Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 67
  1. 23-06-11 19:29 #31
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα ολα δουλευουν αν τα τηρεις σωστα κ συνδυαζονται με καλη διατροφη...αλλα ειναι ωραιο κομματι αυτο το στυλ κ σχετικα ευκολο να το ακολουθησει κ ενας αρχαριος..[/

    Συγκριτικά με την κλασσική αερόβια που δεν παλέβετε αν δεν είσαι κάπου ωραία εξώ, το πρόγραμμα αυτό είναι ότι καλύτερο.

    Έχω την εντύπωση όμως οτι δεν είναι ακριβώς HIIT. . .
    οχι δεν ειναι χιτ αλλα κατι σαν χιτ το λες...δεν ξερω πως λεγεται ακριβως παντως...εχεις βρει?θα το κοιταξω ...σιγουρα το αεροβιο εξω ειναι αλλο πραγμα αλλα κ η χιτ εξω ειναι αλλοοοοοοοοο πραγμα...τρελα τρελα!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-06-11 19:31 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν ειναι χιτ αλλα κατι σαν χιτ το λες...δεν ξερω πως λεγεται ακριβως παντως...εχεις βρει?θα το κοιταξω ...σιγουρα το αεροβιο εξω ειναι αλλο πραγμα αλλα κ η χιτ εξω ειναι αλλοοοοοοοοο πραγμα...τρελα τρελα!!!!
    NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-06-11 19:33 #33
    Προεπιλογή
    Έχω την εντύπωση ότι απλό αερόβιο είναι κ απλά αυτό είναι μια μορφή του. . .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-06-11 19:34 #34
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι απλό αερόβιο είναι κ απλά αυτό είναι μια μορφή του. . .
    δεν ειμαι σιγουρη....θα το δω κ αν βρω κατι θα σου πω...ναι οκ αεροβιο ειναι απλα καποιος μου το ειχε ονομασει...μπορει να ελεγε κ βλακειες αλλα θα το τσεκαρω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-06-11 19:48 #35
    Προεπιλογή
    Αυτο με την σταδιακη αυξηση εντασης το κανω στην περιοδο απο 30-35 απο τα 40 ή 45 λεπτα του προγραμματος γτ βαριεμαι να ειμαι στασιμος στο 70%τησ ΜΚΣ κ κανω κατι για να βλεπω τα sec να κοιλουν πιο γρηγορα.Οποτε θα δοκιμασω να το κανω σε 4 κυκλους και πιθανοτατα θα το βαλω μετα τα βαρη αυτο γιατι τοτε ειναι που βαριεμαι το 45 λεπτο.Τισ μερες που εχω μονο αεροβια δν με χαλαει,αλλα μετα τα βαρη ειναι καπως.
    Σκασε και κολυμπα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-06-11 20:10 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειμαι σιγουρη....θα το δω κ αν βρω κατι θα σου πω...ναι οκ αεροβιο ειναι απλα καποιος μου το ειχε ονομασει...μπορει να ελεγε κ βλακειες αλλα θα το τσεκαρω...
    οκ! κ αν δεν υπαρχει, ποτέ δεν είναι αργά να το ονοματήσουμε εμεις, βάλε την φαντασία σου να οργιάσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-06-11 20:12 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με την σταδιακη αυξηση εντασης το κανω στην περιοδο απο 30-35 απο τα 40 ή 45 λεπτα του προγραμματος γτ βαριεμαι να ειμαι στασιμος στο 70%τησ ΜΚΣ κ κανω κατι για να βλεπω τα sec να κοιλουν πιο γρηγορα.Οποτε θα δοκιμασω να το κανω σε 4 κυκλους και πιθανοτατα θα το βαλω μετα τα βαρη αυτο γιατι τοτε ειναι που βαριεμαι το 45 λεπτο.Τισ μερες που εχω μονο αεροβια δν με χαλαει,αλλα μετα τα βαρη ειναι καπως.
    Είναι κ αυτός ένας τρόπος, αν σ αρέσει κ το αντέχεις
    . Στο βιβλίο όμως το είχε στις ενδιάμεσες μέρες.
    Βέβαια η προπόνηση του bill phillips δεν είχε αερόβιο μετά τα βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-06-11 20:13 #38
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ! κ αν δεν υπαρχει, ποτέ δεν είναι αργά να το ονοματήσουμε εμεις, βάλε την φαντασία σου να οργιάσει
    με προκαλεις χρυσο μου ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-06-11 20:55 #39
    Προεπιλογή
    χε χε χε
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-06-11 19:32 #40
    Προεπιλογή
    για εναν αρχαρια στην hitt μπορω να κανω sprint στο 100% για 15sec δηλαδη το μισο απο οσο λεει το παιδι και μετα 90sec διαλειμμα? και οταν δυναμωσω να το κανω οπως λες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-11 20:51 #41
    Προεπιλογή
    Αν ξεκινήσεις προπόνηση hiit, το βασικότερο είναι να μην κάνεις παλικαριές. Ειναι πολύ εντονη προπόνηση κ αυτό σημαίνει πως ουσιαστικά είσαι εκτεθειμένος σε τραυματισμούς.
    Οπότε, η διάρκεια των σπριντ καθορίζεται απο σένα. Καλό είναι να μην πεφτεις κάτω απ τους 6-7 κύκλους, οπότε αν καταλάβεις τον εαυτό σου οτι θα εκτελέσει καλύτερα τους κύκλους αυτούς αν τα σπριντ είναι των 15'' τοτε είσαι οκ!

    Καλό θα ήταν η πρώτη προπόνηση να είναι "ερευνητική", να κάνεις μερικά να δεις που κυμαίνεσαι κ συνεχίζεις τις επόμενες μέρες με ολοκληρώμενη hiit
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-06-11 21:41 #42
    Προεπιλογή
    Επειδη δε ξερω και πολλα πραγματα ουτε παραξενους ορους, θα μιλησω λιγο απλοϊκα. Γιατι ολοι οι σπριντερ εχουν πολυ καλα σωματα και οι μαραθωνοδρομοι ειναι στεκες; Μηπως με τα σπριντ καις και λιγη μυϊκη μαζα (συνολο θερμιδων καις σιγουρα περισσοτερες απ'οτι με το χαλαρο τρεξιμο ), αλλα γυμναζεις και περισσοτερες μυϊκες ινες ετσι;

    Επισης καλυτερη προπονηση ειναι το sprint ή η διαλλειματικη; Πανω κατω τα ιδια ειναι βεβαια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-06-11 21:46 #43
    Προεπιλογή
    PEGY θα μπορουσες να με κατατοπισεις λιγο για το προγραμματακι που προτεινες?(το 20λεπτο 4 κυκλοι)..το δοκιμασα 2-3 φορες και εμεινα πολυ ικανοποιημενος,ηθελα να σε ρωτησω για σενα πχ ποιο ειναι περιπου το ''5'' της αντοχης σου?συγκριτικα ας πουμε με την ταχυτητα με την οποια κανεις αεροβια χαμηλης-μετριας εντασης?εγω για παραδειγμα θεωρησα ως επιπεδο ''5'' και ''6'' περιπου τις ταχυτητες με τις οποιες παιζω οταν κανω αεροβια χαμηλης εντασης..και στο ''9'' παρομοιες με αυτες οταν κανω ΗΙΙΤ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-06-11 22:01 #44

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    η προπονηση του μπιλ φιλιπς που λεει η πεγκυ ειναι εδω
    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...B7%CF%83%CE%B7
    την εχω ποσταρει απο παλια.
    την εχω δοκιμασει και την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους αντεχουν να την κανουν. δεν ενδεικνυται για ραχαριους παχυσαρκους κτλ ομως
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-06-11 22:02 #45
    Το avatar του χρήστη Dr.10

    Εγγραφή
    13-06-2011
    Περ.
    Βέροια
    Μηνύματα
    33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Γιατι ολοι οι σπριντερ εχουν πολυ καλα σωματα και οι μαραθωνοδρομοι ειναι στεκες; 2)Μηπως με τα σπριντ καις και λιγη μυϊκη μαζα (συνολο θερμιδων καις σιγουρα περισσοτερες απ'οτι με το χαλαρο τρεξιμο ), αλλα γυμναζεις και περισσοτερες μυϊκες ινες ετσι;
    1)Γιατί στον Μαραθώνιο-και γενικά στα αγωνίσματα αντοχής- δε μας ενδιαφέρει η μυϊκή μάζα,μιας και "η δουλειά" μπορεί να γίνει και με πολύ λιγότερη.Τζάμπα βάρος δλδ-και σκέψου ότι αυτό το...έρμα(τους περισσότερους μύες δλδ) έχουν να το μετακινήσουν και για 42 χιλιόμετρα

    2)Αν με το ρήμα "καίς" εννοείς ότι αντλούμε ενέργεια μέσω πρωτεινόλυσης,τότε όχι.
    Το ότι καταστρέφουμε μυϊκή μάζα,ναι.Όπως στα περισσότερα αγωνίσματα δύναμης.
    Πριν ένα χρόνο μάλιστα,δημοσιεύτηκε μια έρευνα(του πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης αν θυμάμαι καλά) όπου τα ευρήματα έλεγαν:
    Ένας σπρίντερ παγκοσμίου κλάσης,μπορεί να ανανεώνει πλήρως τον μυϊκό του ιστό,κάθε 6 μήνες
    Και αυτό γίνεται γιατί μετά από κάθε προπόνηση,έχουν καταστραφεί μυϊκά κύτταρα και μετά αναπλάθονται.

    Οι θερμίδες που αναφέρονται συχνά εδώ,είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας.
    Ενέργεια που μπορεί να αποδωθεί και από καύση λιπών και από την διάσπαση των φωσφορικών δεσμών CP και από πρωτεϊνόλυση και από αποδέσμευση υδρογώνων από μόριο γαλακτικού....το ζήτημα δεν είναι ΠΟΣΕΣ θερμίδες,αλλά ΑΠΟ ΠΟΥ

    Όντως,στα σπρίντ ενεργοποιούμε περισσότερες κινητικές μονάδες,γιατί μόνο με την επιστράτευση τους μπρούμε να επιτύχουμε τόσο μεγάλα ποσά δύναμης για την υπερνίκηση της αδράνειάς μας αλλά και των μελών μας.
    Μόνο που ζητάμε τόσο γρήγορα ενέργεια,που μόνο από την φωσφοκρεατίνη και το ATP μπορούμε να τα πάρουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία