Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 67
  1. 22-06-11 14:38 #16
    Προεπιλογή
    Πολύ ωραία τα αρθράκια σου.

    Αν ανέφερες κ την αρχική πηγή απ την οποία πιθανότατα να έκανες κοπυ πειστ θα ήσουν πιο εντάξει
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-11 15:12 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία τα αρθράκια σου.

    Αν ανέφερες κ την αρχική πηγή απ την οποία πιθανότατα να έκανες κοπυ πειστ θα ήσουν πιο εντάξει

    εκτος κ αν ειναι το ιδιο ατομο...ποιος ξερει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-11 20:47 #18
    Προεπιλογή
    gym σχεδόν το αποκλείω. . .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-06-11 21:13 #19
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ένα μπέρδεμα και μισό. ο στοχος μας δεν είναι η διατήρηση της μυϊκής μας μάζας? η μας ενδιαφέρει μόνο να χάσουμε λίπος? γιατί κάποιος αν δεν έχει κάποιον να τον παρακολουθεί, σίγουρα δεν θα ξέρει αν αυτό που έκαψε είναι λίπος, η γλυκογόνο, (και από που θα είναι το γλυκογόνο αυτό) η υδατάνθρακες. καιρό τώρα λέμε πως η πρώτη πηγή ενέργειας είναι το γλυκογόνο, μετά το λίπος και μετά το μυϊκό γλυκογόνο, και ως που να φτάσουμε να κάψουμε μύες, φέξε μου...

    αν λοιπόν λάβουμε υπόψη μας πως ο πρώτος στόχος μας είναι η μυϊκή μας ανάπτυξη με την καύση του σωματικού μας λίπους, τότε σίγουρα δεν μπορούμε να σταθούμε πως θα θέλαμε να παραμείνουμε σε κατάσταση με ανεβασμένη την αο μετά την αερόβια. και αυτό, γιατί από μόνος του ο οργανισμός, ανεβάζει σταδιακά την ινσουλίνη μας και μειώνει την αο, ακόμα και αν δεν φάμε τίποτα. Σε καμία των περιπτώσεων, δε θα θέλαμε να μείνουμε για πολύ ώρα στην φάση όπου ο οργανισμός προσπαθεί να ανεβάσει την ινσουλίνη και να κατεβάσει την αο.
    Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα έχουμε κανένα από τα αποτελέσματα όπου έχουμε στόχο.

    ειδικά σε περιπτώσεις όπου σχεδόν όλοι μας κάνουμε αερόβια μετά τα βάρη, δεν θα συνιστούσα αυτό το πρωτόκολλο σε κανέναν. θα αποτύχει πλήρως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-06-11 21:58 #20
    Προεπιλογή
    Να ρωτησω κ γω κατι που εχω απορια.Λοιπον οταν κανεις αερόβιο μετα τα βαρη(ας υποθεσουμε 1 ωρα βαρη) ως γνωστον εχεις αντλησει ενα μεγαλο μερος του γλυκογονου,οποτε ξεκινώντας αερόβιο αρχιζεις σχεδον αμεσως την καυση λιπους και σε αυξημενο ρυθμο (γιατι οπωσ προαναφερθηκε λιπος καις απ το πρωτο sec οποιασδηποτε προσπάθειας για παραγωγη εργου αλλα σε διαφορετικες ποσοτητες αναλογα με τν διαρκεια).Οποτε ΑΝ η υποθεση μου ειναι σωστη τοτε γτ κανοντασ αυτο που λεει το παλικαρι στο αρθρο του να μην ειναι εξισου καλο με την μετριας εντασης αεροβια?



    Και επειδη απ τα σχολια σας καταλαβαινω οτι ειστε τσακαλια σε αυτα τα θεματα(τισ μισες λεξεις απ αυτα που γραφετε δν τισ καταλαβαινω)παρακαλω να μη δω κραξιματα αν λεω χαζομαρες παρα μονον φιλικη μεταχειριση
    Σκασε και κολυμπα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-06-11 22:22 #21
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    για να στο πω οσο πιο απλα μπορω.

    γιατι η πηγη ενεργειας απο το λίπος δεν φτανει σε ταχυτητα. δεν μπορει να ανταποκρηθει στην απαιτητικη ταχυτητα παροχης ενεργειας απο το λιπος το σωμα..

    ελπιζω να το καταλαβες, αν και στο ειπα μπακαληστικα.

    ρολο φυσικα παιζουν και πολλοι αλλοι παραγοντες οπωςτο οξυγονο που χρειαζομαστε στην μεγαλη ενταση και αλλα πολλα. αλλα ας μην επεκταθω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-06-11 00:43 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να στο πω οσο πιο απλα μπορω.

    γιατι η πηγη ενεργειας απο το λίπος δεν φτανει σε ταχυτητα. δεν μπορει να ανταποκρηθει στην απαιτητικη ταχυτητα παροχης ενεργειας απο το λιπος το σωμα..

    ελπιζω να το καταλαβες, αν και στο ειπα μπακαληστικα.

    ρολο φυσικα παιζουν και πολλοι αλλοι παραγοντες οπωςτο οξυγονο που χρειαζομαστε στην μεγαλη ενταση και αλλα πολλα. αλλα ας μην επεκταθω.


    Κοιτα κ εγω οπως εχω ξαναγραψει κ σε αλλα τοπικς την μετριας εντασης αεροβια προτιμω κ κανω.Απλα καμια φορα ειν λιγο βαρετο κ εψαχνα καποια διεξοδο για κατι στο μισο χρονο εξισου καλο.Σ'ευχαριστω Γιαννη για την απαντηση κ μερικες φορες να ξερετε οτι τα μπακαλιστικα περνουν καλυτερα στους λιγοτερο γνωστικους...
    Σκασε και κολυμπα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-06-11 07:15 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα κ εγω οπως εχω ξαναγραψει κ σε αλλα τοπικς την μετριας εντασης αεροβια προτιμω κ κανω.Απλα καμια φορα ειν λιγο βαρετο κ εψαχνα καποια διεξοδο για κατι στο μισο χρονο εξισου καλο.Σ'ευχαριστω Γιαννη για την απαντηση κ μερικες φορες να ξερετε οτι τα μπακαλιστικα περνουν καλυτερα στους λιγοτερο γνωστικους...
    Αν θέλεις κάτι αντίστοιχο του αερόβιου στο μισό χρόνο τότε άσε τα σπριντ.
    Δοκίμασε το προγραμμα high point tecnique, οπου κάνεις τέσσερεις κύκλους κ ο κάθε κύκλος έχει διαβάθμιση στην ταχύτητα.
    Ποτέ δεν θα βαρεθείς, θα τα δείς όλα μόλις τελειώσεις κ τα αποτελέσματα είναι χίλιες φορές καλύτερα από την απλή αερόβια
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-06-11 09:21 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις κάτι αντίστοιχο του αερόβιου στο μισό χρόνο τότε άσε τα σπριντ.
    Δοκίμασε το προγραμμα high point tecnique, οπου κάνεις τέσσερεις κύκλους κ ο κάθε κύκλος έχει διαβάθμιση στην ταχύτητα.
    Ποτέ δεν θα βαρεθείς, θα τα δείς όλα μόλις τελειώσεις κ τα αποτελέσματα είναι χίλιες φορές καλύτερα από την απλή αερόβια
    PEGY μπορεις να γραψεις ενα απλο παραδειγμα με ταχυτητες και χρονους αυτης της τεχνικης??ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-06-11 12:20 #25
    Προεπιλογή
    Θα την έγραφα κ το πρωί αλλά ειχα αργήσει ήδη για τη δουλειά .....!

    Η προπόνηση αυτή υπάρχει στο βιβλίο body for life του bill phillips και προτείνεται για αερόβιο τις ενδιάμεσες μέρες από τα βάρη.

    Η προπόνηση χωρίζετε σε 4 κύκλους και διαρκεί 20 λεπτά. Χωρίζω την αντοχή μου από το 1 μέχρι το 10, με το 10 να είναι το υψηλότερο επίπεδο αερόβιου.(σημ οι αριθμοί δεν αντιστοιχούν στα στάδια που αναγράφονται στους διαδρόμους/ποδήλατα γυμναστηρίων)Σε κάθε κύκλο κάνω από το 5 επίπεδο αντοχής μου(περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο) κ φτάνω στο 9(γρήγορο τρέξιμο), αλλάζοντας επίπεδο ανα 1 λεπτό ενώ στον 4ο κύκλο το τελευταίο λεπτό ανεβαίνω στο επίπεδο 10, οπου εκεί τρέχω για τα καλά . Μπορεί να γίνει σε διάδρομο, ποδήλατο στίβο κ.α.
    Το καλύτερο είναι στην αρχή να γίνει σε διάδρομο ωστε να ξέρουμε ακριβώς την ταχύτητα κ μετά οταν πεπειραθούμε μπορεί να γίνει κ σε στίβο.
    Ισως ακούγεται λίγο αλλα αν φτιάξει κανείς μια σωστή κλίμακα, πρώτον στο τέλος κάθε αερόβιου θα τρέμουν τα πόδια του, δεύτερον το αερόβιο του σύστημα θα βελτιώνεται αισθητά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PEGY : 23-06-11 στις 12:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-06-11 14:21 #26
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα την έγραφα κ το πρωί αλλά ειχα αργήσει ήδη για τη δουλειά .....!

    Η προπόνηση αυτή υπάρχει στο βιβλίο body for life του bill phillips και προτείνεται για αερόβιο τις ενδιάμεσες μέρες από τα βάρη.

    Η προπόνηση χωρίζετε σε 4 κύκλους και διαρκεί 20 λεπτά. Χωρίζω την αντοχή μου από το 1 μέχρι το 10, με το 10 να είναι το υψηλότερο επίπεδο αερόβιου.(σημ οι αριθμοί δεν αντιστοιχούν στα στάδια που αναγράφονται στους διαδρόμους/ποδήλατα γυμναστηρίων)Σε κάθε κύκλο κάνω από το 5 επίπεδο αντοχής μου(περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο) κ φτάνω στο 9(γρήγορο τρέξιμο), αλλάζοντας επίπεδο ανα 1 λεπτό ενώ στον 4ο κύκλο το τελευταίο λεπτό ανεβαίνω στο επίπεδο 10, οπου εκεί τρέχω για τα καλά . Μπορεί να γίνει σε διάδρομο, ποδήλατο στίβο κ.α.
    Το καλύτερο είναι στην αρχή να γίνει σε διάδρομο ωστε να ξέρουμε ακριβώς την ταχύτητα κ μετά οταν πεπειραθούμε μπορεί να γίνει κ σε στίβο.
    Ισως ακούγεται λίγο αλλα αν φτιάξει κανείς μια σωστή κλίμακα, πρώτον στο τέλος κάθε αερόβιου θα τρέμουν τα πόδια του, δεύτερον το αερόβιο του σύστημα θα βελτιώνεται αισθητά.

    Μου αρεσει σαν σκεψη!!!!Μολις ισιωσει λιγο το γονατο θα το δοκιμασω.
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-06-11 14:46 #27
    Προεπιλογή
    Δοκίμασέ το αξίζει
    Πρώτον τελειώνεις την αερόβιά σου στα 20' και δεύτερον ποτέ δεν χρειάζεται να αυξομειώσεις τη διάρκεια αν νοιώθεις πως μένεις στάσιμη. Απλά αυξομειώνεις την ένταση π.χ. ενώ αυτήν την εβδομάδα το υψηλότερο σημείο σου ήταν το 12(ενδειξη διαδρόμου) την επόμενη αλλάζεις την κλίμακα κ φτάνεις στο 13 ή αλλάζεις μορφή π.χ. αντί για διάδορμο κάνεις ποδήλατο ή ελλειπτικο.

    Τσέκαρε κ εδώ γιατί ίσως κάτι να μην το γράφω καλά
    http://www.youtube.com/watch?v=dAF4aohYIN0
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-06-11 18:24 #28
    Προεπιλογή
    Νά ρωτήσω κάτι?
    Εάν μετά την αερόβια φάω πχ ένα πράσινο μήλο, ή πιω ένα scoop πρωτεϊνης αυτό θα επηρεάσει αρνητικα το αποτέλεσμα της?

    όταν αναφέρεσαι σε απλά σάκχαρα ποια είναι αυτά? ένα παράδειγμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-06-11 18:33 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασέ το αξίζει
    Πρώτον τελειώνεις την αερόβιά σου στα 20' και δεύτερον ποτέ δεν χρειάζεται να αυξομειώσεις τη διάρκεια αν νοιώθεις πως μένεις στάσιμη. Απλά αυξομειώνεις την ένταση π.χ. ενώ αυτήν την εβδομάδα το υψηλότερο σημείο σου ήταν το 12(ενδειξη διαδρόμου) την επόμενη αλλάζεις την κλίμακα κ φτάνεις στο 13 ή αλλάζεις μορφή π.χ. αντί για διάδορμο κάνεις ποδήλατο ή ελλειπτικο.

    Τσέκαρε κ εδώ γιατί ίσως κάτι να μην το γράφω καλά
    http://www.youtube.com/watch?v=dAF4aohYIN0
    στην αρχη δεν μου αρεσαν το 5...6..7...γιατι μ αρεσει να ακουω ποσοστα στο θεμα αεροβιο κ ειδικα διαλειμματικη αλλα στο βιντεο λεει οτι πχ το 5 ειναι το 50% του επιπεδου σου,οποτε οκ...
    αυτο κανω αυτην την περιοδο αλλα πιο πολυ για να ξεμπλοκαρω λιγο απο το σταθερο τεμπο...ειναι το πρωτο προγραμμα χιτ που ακολουθησα ποτε μου κ τοτε μου φαινοταν βουνο ...θα πω σε λιγο καιρο τα αποτελεσματα μου κ παλι...αλλα δουλευει...

    βασικα ολα δουλευουν αν τα τηρεις σωστα κ συνδυαζονται με καλη διατροφη...αλλα ειναι ωραιο κομματι αυτο το στυλ κ σχετικα ευκολο να το ακολουθησει κ ενας αρχαριος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-06-11 19:18 #30
    Προεπιλογή
    βασικα ολα δουλευουν αν τα τηρεις σωστα κ συνδυαζονται με καλη διατροφη...αλλα ειναι ωραιο κομματι αυτο το στυλ κ σχετικα ευκολο να το ακολουθησει κ ενας αρχαριος..[/

    Συγκριτικά με την κλασσική αερόβια που δεν παλέβετε αν δεν είσαι κάπου ωραία εξώ, το πρόγραμμα αυτό είναι ότι καλύτερο.

    Έχω την εντύπωση όμως οτι δεν είναι ακριβώς HIIT. . .
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία