Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 104 από 104
  1. 07-01-11 21:29 #91
    Banned
    Εγγραφή
    27-09-2010
    Μηνύματα
    343
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδακια,κοψτε λιγο γιατι ειστε οφ στο θεμα..

    φιλε αντωνη,καλο ειναι να ειμαστε λιγο συγκρατημεοι σε οτι γραφουμε,αλλα να σου πω κ εγω οτι εχουν δικιο τα παιδια,κ μην κοιτας τι γραφει πανω στα κουτια.
    δεν υπαρχει εγκριση,αλλα γνωστοποιηση.
    αν ψαξεις το αναλογο θεμα με τον εοφ στο φορουμ,θα τα δεις ολα εκει αναλυτικα.

    κ το ξερω απο προσωπικη εμπηρια,γιατι εχω εκτελωνισει συμπληρωματα εδω κ πολλα χρονια,κ ξερω τι σου δινει ο εοφ.
    με καλυψε ο chief
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-01-11 21:43 #92
    Το avatar του χρήστη metz

    Εγγραφή
    20-10-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νερό έπινα ισα με 3 λίτρα την ημερα, όσο για το αλκοόλ έχω να το βάλω στο στόμα μου από τον Αύγουστο!

    Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και το κόπο σου.

    Κάτι άλλο που θυμήθηκα... όταν μου είχε πει ο γιατρός αυτά που σχολιάσαμε ποιο πάνω περί συμπληρωμάτων, στο τέλος μου κάνει, και γιατί δεν τα έχει εγκρίνει ο ΕΟΦ?

    Aντε τώρα να ανοίξεις αυτή τη συζήτηση και άντε να τον πείσεις...
    Πας καλά;;;;; Αλκοόλ από τον Αύγουστο;;;;

    Τί ψάχνουμε τόση ώρα αυτό φταίει!!! ΑΝ συνεχίσεις την αποχή ξέχνα το σεξ! Σε 1-2 μήνες δεν θα σου κάνει κουκου!

    Πέρα από την πλάκα, όταν είχα κάνει το Σεπτέμβριο εξετάσεις αίματος μου έβγαλε ανεβασμένες τρανσαμινάσες. Εκεί άκουσα πολλά για ''όλα αυτά που πέρνω'' (βιταμίνες, πρωτεΐνη, ωμέγα λιπαρά, νιτρικό, κρεατίνη, γλουταμίνη και διάφορα τέτοια σατανικά συμπληρώματα...). Πάω λέει για κύρωση του ύπατος και άλλα τέτοια.
    Η αλήθεια είναι ότι ανησύχησα γιατί δεν ήξερα το λόγο που είναι ανεβασμένες. Μίλησα με ένα συγγενή γιατρό που μένει και εργάζεται Ιταλία. Είναι ενδοκρινολόγος-διατροφολόγος, δουλεύει με ομάδες και συνεχίζει τις σπουδές του στην αθλιατρική. Με ρώτησε τι είχα φάει και τι είχα κάνει τις 2-3 προηγούμενες της εξέτασης μέρες. Οι εξετάσεις έγιναν Τρίτη πρωί. Το Σαβ/κο είχαμε ανεξέλεγκτη κρεατοφαγία και οινοποσία με παρέα , Τη Δευτέρα πήγα και έλιωσα στο γυμναστήριο με squat (10x10) συν γάμπες, κοιλιακοί, σύνολο 1 ώρα και 20 λεπτά.
    Η απάντησή του ήταν ''καλά και τι περίμενες να σου βγάλει;'' Οι τρανσαμινάσες ανεβαίνουν μετά από έντονη άσκηση.

    Το ρεζουμέ είναι λοιπόν πως κάποιος που γνωρίζει καλύτερα (ποιο εξειδικευμένος γιατρός ίσως) θα μπορούσε να σε βοηθήσει και να σε κατευθύνει καλύτερα. Πάνω απ' όλα να γνωρίζεις τι συμβαίνει και τι πρέπει να κάνεις.

    Υ.Γ.: Για τον πρώτο γιατρό που μου έλεγε τις ασυναρτησίες περί κύρωσης ύπατος κλπ (πάλι καλά που δεν με έστειλε για αιμοκάθαρση και εξορκισμό) μου είπε να του προτείνω ''... να βάλει το κεφάλι στον πισινό του και να κλ@σει!''
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη metz : 07-01-11 στις 21:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-01-11 21:57 #93
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ρε παιδια τι λεμε τωρα
    εδω ο τεφατζης τους ειπε οτι περνει κρεατινη και πηγαν να τον κανουν αιμοκαθαρση
    τι να λεμε τωρα τα παντα ολα
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-01-11 22:40 #94

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    mitsen αν σε ενδιαφερει υπαρχει ενας αθλιατρος (νομιζω αυτη ειναι η ειδικοτητα του) που ασχολειται κι ο ιδιος με πολεμικες τεχνες bbing κτλ,και γυμναζεται κτλ,οποτε λογικα θα τα ξερει απο μεσα τα πραματα.αρθρογραφουσε(δεν ξερω αν το κανει ακομα) στο musclemag.χρηστος τσατσαρωνης λεγεται.εγω που τον διαβαζα φαινοταν να το κατεχει το θεμα.
    τωρα απο κει και περα it's up to you
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-01-11 00:55 #95
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ τοτε εκανα λαθος και ζηταω συγνωμη,αλλα μου φαινεται περιεργο,δεν μπορουν να υπαρξουν νομικες κυρωσεις αν γραφεις οτι εχουν εγκριση χωρις να την εχουν?
    Δεν γράφει πουθενά έγκριση σε προϊόν που δεν έχει.

    Το 99,9% των συμπληρωμάτων δεν έχουν έγκριση ΕΟΦ αλλά γνωστοποίηση όπως σου είπαν και τα παιδιά προηγουμένως, άρα δεν τίθεται θέμα κυρώσεων.
    Αυτό όμως δείχνει πως και οι έλεγχοι πάνω στα συμπληρώματα αυτά δεν είναι επαρκείς. Εδώ καλά καλά ακόμα και στα εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ προϊόντα πολλές φορές δεν είναι σοβαροί οι έλεγχοι, πόσο μάλλον σε κάτι που δεν ελέγχεται.


    ps εντελώς φιλικά, ο σωστός όρος είναι αθλητίατρος εκ του αθλητής, όχι αθλίατρος εκ του άθλιος. Γενικά το λέω προφανώς, όχι για τον Αντώνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-01-11 02:55 #96
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    mitsen αν σε ενδιαφερει υπαρχει ενας αθλιατρος (νομιζω αυτη ειναι η ειδικοτητα του) που ασχολειται κι ο ιδιος με πολεμικες τεχνες bbing κτλ,και γυμναζεται κτλ,οποτε λογικα θα τα ξερει απο μεσα τα πραματα.αρθρογραφουσε(δεν ξερω αν το κανει ακομα) στο musclemag.χρηστος τσατσαρωνης λεγεται.εγω που τον διαβαζα φαινοταν να το κατεχει το θεμα.
    τωρα απο κει και περα it's up to you
    Νικόλα νάισε καλά! αυτές τις μέρες θα το ψάξω ώστε να έρθω σε επαφή μαζί του.

    Αν γνωρίζεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες (κάποιο τηλέφωνο δουλειάς ίσως) θα ήταν χρήσιμο.
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-01-11 15:23 #97
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων


    ps εντελώς φιλικά, ο σωστός όρος είναι αθλητίατρος εκ του αθλητής, όχι αθλίατρος εκ του άθλιος. Γενικά το λέω προφανώς, όχι για τον Αντώνη.
    Αθλίατρος είναι εκ της άθλησης! και αθλητίατρος είναι σωστό! Υπάρχει debate αλλά η πρώτη και γνωστή ονομασία είναι αθλίατρος.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-01-11 16:31 #98
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michaelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθλίατρος είναι εκ της άθλησης! και αθλητίατρος είναι σωστό! Υπάρχει debate αλλά η πρώτη και γνωστή ονομασία είναι αθλίατρος.
    Φίλε, λόγω γλωσσολογικών σπουδών επέτρεψέ μου να ξέρω τι λέω.
    Ακόμα και από το άθληση να προερχόταν και πάλι το θέμα της λέξης είναι αθλησ-, οπότε θα γινόταν αθλησίατρος και το "σ" θα τρεπόταν σε "τ" λόγω του νόμου της ανομοίωσης των δασέων, άρα και πάλι αθλητίατρος.

    Επαναλαμβάνω λοιπόν, το σωστό είναι αθλητίατρος και όχι αθλίατρος εκ του άθλιος (αυτός που κάνει άθλους στα αρχαία ελληνικά) ή άθλος. Αν δείτε και το λεξικό του Μπαμπινιώτη αναφέρει ξεκάθαρα πως ο σωστός όρος είναι αθλητίατρος.

    Φυσικά, το ότι έχει επικρατήσει ο όρος αθλίατρος είναι αλήθεια. Κι εγώ αυτόν χρησιμοποιούσα μέχρι να μάθω τα παραπάνω. Απλά δε σημαίνει πως ό,τι έχει επικρατήσει είναι και το σωστό. Και καλό είναι να μιλούμε σωστά τη γλώσσα μας, τουλάχιστον όταν ξέρουμε τι είναι σωστό και τι λάθος.

    Τέλος το off.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-01-11 16:45 #99
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    έχετε ξεφύγει εντελώς!

    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-01-11 21:43 #100
    Mad Scientist
    Το avatar του χρήστη Bane

    Εγγραφή
    07-07-2005
    Μηνύματα
    1.067
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατί δεν τα έχει εγκρίνει ο ΕΟΦ?
    Γιατί ο τζίρος/περιθόριο κέρδους στα συμπληρώματα είναι πολύ μικρός σε σχέση με τον τζίρο περιθώριο/κέρδους στα συμπληρώματα, ειδικά στην Ελλάδα, οπότε και οι αντίστοιχες εισαγωγικές εταιρείες δεν έχουν να τα "σκάσουν" ώστε να πάρουν έγκριση;
    There is no cure for stupidity

    Thermolife International Product Development Manager
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-01-11 23:01 #101
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε, λόγω γλωσσολογικών σπουδών επέτρεψέ μου να ξέρω τι λέω.
    Ακόμα και από το άθληση να προερχόταν και πάλι το θέμα της λέξης είναι αθλησ-, οπότε θα γινόταν αθλησίατρος και το "σ" θα τρεπόταν σε "τ" λόγω του νόμου της ανομοίωσης των δασέων, άρα και πάλι αθλητίατρος.

    Επαναλαμβάνω λοιπόν, το σωστό είναι αθλητίατρος και όχι αθλίατρος εκ του άθλιος (αυτός που κάνει άθλους στα αρχαία ελληνικά) ή άθλος. Αν δείτε και το λεξικό του Μπαμπινιώτη αναφέρει ξεκάθαρα πως ο σωστός όρος είναι αθλητίατρος.

    Φυσικά, το ότι έχει επικρατήσει ο όρος αθλίατρος είναι αλήθεια. Κι εγώ αυτόν χρησιμοποιούσα μέχρι να μάθω τα παραπάνω. Απλά δε σημαίνει πως ό,τι έχει επικρατήσει είναι και το σωστό. Και καλό είναι να μιλούμε σωστά τη γλώσσα μας, τουλάχιστον όταν ξέρουμε τι είναι σωστό και τι λάθος.

    Τέλος το off.
    Δεν είπα ότι λες κάτι λάθος. Αυτό που είπα είναι μόνο ποια λέξη έχει μείνει. Επίσης η λέξη δεν προέρχεται από τον άθλο αλλά όπως είπα από την άθληση, απλά κόπηκε λίγο πιο πριν λόγω (με αποτέλεσμα αν κάποιος το κοιτάξει γραμματικά, να δείχνει λάθος) ότι η λέξη ήταν ήδη μεγάλη μιας και ενώνει 2 λέξεις. Αυτά όσον αφορά την ιστορία της λέξεως!
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-01-11 23:07 #102
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bane Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ο τζίρος/περιθόριο κέρδους στα συμπληρώματα είναι πολύ μικρός σε σχέση με τον τζίρο περιθώριο/κέρδους στα συμπληρώματα, ειδικά στην Ελλάδα, οπότε και οι αντίστοιχες εισαγωγικές εταιρείες δεν έχουν να τα "σκάσουν" ώστε να πάρουν έγκριση;
    Αυτό εννοούσα όταν έλεγα για έγκριση, άντε να κανεις τέτοια κουβέντα με τον γιατρό...

    Σε 4 μήνες θα ξανακάνω εξετάσεις (αίματος μονο), αφού θα έρθω από διατροφή δίαιτας μειώνοντας τα λιπαρά και κρατώντας την προτεινουλα και τα bcca από συμπληρώματα
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-01-11 17:45 #103
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοούσα όταν έλεγα για έγκριση, άντε να κανεις τέτοια κουβέντα με τον γιατρό...

    Σε 4 μήνες θα ξανακάνω εξετάσεις (αίματος μονο), αφού θα έρθω από διατροφή δίαιτας μειώνοντας τα λιπαρά και κρατώντας την προτεινουλα και τα bcca από συμπληρώματα
    4 μήνες θεωρώ είναι πολύ, μιας και είχες ψηλές τιμές. Καλύτερα κάνε σε πιο μικρό διάστημα, να δεις αν όντως θα κάνει δουλειά αυτό και πέσουν οι τιμές.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-09-15 14:42 #104
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Σε αυξημένη χολερυθρίνη (άμεση και έμμεση) κοιτάμε επίσης και τα χολοστατικά ένζυμα (αλκαλική φωσφατάση και γάμα γλουταμινοτρανσφεράση).
    Εάν είναι φυσιολογικές,ενδέχεται να υπάγεται στο σύνδρομο gilbert,στο οποίο η χολερυθρίνη υπερβαίνει των ανώτατων φυσιολογικών ορίων.
    Η κατάσταση είναι έμμεση καλοήθης υπερχολερυθριναιμία,που επιδεινώνεται σε άγχος ψυχοσωματικό,νηστεία και όταν η χολερυθρίνη είναι >5,τότε εμφανίζεται και ίκτερος με κιντρινισμό βλενογόνων,δέρματος και σκληρού χιτώνα του οφθαλμού.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567