Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 23-11-11 02:57 #1
    Προεπιλογή Chelated Magnesium (Carlson Labs)


    Magnesium is an essential mineral, important for many normal body functions, including maintaining proper heart rhythm, neuromuscular transmission, food metabolism and growth. 200 mg magnesium is provided from 1111 mg magnesium glycinate chelate.


    Όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν έξτρα μαγνήσιο, θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές.

    Το έχω πάρει, το έχω βάλει στην καθημερινότητά μου.

    Το πιο εμφανές αποτέλεσμα που έχω δει, είναι ότι είμαι γενικά λιγότερο πιασμένος μετά από έντονες προπονήσεις.

    Highly recommended
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-11-11 03:10 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    και γιατι δεν επαιρνες creatine mg chelated... κρεατινη και μαγνησιο... 2 σε 1 σαν το ultrex ενα πραμα να ουμ...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-11-11 03:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι δεν επαιρνες creatine mg chelated... κρεατινη και μαγνησιο... 2 σε 1 σαν το ultrex ενα πραμα να ουμ...


    Ξεχωριστά supps = ελευθερία κινήσεων
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-10-13 08:18 #4
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    @Lao βλεπω παλιοτερα το πηρες αυτο το μαγνησιο,δοκιμασα προσφατα της doctor best το Magnesium High Absorption 100% Chelated και με βοηθησε τρομερα σε θεμα υπνου...επειδη τωρα τα οικονομικα ειναι δυσκολα,και αυτο της carlson ειναι φτηνο και επειδη ξερω οτι εχεις δοκιμασει και της doctor best...ποιο προτεινεις?υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στο θεμα απορροφησης?(αυτο παντως ειναι παρα πολυ οικονομικo)
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-10-13 09:58 #5
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    οντως ειναι πολυ οικονομικο...ατελειωτο το ειχα ποσους μηνες τα τελευταια χαπια ειχαν γινει σκονη..τωρα εχω της doctor best που παιρνω μερικες μερες..
    εμφανη διαφορα δεν εχω δει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-10-13 10:21 #6
    Το avatar του χρήστη spartan77

    Εγγραφή
    24-07-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.066
    Προεπιλογή
    το περιμενω οπου να ναι ερχεται! πραγματι πολυ οικονομικο και σε βγαζει για αρκετο καιρο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-10-13 14:05 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Lao βλεπω παλιοτερα το πηρες αυτο το μαγνησιο,δοκιμασα προσφατα της doctor best το Magnesium High Absorption 100% Chelated και με βοηθησε τρομερα σε θεμα υπνου...επειδη τωρα τα οικονομικα ειναι δυσκολα,και αυτο της carlson ειναι φτηνο και επειδη ξερω οτι εχεις δοκιμασει και της doctor best...ποιο προτεινεις?υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στο θεμα απορροφησης?(αυτο παντως ειναι παρα πολυ οικονομικo)
    Και εγώ της Doctor's Best χρησιμοποιώ ακόμα.

    Σχετικά με την βιοδιαθεσιμότητα, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Πάντως τα αποτελέσματα δεν φαίνεται να διαφέρουν.

    Πάντως το μαγνήσιο, γενικά, είναι ΠΟΛΥ χρήσιμο και συχνά υποτιμημένο. Με μια μικρή έρευνα, μπορεί κανείς να δει ότι εμπλέκεται σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ διεργασίες μέσα μας και είναι κρίμα που σε πολλά και επώνυμα προϊόντα τα oxide δίνουν και παίρνουν...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-10-13 01:00 #8
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ της Doctor's Best χρησιμοποιώ ακόμα.

    Σχετικά με την βιοδιαθεσιμότητα, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Πάντως τα αποτελέσματα δεν φαίνεται να διαφέρουν.

    Πάντως το μαγνήσιο, γενικά, είναι ΠΟΛΥ χρήσιμο και συχνά υποτιμημένο. Με μια μικρή έρευνα, μπορεί κανείς να δει ότι εμπλέκεται σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ διεργασίες μέσα μας και είναι κρίμα που σε πολλά και επώνυμα προϊόντα τα oxide δίνουν και παίρνουν...
    ετσι ειναι ειδικα αμα καταναλωνεις πολλα γαλακτοκομικα και πινεις πολλους καφεδες μετα εχεις θεμα ελλειψης και προσφατα σε ερευνα ειδα οτι αποβαλλεται παρα πολυ μαγνησιο με τον ιδρωτα σε αθλητες με εντονη σωματικη δραστηριοτητα...παντως με της doctor best ως τις 12 ημουν στο κρεββατι κ ειχα παρα πολυ καλη ποιοτητα υπνου...βλεπω καποιοι λενε και για το magnesium orotate οτι ειναι απ τα καλυτερα,αλλα ειναι πολλααα τα λεφτα....
    ps τωρα λεω να παρω την μουλτι του γκασπαρι που βλεπω εχει καλο μαγνησιο κ εχω ενα θεμα εκει μια απορια,αν θες ριξε μια ματια
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-10-13 01:29 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι ειναι ειδικα αμα καταναλωνεις πολλα γαλακτοκομικα και πινεις πολλους καφεδες μετα εχεις θεμα ελλειψης και προσφατα σε ερευνα ειδα οτι αποβαλλεται παρα πολυ μαγνησιο με τον ιδρωτα σε αθλητες με εντονη σωματικη δραστηριοτητα...παντως με της doctor best ως τις 12 ημουν στο κρεββατι κ ειχα παρα πολυ καλη ποιοτητα υπνου...βλεπω καποιοι λενε και για το magnesium orotate οτι ειναι απ τα καλυτερα,αλλα ειναι πολλααα τα λεφτα....
    ps τωρα λεω να παρω την μουλτι του γκασπαρι που βλεπω εχει καλο μαγνησιο κ εχω ενα θεμα εκει μια απορια,αν θες ριξε μια ματια
    Check: http://lpi.oregonstate.edu/infocente...als/magnesium/
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-10-13 01:54 #10
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το χω ξανα διαβασει αυτο το αρθρο,τωρα θα βγουμε λιγο οφ αλλα εγω αυτο ελεγα περι orotate http://www.globalhealingcenter.com/n...-of-magnesium/

    πανω κατω στο λινκ που σε δινω βλεπω καλα τα λεει αλλα αυτος πουλαει και minerals σε τετοια μορφη,οποτε ισως παινευει λιγο παραπανω αυτη την μορφη....
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-10-13 01:56 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το χω ξανα διαβασει αυτο το αρθρο,τωρα θα βγουμε λιγο οφ αλλα εγω αυτο ελεγα περι orotate http://www.globalhealingcenter.com/n...-of-magnesium/

    πανω κατω στο λινκ που σε δινω βλεπω καλα τα λεει αλλα αυτος πουλαει και minerals σε τετοια μορφη,οποτε ισως παινευει λιγο παραπανω αυτη την μορφη....
    Είναι ένας από τους λόγους που εμπιστεύομαι πολύ το Linus Pauling
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-10-13 02:08 #12
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ένας από τους λόγους που εμπιστεύομαι πολύ το Linus Pauling
    κατι τελευταιο για να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου
    η συγκεκριμενη συμφωνα με το αρθρο σε αυτη εδω την κατηγορια δεν ειναι...
    9. Magnesium Glycinate, Malate & Taurates

    Chelated forms of magnesium holding moderate to low concentrations and higher levels of bioavailability. All three types of magnesium have a variety of uses, but none are as beneficial as the previous magnesium supplements listed above?

    ενω αυτη που χρησιμοποιει ο γκασπαρι στη μουλτι του ειναι σ αυτη εδω την κατηγορια του αρθρου

    1. Magnesium Amino Acid Chelate

    A mineral chelate form of magnesium containing an ion of magnesium oxide connected to a mixture of some other form of amino acid. This could be a lactate, a glycine, aspartate or arginate, etc. The best chelated amino acid form of magnesium is aspartate or arginate.

    σωστος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofos : 03-10-13 στις 02:10
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-10-13 02:15 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι τελευταιο για να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου
    η συγκεκριμενη συμφωνα με το αρθρο σε αυτη εδω την κατηγορια δεν ειναι...
    9. Magnesium Glycinate, Malate & Taurates

    Chelated forms of magnesium holding moderate to low concentrations and higher levels of bioavailability. All three types of magnesium have a variety of uses, but none are as beneficial as the previous magnesium supplements listed above?

    ενω αυτη που χρησιμοποιει ο γκασπαρι στη μουλτι του ειναι σ αυτη εδω την κατηγορια του αρθρου

    1. Magnesium Amino Acid Chelate

    A mineral chelate form of magnesium containing an ion of magnesium oxide connected to a mixture of some other form of amino acid. This could be a lactate, a glycine, aspartate or arginate, etc. The best chelated amino acid form of magnesium is aspartate or arginate.

    σωστος?
    Δεν ξέρω να σου πω κάτι «σωστό» εδώ. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ποια μορφή είναι η καλύτερη. Π.χ. η AOR, μια εταιρεία που πολλοί πίνουν νερό στο όνομά της, υποστηρίζει το malate, άλλος λέει το AAC, άλλος το glycinate chelate κτλ κτλ κτλ.

    Προσωπικά δε νομίζω να υπάρχουν τραγικές διαφορές στην βιοδιαθεσιμότητα, άντε να μιλάμε για 5% ας πούμε.

    Oxide να μην είναι μόνο (αν και ακόμα και αυτό έχει κάποιες φορές την δική του χρησιμότητα... )
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-05-15 12:18 #14
    Προεπιλογή
    Λαο να σε ρωτησω εδω. Μπορεις να παρεις το μαγνησιο μαζι με την καζεινη πριν τον υπνο ή θα εχεις προβλημα απορροφησης οπως με τον ψευδαργυρο ;

    Επισης βλεπω οτι στο serving size που ειναι 2 χαπια περιεχονται 200mg μαγνησιο , ενω στο zma ειναι 400mg στα 3 χαπια. Θελω να πω δηλαδη , θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα σε θεμα ποιοτητας υπνου με το ζμα , αφου εδω περνεις την μιση ποσοτητα μαγνησιου;

    Μολις τωρα προσεξα οτι η συνθεση του εχει αλλαξει και πλεον περιεχει και magnesium oxide!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη am13704 : 12-05-15 στις 12:29
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-05-15 15:43 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο am13704 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαο να σε ρωτησω εδω. Μπορεις να παρεις το μαγνησιο μαζι με την καζεινη πριν τον υπνο ή θα εχεις προβλημα απορροφησης οπως με τον ψευδαργυρο ;

    Επισης βλεπω οτι στο serving size που ειναι 2 χαπια περιεχονται 200mg μαγνησιο , ενω στο zma ειναι 400mg στα 3 χαπια. Θελω να πω δηλαδη , θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα σε θεμα ποιοτητας υπνου με το ζμα , αφου εδω περνεις την μιση ποσοτητα μαγνησιου;

    Μολις τωρα προσεξα οτι η συνθεση του εχει αλλαξει και πλεον περιεχει και magnesium oxide!!!!
    Το τι δουλεύει καλύτερα στον καθένα, είναι σχετικό. Trial and error, αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος.

    Το πόσο καλά θα απορροφηθεί το μαγνήσιο μαζί με καζεϊνη δεν ξέρω. Προσωπικά, όταν παίρνω μαγνήσιο το παίρνω μαζί με κανονικό φαγητό, αλλά αυτό μπορεί να μην σημαίνει τίποτα για κάποιον άλλο.

    Πράγματι, μόλις είδα ότι άλλαξαν την φόρμουλα και πρόσθεσαν oxide. Άρχισαν και αυτοί τις τσιπιές μου φαίνεται...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία