Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 22-08-23 23:02 #1
    Προεπιλογή Εχω δυο δισκοκηλες, προστεθηκαν αλλες τρεις !!!
    Γεια σας, ειμαι καινουργιος στο φορουμ, και δεν εχω που αλλου να πω τον πονο μου.
    Σημερα εμαθα οτι προεκυψαν αλλες ΤΡΕΙΣ δισκοκηλες (O1-02, O2-O3, O3-O4) απο μαγνητικη που εκανα.
    Ο λογος ? Ολοκληρο το καλοκαιρι πονουσα. Στην αρχη λιγοτερο και προς το τελος Αυγουστου περισσοτερο.
    Για 13 χρονια, το κολυμπι ΠΟΤΕ δεν με τραυματισε. Το ξαναγραφω ... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕ (πιστεψτε με).
    Μονο καλο μου εκανε. Ξεκινουσα, με 50 μετρα αποσταση και σιγα-σιγα (επειδη υπαρχουν σημαδουρες στην παραλια)
    εφτανα τις 12 σημαδουρες (20 μετρα η μια απο την αλλη). ΟΧΙ αμεσως ! Μετα απο 30 μερες. Και παντα επεστρεφα
    περδικι πισω στην πολη (Θεσσαλονικη). Φετος, κατα την 10η μερα που μπηκα για κολυμπι, την αλλη μερα το πρωι
    ...... πονος, καψιμο και σαν κατι να χυνεται στην μεση. Και απο κει και περα σταματησα τα παντα. Δεν μπορουσα
    ουτε 10 μετρα να κανω. Και ο πονος (καψιμο, κλπ) ηταν παντα την αλλη μερα το πρωι. Ποτε εκεινη την στιγμη
    που κολυμπουσα (η εστω λιγο αργοτερα).

    Εχω αλλες δυο δισκοκηλες (Ο4-Ο5 και O5-I1). Πριν 17 χρονια, εκανα την ΥΠΕΡΤΑΤΗ βλακεια να εγχειρησω την μια
    (Ο4-Ο5). Mετα απο 6 χρονια προεκυψε η δευτερη (O5-I1) και μετα απο 17 χρονια ..... οι υπολοιπες τρεις !!!!!!!!!!
    Σπαω το κεφαλι μου, ΠΩΣ προεκυψαν αλλες τρεις (νεες) δισκοκηλες). Δεν εκανα κατι αποτομο η τραβηγμενο.
    Εκανα οτι κανω καθε καλοκαιρι. Τωρα μπαινω σε ενα πηγαδι ακομα βαθυτερο απο το προηγουμενο (οχι οτι το
    προηγουμενο ηταν ρηχο, ειχα κρισεις καθε 3 η 4 χρονια, οι οποιες ομως διαρκουσαν 2 η 3 βδομαδες το πολυ και
    μετα ειχα την κινητικοτητα μου παλι πισω). Κανω διατατικες McKenzie καθε πρωι επι 17 χρονια. Σε αυτα τα 17
    χρονια, οι διατατικες ολο και λιγοτερο βοηθουσαν (και ολο και μεγαλυτερη διαρκεια εδινα, καπου 2 ωρες, ενω
    ειχα ξεκινησει με 40 λεπτα). Ομως αν τις εκανα το πρωι (και μονο το πρωι) η υπολοιπη μερα ειχε ελαχιστο πονο.
    Αλλιως, ο πονος ηταν εντονοτατος. Δεν μπορουσαν να μην τις κανω. Ηταν αναγκαιες για την αποφυγη του πονου.
    Αρα ... η εγχειρηση δεν πετυχε (το 2006). Ποια εγχειρηση ειναι αυτη που απαιτει καθημερινες διατατικες επι 17 χρονια ?

    Ομως τωρα τα πραγματα εγιναν χειροτερα. Απο μεθαυριο ξεκινω επισκεψεις σε φυσιατρους και αθλητιατρους
    και απο την επομενη βδομαδα σε ορθοπεδικους και χειρουργους. Ξερω τι θα μου πουν οι πρωτοι "μην τυχον
    και βαλεις νυστερι". Ξερω τι θα μου πουν οι δευτετροι "και ποσο θα αντεξεις με αλοιφες και χαπια, μετα τι ?"
    Και θα καταληξω σαν τον εσταυρωμενο να πρεπει να παρω μια αποφαση που ΔΕΝ ειναι δικη μου να παρω.
    Και να την υποστω μεχρι το τελος της ζωης μου !!!! Τετελεσται ...... ειμαι 56 και νιωθω η ζωη να γλιστρα
    μεσα απ'τα χερια μου (οχι οτι ηταν τελειως δικη μου, πριν). Θα κανω υπομονη εναν μηνα ακομα και μετα
    δεν ξερω τι θα επιλεξω (κατω απο καθεστως πονου ΟΛΕΣ οι αποφασεις ειναι κακιστες). Ειμαι σ'αυτο το χαλι,
    αυτην την σταδιακη επιδεινωση, απο 4 Ιουλιου. Αλλα ειμαι σ'αυτη την καταχνια φοβου απο ..... το 2006 !

    Ευχαριστω για τον χωρο που προσφερει το φορουμ σε τετοια θεματα !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-08-23 23:35 #2
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα !

    Και καλώς ηρθες στο φόρουμ.

    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με το ζήτημα σου. Δεν ειμαι ειδικός στο ζήτημα ,οπότε και δεν θα ήθελα να συμβουλέψω σχετικά. ωστόσο θα ηθελα να παρακολουθήσω το θέμα για την εξέλιξη του.

    Η δική μου ερώτηση /παρατήρηση ειναι γιατί όλα αυτα τα χρόνια δεν εχεις αποφασίσει να γυμναστείς κατάλληλα, υπο την καθοδήγηση προπονητή αποκατάστασης , με σκοπό την ενδυνάμωση των μυικών ομάδων που περιβάλουν τις κήλες και ώς αποτέλεσμα την λιγότερη καταπόνηση τους.

    Θεωρώ ότι μόνο το κολύμπι και οι διατάσεις, εχουν αδυνατίσει(αδυναμία) τους μύς σε εκείνα τα σημεία, με αποτέλεσμα οποιαδήποτε κίνηση πλέον, να σε ταλαιπωρεί.

    Θα πρότεινα πολύ σοβαρή ερευνα για αξιόλογο προπονητή, φυσιοθεραπευτή που ειδικέυεται σε αντίστοιχες περιπτώσεις ,καθώς και η ηλικία σου ειναι κρίσιμη για την επειδήνωση του ζητήματος, με επιρροή αργότερα,ακόμα και στο βάδισμα σου!

    Αναμένουμε νεότερα
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-09-23 12:50 #3
    Προεπιλογή
    Γιατι ολα ειναι θεμα αντοχης στην υπομονη. Τα πρωτα χρονια (2007-2009) επιχειρησα γυμναστικη με οχι πολλα βαρη
    σε γυμναστηρια (της τοτε γειτονιας μου). Ειχα κριση δισκοκηλης, στο ιδιο σημειο (μετα απο εναν μονο μηνα το 2007,
    μετα απο δυο μηνες το 2009, απ'οτι καταλαβα πολυ αργοτερα, ακομα και αν σου αφαιρεσουν τον πηκτοειδη πυρηνα
    ο υπολοιπος δακτυλιος πιεζει ακριβως στο ιδιο σημειο που χυθηκε προς τα εξω ο πυρηνας, πραγμα που αν γνωριζα οτι
    μπορει να συμβει θα ειχα αναβαλει την εγχειρηση). Οποτε μετα, με τι κουραγιο να ξαναπροσπαθουσα ? Παρατησα τα βαρη
    απο τοτε (και ημουν μολις 40 ετων). Αντιστοιχα ξεκινησα την κολυμβηση (μετα απο υποδειξη δυο φυσιατρων-αθλητιατρων)
    ως την λιγοτερο επικινδυνη για υποτροπη. Και πιστεψε με ΔΟΥΛΕΨΕ ! Στα χρονια που ακολουθησαν, ειτε σε κολυμβητηριο
    ειτε στην θαλασσα, η κολυμβηση μου εδινε μια ΠΛΗΡΗ εξαλειψη πονου για οσο διαρκουσε αλλα και τουλαχιστον δυο μηνες
    μετα (τον τερματισμο της). Ομως μετα, σιγα-σιγα, επεστρεφε ο πονος. Ακομα και ετσι, περιμενα του καλοκαιρινους μηνες
    για να νιωσω αυτη την ανακουφιση. Απο το 2010 μεχρι φετος. Φετος ..... τελος εποχης. Αυτη η εποχη τελειωσε. Γιατι
    η κολυμβηση δημιουργει και αυτη υπερεκταση (αφου αναγκαζει τις δισκοκηλες να βγουν). Γιατι δεν τις πυροδοτουσε
    επι 13 χρονια ? Γιατι επρεπε να γερασω λιγο ακομα ωστε να το κανει ! Στα 40 ειχα αλλη ενυδατωση μεσοσπονδυλιων
    δισκων απ'οτι στα 56 ! Ας ηταν μικρη διαφορα, ΥΠΗΡΧΕ. Και αυτο απετρεπε ρηγματωσεις του δισκου. Εστω και μικρες.
    Τελωσπαντων, πηγα στον παλιο μου φυσιατρο και ξεκινησα αγωγη (και με μηχανηματα αλλα και με διατατικες στο σπιτι).
    Ενω ειδα δραματικη βελτιωση την πρωτη μερα (το προηγουμενο απογευμα μου εκανε διαγνωστικο βελονισμο και χτυπησε
    νευρο που πεταχτηκα σαν ελατηριο απο τον πονο, κεραυνοβοληθηκα) ..... αυτη η βελτιωση χαθηκε στην εβδομαδα που
    ακολουθησε. Παρολες τις ασκησεις στο σπιτι. Τωρα ειμαι ελαφρως χειροτερα απ'οτι πηγα (αν και ο ιδιος το αναμενει αυτο,
    ετσι μου ειπε). Θα τον ξαναδω αυτη την Πεμπτη .... και θα δουμε .....

    Δεν ειναι οτι δεν πολεμαω με οτι δυναμεις εχω (πνευματικες και σωματικες) το προβλημα μου. Ειναι οτι εχω εξαντληθει.
    Αλλη η υπομονη πριν 17 χρονια ..... και αλλη σημερα .....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-10-23 00:33 #4
    Προεπιλογή
    Οι 6 βδομαδες περασαν. Η φυσιοθεραπεια εκλεισε τον κυκλο της. Περα απο 3-4 μερες που ο πονος επεσε στο 60% με 70%
    πενιχρα τα αποτελεσματα. Εξακολουθει να τσουζει ο κοκκυγας (πανω απο 15 λεπτα σε καθιστικη σταση) και εξακολουθω
    να ξυπναω απο αλγος μετα απο 5 η 6 ωρες υπνου. Αυριο θα τα πω και στο φυσιατρο. Εννοειται οτι θα μου πει να κανω
    περισσοτερο κουραγιο και να συνεχισω με 3 σετ διατατικων την ημερα (για κανα χρονο). Δεν ειμαι χαζος. Με βελονισμο
    και διατατικες ... ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ. Απο δω και περα τα πραγματα γινονται σκοτεινοτερα .... και οδυνηροτερα.
    Καποιες μικρες αρθρωσεις (facet joints) δημιουργουν το αλγος. Οι οποιες επιδρουν σε αλλα σημεια που δεν συνορευουν
    καθολου με τα facet joints. Και ενας φαυλος κυκλος. Διαβαζω στο internet οτι με 2-3 ενεσεις αναλγητικου μεσα στα
    facet joints, ο πονος υποχωρει για 3-6 μηνες ..... αλλα μετα .... ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ. Γιατι δεν εχει θεραπευτει το σημειο τριβης.
    Απλα εχει κουκουλωθει ο πονος. Βεβαια θα το συζητησω με οσους περισσοτερους ορθοπεδικους μπορω (οικονομικα) αλλα
    ..... τι να μου πουν ? Θα σας το θεραπευσουμε ?

    Δινω μαχες (εδω και χρονια) που για τους ειδικους ειναι χαμενες. Απλα δεν μου το λενε ! Δεν με απογοητευουν.
    Τις χανω αργα-αργα ..... και με μεγαλο κοστος (οικονομικο). Εαν ειναι να σκεφτω τι χρηματα μου εχουν φυγει
    17 χρονια τωρα .....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anisixos : 06-10-23 στις 00:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-10-23 12:46 #5
    Προεπιλογή
    Φιλε καλησπερα, προσπαθησε να κανεις θετικες σκεψεις και να αλαξεις ισως διατροφη,τα εχεις μελετησει αυτα?Εμενα με πονουσε φετος ολο το καλοκαιρι η μεση 4 μηνες και ευτυχως ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ!Εγινε απο μονη της καλα,δεν ειχα βεβαια τρομερους πονους ομως ειχα καψιμο και ενοχλησεις και σε καταλαβαινω,χωρις λογο και εμενα χωρις να κανω τιποτα πιαστηκε,πριν εναν χρονο πηγα στο νοσοκομειο να την δουν και οι αχρηστοι μου εκαναν 2 ενεσεις και με διωξανε,μου δωσανε και συνταγη για χαπια,απο τοτε στο σημειο που μου εκαναν τις ενεσεις εχω ενα καψιμο,αυτο που με βοηθησε παρατηρησα ηταν που εκανα διαιτα και ετρωγα πιο πολυ ψαρια,δεν ειμαι ειδικος απλα λεω την γνωμη μου και πιστευω η καλη ψυχολογια,η θετικη σκεψη και η διατροφη θα σε βοηθησουν.Περαστικα σου και υπομονη φιλε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-10-23 05:33 #6
    Προεπιλογή
    Λοιπον Μακη, ισως να μην το πιστεψεις .... αλλα ενω ημουν ετοιμος να ΜΗΝ δωσω τοση σημασια στα οσα γραφεις (ιδιως την θετικη σκεψη και συναισθηματα) ψαχνοντας επι βδομαδες στο νετ, πεφτω ΑΠΟΨΕ στις 5 τα ξημερωματα, στον ορο .... νευροπαθητικος πονος (η αλγος). 15 λεπτα πριν κοιταξω την απαντηση σου στο φορουμ. ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ! Εχω ολα τα συμπτωματα νευροπαθητικου πονου. Δηλαδη μουδιασμα, καψιμο και πονο οταν ξεκουραζομαι. Ποτε συμβαινει αυτο ? Οταν καθομαι και οταν κοιμαμαι. Επαθα φλασια τωρα. Μαλιστα το ειχα ξαναπερασει στο παρελθον (πριν 5 η 6 χρονια) οταν ΝΟΜΙΖΑ οτι υπεφερα απο προστατιτιδα. Δεν μπορουσα να κατσω λογω καψιματος στον πρωκτο. Μετα απο 4 ουρολογους, 2 μικροβιολογους και καπου 3 χιλιαδες ευρω σε καθε επισκεψη, εξεταση, αγωγη και θεραπεια (ναι, ακομα και μαλαξεις προστατη) ΔΕΝ ειχα προστατιδα (μου χαλασαν και τον προστατη). Θελω να σπασω καποιο κεφαλι (αλλα δεν μπορω). ΝΕΥΡΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΑΛΓΟΣ ειχα. Και ωφειλεται σε χρονιο πονο που προκαλειται, κοντα στα αλλα ..... ΚΑΙ απο οσφυικο πονο (μετα απο αποτυχημενη επεμβαση) !!!!! Εδω τωρα και να θελω να το προσπερασω δεν γινεται. 17 ΧΡΟΝΙΑ καθε βραδυ υποφερω (εστω και λιγο) απο πονο στον Ο4-Ο5 μεσοσπονδυλιο δισκο. Ομως επειδη κοιμαμαι (ο πονος δεν ειναι τοσο εντονος για να ξυπνησω) το νευρικο μου συστημα επαθε υπερευαισθησια. Αντι να βγαζω τον πονο εντοπισμενα σε εκεινο το σημειο (Ο4-Ο5), το νευρικο συστημα στελνει αυτη την ευαισθησια .... ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ (το κερατο μου μεσα, δεν μπορεις να φανταστεις τα νευρα που εχω αυτη την στιγμη). Ετσι λοιπον, 6 χρονια μετα, ο νευροπαθητικος πονος αντι να ξαναελθει στον πρωκτο .... ηρθε λιγο πιο πανω, στον κοκκυγα. Επισης, τωρα, "μεταναστευει" (τροπον τινα) ο πονος απο τον κοκκυγα, λιγο στον πρωκτο και λιγο στη δεξια και αριστερη πλευρα της κατω οσφυικης μοιρας (Ο5-Ι1) αλλα, εσχατως και .... στο δεξι γονατο. Το γονατο μου ειναι απολυτως υγιες και λειτουργικο (τοσα χρονια). Μολις κουλουριαστω στο κρεβατι για υπνο (και το ενα γονατο ακουμπισει πανω στο αλλο, ΜΟΝΟ να ακουμπισει τιποτε αλλο) ...... ελαφρυς πονος στο δεξι γονατο. Λοιπον, ολα αυτα (ΟΛΑ ΑΥΤΑ) δεν δειχνουν ως βασικη αιτια τους μεσοσπονδυλιους δισκους και τα facet joints. Γιατι εκει ειναι εντοπισμενος ο πονος (δεν μεταναστευει). Η τελευταια αναλαμπη φυσικα ηταν με το τι επιδεινωνει ακομα περισσοτερο την αισθηση του πονου : χρονια καταθλιψη !!!!!!!!! Την οποια εχω απο τοτε που μπορω να θυμηθω τον εαυτο μου. Τελευταια θετικη σκεψη πρεπει να εκανα οταν ημουν Γ η Β Λυκειου !!!!! Πως αντιλαμβανεται καποιος οτι πασχει ? Οταν μεινει μονος και δεν εχει καποιον να συνομιλησει. Πηγαινω σε εναν ομιλο (αστροπαρατηρησης) και ....... ως δια μαγειας ....... μολις συνομιλουσα Ο ΠΟΝΟΣ ΕΦΕΥΓΕ. Λεω "δεν μπορει, φανταζομαι πραματα, ο πονος ειναι εδω, απλα δεν του δινω σημασια". Στην επιστροφη για το σπιτι, ο πονος ξαναρχοταν ΑΚΜΑΙΟΤΑΤΟΣ. Γιατι σταματουσα την εκκριση σεροτονινης (ναι, οταν κοινωνικοποιουμαστε, την εκκρινουμε και στην σωστη ποσοτητα !!!!). Φτανοντας σπιτι, ο πονος ανυποφορος. Επισης, εξηγειται πληρως γιατι ο βελονισμος που μου εκανε ο φυσιοθεραπευτης ηταν ανακουφιστικοτατος μιση μερα μετα και οχι μια βδομαδα μετα. Με την ηλεκτρικη διεγερση της βελονας δημιουργειται ενας οξυς πονος ο οποιος μετα (αυτοματα) αναγκαζει τον μυ να χαλαρωσει. Ομως αυτος ο οξυς στοχευμενος πονος (τσιμπημα) ΔΕΝ μπορει να γινεται καθε μερα (γιατι στο τελος προκαλει αναισθησια, παμε στο αλλο ακρο). Ετσι μιση μερα μετα, ημουν καλα ... και μια βδομαδα μετα σκ@τα. Το ιδιο και στην κολυμβηση : μιση μερα μετα, εξαιρετικη ευεξια ..... δυο μερες μετα FUCKΤΑ, αλγος και πιασιμο και μουδιασμα και καψιμο. Θα λεγε κανεις οτι τα προβληματα μου τελειωσαν. ΟΧΙ, αυτα τα trigger points εχουν μονιμη ευαισθησια (εξαιτιας του χρονιου πονου στον O4-O5, αυτο πια δεν αλλαζει) και χρειαζομαι ..... γκαμπαπεντινη ΔΙΑΡΚΩΣ. Η καθε 6 με 12 μηνες. Αυτο σημαινει Neurodin ! Δεν γινεται μονο με ηλεκτρισμο και βελονες και laser και υπερηχους και διατατικες (και δεν ξερω τι αλλο) να ξαναφτιαξει το νευρικο συστημα. Η ζημια ειναι PERMANENT και ταξιδευει παντου μεσα στο νευρικο μου συστημα (περιμενοντας αστειες αφορμες να αναδυθει απο την αφανεια). Ομως η γκαμπαπεντινη σε κανει μακαρονι, σου φερνει υπνηλια, ΔΕΝ μπορεις να βαλεις ενταση σε κατι (σωματικο). Ολα αυτα θα τα συζητησω και με νευρολογο (η νευροψυχιατρο) αλλα ..... εμαθα πραματα το τελευταιο διωρο ..... που δεν γνωριζα μια ζωη ολοκληρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anisixos : 28-10-23 στις 05:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-10-23 19:58 #7
    Προεπιλογή
    Φιλε διαβασα προσεκτικα οσα εγραψες,αυτο το καψιμο οταν καθομαι το εχω και εγω,ειναι οταν αγχοθω πολυ,η μαλον οταν καποιοι χωρις να φταιω με σαλταρουνε,κατι αλλο που με βοηθαει φιλε πολυ ειναι τα αγρια χορτα,τσουκνιδες,ζωχοι,ραδικια βρασμενα σαλατα εχουν βιταμινες αυτα και ειναι θεραπευτικα,οτι σου γραφω και εγω τα εχω διαβασει σε ερευνες,σε πανεπιστημια της Αμερικης,γενικα διαβαζω χρονια πανω στην διατροφη και το αγχος,θα ηταν καλο με βοτανα και αγρια χορτα να καθαρησεις ισως τον οργανισμο σου σαν αποτοξινωση απο τα φαρμακα τρωγοντας λιγα βεβαια στην αρχη,μην σε πειραξουν κιολας,καταλαβες πιστευω,να κανεις ετσι 1 φορα τον μηνα μια μικρη αποτοξινωση ωστε τα φαρμακα να σε πιανουν καλυτερα?Ετσι θα δυναμωσει και ο οργανισμος σου ισως,δεν εχεις να χασεις και κατι.
    Απάντηση με παράθεση