Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 104
  1. 05-01-11 21:17 #31
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    2 ερωτήσεις...

    1) Πόσο χρονών είναι ο γιατρός?
    2) Τι ειδικότητα?

    Εχω παρατηρήσει ότι απο τους γιατρούς που κατηγορούν τα συμπληρώματα κανείς ποτέ δε τεκμηρίωνει γιατί φταίνε αυτά για τις τιμές/πρόβλημα που παρουσιάζεται...

    Για μένα να πάρεις και δευτερη γνώμη...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-11 21:57 #32
    Banned
    Εγγραφή
    27-09-2010
    Μηνύματα
    343
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδες,δεν μπορειετε να ειστε λιγο συγκρατημενοι με τους χαρακτηρισμους σας??
    δλδ αυτο που του εγραψες,δεν μπορεις να το γραψεις αλλιως χωρις να προκαλεσεις προσωπικη αντιπαραθεση?
    οκ chief ,ισως και να ημουν λιγο εριστικος αλλα δεν νομιζω οτι μασαει ο τεραβιγιας
    telos το οφφτοπικ απο μενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-11 22:03 #33
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Παιδια coolαρετε λίγο και ας χειριστουμε με λεπτοτητα ενα ιατρικο ζήτημα ενος μελους ,και λεω να χειριστουμε και όχι να αντιμετωπίσουμε γιατι πολυ απλα δεν είμαστε σε θεση...

    Το θελουμε ή δεν το θελουμε γιατροι δεν είμαστε,ούτε φυσικα θα γίνουμε βασει αυτου του τόπικ.

    Ο τρόπος πρόληψης των γιατρων ανεκαθεν είναι και ο πιο συντηρητικος,τι εννοω:
    Οταν υπάρχει ενα περιστατικο κατ΄αρχην προσπαθουν να αποκλείσουν οποιοδήποτε εξωγενη παραγοντα που μπορεί να επηρεασει την βιοχημεία του οργανισμου...
    Από την στιγμη που υπάρχει ενα δείγμα γραφης (αυξημενες τιμες) και μια αιτια (λήψη συμπληρωματων) η λογικη του είναι κατ΄αρχην αποκλειουμε τις πιθανες αιτίες (συμπληρωματα,ότι εχει αυτο μεσα,δεν μπαίνει σε αυτη την διαδικασία,εχει κι αλλες δουλειες).
    Η δικια του εμπειρία του εχει αποδείξει ότι το 90% των ασθενων που του εχουν αναφερει λήψη μιας "πρωτεινης" κατ΄αρχην εννοουν και προφανως δεν παραδεχονται μια σωρεια προιοντων,ενδεχομενως και φαρμακων...
    Δεν πρόκειται κανεις να μπει στην καθημερινότητα σου και να προσπαθησει να καταλαβει ότι του λες την αληθεια....

    Στο δια ταυτα,αν εχεις αμφιβολίες,επανελαβε σε ενα πολυ αξιοπιστο εργαστηριο τις ιδιες εξετασεις,μετα από μια αποχη προπονησης ,συμπληρωματων και υπερβολικης διατροφης για εστω 10-15 ημερες,τις εξετασεις για να βεβαιωθείς ότι τα αποτελεσματα βγηκαν σωστα (λεμε τωρα)
    Αν σε τρωει η αμφίβολία για την αξιοπιστια αυτων που σου είπε ο γιατρος ,πήγαινε και σε καποιον αλλο,όσο το δυνατον πιο εξειδικευμενο στο ζητημα σου και με τις 2 πλεον εξετασεις..
    Κατόπιν βγαλε καποια συμπερασματα λογικα και όχι επι της επιστημης τους ,γιατι δεν εισαι (είμαστε)σε θεση.....

    Από εκει και περα ο μονος τρόπος για να τους διαψευσεις είναι :
    α)Να κανεις ΑΚΡΙΒΩς οτι σου πουνε,να ΜΗΝ βγουνε τα αποτελεσματα που εκεινοι περιμεναν (να παραμενουν δηλαδη καποιες τιμες υψηλες,κατι που απευχομαι) και να τους προβληματισεις στο ότι δεν ειχαν σωστη εκτίμηση ως προς την επικινδυνότητα των συμπληρωματων και πως υπάρχει καποια παθογενεια (μακρυα απο σενα)

    β)Να κανεις του κεφαλιου σου ή ότι σου πουμε εμεις απο το φόρουμ και καποιοι φίλοι ,να επανελθουν οι τιμες στα φυσιολογικα και να πας να τους τις τριψεις στα μουτρα..

    Προσωπικα θα επελεγα την 1η οδο,καθως με την υγεία μου είμαι προσεκτικος και φοβιτσιαρης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-11 22:33 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδες,δεν μπορειετε να ειστε λιγο συγκρατημενοι με τους χαρακτηρισμους σας??
    δλδ αυτο που του εγραψες,δεν μπορεις να το γραψεις αλλιως χωρις να προκαλεσεις προσωπικη αντιπαραθεση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-01-11 22:38 #35
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    προσεχε και αυτο που πε ο savage
    10κιλα σε 3μηνες ειναι πολλα.
    το λιπος επηρεαζει τις τιμες ...

    τελικα σου πε να κανεις ξανα εξετασεις η οχι?

    ακομα γνωμη μου ειναι να πας σε κανα αθλιατρο που να ξερει αν οντος υπαρχει προβλημα
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-01-11 22:39 #36
    Banned
    Εγγραφή
    27-09-2010
    Μηνύματα
    343
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια coolαρετε λίγο και ας χειριστουμε με λεπτοτητα ενα ιατρικο ζήτημα ενος μελους ,και λεω να χειριστουμε και όχι να αντιμετωπίσουμε γιατι πολυ απλα δεν είμαστε σε θεση...

    Το θελουμε ή δεν το θελουμε γιατροι δεν είμαστε,ούτε φυσικα θα γίνουμε βασει αυτου του τόπικ.

    Ο τρόπος πρόληψης των γιατρων ανεκαθεν είναι και ο πιο συντηρητικος,τι εννοω:
    Οταν υπάρχει ενα περιστατικο κατ΄αρχην προσπαθουν να αποκλείσουν οποιοδήποτε εξωγενη παραγοντα που μπορεί να επηρεασει την βιοχημεία του οργανισμου...
    Από την στιγμη που υπάρχει ενα δείγμα γραφης (αυξημενες τιμες) και μια αιτια (λήψη συμπληρωματων) η λογικη του είναι κατ΄αρχην αποκλειουμε τις πιθανες αιτίες (συμπληρωματα,ότι εχει αυτο μεσα,δεν μπαίνει σε αυτη την διαδικασία,εχει κι αλλες δουλειες).
    Η δικια του εμπειρία του εχει αποδείξει ότι το 90% των ασθενων που του εχουν αναφερει λήψη μιας "πρωτεινης" κατ΄αρχην εννοουν και προφανως δεν παραδεχονται μια σωρεια προιοντων,ενδεχομενως και φαρμακων...
    Δεν πρόκειται κανεις να μπει στην καθημερινότητα σου και να προσπαθησει να καταλαβει ότι του λες την αληθεια....


    Στο δια ταυτα,αν εχεις αμφιβολίες,επανελαβε σε ενα πολυ αξιοπιστο εργαστηριο τις ιδιες εξετασεις,μετα από μια αποχη προπονησης ,συμπληρωματων και υπερβολικης διατροφης για εστω 10-15 ημερες,τις εξετασεις για να βεβαιωθείς ότι τα αποτελεσματα βγηκαν σωστα (λεμε τωρα)
    Αν σε τρωει η αμφίβολία για την αξιοπιστια αυτων που σου είπε ο γιατρος ,πήγαινε και σε καποιον αλλο,όσο το δυνατον πιο εξειδικευμενο στο ζητημα σου και με τις 2 πλεον εξετασεις..
    Κατόπιν βγαλε καποια συμπερασματα λογικα και όχι επι της επιστημης τους ,γιατι δεν εισαι (είμαστε)σε θεση.....

    Από εκει και περα ο μονος τρόπος για να τους διαψευσεις είναι :
    α)Να κανεις ΑΚΡΙΒΩς οτι σου πουνε,να ΜΗΝ βγουνε τα αποτελεσματα που εκεινοι περιμεναν (να παραμενουν δηλαδη καποιες τιμες υψηλες,κατι που απευχομαι) και να τους προβληματισεις στο ότι δεν ειχαν σωστη εκτίμηση ως προς την επικινδυνότητα των συμπληρωματων και πως υπάρχει καποια παθογενεια (μακρυα απο σενα)

    β)Να κανεις του κεφαλιου σου ή ότι σου πουμε εμεις απο το φόρουμ και καποιοι φίλοι ,να επανελθουν οι τιμες στα φυσιολογικα και να πας να τους τις τριψεις στα μουτρα..

    Προσωπικα θα επελεγα την 1η οδο,καθως με την υγεία μου είμαι προσεκτικος και φοβιτσιαρης.
    πολυ σωστη η τοποθετηση σου, ειδικα αυτο που εκανα bold νομιζω ειναι η ουσια του πραγματος.
    ΚΑΙ εγω εχω παρομοιες εμπειριες με τους γιατρους που αφοριζουν τα supps me την μια αλλα αυτη ειναι και η λογικη σειρα των πραγματων για να βγει καποιο συμπερασμα.Αν οπως σωστα λες μετα απο αποχη για καποιο διαστημα απο τα συμπληρωματα οι τιμες ειναι παλι ανεβασμενες τοτε θα το ψαξει αλλου το θεμα ο γιατρος, και θα μπορεις να οτυ πεις οτι ειχες δικιο οτι δεν φταινε αυτα αλλα το θεμα δεν ειναι να πεισεις τον γιατρο οτι τα συμπληρωματα δεν δημιουργουν προβλημα αλλα να πεσουν οι τιμες
    Τελος διαφωνω με την επιπολεοτητα ορισμενων που μεσω ιντερνετ χωρις ιατρικες γνωσεις και χωρις επιγνωση του ιστορικου του παθοντα τον καθυσηχαζουν , αλλοι του λενε εγω ειχα πιο ψηλη τιμη εκει και ειμαι μια χαρα , αλλοι χωρις να ξερουν καν τον γιατρο τον βγαζουν ασχετο με το θεμα και αλλα τετοια τραγελαφικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-01-11 23:47 #37
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσεχε και αυτο που πε ο savage
    10κιλα σε 3μηνες ειναι πολλα.
    το λιπος επηρεαζει τις τιμες ...
    Ένα πράγμα που μπορεί να επηρεάσει τι συγκεκριμένη τιμή είναι η μεγάλη δόση υδατάνθρακα. Όσο και αν σου ακούγεται απίστευτο υπάρχει το ενδεχόμενο με μια δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακα να είναι αρκετή. Αυτά βέβαια είναι ενδεχόμενα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα γνωμη μου ειναι να πας σε κανα αθλιατρο που να ξερει αν οντος υπαρχει προβλημα
    Ότι καλύτερη απάντηση θα μπορούσε να του δωθεί. Βέβαια τόσο υψηλές τιμές σημαίνει υπάρχει πρόβλημα! Το θέμα είναι τι και από που προέρχεται! Αλλά καλό είναι να ξανακάνει εξετάσεις.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-01-11 23:56 #38
    Προεπιλογή
    απλα πραγματα και καθολου του κεφαλιου μου.

    καθαριζεις τροφη, ελαφρια ασκηση, μακρια απο συμπληρωματα, επαναληπτικες εξετασεις μετα απο ενα διαστημα εσυ το αποφασιζεις και σε αλλο εργαστηριο και μετα ξανα στο γιατρο που επιλεγεις........

    τιποτα απο αυτα που αναφερω δεν ειναι ΚΑΚΟ η του κεφαλιου του καθενος.

    καλη διατορφη και επανεξεταση και πιστευω οτι ολα θα ειναι πολυ καλυτερα.

    υπερπροπονηση και υπερφαγια και αυξηση αποτομου βαρους = ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-01-11 01:43 #39
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι 2 τιμές ανεβασμένες κατά πολύ.

    Η μια τιμή, όπως ανάφερα και ποιο πριν δείχνει την προδιάθεση του οργανισμού για μελλοντική χοληστερίνη (προς το παρών ο οργανισμός μου την εξουδετερώνει).
    η δεύτερη δεν θυμάμαι ακριβώς τι είναι...

    Τέλος υπάρχουν κάποιες άλλες τιμές:
    τρανσαμινάση (SGOT)................. 33.00 U/l τιμές αναφοράς: 10-42
    τρανσαμινάση (SGPT)..................40.00 U/l τιμές αναφοράς: 10-42
    GGT/YGT....................................29.00 U/l τιμές αναφοράς: 15-58
    αλκαλική φωσφατάση...................112.00 U/l τιμές αναφοράς: 50-136

    οι οποιες παρότι είμαι μέσα στα πλαίσια, ο γιατρός μου λέει ότι είναι μεγάλες για την ηλικία μου (23) και ότι έχει επιβαρυνθεί το συκώτι μου.
    Η δε τρανσαμινάση (SGOT) είναι πολύ μεγάλη
    Κοιτα αυτα που σε λεει οτι εχεις επιβαρυνει το συκωτι,οτι θα εχεισ προβλημα (το σεξολογικο) που σε ελεγε ειναι σωστα..Ετσι κι αλλιως να ξερεις οτι θα γινει χειροτερα αν συνεχυσεις να παιρνεις συμπληρωματα..Τα μονα ποιοτικα οσο γινεται ειναι στην Αμερικη και στην Αυστραλια (κανουν λιγοτερη ζιμια) Τα αλλα περισσοτερο ειναι κινεζικες μαλακιες..Τα αγοραζουν 3-4 ευρω και στα πουλανε 30-40...Οσο για τα λιπαρα μειωσε πολυ,αν θελεις και μπορεις να ακουσεις τον γιατρο σου στο 0%
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-01-11 02:43 #40
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα αυτα που σε λεει οτι εχεις επιβαρυνει το συκωτι,οτι θα εχεισ προβλημα (το σεξολογικο) που σε ελεγε ειναι σωστα..Ετσι κι αλλιως να ξερεις οτι θα γινει χειροτερα αν συνεχυσεις να παιρνεις συμπληρωματα..Τα μονα ποιοτικα οσο γινεται ειναι στην Αμερικη και στην Αυστραλια (κανουν λιγοτερη ζιμια) Τα αλλα περισσοτερο ειναι κινεζικες μαλακιες..Τα αγοραζουν 3-4 ευρω και στα πουλανε 30-40...Οσο για τα λιπαρα μειωσε πολυ,αν θελεις και μπορεις να ακουσεις τον γιατρο σου στο 0%
    Απο που το χουμε αυτο ρε αρχοντα???Επεκτηνε το λιγο
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-11 03:17 #41
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Νομίζω είναι καλύτερα το θέμα να κλειδωθεί. Δεν νομίζω να υπάρχει να πει κάποιος κάτι παραπάνω και ο καθένας λέει ότι θέλει. Άλλοι λένε κόψε τα συμπληρώματα, άλλοι άλλα, άλλοι σχετικά και άσχετα, βγάζουν άσχετα πορίσματα είναι καλά η θα έχει πρόβλημα, συμβουλές κ.τ.λ...
    νομίζω όλες οι γνώμες πλέον έχουν πέσει στο τραπέζι. Ας κλειδωθεί λοιπόν γιατί πρόκειται για την υγεία κάποιου.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-11 05:19 #42
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια coolαρετε λίγο και ας χειριστουμε με λεπτοτητα ενα ιατρικο ζήτημα ενος μελους ,και λεω να χειριστουμε και όχι να αντιμετωπίσουμε γιατι πολυ απλα δεν είμαστε σε θεση...

    Το θελουμε ή δεν το θελουμε γιατροι δεν είμαστε,ούτε φυσικα θα γίνουμε βασει αυτου του τόπικ.

    Ο τρόπος πρόληψης των γιατρων ανεκαθεν είναι και ο πιο συντηρητικος,τι εννοω:
    Οταν υπάρχει ενα περιστατικο κατ΄αρχην προσπαθουν να αποκλείσουν οποιοδήποτε εξωγενη παραγοντα που μπορεί να επηρεασει την βιοχημεία του οργανισμου...
    Από την στιγμη που υπάρχει ενα δείγμα γραφης (αυξημενες τιμες) και μια αιτια (λήψη συμπληρωματων) η λογικη του είναι κατ΄αρχην αποκλειουμε τις πιθανες αιτίες (συμπληρωματα,ότι εχει αυτο μεσα,δεν μπαίνει σε αυτη την διαδικασία,εχει κι αλλες δουλειες).
    Η δικια του εμπειρία του εχει αποδείξει ότι το 90% των ασθενων που του εχουν αναφερει λήψη μιας "πρωτεινης" κατ΄αρχην εννοουν και προφανως δεν παραδεχονται μια σωρεια προιοντων,ενδεχομενως και φαρμακων...
    Δεν πρόκειται κανεις να μπει στην καθημερινότητα σου και να προσπαθησει να καταλαβει ότι του λες την αληθεια....

    Στο δια ταυτα,αν εχεις αμφιβολίες,επανελαβε σε ενα πολυ αξιοπιστο εργαστηριο τις ιδιες εξετασεις,μετα από μια αποχη προπονησης ,συμπληρωματων και υπερβολικης διατροφης για εστω 10-15 ημερες,τις εξετασεις για να βεβαιωθείς ότι τα αποτελεσματα βγηκαν σωστα (λεμε τωρα)
    Αν σε τρωει η αμφίβολία για την αξιοπιστια αυτων που σου είπε ο γιατρος ,πήγαινε και σε καποιον αλλο,όσο το δυνατον πιο εξειδικευμενο στο ζητημα σου και με τις 2 πλεον εξετασεις..
    Κατόπιν βγαλε καποια συμπερασματα λογικα και όχι επι της επιστημης τους ,γιατι δεν εισαι (είμαστε)σε θεση.....

    Από εκει και περα ο μονος τρόπος για να τους διαψευσεις είναι :
    α)Να κανεις ΑΚΡΙΒΩς οτι σου πουνε,να ΜΗΝ βγουνε τα αποτελεσματα που εκεινοι περιμεναν (να παραμενουν δηλαδη καποιες τιμες υψηλες,κατι που απευχομαι) και να τους προβληματισεις στο ότι δεν ειχαν σωστη εκτίμηση ως προς την επικινδυνότητα των συμπληρωματων και πως υπάρχει καποια παθογενεια (μακρυα απο σενα)

    β)Να κανεις του κεφαλιου σου ή ότι σου πουμε εμεις απο το φόρουμ και καποιοι φίλοι ,να επανελθουν οι τιμες στα φυσιολογικα και να πας να τους τις τριψεις στα μουτρα..

    Προσωπικα θα επελεγα την 1η οδο,καθως με την υγεία μου είμαι προσεκτικος και φοβιτσιαρης.
    Θα συμφωνησω με τον Πολυνεικο. Η υγεια δεν ειναι παιχνιδι. Κανε ακομα μια φορα εξετασεις και απευθυνσου σε μια 2η γνωμη.


    Οσο για τα 10 κιλα σε 4 μηνες που τα πιο πολλα απο αυτα ηταν λιπος, μου φενεται απιστευτο με σωστη διατροφη και προπονα να λιποσες τοσο πολυ.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-01-11 05:24 #43
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolve Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τα 10 κιλα σε 4 μηνες που τα πιο πολλα απο αυτα ηταν λιπος, μου φενεται απιστευτο με σωστη διατροφη και προπονα να λιποσες τοσο πολυ.
    Δε γίνεται να πάρεις τόσα κιλά με σωστή διατροφή...προφανώς υπέπεσε σε υπερφαγία.
    Με τέλεια διατροφή αντε να παίρνεις μισό κιλό τη βδομάδα.

    Προσωπικά προσέχω αρκετά και βάζω γύρω στο κιλό το μήνα! Βέβαια το λίπος μου ανεβαίνει ελάχιστα, αλλά και πάλι ανεβαίνει...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-01-11 05:59 #44
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ όλους για τα άμεσα σχολεια σας.
    Θέλω να ξεκαθαρίσω πως το thread αυτό έχει ως σκοπό την συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων των μελών του forum και ίσως μια καλοδεχουμεη συμβουλή.

    Μέσα από αυτό το thread θα κρατάω update την πρόοδο και την βελτιοποιση των τιμών από τις εξετάσεις μου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συνάδερφος απλά υπερβάλλει εκτός αν διαθέτει χημείο και έχει κάνει χημική ανάλυση κάποιου συμπληρώματος σοβαρής εταιρείας και βρήκε κάτι τέτοιο, που μου φαίνεται πολύ χλωμό. Και εγώ μπορώ να λέω ότι όποιος καταναλώνει φυτικές ίνες θα πεθάνει από καρκίνο του εντέρου... Και αν το λέω δηλαδή σημαίνει ότι ισχύει. Το πρόβλημα νομίζω στην περίπτωση σου πέρα από τις ανεβασμένες τιμές, αν είναι αυτές όντως πρόβλημα,είναι η εμμονή στην αυθεντία του γιατρού..



    Το έχασε ή μήπως δεν το είχε ποτέ? Το ότι οι πρωτείνες προκαλούν σεξουαλικές παρενέργειες πρώτη φορά το ακούω. Μήπως τις μπερδεύει με τα αναβολικά στεροειδή ή μήπως δεν έχει κάτσει καν να ασχοληθεί για να καταλάβει τι είναι το καθένα?

    [

    Καταρχάς τα ακόρεστα λιπαρά ρίχνουν την κακή χοληστερόλη.
    Οι ξηροί καρποί δηλαδή ανεβάζουν την χοληστερόλη?
    Σου βγάζει το μουρουνέλαιο,σου βγάζει τους ξηρούς καρπούς,σολωμό. Δηλαδή ω-3 από που θα παίρνεις? Μόνο από το λάδι? Δεν πρόκειται να φτάσεις ούτε καν την Σ.Η.Π.(που κατά τη γνώμη μου είμαι αρκετά μικρή).
    Καλά αυτό με την πρωτείνη δεν θέλω καν να το σχολιάσω γιατί θα γίνω κακός...
    Υπάρχει κάποιος αθλίατρος Αθηνα που θα μπορούσα να επισkεφτω?

    Δεν πανικοβλήθηκα από την άποψη του γιατρού (μιας και ήξερα πάνω κάτω τι θα άκουγα). Είμαι 23 χρονων και μπορώ να αντλήσω πολλές πληροφορίες από διαφορες πηγες ώστε να κρίνω το καλλίτερο για τον εαυτό μου. γιαφτο και ψάχνομαι...

    Δυστυχώς όταν όμως ακούς μια γνώμη από έναν καταξιωμένο και πετυχημένο επαγγελματία (γιατος πχ), δεν τον λες ειδήμονα αλλα τις περισσότερες φορες ασπάζεσαι την γνώμη του.

    Όσο αφορά για τα ω-3 και τα ακόρεστα λιπαρά του εξήγησα τι έχω διαβάσει αλλα εκείνος επέμενε...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bane Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιμές HDL/LDL?
    Θα δω τις τιμές από τις εξετάσεις (βρίσκονται στο αμάξι) και θα σας ενημερώσω αύριο κιόλας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis_X Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα τη γνωμη μου ξεκινα μονο πρωτεινη και κανε επαναληπτικες εξετασεις μετα απο 2 μηνες.. επισης που εκανες τις εξετασεις?? σε καποιο διαγνωστικο κεντρο ηη στο ΙΚΑ??
    έγιναν σε διαγνωστικό κέντρο στο πειραιά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ερωτήσεις...

    1) Πόσο χρονών είναι ο γιατρός?
    2) Τι ειδικότητα?

    Εχω παρατηρήσει ότι απο τους γιατρούς που κατηγορούν τα συμπληρώματα κανείς ποτέ δε τεκμηρίωνει γιατί φταίνε αυτά για τις τιμές/πρόβλημα που παρουσιάζεται...

    Για μένα να πάρεις και δευτερη γνώμη...
    πρέπει νάναι καμια 50 άρα παθολόγος

    Όσο για το δεύτερο comment σου, εμενα μου έκανε εντύπωση ότι απλά δεν με παρέπεμψε σε κάποιο βιβλίο, κλινική μελέτη η κάτι τέλος πάντως που να αποδεικύει ότι η πρωτεΐνη σε συμπλήρωμα έχει όλες αυτές τις παρενεργεις.

    Επίσης με παρεξένεψε όταν μούπε πως αυτά τα συμπληρώματα εμπεριέχουν μικρή ποσότητα στεροειδή. (λες και άμα ήθελα στεροειδή θα έπαιρνα πρωτεΐνη αντί για έπαιρνα φάρμακα...)

    Θα σας κρατάω ενήμερους για τυχόν νέα, (καθώς θα αναφέρω αυτές τις μέρες και τα επίπεδα χοληστερόλης και χοληστερίνης).
    Επίσης επειδή δεν μένω μόνιμα Ελλάδα, αν υπάρχει η δηνατητητα να μου προτείνεται κάποιον αθλίατρο θα χαρώ να τον επιστεφτω (για Ελλάδα μιλάμε).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsen : 06-01-11 στις 06:02
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-01-11 06:28 #45
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kazmaier Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιρνεις τοσο ευκολα την ευθυνη ρε μαγκα οτι ειναι οκ το παιδι? ΜΕ βαση ποια κριτηρια τον χαρακτηριζεις μια χαρα ρε εικονικε δοκτορα?
    Kazmaier δεν το παιζω ξερολας πισω απο το πσ
    και ισως να χεις δικιο βιαστικα να μιλησω
    αλλα γιατρο που λεει τετοια πραγματα εγω προσωπικα ΔΕΝ προκειται να τον επερνα στα σοβαρα
    και θα πηγαινα να παρω και 2η γνωμη απο καποιο πιο εξεδικευμενο γιατρο
    πχ αθλιατρο που να μην νομιζει οτι η πρωτεινη ειναι αναβολικα και δεν θα σου σηκωνεται μετα +ολα τα αλλα τα πετυχημενα που ειπε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διευκρινίσω ότι οι εκσετασεις έγιναν μετά από 4 μέρες παύσης της λήψης των συμπληρωμάτων και οι παρακάτω παρατιρισεις/συμβουλέϛ σε πολύ γνωστό γιατρό ο οποιος τυχαίνει νάναι και προσωπικός γιατρός της οικογενειας χρονια τώρα

    τα σημπληροματα που χρησημοποιουσα πριν τιϛ εξετασεις:
    plasmajet
    μονοϋδρική κρεατίνη
    protein whey
    BCCA

    Το τελευταίο καιρό είπα να κάνω γενικές εξετάσεις για να δούμε που βρισκόμαστε.
    Μέσα σε 4 μήνες και σε period όγκου πήρα 10 κιλά από τα οποια τα περισσότερα είναι λίπος. Μετά από 4 μέρες από την τελευταία λήψη τους έκανα εξετάσεις αίματος, νεφρών καθώς και αιματολογικές.
    Οι γενικές εξετάσεις δείξανε ότι δη έχω κάποια επιπλοκή και ότι σε γενικές γραμμές είμαι καλά. Υπήρχανε όμως 2 ανεβασμένες τιμές στις αιματολογικές:

    χολερυθρινη (ΟΛΙΚΗ).................... 2,48 MG/DL ΤΙΜΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ: <= 1.00 mg/dl

    Lp (a).............................................. 83,00 mg/dl
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ: <30
    ΜΕΣΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ 30-60
    ΥΨΗΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ >60

    Συζήτηση με το γιατρό περί συμπληρωμάτων: (αναφέρθηκα μονο στη πρωτεΐνη)
    Ο γιατρός ήτανε πολύ κάθετος στην συζήτηση περί συμπληρωμάτων.
    Ανάφερα ότι παίρνω συμπλήρωμα πρωτεΐνης και η απάντηση του ήτανε να τα κόψω άμεσα.

    Όλα τα συμπληρώματα διατροφής είναι φάρμακα και δεν τα χρειάζομαι καθώς πολλά από αυτά έχουν μικρή ποσότητα στεροειδών τα οποια δεν αναφέρονται στις συσκευασίες.
    Όταν πολύ ευγενικά των ρώτησα αν υπάρχει κάποια κλινική μελέτη που να το αποδεικνύει μου είπε πως υπάρχουν τόσα βιβλία που μπορώ να διαβάσω καθώς καείς το internet.

    Ύστερα πάλι ευγενικά τους εξήγησα πως δεν βρήκα κάτι και των ρώτησα για δεύτερη for a αν υπάρχει κάποια κλινική μελέτη/ περίπτωση. Πριν προλάβω να ολοκληρώσω τη πρόταση μου φώναζε legotnas μου ότι προσπαθώ να τον αμφισβητήσω και ότι αν θέλω ακούω την γνώμη του διαφορετικά πράττω όπως θέλω.

    Θα έλεγα πως σε ένα σημείο έχασε το δίκιο του μιας και ο τόνος της φωνής του αυξήθηκε..
    Συμπλήρωσε μάλιστα πως αν συνεχίσω να παίρνω αυτά τα συμπληρώματα θα έχω σεξουαλικές παρενέργειες στο μέλλον και διαφορα αλλα.

    Συζήτηση με το γιατρό πάνω στις εξετάσεις αίματος:
    Σχετικά με την αναφορά στην Lp (a) ένδειξη μου εξήγησε πως δείχνει ΥΨΙΣΤΗ τάση του οργανισμού μου για μελλοντική χοληστερίνη. Επιβαρύνεται και ιστορικά από τους γονείς μου ανά δεν δικαιολογεί την τόση μεγάλη ένδειξη. Εδώ μου πρότεινε να κόψω όλα τα λιπαρά. Διατροφή χωρίς λιπαρά ώστε να το προλάβουμε μελλοντικά. Σκέφτηκα και μετά από λίγο ρώτησα, όταν λέτε λιπαρά θα εννοείτε τους κρόκους αβγών?

    Ναι μου απαντα! Θα trws μονο τα ασπράδια χωρίς καθόλου κρόκους μην τα πολυλογώ, μου απαγόρεψε όλα τα λιπαρά όπως κρόκους αβγών, ξηρούς καρπούς, gala και γιαούρτι μονο % και γενικά όλα τα λιπαρά πλην από το λάδι. (όταν άκουσε για μουρουνέλαιο μου λέει δεν το χρειάζεσαι) Από ψαρια ο σολωμός? ρωτάω εγώ… Είναι “βάρη ψάρι” μου εξήγησε και με σιμβλουλεψε να τρώω μονο ψαρια του βυθού.
    Σε αυτή την ένδειξη ίσως να επιβαρύνεται και από τα συμπληρώματα μου εξήγησε (αναφερόμενος στην πρωτεΐνη).

    Δεν του είπα ότι παίρνω αλλα συμπληρώματα γιατί αν άκουγε για κρεάτινες θα με πέταγε έξω λέγοντας με πρεζόνι…

    Ακόμα και πράσινο τσάι καλο κάνει αλλα δεν θα πρέπει να πίνω πολύ! 3,4 ποτήρια την ημερα είναι υπέρ αρκετά!
    Ίσως να επηρέασε αυτές τις τιμές το ότι έκανα αμέσως μετά από 4 μέρες από τη τελευταία λήψη εξετάσεις? Δεν γνωρίζω μπορεί…

    Πάντως μου φαίνεται κάπως το γεγονός ότι πρέπει να βγάλω για κάποιο καιρό όλα τα λιπαρά από το διατροφικό μου πλάνο...


    Εν τέλη η μάνα μου έχει πανικοβληθεί λίγο αφού της είπε ότι παίρνω φάρμακα ουσιαστικά και ότι χτυπάνε στη καρδια. (Η παραπάνω κουβέντα έγινε με τη μάνα μου μπροστά)

    Ο γιατρός είναι πολύ καλός και αναγνωρίζω το μεγάλο φάσμα τις πείρας του, απλά θάθελα τη γνώμη σας για τα παραπάνω.
    /οτι ναναι ο προφεσορας

    ----------------
    mitsen ειπες δεν μενεις ελλαδα μονιμα
    οταν πας εξω δεν πας και κει σε κανα γιατρο
    απλα απο περιεργεια να δουμε τι θα σου πουν εκει οι γιατροι περι
    συμπληρωματων κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thegravijia : 06-01-11 στις 06:31
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία