Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 136 έως 148 από 148
  1. 08-12-20 10:08 #136
    Wink
    διαβαζοντας ερωτηματα τυπου ν α κανω αυτο αλλα...αυτο αλλα...και τα λοιπα...λεω θεε μου τοση .... το συμπαν ειναι απειρο η η ανθρωπινη βλακεια....ειλικρινα δηαλδη χαχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-12-20 10:48 #137
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Έχεις μπει δυναμικά στο παιχνίδι George.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-12-20 11:49 #138
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μπει δυναμικά στο παιχνίδι George.
    ποιο παιγνιο? της κοινης λογικης?-))) αν ειναι παιγνιο...... .χαχα ειναι και η καραντινα που δινει απλετο χρονο για αμπελοφιλοσοφιες.... αλλα σκοπευω ...να μην νιωσω σαν τον πανηλιθιο τομ χανκς.... ιδωμεν ....-))))
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-12-20 23:58 #139
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα στούς νέους που οι χόνδροι βρίσκονται σε άριστη κατάσταση όπως και τενοντες και μυς , απλα δεν καταλαβαίνουν την επιβάρυνση και τις πιθανές φθορές , όταν το καταλάβουν είναι ήδη αργα
    όπως ξαναείπα υπάρχουν 2 ειδών ζημιές αυτες που γίνονται άμεσα στούς αθλητες , θλασεις κακώσεις , ρίξεις , κτλ και οι πιο ύπουλες που έχουν συσωρευτικό χαρακτήρα και όταν δώσουν ζημιά είναι ήδη αργα , γιατι πιθανόν έχουν φθαρει οι χόνδροι και εκφυλιστει τενοντες και σύνδεσμοι

    Ειναι μια μόδα και σαν μόδα έχω δεί πολλους 40 φεύγα να την εφαρμόζουν και στο γυμναστήριο μου , είπα και διόρθωσα μερικούς αλλα με λέει ο άλλος αυτο Ηλία είναι καλό γιατι βοηθάει στην νευρομυική συναρμογή φυσική κατάσταση και να χάσω λίπος κτλ και λέω το λίπος φευγει με καυση θερμίδων πιο απλα και ορθολογικά και το βασικότερο με δίαιτα και εσυ μέχρι να φτάσεις σ αυτη την ηλικία δεν έκανες απολύτως τιποτε απο γυμναστική εκτος του να ψήνεις σουβλάκια (λόγω δουλειάς έχει σνακ μπάρ )
    και εκεί που έστρωσες με την γυμναστική και άλλαξες ρυζικά , απέκτησες φυσική κατάσταση με τα απλα πράματα που κάνεις με βαρη και αερόβια , τωρα το κάνεις έμαθα και μαστορεύω και γ@μά το μάστορα μου

    δεν πέρσαν 2 μήνες και νοσηλέυτηκε με 3 κοίλες στη σπονδυλική στήλη και έκανε μια επέμβαση και τωρα το προλαμβάνει με κάποιες ήπιες ασκήσεις ενδυνάμωσης και ανακούφισης της σπονδυλικής στήλης

    και 2 πιτσιρικάδες που έκαναν μαζί του που ήταν και γνώστες δεν έπαθαν κατι άμεσα και συνέχησαν για άλλους 6 μήνες σχεδόν όπου ακούω τωρα και απο αυτούς για ενοχλήσεις , ο ένας στούς οσφυικούς σπονδύλους και ο άλλος γόνατα
    δεν ξέρω αναλυτικά σε ευρεία κλίμακα τι παίζει αλλα αν κάποιος απλα αθλούμενος που στοχεύει στην υγεία παθαίνει τετοια ζημια , να βράσω την προπονητική αυτη μέθοδο
    έχω πάρει ενα καλό ποδήλατο και όταν βρίσκω χρόνο κάνω καμια 20-30 χιλιόμετρα και μια χαρα φυσική κατάσταση μου δίνει και χωρίς ενοχλήσεις στα γόνατα που έχω και πρόβλημα

    όπως και στα βάρη αν κάποιος δεν κάνει σωστες διατάσεις και ζέσταμα , μετα απο χρόνια θα βγούν ζημιές , εδω αυτο μέχρι να το μάθουν σωστα και να υπάρχουν σωστοι προπονητες με γνώσεις θα γεμίσουμε κουσούρια
    Ηλια ήθελα να σε ρωτησω το εξης.(παντα η γνωμη σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα λογω πειρας και γνωσης)
    οι κηλες στην μέση μπορουν να παρουσιαστούν σε ενα συντομο χρονικο διαστημα πχ 1-2 χρονια?ή ειναι κατι που συσσωρεύεται με τα χρονια?
    το ρωτάω γιατι διαγνώστηκα και εγω με 3 κηλες στην μεση.ασχοληθηκα περιπου 1.5 χρονο με το crossfit,εχοντας υποβαθρο απο την ενασχοληση μου με βαρη αρκετα χρονια.
    προσεχα να μην πιεζομαι πολύ και λογω οτι ηλικιακα ημουν 45 αλλα καποιες φορες πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε στα σκουωτ (λογω ανταγωνισμου παρασυρθηκα)
    και θελω να καταληξω στο εξης.μπορει να το επαθα απο το crossfit? μεσα σε 1.5 χρονο?
    βεβαια και στο παρελθον απο κουραση στην δουλεια με επιανε μερικες φορες η μεση.η δουλεια μου ειναι ορθοστασια ,σκύψιμο ,κουβαλημα ελαφρων επιπλων(εργαστηριο-επισκευες μικροεπιπλων)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-12-20 04:35 #140
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια ήθελα να σε ρωτησω το εξης.(παντα η γνωμη σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα λογω πειρας και γνωσης)
    οι κηλες στην μέση μπορουν να παρουσιαστούν σε ενα συντομο χρονικο διαστημα πχ 1-2 χρονια?ή ειναι κατι που συσσωρεύεται με τα χρονια?
    το ρωτάω γιατι διαγνώστηκα και εγω με 3 κηλες στην μεση.ασχοληθηκα περιπου 1.5 χρονο με το crossfit,εχοντας υποβαθρο απο την ενασχοληση μου με βαρη αρκετα χρονια.
    προσεχα να μην πιεζομαι πολύ και λογω οτι ηλικιακα ημουν 45 αλλα καποιες φορες πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε στα σκουωτ (λογω ανταγωνισμου παρασυρθηκα)
    και θελω να καταληξω στο εξης.μπορει να το επαθα απο το crossfit? μεσα σε 1.5 χρονο?
    βεβαια και στο παρελθον απο κουραση στην δουλεια με επιανε μερικες φορες η μεση.η δουλεια μου ειναι ορθοστασια ,σκύψιμο ,κουβαλημα ελαφρων επιπλων(εργαστηριο-επισκευες μικροεπιπλων)

    Πολύ εύλογο το ερώτημά σου και λογικό ! Δεν είμαι γιατρός βέβαια ούτε ειδικός , αλλα είναι πολύ εύκολο εμπειρικα με βάση αυτα που έχω δεί και βιώσει να πω την άποψή μου!
    μπορούν να συμβούν και στις 2 περιπτώσεις , δηλαδη και συσωρευτικά χρόνια όταν ασχολούμαστε με βάρη και κατ επέκταση καταπόνηση της μέσης , η απο δουλεια βαριά , η και πιο γρήγορα και άμεσα όπως με ενασχόληση με προπονήσεις τυπου κρός φιτ
    Δηλαδη μπορει κάποιος να πεί το κρός φιτ είναι ασφαλές διότι δεν σηκώνουμε πολλα βάρη κτλ , δεν ισχύει καθόλου αυτο , γιατι πολλες φορες 150 κιλά φορτίου εγκάρσιο στην σπονδυλική στήλη να είναι λιγότερο επιβαρυντικό με ασκήσεις χωρίς πολύ φορτίο αλλα εκρηκτικα και με σύγχρονη περιστροφη στην έδρα των σπονδύλων και δίσκων
    Γι αυτο λέμε δεν κάνει για όλους , ειδικα σε μεγάλη ηλικία και δεν λέμε μεσήληκας η γέρος .

    Καθώς μεγαλώνουμε οι δίσκοι χάνουν μέρος του υγρού που τούς βοηθα να παραμένουν μαλακοί και εύκαμπτοι και το εξωτερικο περίβλημα μπορει να δημιουργήσει ρωγμές και βγαίνοντας το παχύρευστο υγρό προκαλείται ζημια στο δίσκο .

    Απο κεί και πέρα μια ξαφνική πίεση μεγάλου βάρους στο κάτω μέρος της πλάτης κυρίως στους οσφυικούς , η μια ξαφνική περιστροφική κίνηση , η ακόμη έχω δεί περιπτώσεις και με ένα φτέρνισμα ένας αγυμναστος να πάθει θλάση στη πλάτη η να σπάσει το περίβλημα (ρήξη ) ενός δίσκου , η ένας γυμνασμένος απο επαναλαμβανόμενες κινήσεις που κουράζουν πολύ το κάτω μέρος της πλάτης , όπως και αυτο που λέμε συχνα , μη ενδεδειγμένη κίνηση στην ανύψωση αντικειμένων , η της παρατεταμένης έκθεσης σε κραδασμούς κτλ όπως αυτα γίνονται και στο κρόςφιτ , μπορούν να φέρουν δυσάρεστες συνέπειες

    Αυτα τα έχω δεί με τα μάτια μου και μπορω να γραφω και να αριθμώ περιπτώσεις που ενω τούς έλεγα , ηρθες σαβούρα στο γυμναστηριο και σε μερικα χρόνια αντι να μεγαλώσεις έγινες πιο φρεσκαδούρα και τωρα με λές και σε βλέπω να κάνεις ταρζανιές και να μιλάς για κρός φιτ που βλέπεις στο διαδύκτιο ασκήσεις κτλ. όταν λοιπόν τα έλεγα εγω αυτοι απο μέσα τους έλεγαν τα λέει ο Ηλίας επειδη δεν είναι ο αντικείμενό του και δεν το γνωρίζει και όταν είναι γυρω στα 40 τι να τους πείς έχουν ξερο κεφάλι και σε λίγο διάστημα άλλος στο νοσοκομείο με 3 κοίλες που ήταν για επέμβαση και άλλος περπατούσε σαν το κάβουρα με την μπάντα . Και τελικα ξαναγύρισαν στα απλα βασικα και ασφαλή αλλα έχοντας παράσημα τραυματισμών .

    Και στο ερώτημα σου ναι αυτο το διάστημα είναι υπέρ αρκετό να πάθεις υποτροπή η ζημια και σε μια βδομάδα όταν υπάρχει ευαισθησία η οποία δεν εκδηλωσε σημάδια






    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-12-20 04:43 #141
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Επίσης όταν κάποιος έχει θεματα με μέση , ούτε το τρέξιμο ενδείκνυται , αλλα το περπάτημα το οποίο γυμνάζει με τον καλύτερο τρόπο και τον καρδιακό μυ
    Δηλαδη 10-20 λεπτα περπάτημα και μετα απο 2-3 ώρες άλλο τόσο είναι προτιμότερο και αν όσο περπαταμε ο πόνος δυναμώνει σταματάμε
    Συνήθως μετα απο κάποιο διάστημα θα νιώσουμε βελτίωση
    Και επειδη μ αρέσει να μιλάω με παραδείγματα , πάρτε παραδειγμα όσους κάνουν καθιστική ζωή τι προβλήματα έχουν με τη μεση , ούτε βάρη σηκώνουν ούτε κινήσεις κάνουν που φορτιζουν τη μεση , το περπάτημα ειναι σαν ένα είδος φυσικοθεραπείας και δίνει ζωντάνια στη σπονδυλικη στήλη
    σε συνδιασμό βέβαια με ασκήσεις ευλυγισίας αλλα και ενδυνάμωσης της σπονδυλικής στήλης , χωρίς ενοείται εξτρα επιβάρυνση
    ειναι και το κολύμπι που λένε αλλα ποιός μπορει η έχει την δυνατότητα να το κάνει σε σταθερη βάση, στα λόγια όλα εύκολα είναι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-12-20 21:08 #142
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    Ηλία σ ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
    εισαι απόλυτα κατανοητός και σωστός!Πραγματικα βοηθάς πολύ κοσμο με τις γνωσεις σου ολα αυτα τα χρονια στο χωρο του bodybuilding.

    Η αληθεια ειναι οτι ενω τα ειχες γραψει στο παρελθον για τους τραυματισμους ανω των 40,και τα ειχα διαβασει,επειδη με επιασε πορωση απο την ενταση του κροσφιτ,ειπα οτι αφου αντεχω θα το κανω με προσοχη ομως στα κιλα.επισης δεν κυνηγουσα επιδοσεις και χρονους.παραταυτα ομως μερικες φορες παρασύρθηκα και πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε.
    ειναι αυτο που λεμε,οτι αμα δεν την παθεις δεν θα μαθεις.και ετσι το επαθα και εμαθα!

    τωρα κανω ασκησεις ενδυναμωσης κορμου οπως ειπες εσυ(τα ιδια μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης μου)και σιγα σιγα να μπω στα βαρη,αλλα καποιες ασκησεις θα τις βγαλω τελειως απο το προγραμμα,οπως σκουωτ,αρσεις θανατου κλπ(γενικα οτι ειναι επιβαρυντικο για την σπονδυλικη στηλη)

    μια τελευταια ερωτηση ηθελα να κανω.
    ραχιαιους σε παγκο ραχιαιων ενδείκνυται να κανω ή οχι?εγω αισθανομαι οτι με ωφελουν.νιωθω καλα οταν τους γυμναζω,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε να μην κανω στον παγκο ραχιαιων αλλα στο δαπεδο μπρουμητα σηκωνοντας ταυτοχρονα τα χερια και τα ποδια

    επισης οι κραδασμοι που ανεφερες και αυτο με απασχολει λογω οτι αγορασα προσφατα ενα μηχανακι το οποιο εiχε σκληρα αμορτισερ και μεσα σε μια βδομαδα με τους δρομους ολο λακουβες που εχουμε με επιασε η μεση.(τα αλλαξα και τωρα ειναι καλυτερα,αλλα το βλεπω και σαν επιβαρυντικο παραγοντα,ομως δεν μπορω να κανω κι αλλιως)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-12-20 21:40 #143
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    επισης ηθελα να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του Ηλια οτι οντως το κροσ φιτ ειναι η "χαρα" του φυσικοθεραπευτη.
    Αυτο δεν ειναι καθολου υπερβολη αλλα πραγματικοτητα δυστυχως.
    ο φυσικοθεραπευτης μου μου περιεγραψε τους παμπολους τραυματισμους που εχει δει απο το κροσ φιτ και ενα ιδιαιτερα βαρυ που μου εκανε εντυπωση,σχισιμο αχιλειου τενοντα και ο ανθρωπος εκανε χειρουργειο και εμεινε εκτος εργασιας μεγαλο χρονικο διαστημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-12-20 22:08 #144
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία σ ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
    εισαι απόλυτα κατανοητός και σωστός!Πραγματικα βοηθάς πολύ κοσμο με τις γνωσεις σου ολα αυτα τα χρονια στο χωρο του bodybuilding.

    Η αληθεια ειναι οτι ενω τα ειχες γραψει στο παρελθον για τους τραυματισμους ανω των 40,και τα ειχα διαβασει,επειδη με επιασε πορωση απο την ενταση του κροσφιτ,ειπα οτι αφου αντεχω θα το κανω με προσοχη ομως στα κιλα.επισης δεν κυνηγουσα επιδοσεις και χρονους.παραταυτα ομως μερικες φορες παρασύρθηκα και πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε.
    ειναι αυτο που λεμε,οτι αμα δεν την παθεις δεν θα μαθεις.και ετσι το επαθα και εμαθα!

    τωρα κανω ασκησεις ενδυναμωσης κορμου οπως ειπες εσυ(τα ιδια μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης μου)και σιγα σιγα να μπω στα βαρη,αλλα καποιες ασκησεις θα τις βγαλω τελειως απο το προγραμμα,οπως σκουωτ,αρσεις θανατου κλπ(γενικα οτι ειναι επιβαρυντικο για την σπονδυλικη στηλη)

    μια τελευταια ερωτηση ηθελα να κανω.
    ραχιαιους σε παγκο ραχιαιων ενδείκνυται να κανω ή οχι?εγω αισθανομαι οτι με ωφελουν.νιωθω καλα οταν τους γυμναζω,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε να μην κανω στον παγκο ραχιαιων αλλα στο δαπεδο μπρουμητα σηκωνοντας ταυτοχρονα τα χερια και τα ποδια


    επισης οι κραδασμοι που ανεφερες και αυτο με απασχολει λογω οτι αγορασα προσφατα ενα μηχανακι το οποιο εiχε σκληρα αμορτισερ και μεσα σε μια βδομαδα με τους δρομους ολο λακουβες που εχουμε με επιασε η μεση.(τα αλλαξα και τωρα ειναι καλυτερα,αλλα το βλεπω και σαν επιβαρυντικο παραγοντα,ομως δεν μπορω να κανω κι αλλιως)
    Βεβαίως να κάνεις και θα εξηγήσω τον λόγο , στον πάγκο πέφτεις μπροστα και το σώμα ευθυγραμμίζεται σε μια ευθεία η σπονδυλική στήλη , δεν χρειάζεται να κάνεις υπερέκταση, γίνεται δηλαδη μια φυσικη κίνηση όπως να γείρει ο κορμός προς τα κάτω απο οριζόντια θέση και έρχεται πάλι σε ευθεία γραμμή , οπότε και πρόβλημα σθένωσης να υπάρχει σε σπόνδυλο δεν υπάρχει καμία τριβή όπως στην υπερέκταση
    Αντίθετα στο πάτωμα απο την ευθεία το σώμα κάνει υπερέκταση , οχι κάτι σοβαρο αλλα αν υπάρχει σθένωση μεταξυ σπονδύλων στην υπερέκταση μπορεί να υπάρχει ερέθισμα
    Και πιστεύω ο φυσικοθεραπευτής δεν κατανόησε την κίνηση όταν αναφέρθηκε στο μηχάνημα και γι αυτο το απέκλεισε δεν εξηγείται αλλιώς
    Αυτο εύκολα διαπιστώνεται που αν κάποιος τον πονάει η μέση η την νιώθει κάπως "βαριά" με μικρες κινήσεις αργες και κρατώντας λίγο ισομετρικα στο πάνω σημείο , χωρίς καν βάρος θα νιώσει καλύτερα μετα απο κάποιες προπονήσεις της μέσης
    Το σίγουρο είναι γι αυτο και λέω μπορεί να δοκιμάσει , ότι η δοκιμη αυτη είναι ασφαλής και περαιτέρω ζημια δεν μπορεί να πάθει , γιατι είναι μια απλη ορθολογική κίνηση που δεν φέρνει επιβάρυνση

    Ενω οι δοκιμές για προπονήσεις τύπου κρός φιτ μπορούν να αποβούν μοιραίες και εκεί ισχύει το ρητό "τον π@ύστη και τον χασικλή η δοκιμή τούς έφαγε"
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-12-20 00:16 #145
    Προεπιλογή
    Δεν είναι τυχαίο ότι στις ΗΠΑ οι καλύτεροι πελάτες των ορθοπεδικων και των φυσικοθεραπευτων είναι αθλουμενοι που ασχολούνται με το crossfit, μπορούμε να μιλάμε άπειρες ώρες αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, βέβαια ο καθένας έχει την επιλογή να κάνει αυτό που θέλει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-03-21 02:27 #146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως να κάνεις και θα εξηγήσω τον λόγο , στον πάγκο πέφτεις μπροστα και το σώμα ευθυγραμμίζεται σε μια ευθεία η σπονδυλική στήλη , δεν χρειάζεται να κάνεις υπερέκταση, γίνεται δηλαδη μια φυσικη κίνηση όπως να γείρει ο κορμός προς τα κάτω απο οριζόντια θέση και έρχεται πάλι σε ευθεία γραμμή , οπότε και πρόβλημα σθένωσης να υπάρχει σε σπόνδυλο δεν υπάρχει καμία τριβή όπως στην υπερέκταση
    Αντίθετα στο πάτωμα απο την ευθεία το σώμα κάνει υπερέκταση , οχι κάτι σοβαρο αλλα αν υπάρχει σθένωση μεταξυ σπονδύλων στην υπερέκταση μπορεί να υπάρχει ερέθισμα "
    Eμενα παντως που ειχα μεγαλη κηλη, παρολο που εχει καιρο να με πιασει, ειτε κανω στο μηχανημα υπερεκτασεων ακομα και χωρις υπερεκταση ειτε στο πατωμα, μετα απο 2-3 φορες αρχιζε να με ενοχλει οποτε σταματησα τελειως. Πλεον δεν κανω ασκηση αμεσα για κατω ραχιαιους παρα μονο οσο γυμναζονται με τις αλλες ασκησεις και το περπατημα-τρεξιμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-03-21 00:21 #147
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Μπορείς ακόμη να τους γυμνάσεις ισομετρικα χωρίς ταλάντωση , μόνο να ενεργοποιούνται οι ραχιαίοι και σίγουρα θέλει ιατρικη εκτίμηση και ίσως κάποιες ασκήσεις διατατικές με εξειδικευμένη καθοδήγηση ώστε να ξεμπλοκάρει το σώμα και ο σκελετός
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-03-21 03:45 #148
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς ακόμη να τους γυμνάσεις ισομετρικα χωρίς ταλάντωση , μόνο να ενεργοποιούνται οι ραχιαίοι και σίγουρα θέλει ιατρικη εκτίμηση και ίσως κάποιες ασκήσεις διατατικές με εξειδικευμένη καθοδήγηση ώστε να ξεμπλοκάρει το σώμα και ο σκελετός
    αυτο ναι εκανα διατατικες ασκησεις με φυσικοθεραπευτη και μετα μονος και βοηθανε πολυ. Ισομετρικα δεν εχω δοκιμασει
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910