Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 105 από 114
  1. 20-01-12 22:50 #91
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι.
    Εγω ξέρω ότι αυτά που κάνει τα κάνει για να μην έχει ποτέ πρόβλημα στο μέλλον.
    Η άσκηση και τα βάρη δημιουργούν γερά οστά, ειδικά σε περίοδο ανάπτυξης και σε ένα απο όσα θα βοηθήσουν είναι το ότι θα μειώσουν κατα πολύ μελλοντικά προβλήματα οστεωπορωσης.

    Και αυτά περι ύψους, ότι θα μεινει κανείς κοντός είναι ΜΥΘΟΣ, και απο τους πολύ μεγάλους μάλιστα, δεν είναι όμως θέμα αυτού του τόπικ.
    ναι με βαρη οχι ομως με παρα πολλα κιλα γτ ετσι επιβαρυνονται οι αρθρωσεις φανταζομαι..κ συνηθως τα προβληματα που δημιουργουνται δεν ειναι αμεσα αλλα εμμεσα ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-06-12 12:25 #92
    Προεπιλογή
    αυτό που έχω ακούσει για τη ζώνη είναι ότι είναι επικίνδυνη γιατί σου δίνει μία ψευδή αίσθηση ασφάλειας που μπορεί να σε κάνει να σηκώσεις κιλά που πιθανώς να είναι πάνω από τις αντοχές σου και να πάθεις ζημιά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-06-12 14:22 #93
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis 1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που έχω ακούσει για τη ζώνη είναι ότι είναι επικίνδυνη γιατί σου δίνει μία ψευδή αίσθηση ασφάλειας που μπορεί να σε κάνει να σηκώσεις κιλά που πιθανώς να είναι πάνω από τις αντοχές σου και να πάθεις ζημιά...
    Kαι εγω εναν τραυματισμο που ειχα παθει στην μεση φορουσα ζωνη οταν τον επαθα. Αν δε φορουσα θα προσεχα και δε θα εκανα αυτο που πηγα να κανω τοτε και μου εφερε τραυματισμο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-06-12 14:35 #94
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγω εναν τραυματισμο που ειχα παθει στην μεση φορουσα ζωνη οταν τον επαθα. Αν δε φορουσα θα προσεχα και δε θα εκανα αυτο που πηγα να κανω τοτε και μου εφερε τραυματισμο
    απο τη άσκηση?
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-06-12 15:34 #95
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Νομιζω οτι η ζωνη βοηθαει καπως στα πολλα κιλα..οχι στο να σηκωσεις περισσοτερα οπως λενε μερικοι,αλλα σε κραταει πιο σφιχτο.Παιζουν πολλα ρολο ομως τα οποια δε λαμβανουμε υπ οψη.Βλεπω πολλους να τη φορανε λαθος!η ζωνη ειναι ενα εργαλειο,οπως το πριονι πχ,αν δε ξερεις να το δουλεψεις μπορει να κοψεις κανενα χερι.Αλλοι την φορανε πολυ χαμηλα,αλλοι πολυ ψηλα,αλλοι την εχουν πολυ χαλαρη,αλλοι πολυ σφιχτη σε σημειο που να δυσκολευονται να παρουν ανασα..Επειτα παιζει ρολο και ο σωματοτυπος νομιζω,αν καποιος εχει μεγαλη μπακα και παρει μια λεπτη ζωνη,τοτε λογικο ειναι να τον κοψει και να τον ενοχλει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-06-12 16:21 #96
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τη άσκηση?
    Aπο στρατιωτικες για ωμους αλλα χωρις να εχω στηριγμα πισω μου

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-06-12 16:39 #97
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι η ζωνη βοηθαει καπως στα πολλα κιλα..οχι στο να σηκωσεις περισσοτερα οπως λενε μερικοι,αλλα σε κραταει πιο σφιχτο.Παιζουν πολλα ρολο ομως τα οποια δε λαμβανουμε υπ οψη.Βλεπω πολλους να τη φορανε λαθος!η ζωνη ειναι ενα εργαλειο,οπως το πριονι πχ,αν δε ξερεις να το δουλεψεις μπορει να κοψεις κανενα χερι.Αλλοι την φορανε πολυ χαμηλα,αλλοι πολυ ψηλα,αλλοι την εχουν πολυ χαλαρη,αλλοι πολυ σφιχτη σε σημειο που να δυσκολευονται να παρουν ανασα..Επειτα παιζει ρολο και ο σωματοτυπος νομιζω,αν καποιος εχει μεγαλη μπακα και παρει μια λεπτη ζωνη,τοτε λογικο ειναι να τον κοψει και να τον ενοχλει..

    Η ζώνη πιστεύω πως βοηθά ιδιαίτερα στη λεγόμενη valsalva maneuvre. Αυτό είναι μια φυσιολογική διαδικασία κατά την οποία όταν το σώμα ζορίζεται πολύ, σφίγγει περισσότερο τον κορμό χωρίς να υπάρχει εκπνοή, όπως γίνεται για παράδειγμα σε πολύ βαριά κιλά στο στήθος ή στα σκουωτ και έτσι βγαίνει μια πάρα πολύ δύσκολη επανάληψη (πόσοι από εμάς έχουν γίνει πατζάρια σε μία τέτοια επανάληψη). Με τη ζώνη αν τη βάλεις σωστά ανεβάζεις περισσότερο την πίεση με αποτέλεσμα να σταθεροποιείς ακόμα περισσότερο το σώμα δίνοντας σου αυτή την έξτρα αίσθηση αύξησης της δύναμης. Μπορεί να λέω και λαλακίες, αλλά εγώ έτσι πιστεύω πως λειτουργεί η ζώνη.
    Nothing to show here
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-06-12 17:16 #98
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yiannis 1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που έχω ακούσει για τη ζώνη είναι ότι είναι επικίνδυνη γιατί σου δίνει μία ψευδή αίσθηση ασφάλειας που μπορεί να σε κάνει να σηκώσεις κιλά που πιθανώς να είναι πάνω από τις αντοχές σου και να πάθεις ζημιά...
    τα κιλά που σηκώνεις με ζωνή σηκώνεις και χωρίς ζώνη. Δοκίμασε και θα δεις.Απλώς όταν κάνεις π.χ άρσεις και σηκώνεις 2 φορές το βάρος, καθώς νοιώθεις ότι μπορείς να ανεβείς σκέφτεσαι τη μέση σου και εκεί μπαίνει η ζώνη.
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-06-12 02:19 #99
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    εγω νομίζω σ αυτο το τόπικ παλιότερα είπα και ανέλυσα την άποψή μου για την ζώνη , η ζώνη βοηθάει μόνο όταν χρησιμοποιείτε σε συνεργασία με κοιλιακούς και ραχιαίους , ώστε να δημιουργεί ενα νάρθηκα για την σπονδυλική στήλη , αλλα αν την φοράμε απλα για το θεαθήναι και να μην ξέρουμε πώς λειτουργεί και προστατεύει και να έχουμε υπερβολική σιγουρια , την πατήσαμε , γιατι δεν είναι απλα την φοράμε και λύθηκε το πρόβλημα
    οι περισσότερες ζημιές απο υπερβολική σιγουρια γίνονται
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-06-12 13:36 #100

    Εγγραφή
    21-06-2011
    Περ.
    Βόλος
    Μηνύματα
    141
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω νομίζω σ αυτο το τόπικ παλιότερα είπα και ανέλυσα την άποψή μου για την ζώνη , η ζώνη βοηθάει μόνο όταν χρησιμοποιείτε σε συνεργασία με κοιλιακούς και ραχιαίους , ώστε να δημιουργεί ενα νάρθηκα για την σπονδυλική στήλη , αλλα αν την φοράμε απλα για το θεαθήναι και να μην ξέρουμε πώς λειτουργεί και προστατεύει και να έχουμε υπερβολική σιγουρια , την πατήσαμε , γιατι δεν είναι απλα την φοράμε και λύθηκε το πρόβλημα
    οι περισσότερες ζημιές απο υπερβολική σιγουρια γίνονται
    +1
    Zώνη καλύτερα για τις μέγιστες επαναλήψεις.Αλλιώς αποδυναμώνοντε οι κοιλιακοί και ραχιαοι.
    Αν υπάρχει πρόβλημα δισκοπάθειας κτλπ τότε οκ την βάζουμε απο την αρχή αλλα πρέπει να γυμνάζουμε "ξεχωριστά" τους κοιλιακούς και ραχιαιους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-09-12 23:09 #101
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    η ζωνη προσωπικα πιστευω οτι δουλευει ως placebo,δηλαδη ψυχολογικα.ιατρικως δρα οπως το κολαρο,δηλαδη χαλαρωνει τους μυες οι οποιοι οταν παθαινουν συσπαση λογω θλασης,ποναμε με οσφυαλγια.προσφερουν μια καλη θερμοκρασια στην οσφυ και μια σταθεροτητα που δινει το αισθημα ασφαλειας.η καταχρηση της οδηγει σε εξασθενηση των ιερονωτιαιων μυων,οι οποιοι δινουν τη χαρακτηριστικη γουβα και την εικονα απο δυο κολωνες στη μεση.ολυμπιονικες της αρσης βαρων,οπως ο πυρρος δημας,δε φορουσαν ζωη.καλοι κοιλιακοι και ραχιαιοι,εξασφαλιζουν μια δυνατη ισσοροποια στον κορμο.επεισης,θα πρεπει να χαλαρωνουμε τη ζωνη μεταξυ των σετ και να μην την αφηνουμε συνεχεια σφιγμενη.και φυσικα απαραιτητη μονο σε κωπηλατικες ελευθερες ασκησεις,αρση θανατου και βαθεια καθισματα.η καταχρηση της σε παγκο,στρατιωτικες,νομιζω οτι επιφερεις αντιθετα αποτελεσματα μακροπροθεσμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-09-12 23:46 #102
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Συμφωνω Γιωργο.Πολλοι την φορουν και στο pec-deck ακομα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-01-13 13:23 #103
    Προεπιλογή Να πάρω ζώνη;
    Όταν σηκώνω από το πάτωμα την μπάρα με βάρη για να κάνω άρσης θανάτου μόνο εκείνη την στιγμή με πονάει λίγο η μέση μου. Να πάρω ζώνη; Αν ναι μπορείτε να μου προτείνεται κάποια μέχρι 35€;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-01-13 13:29 #104
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Θα σε βοηθήσει αν παίζεις με βαριά κιλά
    Εγώ την σνόμπαρα αλλά τελικά δοκίμασα να βάλω σε βαριά σκουωτ και άρσεις και ήταν πολύ καλύτερα

    Πήγαινε μία βόλτα σε ένα συμπληρωματάδικο και έχει ποικιλία.
    Το βασικό είναι να σου κάθεται στη μέση καλά, αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-01-13 13:39 #105
    Προεπιλογή
    θα σε βοηθησει η ζωνη στα καθησματα και στις αρσεις θανατου.απλα κοιτα να κανεις σωστα τις ασκησεις ειναι το παν
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία