Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 32
  1. 12-01-11 15:23 #1
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Post Χαμηλά αιμοπετάλια
    Καλησπέρα.
    Πρόσφατα έκανα εξετάσεις αίματος.
    Αρκετές μετρήσεις ήταν στα όρια ή και πάνω από αυτά.....όπως ουρικό οξύ, χοληστερόλη κ.α. (αν θέλετε τα παραθέτω αναλυτικά), αλλά αυτό που έκανε εντύπωση στον γιατρό μου και ζήτησε άμεσα επανεξέταση είναι τα αιμοπετάλια που ήταν πολύ χαμηλά...
    Το απόγευμα βγαίνουν τα αποτελέσματα και λογικά αν προλάβω θα δω και τον γιατρό.
    Γνωρίζω πως είναι σοβαρό.
    Γνωρίζει κάποιος πως και αν ανεβαίνουν?
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elias1988 : 12-01-11 στις 18:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 12-01-11 15:35 #3
    Προεπιλογή
    περνεις συμπληρωμα κρεατινης σωστα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-01-11 15:38 #4
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    περνεις συμπληρωμα κρεατινης σωστα?
    Λάθος, πρωτεΐνη myofusion 1 scoop μετά την προπόνηση.
    Α και έχω υποθυρεοειδισμό, παίρνω 100mg T4.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-01-11 16:46 #5
    Προεπιλογή
    μου εκανε εντυπωση τα αυξημενα επιπεδα CPK.......βεβαια αυτο μπορει να οφειλετε και στην ανεπτυγμενη μυικοτητα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-01-11 17:27 #6
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου εκανε εντυπωση τα αυξημενα επιπεδα CPK.......βεβαια αυτο μπορει να οφειλετε και στην ανεπτυγμενη μυικοτητα....
    Η στα αυγά-κρέατα-κοτόπουλα.
    Αν είχα διαβάσει σωστά όμως, έχει να κάνει με την προπόνηση, την προηγούμενη των εξετάσεων είχα κάνει.
    Με τα αιμοπετάλια έχει κανείς άποψη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-01-11 18:05 #7
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου εκανε εντυπωση τα αυξημενα επιπεδα CPK.......βεβαια αυτο μπορει να οφειλετε και στην ανεπτυγμενη μυικοτητα....
    H CPK δεν επηρεάζετε απο την κρεατίνη....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-01-11 14:06 #8
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Η επανεξέταση έδειξε 100000 αυτή την φορά, ναι μεν καλύτερα αλλά και πάλι κάτω του ορίου.
    Αύριο θα κάνω ένα υπερηχογράφημα που ζήτησε ο γιατρός και στη συνέχεια θα δω έναν αιματολόγο....
    Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται η πρωτεΐνη για αυτό? (η μάνα μου με έχει ζαλίσει και επιμένει, εγώ το θεωρώ σχεδόν απίθανο, ο γιατρός απλά δε το αποκλείει).
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-01-11 14:20 #9
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    καμια σχεση με την cpk μην την φοβασαι...και αν θες διαβασε 3 θεματα που ειναι ηδη ανοιχτα για την cpk....εχεις καποιο προβλημα στο ηπαρ;
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-01-11 14:34 #10
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμια σχεση με την cpk μην την φοβασαι...και αν θες διαβασε 3 θεματα που ειναι ηδη ανοιχτα για την cpk....εχεις καποιο προβλημα στο ηπαρ;
    Οχι δεν λεω για την cpk, αιμοπετάλια, και καλά οτιδήποτε θα μπορούσε να περιείχε ένα συμπλήρωμα για να ρίξει τον αριθμό τους, (συγκεκριμένα gaspari myofusion έπαιρνα)
    Πρόβλημα στο ήπαρ, απ' όσο ξέρω, όχι.
    Αν θέλετε μπορώ να γράψω και την διατροφή μου αναλυτικά, αλλά όπως ανέφερε και ο γιατρός, δεν μπορεί να επηρεάσει τα αιμοπετάλια.
    Το μόνο που ίσως να χει σχέση και σίγουρα δεν είναι καλό, είναι η υπερκατανάλωση σε cola zero (μισό λίτρο ημερισίως εύκολα )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elias1988 : 13-01-11 στις 14:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-01-11 14:49 #11
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    Τα αιμοπετάλια αποτελούν κύτταρα του αίματος, τα οποία είναι πολύ σημαντικά για την πήξη του αίματος. Tα προγονικά κύτταρα των αιμοπεταλίων είναι τα μεγακαρυοκύτταρα, τα οποία ευρίσκονται στο μυελό των οστών. Όταν κάποιο αγγείο υποστεί τραυματισμό με τομή ή ρήξη, κινητοποιείται ο μηχανισμός της αιμόστασης που περιλαμβάνει αγγειόσπασμο, σχηματισμό αιμοπεταλιακού θρόμβου, ενεργοποίηση πολλαπλών ενζύμων και παραγόντων πήξεων του αίματος. Ο σχηματισμός αιμοπεταλιακού θρόμβου είναι πολύ σημαντικό βήμα, για την ομαλή επίσχεση της αιμορραγίας.



    Η πτώση των αιμοπεταλίων αποκαλείται ιατρικώς θρομβοπενία και συνοδεύεται από αιμορραγική προδιάθεση. Όταν ο αριθμός των αιμοπεταλίων είναι φυσιολογικός, αλλά τα αιμοπετάλια συσσωρεύονται κατά σωρούς, δίνοντας ψευδή εικόνα μειωμένου αριθμού σε απλές γενικές αίματος όπως συμβαίνει σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν πρόκειται για θρομβοπενία. Η μη παθολογική αυτή κατάσταση διαγιγνώσκεται από τον έμπειρο κλινικό ιατρό από τη συνολική εικόνα του περιφερικού αίματος.


    Αιματώματα, μώλωπες, καθυστερημένος έλεγχος της αιμορραγίας σε κοινά τραύματα, είναι χαρακτηριστικές διαταραχές της θρομβοπενίας. Μικρή ελάττωση των αιμοπεταλίων δεν συνοδεύεται συχνά από εμφανή συμπτώματα, ενώ σημαντική πτώση μπορεί να προκαλέσει επικίνδυνες αιμορραγίες εσωτερικών οργάνων (π.χ. αιμορραγικό εγκεφαλικό επεισόδιο).


    Η πτώση των αιμοπεταλίων οφείλεται σε μειωμένη παραγωγή των πρόδρομων μεγακαρυοκυττάρων στο μυελό (π.χ. αιματολογικά νοσήματα, διήθηση από καρκινώματα), σε κατακράτηση των κυκολοφορούντων αιμοπεταλίων από το σπλήνα (π.χ. κίρρωση ήπατος, σπληνομεγαλία), ή σε αυξημένη καταστροφή (π.χ. καρδιακές βαλβίδες, μικρόβια, αυτοαντισώματα).


    Η θεραπεία κατευθύνεται στην αποκατάσταση της αιμορραγικής τάσης και στην εκρίζωση του υποκείμενου παθολογικού αιτίου.


    Δρ. Αναστασία Μοσχοβάκη

    πουθενα δεν αναφερει για διατροφικους παραγοντες...η οξυτητα της κολα να εχει επηρεασει το ηπαρ;(για αυτο και ρωτησα πριν) (αλλα δεν θα χες προβληματα και στο στομαχι λογω αλλαγης Ph; )κανε και τις υπολοιπες εξετασεις που σου ειπε ο γιατρος και βλεπεις...δεν νομιζω να ναι κατι ομως που δεν αντιστρεφεται....
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-01-11 02:17 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ (PLT)

    Είναι πολύ μικρά κύτταρα, χωρίς πυρήνα, με δισκοειδή μορφή, τα οποία μετέχουν στην πήξη του αίματος.

    Φυσιολογικές τιμές = 150.000 - 400.000 /μL
    Βρίσκονται αυξημένα σε χρόνια μυελοϋπερπλαστικά σύνδρομα, σε οξείες και χρόνιες φλεγμονές, σε οξείες αιμορραγίες, σε καρκίνους, στη σιδηροπενική αναιμία και μετά από σπληνεκτομή. Ελαττωμένα εμφανίζονται σε μυελοδυσπλαστικά σύνδρομα, λευχαιμίες, αυτοάνοσα νοσήματα, ιογενείς λοιώξεις (και AIDS) και μετά από χορήγηση ορισμένων φαρμάκων ή υπερβολική λήψη αλκοόλ. Ψευδώς μειωμένα μπορεί να εμφανιστούν, όταν στο δείγμα που θα παρθεί σχηματιστεί θρόμβος (τεχνικό λάθος).

    Όταν λέμε "γενική αίματος" εννοούμε αυτές τις 6 μετρήσεις (Ht, Hb, RBC, WBC, PLT και λευκοκυτταρικός τύπος) που είναι στη ρουτίνα, συμπληρωμένες κατ' απαίτηση με τη μορφολογία των ερυθρών (ή και λευκών), το λεγόμενο "πλακάκι", τη μέτρηση των δικτυοερυθροκυττάρων (ΔΕΚ, νεαρά ερυθρά με Φ.Τ. = 0,5 - 2 %) και την ταχύτητα καθίζησης των ερυθρών (ΤΚΕ, αυξάνεται σε οξείες λοιμώξεις, αυτοάνοσα νοσήματα / κολλαγόνου και σε κακοήθειες. Φ.Τ. = 1 -10 mm την 1η ώρα στους άνδρες, 1 -15 mm στις γυναίκες και 1 - 20 mm στους άνω των 60 ετών).
    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6520


    Ούτε εδώ αναφέρονται διατροφικοί παράγοντες.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-01-11 14:37 #13
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Έκανα και το υπερηχογράφημα σε σπλήνα-συκώτι-νεφρά. Ολα ήταν φυσιολογικά.
    Ρώτησα και την γιατρό εκεί, αν τα τρόφιμα μπορούν να συμβάλλουν στα χαμηλά αιμοπετάλια. Μου είπε όχι, εκτός αν πίνω πολλούς αντιοξειδωτικούς χυμούς, πχ ρόδι-βατόμουρο. Στην συνέχεια τη γνώμη της περί μεγάλης πρόληψης πρωτεΐνης (τουλ για τα average δεδομένα). Μου απάντησε, μόνο θα ωφελούσε κάτι τέτοιο, σε καμία περίπτωση το αντίθετο. Σε λίγο θα δω τον γιατρό μου να μου πει τα επόμενα βήματα.

    Να επανασυμπληρώσω πως για μεγάλο χρονικό διάστημα (κοντά 10 μήνες) κατανάλωνα μισό λίτρο cola zero ημερισίως. Την έκοψα προ ημερών, λόγω των εξετάσεων.

    Κάτι άλλο, η αυξημένη χοληστερόλη μου, που μπορεί να οφείλεται?
    Σε πρωτεΐνη??
    (140-160 γρ ημερισίως, 74 κιλά άνθρωπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-01-11 14:47 #14
    Προεπιλογή
    η πρωτεινη ειναι μια χαρα για τα κιλα σου...μηπως εχεισ ιστορικο με την χοληστερινη η τωρα παρουσιαστικε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-01-11 14:55 #15
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πρωτεινη ειναι μια χαρα για τα κιλα σου...μηπως εχεισ ιστορικο με την χοληστερινη η τωρα παρουσιαστικε?
    κανένα ιστορικό.
    Βέβαια καταναλώνω αρκετά λιπαρά, μαύρη σοκολάτα (μόνο), περίπου 80 γρ ξηρό καρπό (ωμό αμύγδαλο ή καρύδι) ημερισίως. Λάδι όχι πολύ, αλλά τρώω. Ζωικά-κορεσμένα λίπη το κατα δύναμην χαμηλά (ακόμα και στο μοσχάρι ή το χοιρινό που καταναλώνω περίπου 2 φορές την εβδομάδα, αφαιρώ οποιοδήποτε εμφανές λίπος)
    Θεωρητικά βέβαια, είναι όλα ακόρεστα-πολυακόρεστα λιπαρά και δε θα πρεπε να μου ανεβάζουν την χοληστερόλη, σωστά?
    Oι LDL-HDL είναι καλές, όπως και τα τριγλυκερίδια χαμηλά.
    Στην τελική, όχι οτι έχει σημασία, παραμένω κάτω από 15% (μπορεί να λέω και πολύ) σε λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία