Θέμα: Billy89 Log

Σελίδα 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 166 έως 180 από 279
  1. 24-12-15 02:53 #166
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Bench press πολύ καλός

    Squat νομίζω θα μπορούσες πιο κάτω να πας (δεν ξέρω άμα βοηθούσαν βέβαια και οι ασφάλειες να κατέβεις άλλο) ...αλλά γενικά bar path ήταν πολύ καλό

    Άρσεις παρόλο που ήταν σωστές (δλδ bar midfoot, shoulders directly over the bar etc, bar dragging on shins) κάτι δεν μ'άρεσει στην μέση σου....εγώ την κρατάω σε λόρδωση ας πούμε...εσύ πώς τις ένιωσες?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-12-15 05:08 #167
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    sq δε ξέρω αν μπορώ να πάω πιο κάτω χωρίς butt wink, είμαι ακριβώς στο σημείο που μου δίνει bounce η κλείδωση και ανεβαίνω. Ελπίζω να περνάει αυτό το βάθος γιατί αλλιώς έχω πρόβλημα

    dl σπάει κάπως η άνω πλάτη και τραβιούνται οι ώμοι προς το έδαφος. Στη μέση καλά τις ένιωσα, δεν με ζόρισαν ιδιαίτερα τα κιλά.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-12-15 17:59 #168
    Προεπιλογή
    Ολα τα λιφτς πολυ καλα και τεχνικα και τα σκουατ και ο παγκος και οι αρσεις. Ωραιος.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-12-15 23:07 #169
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Thank you man, έχω πειραματιστεί άπειρα από τότε που ξαναξεκίνησα squat κ deadlift και μόλις τώρα νομίζω ότι έχω βρει μια τεχνική που μου ταιριάζει. Έχουμε ακόμα, δουλειά δουλειά και πάλι δουλειά και όλα θα γίνουν σιγά σιγά.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-12-15 02:03 #170
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Λοιπόν texas day 13 (intensity day) σήμερα

    sq 1X5@112.5

    bp 1X3@92.5

    dl 1X3@117.5

    Τα pr εκτός από το sq δε βγήκανε, θα εκπλησσόμουν αν βγαίνανε αφού την τελευταία Intensity day την έκανα την περασμένη Τετάρτη, χωρίς να μεσολαβήσει volume day στο ενδιάμεσο.

    Τα κιλά θα τα ξαναδοκιμάσω την επόμενη εβδομάδα υπό πιο φυσιολογικές συνθήκες ελπίζω.

    Η Δευτέρα είναι η χειρότερη μέρα της εβδομάδας λόγω δουλειάς και δεν προσφέρεται για intensity day.

    Γενικά με τα ταξιδάκια στην Κύπρο και τις γιορτές I can't catch a break που λένε και στο χωριό μου.

    Από accessory work μόνο 3Χ10@ bw+12.5 βυθίσεις, μετά έκλεισε το γυμναστήριο.

    Πλέον οι αναγνωριστικές εβδομάδες του προγράμματος (σχεδόν) τέλειωσαν, μπαίνω σε κιλά τα οποία δεν τα έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου μέσα σε πρόγραμμα (πχ πάγκο). Σκουώτ έχω μια σταθερή πορεία ακόμα και τις δύσκολες μέρες. Dl τα 117,5 τα έχω βγάλει στο πρόσφατο παρελθόν 5άρα, και τα 120 3άρα και κάπου εκεί σταματάνε τα γνώριμα κιλά για το νευρικό μου σύστημα.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-12-15 18:53 #171
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Texas day 14 (volume)

    sq 5X5@87.5

    bp 5X5@77.5

    dumbbell row 3X6@40

    pull ups 3X7 7 5@bw

    Τελευταία προπόνηση του έτους. Όλα νορμάλ. Καλές προπονήσεις να έχουμε το νέο έτος!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-01-16 15:52 #172
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    sq δε ξέρω αν μπορώ να πάω πιο κάτω χωρίς butt wink, είμαι ακριβώς στο σημείο που μου δίνει bounce η κλείδωση και ανεβαίνω. Ελπίζω να περνάει αυτό το βάθος γιατί αλλιώς έχω πρόβλημα
    Το butt wink δεν είναι πρόβλημα στο squat....Νομίζω δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει καν

    Sorry που απαντάω και το ποστάρω τώρα αλλά έκανα λιγο research και δεν νομίζω ότι αυτό μπορείς να το ξεπεράσεις οπότε μην σε απασχολεί και όσο μπορείς πήγαινε βαθιά...Χωρίς να σημαίνει ότι το squat σου δεν ήταν καλό. Μια χαρά ήταν απλά λέω ότι αν θες να πας πιο κάτω το butt wink δεν είναι λάθος σε μικρό βαθμό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 03-01-16 στις 16:03
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-01-16 16:25 #173
    Προεπιλογή
    Βασικά, το butt wink είναι πρόβλημα αλλά λύνεται έυκολα με το να τραβάς τα γόνατα όσο πιο έξω μπορεις και με το να πιέζεις τη μπάρα στα τραπς σου σα να θες να τη σπάσεις. Πάπως πιο βαθιά δε χρειάζεται να πάει.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-01-16 16:39 #174
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Βασικά, το butt wink είναι πρόβλημα αλλά λύνεται έυκολα με το να τραβάς τα γόνατα όσο πιο έξω μπορεις και με το να πιέζεις τη μπάρα στα τραπς σου σα να θες να τη σπάσεις. Πάπως πιο βαθιά δε χρειάζεται να πάει.
    Δεν εννοούσα ότι δεν είναι πρόβλημα....δεν είναι πρόβλημα σε ΜΙΚΡΟ βαθμό. Αυτό που αναφέρεις ισχύει σαν τεχνική λύσης επίσης κάποιο sterching μπορεί να αυξήσει την ευλυγισία και να το λύσει σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό. Άλλο το "χρειάζεται" άλλο το θέλει....Για παράδειγμα δεν μπορεί να ξέρει αν θα χει butt wink αν δεν δοκιμάσει

    Anyway απλά εκτός από μια τρομερά προικισμένη ελίτ που έχει σώμα φτιαγμένο για squat ελάχιστοι μπορούν να κάνουν "ολυμπιακά" βαθύ squat χωρίς butt wink.

    Οπότε σε ΜΙΚΡΟ βαθμό το butt wink είναι ok όσο σου επιτρέπει να κρατάς το στήθος σου ψηλά.

    Ενδεικτικά παραθέτω τα παρακάτω video : (billy αν δεν τα θες στο log εννοείται να τα σβήσω και να κρατήσω μόνο την απάντηση μου στον Χριστόφορο)



    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-01-16 18:20 #175
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Όχι ρε μ' αρέσει που το λογκ μου έχει κίνηση

    Να τα πιάσουμε ένα ένα.

    Σκουωτ επειδή κάνω low bar δεν μπορώ να πάω το ίδιο κάτω όπως αν έκανα high bar. Εμένα με νοιάζει να περνάει το βάθος αγωνιστικά ας το πούμε.

    Επίσης φοράω σταράκι, με αρσιβαρίστικα θα έπιανα παραπάνω βάθος αλλά δεν το ψήνω να πάρω.

    Στρετσινγκ κάνω μπόλικο, όχι τις παραδοσιακές διατάσεις αλλά ασκήσεις για αστραγάλους, ισχία κλπ.

    Παραπάνω έχω βάλει ένα βίντεο του Omar Isuf. Όταν ακολούθησα αυτά που λέει έφτιαξα και το buttwink. Ουσιαστικά είναι αυτό που λέει ο Χριστόφορος, πιέζεις έξω τα γόνατα και πριν ξεκινήσεις την κίνηση πιέζεις τους γλουτούς.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-01-16 18:28 #176
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Όχι ρε μ' αρέσει που το λογκ μου έχει κίνηση
    +1


    Σκουωτ επειδή κάνω low bar δεν μπορώ να πάω το ίδιο κάτω όπως αν έκανα high bar. Εμένα με νοιάζει να περνάει το βάθος αγωνιστικά ας το πούμε.
    Ισχύει...αγωνιστικά είσαι μια χαρά νομίζω και εξάλλου αγωνιστικά εξυπηρετεί το low bar γτ μπορείς να σηκώσεις περισσότερα κιλά.

    Κατα τ'άλλα ναι και αυτό που περιγράφει ο Χριστόφορος και εσύ με έχει βοηθήσει και εμένα να διορθώσω πράγματα στο ΑΘΛΙΟ κατα τ'άλλα squat μου
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-01-16 02:00 #177
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Υπερωρίες σήμερα στη δουλειά, υπερωρίες και στο γυμναστήριο. Έφυγα πριν καμιά ώρα.

    Texas day 15 (volume)

    sq 5X5@90 belt

    bp 5X5@80 οι πρώτες κάθε σετ με παύση (μπορεί τα 80 κιλά να είναι λίγα αλλά για μένα είναι ρεκόρ)

    db rows 3X7@40 με straps (είναι βαριά τα γαμημένα)

    μονόζυγο 3Χ 7 5 5@bw με straps

    Αφού τελείωσα τον πάγκο τα υπόλοιπα τα πήρα κάπως γρήγορα λόγω πίεσης χρόνου.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-01-16 02:03 #178
    Προεπιλογή
    Μπράβο. Έχεις ανέβει παντού. Πολύ καλή πορία.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-01-16 17:25 #179
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    ελα μπιλ, καλη χρονια, υγεια και χρονια σου πολλα.
    δεν μου αρεσει που κανεις pr σε volume day τοσο συντομα. τεσπα θα το δουμε στην πορεια, για αρχη νομιζω δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με παυση, για να δουμε μεχρι που θα πας το pr. οταν κολλησεις στην volume day του παγκου ειτε θα κανουμε reset τα κιλα (που δεν μου αρεσει, προτιμω να το αφησεις το reset οταν θα κολλησεις και στην intensity), ειτε μπορεις να πας σε ladder. τα ladder προτεινονται και απο Rip και απο Lascek με διαφορετικη χρηση ο καθενας, αλλα σε υψηλοτερο επιπεδο.
    Ladder Reps for Bench Press (Justin Lascek's Template).
    A ladder is comprised of doing a set of one rep, then two reps, then three reps. One ladder equals a total of six reps.
    Group 5 ladders together (5x[1,2,3]=30reps).
    Each set is done on a 60-second clock.
    Ladders can be used in two ways.
    a. Low intensity ladders: progress the weight every week (use the same weight for both bench days every week, no intensity day). Duration of this technique: four weeks and then transition back to a typical Texas Method Template.
    b.High intensity ladders: on volume day only. Intensity day remains with sets of ascending triples.
    για λεπτομερειες δες τα βιβλια που πρεπει να διαβασεις αν εχεις σκοπο να το ακολουθησεις.
    επισης μια στο τοσο κανε ενα συγκεντρωτικο volume και intensity day, για να παρακολουθουμε καλυτερα την προοδο.
    δες κι αυτο εγκυκλοπαιδικα.
    Climbing Ladders for Strength and Size by Steve Shafley.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 05-01-16 στις 17:28
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-01-16 19:11 #180
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Texas Day 16 (Light) Χθεσινή

    Συνεχόμενη με τη volume λόγω Φώτων

    sq 2X5@77.5 δε μου φάνηκε όσο light έπρεπε λόγω της προχθεσινής προπόνησης

    ohp 3X5@47.5 ένα μικρό reset εδώ

    επικλινείς πιέσεις στήθους με αλτήρες 3Χ 8 8 4@35 εδώ στήθος πιασμένο από προχθες και τα τρικέφαλα κατεστραμμένα

    pull downs 3X 8 7 6 @65

    δικέφαλα κάμψεις καθιστός με αλτήρες 3Χ10@14

    Πολύ πρήξιμο στην προπόνηση σε όλο το πάνω σώμα που με κάνει δυσλειτουργικό από ένα σημείο και μετά.

    Και μια φώτο με μούρη για τούρτα που λέει και μια ψυχή

    Όνομα: check.jpg Εμφανίσεις: 120 Μέγεθος: 81,9 KB
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία