Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 100
  1. 31-01-14 03:07 #16
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    ^^

    Συμφωνώ απόλυτα και όσο αναφορά την πρέσσα ποδιών σε σχέση με τα καθίσματα και φυσικά για τους μύθους περί έκκρισης αναβολικών ορμονών κατά την εκτέλεση τους που μπορεί όντως να συμβαίνει εκείνη την στιγμή αλλά παρόλαυτα δεν έχει σχέση με την συνολική ανάπτυξη.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως τα καθίσματα δεν πρέπει να εκτελούνται,αλλά κατά την γνώμη μου είναι πολύ λίγοι αυτοί που τα εκτελούν σωστά,επίσης ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων δεν έχουν την απαραίτητη ευλυγισία και αλλά πολλά για να τα εκτελέσουν και όταν μιλάμε για ανάπτυξη ποδιών δεν πιστεύω πως είναι τόσο ανώτερα όπως πιστεύουν πολύ σε σχέση με την πρέσσα.Πιέσεις πάγκου με μπάρα συγεκριμένα πιστεύω πως είναι μακράν η πιο υπερεκτιμημένη άσκηση στο ββ και οι αλτήρες είναι για παρά πολλούς λόγους πολύ καλύτερη επιλογή αλλά αυτό ας το αναλύσουμε σε ένα παρόμοιο θέμα για το στήθος.Συγχωρέστε μου οποία πιθανά ορθογραφικά λάθη αλλά επειδή μένω εξωτερικό πλέων και δεν έχω ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή μου πέρνει τρομερά πολύ ώρα να τα κάνω μέσω google translete αλλαγή σε ελληνικά οποίος ξέρει κάποιον καλύτερο τρόπο θα του είμαι ευγνώμων να μου τον παραθέσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-01-14 17:42 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βασικη επιχειρηματολογια που βρηκα κατα της ανωτεροτητας των σκουατ για τους τετρακεφαλους και μονο ειναι η παρακατω

    http://scoobysworkshop.com/squat-myths/
    Scooby?

    Not sure if srs.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα καλο αρθρο πανω στο θεμα καθισματων v.s. πρεσσας ειναι αυτο εδω,του mcDonald..τα εξηγει ολα πολυ καλα,κ ειναι πραγματα που εουν ξαναγραφτει εδω μεσα παμπολες φορες σε αναλογα θεματα ( δεν ειναι η πρωτη φορα που το συζηταμε εδω μεσα ),απλα μια επαναληψη ποτε δεν βλαπτει..
    Το άρθρο που πόσταρες δεν βασίζεται πουθενά (ούτε σε ερευνητικά δεδομένα, ούτε σε προσωπική πείρα, ούτε πουθενά). Είναι απλά η αυθαίρετη άποψη του συγγραφέα.

    Και ναι, αν ήθελα να μάθω για υπερτροφία "for big legs", αυτόν εδώ θα άκουγα:




    Ορίστε ένα πολύ καλύτερα γραμμένο άρθρο που αναφέρθηκε στο άλλο thread, με συγκεκριμένη επιχειρηματολογία, από κάποιον που έχει δικό του γυμναστήριο, προπονεί κόσμο, και που τουλάχιστον μπορεί να σηκώσει και 3 κιλά και δεν μοιάζει με σκιαχτρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-01-14 18:00 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι οκ..περιπου αυτο που εγραψες ποσταρε κ ενας τυπος απο κατω στα σχολια του αρθρου..
    η απαντηση του mcDonald..

    Shawn: Thanks for the macho horseshit, the comments section on this piece wouldn’t have been right without it. Blah, blah, rite of passage, blah, blah, gotta squat, blah, blah, strong as a person. Yeah, ok.
    κ οπως κ να χει το οτι μπορει να μην παραθετει πηγες δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν..το κανει παμπολες φορες σε διαφορα αρθρα του,αλλα τελικα επειδη ειχα κ γω την ιδια απορια,αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει..
    επισης αυτο που γραφει δεν θελει καμια αποδειξη η τεκμηριο,απλα πραγματα βασισμενα σε λογικη ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-01-14 18:06 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ οπως κ να χει το οτι μπορει να μην παραθετει πηγες δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν..το κανει παμπολες φορες σε διαφορα αρθρα του,αλλα τελικα επειδη ειχα κ γω την ιδια απορια,αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει..
    Αν είναι έτσι, δώσε μου references για αυτά που υποστηρίζει στο άρθρο που πόσταρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-14 18:22 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν μπορω να στα δωσω,οπως ουτε κ για τα διατροφικα αρθα του,που κ εκει γραφει διαφορα τα οποια μπορουν να θεωρηθουν εικασιες γιατι ο ανθρωπος πουλαει κ τα δινει ολα στα βιβλια του..
    οποτε πρεπει να τα αγορασεις

    κ παλι λεω οτι δεν γραφει κατι εξωπραγματικο,απλα πως μπορεις να φτιξεις μια χαρα ποδια κ με τους 2 τροπους κ πως δεν πρεπει τπτ.
    αυτο που εγραψα κ γω στο ποστ μου δλδ απο πανω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-01-14 18:44 #21
    Προεπιλογή
    beefmeup, plz.

    Δεν σχολίασα αν τα διατροφικά άρθρα του Lyle είναι καλά ή όχι. Σχολίασα συγκεκριμένα το άρθρο που έστειλες. Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρει απόψεις που δεν βασίζονται πουθενά εκτός από το "έτσι νομίζω, εγώ αυτό πιστεύω". Και ο Lyle είναι άτομο που ΔΕΝ έχει εμπειρία από προπόνηση δύναμης (εκτός αν θεωρείς να είναι όπως είναι και να κάνει μέγιστη άρση σε αγώνες με κιλά που συχνά αρχάριοι κάνουν σε λίγους μήνες "επειρία"). Αν ενδιαφέρεσαι να δεις μια εμπεριστατωμένη άποψη στο συγκεκριμένο αντικείμενο, διάβασε το άρθρο που πόσταρε ο niksamaras.

    Και please, μην λες "υπάρχουν έρευνες", "έχω δει μια έρευνα", "αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει", κτλ, όταν δεν μπορείς να δώσεις σχετικές αναφορές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-01-14 19:00 #22
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Den einai aparaithto πάντα να υπάρχουν references για το οποιοδήποτε θέμα συζήτησης τουλάχιστον όχι σε σχετικά απλά πράγματα.
    Στο T-Nation προφανώς έτσι και αναφέρεις όχι να κατηγορήσεις καλά για αυτό δεν μιλάω καν απλά αν αναφέρεις ένα μειωνέκτημα των καθισμάτων θα πέσουν να σε φάνε σαν τα κοράκια όλοι,καταλαβαίνω είναι λίγο δύσκολο για κάποιους να ακούνε μερικές φορές και κάποια αντίθετη άποψη για ασκήσεις που είναι πολύ παραδοσιακές από παρά πολλά χρόνια πριν και χρησιμοποιούνται (ξαναλέω όπως έγραψα και πιο πάνω πως δεν είπαμε ποτέ πως τα καθίσματα δεν είναι καλή άσκηση) και όσο αναφορά το σκιάχτρο που αναφέρεις πιο πάνω παρά πολύ αθλητές θρυοι του ββ όπως Dorian Yates,Vince Taylor και διάφοροι άλλοι δεν χρησιμοποίησαν ποτέ μα ποτέ τα καθίσματα σαν κύρια άσκηση υπερτροφίας,άλλο η δύναμη αλλά εδώ μιλάμε για υπερτροφία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-01-14 19:59 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    MoM αλλη ορεξη δεν ειχα να καθομαι να γραφω "ψεμματα" σε σενα εδω μεσα,κ ειδικα οσον αφορα το θεμα ερευνες..
    επειδη βλεπω σ αρεσει να μιλας με αριθμους κ αποδειξεις βλεπω γραφεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την συνολική υπερτροφία ποδιών (τετρακέφαλοι, ισχιοκνημιαίοι, μηριαίοι, και δευτερευόντως προσαγωγοί και καμπτήρες ισχίων) θα τα αξιολογούσα ως εξής:
    squats => 10
    rfe split squats => 7-8 (*9)
    προβολές => 7-8
    leg press => 6, ίσως 7
    σε αναλογια επι% το 10 απο το 6-7 απεχει ενα μεγαλο 30-40%..θα ηθελα να μου δωσεις εσυ τωρα τα refferences που εχεις πανω σε αυτα τα στατιστικα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-01-14 20:42 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    MoM αλλη ορεξη δεν ειχα να καθομαι να γραφω "ψεμματα" σε σενα εδω μεσα,κ ειδικα οσον αφορα το θεμα ερευνες..
    επειδη βλεπω σ αρεσει να μιλας με αριθμους κ αποδειξεις βλεπω γραφεις...

    σε αναλογια επι% το 10 απο το 6-7 απεχει ενα μεγαλο 30-40%..θα ηθελα να μου δωσεις εσυ τωρα τα refferences που εχεις πανω σε αυτα τα στατιστικα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια.
    Βιβλιογραφία για αυστηρή "ποσοτικοποίηση" δεν υπάρχει (το οποίο ήδη ανέφερα), επίσης αν πω "σε μια άσκηση βάζω 8 και σε μια 7" δεν σημαίνει "30% λιγότερη υπερτροφία". Το post που αντέγραψες ήταν απάντηση σε αυτή την ερώτηση:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν προσωπική σου άποψη και όχι τόσο βιβλιογραφικά,σου ζήτησα να ποσοτικοποιήσεις τις ασκήσεις αυτές. Αν στα καθίσματα βάζεις 10,στα υπόλοιπα τι βαθμό βάζεις;;
    Στο άλλο thread έκανα συγκεκριμένες αναφορές στα υπάρχοντα βιβλιογραφικά δεδομένα, και αν δεν κάνω λάθος πόσταρα και κάποιες έρευνες. Αν θες αναφορά για κάποιο συγκεκριμένο ισχυρισμό που έκανα (πχ ότι οι μυς στα squats έχουν βρεθεί να έχουν μεγαλύτερη συνολική ενεργοποίηση απ'ότι στο leg press), ζήτα και θα στην δώσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-01-14 20:59 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το θέμα είναι ότι είμαστε φόρουμ ββ και το αντικείμενό μας είναι η μυική υπερτροφία , η δύναμη είναι συγγενής με το αντικείμενό μας όμως δεν είναι αυτοσκοπός όπως σε άλλα αθλήματα καθαρά δύναμης , οπότε και λογικό επειδη δεν στοχεύουμε αποκλειστικά στην δύναμη παρα μόνο στην συμβολή της στην ανάπτυξη να μην είμαστε γνώστες του θέματος μέγιστη δύναμη σε μια κίνηση όπως πχ σκουώτ η άρση θανάτου

    αλλα απλή λογική και εργοφυσιολογία , πώς μπορούμε να πούμε ότι η πρέσα δεν είναι εξίσου καλή άσκηση όταν μπορούμε με την κατάλληλη τοποθέτηση ποδιών και γωνίας εξάσκησης να "χτυπήσουμε" τούς τετρακεφάλους στοχευμένα και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις με πλεονεκτήματα έναντι των σκουώτ
    έπειτα μπορούμε κυριολεκτικά να ξεσκίσουμε τα πόδια με βαρια κιλα και επαναλήψεις χωρίς να ζορίσουμε μέση και εγκάρσια επιβάρυνση σπονδυλικής στήλης , επίσης πατώντας πιο ψηλά η πιο χαμηλά μπορούμε εκτός την διαφορετική γωνία εξάσκησης , αν έχουμε πόνο η ενόχληση να απομονώσουμε τον πόνο και να κάνουμε πιο ασφαλή την άσκηση

    και καλα συζητάμε πιο είναι καλύτερο απο τα δυο και λεει ο καθένας το χοντρό του και το μακρύ του , να πω όμως και κάτι ακόμη πως δεν υπάρχουν μόνο άκρες αλλα και μέση , δηλαδη γιατι να μην τα θεωρούμε εξίσου σημαντικά και τα δυο και να τα εντάξουμε και τα δυο στην προπόνησή μας , εκτός αν λόγοι σοβαροι μας απαγορεύουν κάποια άσκηση

    αυτα εγω δεν χρειάστηκε να διαβάσω έρευνες αλλα έρευνες είναι οι εμπειρίες τόσων χρόνων που αποκόμησα , ως προσωπική εμπειρία αλλα και με αυτα που έχω δεί απο φίλους επαγγελματίες στο χώρο

    αναμφισβήτητα το σκουώτ μας δίνει γενική δύναμη , αρκεί να πω ότι εγω κάποτε είχα φτάσει να κάνω σε όλο το πρόγραμμά μου στα πόδια μόνο για το σκουώτ 20 σετ επειδη δεν είχαμε πρέσα η μάλον είχαμε μια βιδωμενη στον τοιχο με τα κιλά κάθετα και εμείς να μπαίνουμε απο κάτω και να σπρώχνουμε με τα πόδια πάνω , απο το σκουώτ είχα αποκτήσει και φυσική κατάσταση και αντοχή , αφού θυμάμαι με την ένταση που κάναμε ανέβαζα μέχρι 180 σφυγμούς

    αλλα και στην πρέσα μπορει κάποιος να φτάσει στα όριά του , στην τελικη παίζει ρόλο πόσο τα δίνει όλα σε κάθε άσκηση κάποιος και πόσο σωστα την κάνει και το ξανατονίζω στο ββ όταν λέμε θέλω να χτίσω μυς δεν μας ενδιαφέρει η μέγιστη δύναμη καθαρα , αλλα η δύναμη σαν εξέλιξη όταν έρχετε μέσα απο την προπόνηση που κάνουμε στα σετ και επαναλήψεις που κάνουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-01-14 21:07 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βιβλιογραφία για αυστηρή "ποσοτικοποίηση" δεν υπάρχει (το οποίο ήδη ανέφερα), επίσης αν πω "σε μια άσκηση βάζω 8 και σε μια 7" δεν σημαίνει "30% λιγότερη υπερτροφία". Το post που αντέγραψες ήταν απάντηση σε αυτή την ερώτηση:
    οκ,τοτε αυτο εδω πως το εννοεις..δεν εχω καταλαβει..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους παραπάνω λόγους δεν μου αρέσει να βάζω αυθαίρετα νούμερα (που σε κάθε περίπτωση μπορεί να διαφέρουν κιόλας), αλλά αν έπρεπε να βάλω, και αν υποθέσουμε ένα άτομο που εκτελεί όλες τις ασκήσεις σωστά και που τον ενδιαφέρουν μόνο τα βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα (πχ με ορίζοντα χρόνου και πάνω), drug-free, για την συνολική υπερτροφία ποδιών (τετρακέφαλοι, ισχιοκνημιαίοι, μηριαίοι, και δευτερευόντως προσαγωγοί και καμπτήρες ισχίων) θα τα αξιολογούσα ως εξής:
    αφου γραφεις πως για υπερτοφια, το βελτιστο ειναι τα καθισματα σε σχεση με την πρεσσα παντα...
    δλδ γραφεις πως αν θες καποιος που θα προπονησεις να εχει καλυτερη υπετροφια θα του προτεινεις σαν το καλυτερο τα καθισματα κ τελευταια την πρεσσα..
    κ ρωτω,απο που προκυπτει αυτη η χαοτικη διαφορα,εστω κ αν δεν ειναι 30-40% αλλα 20%..υπαρχουν πηγες πανω σε αυτο?

    για το αλλο που μου αναφερεις,τις ξερω τις ερευνες για ενεργοποιησεις κλπ σε καθισματα μεταξυ πρεσσας...
    οκ,με την υπερτοφια υπαρχει κατι που να τα συνδεει ολα αυτα?

    το να μου πεις οτι ειναι προσωπικη σου αποψη, το δεχομαι κ το σεβομαι κ παω πασο.
    απλα ξερεις τι γινεται?
    κ ο mcDonald την προσωπικη του αποψη γραφει,κ μου ζητας πηγες κ εγω το ιδιο με σενα κανω κ μου ζητας πηγες..
    λιγο διφορουμενο δεν ειναι εφ οσον εσυ δεν δινεις καμια για την δικη σου?
    που πειραζει δλδ το οτι την παρεθεσα σαν αντιλογο στα καθισματα,επειδη δεν εχει πηγες..?

    κ εν τελη ολοι εδω μεσα τις αποψεις μας γραφουμε κ ολα καλα κ αγια ειναι,αλλα μεχρι εκει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-01-14 21:19 #27
    Προεπιλογή
    beefmeup, την αιτιολογία την έχω αναπτύξει εδώ: 1, 2, 3, 4. Αν διαβάσεις τα πόστ θα δεις ότι αναφέρω τί λένε τα υπάρχοντα ερευνητικά δεδομένα, τί λέει η κινησιολογική σύγκριση, και τί συμπεράσματα βγάζω εγώ από αυτά.

    Όσον αφορά το "όλοι την προσωπική μας άποψη λένε και εσύ μου ζητάς πηγές", όταν λες: "ξερω τουλαχιστον μια μελετη που αναφερει οτι αναμεσα στα 2 η μυικη αναπτυξη ηταν ιδια" και "αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει" δεν λες απλά την προσωπική σου άποψη. Όταν λες "μια έρευνα λέει Χ" και εγώ δεν έχω δει κάτι σχετικό είναι λογικό να σου ζητήσω να την ποστάρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-02-14 21:45 #28
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Η πρέσσα ειναι ενα πολύ καλό μηχάνημα,αλλα δυστυχώς το 40% των γυμναστηρίων εχουν λαθος μηχανήματα, κακοσχεδιασμένα,μη εργονομικά και εν τέλει δεν γυμνάζουν σωστά το μυ..
    Οι καλυτερες που εχω συναντήσει ειναι αυτες που εχει κλιση 45 μοίρες και εισαι ξαπλωτος σε πάγκο ελαφρώς επικλινή,φυσικά με δίσκους.
    Εκει γίνεται καλη δουλείτσα.
    Μαλιστα παίζωντας λίγο και με το άνοιγμα των ποδιών,η το ύψος που τα τοποθετείς αλλάζουν οι γωνίες και τα σημεία που αναλαμβάνουν το περισσότερο έργο.
    Απλά στα σκουώτ δουλευουν πολλες μυικές ομάδες,πλην των ποδιών, για αυτό και οι παλιοί λέγαν πως ειναι από τις πλεον "αναβολικές" ασκήσεις.
    Θεωρώ την πρέσσα ως μια πολύ καλή βασική δεύτερη άσκηση στο πρόγραμμα ποδιών,αλλά όχι στο σημείο να αντικαταστήσουν τα σκουώτ, που δίνουν μέγεθος, σχήμα, δύναμη στα πόδια.
    Καθαρα απο θέμα προσωπικής τριβής τα αναφέρω όλα αυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-02-14 22:56 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    beefmeup, την αιτιολογία την έχω αναπτύξει εδώ: 1, 2, 3, 4. Αν διαβάσεις τα πόστ θα δεις ότι αναφέρω τί λένε τα υπάρχοντα ερευνητικά δεδομένα, τί λέει η κινησιολογική σύγκριση, και τί συμπεράσματα βγάζω εγώ από αυτά.
    το νο.1 ποστ δεν απανταει σε κανενα σημειο πανω στα καθισματα v.s πρεσσα ποδιων,μιλας για αλλα πραγματα εντελως.

    το νο.2 ποστ γραφεις

    Κατ'αρχάς θα σχολιάσω ότι η αύξηση δύναμης είναι σημαντική για την μυϊκή ανάπτυξη,
    αυτη εδω η ερευνα μας λεει οτι παρολο που η αυξηση σε μυικη δυναμη ηταν μεγαλυτερη στην περιπτωση του full rom η μυικη πυκνοτητα ειχε πολυ μικρη μεταβολη σε σχεση με την partial rom..
    για ενα ευρος διαφορας δυναμης της ταξης του 10% η αντιστοιχια σε μυικη πυκνοτητα ηταν της ταξης του ~1.8%..αρκετα μεγαλη διαφορα (για να καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα σου απο πανω) ,που μας δειχνει οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι απαραιτητα ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο απο την μια ,αλλα αποτην αλλη μας δειχνει επισης οτι η απολυτη δυναμη δεν ισουται με μια αντιστοιχη απολυτη αυξηση σε μυικη υπερτοφια.

    μετα στο ιδιο ποστ γραφεις

    Πέραν από αυτό, για καθίσματα και leg press η ερευνητική βιβλιογραφία δείχνει ότι υπάρχει σημαντικά μεγαλύτερη ηλεκτρομυϊκή δραστηριότητα (κοινώς μυϊκή ενεργοποίηση) σε όλους τους εμπλεκόμενους μύες (τετρακέφαλους, ισχιοκνημιαίους, γλουτιαίους, και, προφανώς, και ιερονωτιαίους), που είναι αρκετά ενδεικτικό ότι τα καθίσματα θα έχουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην υπερτροφία (και χωρίς να συνυπολογίζουμε το γεγονός ότι, σε γενικές γραμμές, το leg press δεν επιτρέπει το ίδιο έυρος κίνησης).
    αυτο το κομματι ειναι καθαρα υποθετικο δικο σου συμπερασμα.
    κ παλι με βαση την απο πανω ερευνα σου απαντησα κ πανω στο κομματι που αναφερεις το ευρος της κινησης.

    στον 3ο ποστ γραφεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    squats => 10
    rfe split squats => 7-8 (*9)
    προβολές => 7-8
    leg press => 6, ίσως 7
    σε ρωταω γιατι στατιστικα τοσο μεγαλη αποκλιση οσον αφορα την μυικη υπερτοφια κ μου απαντας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βιβλιογραφία για αυστηρή "ποσοτικοποίηση" δεν υπάρχει (το οποίο ήδη ανέφερα)
    δλδ δεν εχεις κατι σχετικο ,αλλα παρολα αυτα βασιζομενος στις υποθεσεις που κανεις στα απο πανω ποστ σου γραφεις πως τα καθισματα ειναι ανωτερα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια..

    κ ουσιαστικα εκει που καταληγουμε ειναι σε ενα educated guess που κανεις βαση των παραπανω..
    περισοτερο σαν confirmation bias μου κανει.
    στα μισα ποστ αναφερεις το ευρος κ το νευρομυικο ερεθισμα σαν το βασικο λογο,αλλα τελικα βαση της ερευνας που ποσταρα ουτε το ευρος δεν εχει να κανει τοσο ,κ οσον αφορα τα νευρομυικα ερεθισματα κανεις ενα λογικο αλμα περισοτερα νευρομυικα ερεθισματα= περισοτερη μυικη υπερτοφια.

    οσον αφορα τωρα το 4ο ποστ σου κ αυτο το κομματι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και βέβαια, στην προπονητική, πέραν των καθαρά αντικειμενικών/επιστημονικών στοιχείων, είναι χρήσιμο να κοιτάς και anecdotal evidence (τί λέει η γενική πρακτική και άποψη από έμπειρους προπονητές και αθλητές υψηλού επιπέδου). BBers υψηλού επιπέδου (τύπου Coleman, Cutler, κτλ) κατά κύριο λόγο λένε ότι squats = no1 for leg hypertrophy (και αν πας σε γνώμες από αθλητές δύναμης, εκεί δεν τίθεται καν θέμα).
    σοβαρα τωρα,αυτο δλδ ειναι επιχειρημα που εφαρμοζεται πανω στον μεσο γυμναζομενο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-02-14 23:59 #30
    Προεπιλογή
    Μεγάλα πόδια == Squat
    Train hard or go home! Διατροφή και προπόνηση πάντα
    fitness | συμπληρώματα διατροφής
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία