Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 129
  1. 30-01-11 15:41 #1
    Το avatar του χρήστη Unknown

    Εγγραφή
    30-01-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    17
    Lightbulb Ποια πολεμική τέχνη να διαλέξω,σε συνδιασμό με γυμναστική?
    Καλησπέρα απο εμένα.

    Είμαι απο την Θεσσαλονίκη μόλις 20 ετών.

    Ψάχνομαι , για να κάνω κάποια πολεμική τέχνη.
    Έχω δει για :


    • Tae Kwo Do
    • UFC

    δεν ξερω τι άλλες σχολές παίζουν στην Θεσσαλονίκη....

    Σχέση με κάποιο άθλημα δεν έχω πλέον,είμαι 82 κιλά με 1.81 ύψος.Είχα παλιά πρωταθλητισμό κτλ. αλλά διακόπηκαν λόγου υγείας,τώρα εάν πάρω ξανά το ΟΚ απο τους γιατρούς.

    Σκέφτομαι να κάνω το εξής.


    Να αρχίσω κάποιο γυμναστήριο 2-3 φορές την εβδομάδα,να μαζέψω όγκο,και να κάνω μετά γράμμωση για να φύγουν οτί έχω βάλει απο (μπύρεεεεες!).

    και συγχρόνως να κάνω κάποιο άθλημα πολεμικής τέχνης ώστε να εκπληρώσω αυτό που ήθελα απο μικρός.
    (Μια μικρή ιστορία έκανα καράτε πολύ μικρός,αλλα με έδιωξαν γιατί δε μπορούσα να ελένξω τα νεύρα μου.)

    Οπότε... Εφόσων τα χρόνια περάσαν σκέφτηκα τωρα να δοκιμάσω (οχι οτι τωρα τα κραταω απλα να εκτονωννομαι λιγο παραπανω).

    Ανυπομονω για τις συμβουλες σας,και την γνωμη σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-01-11 15:44 #2
    Προεπιλογή
    UFC
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-01-11 15:51 #3
    Το avatar του χρήστη Unknown

    Εγγραφή
    30-01-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή
    UFC σαν απλή έκφραση δεν μου λεει τιποτα.

    καποια συμβουλη ?

    Καποια αλλη πολεμικη τεχνη ?


    Επισης εχω δει και Grav Maga αλλα δεν ξερω εαν εχει η Θεσσαλονικη σχολη .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-01-11 16:08 #4
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Unknown Εμφάνιση μηνυμάτων
    UFC σαν απλή έκφραση δεν μου λεει τιποτα.

    καποια συμβουλη ?

    Καποια αλλη πολεμικη τεχνη ?


    Επισης εχω δει και Grav Maga αλλα δεν ξερω εαν εχει η Θεσσαλονικη σχολη .
    Tεχνες υπαρχουν πολλες φιλε..
    1)Wing Chun μια τεχνη που ειναι απο τις πιο γρηγορες που υπαρχει..Ειναι η τεχνη που ξεκινισε ο bruce lee..Πολυ καλη για κοντινη αποσταση και γενικα για μαχη..Μαθενεις επισης με ξυλα και σπαθια..Το μειωνεκτιμα ειναι οτι δεν εχει πολυ καλο groungfighing αλλα τωρα σε οποια σχολη και να πας θα σου διδαξουν και ground..
    2)Νinjutsu αρκετα καλη τεχνη..Εχει και ground αυτη..Μαθενης επισης να πολεμας με σπαθια,μαχαιρια,ξυλα,σχοινια,αλισυδες και με αστερακια των ninjas..

    3)Muay Tay,Kick Boxing,Tie boxing..Γνωστες σε ολους τεχνες..Υπαρχουν διαφορες μεταξυ τους αλλα ειναι περιπου οι ιδιες..Πολυ καλες αν θελεις κατι ευκολο και γρηγορο..

    4)Αikido πολυ καλη τεχνη αποτι βλεπω αλλα δεν μπορω να γραψω με σιγουρια επειδη δεν εχουν ασχοληθει με αυτη την τεχνη

    5)Brazilian Jiu Jitsu πολυ καλο ground fighing αφου αυτο ειναι και το βασικο της τεχνης αυτης..

    Grav Maga ειναι η τεχνη που μαθαινουν οι Ισραιλιτικες Δυναμης και βασικα ειναι μια τεχνη επιβιωσης παρα μια πολεμικη τεχνη..Μαθαινεις πως να αφοπλισης καποιον κτλ και γενικα πως να επιβιωσης σε μια δυσκολη κατασταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-01-11 16:32 #5
    Το avatar του χρήστη Unknown

    Εγγραφή
    30-01-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή
    Μια γενικη και σφαιρική άποψη για το κείμενο που μου έγραψες και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου .

    Φίλος μου κάνει πολύ καιρο UFC ,απο εβδομάδα θα πάω να δω εάν με τραβάει καθόλου η τέχνη αυτή.

    Επίσης,να πω οτι με βάση αυτά που μου λες, θέλω κάποια τέχνη η οποία να μάθω να "φτιαχνω εκρηξη" στον ευατο μου οταν χρειαστεί στα σοβαρά και όχι με το παραμικρό (είμαι πάρα πολύ ευέξαπτος!)

    Όπως τα βλέπω πάλι και το ξαναλέω πολλές φορές την είπα την λέξη είναι.

    UFC
    Krav Maga
    Ninjutsu - Muay Tay = τα έβαλα μαζί ,παρότι δεν έχουν σχέση,ώς άποψη.

    Απλά δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει με την τέχνη στο θέμα, να ξέρω εάν βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση να αμυνθω να εξουδετερωσω , ( μεχρι να ερθει να τον παραλαβει η αστυνομια ) , να σωσω την ζωη μου,να μαθω να κοντρολαρω τα νευρα μου,και κυριως να αποκτησω καποια αυτοεκτιμηση.
    Στο θέμα φόβου (γιατί ξέρω οτι φοβάμαι γενικά)

    Αυτός είναι και ο λόγος που το λέώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-01-11 17:20 #6
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Unknown Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια γενικη και σφαιρική άποψη για το κείμενο που μου έγραψες και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου .

    Φίλος μου κάνει πολύ καιρο UFC ,απο εβδομάδα θα πάω να δω εάν με τραβάει καθόλου η τέχνη αυτή.

    Επίσης,να πω οτι με βάση αυτά που μου λες, θέλω κάποια τέχνη η οποία να μάθω να "φτιαχνω εκρηξη" στον ευατο μου οταν χρειαστεί στα σοβαρά και όχι με το παραμικρό (είμαι πάρα πολύ ευέξαπτος!)

    Όπως τα βλέπω πάλι και το ξαναλέω πολλές φορές την είπα την λέξη είναι.

    UFC
    Krav Maga
    Ninjutsu - Muay Tay = τα έβαλα μαζί ,παρότι δεν έχουν σχέση,ώς άποψη.

    Απλά δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει με την τέχνη στο θέμα, να ξέρω εάν βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση να αμυνθω να εξουδετερωσω , ( μεχρι να ερθει να τον παραλαβει η αστυνομια ) , να σωσω την ζωη μου,να μαθω να κοντρολαρω τα νευρα μου,και κυριως να αποκτησω καποια αυτοεκτιμηση.
    Στο θέμα φόβου (γιατί ξέρω οτι φοβάμαι γενικά)

    Αυτός είναι και ο λόγος που το λέώ.

    Ναι καταβαινω φιλε τι λες..Εγω παω Wing Chun και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος..Πηγαινα και ninjutsu και παλη παλια..Στο wing chun κανεις και meditation δηλαδη κατι οπως το γιονκα..Για την ενεργεια..Και μαθενεις πως να πραξεις την ωρα της μαχης..Δηλαδη να μην αγχωθεις και νατα χασεις και ουτε να σκεφτεις τωρα θα πρεπει να κανω αυτο και αυτο..Να βγουν ολα απο μεσα σου μονα τους αν καταλααινεις τι εννοω..Γενικα το wc ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο..Αν θελεις πηγαινε να δεις πως ειναι..Εχει πολλα πραγματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-01-11 18:41 #7
    Το avatar του χρήστη Unknown

    Εγγραφή
    30-01-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή
    δηλαδή ανάμεσα σε όλα αυτά εσύ πιστεύεις το Wing Chun είναι κάτι το οποίο σε διδάσκει ?

    Επίσης, ένας παλιός στίχος λέει η επίθεση είναι η καλύτερη άμυνα.Για αυτό σκεφτόμουν το αυτοάμυνα αλλά και ΑΜΕΣΗ μάχη !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-01-11 18:46 #8
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Unknown Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ανάμεσα σε όλα αυτά εσύ πιστεύεις το Wing Chun είναι κάτι το οποίο σε διδάσκει ?

    Επίσης, ένας παλιός στίχος λέει η επίθεση είναι η καλύτερη άμυνα.Για αυτό σκεφτόμουν το αυτοάμυνα αλλά και ΑΜΕΣΗ μάχη !
    Το wing chun ειναι και αμυνα και επιθεση την ιδια ωρα..Δηλαδη αν καποιος σου επιτεθει θα αποκρουσεις και θα επιτεθεις ταυτοχρονα..Επισης δεν υπαρχουν κινησεις που απλα να σπαταλας χρονο..Τα παντα εχουν να κανουν με τον συγχρονισμο και τον χρονο..Εδω ειναι η ιστοσελιδα εκει που πηγαινω...Γραφει καποια πραγματα για το wing chun..Διαβασε τα..http://wingchuncyprus.com/about_frset.html
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-01-11 20:28 #9
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Muay Tay και Krav Maga.

    Εχει και απο τα δυο σχολες η Θεσσαλονικη. Το γνωριζω επειδη ενας γυμναστης που ειχα ειχε γνωσεις πανω στα αντικειμενα και διδασκε σε σχολη.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-01-11 22:54 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Unknown Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα απο εμένα.

    Είμαι απο την Θεσσαλονίκη μόλις 20 ετών.

    Ψάχνομαι , για να κάνω κάποια πολεμική τέχνη.
    Έχω δει για :


    • Tae Kwo Do
    • UFC

    δεν ξερω τι άλλες σχολές παίζουν στην Θεσσαλονίκη....

    Σχέση με κάποιο άθλημα δεν έχω πλέον,είμαι 82 κιλά με 1.81 ύψος.Είχα παλιά πρωταθλητισμό κτλ. αλλά διακόπηκαν λόγου υγείας,τώρα εάν πάρω ξανά το ΟΚ απο τους γιατρούς.

    Σκέφτομαι να κάνω το εξής.


    Να αρχίσω κάποιο γυμναστήριο 2-3 φορές την εβδομάδα,να μαζέψω όγκο,και να κάνω μετά γράμμωση για να φύγουν οτί έχω βάλει απο (μπύρεεεεες!).

    και συγχρόνως να κάνω κάποιο άθλημα πολεμικής τέχνης ώστε να εκπληρώσω αυτό που ήθελα απο μικρός.
    (Μια μικρή ιστορία έκανα καράτε πολύ μικρός,αλλα με έδιωξαν γιατί δε μπορούσα να ελένξω τα νεύρα μου.)

    Οπότε... Εφόσων τα χρόνια περάσαν σκέφτηκα τωρα να δοκιμάσω (οχι οτι τωρα τα κραταω απλα να εκτονωννομαι λιγο παραπανω).

    Ανυπομονω για τις συμβουλες σας,και την γνωμη σας.
    Καλησπέρα.

    Καταρχήν, δεν υπάρχει «άθλημα πολεμικής τέχνης». Υπάρχουν τα μαχητικά αθλήματα, υπάρχουν οι πολεμικές τέχνες, υπάρχουν και τα συστήματα αυτοάμυνας.

    Τα μαχητικά αθλήματα είναι, όπως λέει και η λέξη, αθλήματα τα οποία αποτελούνται από κανόνες και έχουν συγκεκριμένη φιλοσοφία-κινησιολογία και, προφανώς, περιορισμό στις κινήσεις.

    Οι πολεμικές τέχνες από την άλλη, είναι «πακέτα» που περιλαμβάνουν, εκτός του μαχητικού κομματιού, εκγύμναση, φιλοσοφία, διατροφή, εσωτερισμό, ιατρική κτλ και σκοπός τους είναι να γυμνάσουν τον άνθρωπο από όλες τις απόψεις.

    Τέλος, τα συστήματα αυτοάμυνας είναι σύνολα τεχνικών για αντιμετώπιση κάποιου περιστατικού στον δρόμο.

    Αφού λοιπόν επιλέξεις ποια κατηγορία θέλεις, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι σοβαρές σχολές και οι σοβαροί δάσκαλοι και εκπαιδευτές στην Ελλάδα, πραγματικά μετριούνται στα δάχτυλα του ενός, άντε και των δύο χεριών.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-02-11 13:29 #11
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    βγαλε μια αδεια απλοφοριας και εισαι κομπλε

    το ufc σα αθλημα,που το ακουσες???
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-02-11 00:38 #12
    Προεπιλογή Βοηθεια Επιλογης Πολεμικης Τεχνης
    Καλησπερα σε ολους.
    Ειμαι 18 χρονων 1.80κατι και 90 κιλα
    Πηγαινα γυμναστηριο για κανα χρονο αλλα φετως λογω πανελληνιων το χω κοψει...Κανω κυριως ασκησεις σπιτι καμψεις μονοζυλο κοιλιακους και βαρη...με αποτελεσμα να χω παρει κιλα αλλα αυτα θα φυγουν απο το καλοκαιρι και μετα..
    Οταν ξαναρχισω την γυμναστικη θελω παραληλα να αρχισω και καποια πολεμικη τεχνη..Ειμαι αρκετα γυμνασμενος σε χερια πλατη ομους κτλπα..και γενικα στο πανω μερος του σωματος(πλην κοιλιακων)και λιγοτερο στο κατω..

    Σκεφτομουνα καποια πολεμικη τεχνη οχι με λαβες αλλα με χτυπηματα...
    Αλλα δεν μπορω να καταληξω πουθενα..
    Ολες μ αρεσουνε
    Τι θα μου προτεινατε;
    Απο ταχυτητα και ευληγισια δεν τα παω και πολυ καλα ειναι η αληθεια
    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13.  

  14. 04-02-11 13:09 #14
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-03-11 23:35 #15
    Προεπιλογή
    αμα ειναι να τα αρχισεις ολα μαζι καλυτερα συνεχιζε να λιωνεις στις μπυρες
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία