Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 165 από 330
  1. 29-02-12 19:14 #151
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Λοιπόν συζήτησα σήμερ αμε τον χημικό στο σχολείο επί του θέματος(χημικό και βιολόγο τους έχω τρελλάνει!).Μου είπε περίπου τα ίδια με εδώ.Ότι ο οργανισμός στρέφεται πρώτα σαν πηγή ενέργειας στο γλυκογόνο.Αφού το χρησημοποιείει κατά 80% περίπου,για να μην πεσει σε υπογλυκαιμικό σοκ αρχίζει ουσιαστικά να χρησιμοποιεί ως πηγή ενέργειας το λίπος.Για τον μυικό ιστό μου είπε οτι δεν είναι τόσο εύκολο να καταβολιστεί!Αντίθετα κάνει το παν ο οργανισμός για να τον προστατέψει!Ο οργανισμός όπως μου είπε αρχίζει να καταβολίζει μυικό ιστό αν έχεις να φάς πολλές ώρες!Ουσιαστικά μιλάμε για μέρες!24-48 ώρες και μετά.Ο οργανισμός μπαίνει σε μια κατάσταση που αρχίζει να καταβολίζει μυικό ιστό και λίπος όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται για να συντηρήσει το σώμα.Έτσι λυθηκε η βασική απορία μου.Κατα τη διάρκεια της άσκησης,ακόμα και 4ωρη να είναι δεν χρειάζεται να φας υδατάνθρακα.Ο οργανισμός εφόσον έχει εξαντληθεί το γλυκογόνο θ ακαταναλώνει λίπος μέχρι κάποια στιγμή.Επίσης μου είπε οτι με το γλυκογόνο παίζουν διάφορα!Ο οργανισμός προκειμένου να ανεβάσει το γλυκογόνο μπορεί να αρχίσει να διασπά πρωτεϊνες και λίπος προκειμένου να αποθηκεύσει γλυκογόνο.Βέβαια αυτό έρχετε σε αντίθεση με το παραπάνω που είπα για τον καταβολισμό του μυικού ιστού αλλά απο οτι κατάλαβα μάλλον ισχύει για περιόδους αφαγείας για μερες.Αυτό που τον ρώτησα και δεν ήξερε την απάντηση ήταν για το συμπλήρωμα πρωτεϊνης μετά τα βάρη.Δδλ δεν ήξερε ακριβώς πως και τι συμβαίνει να μου απαντήσει καθώς είναι και χημικός.
    Και βασικά να η ερώτηση: Στις 4ωρες προπονήσεις,συνήθως την πρώτη ή τη δεύτερη ώρα είναι που κάνω βάρη.Μετά τα βάρη να πάρω πρωτεϊνη και ας ξαναανέβει το γλυκογόνο,ή να περιμένω να τελειώσει συνολικά η προπόνηση και να πάρω την πρωτεϊνη και αργότερα σπίτι τον υδατ;Έχει μεγάλη διαφορά ως προς την πρωτεϊνοσύνθεση ή την λιποδιάληση στην άλλη περίπτωση;

    Επίσης,
    ητε λεγετε γλυκογονο, ητε Α.Ο. τωρα αναλογα το τι θελουμε να ανεβασουμε γρηγορα, το καταφερνουμε με τον αναλογο τροπο
    Α.Ο = Αυξητική ορμόνη;Τι είναι αυτό;Εχει καμία σχέση με ινσουλίνη-κορτιζόλη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-02-12 23:05 #152
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ειναι 2 ομαδες.
    ινσουλινη-γλυκογονο με κορτιζολη-αυξητικη ορμονη.

    ειναι καλυτερα να μην αναλυσουμε το μεταπροπονητικο μιας και υπαρχει θεμα ανοιχτο.

    απλα καλυτερα οτι λαβεις να το κανεις μετα το περας ολης της προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-02-12 23:40 #153
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Οκ ευχαριστώ πολύ.Άρα θα πρέπει να παίρνω ακόμα και την πρωτεϊνη μετά το πέρας όλης της προπόνησης έτσι;Ακόμα και αν περνάνε 4 ώρες περίπου;;
    Και επίσης,μπορεί κάποιος ναμου δώσει λινκ για το που μπορω να διαβασω για τις 2 ομάδες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-02-12 23:46 #154
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    IGF 1 αυξητικη και ινσουλινη

    ριξε μια ματια εδω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-02-12 23:56 #155
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Χμμμ...ουσιαστικά λέει οτι με την προπόνηση αυξάνεται η Α.Ο αλλά η ινσουλίνη πρέπει να μίνει σε φυσιολογικά επίπεδα.Με την κορτιζόλη όμως τί γίνεται;Η κορτιζόλη δενκάνει πάρτυ όταν γυμναζόμαστε;Μπερδευτηκα...τι περίπου να googlαρω για να μου βγαλει κανα αρθρο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-03-12 00:02 #156
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    βρε γιαννη αυτο δεν λεμε? με την προπονηση ανεβαζεις α.ο. αρα και κορτιζολη και ετσι πεφτει το γλυκογονο και κατεβενει η ινσουλινη. τι σε απασχολει σε αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-03-12 00:10 #157
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Προσπαθώ να σχηματίσω εικόνα και να τα βάλω σε μια σειρά για να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργεί το όλο σύστημα για να δω κιόλας τι πρέπει να κάνω...και επίσης με αυτο τον τομέα θέλω να ασχοληθώ στις σπουδές μου και το βρίσκω πολυ ενδιαφέρον .Ok είδα τι είναι η αυξιτική ορμόνη...και το πρακτικο συμπερασμα αν κατάλαβα καλά ειναι να έχεις υδατάνθρακα τουλάχιστον μια ώρα νωρίτερα απο την προπόνηση,κατά τη διάρκεια της προπόνησης να μην φας τίποτε ωστε να μην αυξηθεί η ινσουλίνη και τα σάκχαρα στο άιμα το οποίο καταστέλλει την έκκριση α.ο,και απλά ότι φας να είναι μετά την προπόνηση.Απλώς κολλάω με το συμπλήρωμα.Γιατί διαβάζω τόσο καιρό οτι όσο το δυνατόν γρηγορότερα πρέπει να πάρεις πρωτΕϊνη μετά τα βάρη,αλλά τώρα σύμφωνα με τα παραπάνω θα περνάει κανα 4ωρο για να μπει κάτι στο στώμα μου μετά τα βάρη με τις προπονήσεις που κάνω.Οπότε ουσιαστικά ψάχνω αν θα παίρνω το συμπλήρωμα μετά τα βάρη(με οτι συνεπειες εχει αυτό),ή μετά από όοολη την προπόνηση.Μάλλον το 2ο απ οτι καταλαβα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-03-12 00:18 #158
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    κοιτα. το σημαντικοτερο λαθος ειναι οταν καποιος κανει προπονηση πανω απο 40-60 λεπτα στα βαρη και πανω απο 1 ωρα αεροβια. αυτος ο χρονος ειναι ηδη παρα μα παρα πολυς για προπονηση. αν καποιος κανει πανω απο αυτες τις ωρες, τοτε η θα καει, η παιζει αντι να κανει προπονηση.

    αρα μην κολλας στο 4ωρο. δεν υπαρχει τοσος χρονος προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-03-12 00:24 #159
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παρασκευή έχω 3,5 ώρες.1 από αυτές είναι βάρη.Πρίν όμως πλοηγείτε αερόβιο-αναερόβιο πρόγραμμα και μετά τα βάρη κοιλιακοί μισή ώρα(πρόγραμμα αίθουσας) και μετά από τους κοιλιακούς προπόνηση κικ μπόξινγκ.Το κάνω καιρό τώρα πλέον και έχω συνιθίσει.Αν δω οτι "καίγομαι" αναγκαστικά θα κόψω.Αλλά στην περίπτωση που βρίσκομαι τώρα τι κάνω τελικά;Δεν είναι πολλές οι ώρες για να μείνω χωρίς πρωτεϊνη μετά τα βάρη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-03-12 02:10 #160
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Έχω διαβάσει πολλά άρθρα επί του θέματος αλλά και γενικά.Τι ςτελευταίες 3 ώρες διαβάζω άρθρα.
    Αν πάρω το συμπλήρωμα στο τέλος της συνολικής προπόνησης,δεν χάνω το σημαντικό χρονικό διάστημα μετά τα βάρη στο οποίο υπάρχει αυξημένη απορόφηση θρεπτικών συστατικών;Η αυτό το διάστημα επιμηκύνετια μέχρι το τέλος της προπόνησης;Αυτο δεν μπορω να βρω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-03-12 19:14 #161
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    αφου εκανς τοσο αγωνα και διαβασες τοσα αρθρα, κανε εναν κοπο ακομα και διαβασε και αυτο το θεμα.

    οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο.

    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-03-12 19:35 #162
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Γιαννη , αφου παιζει και μεγαλο ρολο η διατροφη, αν κανουμε βαριες 3ωρες προπονησεις αλλα εχουμε πολυ καλο στερεο φαγητο + καποια συμπληρωματα και ας πουμε ενα 300+ υ/ες 200+ πρωτεινες 150+ λιπαρα κτλ για εναν μεσο ανθρωπο 1.80 80 κιλα , καλα δεν θα ειναι παλι ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-03-12 20:58 #163
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ρε παιδια.. ρε παιδια!! τι στην ευχη θα προπονητε 3 ωρες? τι θα καταφερετε νομιζετε?

    14.500 θερμιδες να περνεις, 3 ωρες προπονηση ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕ.. αληθεια ειμαι περιεργος να δω ενα τετοιο πλανο.

    ασε που τωρα δεν ξερω που στην ευχη να μεταφερω αυτα τα οφ ποστ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-03-12 23:49 #164
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    εγινε μια μεταφωρα εδω Γλυκογόνο.

    γιαννη κοψε το πολυ διαβασμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-03-12 01:30 #165
    Προεπιλογή
    αυτο που κανω εγω ειναι 60 λεπτα αεροβιο πριν κοιμηθω το βραδυ και μετα περνω μια πρωτεινη αργης αποροφησης
    ειμαι πολυ ευχαριστημενος
    ''Know the truth and the truth will set you free.''
    ''Do to others as you would have them do to you.''
    -Jesus
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία