Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 53 από 53
  1. 27-03-14 12:24 #46
    Προεπιλογή
    επειδη δεν εχω καταλαβει πως ακριβως γινεται 8ελω να ρωτησω....επεσε η μπαρα και σε πλακωσε ή πανω στην προσπα8εια της κινησης προκληθηκε?
    Mπορώ να σε ı̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̨̨̨κάνω να σκουπίσεις την οθόνη σου..!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-03-14 12:34 #47
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Πανω στην κινηση κοπηκε ο μυς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-03-14 12:39 #48
    Προεπιλογή
    γενικα μην βαζετε κιλα που δεν ειναι για τις δυναμεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-03-14 12:49 #49
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Smile
    Η συνεχης φθορα μιας αθρωσης η μυ προκαλει συνηθως το προβλημα.ετσι ακομα και με λιγοτερα κιλα και με ενα μετριο ζεσταμα μπορει να προξενηθει η ζημια.Ολοι σχεδον οι γνωστοι μου με λιγοτερα κιλα απο οτι σηκωναν επαθαν ζημια.Οπως καποιος μπορει να παθει λουμπαγκο απλα και μονο γιατι σηκωσε μια καρεκλα.δεν φταει το οτι η καρεκλα ηταν βαρια αλλα οτι ο δισκος ειχε με τα χρονια ταλαιπωρηθει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-06-14 14:38 #50
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή Επειδη καποιοι εχουν το ιδιο προβλημα και ρωτανε αν επανερχεται ο μυς,να μια καλογραμενη ιστορια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GURU S. : 16-06-14 στις 14:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-04-16 22:09 #51
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Ήμουν μποστά στον τραυματισμό του μέντορα μου και αδελφικού φίλου μου από το Αργοστόλι.Τον συνόδευσα με τη μνηστή του στο ΚΑΤ,όπου έγινε η πρώτη διάγνωση.Μέσα στο δυστύχημα αυτό,το θετικό ήταν ότι δεν είχε ολική ρήξη του μείζονος θωρακικού και δεν ήταν επιτακτική η χειρουργική επέμβαση.

    http://gtoul.com/%CF%81%CE%AE%CE%BE%...5%CF%89%CE%BD/
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-05-17 02:16 #52
    Προεπιλογή
    νομιζω οτι εχω παθει κατι παρομοιο, ομως δεν εχω αιματωμα καπου. πονουσα 2 μηνες στο γυμ χωρις κατι υπερβολικο αλλα μετα χειροτερεψε η κατασταση. τωρα εχω 2 μηνες ηδη χωρις βαρη και ποναω ακομα. στην αρχη δεν το χα παρει τοσο σοβαρα και επισκεφτηκα μονο παθολογο. τωρα πρεπει να παω σε ορθοπεδικο και λογικα να κανω μια μαγνητικη. Οσα παιδια επαθαν το ιδιο μπορουν να μου πουν χρονο αποθεραπειας περιπου? παντως δυσμορφια δεν βλεπω..
    οι natural κραταμε την ''φαση ψηλα''...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-04-23 12:03 #53
    Προεπιλογή
    Καλημέρα σας,

    η ρήξη του μείζονος θωρακικού είναι μια σπάνια πάθηση που συμβαίνει συνήθως κατά την άσκηση με βάρη. Κατά κανόνα ο τραυματισμός προκαλείται κατά την διάρκεια των ασκήσεων πίεσης πάγκου και συγκεκριμένα κατά την έκκεντρη σύσπαση του μυός.
    Οι ρήξεις ταξινομούνται ανάλογα με την εντόπιση τους:
    1. Ρήξη τένοντα από το βραχιόνιο οστούν (η πιο συνηθισμένη)
    2. Ρήξη στην ένωση του μυ με τον τένοντα
    3. Ρήξη στο σώμα του μυός
    4. Ρήξη του μυ από το στέρνο (πολύ σπάνια)

    Η θεραπεία τους εξαρτάται από την έκταση της βλάβης και κυρίως από την εντόπιση τους. Οι ρήξεις που αφορούν το σώμα του μυός αντιμετωπίζονται με κατάλληλο πρόγραμμα αποκατάστασης, ενώ οι ρήξεις που αφορούν τον τένοντα απαιτούν άμεση χειρουργική αποκατάσταση. Για τον λόγο αυτό είναι αναγκαία η άμεση ορθοπαιδική εξέταση και η διενέργεια μαγνητικής τομογραφίας για την επιλογή του κατάλληλου θεραπευτικού πλάνου.

    Φιλικά,
    Ροντογιάννης Γεώργιος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234