Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 100
  1. 06-02-14 01:31 #46
    Προεπιλογή
    Παρεμπιπτόντως, επειδή έγινε σχετική αναφορά νωρίτερα, ο λόγος που η ανάπτυξη μυϊκής δύναμης παίζει σημαντικότερο ρόλο σε drug-free ασκούμενους είναι επειδή όταν υπάρχει παρουσία εξωγενών αναβολικών ουσιών ο προπονητικός όγκος παύει να είναι το κυρίαρχο αναβολικό ερέθισμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-02-14 04:35 #47
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    πάντως το να φέρνουμε ώς παραδείγματα επαγγελματίες σε θέματα προπόνησης και να προσπαθεί κάποιος να τα υιοθετήσει είναι άκυρο , στην φαρμακοδιέγερση η προπόνηση όπως και να είναι αρκεί να είναι σκληρή θα φέρει αποτελέσματα , εφόσον η σωματική μηχανή δουλευει με πυρηνική ενέργεια τι να λέμε τώρα , θα παίρνω εγω ενα τσουβάλι φάρμακα και θα πουλάω θεωρία για ασκήσεις που αυξάνουν την έκριση τεστο και γενικά αναβολίζουν τον οργανισμό? , όταν την δουλεια θα την κάνουν εξωγενής παράγοντες μια χαρα?

    εκεί η δύναμη αυξάνετε , ο μεταβολισμός είναι πιο γρήγορος τρώς σαβούρα και τα καίς η αυξητική κάνει μια χαρα την δουλεια και η ανάπτυξη έρχετε με ραγδαίους ρυθμούς , πώς λοιπόν με την απλή λογική όταν γνωρίζουμε αυτες τις παραμέτρους θα πούμε ότι οι συγκεκρημένη άσκηση έκανε την δουλειά της

    στον αντίποδα πάντα για φυσικό τρόπο μιλάμε τα σκουώτ και παρόμειες ασκήσεις προσφέρουν στην αύξηση δύναμης και κατα συνέπεια στην μαζα , αλλα εμείς εκείνα τα χρόνια που γυμναζόμασταν φυσικα και κάναμε σκουώτ βαρια , ποτε όμως δεν στοχεύαμε σε μέγιστη δύναμη , πάντα ακόμη και πιτσιρικάς με πολύ λίγους μυς κάναμε πάνω απο 200 κιλα αλλα όχι μονή επανάληψη και δουλεύαμε στο πρόγραμμα κάποιες προπονήσεις με μονές απλα να ξεκολήσουμε σε δύναμη και κατα συνέπεια όπως είπε και ο MindOverMatter να βοηθήσουν στις επαναλήψεις με μεγαλύτερο βάρος και να βγάζουμε τον ίδιο αριθμό επαναλήψεων .

    αλλα και πάλι αυτο δείχνει ότι η δύναμη δεν είναι αυτοσκοπός στο ββ , γιατι αν οι ββερ κάναν προπονήσεις καθαρα δύναμης δεν θα ήταν έτσι , γι αυτο και συζητάμε τωρα για πρέσα , σκουώτ η χακ σκουώτ , γιατι αν ο στόχος ήταν μόνο δύναμη και ενεργοποίηση μόνο πολλων μυικών ομάδων , τότε το σκουώτ και άρση θανάτου θα ήταν πρώτες και μονόδρομος και οι πιέσεις στον πάγκο που θεωρείτε βασική άσκηση θα ήταν σε δεύτερη μοίρα

    γι αυτο ανέφερα το παράδειγμα του Αργυράκη που ζήτημα αν έχει κάνει σε όλη την καριέρα του 1-2 φορες άρση και εκείνο για δοκιμή αν το κανε καμια φορα που κάναμε όλοι μαζί προπόνηση με τον Γιάννη Ελευθεριάδη ifbbpro

    ένας που δεν παίρνει εύκολα σε δύναμη το σκουώτ θα τον βοηθούσε σε γενική δύναμη , θυμάμαι ο πλάτς παρ όλο που είχε ποδάρες έλεγε κάνω σκουώτ όχι για τα πόδια αλλα να ευεργετήσω ολόκληρο το σώμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-02-14 12:43 #48
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο procop Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να μου πεις που το βασιζεις αυτο?ποια η λογικη του?
    Στη λογική το στηριζω και σε αυτα που εχω διαβασει ως τωρα. Οτι δηλαδη τα οπλα ενος natural ειναι κυριως οι βασικες πολυαρθρικες ασκήσεις όπως το squat, to deadlift το overhead press κτλ.

    Το leg press ειναι μια παρα πολυ καλη ασκηση δεν υπαρχει αμφιβολια. Πολλοι εχουν φτιαξει τετρακεφαλους απο αυτα. Και το καλυτερο που εχει να κανει καποιος που θελει υπερτροφια ειναι να κανει και σκουοτ και leg press. Εκτος αν εχει σακατεμενη μεση οπου εκει δε θα κανει σκουοτ. Για δυναμη το leg press δινει πολυ λιγα, Εκει υπαρχουν αλλες ασκησεις οπως good mornings κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-02-14 12:45 #49
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση όντως δουλεύει μια χαρά.
    Τίποτα φίλε μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-02-14 13:20 #50
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Εννοείται πως αθλητές που είναι κινούμενα εργαστήρια δεν είναι παράδειγμα αλλα μην ξεχνιόμαστε πως παρα πολύ κόσμος κυρίως στην αρχή της ενασχόλησης τους με τα βάρη,βλέπει τι κάνουν αυτοί και απλά copy.Και πολλές φορες επειδή δεν εκτέλουn σωστά τις ασκήσεις είτε βάζουν ένα καρο κιλά που δεν μπορεί να αντέξει ακόμα το σώμα τους γίνονται ατυχήματα.Το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει ο καθένας είναι να δοκιμάζει και να πειραματίζεται με τον εαυτό του.Είναι καλύτερο και από τις καλύτερες έρευνες κατά την γνώμη μου.Και φυσικά η πρέσα μπορεί να σε βοηθήσει σε θέματα δύναμης χαρακτηριστική περίπτωση είναι η τρομερή βοήθεια που προσφέρει στο ξεκόλλημα της μπάρας στις άρσεις θανάτου όταν κολλήσεις με συγκεκριμένα κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-02-14 19:25 #51
    Προεπιλογή
    Εννοείται πως το σκουωτ είναι ανώτερο και ίσως ασφαλέστερο από την οποιαδήποτε κακοκατασκευασμενη πρέσα. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Επίσης να συμπληρώσω ότι σκουωτ μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε υγιής αθλουμενος με ασφάλεια διότι πολύ απλά τα ελεύθερα βάρη προσαρμόζονται στο ανθρωπομετρικα χαρακτηριστικά του εκάστοτε αθλουμενου

    send with smoke signs
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-02-14 23:09 #52
    Προεπιλογή
    Για εμένα το ερώτημα είναι άκυρο. Και οι δύο ασκήσεις έχουν το δικό τους ρόλο.

    Αν κάποιος θέλει να γυμνάζεται με στόχο την δύναμη , την εκρηκτικότητα , τις επιδώσεις σε άλλο άθλημα θα πρέπει να στοχεύει κυρίως στο squat. Αν αναλογιστούμε ότι τα squat τα εκτελεί με τραγική τεχνική το 70% των ατόμων που την κάνει, δεν είναι για τον καθένα. Όποιος θέλει να κάνει σωστά squat θα πρέπει να ασχοληθεί με youtube videos , βιντεοσκόπηση του εαυτού του για βελτίωση τεχνικής κτλ, γιατί όταν πάει σε βαριά κιλά θα γίνει κάνα κακό. Φυσικά η άσκηση ανταμείβει με τον καλύτερο τρόπο όσους ασχολούνται και σε όγκο και σε δύναμη. Τέλος το squat έχει πολλές απαιτήσεις απο το ΚΝΣ οπότε δεν ταιριάζει απαραίτητα σε κάθε πρόγραμμα προπόνησης. Οι προπονήσεις με squat καλό είναι να είναι χτισμένες "γύρω από το squat"

    Από την άλλη, οποιος έχει ως στόχο την υπερτροφία και μόνο, μια χαρά θα βάλει όγκο με πρέσα και leg curls / extensions, ειδικά αν κάνει και κάνα drop set. Τολμώ να πω ότι κατά την γνώμη μου σε κάποιες περιπτώσεις ο ασκούμενος μπορεί να βάλει πιο πολύ όγκο στα πόδια με πρέσσα από ότι με το squat για τον απλούστατο λόγο οτι η πρέσα σου επιτρέπει να κάνεις πιο versatile προπόνηση. Μπορείς να κάνεις με άνεση drop set, να γυμνάσεις ότι γωνία και άνοιγμα θέλεις, και το πιο σημαντικό να επικεντρωθείς στα πόδια χωρίς να έχεις σαν "σημείο αποτυχίας" μέση , τραπεζοειδείς κτλ (στο squat μπορεί να πόδια να αντέχουν να δώσουν και άλλο ενώ η μέση να μην αντέχει πχ και να σταματάει το σετ). Αν δεν γουστάρει κάπιος να κάνει squat ας μην κάνει η ας μην κάνει βαριά squat, αρκεί να φροντίζει το core του με κοιλιακούς και ραχιαίους (με βαριά κιλά καλύτερα) και άλλες ασκήσεις απαιτούν σταθεροποίηση του core. Αν κάποιος είναι τραυματισμένος, δεν έχει κάποιον να τον μάθει κτλ κτλ μείνει καλύτερα πρέσα και όλα οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-02-14 23:54 #53
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    συμφωνώ η καθε μία έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και ο καθένας αν ξέρει να τις χρησιμοποιεί σωστα θα δεί αποτελέσματα , εγω μια ζωή και τις 2 έκανα έτσι κι αλλιως δεν με ενδιέφερε η μέγιστη δύναμη στην κίνηση σκουώτ αλλα η μυική υπερτροφία που με συνδιασμό αυτών των δυο μια χαρα γίνετε και μάλιστα να είμαι ειλικρηνής παλια για αρκετά χρόνια έκανα μπροστινά σκουώτ και εκεί μπορώ να πώ είδα τα πόδια να ξεφεύγουν και με τα πίσω έβλεπα διαφορες , αλλα εκεί πολύ γλουτοί εμπλεκόταν στην αρχή ίσως και λόγω λάθους τεχνικής
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-05-14 20:28 #54
    Προεπιλογή Για αρχάριους καλύτερο το leg press απο squat;
    Εδω και καιρό έκανα μονος στο σπίτι squat και όντως ένιωθα τα πόδια μου να γυμνάζονται ,αλλά και όλο το σώμα μου, όμως πολλές φορές με πόναγε και η μέση μου. Επίσης ενω τα πόδια μου αντέχουν για δεκάδες παραπάνω κιλά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν αντέχει, οπότε περιορίζομαι σε λιγότερα κιλά και δεν γυμνάζω σωστα τα πόδια και τους γλουτούς.

    Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο γυμναστήριο πριν μερικές μέρες και δοκίμασα leg press. Γνωρίζω οτι όλοι λέτε οτι το squat είναι καλύτερο ,αλλά πρώτη φορά ένιωσα τέτοιο πιάσιμο στα δικέφαλα και στους γλουτούς. Μετα την πρέσα περπατούσα με δυσκολία και πήγαινα σαν τον κάβουρα . Επίσης όπως ανέφερα και παραπάνω ,την πρέσα σχεδόν την τερματίζω στα κιλά και μετα κανω και δεκάδες επαναλήψεις με λιγότερα κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-05-14 20:41 #55
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eleos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και καιρό έκανα μονος στο σπίτι squat και όντως ένιωθα τα πόδια μου να γυμνάζονται ,αλλά και όλο το σώμα μου, όμως πολλές φορές με πόναγε και η μέση μου. Επίσης ενω τα πόδια μου αντέχουν για δεκάδες παραπάνω κιλά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν αντέχει, οπότε περιορίζομαι σε λιγότερα κιλά και δεν γυμνάζω σωστα τα πόδια και τους γλουτούς.

    Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο γυμναστήριο πριν μερικές μέρες και δοκίμασα leg press. Γνωρίζω οτι όλοι λέτε οτι το squat είναι καλύτερο ,αλλά πρώτη φορά ένιωσα τέτοιο πιάσιμο στα δικέφαλα και στους γλουτούς. Μετα την πρέσα περπατούσα με δυσκολία και πήγαινα σαν τον κάβουρα . Επίσης όπως ανέφερα και παραπάνω ,την πρέσα σχεδόν την τερματίζω στα κιλά και μετα κανω και δεκάδες επαναλήψεις με λιγότερα κιλά.
    Mην χανεις τον χρονο σου ξεκινα squat,οι ασκησεις με ελευθερα βαροι ειναι παντα καλυτερες.....το leg press ειναι για τους τεμπελιδες η για συμπληρωμα.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-05-14 21:23 #56
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Σε πονάει η μέση σου επειδή κάνεις κάτι λάθος στη τεχνική. Θέλει αρκετό καιρό να μάθεις τη σωστή τεχνική αν δεν έχεις κάποιο να σου δείξει. Διάβασε, δες βίντεο και κυρίως ξεκίνα με λίγα κιλά μέχρι να αισθανθείς άνετα με την άσκηση.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-05-14 23:17 #57
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μια χαρα αναπτυξη δινει και η πρεσα δεν ειναι μονοδρομος το σκουωτ.

    Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-05-14 23:51 #58
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα αναπτυξη δινει και η πρεσα δεν ειναι μονοδρομος το σκουωτ.

    Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν διαφωνω σε αυτο απλα το σκουωτ σου προσφερει πολλα περισσοτερα σου φτιαχνει ολη την σταση του σωματος(μαθαινεις να σκυβεις σωστα) συν οτι η κινηση ειναι φυσικη, η πρεσα ειναι χαλια, μονο οι πρεσες που ειναι σε ορθια θεση ειναι σωστες και εχουνε πιο φυσικη σταση και κινηση......
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-05-14 00:04 #59
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eleos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και καιρό έκανα μονος στο σπίτι squat και όντως ένιωθα τα πόδια μου να γυμνάζονται ,αλλά και όλο το σώμα μου, όμως πολλές φορές με πόναγε και η μέση μου. Επίσης ενω τα πόδια μου αντέχουν για δεκάδες παραπάνω κιλά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν αντέχει, οπότε περιορίζομαι σε λιγότερα κιλά και δεν γυμνάζω σωστα τα πόδια και τους γλουτούς.
    Η απάντηση είναι προφανής και είναι μονόδρομος. Συνεχίζεις να κάνεις squat, ευτυχώς που ένιωσες την μυϊκή ανισορροπία του υπόλοιπου σώματος που θα αποκατασταθεί αν συνεχίσει να κάνεις squat.Σωστά περιορίζεσαι σε λιγότερα κιλά από όσο αντέχουν τα πόδια σου.
    Μιας και γράφτηκες σε γυμναστήριο ζήτα από κάποιο γυμναστή να σου δείξει/βελτιώσει την τεχνική σου ώστε να με σε πονάει η μέση. (κατά την άποψή μου αυτή είναι η δουλειά τους και όχι να μαζεύουν τα κιλά ή να κάνουν γνωριμίες με γκόμενες)
    Μη ξεχνάς να γυμνάζεις πάντα τους κοιλιακούς σου στο τέλος της προπόνησης τη μέρα που κάνεις squat ώστε να αποφορτίσεις τους ραχιαίους σου.
    Το πως περπατάς μετά την πρέσσα είναι μη αποδεκτός δείκτης αξιολόγησης την μυϊκής ανάπτυξης των ποδιών σου και απόδοσης της άσκησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-05-14 12:10 #60
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Για τους τετρακεφαλους και τους γλουτους σου θα ειναι ακριβως το ιδιο ο,τι απο τα 2 κανεις. Και αν στο σκουατ εγκαταλειπεις νωρις ή δε βαζεις κιλα για να μην χτυπησεις τοτε το leg press θα ειναι καλυτερο. Με το σκουατ απλα θα κανεις και δυνατη κατω πλατη και θα γυμνασεις ακομα περισσοτερο τους τραπεζιους. Αν με το leg press νιωθεις περισσοτερο πονο, πρηξιμο, πιασιμο, κουραση στα τετρακεφαλα απο οτι με το σκουοτ τοτε σε εσενα δινει μεγαλυτερο ερεθισμα προφανως

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία