Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Low Volume-High Intense VS High Volume-Medium Intense

Ψήφισαν
28. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Μεγαλος ογκος προπονησης (πολλα σετ-πολλες ασκησεις) με μετρια ενταση στα σετ (οχι μεχρι κοπωση,αλλα οσο να 'ναι να ζοριζομαστε)

    5 17,86%
  • Μικρος ογκος προπονησης (λιγα σετ-λιγες ασκησεις) με μεγαλη ενταση στα σετ (παντα μεχρι κοπωση/τεχνικες υψηλες εντασης οπως r/p κλπ)

    23 82,14%
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 09-11-07 13:27 #1
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή Low Volume-High Intense VS High Volume-Medium Intense
    Επειδη υπαρχει μια συγχιση αναμεσα σε αυτα τα 2,για να δουμε τι προτειματε.

    Προσωπικα ακομα δεν εχω "κατσει" καπου,δεν εχω αποφασισει τι δουλευει για μενα καλυτερα,αφου πρεπει να δοκιμασω αρκετα πραγματα,οποτε και δεν ψηφιζω ακομα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-11-07 15:04 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: Low Volume-High Intense VS High Volume-Medium Intense
    Μετά από χρόνια στην πρώτη πλέον καταλήγω στην δεύτερη.

    Μέθοδος γρήγορη, δυνατή κ αποτελεσματική

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-11-07 15:15 #3
    Προεπιλογή
    Εμενα μου αρεσει να αλλαζω αναμεσα και στις δυο μεθοδους οπως θα δειτε απο τα επομενα προγραμματα που ακολουθω και θα στειλω στο φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-11-07 15:17 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Kαλή η σκέψη σου αλλά γιατί το κάνεις?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5.  

  6. 09-11-07 15:31 #6
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Eγω δεν μπορω να απαντησω δλδ το πρωτο ειναι παω κανω μια μετρια προπονηση αλλα με μεγαλο ογκο χωρις κοποση σε καθε σετ? πως γινεται αυτο παω να κανω προπονηση με καπιο βαρος που το βγαζω 10 επαναληψεις και εγω θα κανω 7 ενω μπορω αλλες 3?

    Ενω το αλλο οπως καταλαβα ειναι HIT το δευτερο με 30 λεπτα προπονησης ξεμπερεδευουμε και παμε σπιτια μας?
    Ποσα σετ ανα σωματικο τμημα? ποσο διαλειμα? κοποση?της πλακας σετ?

    Απλος κανε μερικες διευκρινησεις υπαρχουν και σετ με 100% ενταση και με μεγαλα νουμερα ανα προπονηση πηγενε δες τι προπονησεις εβγαζε ο "τρελος-βιονικος"Steve Michalik και επειτα ο Defendis το αστειο ειναι ελεγε τον μενζερ τεμπελη χαχαχαχαχα


    Παντως γενικα μαλον ειμαι στο πρωτο αλλα ολα με κοποση ισως και αρνητικες μεσα-ασε τον βοηθο να κοκινησει λιγο
    16-20 τα μεγαλα σωματικα τμηματα
    8-14 τα μικρα

    Πειτε και εσεις οι αλλοι ποσα σετ προτιματε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-11-07 15:31 #7
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Εμενα με προβληματιζει που οι παλιοι κανανε το πρωτο και ειχαν πολυ καλα αποτελεσματα,ενω σημερα κανουν πολλοι το δευτερο,με εξισου καλα αποτελεσματα.

    Μηπως η αληθεια ειναι οτι και τα 2 ειναι "ισα" και αλλαζουμε απλα για να μην βαρεθουμε την μονοτονια???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-11-07 15:37 #8
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Πιστευω οτι οσο προχωρας απο το σταδιο του αρχαριου στο σταδιο του προσωρημενου, τοτε αυξανεις την ενταση και μειωνεις την ποσοτητα.

    Ετσι καποιος 'αρχαριος' εχει μεγαλη ποσοτητα με μικρη ενταση, και ενας 'προχωρημενος' εχει μικρη ποσοτητα με μεγαλη ενταση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-11-07 15:42 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Προσωπικά είδα καλύτερα αποτελέσματα σε σωματικό όγκο κ δύναμη όταν άρχισα να εφαρμόζω το δεύτερο. Τα σετ μου ειναι κυρίώς 2 με επαναλήψεις εώς 6 max 8 με rest pause drop set. Τα διαλείμματα μεταξύ ασκήσεων περίπου 1 με 2 λεπτά το πολύ κ ο χρόνος στο γυμναστήριο περίπου 45 λεπτά. Ομολογώ ότι οι 12 επαναλήψεις με 4 σετ για κάθε άσκηση γενικά μου ήταν βαρετό οπότε με το παραπάνω είμαι στο limit μου για σύντομο διάστημα κ ξεμπερδεύω γρήγορα κ με αποτελεσματικότητα.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-11-07 21:06 #10
    Προεπιλογή
    Πιστευω οτι με βοηθα να μη κολλαω.δεν συνηθιζει με τιποτε το σωμα γιατι ειναι τελειως διαφορετικες προπονησεις.γννωμη μου ετσι απο την πειρα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-11-07 14:27 #11
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    RUHL εχεις δικιο δεν το διατυπωσα σωστα.Απλα εννοουσα οτι αφου ειναι μεγαλος ο ογκος δεν θα υπαρχει πολυ ενεργεια και εγραψα "οχι μεχρι κοπωση".Λαθος μου.

    Οσο για το ποσα σετ προτειμαμε,εγω αυτον τον καιρο κανω 8-10 λειτουργικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-11-07 18:53 #12
    Προεπιλογή
    δοκιμασα και τα δυο.

    intensive δουλευει πολυ καλυτερα πανω μου οταν πραγματικα τα φτυνω με τα βαρη κ πιεζω το χρονο πραγματικα τα αποτελεσματα ειναι καταπληκτικα.

    Με το πρωτο εκανα 6-8 μηνες και δεν ειδα πραγματικα σχεδον τπτ,πιστευω οτι πρεπει να ζοριζομαστε αλλα πανω απ ολα ...με προσοχη γιατι πανω στην τρελλα σου μπορει να παθεις καμια ζημεια οποτε μεγαλη προσοχη οταν κανεις υψηλης εντασης πραγματα(γενικα οχι μονο γυμναστικης)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-12-07 01:30 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gpol
    Πιστευω οτι οσο προχωρας απο το σταδιο του αρχαριου στο σταδιο του προσωρημενου, τοτε αυξανεις την ενταση και μειωνεις την ποσοτητα.

    Ετσι καποιος 'αρχαριος' εχει μεγαλη ποσοτητα με μικρη ενταση, και ενας 'προχωρημενος' εχει μικρη ποσοτητα με μεγαλη ενταση
    πολυ σωστος με καλυψες και εμενα
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!!!!
    Απάντηση με παράθεση