Σελίδα 1 από 24 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 356
  1. 13-09-11 14:24 #1
    Προεπιλογή Συν και πλην διάφορων πολυβιταμινών
    Λοιπόν, επειδή λαμβάνω καθημερινά PMs από φίλους οι οποίοι με ρωτάνε ποια πολυβιταμίνη να πάρουν, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι-οδηγό ο οποίος θα ασχολείται με συγκεκριμένες, επώνυμες πολυβιταμίνες και θα αναφέρει τα συν και τα πλην τους, ελπίζοντας να βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους.

    ΠΡΟΣΟΧΗ, όσα γράφω έχουν σαν βάση τις δικές μου απόψεις, την δική μου εμπειρία, τις δικές μου - λιγοστές - γνώσεις, με λίγα λόγια είναι απλά η γνώμη μου. Ο καθένας διαβάζει λοιπόν, συμφωνεί ή διαφωνεί, και αποφασίζει αναλόγως. Δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο, ούτε ισχυρίζομαι ότι έχω εξειδικευμένες γνώσεις.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: αποφάσισα να ανοίξω ξεχωριστό, συγκεντρωτικό θέμα και να μην ποστάρω στο επισημασμένο σχετικά με τις πολυβιταμίνες γιατί εκεί θα χανόταν το post. Βεβαίως, αν κρίνετε ότι το παρόν θέμα περιττεύει, it's OK with me.

    Έχουμε και λέμε:

    Animal Pak (Universal)

    Το... δοξασμένο Animal Pak, βρίσκεται στην αγορά από την δεκαετία του 80. Μέσα στα χρόνια αυτά, έχουν γίνει διάφορες αλλαγές στην φόρμουλα. Με βάση την ισχύουσα, θεωρώ ότι έχει τα εξής συν και πλην:

    ΣΥΝ

    - Ξεχωριστά χάπια για κάθε τι, πράγμα το οποίο βοηθάει στην απορρόφηση από το σώμα μας.

    - Σύμφωνα με την εταιρεία, τα χάπια είναι time-released, δηλαδή το κάθε packet είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το κάθε διατροφικό στοιχείο να απελευθερώνεται πριν ή μετά από κάποιο άλλο ή άλλα. Σημαντικό θέμα αυτό, καθώς πολλές φορές ορισμένα στοιχεία είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους.

    - Παρουσία γαϊδουράγκαθου (milk thistle) για προστασία του συκωτιού.

    - Καλές ποσότητες ginseng.

    - Γενικά, τα complexes έχουν μια συγκεκριμένη λογική, αποσκοπούν σε κάτι και δεν βάζουν πράγματα απλά για να τα βάλουν.

    - Ικανοποιητικές ποσότητες σε κάποιες βιταμίνες Β

    - 500 mg. C στο ένα packet.

    - Η βιταμίνη D είναι σε μορφή D3.

    - H βιταμίνη Ε αποτελείται από μίξη τοκοφερόλων.

    ΠΛΗΝ

    - Πολύ χαμηλή ποσότητα Β12. Ακόμα και με 2 packets, είναι μόλις 185% της ΣΗΔ.

    - Στο ένα packet, μόλις 50% βιοτίνη

    - Στο ένα packet, μόλις 50% φολικό οξύ.

    - Στο ένα packet, μόλις 85% βιταμίνη D.

    - Πάρα πολύ ασβέστιο, ειδικά στα 2 packets.

    - Στο ένα packet, μόλις 50% ιώδιο.

    - Ακόμα και με 2 packets, χαμηλές ποσότητες σε χρώμιο, σελήνιο, χαλκό.

    - Μαγνήσιο και ψευδάργυρος σε μορφή οξειδίου.

    ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

    Προσωπικά, πλέον θεωρώ ότι για να κάνει κανείς σοβαρή δουλειά με το Pak, πρέπει να παίρνει 2 packets την μέρα. Στο ένα, υπάρχουν αρκετές και σοβαρές ελλείψεις οι οποίες δεν υπάρχουν σε πολύ πιο «απλές» πολυβιταμίνες.

    Από κει και πέρα, ξέρω ότι πολύς κόσμος θεωρεί ότι το Pak έχει τεράστιες δόσεις από το Χ και το Ψ, ότι τα 2 packets είναι για «βουνά» 150 κιλών ή για αθλητές αγωνιστικού επιπέδου. Στην πραγματικότητα, ακόμα και με 2 packets οι δοσολογίες δεν είναι τόσο υψηλές, ίσα-ίσα που, όπως είπα και πριν - σε αρκετές περιπτώσεις είναι χαμηλές.

    Πιστεύω ότι όταν πρωτοβγήκε το Pak έκανε επιτυχία γιατί για την εποχή του ήταν κάτι καινούργιο. Ήταν το 1ο προϊόν αυτού του είδους, τα πράγματα τότε ήταν πολύ πιο απλά σε σχέση με σήμερα και ο ανταγωνισμός πολύ μικρότερος. Μέσα στα χρόνια λοιπόν, και με την βοήθεια του marketing, το Pak απέκτησε μια... μυθική φήμη, έγινε σημείο αναφοράς.

    Ωστόσο, αν κοιτάξει κανείς τα πράγματα ρεαλιστικά και αντικειμενικά, είναι αδύνατον να κοιτάξει το label και να μην δει τις ελλείψεις του. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν λέω ότι δεν είναι καλό προϊόν, ούτε προτρέπω τον οποιονδήποτε να μην το ξαναπάρει. Έτσι και αλλιώς, το τι δουλεύει στον καθένα και τί όχι, είναι υποκειμενικό. Μπορεί π.χ. κάποιος να τρώει αρκετά καλά και το Pak παρόλες τις ελλείψεις του να του δώσει το Χ πράγμα που του λείπει και να τον πιάσει.

    Προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτή την κουβέντα λοιπόν, απλά καταγράφω τι θεωρώ εγώ ότι μου αρέσει και τί όχι.

    Αυτά προς το παρόν. Μόλις θα έχω χρόνο, θα κάνω παρόμοια posts και για άλλα προϊόντα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-09-11 15:03 #2
    Προεπιλογή
    μπραβο, πανω στην ώρα ανοιξες το θέμα.ψαχνω εδω κ 1 εβδομαδα να πάρω πολυβιταμίνη αλλα εχω μπερδευτει κ δεν μπορω να αποφασίσω..αυτο που εκανες με τα υπερ κ τα κατα ξεκαθαρίζει καποια πραγματα. οπότε θα περιμένω περιμένω κ άλλες κριτικές...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-09-11 15:12 #3
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-09-11 15:12 #4
    Προεπιλογή
    Carlson daily 2 Vs Nature`s way Alive! ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-09-11 15:24 #5
    Προεπιλογή
    Ωραιος lao
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-09-11 15:33 #6
    Προεπιλογή
    Lao μισές δουλείες κάνεις.νόμιζα έτσι πως το έκανες το ποστ οτι θα αναφέρεις και τις άλλες οχι μόνο το πακ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-09-11 15:37 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karpoutzidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lao μισές δουλείες κάνεις.νόμιζα έτσι πως το έκανες το ποστ οτι θα αναφέρεις και τις άλλες οχι μόνο το πακ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, επειδή λαμβάνω καθημερινά PMs από φίλους οι οποίοι με ρωτάνε ποια πολυβιταμίνη να πάρουν, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι-οδηγό ο οποίος θα ασχολείται με συγκεκριμένες, επώνυμες πολυβιταμίνες και θα αναφέρει τα συν και τα πλην τους, ελπίζοντας να βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά προς το παρόν. Μόλις θα έχω χρόνο, θα κάνω παρόμοια posts και για άλλα προϊόντα.
    Το να διαβάζουμε προσεκτικά τι λέει ο άλλος και πως το διατυπώνει, είναι καλό πράγμα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-09-11 15:41 #8
    Προεπιλογή
    αν σου πω οτι δεν το διάβασα ολο μόνο τις κριτικές σου δεν ειμαι τις σάλτσας πως να το κάνουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-09-11 16:09 #9
    Προεπιλογή
    Διάλειμμα στο γραφείο, οπότε έχω τον χρόνο να ασχοληθώ με την...

    Anavite (Gaspari)

    Η Anavite ακολουθεί μια ιδιαίτερη φιλοσοφία: αντί να έχει ένα label «και του πουλιού το γάλα» προσπαθεί να προσφέρει τα αναγκαία αλλά σε καλές ποσότητες και από καλά υλικά, συν 2-3 πράγματα ακόμα τα οποία ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τους αθλητές.

    ΣΥΝ

    - Καλές ποσότητες βιταμινών Β

    - Η Β12 ως methylocobalamin

    - 500 mg C

    - 500 IU D3

    - 200% βιοτίνη

    - Τα μέταλλα είναι chelated με αποτέλεσμα καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Μπράβο από εμένα στο θέμα αυτό. Παράλληλα, καλές ποσότητες.

    - 200 mg μαγνήσιο, chelated και όχι oxide, όπως συνηθίζεται.

    - 3,2 γραμμάρια β-αλανίνης

    - 2 γραμμάρια Carnipure

    ΠΛΗΝ

    - Σχετικά μικρή ποσότητα βιταμίνης Ε (200% της ΣΗΔ). Αν και δεν το θεωρώ σημαντικό πρόβλημα, θα ήθελα να είναι η διπλή.

    - Το χρώμιο θα μπορούσε να είναι περισσότερο

    - Απουσία διάφορων «καλούδιων», όπως ginseng, γαϊδουράγκαθο, Q10, Saw Palmetto, πεπτικά ένζυμα κτλ

    - Η β-αλανίνη σε κάποιους μπορεί να προκαλέσει παραισθησία σε έντονο βαθμό.

    - Πολλοί συστήνουν αποχή από την β-αλανίνη μετά από συνεχόμενη χρήση 2 μηνών περίπου ώστε να αποφευχθεί ενδεχόμενο μείωσης της ταυρίνης στον οργανισμό μας. Δεν είναι κάτι επιβεβαιωμένο και ίσως τρωγόμαστε με τα ρούχα μας, αλλά εάν κάποιος θέλει να έχει ήσυχο το κεφάλι του (όπως εγώ) τότε αναγκαστικά δεν μπορεί να παίρνει την Anavite όλο τον χρόνο. By the way, αυτό για μένα δεν είναι σημαντικό θέμα, προσωπικά έτσι και αλλιώς δεν έχω πρόβλημα να παίρνω άλλη multi για πολύ ή λίγο χρονικό διάστημα, απλά θεωρώ ότι πρέπει να το αναφέρω.

    ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    Για μένα, η Anavite είναι μια από τις top επιλογές.

    Συνδιάζει και καλές ποσότητες και καλά υλικά, και το ότι έχει επίσης β-αλανίνη και Carnipure σε καλές ποσότητες, για μένα σημαίνει ένα προϊόν το οποίο αν και είναι ακριβό αξίζει τα λεφτά του. Πάντοτε κατά την γνώμη μου, αν πρόσθεταν ακόμα 300 IU D3, παραπάνω Ε και ίσως λίγο Q10 και ginseng, να είχαμε την τέλεια multi (αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο).

    Εν πάσει περιπτώσει, επειδή κανένας δεν είναι τέλειος, ακόμα και έτσι όπως είναι η Anavite είναι αυτό που λέμε «good staff». Ένα ενδιαφέρον κείμενο, όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να το βρει εδώ:

    http://www.musculardevelopment.com/r...s-anavite.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 13-09-11 στις 16:15
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-09-11 16:14 #10

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    749
    Προεπιλογή
    μπραβο lao!!πολυ ωραιο τοπικ..γραψε αν μπορεις και για την adam
    Το να πέσεις δεν είναι τρομερό, το να μη θέλεις όμως να σηκωθείς είναι ολέθριο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-09-11 16:35 #11
    Προεπιλογή
    Off the record, επειδή προφανώς δεν γνωρίζω ούτε έχω δοκιμάσει όλες τις multies προτρέπω όποιον θέλει να γράψει την γνώμη του και για άλλα προϊόντα ή και τα ίδια με εμένα. Είπαμε, ούτε ειδικός είμαι, ούτε βιοχημικός, ούτε γκουρού (άσχετα με το αν κάποιοι με έχετε βαφτίσει έτσι, θέλω να πιστεύω χιουμοριστικά ).

    Απλά, ας λέμε την γνώμη μας, ας μαζέψουμε συν και πλην για όσα πιο πολλά προϊόντα μπορούμε ώστε όποιος θέλει να μπαίνει και τα βλέπει μαζεμένα όλα. Όσο πιο πολλοί, τόσο το καλύτερο, έτσι και αλλιώς οι γνώμες διαφέρουν και αυτό είναι καλό.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-09-11 17:19 #12
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    @Lao προσωπικα θα ηθελα να σε ευχαριστησω και για το παρων θεμα που ειναι μια εξαιρετικη πρωτοβουλια καθως και για ολες τις συμβουλες που εχεις δωσει κατα καιρους στο θεμα των πολυβιταμινων (οσο και αν αρνεισαι το τιτλο του vits guru ) καθως επισης και για ολα τα αλλα θεματα που εχεις εκφερει αποψη.
    παρα του οτι μολις προσφατα εγινα ενεργο μελος, παρακολουθουσα παντα τις αποψεις σου και εχω σχηματισει την αποψη πως εισαι και σοβαρος και αξιοπιστος. εξαλλου, μονο και μονο που σου αρεσει η NOW αυτο για μενα σε καθιστα ακομα πιο συμπαθη μιας και εγω λεω τα καλυτερα για αυτην την εταιρεια.
    οι δυο πολυβιταμινες που θα τρεξω φετος ειναι οι Adam (softgels παντα ) και οι Liquid Multi Gels της ιδιας εταιριας (για τις τελευταιες ξενερωνω λιγο καθως περιεχουν σιδηρο αλλα τεσπα, την επομενη φορα αν μεχρι τοτε δω κατι αλλο με κοβω για Carlson).
    τωρα επειδη αρκετοι συνηθιζουν να προτιμουν πολυβιταμινη φαρμακειου απλα να αναφερω οτι συνηθως (centrum, vital plus) και αυτες περιεχουν σιδηρο με οτι αυτο συνεπαγεται.
    μια ερωτηση: ειχα ακουσει παλιοτερα οτι το συνενζυμο q10 πρεπει να λαμβανεται σε κυκλους χωρις ομως να εχω συγκρατησει την αιτιολογηση.
    ποια ειναι η αποψη σου?
    για αυτο που ρωταω αν θες απαντα στο γενικο θεμα περι πολυβιταμινων καθως ο κυριος λογος που ποσταρα ηταν για να σε ευχαριστησω και ελπιζω να συνεχισεις την καλη δουλεια.
    με (ιντερνετικη) εκτιμηση, ...τζο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-09-11 15:02 #13
    Προεπιλογή
    Συνεχίζω με την...

    VM-2000 (Solgar)

    Πολύ γνωστή πολυβιταμίνη, η οποία πωλείται κατά κόρον στα φαρμακεία. Πριν αρχίσω να ψάχνομαι, την προτιμούσα λόγω ονόματος και του ότι είναι «φαρμακευτική». Από τότε που ανακάλυψα ότι υπάρχουν και άλλα, φθηνότερα και καλύτερα, προϊόντα, δεν την ξαναπήρα.

    ΣΥΝ

    - 200 IU βιταμίνη Ε

    - Καλές ποσότητες βιταμινών Β

    - Λεκιθίνη

    - Φυτικό blend

    - Amino blend

    ΠΛΗΝ

    - 20.000 IU β-καροτένιο. Αχρείαστο

    - Βιταμίνη D2 και όχι D3

    - Μόλις 33% βιοτίνη

    - ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ, έχει σίδηρο

    - Μόλις 8% μαγνήσιο, μέρος του οποίου σε μορφή oxide

    - Μέρος του ψευδαργύρου σε μορφή oxide

    - Μικρή ποσότητα σεληνίου (36%)

    - Μέρος του χαλκού σε oxide

    - Μικρή ποσότητα χρωμίου

    - Γενικώς, τα μέταλλα είναι underdosed και όχι από τις καλύτερες πηγές απαραίτητα.

    ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    Με κάθε ειλικρίνεια, προσπάθησα... αρκετά να βάλω μερικά «συν» για να μην δώσω την εικόνα του «κακού». Εν πάσει περιπτώσει, σαν καταναλωτής θεωρώ ότι είναι ένα προϊόν το οποίο απλά δεν μου κάνει. Και είναι πανάκριβο χωρίς λόγο για αυτά που προσφέρει και σε πολλά πράγματα βλέπω τσιπιές.

    Μπορεί η Solgar να βγάζει βιταμίνες από το 1947 όπως λέει, αλλά μάλλον κάποιος πρέπει να τους πει ότι από τότε τα πράγματα έχουν προχωρήσει κάπως.

    Μιλώντας με ευθύτητα, θεωρώ ότι αν είχε διαφορετική συσκευασία και δεν πωλούνταν μέσω των φαρμακείων, ελάχιστοι θα την προτιμούσαν και καλά θα έκαναν.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-09-11 15:05 #14
    Προεπιλογή
    Μπραβο Λαο για το υπεροχο τοπικ που εφτιαξες!
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-09-11 16:44 #15
    Προεπιλογή
    kaloutsikos, σ'ευχαριστώ και εσένα για τα καλά σου λόγια. Γράψε και εσύ κάτι, αν θες

    Άλλο ένα προϊόν στο οποίο θέλω να αναφερθώ, είναι η...

    Opti-Men (ON)

    Αυτή είναι μια multi που έχω χρησιμοποιήσει και εξακολουθώ να το κάνω κατά κόρον. Είναι, ας το πούμε έτσι, μια από τις «βασικές» all-around πολυβιταμίνες μου.

    ΣΥΝ

    - Καλές ποσότητες βιταμινών Β

    - Καλή ποσότητα βιταμίνης Ε

    - Βιταμίνη Κ

    - Καλές ποσότητες μετάλλων και από σχετικά καλά υλικά

    - Διάφορα blends, 1,5 γρ, συνολικά

    - 3 ταμπλέτες την μέρα, άρα ευελιξία χρήσεως

    ΠΛΗΝ

    - 300 IU (75%) D3. Θα έπρεπε να είναι τα διπλά.

    - 300 mg βιταμίνη C. Δεν θα με χάλαγε να είναι περισσότερη.

    - 100 mg μαγνήσιο, μέρος του οποίου σε μορφή oxide. Θα ήθελα περισσότερο και όλο σε μορφή chelate.

    - Γενικά, τα blends αλλά και όλα τα άλλα περελκόμενα είναι σε ποσότητες τέτοιες που δεν ξέρω κατά πόσο έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς, σε πολλά συστατικά δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας, όπως με τις βιταμίνες και τα μέταλλα.

    ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    Έτσι όπως είναι γραμμένα τα Supplement Facts, μου έρχεται στο μυαλό η φράση «label flush». Συστατικά επί συστατικών, με προφανή σκοπό να εντυπωσιάσουν τον αγοραστή. Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα από αυτά είναι σε μικροποσότητες και, όπως είπα και πριν, δεν ξέρω εάν και κατά πόσο έχει νόημα κάτι τέτοιο. Βέβαια, μπορεί να πει κανείς ότι από το τίποτα ακόμα και το λίγο καλό είναι.

    Τέλοσπάντων, σε ό,τι αφορά τα βασικά και τα ουσιαστικής σημασίας, το κυριότερο σημαντικό μειονέκτημα που βρίσκω στην Opti-Men είναι η μικρή δοσολογία της D που έχει. 300 IU είναι ΛΙΓΑ και γι'αυτό προσωπικά το αντιμετωπίζω με έξτρα πρόσληψη D3.

    Οι ποσότητες των υπόλοιπων βιταμινών και των μετάλλων κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλές (αν εξαιρέσουμε το μαγνήσιο το οποίο ούτως ή άλλως επίσης αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα), το μέγεθος των ταμπλετών είναι μια χαρά και το serving είναι 3 την μέρα τις οποίες παίρνω ανάλογα με τα κέφια, το πρόγραμμά μου, τα στακαρίσματα που κάνω, το φαγητό που τρώω κτλ.

    Γενικά, η Opti-Men είναι μια από τις καλύτερες all-around πολυβιταμίνες στην αγορά και, ειδικά αν την αγοράσει κανείς απ'έξω, τότε με περίπου 20 ευρώ παίρνει το 180άρι κουτί και τον βγάζει για 2 μήνες.

    Ναι, δεν είναι Anavite, δεν έχει κάτι σούπερ-ντούπερ, αλλά είναι αρκετά πλήρης και μπορεί κανείς να την χρησιμοποιεί όλο τον χρόνο, αρκεί να προσέχει την D3. Αν χαρακτήριζα με μία λέξη την Opti-Men, θα την έλεγα «ευέλικτη», για μένα είναι ο ορισμός της «φιλικότητας προς τον χρήστη». Ελπίζω στο μέλλον η ΟΝ να διορθώσει την D3 και λίγο την C ώστε να την κάνει ακόμα καλύτερη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 14-09-11 στις 16:57
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 24 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία