο να ανεβασω το φορουμ...εχω ομως μια ερωτηση και θελω οσοι μπορειται να μ απαντησετε αν γινεται...σκεφτομαι να συνδυασω βητα αλανινη με κρετινη..ξερω οτι για τη β αλανινη τυπικά συστίνεται να γίνεται μια φάση φορτώματος ξεκινώντας με 6γρ την ημέρα σπασμένα σε 2 με 3 δόσεις μέσα στην ημέρα για τις πρώτες 6 ημέρες. Έπειτα ακολουθεί η φάση της συντήρησης λαμβάνοντας 3 γρ σπασμένα σε 3 δόσεις.Αναφορικα κρεατινη παιρνω καθε μερα απο 3 γρ..Αυτα που θελω να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει εναι τα εξης..
1)Χρειαζεται να παιρνω την βητα αλανινη μαζι με την κρεατινη μετα την προπονηση ή απλα μεσα στην μερα οποτε θελω ?
2)Βητα αλανινη καλυτερα σε καψουλες ή σε σκονη ?( αν και δν νομιζω να παιζει μεγαλο ρολο)
Αυταααα...:welcome:

Αν υπαρχει ηδη τοπικ παρομοιο και δεν το εχω δει ζητω συγγνωμη..

Dragonbreath
13-12-14, 13:25
Αν και αυτά που ρωτάς έχουν ήδη απαντηθεί,(οι απόψεις βέβαια από ότι βλέπω διαφέρουν στο σύνολό τους), έχουμε και λέμε(γνώμη μου)

1.Η βήτα αλανίνη λειτουργει συγκεντρωτικά όπως και η κρεατίνη, οπότε έχει μηδαμινή σημασία πότε θα την πάρεις, φτάνει μόνο να την παίρνεις συνεχόμενα, βρες την ώρα που βολεύει εσένα καλύτερα για να μην την ξεχνάς και για λόγους ευκολίας, παίρνε την μαζί με την κρεατίνη σου(αυτό κάνω και εγώ,απλά τα παίρνω πριν από την προπόνηση, χωρίς να σημαίνει , πως αυτό είναι πιο σωστό, απλά εγώ έτσι νιώθω καλύτερα:)).η δόση να είναι 3-5 γραμμάρια, αν έχεις τη δυνατότητα σπάσε την, σε μικρότερες δόσεις μεσα στη μέρα σου, αλλιώς δεν τρέχει... λεπτομέρειες είναι αυτά... και για λόγους οικονομίας κυρίως, αφού την ξεκινήσεις για κανένα εικοσαήμερο, στα 5 γρ. πχ, στην συνέχεια ρίξε την δόση στα 2.5- 3 γρ, δεν χρειάζεται παραπάνω νομίζω .
2.προτίμησε σκόνη, καθαρά για λόγους οικονομίας,
.....α!! και μην φοβηθείς αμα δεις πως δεν αισθάνεσαι "μυρμηγκιάσματα" μετα την χρήση της, πολλοί τα αισθάνονται, πολλοί(όπως και εγώ) όχι..δεν σημαίνει πως δεν δουλεύει..

Lao
14-12-14, 15:46
Η β-αλανίνη δεν θέλει loading.

Απλά την λαμβάνουμε 2 μήνες max σε ποσότητα 3-6 γρ/μέρα.

sobral
14-12-14, 17:21
Η β-αλανίνη δεν θέλει loading.

Απλά την λαμβάνουμε 2 μήνες max σε ποσότητα 3-6 γρ/μέρα.

συμφωνώ. Προαιρετικό το φόρτωμα όπως κ στην κρεατίνη. Επίσης οι περισσότερες έρευνες γίνονται στα 3,2γρ κ δείχνουν πως δουλεύει. Οπότε δεν χρειάζονται κ υπερβολές. Γενικότερα τώρα, η άποψη μου είναι πως είναι απ τα πιο τίμια συμπληρώματα που δουλεύουν πάντα. Όποτε βρίσκω pre-workout με β-αλανίνη σε ποσότητα 1.6 κ άνω το τιμάω δεόντως.:green:

sotosepica
21-02-15, 22:12
Η βήτα-αλανίνη επηρεάζει την ποσότητα της αυξητικής ορμόνης του σώματος η δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Savvas Scott
02-12-15, 17:32
Καλησπέρα στην παρέα. Πήρα β-αλανίνη της sci-mx . Είναι σε κάψουλες οι οποίες ανοίγουν και μέσα είναι η σκόνη. Απλά καταπίνω και πίνω νερό να κατέβει η διαλύω μέσα σε νερό? Δεν λέει κάτι πάνω στις οδηγίες.

Polyneikos
09-12-15, 14:15
Τις κάψουλες τις καταπίνεις, δεν έχει ουσία να βγάλεις την σκόνη, ειναι υλικό διαλυτό από το στομάχι .

sobral
09-12-15, 14:35
Καλησπέρα στην παρέα. Πήρα β-αλανίνη της sci-mx . Είναι σε κάψουλες οι οποίες ανοίγουν και μέσα είναι η σκόνη. Απλά καταπίνω και πίνω νερό να κατέβει η διαλύω μέσα σε νερό? Δεν λέει κάτι πάνω στις οδηγίες.

δεν βγάζει β-αλανίνη η sci-mx, ποιο προϊόν εννοείς;:unsure:

Raziel
04-01-16, 18:34
Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους...

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθως τωρα ξεκιναω (μετα απο αρκετα χρονια) να ξαναδιαβαζω και να ενημερωνομαι...
Η συνθεση της καρνοσινης ειναι αποτελσμα συνθεσης της Β-Αλανινης με την L-Iστιδινης.

Mηπως ειναι ματαιο να λαμβανουμε μονο B-Alanine και θα πρεπει να την παιρνουμε μαζι με Histidine ή η δευτερη ειναι πιο ευκολο να βρεθει ελευθερη σε απλες καθημερινες τροφες κτλ??
Προσπαθω να αποφασισω αν πρεπει να αγορασω απομονωμενη Alanine ή συμπληρωμα που εχει και τις δυο ανωτερω "πακετο"...και δεν ξερω τι να κανω.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

sailim
08-11-16, 17:33
Ποια η γνώση σας για τον ανταγωνισμό b-alanine και l-taurine?