Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 291
  1. 20-10-11 13:07 #16
    Προεπιλογή
    Φιλε Τολη εισαι απαιχτος!Μετα απο πολλους μηνες αδυνατισματος-γραμμωσης,εχω αρχισει εδω και καιρο και κανω παρατυπιες,λογω της μονοτονιας στο φαγητο μου!!!
    Απο 1η Νοεμβριου ξεκιναω ογκο.Η ποικιλια στο φαγητο θα μου δωσει ξανα το κινητρο να κανω σωστη διατροφη και εχω ηδη ξεκινησει να εφαρμοζω διαφορες ιδεες που εχω στο μυαλο,στην διατροφη μου.
    Νασαι καλα φιλε μου,θα περιμενουμε και αλλες συνταγες σου!
    Καλη δυναμη!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-10-11 13:11 #17
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο No Fear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Τολη εισαι απαιχτος!Μετα απο πολλους μηνες αδυνατισματος-γραμμωσης,εχω αρχισει εδω και καιρο και κανω παρατυπιες,λογω της μονοτονιας στο φαγητο μου!!!
    Απο 1η Νοεμβριου ξεκιναω ογκο.Η ποικιλια στο φαγητο θα μου δωσει ξανα το κινητρο να κανω σωστη διατροφη και εχω ηδη ξεκινησει να εφαρμοζω διαφορες ιδεες που εχω στο μυαλο,στην διατροφη μου.
    Νασαι καλα φιλε μου,θα περιμενουμε και αλλες συνταγες σου!
    Καλη δυναμη!!!
    καλη δυναμη σε εσας π τα δοκιμαζετε για ογκο σου εχω πολλες εναλλακτικες και καθαρες.στον ογκο δεν εκανα ουτε μια φορα τσιτ.δε χρειαστηκε...
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-10-11 13:25 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλη δυναμη σε εσας π τα δοκιμαζετε για ογκο σου εχω πολλες εναλλακτικες και καθαρες.στον ογκο δεν εκανα ουτε μια φορα τσιτ.δε χρειαστηκε...
    Νασαι καλα,θα περιμενω τις συνταγες σου.Μεσα στο μυαλο μου εισαι,εναλλακτικες και καθαρες συνταγες,για να μην υπαρχει μονοτονια,πολυ βασικο αυτο!!!
    Ειναι η πρωτη σοβαρη προσπαθεια μου σε ογκο και θελω να παω προσεκτικα χωρις να ανεβω πολυ σε λιπος.Δυστυχως δεν καταφερα στην γραμμωση να φτασω εκει που ηθελα,πρεπει να μαζεψει το δερμα μου και επιπλεον χρονος στην γραμμωση δεν θα ειχε νοημα,ετσι θα μπω σε λιγες ημερες στον ογκο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-10-11 13:31 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογω κρισης για να λεμε κ την αληθεια.μερικα φαγητα π μπορουμε να τα αλλαξουμε με καποια φθηνοτερα τα αλλαζουμε.αλλα οκ μας λειπουν. ενα ακριβο παραδειγμα ειναι το φυστικοβουτηρο.που περαν του οτι εχει 3 και 4 ευρω τα 250 γρ δεν ειναι και το πιο καθαρο....ε και? σκασιλα μας
    υλικα
    250 γρ φυστικια αναλατα(κατα προτημηση κασιους ειναι μακραν τα καλυτερα)
    25 γρ ελαιολαδο η φυτικο λαδι( δλδ 2μισι κουταλιες σουπας)
    ενα μουλτι
    χρονος προετοιμασιας 5 λεπτα.χρονος ψησιματος 5 λεπτα.συνολο 10 λεπτα
    τοποθετουμε τα φυστικια σε ενα ταψακι και τα βαζουμε στο φουρνο για 5-10 λεπτα.αν ειναι ηδη ψημενα δε χρειαζεται
    η τα τοποθετουμε σε αντικολλητικο τηγανι για 5 λεπτα. ανακατευουμε συχνα για να μη γινει καρβουνοβουτηρο
    στη συνεχεια τοποθετουμε τα φυστικια στο μπλεντερ η στο μουλτι και προσθετουμε το ελαιολαδο η το φιτικο λαδι.αν το θελουμε crunchy κραταμε μερικα φυστικια εκτος και τα κοβουμε σε μικρα κομματακια και στη συνεχεια τα τοποθετουμε στο υπολοιπο αλεσμενο μειγμα. αν το θελουμε smoothie απλα τα μουλτι η μπλεντερ-ιαζουμε ολα μαζι.
    αν θελουμε να εχει μια γλυκια γευση μπορουμε να προσθεσουμε μαυρη ζαχαρη.1 κ γλυκου ειναι αρκετη και δε θα δωσει πανω απο 1 θερμιδα στη κουταλια σουπας.αν το θελουμε πιο χαρντκοραδικο βαζουμε αλλατι(εβαλα και πιπερι κ βγηκε εξισου ωραιο) στη συνεχεια τοποθετουμε το μειγμα σε ενα βαζο κ το φυλαμε στο ραφι η στο ντουλαπακι για 4-5 μερες.μετα καλο θα ηταν να παει ψυγειο.οχι οτι παθαινει τπτ.δε το αφησα κ ποτε εκτος να δω τι θα γινει.απλα πιστευω θα ηταν καλο.
    θερμιδες ανα κουταλια 112-116 λιπαρα 9 γρ πρωτεινη 4 γρ υδατανθρακας 2-3γρ
    κοστος ετοιμου απο σουπερμαρκετ.κατα μεσο ορο 3μισι ευρω κοστος χειροποιητου κατα μεσο ορο.2μισι ευρω. ποσοτητα σουπερμαρκετ.250 γρ. ποσοτητα σπιτικου.300-350 γρ(γεμιζει μεγαλο βαζακι χαλαρα)
    για ακομη μια φορα........RESPECT
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-10-11 13:38 #20
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο No Fear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νασαι καλα,θα περιμενω τις συνταγες σου.Μεσα στο μυαλο μου εισαι,εναλλακτικες και καθαρες συνταγες,για να μην υπαρχει μονοτονια,πολυ βασικο αυτο!!!
    Ειναι η πρωτη σοβαρη προσπαθεια μου σε ογκο και θελω να παω προσεκτικα χωρις να ανεβω πολυ σε λιπος.Δυστυχως δεν καταφερα στην γραμμωση να φτασω εκει που ηθελα,πρεπει να μαζεψει το δερμα μου και επιπλεον χρονος στην γραμμωση δεν θα ειχε νοημα,ετσι θα μπω σε λιγες ημερες στον ογκο.
    ΑΝΤΕ ΒΡΕ και αφου θα μπεις σε ογκο.παρε τη πρωτη συνταγη για εξτρα υδατανθρακακο και απο εμενα.συκωτι μοσχαρισιο με γεμιστες πατατες
    υλικα
    200-300 γρ συκωτι.βεβαια βαζουμε οτι κρεας θελουμε μη ξεχναμε απλα το συγκεκριμενο αξιζει στη συνταγη αυτη
    πατατες αναλογα με τους στοχους μας.
    1 κρεμμυδι
    4 λεμονια
    ριγανη
    βασιλικο
    τυρι κοτατζ η τυρι κρεμα χωρις λιπαρα
    (προεραιτικα) μαγιονεζα με 3% λιπαρα
    καθαρα ολοκαινουργια καρφια η προκες ανοξιδωτες(οσες πατατες τοσα καρφια)
    χρονος προετοιμασιας 10 λεπτα.χρονος ψησιματος 30 λεπτα.συνολο 40 λεπτα
    εκτελεση
    πρθερμαινουμε το φουρνο στους 220 βαθμους και βαζουμε νερο να βραζει σε μια κατσαρολα.
    βαζουμε το συκωτι να βρασει για περιπου 20-25 λεπτα
    περναμε τις προκες η τα καρφια απο το κεντρο καθε πατατας.στη συνεχειαμ ε ενα μαχαιρι ανοιγουμε ελαχιστα ακομα τη τρυπα με μεγαλη προσοχη να μη σπασει η πατατα.γεμιζουμε με κρεμα τυριου η κοτατζ και τη μαγιονεζα(αν θελουμε)
    τοποθετουμε μεσα βασιλικο κ λιγο πιπερι και τις βαζουμε στο φουρνο να ψηθουν
    αφου βρασει το συκωτι το περναμε σε ενα αντικολλητικο τηγανι που εχουμε προθερμανει.τοποθετουμε το χυμο απο τα λεμονια(μπορειτε να χρησιμοποιησετε χυμο λεμονιου πολυ πρακτικος) και το κρεμμυδι κομμενο σε ροδελες αρκετα λεπτες.προσθετουμε το συκωτι και περναμε απο πανω τη ριγανη λιγο πιπερι και αν θελουμε λιγη μουσταρδα(1 κ σουπας αρκει)
    αφηνουμε το συκωτι στο αντικολλητικο 2 λεπτα απο καθε πλευρα περιπου ουσιαστικα μεχρι να ροδισουν τα κρεμμυδια.λιγο πριν στεγνωσει προσθετουμε ελαχιστο νερο περιπου 1-4ο του ποτηριου
    βγαζουμε τις πατατες απο το φουρνο.περναμε το συκωτι σε ενα πιατο.προσθετουμε τις πατατες.βαζουμε το ζουμι απο το αντικολλητικο πανω στο συκωτι.προσθετουμε λιγο μαυρο ατριφτο πιπερι απο πανω.βασιλικο.
    καλη μας ορεξη
    θερμιδες(με 300 γρ πατατα).520(περιπου). πρωτεινες 56-58 γρ.υδατανθρακες 60-65 γρ.λιπαρα 2-2,5 γρ
    μαζι με τη μαγιονεζα αυτα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-10-11 13:41 #21
    Προεπιλογή
    Toλη κρεπουλες ξερεις να φτιαχνεις?Δεν με νοιαζει να ειναι ''υψηλης βιολογικης αξιας'' κτλ κτλ,απλα σε ρωταω γιατι ειχα προσπαθησει μια φορα και μου βγηκαν πισσα
    Μονο με μερεντα θα τις φτιαξω

    Αν ξερεις γραψε λιγο περιλιπτικα πως τις φτιαχνεις please
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-10-11 13:51 #22
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή μακαροναδα μου...
    εγω τα μακαρονια τα προτυμω τις κρυες εποχες.γιαυτο θα παραθεσω την αγαπημενη μου συνταγη σχετικα με τα μακαρονια μετα τα πεστο.
    μακαροναδα με τονο
    υλικα
    80 γρ μακαρονια ολικης αλεσεως(προτυμηστε ζωγραφος 20 γρ πρωτεινη στα 100 και 50 γρ υδατανθρακας στα 100.αν ειστε σε γραμμωση δλδ)
    100-150 γρ τονο σε νερο
    200 μλ γαλα απαχο
    200 γρ μανηταρια κομμενα σε φετες(μπορειτε να παρετε και κατεψηγμενα ετοιμα)
    δυοσμο
    χρονος προετοιμασιας 2 λεπτα.χρονος μαγειρεματος 20 λεπτα.συνολο 22 λεπτα
    βαζουμε νερο να βρασει σε μια κατσαρολα.αφου βρασει το νερο ριχνουμε τα μακαρονια.στη συνεχεια
    προθερμαινουμε ενα αντικολλητικο για 2 λεπτα.προσθετουμε το γαλα και τα μανηταρια και τα αφηνουμε μεχρι σχεδον να παρουν βραση αλλα σε χαμηλη φωτια ωστε να γινουν παραλληλα μετα μακαρονια κ να μη καρβουνιασουν! προσθετουμε και λιγο πιπερι για τη γευση. και τα απομακρυνουμε απο τη φωτια. βγαζουμε τα μακαρονια τα σουρωνουμε και τα βαζουμε σε βαθυ πιατο.προσθετουμε το μειγμα γαλακτος και μανηταριων.τελος προσθετουμε τον τονο και ανακατευουμε με το δυοσμο
    αν θελετε τον τονο ζεστο(αν και θα ζεσταθει στο μειγμα) τοποθετηστε τον στο αντικολλητικο μαζι με τα μανηταρια και το γαλα.
    αν θελετε πσοθεστε και 100 γρ γιαουρτι σε ενα μπωλ.βαλτε εκει το γαλα με τα μανηταρια.ανακατεψτε και μετα περιχυστε το στο πιατο.συνοδευεται τελεια με σαλατα ροκα-κοτατζ
    θερμιδες.300 περιπου.πρωτεινη 22-23 γρ.υδατανθρακες 48-50 γρ.λιπαρα....0....
    αν βαλετε το γιαουρτι προσθεστε 100-120 θερμιδες.16-20 γρ πρωτεινης 3-4 γρ υδατανθρακα και 2 γρ λιπαρα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-10-11 13:56 #23
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Toλη κρεπουλες ξερεις να φτιαχνεις?Δεν με νοιαζει να ειναι ''υψηλης βιολογικης αξιας'' κτλ κτλ,απλα σε ρωταω γιατι ειχα προσπαθησει μια φορα και μου βγηκαν πισσα
    Μονο με μερεντα θα τις φτιαξω

    Αν ξερεις γραψε λιγο περιλιπτικα πως τις φτιαχνεις please
    παρε μια ωραιοτατη λαιτ εκδοχη....
    μιση κουπα αλευρι ολικης αλεσεως.
    2 ασπραδια 1 κροκο αυγου
    4-6 ζαχαρινες η 2 κ γλυκου μαυρη ζαχαρη
    λιγο νερο.
    50 μλ γαλα απαχο
    τοποθετεις το γαλα και το αλευρι μαζι και τα χτυπας.αν γινεται πιχτο προσθετεις νερο οσπου να γινει περιπου κρεμωδες.δλδ να εχει μια ρευστοτητα μεν αλλα να μην ειναι κατουρο δε.προσθετεις τις ζαχαρινες η τη ζαχαρη και τα αυγα.συνεχιζεις να χτυπας μεχρι να γινουν ενα ομογενοποιημενο μειγμα.
    εχεις προθερμανει το αντικολλητικο σου.το κατεβασεις σε μετρια φωτια και περνας το μειγμα μεχρι να σκεπασει το τηγανι.με 1 πλαστικη σπατουλα σιγα σιγα ξεκολας(οπως κανουμε πιτακι βρωμης) το γυρνας απο την αλλη για κανα 2 λεπτα ακομα κ εισαι ετοιμος.
    θερμιδες 220. πρωτεινη 11γρ λιπαρα 5 γρ υδατανθρακας 32 γρ
    καλη σου ορεξη
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-10-11 14:34 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω τα μακαρονια τα προτυμω τις κρυες εποχες.γιαυτο θα παραθεσω την αγαπημενη μου συνταγη σχετικα με τα μακαρονια μετα τα πεστο.
    μακαροναδα με τονο
    υλικα
    80 γρ μακαρονια ολικης αλεσεως(προτυμηστε ζωγραφος 20 γρ πρωτεινη στα 100 και 50 γρ υδατανθρακας στα 100.αν ειστε σε γραμμωση δλδ)
    100-150 γρ τονο σε νερο
    200 μλ γαλα απαχο
    200 γρ μανηταρια κομμενα σε φετες(μπορειτε να παρετε και κατεψηγμενα ετοιμα)
    δυοσμο
    χρονος προετοιμασιας 2 λεπτα.χρονος μαγειρεματος 20 λεπτα.συνολο 22 λεπτα
    βαζουμε νερο να βρασει σε μια κατσαρολα.αφου βρασει το νερο ριχνουμε τα μακαρονια.στη συνεχεια
    προθερμαινουμε ενα αντικολλητικο για 2 λεπτα.προσθετουμε το γαλα και τα μανηταρια και τα αφηνουμε μεχρι σχεδον να παρουν βραση αλλα σε χαμηλη φωτια ωστε να γινουν παραλληλα μετα μακαρονια κ να μη καρβουνιασουν! προσθετουμε και λιγο πιπερι για τη γευση. και τα απομακρυνουμε απο τη φωτια. βγαζουμε τα μακαρονια τα σουρωνουμε και τα βαζουμε σε βαθυ πιατο.προσθετουμε το μειγμα γαλακτος και μανηταριων.τελος προσθετουμε τον τονο και ανακατευουμε με το δυοσμο
    αν θελετε τον τονο ζεστο(αν και θα ζεσταθει στο μειγμα) τοποθετηστε τον στο αντικολλητικο μαζι με τα μανηταρια και το γαλα.
    αν θελετε πσοθεστε και 100 γρ γιαουρτι σε ενα μπωλ.βαλτε εκει το γαλα με τα μανηταρια.ανακατεψτε και μετα περιχυστε το στο πιατο.συνοδευεται τελεια με σαλατα ροκα-κοτατζ
    θερμιδες.300 περιπου.πρωτεινη 22-23 γρ.υδατανθρακες 48-50 γρ.λιπαρα....0....
    αν βαλετε το γιαουρτι προσθεστε 100-120 θερμιδες.16-20 γρ πρωτεινης 3-4 γρ υδατανθρακα και 2 γρ λιπαρα
    τα γραμ. μακαρονια βραζμενα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-10-11 14:37 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο venom1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα γραμ. μακαρονια βραζμενα??
    δεν νομιζω 80γρ βρασμενα δεν ειναι τπτ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-10-11 14:37 #26
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο venom1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα γραμ. μακαρονια βραζμενα??
    αβραστα βρε τρελε 80 γρ βρασμενα 2 πιρουνιες να ναι
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-10-11 14:38 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε μια ωραιοτατη λαιτ εκδοχη....
    μιση κουπα αλευρι ολικης αλεσεως.
    2 ασπραδια 1 κροκο αυγου
    4-6 ζαχαρινες η 2 κ γλυκου μαυρη ζαχαρη
    λιγο νερο.
    50 μλ γαλα απαχο
    τοποθετεις το γαλα και το αλευρι μαζι και τα χτυπας.αν γινεται πιχτο προσθετεις νερο οσπου να γινει περιπου κρεμωδες.δλδ να εχει μια ρευστοτητα μεν αλλα να μην ειναι κατουρο δε.προσθετεις τις ζαχαρινες η τη ζαχαρη και τα αυγα.συνεχιζεις να χτυπας μεχρι να γινουν ενα ομογενοποιημενο μειγμα.
    εχεις προθερμανει το αντικολλητικο σου.το κατεβασεις σε μετρια φωτια και περνας το μειγμα μεχρι να σκεπασει το τηγανι.με 1 πλαστικη σπατουλα σιγα σιγα ξεκολας(οπως κανουμε πιτακι βρωμης) το γυρνας απο την αλλη για κανα 2 λεπτα ακομα κ εισαι ετοιμος.
    θερμιδες 220. πρωτεινη 11γρ λιπαρα 5 γρ υδατανθρακας 32 γρ
    καλη σου ορεξη
    Ωραιος,αλλα η μερεντα που ειναι?Σε γλυκια κρεπα αναφερομουν
    Anyway,η τελευταια σου παραγραφος μου εδειξε τι εκανα λαθος οταν ειχα δοκιμασε να φτιαξω κρεπα
    thx
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-10-11 14:39 #28
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιος,αλλα η μερεντα που ειναι?Σε γλυκια κρεπα αναφερομουν
    Anyway,η τελευταια σου παραγραφος μου εδειξε τι εκανα λαθος οταν ειχα δοκιμασε να φτιαξω κρεπα
    thx
    μερεντα φτιαξε αυτη π εχω ποσταρει κ ανα κουταλια σουπας βαζε...10 12 θερμιδες μ χε βγει αν θυμαμαι καλα καπου εκει.κ εχεις κ με 230-260 θερμιδες και γαμω τις κρεπαρες.αν κ εγω θα κοτσαρα κ μια μπανανα απο πανω....
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-10-11 14:45 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AntwnhsSs Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω 80γρ βρασμενα δεν ειναι τπτ
    και εγω αυτο πιστευω ......χαζη ερωτηση .......
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-10-11 18:41 #30
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ οκ ολοι νοσταλγουμε εκεινες τις ωραιες στιγμες...με τα ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙΑ διπλα απο το τζακι κ με το γαλατακι μας σε κατι τετοιες περιοδους χειμωνα κ κρυου κ κατι τετοια μας θυμιζουν οτι μεγαλωνουμε χωρις να το καταλαβαινουμε.μωρε ναι καλα εμεις κ παιδικες αναμνησεις κ 6-pack
    ναι οκ τελοςπαντων.μια συνταγη για μπισκοτακια.
    υλικα
    6-8 ασπραδια αυγων
    120-140 γρ βρωμη
    καθαρο κακαο κανελλα πρωτεινη με γευσης βανιλια σε σκονη οτι προτειματε(δε ξερω πως εκανε η μανα σας τα μπισκοτα)
    αντικολλητικο χαρτι για φουρνο
    αν θελουμε μπεικιν παουντερ η μαγια
    χρονος προετοιμασιας 10 λεπτα.χρονος ψησιματος 5-10 λεπτα.συνολο 15-20 λεπτα
    εκτελεση
    προθερμαινουμε το φουρνο στους 190-220
    σε ενα ταψι εκτος φουρνου απλωνουμε το αντικολλητικο χαρτι
    αναμειγνιουμε τα ασπραδια,τη βρωμη,και το συστατικο που θελουμε για τη γευση(και αν θελουμε το παουντερ η τη μαγια,με τη μαγια μυριζει υπεροχα)
    με μια κουταλα η ενα κουταλι σουπας(αν θελουμε πιο μικρα κ πιο πολλα) τα μοιραζουμε πανω στο αντικολλητικο χαρτι(απλα τα παιρνετε με το κουταλι κ τα τοποθετητε στο χαρτι ευκολη δουλεια) στη συνεχεια τα πιεζουμε ελαφρα απο πανω ωστε να γινουν πιο τραγανα μετα το ψησιμο.τα τοποθετουμε στο φουρνο και μεχρι να γινουν βαζουμε φωτια στο τζακι κ ετοιμαζουμε μια ζεστη κουπα κακαο
    ειναι μακραν απο τα καλυτερα σνακ για το απογευμα. και δε χρειαζεται να τα φατε ολα αν βγαινουν παραπανω απο αυτα π σας αναλογουν σε θερμιδες κ συστατικα.
    μπορειτε να μειωσετε τις ποσοτητες αρκει να θυμαστε αναλογια 1 ασπραδι αυγου 20-25 γρ βρωμη.
    θερμιδες 520 πρωτεινη 36 γρ λιπαρα 9 γρ υδατανθρακας 73 γρ
    μπορειτε να τα κανετε και σε αντικολλητικο σε λιγοτερο χρονο αν δεν εχετε αντικολλητικο χαρτι.επισης μπορειτε να προσθεσετε σταγονες σοκολατας μεσα η απο πανω στο ψησιμο ωστε να γινουν πιο οριτζιναλ
    καλα κρυα....
    εγινε ενα μικρο εντιτ
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία