Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 114
  1. 11-04-16 10:38 #76
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grbarbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιος παραπανω εγραψε για broscience και μετα μου μιλας για γενετικο οριο,πλατο και κλαιν μαιν.Κουλουβάχατα.Απορω αν αυτό που γραφεις μετα το διαβαζεις?Μικρη αυξηση των ορμονών που δεν παιζει ρολο στην αναπτυξη?Πλακα μας κανετε.Και το λεει και η ερευνα?Ό,τι να ναι.Θες και βιβλιογραφια?Τι την θελεις?Αφου το λεει η ερευνα.Αντε καλες προπονήσεις...
    αν κ ξεφυγαμε πολυ απο το αρχικο θεμα θα παρακαλεσω 2 πραγματα αρχικα..
    1ον
    οταν διαφωνουμε με καποιον να μην απανταμε με αυτο το υφος..θεωρω οτι υπαρχει καλυτερος τροπος να εκφρασουμε την διαφωνια μας.
    2ον
    αφου την εκφρασουμε καλο θα ειναι να παραθετουμε κ καποιο σοβαρο επιχειρημα πανω σε αυτη.

    στο θμα με τις ορμονες,ειχε γινει παλιοτερα μια κουβεντα εδω

    η οποια κατεληξε σε ειρωνια εις βαρος μου, γιατι οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα, παμε σε ατακες "γιατι δεν φορας το κρανος σου"..ευτυχως τα ποστ υπαρχουν, οποιος θελει να διαβαζει, μιας κ ειχα κανει λεπτομερη αναφορα σε ολες τις μελετες που που δωθηκαν σαν αντεπιχειρηματα (οι οποιες ηταν ολες ασχετες με το θεμα, παρολο που εγω "δεν ειχα το γνωστικο υποβαθρο"), αλλα οκ αμα εισαι hardcori κ σηκωνεις πολλα κιλα ετσι ειναι, εχεις παντα δικιο..ειναι κατι αναλογο με τους περισοτερους αυτους που κατεβαινουν σε αγωνες ββ..αυτοι ξερουν..

    βεβαια, μετα απο καποια χρονια επεσα πανω σε αυτο

    το οποιο οχι μονο υποστηριζε αυτα που εγραφα πιο πισω, αλλα τα ενισχυε κ ολας..
    παρολα αυτα αν θελουμε να παμε μακρια την κουβεντα, καποιος θα πει οτι αυτα τα αποτελεσματα ειναι μονο για αρχαριους-στην αρχη (12 βδομαδες κρατησε η μελετη) κλπ, κ δεν θα διαφωνω οτι μπορει και να ειναι, αλλα γιατι να την παρω σοβαρα αυτη την διαφωνια οταν αυτος που το γραφει, δεν εχει κατι αντιστοιχο σε δεδομενα να μου δωσει (μια αντιστοιχη μελετη που να υποστηριζει οτι αυτο γινεται μονο σε αρχαριους σε 12 εβδομαδες κ μετα δεν γινεται τπτ) παρα την υποθεση που κανει?
    δλδ θα πρεπει να θεωρησω οτι αυτος ειναι αλαθητος στις υποθεσεις του (με καποιο τροπο) κ να τον πιστεψω..
    γιατι??

    οποτε οποιος αναφερεται σε βιβλιογραφεις κλπ, ας μην το κανει αν δεν εχει κατι να δωσει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-16 22:29 #77
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grbarbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περι ορμονών δεν είναι broscience.Οι πολυαρθρικες σχιζουν πολλους μυς ταυτόχρονα και γι αυτό μετα από μια δυνατη προπονηση squat για παράδειγμα το μυαλο δινει εντολη για υπνο.Θελει το σωμα να διορθωι ζημιες.Πως?Με ορμονες.Αν εμεις δεν το ακουμε.Όπως τα λες είναι σχετικα με τις βασικες ασκησεις.Από κανενα πρόγραμμα,ποτε δεν πρεπει να λειπουν ο παγκος,τα squat και οι αρσεις θανατου.Οποιαδήποτε άλλη ασκηση είναι δευτερευουσα.Γι αυτό αν παιρνεις 5 ελξεις για παράδειγμα σχετικα ευκολα πας στις 15.Δεν ισχυει όμως το ιδιο για τις πολυαρθρικες.Αλλαγη στις δευτερεύουσες εννοω.Όταν πιανεις ένα πλατο δεν είναι κατι που απλα συμβαινει.Συμβαινει γιατι κατι δευτερεύον δεν είναι αρκετα δυνατο και εμφανιστηκε όταν χτυπησες το οριο.Το ξεπερνάς δουλεύοντας περρισοτερες accesories,κανοντας αλλαγες στο πρόγραμμα κ.τ.λ.Γιατι να περιμενεις το πλατο?Προσπαθω να μην ερθει ποτε.
    1. Οτι ειπες περι ορμονων δεν ισχυουν και δεν χρειαζεται να δινεις τοση βαση σε κατι τετοια, τα βασικα ειναι φαγητο/προπονηση/ξεκουραση <- επανελαβε
    Δηλαδη το μυαλο θα καταλαβει οτι εκανα σκουωτ αρα θα δωσει εντολη για υπνο? Οχι φιλε αυτο δεν γινεται ετσι και δεν ξερω που το ακουσες, και δηλαδη αν γυμνασω ολους τους μυς που πιανει το σκουωτ με απομωνοτικες ασκησεις το μυαλο δεν θα δωσει εντολη γιατι δεν ηταν σκουωτ? (ενα παραδειγμα σου εδωσα για να σου αποδειξω πως αυτο δεν ισχυει και οχι οτι δεν ειναι καλη ασκηση το σκουωτ και παρεξηγηθουμε )

    2. Το οτι πας απο τις 5 στις 15 ελξεις τι σημαινει οτι ειναι ευκολη? Μετα κανε ελξεις με προσθετο βαρος κ δεν ειναι οσο ευκολο το νομιζεις αρα αυτο που λες περι δευτερευουσων
    ασκησεων δεν ισχυει. Σε ολες τις ασκησεις (και στις δευτερευοσες) πρεπει να υπαρχει μια προοδος και αν αλλαζεις συχνα προγραμμα η προοδος δεν ειναι σταθερη πραγμα που σε παει πισω και χανεσαι,οταν αρχιζεις ενα προγραμμα του δινεις χρονο οσο σου κρατησει κ βλεπεις προοδο ειτε σε αυξηση κιλων ειτε σε επαναληψεις και αφου το "ξεζουμισεις" πας σε κατι αλλο, το να ενναλαζεις τοσο συχνα δεν σου δινει σταθερη προοδο και ποσο μαλλον να μην φερεις πλατο αφου μονο πισω σε παει, κοιταξε πρεπει το προγραμμα που διαλεγεις να σε οφελει μακροπροθεσμα οπως ειπε και ο Powerpappous που ειναι και πιο εμπειρος στο αθλημα

    3.Παρολα αυτα το θεμα πηγε αλλου χωρις λογο αν τα σβησετε τα μηνυματα οι mods και γω μαζι σας
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-16 23:18 #78
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παρατηρώ, ότι η συζήτηση παίρνει μια ενδιαφέρουσα τροπή, παρα τις κάποιες, ας τις πω, "αντεγκλήσεις" που θέλω να πιστεύω ότι είναι εποικοδομητικές.
    Ωστόσο, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους τους προλαλήσαντες, με τον ίδιο εποικοδομητικό τόνο πάντα.
    Aλλωστε, όπως είπα και στην αρχή του post, κατά την παρουσίαση του προγράμματος αυτού ο σκοπός ήταν να το βελτιώσουμε, έτσι ώστε να βοηθήσουμε αυτούς που σκέπτονται να το ακολουθήσουν έτσι ώστε να μην υποπέσουν στα trial and error που φάγαμε με το κουτάλι εμείς οι παλιότεροι επειδή πηγαίναμε...ψάχνοντας.
    Λοιπόν... Έχετε ΟΛΟΙ δίκιο!
    Και εξηγούμαι:
    Ο φίλος Alkean σχολίασε ότι ένας αρχάριος θα είχε περισσότερα οφέλη στην αρχή, αν ξεκινούσε ένα 5x5 πρόγραμμα. Φιλε μου, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Το γράφω άλλωστε στην παρουσίαση, ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα απευθύνεται σε αυτούς που έχουν μαθητεύσει στα σιδερα για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Εγώ όταν ξεκίνησα το 1983 σε ηλικία 19 χρονων, έκανα το πρόγραμμα του REG PARK, μια παραφθορά του 5x5 (υπάρχει νομίζω στο internet, αν και λίγο...πειραγμένο). Αυτό τότε το κάναμε σε full body προπονήσεις τρεις φορες την εβδομάδα. Με αυτό λοιπόν το πρόγραμμα (και την ανάλογη διατροφή φυσικά)το οποιο ακολούθησα σα....στρατιωτάκι, ανέβηκα από τα 63 kg στα 86 μέσα σε οκτώ μήνες (όχι όλα μυϊκά εννοείται), με πολύ καλο όγκο και σχήμα (αμπαλάρισμα το λέγαμε)και τρομερή αύξηση στη δύναμη. Στο πρόγραμμα που παρουσιάζω πρωτομπήκα έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν.

    Οι φίλοι Grbarbell και Billy, διατύπωσαν εξίσου ενδιαφέρουσες απόψεις σχετικά με το ορμονικό περιβάλλον που δημιουργούν οι λεγόμενες πολυαρτρικες ασκήσεις και...κάπου εκεί πιάσαμε να...παρεκκλίνουμε λιγάκι. Λοιπόν φίλοι μου, και χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του...διαβόλου και πάλι, και οι δυο έχετε δίκιο:
    Ασφαλώς φιλε Grbarbell και υπάρχει μια διέγερση τεστοστερόνης, με ότι αυτό συνεπάγεται (αυξημένη πρωτεϊνοσύνθεση κλπ), πλην όμως αυτή είναι ΕΝΔΟΓΕΝΗΣ. Με αλλα λόγια οι τιμές τεστοστερόνης θα παρουσιάσουν άνοδο (για κάποιες ώρες)και ίσως για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ανάλογα κάποιους παράγοντες, με κυριότερο την ηλικία. Σε ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση δεν πρόκειται να υπερβούν το όριο το οποιο η φύση έχει αποφασίσει για το συγκεκριμένο άτομο, με αλλα λόγια δεν πρόκειται να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με το να πάρεις την τέστο ΕΞΩΓΕΝΩΣ. Και εδώ κάπου δικαιώνεται η θέση του BILLY.
    Για να μη μακρηγορούμε όμως και κυρίως να μη βγαίνουμε (πολύ) εκτος topic, προτείνω αν το βρίσκετε ενδιαφέρον να προσπαθήσουμε όλοι να βάλουμε κάποιες ...πινελιές για να το βελτιώσουμε όπως είπα και πριν. Τι λέτε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-16 23:24 #79
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERPAPPOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς φιλε Grbarbell και υπάρχει μια διέγερση τεστοστερόνης, με ότι αυτό συνεπάγεται (αυξημένη πρωτεϊνοσύνθεση κλπ), πλην όμως αυτή είναι ΕΝΔΟΓΕΝΗΣ. Με αλλα λόγια οι τιμές τεστοστερόνης θα παρουσιάσουν άνοδο (για κάποιες ώρες)και ίσως για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ανάλογα κάποιους παράγοντες, με κυριότερο την ηλικία. Σε ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση δεν πρόκειται να υπερβούν το όριο το οποιο η φύση έχει αποφασίσει για το συγκεκριμένο άτομο, με αλλα λόγια δεν πρόκειται να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με το να πάρεις την τέστο ΕΞΩΓΕΝΩΣ. Και εδώ κάπου δικαιώνεται η θέση του BILLY.
    ετσι
    ο περισοτερος κοσμος δεν καταλαβαινει οτι το σωμα δεν εκρινει ορμονες με πρωταρχικο σκοπο να φτιαξει μυς κ αρα ενω σιγουρα παιζουν ενα ρολο σε ολη αυτη την διαδικασια της μυικης πρωτεινοσυνθεσης, δεν ειναι αυτος που τους προσαπτουν τις περισοτερες φορες.
    χρειαζονται πολλαπλασιες ποσοτητες απο αυτες που δινει το σωμα για να πουμε οτι θα εχουμε σημαντικη διαφορα σε μυικη πρωτεινοσυνθεση κ μαλλον ειναι καπως δυσκολο να πουμε με σιγουρια οτι μια βαρια προπονηση με καποιες συγκεκριμενες ασκησεις να μας δωσει αυτο το αποτελεσμα..
    τα εκτος ποστ, θα μεταφερθουν αλλου για να μην χαλαμε κ το θεμα εδω..

    ----------------

    συνεχεια της κουβεντας απο αυτο το θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-04-16 23:32 #80
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ας πεταχτώ κι εγώ

    Προσωπικά πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο στην μυϊκή ανάπτυξη παίζει και το "μανατζάρισμα" του άγχους...λογικά αυτό θα συμβαίνει για ορμονικούς λόγους. Η δική μου αντιμετώπιση είναι ότι όσο πιο διασκεδαστική είναι η προπονησή μου, τόσο πιο πολύ την αντιμετωπίζω σαν τρόπο για να ξεφεύγω απτην καθημερινότητα και να περνάω καλά...συνεπώς μειώνω το στρες στην ζωή μου.

    Δεν βρίσκω τπτ πιο "όμορφο" στην προπόνηση από την πρόκληση να ξεπερνάω τον ευατό μου στις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις, δλδ squat, deadlift, bench press κλπ

    Σαφώς τον εαυτό σου μπορείς να τον ξεπεράσεις από άποψη προόδου και στις ασκήσεις απομόνωσης αλλά imo δεν είναι το ίδιο...

    Συνεπώς σε μένα αυτό βοηθάει να δω καλύτερα αποτελέσματα
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-04-16 23:53 #81
    Προεπιλογή
    Όπως το λες, πιστεύω δε βγάζει νοήμα, αν και καταλαβαίνω τι θες να πείς.
    Το να ξεπερνάς τον ευατό σου δημιουργεί από μόνο του άγχος και στρες, γιατί πας να δοκιμαστείς σε μια καινούργια κατάσταση η οποία ξέρεις ότι θα είναι δύσκολη.
    Αυτό καθαυτό δημιουργεί κατευθείαν στρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-04-16 00:04 #82
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Όπως το λες, πιστεύω δε βγάζει νοήμα, αν και καταλαβαίνω τι θες να πείς.
    Το να ξεπερνάς τον ευατό σου δημιουργεί από μόνο του άγχος και στρες, γιατί πας να δοκιμαστείς σε μια καινούργια κατάσταση η οποία ξέρεις ότι θα είναι δύσκολη.
    Αυτό καθαυτό δημιουργεί κατευθείαν στρες.
    Ναι μάλλον το εξέφρασα "άτσαλα"...Δεν εννοώ να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μια καταναγκαστική διαδικασία να το κάνεις ΚΑΘΕ φορά, εννοώ να έχεις έναν ενθουσιασμό που να λες:

    "Ok ας βγάλω τα νεύρα στα squat, ας βάλω λίγο παραπάνω"

    "Είμαι ένα ράκος, αλλά δεν γ@...ται έχουμε άρσεις σήμερα θα διασκεδάσουμε "

    Κάπως έτσι....Ναι έχω περίεργους τρόπους διασκέδασης...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-04-16 00:11 #83
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    συνοπτικά ένα κείμενο από το τρίτο μου βιβλίο που αφορά την ενδοκρινολογία άθλησης

    http://gtoul.com/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%...3%CE%B7%CF%83/
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-04-16 00:17 #84
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERPAPPOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ, ότι η συζήτηση παίρνει μια ενδιαφέρουσα τροπή, παρα τις κάποιες, ας τις πω, "αντεγκλήσεις" που θέλω να πιστεύω ότι είναι εποικοδομητικές.
    Ωστόσο, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους τους προλαλήσαντες, με τον ίδιο εποικοδομητικό τόνο πάντα.
    Aλλωστε, όπως είπα και στην αρχή του post, κατά την παρουσίαση του προγράμματος αυτού ο σκοπός ήταν να το βελτιώσουμε, έτσι ώστε να βοηθήσουμε αυτούς που σκέπτονται να το ακολουθήσουν έτσι ώστε να μην υποπέσουν στα trial and error που φάγαμε με το κουτάλι εμείς οι παλιότεροι επειδή πηγαίναμε...ψάχνοντας.
    Λοιπόν... Έχετε ΟΛΟΙ δίκιο!
    Και εξηγούμαι:
    Ο φίλος Alkean σχολίασε ότι ένας αρχάριος θα είχε περισσότερα οφέλη στην αρχή, αν ξεκινούσε ένα 5x5 πρόγραμμα. Φιλε μου, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Το γράφω άλλωστε στην παρουσίαση, ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα απευθύνεται σε αυτούς που έχουν μαθητεύσει στα σιδερα για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Εγώ όταν ξεκίνησα το 1983 σε ηλικία 19 χρονων, έκανα το πρόγραμμα του REG PARK, μια παραφθορά του 5x5 (υπάρχει νομίζω στο internet, αν και λίγο...πειραγμένο). Αυτό τότε το κάναμε σε full body προπονήσεις τρεις φορες την εβδομάδα. Με αυτό λοιπόν το πρόγραμμα (και την ανάλογη διατροφή φυσικά)το οποιο ακολούθησα σα....στρατιωτάκι, ανέβηκα από τα 63 kg στα 86 μέσα σε οκτώ μήνες (όχι όλα μυϊκά εννοείται), με πολύ καλο όγκο και σχήμα (αμπαλάρισμα το λέγαμε)και τρομερή αύξηση στη δύναμη. Στο πρόγραμμα που παρουσιάζω πρωτομπήκα έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν.

    Οι φίλοι Grbarbell και Billy, διατύπωσαν εξίσου ενδιαφέρουσες απόψεις σχετικά με το ορμονικό περιβάλλον που δημιουργούν οι λεγόμενες πολυαρτρικες ασκήσεις και...κάπου εκεί πιάσαμε να...παρεκκλίνουμε λιγάκι. Λοιπόν φίλοι μου, και χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του...διαβόλου και πάλι, και οι δυο έχετε δίκιο:
    Ασφαλώς φιλε Grbarbell και υπάρχει μια διέγερση τεστοστερόνης, με ότι αυτό συνεπάγεται (αυξημένη πρωτεϊνοσύνθεση κλπ), πλην όμως αυτή είναι ΕΝΔΟΓΕΝΗΣ. Με αλλα λόγια οι τιμές τεστοστερόνης θα παρουσιάσουν άνοδο (για κάποιες ώρες)και ίσως για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ανάλογα κάποιους παράγοντες, με κυριότερο την ηλικία. Σε ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση δεν πρόκειται να υπερβούν το όριο το οποιο η φύση έχει αποφασίσει για το συγκεκριμένο άτομο, με αλλα λόγια δεν πρόκειται να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με το να πάρεις την τέστο ΕΞΩΓΕΝΩΣ. Και εδώ κάπου δικαιώνεται η θέση του BILLY.
    Για να μη μακρηγορούμε όμως και κυρίως να μη βγαίνουμε (πολύ) εκτος topic, προτείνω αν το βρίσκετε ενδιαφέρον να προσπαθήσουμε όλοι να βάλουμε κάποιες ...πινελιές για να το βελτιώσουμε όπως είπα και πριν. Τι λέτε?
    Pappou +1
    Οσο για τις πινελιες πανω σε ποιο θεμα γιατι μπερδευτηκα
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-04-16 00:31 #85
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    συνοπτικά ένα κείμενο από το τρίτο μου βιβλίο που αφορά την ενδοκρινολογία άθλησης
    Διάβασα γρήγορα το κείμενο, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά, οπότε κάνω μερικές ερωτήσεις, αν έχετε το χρόνο και την διάθεση μου απαντάτε κάποια στιγμή:

    1. Εφόσον η αυξητική ορμόνη αυξάνεται με τις πολυαρθρικές ασκήσεις (και προϋποθέτει χαμηλή ινσουλίνη και υψηλή γλυκαγόνη δηλαδή όταν πεινάμε) θα ήταν πιο αποτελεσματικό για την αύξηση να κάνουμε fasted προπόνηση;
    2. Με την έντονη προπόνηση παράγεται κορτιζόνη και καταστέλεται με την ινσουλίνη, θα μπορούσαμε με διατροφικά τεχνάσματα να ανεβάσουμε απότομα την ινσουλίνη μετά την έντονη άσκηση; Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά εγώ τρώω μια σοκολάτα μετά την προπόνηση...
    3. Η κορτιζόνη αυξάνεται όταν έχουμε αυξημένο στρες-άγχος (αυτό είναι δικιά μου παρέμβαση);

    Αν παρερμήνευσα τα γραφόμενά σας, ζητώ συγνώμη...Να καταλάβω προσπαθώ, λειτουργώ κυρίως με broscience δλδ Ο,ΤΙ ακούω απο δω και απο κεί
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-04-16 01:30 #86
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Σου απανταω κ γω αν θες στο 2 και 3 γιατι το 1ο σηκωνει συζητηση αν και θα σου λεγα οχι.

    στο 2ο η whey κανει για το σκοπο αυτο εκτος των αλλων,οποτε δε χρειαζεται να περιπλεκεσαι παραπανω.

    στο 3ο η απαντηση ειναι 'ναι ΚΑΙ εκει'...και μιλαμε για κορτιζολη συγκεκριμενα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-04-16 09:01 #87
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα γρήγορα το κείμενο, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά, οπότε κάνω μερικές ερωτήσεις, αν έχετε το χρόνο και την διάθεση μου απαντάτε κάποια στιγμή:

    1. Εφόσον η αυξητική ορμόνη αυξάνεται με τις πολυαρθρικές ασκήσεις (και προϋποθέτει χαμηλή ινσουλίνη και υψηλή γλυκαγόνη δηλαδή όταν πεινάμε) θα ήταν πιο αποτελεσματικό για την αύξηση να κάνουμε fasted προπόνηση;
    2. Με την έντονη προπόνηση παράγεται κορτιζόνη και καταστέλεται με την ινσουλίνη, θα μπορούσαμε με διατροφικά τεχνάσματα να ανεβάσουμε απότομα την ινσουλίνη μετά την έντονη άσκηση; Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά εγώ τρώω μια σοκολάτα μετά την προπόνηση...
    3. Η κορτιζόνη αυξάνεται όταν έχουμε αυξημένο στρες-άγχος (αυτό είναι δικιά μου παρέμβαση);

    Αν παρερμήνευσα τα γραφόμενά σας, ζητώ συγνώμη...Να καταλάβω προσπαθώ, λειτουργώ κυρίως με broscience δλδ Ο,ΤΙ ακούω απο δω και απο κεί
    1) σε κατάσταση χαμηλής ινσουλίνης παράγεται ευκολότερα σωματοτροπίνη,είτε πεινάμε-είτε έχουμε φάει μόνο πρωτείνη με λίπος.όταν κάνουμε προπόνηση πρέπει να έχει περάσει ένα τρίωρο για την αφομοίωση των διατροφικών στοιχείων.σε αυτό το διάστημα,η ινσουλίνη έχει ελαττωθεί σημαντικά από τη στιγμή της κατανάλωσης του άμυλου.είναι όμως μια καλή ιδέα να κάνουμε προπόνηση με αποχή υδατανθράκων.

    2) η κορτιζόλη (κορτιζόνη είναι συνθετική μορφή),καταστέλεται με τον απλό υπεργλυκαιμικό υδατάνθρακα.αυτός είναι και ο λόγος που με το πρωινό χρειαζόμαστε και σάκχαρα,προκειμένου να ελαττώσουμε τις μέγιστες τιμές της πρωινής κορτιζόλης.

    3) η αγχώδης διαταραχή οδηγεί σε έκκριση κορτιζόλης από τα επινεφρίδια που με τη σειρά της οδηγεί σε νεογλυκογένεση και απελευθέρωση γλυκόζης από το ηπατικό παρέγχυμα.αυτή η διαδικασία συνοδεύεται και με μυικό καταβολισμό,προκειμένου από μύες και αμινοξέα να γίνει σύνθεση γλυκόζης για τον εγκέφαλο και τους σκελετικούς γραμμωτούς μυώνες
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-04-16 12:15 #88
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι
    ο περισοτερος κοσμος δεν καταλαβαινει οτι το σωμα δεν εκρινει ορμονες με πρωταρχικο σκοπο να φτιαξει μυς κ αρα ενω σιγουρα παιζουν ενα ρολο σε ολη αυτη την διαδικασια της μυικης πρωτεινοσυνθεσης, δεν ειναι αυτος που τους προσαπτουν τις περισοτερες φορες.
    χρειαζονται πολλαπλασιες ποσοτητες απο αυτες που δινει το σωμα για να πουμε οτι θα εχουμε σημαντικη διαφορα σε μυικη πρωτεινοσυνθεση κ μαλλον ειναι καπως δυσκολο να πουμε με σιγουρια οτι μια βαρια προπονηση με καποιες συγκεκριμενες ασκησεις να μας δωσει αυτο το αποτελεσμα..
    τα εκτος ποστ, θα μεταφερθουν αλλου για να μην χαλαμε κ το θεμα εδω..

    ----------------

    συνεχεια της κουβεντας απο αυτο το θεμα
    Φιλε μου το σωμα είναι μια πολυπλοκη μηχανη που προσπαθει να προσαρμοστει στο συγκεκριμμενο εργο που ζητάμε να κανει.Αυτό το πραγμα παιρνει καιρο αλλα γινεται με τις δικες του και μονο ορμονικες και χημικες διεργασίες.Οι σιδεραδες εχουν χονδρους πηχεις δυσαναλογους με το υπολοιπο σωμα,οι βοσκοι που αρμεγουν το ιδιο,οι οικοδομοι ωμους χερια κ.τ.λ.Αν τωρα καποιος θελει να πετυχει κατι γρηγορα και αναζητησει λυση σε χημικης προελευσης τεστοτερονη η αυξητικη ας ρωτησει έναν γιατρο με τι φλερταρει.Καποιος ρωτησε έναν γιατρο¨δεν μπορω να κανω squat εχει άλλη ασκηση αντιστοιχη?όχι.Δεν μπορω αρσεις θανατου,εχει άλλη αντιστοιχη?Όχι.Το γιατι εχει να κανει με την ανατομια μας,την υγεια μας,την ορθοσωμικη ακομη και με την ικανοτητα μας να καθαρισουμε τα εντερα μας και να εχουμε καλυτερη θρεψη από την τροφη μας.Τελος θα πω και αυτό υπαρχει βιντεο με τον Σβαρτς να εξηγει ποση σημασια εχει η αλλαγη το σοκαρισμα του σωματος.Φυσικα αυτό δεν αποτελει επιστημονικη αποδειξη αλλα εχει την αξια του.Καθε ερευνα που βγαινει μετα βγαινει μια άλλη που την ανατρεπει.Η ανθωπινη φυσιολογια δεν ανατρέπεται ποτε.Το ερωτημα είναι τι θελουμε στο τελος.Οποιος ενδιαφέρεται ας κανει την ερευνα του.Δεν χτιζονται οι μυες επειδή κανω βαρη.Κανω βαρη και γινονται χιλιαδες διεργασίες μεσα μου μεχρι να παρω ένα μυικο γραμμαριο ισως και ανεξάρτητα από την ποση πρωτεινη θα φαω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-04-16 12:48 #89
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Σου απανταω κ γω αν θες στο 2 και 3 γιατι το 1ο σηκωνει συζητηση αν και θα σου λεγα οχι.

    στο 2ο η whey κανει για το σκοπο αυτο εκτος των αλλων,οποτε δε χρειαζεται να περιπλεκεσαι παραπανω.

    στο 3ο η απαντηση ειναι 'ναι ΚΑΙ εκει'...και μιλαμε για κορτιζολη συγκεκριμενα.
    COBRA thanks φίλε...

    Η αλήθεια όσο αφορά το 1ο ότι θα ένιωθα περίεργα να πάω fasted για προπόνηση...εκτός αν ήταν light

    όσο αφορά το 2ο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω whey...

    Thaks πάντως για τις απαντήσεις

    1) σε κατάσταση χαμηλής ινσουλίνης παράγεται ευκολότερα σωματοτροπίνη,είτε πεινάμε-είτε έχουμε φάει μόνο πρωτείνη με λίπος.όταν κάνουμε προπόνηση πρέπει να έχει περάσει ένα τρίωρο για την αφομοίωση των διατροφικών στοιχείων.σε αυτό το διάστημα,η ινσουλίνη έχει ελαττωθεί σημαντικά από τη στιγμή της κατανάλωσης του άμυλου.είναι όμως μια καλή ιδέα να κάνουμε προπόνηση με αποχή υδατανθράκων,ή ενέσιμης ινσουλίνης.

    2) η κορτιζόλη (κορτιζόνη είναι συνθετική μορφή),καταστέλεται με τον απλό υπεργλυκαιμικό υδατάνθρακα.αυτός είναι και ο λόγος που με το πρωινό χρειαζόμαστε και σάκχαρα,προκειμένου να ελαττώσουμε τις μέγιστες τιμές της πρωινής κορτιζόλης.

    3) η αγχώδης διαταραχή οδηγεί σε έκκριση κορτιζόλης από τα επινεφρίδια που με τη σειρά της οδηγεί σε νεογλυκογένεση και απελευθέρωση γλυκόζης από το ηπατικό παρέγχυμα.αυτή η διαδικασία συνοδεύεται και με μυικό καταβολισμό,προκειμένου από μύες και αμινοξέα να γίνει σύνθεση γλυκόζης για τον εγκέφαλο και τους σκελετικούς γραμμωτούς μυώνες
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Ξεκαθάρισα κάποια πράγματα που τα χα μπερδεμένα στο κεφάλι μου....Θέλω κάποια στιγμή να πάρω και τα βιβλία σας να τα διαβάσω πιστεύω θα με βοηθήσουν πολύ!!! Να είστε καλά
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-04-16 14:19 #90
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grbarbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου το σωμα είναι μια πολυπλοκη μηχανη που προσπαθει να προσαρμοστει στο συγκεκριμμενο εργο που ζητάμε να κανει.Αυτό το πραγμα παιρνει καιρο αλλα γινεται με τις δικες του και μονο ορμονικες και χημικες διεργασίες.Οι σιδεραδες εχουν χονδρους πηχεις δυσαναλογους με το υπολοιπο σωμα,οι βοσκοι που αρμεγουν το ιδιο,οι οικοδομοι ωμους χερια κ.τ.λ.Αν τωρα καποιος θελει να πετυχει κατι γρηγορα και αναζητησει λυση σε χημικης προελευσης τεστοτερονη η αυξητικη ας ρωτησει έναν γιατρο με τι φλερταρει.Καποιος ρωτησε έναν γιατρο¨δεν μπορω να κανω squat εχει άλλη ασκηση αντιστοιχη?όχι.Δεν μπορω αρσεις θανατου,εχει άλλη αντιστοιχη?Όχι.Το γιατι εχει να κανει με την ανατομια μας,την υγεια μας,την ορθοσωμικη ακομη και με την ικανοτητα μας να καθαρισουμε τα εντερα μας και να εχουμε καλυτερη θρεψη από την τροφη μας.Τελος θα πω και αυτό υπαρχει βιντεο με τον Σβαρτς να εξηγει ποση σημασια εχει η αλλαγη το σοκαρισμα του σωματος.Φυσικα αυτό δεν αποτελει επιστημονικη αποδειξη αλλα εχει την αξια του.Καθε ερευνα που βγαινει μετα βγαινει μια άλλη που την ανατρεπει.Η ανθωπινη φυσιολογια δεν ανατρέπεται ποτε.Το ερωτημα είναι τι θελουμε στο τελος.Οποιος ενδιαφέρεται ας κανει την ερευνα του.Δεν χτιζονται οι μυες επειδή κανω βαρη.Κανω βαρη και γινονται χιλιαδες διεργασίες μεσα μου μεχρι να παρω ένα μυικο γραμμαριο ισως και ανεξάρτητα από την ποση πρωτεινη θα φαω.
    ένα απόσπασμα από το 3ο μου βιβλίο που αφορά την ορμονική αλληλεπίδραση στα διαφορετικά ερεθίσματα

    http://gtoul.com/muscle-maschine/
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία