Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 644 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 144544594634642643644645646 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 9.646 έως 9.660 από 9687
  1. 07-01-13 17:22 #9646
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Thnx nastya!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    lila αυτο που δειχνεις δεν θεωρειται εξω απο τις μυτες των ποδιων...αυτο ειναι οριακα στις μυτες και ειναι θεμιτο.Στην αρση βαρων ειδικα οπως εδειξες το (κανω)κανουμε συνεχεια αυτο αλλα και γενικα σε σκουωτ γινεται να βγαινει ετσι το ποδι.

    Ειναι οριακα στις μυτες αλλα ποτε μπροστα γιατι επιβαρυνεις τα γονατα οποτε βιομηχανικα αν το δεις,δεν υπαρχει το εξω απο γονατα εκτος απο ενα στυλ σκουωτ που εχω κολλησει στην ονομασια και δεν θυμαμαι στο οποιο υποτιθεται οτι ΠΡΕΠΕΙ να βγαινεις μπροστα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια φαινεται οτι περναει και ειναι πραγματικα οριακα....αν περασει τις μυτες και με τοσο βαρος πανω ,καθως περναει ο καιρος κ αν γινεται με μια συχνοτητα θα βγει προβλημα.Βεβαια κανεις δεν λεει οτι και με αυτο στυλ δεν θα βγει προβλημα αργοτερα.Μεγαλο ποσοστο των αθλητων αρσης βαρων υποφερει μετα απο χρονια κ ειναι λογικο.Εαν δεν κανεις δηλαδη καποιο αθλημα εγω προτεινω να εισαι σιγουρος και να προσεχεις την γωνια και σε ποια μοιρα ερχονται γονατα-μυτες,καθαρα για προληψη.

    Εγω οταν μου λες μπροστα απο μυτες καταλαβαινω κανονικα να βγγαινει μρποστα απο το ποδι γιατι αυτο που βλεπουμε στις εικονες της αλικης,δεν ειναι μπροστα και γινεται συνεχεια.
    Oταν λέμε ότι τα γόνατα περνάνε τις μύτες, σημαίνει ότι εάν φέρουμε την προβολή τους κάθετα στο έδαφος, αυτή θα βρίσκεται πιο μπροστά από την άκρη της πατούσας.
    Ή πολύ απλά να βάλουμε ένα τοίχο μπροστά από τα πόδια μας για να το αποτρέψουμε

    Αν το κάνεις αυτό απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να κατέβεις σε φουλ (ούτε καν σε παράλληλο για τους περισσότερους)

    Αφού λοιπόν λες ότι κάνεις άρση βαρών κιόλας, τότε συμφωνείς. Δεν είναι οριακό πέρασμα αυτό της φωτογραφίας σε καμία περίπτωση.
    Ας τις βάλω άλλη μία φορα


    Ειναι κανονικό πέρασμα αρκετών εκατοστών. Ειδικά στην πρώτη η απόσταση είναι τουλάχιστον μία παλάμη, δε χρειάζεται καν να πάρεις χάρακα
    Μεγαλύτερο πέρασμα από αυτό θα έπρεπε να καταβάλεις προσπάθεια για να κάνεις, δεν βγαίνει στην κίνηση όσο λάθος και αν την κάνεις ή ακόμα χειρότερα θα πρεπε να ανυψώνεις κ να ξεκολλλας τις φτέρνες απ το πάτωμα.

    Οσον αφορά τους αρσιβαρίστες περισσότερο πιθανό θεωρώ να φταίει η χρόνια καταπονηση από τα υπερβολικά κιλά που σηκώνουν κοντά στις 1 rep Max τους, παρά το ότι φεύγει το γόνατο μπροστά από τις μύτες στα ass to grass σκουωτ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 07-01-13 στις 17:26
     

  2. 07-01-13 17:28 #9647
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thnx nastya!




    Oταν λέμε ότι τα γόνατα περνάνε τις μύτες, σημαίνει ότι εάν φέρουμε την προβολή τους κάθετα στο έδαφος, αυτή θα βρίσκεται πιο μπροστά από την άκρη της πατούσας.
    Ή πολύ απλά να βάλουμε ένα τοίχο μπροστά από τα πόδια μας για να το αποτρέψουμε

    Αν το κάνεις αυτό απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να κατέβεις σε φουλ (ούτε καν σε παράλληλο για τους περισσότερους)

    Αφού λοιπόν λες ότι κάνεις άρση βαρών κιόλας, τότε συμφωνείς. Δεν είναι οριακό πέρασμα αυτό της φωτογραφίας σε καμία περίπτωση.
    Ας τις βάλω άλλη μία φορα


    Ειναι κανονικό πέρασμα αρκετών εκατοστών. Ειδικά στην πρώτη η απόσταση είναι τουλάχιστον μία παλάμη, δε χρειάζεται καν να πάρεις χάρακα
    Μεγαλύτερο πέρασμα από αυτό θα έπρεπε να καταβάλεις προσπάθεια για να κάνεις, δεν βγαίνει στην κίνηση όσο λάθος και αν την κάνεις ή ακόμα χειρότερα θα πρεπε να ανυψώνεις κ να ξεκολλλας τις φτέρνες απ το πάτωμα.
    λιλα ναι κανω αρση βαρων και ναι ειναι οριακο το περασμα.Στην πρωτη φωτο ειναι λιγο υπερβολη αλλα θελοντας και μη οταν εχεις τοσα κιλα και σε παιρνει κατω το βαρος ,σε ''κατεβαζει''.Στην δευτερη φωτο ειναι πολυ σωστο και οριακα .

    ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ δεν υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο σε απλες προπονησεις ββ που αλλος ειναι ο στοχος.Εδω τωρα μιλαμε για κατι εξειδικευμενο οπως η αρση βαρων οπου παιζονται αλλα κιλα και αλλοι στοχοι.

    Οσο για το αν βγαινει η κινηση η οχι,πιστεψε με εχω δει ατομα μπροστα μου να προσπαθουν να κανουν σκουωτ με οσο πιο λαθος τεχνικη γινεται οπως επισης δουλευω με ατομα με προβληματα και κουσουρακια απο λαθος τεχνικη σε ασκησεις που απλα πειραματιζονταν και την πατησαν οποτε ξαναγυρναω στην αποψη μου και επιμενω οτι καλυτερα να εισαι ασφαλης οσον αφορα τα γονατα και την θεση τους παρα να παιζεις με τα εκατοστα και μετεπειτα με τραυματισμους.Βεβαια αν το παρουμε αλλιως ολα ειναι σχετικα και με το τι κιλα παιζει ο καθενας και την δυναμη του.

    υγ οσο για το τελευταιο που γραφεις μετα την επεξεργασια που εκανες δηλαδη αυτο το κομματι Οσον αφορά τους αρσιβαρίστες περισσότερο πιθανό θεωρώ να φταίει η χρόνια καταπονηση από τα υπερβολικά κιλά που σηκώνουν κοντά στις 1 rep Max τους, παρά το ότι φεύγει το γόνατο μπροστά από τις μύτες στα ass to grass σκουωτ.,σου απαντω οτι φταινε και τα δυο.Αν ρωτησεις βεβαια θα σου πουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο αλλα αν ρωτησεις τους γιατρους τους,θα μαθεις ολη την αληθεια.
     

  3. 07-01-13 17:42 #9648
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    ΠΟλύ ωραία συμφωνούμε.. Απλά διαφωνούμε στο τι σημαίνει "οριακά"

    ΜΕγαλύτερο πέρασμα από αυτό της φωτογραφίας δε γίνεται γιατί διαφορετικά κάνεις κάτι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ
    αλλά δεν το θεωρώ οριακό πέρασμα

    Οσον αφορά τα υπόλοιπα
    Οι αρσιβαρίστες δεν είναι ότι το κάνουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ για τον χ,ψ λόγω. Το κάνουν γιατί έτσι βγαίνει η κίνηση.

    Και οπως έιπα και παραπάνω αρκετές φορές, αφού δε χρειάζεται να σαι αρσιβαρίστας για να κάνεις φουλ σκουωτ, όταν θα το κάνεις τα γόνατα θα περάσουν θες δεν θες μπροστά από τις μύτες.
    Ο μόνος τρόπος να το αποτρέψεις είναι ή να κάνεις όσο πιο αφύσικα μπορείς την άσκηση και να πέφτει το βάρος όπως να ναι ή να κοντίνεις μερικές παλάμες σε ύψος

    Και προς διευκρίνηση, δεν είπα ότι είναι λάθος να ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ τα γονατα μπροστά. Είπα ότι ΔΕΝ είναι λάθος να ΠΕΡΝΑΝΕ μπροστά.

    Γι αυτό μην πεταχτεί κανα ύψος 1.50 και αρχίσει τα "λίλα λες μαλακίες εγώ μπορώ νιανιανια"
    Αυτά
     

  4. 07-01-13 19:49 #9649
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τον χ,ψ λόγω.
    Ωχ το μάτι μου....
     

  5. 07-01-13 21:27 #9650
    Το avatar του χρήστη jelena

    Εγγραφή
    04-09-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    200
    Προεπιλογή
    Λίλα κατ'αρχήν πολύ χρήσιμες οι φωτογραφίες,οι σελίδες στις οποίες με παρέπεμψες και τα συναφή.Προφανώς εγώ ανήκω στην κατηγορία της δεύτερης φωτογραφίας,καθώς η μέση μου είναι για τα πανηγύρια

    Σαφώς και ξεπερνάνε τα γόνατα τις μύτες των ποδιών αν κρίνω απο τις φωτογραφίες είτε οριακά είτε κατα πολύ...Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι οτι η μέση μου καταπονήθηκε στην συγκεκριμένη προπόνηση γιατί κατέβηκα σε γκουντ μορνιγκς και σε κατι που θύμιζε σε σκουωτ...

    Τζιμ θα το δω χωρις κιλα, αν και ειναι ηδη χαμηλα τα κιλα μου 20 + την ασημενια μπαρα που ειναι 9κιλη,θα προσπαθήσω να κατέβω με γλουτους και ποδια,έξω στηθος ψηλα το κεφαλι κι ας ξεπεράσω τις μύτες των ποδιών αρκει να κατέβω σωστα και χωρις να γίνει καλοκαιρινη η μεση μου...

    Αυτο που συμπεραίνω εγώ ειναι ότι επειδη απο τοτε που κανω το λοουερ, εχω ενταξει τα ντεντλιφτς κάπου συγχέω τις ασκήσεις...και πάω να κατεβώ με μέση με αποτέλεσμα να καταπονούμαι για να προσεξω να μην περασω τις μυτες των ποδιών μου
    Train your mind as hard as you train your body...
     

  6. 07-01-13 22:53 #9651
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟλύ ωραία συμφωνούμε.. Απλά διαφωνούμε στο τι σημαίνει "οριακά"

    προφανως ναι.Οριακα για μενα και ατομα που ασχολουνται με την αρση βαρων θεωρειται αυτο στις φωτο(το πρωτο ξαναλεω ειναι ελαχιστα υπερβολη) ενω για σενα ειναι κανονικο περασμα και ειναι λογικο να σου φαινεται ετσι και μενα πριν δω και κανω αυτα που κανω,ετσι ελεγα και ημουν καθετη.Αλλα τελικα αλλα ισχυουν στο ματι που βλεπει εξω απο μας.



    ΜΕγαλύτερο πέρασμα από αυτό της φωτογραφίας δε γίνεται γιατί διαφορετικά κάνεις κάτι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ
    αλλά δεν το θεωρώ οριακό πέρασμα

    γινεται μεγαλυτερο περασμα και να ειναι πολυ λαθος αλλα δυστυχως υπαρχει και ναι γινεται ...μια ματια να ριξεις γυρω σου θα το δεις...

    Οσον αφορά τα υπόλοιπα
    Οι αρσιβαρίστες δεν είναι ότι το κάνουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ για τον χ,ψ λόγω. Το κάνουν γιατί έτσι βγαίνει η κίνηση.
    ναι αυτο ειπα και εγω ,οτι δηλαδη το βαρος τους ''κατεβαζει'' σε αυτο το σημειο,μπαινεις κατευθειαν αλικη και θες δεν θες κατεβαινεις τοσο κατω που θα βγει η κινηση και θα φανει οπως στην φωτο.Αν δεν παιζεις με μονες και προφανως οριακα κιλα ,τοτε αυτο δεν θα συμβει και δεν υπαρχει λογος να συμβει.

    Και οπως έιπα και παραπάνω αρκετές φορές, αφού δε χρειάζεται να σαι αρσιβαρίστας για να κάνεις φουλ σκουωτ, όταν θα το κάνεις τα γόνατα θα περάσουν θες δεν θες μπροστά από τις μύτες.
    Ο μόνος τρόπος να το αποτρέψεις είναι ή να κάνεις όσο πιο αφύσικα μπορείς την άσκηση και να πέφτει το βάρος όπως να ναι ή να κοντίνεις μερικές παλάμες σε ύψος

    Και προς διευκρίνηση, δεν είπα ότι είναι λάθος να ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ τα γονατα μπροστά. Είπα ότι ΔΕΝ είναι λάθος να ΠΕΡΝΑΝΕ μπροστά.


    Γι αυτό μην πεταχτεί κανα ύψος 1.50 και αρχίσει τα "λίλα λες μαλακίες εγώ μπορώ νιανιανια"
    Αυτά
    στο τελος γυρισαμε σε ατοπο αλλα τελος παντων...μην το κουραζουμε...

    μαρακι μου εσυ δεν χρειαζεται ουτε αυτο να κανεις εφοσον δεν σε ενδιαφερει να κανεις ουτε αρση βαρων ουτε να παιζεις μεγιστα.Εσυ απλα θες ενα ευρος 8-15 και να καψεις αυτα τα ποδια,θες τεχνικη ,θες αργη και σωστη εκτελεση και τελος.

    Οχι τα γονατα μπροστα και εννοω το υπερβολικο,το πεντακαθαρο περασμα μπροστα απο γονατα....σκεψου οτι καθεσαι σε καρεκλα.
    Το αν θα ειναι οριακο η οχι ειναι δικη σου επιλογη,εγω θα ελεγα οχι γιατι απο αυτα που μου λες οτι μπερδευεις ασκησεις δεν εχεις ακομη την εμπειρια να το ελεγξεις και σιγουρα οχι τον συντονισμο στο σωμα σου που θελει καιρο για να μην πω χρονια για να ερθει.

    Αυτααα!
     

  7. 07-01-13 22:57 #9652
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίλα κατ'αρχήν πολύ χρήσιμες οι φωτογραφίες,οι σελίδες στις οποίες με παρέπεμψες και τα συναφή.Προφανώς εγώ ανήκω στην κατηγορία της δεύτερης φωτογραφίας,καθώς η μέση μου είναι για τα πανηγύρια

    αν ανηκεις στην δευτερη εισαι οκ αλλα και παλι γιατι τοοοοσο κατω?σου ειναι ευκολο να κατεβεις τοσο κατω η ζοριζεσαι?αν ειναι το πρωτο,τοτε εχεις πολυ καλη ευλυγισια απλα πες μου...τα γονατα σου εχουν ταση να κλεινουν προς τα μεσα καθως ανεβαινεις?


    Σαφώς και ξεπερνάνε τα γόνατα τις μύτες των ποδιών αν κρίνω απο τις φωτογραφίες είτε οριακά είτε κατα πολύ...Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι οτι η μέση μου καταπονήθηκε στην συγκεκριμένη προπόνηση γιατί κατέβηκα σε γκουντ μορνιγκς και σε κατι που θύμιζε σε σκουωτ...


    αυτο διορθωσε το...δεν παιζει θα φας την μεση σου
    Τζιμ θα το δω χωρις κιλα, αν και ειναι ηδη χαμηλα τα κιλα μου 20 + την ασημενια μπαρα που ειναι 9κιλη,θα προσπαθήσω να κατέβω με γλουτους και ποδια,έξω στηθος ψηλα το κεφαλι κι ας ξεπεράσω τις μύτες των ποδιών αρκει να κατέβω σωστα και χωρις να γίνει καλοκαιρινη η μεση μου...


    σωστη τεχνικη σε ολα μαρακι...
    βγαζε εξω στηθος συνεχεια και κοιτα λιγο διαγωνια ψηλα.Θελει ενδυναμωση η ραχη σου και αυτος ειναι ενας ακομη λογος που την σπας.Δωσε εμφαση και εκει...



    Αυτο που συμπεραίνω εγώ ειναι ότι επειδη απο τοτε που κανω το λοουερ, εχω ενταξει τα ντεντλιφτς κάπου συγχέω τις ασκήσεις...και πάω να κατεβώ με μέση με αποτέλεσμα να καταπονούμαι για να προσεξω να μην περασω τις μυτες των ποδιών μου
     

  8. 09-01-13 01:07 #9653
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anytime περιμενω νεα σου απο γιατρο...ελπιζω να ειναι ολα κομπλε!
    gymako τα νεα απο το γιατρο ειναι καλα,δεν εχω κατι,απλα λιγο το αγχος που εχω για διαφορους λογους επαιξε ρολο,μου προτεινε να παρω και μια πολυβιταμινη
    ευακι
     

  9. 25-01-13 23:53 #9654
    Προεπιλογή
    θεωρω οτι ο ποιο αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης ειναι αυτος....

    "You don't get what you wish for, you get what you work for....!!!"
     

  10. 26-01-13 11:57 #9655
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Nαι είναι αρκετα αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης αυτος αρκει αυτος που θα σου την κανει να είναι εμπειρος και το νουμερο που θα σου βγαλει η λαβιδα να μπει στους μαθηματικους τυπους και μετα τον υπολογισμο να βγει το ποσοστο λιπους.
    Γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι το νουμερο που βγαζει η λαβιδα είναι το ποσοστο, ενω στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση.
    Γι΄αυτο ακουμε για κατι 14αρια και 15αρια σε κοπελες που το σωμα τους μονο για 15% δε μοιαζει.
     

  11. 03-02-13 11:10 #9656
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dorita Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρω οτι ο ποιο αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης ειναι αυτος....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι είναι αρκετα αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης αυτος αρκει αυτος που θα σου την κανει να είναι εμπειρος και το νουμερο που θα σου βγαλει η λαβιδα να μπει στους μαθηματικους τυπους και μετα τον υπολογισμο να βγει το ποσοστο λιπους.
    Γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι το νουμερο που βγαζει η λαβιδα είναι το ποσοστο, ενω στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση.
    Γι΄αυτο ακουμε για κατι 14αρια και 15αρια σε κοπελες που το σωμα τους μονο για 15% δε μοιαζει.
    Η μετρηση με το δερματοπτυχομετρο ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστη απο τις αλλες που κυκλοφορουν αλλα πρεπει να γινεται απο εμπειρο ατομο και σαφως αν γινεται με ηλεκτρονικο ειναι πολυ πιο αξιοπιστη η μεθοδος.Επειτα υπαρχουν πολλα που πρεπει να γινουν για να βγει αυτο το ποσοστο.

    Παντως εμενα αν με ενδιεφερε σε καποια φαση μεσα στο χρονο να δω σε τι ποσοστο βρισκομαι θα εψαχνα που μπορω να κανω με υδροστατικη ζυγιση η οποια ειναι τοπ πφ δε τοπ σαν να λεμε αλλα ακριβη και δυσκολο να βρεις ενα εργαστηριο να στην κανει.
     

  12. 13-02-13 09:39 #9657
    Προεπιλογή
    καλημερα,
    για μια κοπελα με παραπανισια κιλα θεωρειτε οτι τα βαρη θα την βοηθησουν η να κανει μονο αεροβιο?
     

  13. 13-02-13 10:01 #9658
    Προεπιλογή
    η μεθοδος dexa δεν ειναι η πιο αξιοπιστη?
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
     

  14. 16-02-13 11:04 #9659
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο makos13gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα,
    για μια κοπελα με παραπανισια κιλα θεωρειτε οτι τα βαρη θα την βοηθησουν η να κανει μονο αεροβιο?
    Προς το παρόν ενα πρόγραμμα με μέτρια ένταση και υψηλό αριθμό επαναλήψεων,σε συνδυασμό με αεροβική, θα την βοηθούσαν.
     

  15. 18-02-13 16:20 #9660
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστω
     

Σελίδα 644 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 144544594634642643644645646 ΤελευταίαΤελευταία