Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 47

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 06-04-09 16:00 #1
    Προεπιλογή Αιμορροϊδες
    Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος και παρακαλώ όποιον έχει εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει, με προβληματίζει έντονα.
    Γυμνάζομαι συστηματικά με βάρη πάνω απο 10 χρόνια, είμαι 43 ετών και έχω πρόβλημα με εσωτερικές αιμορροίδες (αιμορραγία, όχι πόνο). Πέρισυ, τέτοιο καιρό υποβλήθηκα σε αιμορροιδοεκτομή, αλλά το πρόβλημα επανήλθε. Ο γιατρός μου επειμένει ότι έχει να κάνει με τα βάρη και μου συνέστησε πλήρη αποχή απο γυμναστική με βάρη. Αν κάποιος έχει ανάλογο πρόβλημα, ας μου πει πως το αντιμετωπίζει. Υπάρχουν ασκήσεις που θα μπορούσα παρόλα αυτά να κάνω, έστω και με μικρή ένταση χωρίς πρόβλημα?
    Ευχαριστώ για την προσοχή σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-09 16:41 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καταρχην καλως ορισες στο φορουμ!

    Το θεμα αιμορροηδες ειναι πιστευω καθαρα θεμα φαγητου και κληρονομικοτητας. Η γυμναστικη δεν πιστευω πως επιρρεαζει αρνητικα, εκτος και αν ο γιατρος σου εννοει πως λογο ασκησης πιεσεις σπανε και εχεις αιμοραγια. Το θετικο ειναο πως δεν εχεις πονο.
    Θα ελεγα να κανεις πιο προσεγμενη διατροφη και για ενα διαστημα να πιεζεσαι στο γυμναστηριο, να δεις πως θα αντιδρασει το σωμα σου.

    Προσπθησε να κανεις οσο γινεται πιο στεγνη και αλιπη διατροφη. Επισης να αποφυγεις και τα μπαχαρικα. Τρωγε οσο γινεται πιο ινωδης τροφημα και απο κρεατικα περιορισου στα θαλασσινα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-04-09 16:57 #3
    Προεπιλογή
    Λογικό μου ακούγεται, σκέφτομαι ότι ίσως φταίει και ο τρόπος που γυμνάζομαι, κάνω 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα (έκανα μάλλον, τώρα λόγω του προβλήματος έχω στραφεί περισσότερο στην αεροβική). Δεν πιστεύω όμως ότι πιέζομαι υπερβολικά, συγκριτικά με άλλους, αλλά σκέφτομαι ότι και λόγο ηλικίας δεν έχω περιθώρια να πιέζω τον εαυτό μου με πολλά κιλά δυστυχώς. Σ' ευχαριστώ πολύ ΝΑSSER για την άμεση ανταπόκριση, να'σαι καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-04-09 17:34 #4
    Προεπιλογή
    τρώγε 2 πιάτα χόρτα την ημέρα σε πρώτη φάση αλλά σίγουρα το βάρη παίζουν ρόλο αν έχεις λάθος τεχνική, πρόσεχε τις αναπνοές όταν φορτσάρεις και σφίγγε τους μύς που γυμνάζει η κάθε άσκηση,
    μην σφίγγεσαι Γενικά και αόριστα,

    δεν ξέρω άν με καταλαβαίνεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-04-09 18:03 #5
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    παρε και φετεσ του τοστ με πολεσ φυτικεσ ινεσ κορν φλεικσ ...
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-04-09 19:42 #6
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Όλοι έχουμε αιμοροΐδες και κάποια στιγμή και σε κάποια ηλικία και ανάλογα, μπροει να εμφανιστούν συμπτώματα.
    Με την πίεση απο τα βαρη (εντος και εκτός γυμναστηριου, π.χ. απο βαριες εργασίες) μπορουν να αιμορραγήσουν, αυτό όμως για εμένα δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε τα βάρη και τις προπονήσεις ή και την δουλειά.
    Και εγω έχω, είμαι στην ίδια ηλικία μέ σενα και πότε πότε αιμορραγούν (μια φορα τον μηνα εως μια φορα το εξάμηνο, για κανα δυό μέρες).
    Είναι εσωτερικές, δεν με προκαλούν πόνο ουτε τίποτε άλλο, παρα μόνο λίγα αίματα στα κόπρανα.
    Συνεχίζω κανονικά προπονήσεις και πολύ heavy.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-06-09 08:47 #7
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    σημερα το πρωι ξυπνησα στισ 6 κ ενιωθα εντονο πονο στο σημειο που βρισκονται οι αιμοραιδεσ για αρκετη ωρα περιπου μιαμιση..μετα διαπιστωσα καθωσ σηκωθηκα οτι ενω ημουν ορθιοσ ποναγα αρκετα λιγοτερα κ στην συνεχεια οταν εκατσα ο πονοσ εξαφανιστηκε .κατα την διαρκεια του πονου ενιωθα την ταση προσ αφοδευση αλλα δεν εβγαζα τπτ.μονο αερια.παρομοιοσ πονοσ με ειχε πιασει κ παλιοτερα για διαστημα λιγων λεπτων αμεσωσ μετα την αφοδευση.παρακαλω πειτε μου την γνωμη σασ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RAMBO : 02-06-09 στις 08:57
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-06-11 18:24 #8
    Προεπιλογή Εσωτερικές αιμορροΐδες
    Καλησπέρα...είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω σε όποιον έχει εμπειρία η γνωρίζει, τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει εσωτερικές αιμοροιδες και κάνει βάρη στο γυμναστήριο???
    Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το οτιδήποτε ας μου απαντήσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-06-11 18:56 #9
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω σε όποιον έχει εμπειρία η γνωρίζει, τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει εσωτερικές αιμοροιδες και κάνει βάρη στο γυμναστήριο???
    Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το οτιδήποτε ας μου απαντήσει
    Οι εσωτερικές αιμοροείδες λέγονται αλλιώς και βαθμού 1. Αν είναι μόνο εσωτερικές και δεν βγαίνουν και έξω μετά από έντονη πίεση (φτέρνισμα-βήχας γέλιο) με το γυμναστήριο δεν πιστεύω να `χεις θέμα.Φυσικά γαι να λες εσωτερικές το`χεις ψάξει,ρώτα καλύτερα βέβαια τον γιατρό σου,αν έχεις κάνει κωλονοσκόπηση θα σου πει ακριβώς.
    Βαθμού 2---> βγαίνουν και μπαίνουν μόνες τους
    Βαθμού 3---> βγαίνουν και μπαίνουν μόνο αν τις βάλεις εσύ μέσα
    Βαθμού 4---> μόνιμα έξω...
    Στο βαθμό 3 και 4 είναι επικίνδυνο να πιέζεσαι πολύ.

    Υ.Γ. χάνεις καθόλου αίμα?Το`χεις αντιμετωπίσει κάπως...? Κάποια φαρμακευτική αγωγή?Ο σίδηρός σου πώς είναι?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-06-11 20:06 #10
    Banned
    Εγγραφή
    17-05-2011
    Μηνύματα
    206
    Προεπιλογή
    Είχα βγάλει μία φορά όταν έκανα πολύ υψηλή ένταση με βάρη και όσο πήγαινα στο γυμναστήριο η κατάσταση χειροτέρευε σε σημείο που δεν μπορούσα να κάτσω στην καρέκλα και έτσι αναγκάστηκα και πήγα σε γιατρό μου έδωσε Movatec και μετά από λίγες μέρες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ ξανά μέχρι τώρα...αλλά υπάρχει κόσμος που δεν του έκανε δουλειά το Movatec και έκανε εγχείρηση...εγώ ευτυχώς την γλίτωσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-06-11 09:37 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω σε όποιον έχει εμπειρία η γνωρίζει, τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει εσωτερικές αιμοροιδες και κάνει βάρη στο γυμναστήριο???
    Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το οτιδήποτε ας μου απαντήσει

    Έλα φίλος, εδώ παθών. Η λύση τελικά για εμένα ήταν στη διατροφή.. Περιορισμός αλκοόλ , ξηροί καρποί όσο λιγότερο γίνεται (βασικά μόνο 10 αμύγδαλα και αυτά εδω και λίγο καιρό λόγω γυμναστηρίου) Από θέμα γυμναστικής δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα εκτός απο μια φορά που είχα τραβήξει ένα ζόρι στο wc και μετά απο λίγη ώρα πήγα για πόδια (σκουότ) και ένιωσα τον ελεεινό πόνο σα να σε σκαλίζουν εσωτερικά με ένα μαχαιράκι..
    Απο τότε που πίνω πολλά νερά και αποφεύγω μλκιες όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω και σε τι βαθμό έχεις εσύ. Πέρυσι πάντως τέτοια εποχή ενας φίλος τις αφαίρεσε με λέιζερ και απο τότε εξυμνεί την μέθοδο αυτή. Είχε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα και τώρα ειναι απολύτως καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-06-11 00:31 #12
    Προεπιλογή
    λογικά θα έχω 1 βαθμού, ο γιατρός μου δεν μίλησε για κάτι τέτοιο... για να σου δώσω να καταλάβεις, βγάζω αίμα μόνο κατά την διάρκεια της κένωσης (πόνο καθόλου), πρώτη φορά μου εφμανίστηκε πριν ένα χρόνο περίπου (στον στρατό) και ως τώρα μου έχεις εμφανιστεί 4-5 φορές... την πρώτη φορά που πήγα στον γιατρό μου έδωσε μια αλίφη και μου είπε να κόψω το ποτό, σοκολάτες,ξηρούς καρπούς κ.τ.λ. για 2 μήνες περίπου, με το που πέρασαν οι 2 μήνες από βλακεία μου (έτρωγα ασταμάτητα γλυκά και έκανα βάρη) έτρεξε περισσότερο αίμα από κάθε φορά...ξαναπήγα στον γιατρό (για δεύτερη φορά) μου έδωσε κάτι υπόθετα και μου είπε να ελατώσω τα βάρη...έκανα αυτό που μου είπε και μετά από 3 μήνες βρήκα μόνο λίγο αίμα στο χαρτί.!
    Όσο για τον σίδηρο δεν έχω κάνει εξετάσεις
    Αν χειροτερέψει το πρόβλημα και χρειαστεί εγχείρηση μετά θα πρέπει να σταματήσω τα βάρη???


    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-06-11 08:06 #13
    Προεπιλογή
    Για 4-5 μέρες μετά την εγχείρηση θα είσαι δύσκολα αλλά μετά ούτε θα θυμάσαι τι είχες οπότε βάρη στο φουλ. Αν σε παίρνει κάντο να ηρεμήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-06-11 11:57 #14
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Έκανε πρόσφατα η μητέρα μου. Όχι,αλκοόλ,όχι καυτερά (τσίλι...) πολλά υγρα,σούπα μία φορά την εβδομάδα σίγουρα,όχδι σκληρά φαγητά (ξηροί καρποί,κριτσίνια,παξιμάδια..),μειωμένα λαχανικά,πολύ λάδι στο φαΐ και όχι καθιστική ζωή.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-06-11 16:48 #15
    Προεπιλογή Αιμορροϊδες και οι κατάλληλες ασκήσεις γυμναστικής
    Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ. Εδώ και 2 εβδομάδες έχω βγάλει αιμορροϊδες και ο γιατρός μου έδωσε υπόθετα ως θεραπεία και μου σύστησε τα γνωστά όσων αφορά τις τροφές και την άσκηση(διάδρομο και κολύμπι). Άλλο είναι το θέμα μου τώρα. Θέλω να κάνω γυμναστική στο γυμναστήριο (ασκήσεις για πλάτη, στήθος και τα λοιπά) και μου είπε να μην κάνω ασκήσεις, μέχρι να μου φύγουν οι αιμορροϊδες, που ζορίζουν και πιέζουν την κοιλιακή περιοχή γιατί η πίεση από κει θα μεταφερθεί στην καταπονημένη περιοχή. Γιαυτό ρωτώ εσάς που ξέρετε πολύ περισσότερα από μένα σε αυτό το θέμα, τι ασκήσεις επιτρέπεται και ενδείκνυνται για την περίπτωση μου. Ο γιατρός μου είπε πως θα μου φύγουν αν ακολουθήσω τις οδηγίες του σε 2-3 βδομάδες, και δεν θέλω να κάθομαι και να μην γυμνάζομαι έστω και λίγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία