Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 148
  1. 29-05-14 20:53 #106
    Το avatar του χρήστη s0fia

    Εγγραφή
    17-06-2013
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Εχω σπασμένα δάχτυλα βγαλμένο ώμο και μηνίσκο απο το βολλει...εχω πάθει θλασεις και οσφυαλγια απο το χορό...μεχρι στιγμής στο crossfit μόνο κάλλους εχω βγάλει στα χέρια...φτου φτου μην παθω τπτ άλλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-07-14 14:55 #107
    Προεπιλογή
    παιδια σκεφτομαι να ασχοληθω με το crossfit απο σεπτεμβρη.ειμαι 1.77 και 58-60 κιλα.πιστευετε μπορει να με βοηθησει να βαλω καθαρα μυικα κιλα μεχρι τα 70?
    απο τιμες ξερει κανεις τι παιζει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-14 17:34 #108
    Το avatar του χρήστη Gorgojola

    Εγγραφή
    15-09-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    83
    Προεπιλογή
    Η αληθεια ειναι οτι βαζεις μυικα κιλα(ως ενα σημειο κ αναλογα το φοκους των γυμναστων) κατι που πολλοι δεν το πιστεουν (μετα απο κανα 8μηνο αποχης βρηκα τα παιδια στο μποξ να χουν παρει κανα 3-4κιλα) η ενδοκρινικη αντιδραση των προγραμματων του κροσφιτ ειναι εντελως διαφορετικη απο το κλασικο ββ σιγουρ θα βαλεισ κανα κιλο ολες οι ασκησεις ειναι πολυαρθρικες κ συνηθως ολα τα μποξ εχουν ενα stregth programm παραλληλα μετα wods αλλα αμα δεν τρως δεν πας πουθενα το intesity k to volume των περισσοτερων wods κανει τον μεταβολισμο να τρεχει με 1000
    anyway οι τιμες θα σου φανουν τσιμπιμενες 55-75 το μηνα αλλα πιστεψεμε σε σχεση με το εξωτερικο ειναι πολυ κομπλε
    Σου προτεινω να κανεις μια βολτα σε ενα μποξ (εχουν ολα τζαμπε μια προπονα) κ αν κολλησεις κολλησες
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-07-14 18:01 #109
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gorgojola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι βαζεις μυικα κιλα(ως ενα σημειο κ αναλογα το φοκους των γυμναστων) κατι που πολλοι δεν το πιστεουν (μετα απο κανα 8μηνο αποχης βρηκα τα παιδια στο μποξ να χουν παρει κανα 3-4κιλα) η ενδοκρινικη αντιδραση των προγραμματων του κροσφιτ ειναι εντελως διαφορετικη απο το κλασικο ββ σιγουρ θα βαλεισ κανα κιλο ολες οι ασκησεις ειναι πολυαρθρικες κ συνηθως ολα τα μποξ εχουν ενα stregth programm παραλληλα μετα wods αλλα αμα δεν τρως δεν πας πουθενα το intesity k to volume των περισσοτερων wods κανει τον μεταβολισμο να τρεχει με 1000
    anyway οι τιμες θα σου φανουν τσιμπιμενες 55-75 το μηνα αλλα πιστεψεμε σε σχεση με το εξωτερικο ειναι πολυ κομπλε
    Σου προτεινω να κανεις μια βολτα σε ενα μποξ (εχουν ολα τζαμπε μια προπονα) κ αν κολλησεις κολλησες


    ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα το δοκιμασω απο σεπτεμβρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-08-14 00:39 #110
    Προεπιλογή
    Το crossfit είναι ένα από τα ανερχόμενα και συγχρόνως από τα πιο απαιτητικά αθλήματα. Δυστυχώς μόνο στις ανεπτυγμένες χώρες (βλέπε Αμερική) το αντιμετωπίζουν όπως πρέπει. Στην Ελλαδίτσα μας σου πασάρουν κατευθείαν τη μπάρα, σου δείχνουν επιφανειακά την τεχνική κάθε άσκησης και σε βάζουν να βαράς 20λεπτα απαιτητικά main wods. Πως γίνεται ο κυρ Κώστας της γειτονιάς να εκτελέσει σωστά τις ασκήσεις καθ' όλη τη διάρκεια της προπόνησης, από τη στιγμή που δεν έχει ξανασχοληθεί με τα βάρη; Για να αποφύγεις τον τραυματισμό σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να έχεις χρόνια πείρα με τα βάρη, να έχεις δυνατούς μύες έτσι ώστε οι αρθρώσεις σου να μπορούν να αντέξουν την πίεση μιας τέτοιας προπόνησης.

    Από θέμα ανάπτυξης, κατά τη γνώμη μου σου προσφέρει την ευκαιρία να φτιάξεις γρήγορα αυτό το fitness σώμα, με χαμηλά επίπεδα λίπους, λόγω των πολυαρθρικών ασκήσεων που δίνουν ερέθισμα σε ολόκληρο το σώμα για υπερτροφία. Μαθαίνεις νέα πράγματα, που πιθανόν στα βάρη να μην τα γνώριζες ποτέ ( σχοινάκι, κατακόρυφο, κρίκους και πολλά άλλα ενδιαφέροντα από ενόργανη, άρση βαρών, στίβο και κωπηλασία).

    Συμπέρασμα: Το crossfit δεν είναι για όλους!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Give me a Dip : 20-08-14 στις 00:41
    "Today I will do what others won't, so tomorrow I can do what others can't"
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-09-14 17:48 #111
    Προεπιλογή
    Είναι μια προπόνηση για ΑΘΛΗΤΕΣ οι οποίοι δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο άθλημα.
    Αν κάποιο άθλημα απαιτεί να γίνεις 130 κιλά και είναι στο σωματότυπό σου κλπ θα γίνεις με προπόνηση και φαΐ.
    Το crossfit δεν έχει τόσο στόχο τον όγκο σαν γυμναστική.Αν είναι για όγκο πάμε σε Strongman/Powerlifter etc.
    Επίσης δε σημαίνει ότι αν έχω όγκο δεν μπορώ να κάνω CrossFit Αλλά και πάλι μιλάμε για κάποιον ο οποίος ή είναι ήδη, ή πάει να γίνει ΑΘΛΗΤΗΣ.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Γάλλος Judoka Tedy Rinner. 2.05m, 135kg.2 ολυμπιακά μετάλλια,7 παγκόσμια πρωταθλήματα,πολλά grand prix,πολλά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα
    Ενδεικτικό video : https://www.facebook.com/video.php?v...type=2&theater
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-09-14 03:06 #112
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    ένα βασικο πράγμα που χρειάζετε εφόσον κάποιος ασχοληθεί με προυποθέσεις και τους κανόνες ασφάλειας , είναι η πόμπα , δηλαδή η καρδια , πολυ καλη καρδιαγγειακή ικανότητα , δεν είναι τυχαίο που ένας τζουντόκα με τόσα κιλα η ένας παλαιστης μπορεί να ασχοληθεί με το κρός φιτ , απλα επειδη έχει φυσική κατάσταση μουλαριού

    και ένα παράδειγμα , ενας ββερ θα κάνει πχ δικεφάλους με ένταση και θα τα δώσει όλα κτλ ,αυτο όμως απαιτει μικρότερη δραστηριότητα της καρδιάς απο ότι ένας που κάνει κρος φιτ που δουλεύουν πολλοι μυς μαζί
    κάποιες βασικές ασκήσεις στο ββ όπως πχ το σκουώτ δίνουν μέγιστη δραστηριότητα στην καρδια και σε συνδιασμό με μεγάλους μυς

    αλλα επειδη είναι ένα πολυ απαιτητικό είδος προπόνησης όσο ωραίο και να φαίνετε και να ακούγετε , πολλοι μόνο ζημιες μπορούν να αποκομήσουν παρα οφέλη

    αυτο είναι η το κάνεις σωστα η μην το κάνεις καθόλου και δεν μπορούν όλοι οι σωματότυποι να ανταπεξέλθουν σωστα αν δεν έχει κάποιος κάποια βασικη υποδομη και δεν έχει ακόμη και ίχνη απο τραυματισμούς που μπορεί να επιδεινωθούν

    αυτα πιο πολυ εμπορικα τρυκ είναι και μόδες όπως πέρασαν κατα καιρούς , δεν απαιτει μεγάλο και ακριβο εξοπλισμόκαι μπορεί κάποιος με λίγα έξοδα να έχει πολλα έσοδα και γεμάτες αίθουσες με κόσμο ,αλλα δεν είναι τόσο αθώο
    όταν λέμε στα βαρη χρειάζονται καποιες στοιχειώδης γνωσεις απο κάποιον ώστε να δείχνει σωατα τις ασκήσεις ,εδω οι απαιτήσεις έιναι υψηλότερες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-09-14 17:30 #113

    Εγγραφή
    18-03-2013
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    107
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα βασικο πράγμα που χρειάζετε εφόσον κάποιος ασχοληθεί με προυποθέσεις και τους κανόνες ασφάλειας , είναι η πόμπα , δηλαδή η καρδια , πολυ καλη καρδιαγγειακή ικανότητα , δεν είναι τυχαίο που ένας τζουντόκα με τόσα κιλα η ένας παλαιστης μπορεί να ασχοληθεί με το κρός φιτ , απλα επειδη έχει φυσική κατάσταση μουλαριού

    και ένα παράδειγμα , ενας ββερ θα κάνει πχ δικεφάλους με ένταση και θα τα δώσει όλα κτλ ,αυτο όμως απαιτει μικρότερη δραστηριότητα της καρδιάς απο ότι ένας που κάνει κρος φιτ που δουλεύουν πολλοι μυς μαζί
    κάποιες βασικές ασκήσεις στο ββ όπως πχ το σκουώτ δίνουν μέγιστη δραστηριότητα στην καρδια και σε συνδιασμό με μεγάλους μυς

    αλλα επειδη είναι ένα πολυ απαιτητικό είδος προπόνησης όσο ωραίο και να φαίνετε και να ακούγετε , πολλοι μόνο ζημιες μπορούν να αποκομήσουν παρα οφέλη

    αυτο είναι η το κάνεις σωστα η μην το κάνεις καθόλου και δεν μπορούν όλοι οι σωματότυποι να ανταπεξέλθουν σωστα αν δεν έχει κάποιος κάποια βασικη υποδομη και δεν έχει ακόμη και ίχνη απο τραυματισμούς που μπορεί να επιδεινωθούν

    αυτα πιο πολυ εμπορικα τρυκ είναι και μόδες όπως πέρασαν κατα καιρούς , δεν απαιτει μεγάλο και ακριβο εξοπλισμόκαι μπορεί κάποιος με λίγα έξοδα να έχει πολλα έσοδα και γεμάτες αίθουσες με κόσμο ,αλλα δεν είναι τόσο αθώο
    όταν λέμε στα βαρη χρειάζονται καποιες στοιχειώδης γνωσεις απο κάποιον ώστε να δείχνει σωατα τις ασκήσεις ,εδω οι απαιτήσεις έιναι υψηλότερες
    Ξεκινησα εδω και μια εβδομαδα προπονησεις στην πολη μου 3 φορες ειναι αρκετες θα συμφωνησω μαζι σας κυρ Ηλια θελει υποδομη και να γνωριζεις αρκετα περι γυμναστικης προσωπικα ειναι κατι που μου αρεσει και με πορωνει γιατι δοκιμαζω καθε φορα την αντοχη και τα ορια μου.Θελει προσοχη και με τον καταλληλο προπονητη και την καταλληλη καθοδηγηση εισαι οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-09-14 18:19 #114
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω παντως εχω καποιους γνωστους που κανουν,κ ολοι τους στην πορεια εβγαλαν προβληματακια με αποτελεσμα να κανουν αποχη απο οτιδηποτε αρκετο διαστημα..
    κ ολοι μου ελεγαν οτι οι προπονητες τους ηταν πολυ καλοι,οσο εκαναν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-09-14 19:48 #115
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Εγώ θέλω να θίξω ένα άλλο θέμα πριν προχωρήσω στην προσωπική μου άποψη επί του θέματος...Το crossfit ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ λειτουργική προπόνηση. Μπορεί όμως τηρώντας κάποια πρωτόκολλα να γίνει λειτουργικό...Όχι όμως ο καθένας επειδή κάνει 5 ασκήσεις σε κύκλο να λέει πως κάνει crossfit! Η λειτουργική προπόνηση είναι ένα τεράστιο πεδίο που μεταβάλλεται κ εξελίσσεται συνεχώς. Μπορεί να προσαρμοστεί στο εκάστοτε άθλημα, εκτελώντας κινήσεις αντίστοιχες του αθλήματος χρησιμοποιώντας το βάρος του σώματος ή/και μία ευρεία γκάμα προϊόντων κατάλληλων γι αυτό. Να σημειωθεί πως κ η κλασσική προπόνηση με βάρη μπορεί άνετα να γίνει λειτουργική, βοηθώντας τον ασκούμενο να εξελιχθεί στο άθλημα του. Όταν κάνεις λοιπόν crossfit, γίνεσαι καλύτερος στο crossfit. Επιπλέον, δεν βρίσκω λόγο να κάνεις όλο αυτό το "πακέτο" σε όσο το δυνατόν καλύτερο χρόνο...Αυτό δεν μου αρέσει κ πολύ. Άλλο ασκούμαι βάση χρονομέτρου, τσεκάροντας τι κάνω κ πως το κάνω κ άλλο εκτελώ σαν τρελός το ασκησολόγιο κ ιδιαίτερα ασκήσεις όπως άρσεις θανάτου, front squats κτλ που θέλουν ιδιαίτερη προσοχή. Παιδιά είναι απλό, οι Αμερικάνοι είναι μεγάλες πουτ@νες στο μάρκετινγκ! Τόσο απλά...το οτιδήποτε μπορούν να το κανουν κάτι "μεγάλο" κ να το πλασάρουν στην αγορά. Δεν θεωρώ πως το crossfit έφερε κ πολλά στον τομέα μας. Το μόνο που κρατάω είναι η στροφή του κόσμου σε μια πιο διασκεδαστική γυμναστική, επίσης για όσους βαριούνται τα γυμναστήρια είναι μια καλή λύση ένα cf box κ τέλος πως άλλαξαν σχετικά τα πρότυπα στα πιο fitness φεύγοντας απο το καθαρό bb.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-09-14 12:01 #116

    Εγγραφή
    18-03-2013
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    107
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως εχω καποιους γνωστους που κανουν,κ ολοι τους στην πορεια εβγαλαν προβληματακια με αποτελεσμα να κανουν αποχη απο οτιδηποτε αρκετο διαστημα..
    κ ολοι μου ελεγαν οτι οι προπονητες τους ηταν πολυ καλοι,οσο εκαναν..
    Ναι η αληθεια ειναι οτι ισχυει βεβαια μπορει να σου συμβει και σε αλλο ειδος προπονησης αλλα ενα παραπανω στο cf θελει προσοχη .Κοιτα εχει και κατι πορωμενα που τρεχουν να σκοτωθουν να προλαβουν τον χρονο οπως την βλεπει κανεις δεν θα πεθανω κιολας εχω και πιο σημαντικα πραγματα να διαχειριστω περαν του cf.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-05-16 02:05 #117
    Προεπιλογή απορεια σχετικα με το crossfit
    καλησπερα ειχα διαβασει καποια θεματα σχετικα με το crossfit στο forum και ειδα πολλες γνωμες πως το crossfit δεν ενδυκνειτε για μυικη υπερτροφια και γενικοτερα για αντιστοιχη μυικη αναπτυξη που μπορει καποιος να πετυχει απο τα βαρη καθως εχει πολυ hiit,ωστοσο οι περισσοτεροι αθλητες του crossfit εχουν πολυ μυωδοι σωματα και εχω λοιπον την απορεια σχετικα με το πως το καταφερνουν αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-05-16 03:19 #118
    Προεπιλογή
    Το cross fit συνδυάζει ασκήσεις από άρση βαρών και μερικές κινήσεις με το σωματικό βάρος.

    Οι λόγοι που προσωπικά είμαι εναντίον του cross fit είναι

    1.υπάρχει έντονο το πνεύμα του ανταγωνισμού. Ας υποθέσουμε ότι κάνουμε το εξής, θα κάνουμε οι δύο μας απο 6 κύκλους από 6 front squats με 100 κιλά, 12 pull ups, 6 deadlifts με 150 κιλά, 20 dips.
    Νικητής θα είναι όποιος τελειώνει τους 6 κύκλους πιο γρήγορα. Πως σου φαίνεται, θα συναντήσεις κάπου δυσκολίες;

    Να σου πω τι με προβληματίζει.
    Όταν κάνεις πολύ μυϊκές ασκήσεις σε αποτυχία ή κουρασμένος είναι πολυ εύκολο να σπάσει η τεχνική σου.

    Όταν σπάει η τεχνική σου σε deadlifts, front squats ή ακόμα χειρότερα σε power cleans, έχει τις ίδιες πιθανότητες τραυματισμού, που θα είναι βάρβατος όχι ψιλοθλασουλα, με τις πιθανότητες να δεχτεί ομαδικό βιασμό μία γυμνή playmate που κάνει φωτογράφιση στο προαύλιο της χειρότερης φυλακής με ισοβιτες. Σκέψου το, τους βγάζουν για 1 ώρα να δουν τον ήλιο και εκείνη τη στιγμή στο προαύλιο γίνεται φωτογράφιση με την playmate.

    2.ring muscle ups. Συγνώμη αλλά το κάνω κούνια μπελα στους κρίκους και με αρκετή ορμή θα βγω από πάνω και θα κάνω μισή βύθιση, δεν είναι muscle up.

    3.kipping pull ups. Η κούνια μπελα έκδοση των ελξεων.


    Ή απάντηση στην ερώτησή σου είναι φαρμακοδιεγερση ή χημική υποστήριξη ή φάρμακα.
    Να στο αποδείξω κι όλας, άνοιξε ένα βιντεακι με αγώνες και παρατήρησε τις γυναίκες διαγωνιζόμενες τραπέζιοι στα αυτιά, ολοστρόγγυλοι μπαλαρισμενοι ώμοι, κομμένοι κοιλιακοι καλύτεροι και απ του Mr kommatia, χωρίς υποστήριξη αδύνατο.

    Μεγαλύτερη απάτη απ το cross fit και μεγαλύτερη κοροϊδία δεν υπάρχει, χρεώνουν 50-80€ το μήνα συνδρομές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-05-16 03:26 #119
    Προεπιλογή
    Συγνώμη για την έκταση.
    Όταν ακούω cross fit μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-05-16 10:18 #120
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για την έκταση.
    Όταν ακούω cross fit μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
    xaxaxaxa ελιωσα ρει
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία