Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 53

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 30-12-11 19:01 #1
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή Eκτεταμένη θλαση του μειζονος θωρακικου μυος
    Ανεβασα καποιες φωτο στο προφιλ μου μετα τον τραυματισμο,οποιος θελει να παρει μια ιδεα της εικονας(τα υπολοιπα συμπτωματα δεν μπορουν να μεταφερθουν στην οθονη) της ριξης θωρακικου ας τις δει.

    Όνομα: 002.jpg Εμφανίσεις: 8139 Μέγεθος: 252,5 KB

    Όνομα: 001.jpg Εμφανίσεις: 9262 Μέγεθος: 249,5 KB




    6/9/2011, 45,5 ετων η τελευταια "υγιης" φωτογραφια.


    Όνομα: 070.jpg Εμφανίσεις: 6811 Μέγεθος: 74,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-12-11 19:59 #2
    Προεπιλογή
    Δεν έχεις ολική ρίξη. Χαίρομαι ιδιαίτερα για σένα.
    Εχω φώτο με την ολική ρήξη που έπαθα εγώ. Το αιμάτωμα ήταν απλωμένο σε όλο το δεξί χέρι, από τη μέσα μεριά, και από το στήθος εως τη λεκάνη. Μιλάμε για πολύ αίμα...
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-12-11 21:13 #3
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 72K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις ολική ρίξη. Χαίρομαι ιδιαίτερα για σένα.
    Εχω φώτο με την ολική ρήξη που έπαθα εγώ. Το αιμάτωμα ήταν απλωμένο σε όλο το δεξί χέρι, από τη μέσα μεριά, και από το στήθος εως τη λεκάνη. Μιλάμε για πολύ αίμα...
    Η διαγνωση ειναι συμφωνα με γιατρο και την μαγνητικη "εκτεταμενη θλαση του μειζονος θωρακικου μυος αριστερα με συνοδα στοιχεια οιδηματος".Ελπιζω και με αυτα που μου λες να ειναι ετσι και να υπαρχει γρηγορη αποκατασταση.Ακομα ποναει στην κινηση προς τα πισω και ειναι λιγο ακομα διογκωμενο.για να δουμε...οποιεσδηποτε συμβουλες δεκτες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-12-11 21:45 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Mια προταση που εχω να κανω θα ηταν να ανοιξουμε ενα θεμα,στην Ενότητα Υγεια/Τραυματισμοι και να μπουν φωτογραφίες και αυτα τα ποστς που αφορουν τον τραυματισμο αλλα και την αποκατασταση του Σιμου,καθως εδω ειναι πολυ ευκολα να χαθούν.
    Επίσης απο αυτο το τοπικ θα μπορουμε να παρακολουθουμε την πρόοδο του Σιμου.Δυστυχως ειναι ενας συνηθης τραυματισμος που απασχολει αρκετους και αρκετοι αναζητουν αποψεις.
    Μπορω να το αναλαβω αν θελεις Σιμο να το κανω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-12-11 21:50 #5
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια προταση που εχω να κανω θα ηταν να ανοιξουμε ενα θεμα,στην Ενότητα Υγεια/Τραυματισμοι και να μπουν φωτογραφίες και αυτα τα ποστς που αφορουν τον τραυματισμο αλλα και την αποκατασταση του Σιμου,καθως εδω ειναι πολυ ευκολα να χαθούν.
    Επίσης απο αυτο το τοπικ θα μπορουμε να παρακολουθουμε την πρόοδο του Σιμου.Δυστυχως ειναι ενας συνηθης τραυματισμος που απασχολει αρκετους και αρκετοι αναζητουν αποψεις.
    Μπορω να το αναλαβω αν θελεις Σιμο να το κανω.
    Ναι,οκ Polyneike.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-12-11 08:37 #6
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GURU S. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαγνωση ειναι συμφωνα με γιατρο και την μαγνητικη "εκτεταμενη θλαση του μειζονος θωρακικου μυος αριστερα με συνοδα στοιχεια οιδηματος".Ελπιζω και με αυτα που μου λες να ειναι ετσι και να υπαρχει γρηγορη αποκατασταση.Ακομα ποναει στην κινηση προς τα πισω και ειναι λιγο ακομα διογκωμενο.για να δουμε...οποιεσδηποτε συμβουλες δεκτες..
    Καλημέρα guru ο τραυματισμός σου δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρός , πιστέυω ότι με σωστή αποθεραπεία χρησιμοποιώντας γλουταμίνη 10 γραμμάρια ημερησίως με αρκετή πρωτείνη και ίσως χρειαστείς και κορτιζόνη ανάλογα με το τι σου είπε ο γιατρός σου περαστικά απο μένα και του χρόνου 180 κιλα σε βλέπω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-12-11 09:24 #7
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα guru ο τραυματισμός σου δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρός , πιστέυω ότι με σωστή αποθεραπεία χρησιμοποιώντας γλουταμίνη 10 γραμμάρια ημερησίως με αρκετή πρωτείνη και ίσως χρειαστείς και κορτιζόνη ανάλογα με το τι σου είπε ο γιατρός σου περαστικά απο μένα και του χρόνου 180 κιλα σε βλέπω
    Kαλημερα killer!Παιρνω και γλουταμινη,και πολλα αλλα αμινιξεα,και πρωτεινη.Ξεκινησα ελαφρες ακησεις φυσιοθεραπειας και προχωραμε μαθαινοντας και υπομενοντας.Σε ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες.Του χρονου θα ηταν θαυμα να κανω αυτα τα κιλα που λες,αλλα ο σκοπος μου πλεον ειναι να δειχνω νεος και να ειμαι υγιης.Καλη χρονια ,να εισαι καλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-04-16 22:09 #8
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Ήμουν μποστά στον τραυματισμό του μέντορα μου και αδελφικού φίλου μου από το Αργοστόλι.Τον συνόδευσα με τη μνηστή του στο ΚΑΤ,όπου έγινε η πρώτη διάγνωση.Μέσα στο δυστύχημα αυτό,το θετικό ήταν ότι δεν είχε ολική ρήξη του μείζονος θωρακικού και δεν ήταν επιτακτική η χειρουργική επέμβαση.

    http://gtoul.com/%CF%81%CE%AE%CE%BE%...5%CF%89%CE%BD/
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-05-17 02:16 #9
    Προεπιλογή
    νομιζω οτι εχω παθει κατι παρομοιο, ομως δεν εχω αιματωμα καπου. πονουσα 2 μηνες στο γυμ χωρις κατι υπερβολικο αλλα μετα χειροτερεψε η κατασταση. τωρα εχω 2 μηνες ηδη χωρις βαρη και ποναω ακομα. στην αρχη δεν το χα παρει τοσο σοβαρα και επισκεφτηκα μονο παθολογο. τωρα πρεπει να παω σε ορθοπεδικο και λογικα να κανω μια μαγνητικη. Οσα παιδια επαθαν το ιδιο μπορουν να μου πουν χρονο αποθεραπειας περιπου? παντως δυσμορφια δεν βλεπω..
    οι natural κραταμε την ''φαση ψηλα''...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-12-11 10:03 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα guru ο τραυματισμός σου δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρός , πιστέυω ότι με σωστή αποθεραπεία χρησιμοποιώντας γλουταμίνη 10 γραμμάρια ημερησίως με αρκετή πρωτείνη και ίσως χρειαστείς και κορτιζόνη ανάλογα με το τι σου είπε ο γιατρός σου περαστικά απο μένα και του χρόνου 180 κιλα σε βλέπω

    Δεν ξέρω κατά πόσο η λήψη γλουταμινής θα προσφέρει κάτι παραπάνω.
    Η δική μου διάγνωση ήταν "Ολική ρήξη του μείζονος θωρακικού".
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-12-11 10:24 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Μορφολογικα παντως δεν βλεπω παιδια καποια αλλοιωση στο σχημα του θωρακικου,όπως σε αλλες περιπτωσεις,οπου ο θωρακικος κατα καποιο τρόπο ξεκιναει από πιο μεσα ,σαν να εχει μαζεψει...
    Δεν ξερω τι θα φανει ότι υποχωρησει το αιματωμα..Σιμο μακαρι να εισαι τυχερος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-12-11 12:20 #12
    Το avatar του χρήστη LION

    Εγγραφή
    27-05-2010
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    491
    Προεπιλογή
    Γεια σου Σίμο και περαστικά!

    Απ'ότι βλέπω και μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες,μου φαίνεται ότι έχεις "γλυτώσει" από τα χειρότερα.

    Λογικά,σίγουρα πρέπει να είναι μερική και όχι ολική ρήξη,στον μείζων θωρακικό στην κλειδική μοίρα και ίσως και στον κορακοβραχιόνιο.

    Με λίγη προσοχή,νομίζω θα επανέλθεις γρήγορα σε κανονικές προπονήσεις!

    Η μεγαλύτερη "ζημιά" μάλλον έγινε στον τένοντα του θωρακικού με τον βραχιόνιο.Προφανώς η ρήξη,είναι σε μέρος του τένοντα κι όχι σε όλο,αλλιώς θα είχε "μαζέψει" όπως λέει κι ο Polyneikos.

    Bάζω κάποιες φώτο για καλύτερη κατανόηση απ'όλους:


    Όνομα: μείζων θωρακικός.jpg Εμφανίσεις: 18663 Μέγεθος: 79,1 KBΌνομα: IMG.jpg Εμφανίσεις: 7453 Μέγεθος: 131,5 KB


    Kαλή χρονιά σε όλους και σε σένα η ευχή να γίνεις το ίδιο δυνατός όπως πριν και γιατί όχι, δυνατότερος!!!
    Χρήστος Γκολιάς
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-03-14 00:37 #13
    Προεπιλογή
    Ακριβώς το ίδιο έχω και πάθει και εγώ αλλά ο γιατρός που συμβουλευτικα μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα επανασύνδεσης μετά από 48 ώρες.

    send with smoke signs
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-03-14 01:11 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.809
    Προεπιλογή
    δεν ισχύει αυτο μετα απο 48 ώρες , αλλα σίγουρα πρέπει να γίνει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για να υπάρχει επιτυχία , ξέρω αθλητή όπως ο τσέχος ο Τόμας Μπούρες που την μια χρονια στο γιούνιβερς της ΝΑΒΒΑ έπαιξε με κομένο δικέφαλο και την άλλη χρονια που παίξαμε μαζί στον γενικό τίτλο στο πανευρωπαικό δεν φαινόταν κανένα πρόβλημα γιατι το έλυσε με επέμβαση

    αλλα μετα απο κάποιο διάστημα δεν γίνετε τίποτε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-03-14 12:10 #15
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Ο Τονυ Φριμαν εκανε επεμβαση σε ριξη θωρακικου μετα απο 5 χρονια και ειχε μεγαλη επιτυχια.Μαλιστα ειναι ο μονος που καταφερε να παει τοσο καλα σε αγωνες μετα απο ριξη θωρακικου.Το σχημα και γενικα η εμφανιση του θωρακικου του ειναι σχεδον αψογη.Βεβαια απο τοτε τα κιλα που κανει απ οτι λενε ειναι λιγα.Πολλοι που ειχαν παρομοιο ατυχημα αποχωρησαν απο αγωνες.Το θεμα της δυναμης ειναι αλλο πραγμα.Καποιοι λενε οτι μετα απο εγχειριση επανερχεται σε πολυ μεγαλο βαθμο.Δεν εχω δει καποιον πετυχημενο αθλητη δυναμης που να επανηλθε.Αυτο μαλλον συμβαινει γιατι η περιοχη "συγκολισης" ειναι πολυ ευαισθητη αν αφορα σχισιμο μυ.Προσωπικα δεν εκανα επεμβαση και εχω χασει περιπου το 30-40% της δυναμης μου στον παγκο,το δε στηθος σχιστικε στην κλειδική μοίρα και οι μυικες του ινες κολληθηκαν μονες τους μετα απο καιρο σε αλλο πιο εσωτερικο σημειο και ετσι το στηθος εχει παρει την γνωστη "λαθος" θεση δημιουργοντας κενο μεταξυ δελτοϊδη και θωρακικου.Ειναι απ τους πιο σοβαρους τραυματισμους για το αθλημα και ο χρονος δεν το θεραπευει.Υπαρχει ΜΟΜΙΜΗ απωλεια δυναμης και δυσμορφια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GURU S. : 27-03-14 στις 12:15
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία