Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 118
  1. 28-02-12 04:28 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    επιτελους το διαβασα....

    μου αρεσει γενικα οτι ξεφευγει απο τα συνηθισμενα και σιγουρα ειναι απαιτητικο...

    πες μου ομως...τι διαφορα εχεις δει επανω σου με αυτο το στυλ προπονησης περα απο το να μην βαριεσαι...

    περισσοτερα κιλα σε ασκησεις βασικες και δυναμη?σωματικα επαιξε καμια διαφορα?γενικα τι εχεις αποκομισει ως τωρα...σχολια?περα απο οτι γουσταρεις να παιζεις με τις προπονησεις σου κ εγω μαζι σου....

    ο στοχος σου εσενα ποιος ειναι?να βαλεις μαζα?η να διατηρηθεις?


    καποια στιγμη στο μελλον εχω ηδη βαλει στο προγραμμα κατι τετοιο προπονητικα και με ενδιαφερει η αποψη καποιου που το εχει κανει ηδη...για λεει...


    και μετα...ε δεν μπορω να μην δεν σχολιασαω το sea food....ρε συ...ποσο καιρο την κανεις?εναν χρονο?καλα δεν παιζει ρε συ...
    αντεχεις αντεχεις?για δωσε φιντ μπακ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-03-12 13:35 #17
    Προεπιλογή
    Ηι gym

    σε μπερδεψα σορρυ. δεν ηταν τυπογραφικο πανω, δεν εννοουσα θαλασσινα. Ηταν see βλεπω, see food diet a.k.a βλεπω φαγητο τρωω φαγητο, σκεφτομαι φαγητο παραγγελνω φαγητο... η διαιτα του παχουλου.

    Δεν υπαρχει στοχος, ισως θα ηθελα σε κανα 6 μηνο να πιασω μπροστινα καθισματα 150 για 2, αυτη τη στιγμη ειμαι 125 για 3, τελη σεπτεμβρη ημουν 110 για 2.
    περα απο αυτο...μαζι με αυτο αν ειναι κ να ερθει καποια μαζα ας ερθει δε με απασχολει ιδιαιτερα.

    σωματικα, αφου ανεβαινει η δυναμη κατι μυς μπαινουν λογικο ειναι, λιπος δεν εχω βαλει τοσο οσο θα περιμενα. με τη διαιτα που δεν κανω, αν τη φτιαξω και αρχισω να τρωω και καποια ποσοτητα πρωτεινης θα δουλεψει καλυτερα, παντως το μονο που μπορω να πω σιγουρα ειναι οτι τραβαει αρκετη ενεργεια.

    το μονο σπλιτ που κανω κατα καιρους ειναι στηθος-πλατη, ωμοι-ποδια, αλλα δεν κραταει πανω απο 2 εβδ. οποτε κ δε μπορω να σου πω αν δουλευει καλυτερα ή οχι. τα τελευταια 5-6 χρονια κανω full body.

    στο τελος της μερας νομιζω ειναι θεμα αντιμετωπισης.

    αντιλαμβανομαι το σωμα ως συνολο και το γυμναζω κατ αυτον τον τροπο. δε νομιζω οτι εχει τοση σημασια ο διαχωρισμος . καταλαβαινω οτι τα παιδια εδω εχουν κλιση προς το ββινγ στο οποιο ενδιαφερει η συμμετρια κτλ ή καποιοι ειναι αθλητες οποτε τους ενδιαφερει η δυναμη εν γενει ή δυναμη σε καθορισμενες κινησεις, αλλα εγω δεν ειμαι τιποτα απο τα παραπανω κ ο μοναδικος στοχος ειναι αυτο που κανω να ειναι ενδιαφερον και να μη βαριεμαι οπως λες, αν ειναι να ερθει καποια μυικη αναπτυξη εεε ας ερθει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-03-12 13:39 #18
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    χαχαχ...ελα ρε επισκεπτη...με μπερδεψες οντως...αχα...καλη η διαιτα σου τοτε...κ δεν την βαριεσαι!

    συμφωνων σε οσα λες περι σπλιτ και προπονησης...η προπονηση με βαρη ειναι ενας τομεας που πραγματικα αν εχεις ορεξη να παιξεις,μπορεις να κανεις θαυματα κ να μην βαρεθεις ποτε ειτε αυτο εχει να κανει με σπλιτ ειτε με φουλ μποντυ ειτε με αλλα συστηματα προπονησης που κατα καιρους εχουμε αναφερει...

    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-03-12 13:51 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει στοχος, ισως θα ηθελα σε κανα 6 μηνο να πιασω μπροστινα καθισματα 150 για 2, αυτη τη στιγμη ειμαι 125 για 3, τελη σεπτεμβρη ημουν 110 για 2.

    τα τελευταια 5-6 χρονια κανω full body.
    Μετά από 5-6 χρόνια κάνεις ακόμη τέτοιες προόδους; Αυτά είναι γονίδια!
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-03-12 13:56 #20
    Προεπιλογή
    εεεε.....

    χαχαχα

    ναι... 2010 ημουν στρατο. αρχισα φεβρ του 2011 προπονησεις μεχρι ιουνιο. ιουλιο αυγ καθομουν.

    και.... καπου μαζι δε λεγαμε οτι η βουλγαρικη δε δουλευει....

    επιπλεον τι σε κανει να πιστευεις οτι οι περισσοτεροι χομπιστες εχουν πιασει τα γεννετικα μαχ κιλα τους μετα απο 10+ χρονια με σπλιτ και 5χ5?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-03-12 14:14 #21
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως το μονο που μπορω να πω σιγουρα ειναι οτι τραβαει αρκετη ενεργεια.
    μιας και το αρχισα (η αλλαγη που χω κανει ειναι οτι η πρωτη ασκηση ειναι για 4 επαναληψεις για καμια 10αρια set) και για πρωτη βδομαδα μπορω να πε οτι μου αρεσε, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.

    βρισκομουν στα 2900 συντηρηση με 4ημερο προπονησεων upper/ lower (αυτα που γραφω εδω στο post #74 Upper/Lower split!) θεωρω πως αυτη τη στιγμη στην ουσια ειμαι σε υποθερμιδικη καθως και ο ογκος προπονησης ειναι μεγαλυτερος και κανω περισσοτερες μερες προπονησεις.
    βλεποντας λοιπον το σχολιο περι ενεργειας υποθετω οτι συμφωνεις. ειμαι πεπεισμενος οτι ισχυει αυτο (θα το δειξει η ζυγαρια αλλωστε αν εχω δικιο η οχι) αλλα για πες μια γνωμη ετσι για την κουβεντα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-03-12 14:27 #22
    Προεπιλογή
    αααα... ο,τι πει η ζυγαρια

    με ποσες μερες προπ το αρχισες?
    αν ειναι 4, νομιζω οτι 4 φουλ σε σχεση με το απερ-λουερ ισως να τραβανε λιγοτερη αποτι οι λουερ κ περισσοτερη απ οτι οι απερ, αλλα και παλι αυτο βασιζεται καθαρα σε παρατηρησεις πανω μου και με τις λοουερ να ειναι 1.front μεχρι 1δρμ 2. αρσεις σε 4ρμ

    ενδιαφερον... το πας αναποδα απ οτι το εξελιξα, το αρχισα απο 1. squat μεχρι 1δρμ (d=daily τα μαχ της μερας) 2. push 3. pull
    2. 3. ομοιως

    δλδ προσαρμοσμενη βουλγαρικη, αντι για τις κινησεις επολε ζετε και αρασε ειχα 2. dips k 3. σταυρο ή 2.παγκο 3. ελξεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-03-12 14:54 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιπλεον τι σε κανει να πιστευεις οτι οι περισσοτεροι χομπιστες εχουν πιασει τα γεννετικα μαχ κιλα τους μετα απο 10+ χρονια με σπλιτ και 5χ5?
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι πιστεύω κάτι τέτοιο;
    Είπα ότι 40 κιλάκια σε ένα χρόνο, σε μια δύσκολη τεχνικά άσκηση που θέλει άλλες προσαρμογές από το power squat, είναι πρόοδος άξια θαυμασμού
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-03-12 23:21 #24
    Προεπιλογή
    πραγματικα φιλε μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΟΣΤ!!!!!!!!!!συγχαρητηρια!!!!!!!!!1μου αρεσει πολυ αυτο το στυλ προπονησης!!!!!!!!!!ξερεις τι κανεις στο σωμα σου μου φαινεται πολυ καλα και εισαι απο τους πολυ λιγους που το ξερουν αυτο!!!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-03-12 15:26 #25
    Προεπιλογή
    πολυ ωραιο ποστ αγορινα ... συμφωνω σε ολα..

    χαθηκες ^^
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-03-12 15:47 #26
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αααα... ο,τι πει η ζυγαρια

    με ποσες μερες προπ το αρχισες?
    αν ειναι 4, νομιζω οτι 4 φουλ σε σχεση με το απερ-λουερ ισως να τραβανε λιγοτερη αποτι οι λουερ κ περισσοτερη απ οτι οι απερ, αλλα και παλι αυτο βασιζεται καθαρα σε παρατηρησεις πανω μου και με τις λοουερ να ειναι 1.front μεχρι 1δρμ 2. αρσεις σε 4ρμ

    ενδιαφερον... το πας αναποδα απ οτι το εξελιξα, το αρχισα απο 1. squat μεχρι 1δρμ (d=daily τα μαχ της μερας) 2. push 3. pull
    2. 3. ομοιως

    δλδ προσαρμοσμενη βουλγαρικη, αντι για τις κινησεις επολε ζετε και αρασε ειχα 2. dips k 3. σταυρο ή 2.παγκο 3. ελξεις
    νομιζω οτι η καθε μερα του full body τραβαει περισσοτερη ενεργεια, οτι προπονηση και να κανα στο αλλο προγραμμα.
    απλα το αλλο με βοηθησε να προσαρμοστει καλυτερα το ΚΝΣ (λεω εγω τωρα... καθοτι με το προηγουμενο προγραμμα τις 2 πρωτες εβδομαδες δεν την παλευα καθολου απο νευρα, κοπωση, doms, αυπνια).
    την προηγουμενη εβδομαδα εκανα 5 προπονησεις (αντι 4 που ειναι το τυπικο μου) οποτε αυξηθηκε το εργο. μια χαρα βγηκαν (μπορει και παραπανω απο καλα). αλλα για αρχη θα μεινω στις 4 που θελω και μπορω και οι προπονησεις 5- 6 θα μπαινουν σε φασεις που θα υπαρχει χρονος να ασχοληθω.
    δεν ξερω τι βρηκες ενδιαφερον
    δεν καταλαβα τι εννοεις με το αναποδα. η πρωτη ασκηση ειναι στην τετρ4 (10*4) και οχι στη τετρ2 γιατι δεν με ευχαριστει να παιζω σε τοσο χαμηλες επαναληψεις. η 2η ασκηση ειναι στα 8 set*6 και απο εκει και περα οπως τα γραψες εσυ.
    χαιρετω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-03-12 20:09 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω οτι η καθε μερα του full body τραβαει περισσοτερη ενεργεια, οτι προπονηση και να κανα στο αλλο προγραμμα.
    απλα το αλλο με βοηθησε να προσαρμοστει καλυτερα το ΚΝΣ (λεω εγω τωρα... καθοτι με το προηγουμενο προγραμμα τις 2 πρωτες εβδομαδες δεν την παλευα καθολου απο νευρα, κοπωση, doms, αυπνια).
    την προηγουμενη εβδομαδα εκανα 5 προπονησεις (αντι 4 που ειναι το τυπικο μου) οποτε αυξηθηκε το εργο. μια χαρα βγηκαν (μπορει και παραπανω απο καλα). αλλα για αρχη θα μεινω στις 4 που θελω και μπορω και οι προπονησεις 5- 6 θα μπαινουν σε φασεις που θα υπαρχει χρονος να ασχοληθω.
    δεν ξερω τι βρηκες ενδιαφερον
    δεν καταλαβα τι εννοεις με το αναποδα. η πρωτη ασκηση ειναι στην τετρ4 (10*4) και οχι στη τετρ2 γιατι δεν με ευχαριστει να παιζω σε τοσο χαμηλες επαναληψεις. η 2η ασκηση ειναι στα 8 set*6 και απο εκει και περα οπως τα γραψες εσυ.
    χαιρετω!
    Την προσαρμογη του ΚΝΣ ο Βροζ την οριζει ως σκοτεινοι καιροι (dark times) (ασχετο... οταν αρχισα να νιωθω τι εννουσε μου ειχε κολλησει για αρκετο καιρο το στοιχακι dark skies were beating me down, with shadows of deceit, slashing at trust til it forever bleeds, with doubts, with pain, with trust, is pain . when u think of me in your multidimensional mind, try and wash the evil from your mind and open it .... "story to tell" RIP Chuck

    στα back off sets βρηκα οτι τα ladders sets κ τα waves για τις 6 ηταν πιο ΚΝΣ φρενντλι απ οτι τα στρειτ

    αν το ακολουθησεις οπως το χω στο σταδιακο και λαου λαου ανεβασμα των κιλων υπαρχει ενας χρυσος κανονας οπως τον εγραψε ο ΠΜαν no grinding reps, οταν αρχιζει η κινηση και δε "ρεει"-κολλαει ήρθε η στιγμη να σταματησεις το ανεβασμα, http://www.myosynthesis.com/observat...ength-training

    o λογος που του αλλαξα τα φωτα του προγραμματος ειναι οτι τα ποδια μου (μαζι με την οποια γεννετικη προδιαθεση εχουν) αρχισαν να ξεχωριζουν πολυ απ το υπολοιπο σωμα, γι αυτο κ η ατακα "καλα εσυ μονο ποδια κανεις? ή αρση βαριστας εισαι? οποτε σε βλεπω κανεις ποδια, αλλα πανω δεν εισαι αναπτυγμενος κτλ ) (ελπιζω να εννουσε οτι πανω δεν ειμαι τοσο αναπτυγμενος, οσο κατω)

    ετσι σκεφτηκα οτι αν με τα ποδια λειτουργει τοσο καλα, ισως με μια κυκλικη μεταθεση της πρωτης ασκησης να λειτουργησει και για το υπολοιπα μερη οπως εκανε, ο λογος που εβαλα την μαχ χ6 @ ψ κιλα @ 10 λεπτα ηταν οτι οι προπονησεις καποιες φορες ξεφευγαν σε χρονο, επιπλεον λειτουργει πολυ καλα σε ο,τι αφορα το πρηξιμο και ηθελα να ανεβω και στις 6 ρεπς που δεν ειχα κανει πολυ καιρο.

    Σε κανα 2-3 μηνο θα το γυρισω σε bulgarian by the book και μετα θελω να δοκιμασω καποια παραλλαγη αλλα simmons θα δουμε...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 72K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι πιστεύω κάτι τέτοιο;
    Είπα ότι 40 κιλάκια σε ένα χρόνο, σε μια δύσκολη τεχνικά άσκηση που θέλει άλλες προσαρμογές από το power squat, είναι πρόοδος άξια θαυμασμού
    ναι. καταλαβαινω τι λες.

    για την ωρα εχουμε 20κιλα με τη σημερινη προπονα, 130 για 2 . για τα 40 θελουμε, αλλα 20. Η προβλεψη μου ειναι οτι θα κολλησω στα σημερινα για κανα μηνα τουλαχιστον. Εεεε οκ, κ αν ειναι να ερθουν σε 1 χρονο ή σε 5 ή να μην ερθουν ποτε δεν εγινε και τιποτα. Αυτο θα ηταν ενας στοχος, θα ηθελα να μπορω να κανω 150 φροντ για 2 ακοπες επαν. Αν δεν τα καταφερω ποτε, δεν εχασα τιποτα, θα ευχαριστηθω το ταξιδι, οχι τον προορισμο...(κλεμμενο απτον Τζειμι χαχαχα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-03-12 16:26 #28
    Προεπιλογή
    εχω ξεχασει να προσθεσω οτι μπορει να γινει και σε αλλα chaos n pain μορφη

    δλδ πχ Α 1.λεγκς 2.πουσ 3.πουλ 4. 5. κτλ
    Β 1.πουλ 2.λεγκς 3.πουσ κτλ
    Γ 1.πουσ 2.πουλ 3.λεγκς ....

    κ να μπουν
    ασκησεις λεγκς, πουσ, πουλ ο καθαης να βαλει ο,τι ασκησεις θελει και να τις κανει οποτε εχει ορεξη. ο cnp εγραφε κανε οποια θελεις αρκει να μην επαναλαμβανεις δευτερη φορα την ιδια, αλλα δε νομιζω οτι παιζει καποιον ιδιαιτερο ρολο.

    επισης μπορει να γινει κ εντελως τυχαια να διαλεγεις κληρο ποια θα κανεις

    αυτο ειναι διασκεδαση
    εχω πειραξει τους κληρους στα λεγκς κ εχουν μονο front squat....

    "ααα... κοιτα να δεις παλι φροντ, γιουπιιιιιιιιιιι"
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-03-12 18:41 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή



    το κακο ειναι οτι μου βαζεις ιδεες και εχω ψηθει να μπω σε smolov απο βδομαδα
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-04-12 15:52 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 'χεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται Στην ερωτηση σου,αν τα 12 σετ τα κανεις με τρελη ενταση,ειναι ζορικο να ξανακανεις τα ιδια μεσα σε 3 μερες.

    για μενα το λες?


    ειναι ζορικο? τιποτα δεν ειναι ζορικο

    ειναι volume τραινινγ bulgarian style με ορισμενες μαχ 1ρμ, 3ρμ, 4ρμ το πολυ και 15 σετς στο 70-95% τησ 1ρμ με 40-50 συνολικες ρεπς στα back off sets με wave loading
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία