Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 51 από 51
  1. 11-05-13 09:35 #46
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Μεγάλο κεφάλαιο αυτό, που ακόμα και σε συνάντηση προφορική (σε έναν καφέ ας πούμε) να θέλαμε να την αναλύσουμε και να βρούμε σημεία κοινά που να συμφωνούμε, η να βρούμε την χρυσή τομή, η ακόμα και να λυθούν όλα τα ζητήματα που αφορούν τέτοια παράπονα, σίγουρα θα χρειάζονταν μέρες. Και αυτό δεν είναι σίγουρο αν θα βρεθεί λύση. Οπότε προσπαθούμε με τον γραπτό λόγο να αναλύσουμε καταστάσεις. Δεν νομίζω πως θα βγει ποτέ άκρη. Για τον λόγο που ανέφερε και ο Νάσσερ περί προσωπικής προσέγγισης του θέματος και όχι σφαιρικής άποψης, αλλά και σε αυτό που αναφέρθηκε ο Ηλίας. Πως δηλαδή όλα μπορούν να γίνουν κάπου στην μέση και με σωστή οργάνωση.

    Στο κάτω κάτω τι ψυχή έχουν 15 η 25 ευρώ, για να δεις έναν αγώνα που τον έχεις ψώρα. Άλλοι κάνουν ολόκληρο ταξίδι για να τον παρακολουθήσουν. Εκεί να δεις έξοδα.


    αυτά τα γράφω γιατί συχνά παρακολουθώ αγώνες όλων των διοργανώσεων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-05-13 10:30 #47
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο barbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nasser για ποιον αγωνα μιλας?καλο ειναι να ξερουμε ωστε και εμεις ειτε ως αθλητες ειτε ως επισκεπτες να γνωριζουμε ποιους πρεπει να στηριζουμε και ποιους οχι..
    barbell το ποιους αγώνες πρέπει να στηρίζουμε δεν εξαρτάται από ένα εισιτήριο. Ο καθένας παρακολουθεί και συμμετέχει σε μια διοργάνωση ανάλογα με τα πιστεύω του και τις προσδοκίες του. Και προσωπικά έχω αναθεωρήσει το σκεπτικό μου σε πολλούς τομείς γύρω από το άθλημα. Πρώτον επειδη το κάνω για προσωπική ευχαρίστηση, δεύτερον είναι ερασιτεχνικό το επίπεδο αλλά και επαγγελματικό να ήταν για μένα μόνο έξοδα είναι και αυτό από προσωπική επιλογή και τρίτον δεν πληρώνομαι γιαυτό που κάνω όπως όλοι οι αθλητές και οι επισκέπτες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλο κεφάλαιο αυτό, που ακόμα και σε συνάντηση προφορική (σε έναν καφέ ας πούμε) να θέλαμε να την αναλύσουμε και να βρούμε σημεία κοινά που να συμφωνούμε, η να βρούμε την χρυσή τομή, η ακόμα και να λυθούν όλα τα ζητήματα που αφορούν τέτοια παράπονα, σίγουρα θα χρειάζονταν μέρες. Και αυτό δεν είναι σίγουρο αν θα βρεθεί λύση. Οπότε προσπαθούμε με τον γραπτό λόγο να αναλύσουμε καταστάσεις. Δεν νομίζω πως θα βγει ποτέ άκρη. Για τον λόγο που ανέφερε και ο Νάσσερ περί προσωπικής προσέγγισης του θέματος και όχι σφαιρικής άποψης, αλλά και σε αυτό που αναφέρθηκε ο Ηλίας. Πως δηλαδή όλα μπορούν να γίνουν κάπου στην μέση και με σωστή οργάνωση.

    Στο κάτω κάτω τι ψυχή έχουν 15 η 25 ευρώ, για να δεις έναν αγώνα που τον έχεις ψώρα. Άλλοι κάνουν ολόκληρο ταξίδι για να τον παρακολουθήσουν. Εκεί να δεις έξοδα.


    αυτά τα γράφω γιατί συχνά παρακολουθώ αγώνες όλων των διοργανώσεων.
    Έτσι είναι Γιάννη, ειδικά αν εσύ για να κατέβεις από την Καβάλα στην Αθήνα για έναν αγώνα θέλει γύρω στα 300€ η τιμή του εισιτηρίου δεν λέει τίποτα. Ίσως αυτό που επηρεάζει τος περισσότερους είναι η χειρονομία και όχι η τιμή.
    Το σωστό είναι αν θα βρεθεί χρυσή τομή μεταξύ διοργανωτών για να έχει αναδειχτεί το άθλημα και να έχουν αξία οι τίτλοι των επάθλων και ας είναι ένα κυπελλάκι των 10 εκατοστών.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-05-13 15:19 #48
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexandros.r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο αργα το θυμηθηκα , αλλα θα ηθελα να κανω καποια παραπονα για τους αγωνες τις WABBA απο προσωπικη μου εμπειρια.

    τον νοεμβριο του 2012 στους αγωνες τις WABBA ειχα την τιμη να ειμαι ο βοηθος του δασκαλου μου
    (βαψιμο ,προετοιμασια,ποζαρισμα). φτανουμε λοιπον στο χωρο διεξαγωγης του αγωνα και στην εισοδο απαιτουν χωρις 2η κουβεντα να πληρωσω εισοδο 10ευρω και παρολο που εξηγησαμε πως εγω θα τον βοηθησω και θα τον βαψω δεν αλλαξαν "πολιτικη"
    το απογευμα της ιδιας μερας που οπωςολοι φνωριζετε ειναι η επισημη παρουσιαση απαιτησαν για 2η φορα να πληρωσω 15ευρω αυτη τη φορα...
    το αντιτιμο θελησε βεβαια να πληρωσει ο δασκαλος μου καθως τον βοηθουσα.Ειναι ντροπη λοιπον σε τετοιους δυσκολους καιρους και με τις τεραστιες δαπανες που εχει η προετοιμας ενος αθλητη να εχουν τετοια πολιτικη σε εναν αγωνα ο οποιος δεν προσφερει και πολλα...
    Εκφερω τη γνωμη μου , γιατι εχω παρευρεθει και σε αγωνες εξωτερικου οι οποιοι ειχαν δωρεαν βοηθο απο την ομοσπονδοια αλλα οσοι αθλητες ηθελαν μπορουσαν να εχουν το βοηθο τους δωρεαν φυσικα αλλα και ορισμενοι εγχωριοι αγωνες επετρεπαν εναν βοηθο.
    Ελπιζω αυτο να φτασει καπως σε μερικους υπευθυνους και να καταλαβουν πως με την πολιτικη "αμμεσο κερδος ας φαμε απ' οπου μπορουμε" διωχνουν τον κοσμο.

    Ευχαριστω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanosbmx Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε καλησπερα καλα τα λες.το ιδιο εχω παθει κ εγω που ημουν βοηθος κ εκεινη την ημερα πληρωσα 25ευρω για να βαψω τον αθλητη μου,ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!

    Aυτό γίνεται σε όλους τους αγώνες, σε καποιους αγώνες μαλιστα πληρώνουν ακόμα και οι αθλητές για να αγωνιστουν, το θέμα δεν είναι πως θα φωτογραφίσουμε μια "διοργάνωση", γιατί μόνο εκεί παρευρεθήκαμε , χωρίς να μιλάμε συνολικά.
    Σε μερικούς αγώνες,που είναι μονο το βράδυ ο αγώνας, απλα οι περισσότεροι πάνε από νωρίς,μαζί με τους αθλητές και καποιοι διοργανωτες πάνω στο τρέξιμο του αγώνα ,δεν μπορουν να ξαναβγάλουν όλο τον κόσμο έξω και τελικά μπαίνουν μέσα πολλοί,χωρίς να κόψουν εισητήριο.
    Το θέμα είναι να καταλάβουμε ότι υπάρχουν 2 πλευρές, όχι μόνο των αθλητών και του κύκλου τους,αλλά και των διοργανωτών.
    Επίσης τίθεται θέμα πολλές φορές που ένας δηλωνει προπονητής,διπλα είναι η γυναίκα,μαζί είναι το παιδί του αθλητή, αν το παρουμε το θέμα ηθικά, προς την προσπάθεια του αθλητή, κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνει κανενας γιατί όλοι όσοι δίπλα κατά την διάρκεια της προετοιμασίας μοχθούν,αλλά απλά αυτό δεν γίνεται.
    Υπάρχουν ενοικιαζόμενες αίθουσες, φώτα ,ηχολήπτες, αποστολές για έξω, διαμονές πληρωμένες για guests κτλ
    Αυτό που θα είχα να προτείνω αν είναι εφικτό καποια στιγμή, θα είναι κατά την αίτηση συμμετοχής που δηλώνει ο αθλητής , να γράφει το άτομο που τον συνοδεύει και να έχει καποια ελευθερας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο barbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια χωρις να διαφωνω εγω ειμαι υπερ στο να πληρωνουμε ολοι γιατι αυτο ειναι σημαντικο για τη διαβιωση της καθε ομοσπονδιας.Δυστυχως δε μιλαμε για ποδοσφαιρο οπου και η ομαδα του Πετροχωριου παιρνει μια καποια επιχορηγηση.Το θεμα ειναι αυτα τα χρηματα να βρουν το δρομο τους προς στηριξη των αθλητων καποια στιγμη γιατι το να δωσεις 25-30-50 ευρω να δεις εναν αγωνα δε λεει τιποτα,τοσα θες πλεον για μια ποικιλια στην παραλια...Το θεμα ειναι ο αθλητης που τελειωνει εναν αγωνα και στο τελος ζει με δανεικα και θελει ενα εξαμηνο μετα για να σταθει στα ποδια του..Το βλεπω σε μενα και σε αλλα παιδια χρονια εχουμε θησαυρισει καταστηματαρχες συμληρωματων,πατερεδες/εισαγωγης και στο τελος ουτε μια μπογια την κανουν ολοι αλλα αν βγεις καλος τρεχουν μετα να πουν πως βοηθησαν..
    \

    Εδω θα ήθελα μια πιο δυνατή συμμετοχή από τους χορηγούς, να δίνουν έστω στους νικητές κατηγοριών μια χορηγία για έναν χρόνο,έτσι ώστε ο αθλητής να βρίσκει κουραγιο και κάποια οικονομική απαλλαγή να συνεχίσει και όχι να κανεις διακοπές στην προετοιμασία του και να παίζει ανα 2-3 χρόνια εναν αγωνα γιατί δεν μπορεί να επωμιστεί το βαρος των αυξημένων αναγκών.
    10 Χορηγοί σε εναν αγώνα, αν πιάσουν τους 10 νικητές και δώσουν 20 κουτιά τον χρόνο,δεν ειναι για εκείνους κόστος υπερβολικό.
    Αν δεν "δωσεις" , δεν μπορείς να "πάρεις" πίσω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά η διαχείριση του θέματος εισόδου στη wabba δεν με ενοχλεί καθόλου, γιατί απλούστατα είναι ελεγχόμενη. Και κακά τα ψέματα ότι και να λέμε ο περισσότερος κόσμος θέλει να παρακολουθεί αυτόν τον αγώνα και οι αθλητές να ανέβουν στη σκηνή της γιατί πολύ απλά έχει την μεγαλύτερη προβολή και αναγνώριση τόσο στην Αθήνα όσο και πανελλήνια. Δυστυχώς σε μια διοργάνωση που παραβρέθηκα πρώτα ως προπονητής, έπειτα ως άτομο που καλοπροαίρετα συνέβαλα στη προβολή του αγώνα πληρώνοντας τις βενζίνες μου... και έπειτα ως μέλος και admin της ομάδας bodybuilding.gr, να πληρώνω είσοδο μαζί με την σύντροφο μου που επίσης ήταν μέλος της ομάδας και είχε αναλάβει χρέη φωτογράφου... Εκεί οι διοργανωτές που ήταν??? Περιττό να πω πως θα είχαν πολλά χρόνια να δουν τόσο κόσμο-θεατές...
    Θα ρωτήσει κάποιος σωστό είναι αυτό το σκεπτικό? Και εγώ απαντάω με την ερώτηση, οι προσδοκίες των αθλητών και θεατών είναι αυτές που θα έπρεπε να είναι? Συμπεριφέρονται αναλογικά όλοι ως φίλοι του αθλήματος και αθλητές?
    Δυστυχώς στο φόρουμ βγαίνει πολλές φορές λανθασμένη εικόνα από τα γραφόμενα καθώς οι απόψεις είναι σε ότι έχει δει ο καθένας μονόπλευρα και όχι σφαιρικά. Δηλαδή μιλάνε μερικοί για έναν αθλητή χωρίς να έχουν δει τους υπόλοιπους... μιλάνε για μια διοργάνωση χωρίς να έχουν επισκεφτεί τις υπόλοιπες... και έχουμε φτάσει στο σημείο να μην γνωρίζει τόσο ο κόσμος και ιδιαίτερα σαυτους που αρέσει το άθλημα όσο και οι αθλητές να αναγνωρίσουν ποιες διοργανώσεις είναι τιμητικές για το άθλημα και ποιες του ρίχνουν το επίπεδο.
    Με αφορμή το πρώτο κομμάτι Νάσσερ που αναφέρεις, μπορώ να πω υπευθυνα ως ότι σε όλες τις διοργανώσεις,σε όλες τις ομοσπονδίες που έχουμε παρευρεθεί είτε ως χορηγοί επικοινωνίας , είτε ως ομάδα καλυψης των αγώνων, επειδή έχει υπάρξει συνεννόηση και δεν πηγαίνουμε απλά με ενα πανό,μια φωτογραφική και μια καμερα την τελευταία στιγμή , πάντα εξυπηρετούμαστε όλο το συνεργείο κάλυψης και σε θέματα εισόδου,ακόμα και στο σημείο που θα στηθούμε , έχουμε το "προνόμιο" να επιλεγουμε και να υπάρχει μια πρόβλεψη .
    Αυτό είναι μια ηθική επιβράβευση προς την προσπάθεια ενημερωσης του κοινού και πρωωθησης των διοργανώσεων που κάνουμε ως σελίδα τόσα χρόνια, υπεύθυνα,αμερόληπτα και όχι επιλεκτικά αλλά συνολικά και ισόποσα, κατι που οι περισσότεροι - αν όχι όλοι- αναγνωρίζουν.
    Σε καποια περιπτωση ατομικά,αν σε εναν αγώνα στην είσοδο ήταν καποιος που δεν αναγνωρισε καποιον από την σελίδα το καταλαβαίνω,αλλά σε αυτά που έχουμε κανονίσει,ποτέ δεν έχει υπάρξει πρόβλημα ,ακόμα και τηλεφωνικά εχουμε κανονίσει ποιοι θα μας καλύψουν εναν αγώνα, γιατί δεν μπορουμε να βρισκόμαστε παντού.
    Και εμένα εχει τύχει να μην με αναγνωρίζουν όλοι όταν παω σε μια διοργάνωση γιατί δεν είμαι πρόσωπο που συμμετέχω σε αγώνες κτλ
    Και εδώ εχω να μνημονεύσω τον Ηλία Τριανταφύλλου που προς τιμήν του έχει πληρώσει εσκεμμένα εισητήριο στην αγώνα,με την θέλησή του εννοώ, ενώ θα μπορούσε να κανει χρήση των πολλών ιδιοτήτων του στον χώρο,απλα το είδε από την πλευρά του διοργανωτή, ότι θα πρέπει να δώσει τον όβολο του για να προσφέρει
    Από εκεί και πέρα, όπως προανέφερα, ο καθένας βαζει τους στόχους του, θέτει τα κριτήρια είτε ως θεατής ,είτε ως αθλητής και συμμετέχει ή δίνει τον όβολό του ανάλογα, επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές πλεον, μετράω 8 διοργανώσεις αυτη την περίοδο (άλλο σημείο των καιρών και αυτό), πάντα θα υπάρχουν λάθη ή παράπονα, όλοι έχουμε τα δίκια μας, αρκεί να το βλεπουμε πιο σφαιρικά και αποστασιοποιημένα από προσωπικά παραδείγματα.

    Γενικά όλα αυτά ειναι θέματα που παντα συμβαίνουν και πάντα θα θίγονται, απλά είμαστε "απλωμένοι" σε πολλά σημεία και είναι δύσκολο να υπάρχει καθολική συννενόηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-05-13 16:38 #49
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Κώστα δεν κατάλαβα τι εννοείς με το πρώτο σκέλος που αναφέρεις αλλά θα σου υπενθυμίσω πως και ο Σπύρος Μπουρνάζος την επόμενη χρονιά πλήρωσε διπλό εισιτήριο και μάλιστα 5 λεπτά μετά που πλήρωσε το δεύτερο έκανε απονομές σε κατηγορίες αθλητών. Αυτό συνολικά δείχνει ανευθυνότητα. Εκεί θέλω να καταλήξω... Και σε πληροφορώ πως τα άτομα στην είσοδο γνώριζαν πολύ καλά ποιος είμαι... Και άντε και δεν γνώριζαν κάποιος δεν θα έπρεπε να ενημερώσει?
    Και εγω σου λέω τιμή μου να πληρώσω σου εισιτήριο, δεν με απασχολεί καθόλου, αλλά μαζί με το θέμα εισιτήριο ακολουθούν και άλλα παρατράγουδα και αυτό θα πρέπει να κοιτάξουν να διορθώσουν οι διοργανωτές. Άλλωστε αν λέμε πως αγαπάμε το άθλημα και το βλέπουμε ΟΛΟΙ σαν άθλημα, η απάντηση στο τοπικ είναι απλή: Υψηλή θεαματικότητα για τους θεατές, ανταγωνιστικό και υψηλό επίπεδο για τους αθλητές.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-05-13 16:52 #50
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα δεν κατάλαβα τι εννοείς με το πρώτο σκέλος που αναφέρεις αλλά θα σου υπενθυμίσω πως και ο Σπύρος Μπουρνάζος την επόμενη χρονιά πλήρωσε διπλό εισιτήριο και μάλιστα 5 λεπτά μετά που πλήρωσε το δεύτερο έκανε απονομές σε κατηγορίες αθλητών. Αυτό συνολικά δείχνει ανευθυνότητα. Εκεί θέλω να καταλήξω... Και σε πληροφορώ πως τα άτομα στην είσοδο γνώριζαν πολύ καλά ποιος είμαι... Και άντε και δεν γνώριζαν κάποιος δεν θα έπρεπε να ενημερώσει?
    Και εγω σου λέω τιμή μου να πληρώσω σου εισιτήριο, δεν με απασχολεί καθόλου, αλλά μαζί με το θέμα εισιτήριο ακολουθούν και άλλα παρατράγουδα και αυτό θα πρέπει να κοιτάξουν να διορθώσουν οι διοργανωτές. Άλλωστε αν λέμε πως αγαπάμε το άθλημα και το βλέπουμε ΟΛΟΙ σαν άθλημα, η απάντηση στο τοπικ είναι απλή: Υψηλή θεαματικότητα για τους θεατές, ανταγωνιστικό και υψηλό επίπεδο για τους αθλητές.
    Καταλαβαίνω πιθανον σε ποιον αγώνα αναφερεσαι Νασσερ, αν και δεν ξερω κατά πόσο τετοιες λεπτομέρειες μπερδεύουν περισσότερο ή αποσαφηνίζουν καταστάσεις γιατί οι αναγνωστες δεν ξερουν καν για ποιον αγώνα μιλαμε ή υπο ποιες συνθήκες συνέβη.
    Το αλλο παράδειγμα με τον Σπύρο είχε γινει από αμέλεια των διοργανωτων επειδη δίναν ένα βραχιόλι σε αυτους που μπαίναν μέσα,ο Σπύρος είδε ενα παιδί στην είσοδο και δεν ήθελε να του πει ποιος είναι,επίσης προς τιμήν του, πληρωσε κανονικά, βγήκε να παρει μετά την φωτογραφική του ,είχε χασει το βραχιόλι και ο αλλος δεν τον θυμόταν και ξαναπλήρωσε.
    Οι διοργανωτές δεν είχαν φροντίσει να δωσουν καποια ονόματα ή να βαλουν καποιον στην είσοδο που να ξέρει πρόσωπα και πράγματα και τελικα πλήρωσε 2 φορές και όχι μόνο αυτό, έκανε μετά και απονομή,ως επισημος προσκεκλημένος.
    Αυτα είναι στιγμές αμηχανίας και ελλείψεις πάνω στην ένταση της διοργάνωσης , δεν εγινε κατι επίτηδες, αυτό εννοω.
    Δεν εμπλέκομαι στο γεγονός, σε αυτους που τους συνέβη, το διορθωσαν στην πορεία έμαθα ,καλο είναι όμως να μην γίνονται αυτα.
    Καλό επίσης είναι τις "ατυχες στιγμές" να τις προσπερνάμε και όχι να τις σκαλίζουμε.
    Στα λόγια μου έρχομαστε λοιπόν ,αφού συνέβη στον Σπύρο,μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-05-13 23:04 #51
    Προεπιλογή
    Ακριβως Πολυνικε!Δε λεω ολοι αλλα καποιοι απο τους χορηγους θησαυριζουν ακομα και αυτες τις εποχες..Πολλη καλη η κινηση π.χ της muscletech με τους Σιδηροπουλο,Αττιλακο,Τριουλιδη και στην τελικη η ιδια η εταιρια βγηκε κερδισμενη.Καιρος να ακολουθησουν και αλλοι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234