Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 163
  1. 14-02-14 16:06 #106
    Το avatar του χρήστη boutser

    Εγγραφή
    27-10-2013
    Περ.
    Καβαλα-Αιγα
    Μηνύματα
    47
    Προεπιλογή
    07-08-2006 παρουσιαστικα στην Δ΄ΜΚ και υπιρετησα στην Θ΄ΜΑΚ εκει γνωρισα αρκετα βατραχια οπως και αργωτερα οι τυπαδες ειναι respect ηθελα πολυ να παω και εγω στην ΜΥΚ αλλα δεν περναν εφεδρους καταδρομεις οποτε εμινε ενα απλο ονειρο. τεσπα, θα συμφονισω με τον παπατζα_κοτσο. για να βγαλεις την ΜΥΚ πρεπει να εχεις Ψυχη θεληση καλο ζευγαρι και τυχη. τα τεραστια μπρατσα δεν βοηθαν αν και θα συναντισεις παααρα πολους τεραστιους βατραχους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-14 01:50 #107
    Προεπιλογή best
    μακρια απο τα κρουασαν και αναψυκτικα υγρη στεβια για τους απειρους καφεδες μικρη συσκευασια βρωμης στην παραλλαγη μπαρες δημητριακων και μια πολλαπλων πηγων για βραδυ ..γυμναστηρια μην ψαχνετε το πολυ πολυ σε καμια λεσχη αξιωματικων ..γυμναστικη με λαστιχα στο κρεβατι κουβαδες απειροι ...καταλληλο μερος για στεγνωμα...7Η ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ ΕΒΡΟΥ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-14 11:00 #108
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    το θέμα είναι ότι έχουμε επικύνδυνους αξιωματικούς ! σε κατάσταση πολέμου θα αποδειχθούν ανεπαρκείς !! ευχομαι να μην χρειαστεί να επαληθευθώ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-01-16 14:34 #109
    Προεπιλογή Ειδικές Δυνάμεις(Προετοιμασία)
    Καλησπέρα...είχα γράψει και πιο παλιά τότε ήθελα να χάσω κιλά βέβαια...τώρα πλέον είμαι στα 81-82 κιλά και 1.82 ύψος...Στόχος μου είναι ένα πρόγραμμα δύναμης διότι το καλοκαίρι μπαίνω στρατό(ειδικές δυνάμεις-έφεδρος αξιωματικός) και πιστεύω ότι είναι πιο χρήσιμη η δύναμη απο τον όγκο...Λοιπόν εκτός αυτού κάνω 3 φορές την εβδομάδα αερόβια (4000χλμετρα την κάθε μέρα) διοτί θα έχει πολύ τρέξιμο...τώρα με απασχολούν πολύ οι έλξεις που δεν κάνω πάνω απο μία...με ανοιχτη λαβη(να κοιτανε τα χερια αντιθετα του προσωπου) και τα push ups που κάνω μια 20αρα συνεχόμενα και πρεπει να φτάσω τα 100...έλξεις πρπεέι να φτάσω τις 10-15(πολλές μου φένονται) Θα βοήθαγε ενα πρόγραμμα δύναμης για 5μήνες που έχω μπροστά μου? η να αφήσω τα βάρη ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-01-16 15:44 #110
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φιλε μου,

    Στην περιπτωση σου πρεπει να επικεντρωθεις στις ελξεις και στις καμψεις.
    Το οτι δεν μπορεις να κανεις πανω απο 1 ελξη μην σε φοβιζει, ουτε το οτι καμεις 20 καμψεις. Μπορεις πολυ ευκολα να αυξησεις τον αριθμο και των 2.

    Υπηρχε μια περιοδος ( πριν 2 χρονια ) οπου ειχα σταματησει να κανω βαρη και εκανα αυστηρα bodyweight ασκησεις για 4-5 μηνες. Μονο 1 φορα την βδομαδα εκανα βαρη, κυκλικη προπονηση.
    Ημουν σε καλη κατασταση ( σχετικα ) αλλα βελτιωθηκα πααααρα πολυ.

    Οταν ξεκινησα εβγαζα 12-13 ελξεις και κοντα 40-50 καμψεις, 4 μηνες μετα ( περιπου ) εβγαζα 30-31 ελξεις και 85-90 καμψεις. Ειμαι 1,73 και τοτε ημουν κοντα 72 κιλα.

    Αυτο που εκανα ηταν το εξης, μια μερα εκανα ελξεις και παραλλαγες τους, μια μερα καμψεις και παραλλαγες τους μια μερα ξεκουραση και παλι απο την αρχη.

    Μερικες συμβουλες :

    - Κανε διαφορετικων ειδων ασκησεις σε καθε προπονηση.
    Πλατη : Ανοιχτη λαβη παλαμες προς τα μεσα, ανοιχτη λαβη παλαμες προς τα εξω, κλειστη λαβη παλαμες προς τα μεσα, κλειστη λαβη παλαμες προς τα εξω, εναλλακτικη λαβη.

    Στιθος : Καμψεις με ανοιχτα χερια, καμψεις με κλειστα χερια, καμψεις "διαμαντι", καμψεις με βυθιση στην μια μερια την φορα, καμψεις με παλαμακια, καμψεις με ενα χερι.

    - Αφου δεν μπορεις να κανεις ελξεις, δοκιμασε αυτη την μεθοδο εκγυμνασης.
    Βαλε μια καρεκλα κατω απο το μονοζυγο, δωσε ωθηση με τα ποδια για να ανεβεις πανω και κανε πολυ αργο κατεβασμα ( ελεγχομενο απο την πλατη και τους δικεφαλους σου ). Κανε σετ των 6-8 επαναληψεων. Κανε οσες μπορεις κανονικα και τις υπολοιπες με αυτο τον τροπο.

    - Κανε σετ των 3 για καθε παραλλαγη ελξεων με αρκετο διαλειμμα αναμεσα τους αλλα οχι πανω απο 1μιση λεπτο.

    - Μπορεις να προσθεσεις εξτρα ασκησεις για να δυναμωσεις τους μυες σου, αναποδη κωπηλατικη και βυθισεις με το βαρος του σωματος για παραδειγμα αλλα μην δωσεις βαρυτητα σε αυτα.

    - Μια στις 2-3 προπονησεις δοκιμασε να προσθεσεις βαρος για να περιορισεις τις επαναληψεις σου στις 6-12. Εγω αυτο που εκανα ειναι να βαζω βιβλια και μπουκαλια νερο σε σχολικη τσαντα, την εβαζα στην πλατη μου και δωσε...

    - Μια στις 4-5 προπονησεις δοκιμασε να παιξεις με χρονο και οχι επαναληψεις. Αντι να κανεις 4 ασκησεις για πλατη απο 3 σετ απο 10 επαναληψεις, βαλε 5 λεπτα χρονομετρο και δες ποσες ελξεις / καμψεις θα βγαλεις σε αυτο το χρονο. ξεκουρασου 4-5 λεπτα και κανε το ιδιο για αλλη παραλλαγη της ασκησης.

    - Μπορεις να προσθεσεις μια μερα την βδομαδα οπου θα κανεις ασκησεις με βαρη, λιγες επαναληψεις, πολλα κιλα, σε βασικες ασκησεις για να αποκτησεις γενικοτερα δυναμη.

    Ενα παραδειγμα προγραμματος που μπορεις να ακολουθησεις ειναι.

    Μερα 1 - Πλατη ( 3,4,5 παραλλαγες ελξεων, δες ποσες αντεχει το σωμα σου, δεν μπορω να σου πω με ακριβεια )
    Μερα 2 - Στηθος ( καμψεις, διαφορετικες παραλλαγες καμψεων + βυθισεις )
    Μερα 3 - Ξεκουραση
    Μερα 4 - Ιδια με μερα 1
    Μερα 5 - Ιδια με μερα 2
    Μερα 6 - Ξεκουραση
    Μερα 7 - Κυκλικη προπονηση ( αρσεις θανατου, κωπηλατικη, καθισματα, πιεσεις παγκου, πιεσεις ωμων με μεγιστες τις 5-6 επαναληψεις )
    Μερα 8 - Ξεκουραση και παλι απο την αρχη.

    Τελος, μιας και θα πας ειδικες δυναμεις, συνεχισε να τρεχεις 3 φορες την βδομαδα γιατι εκει θα τρεχεις καθημερινα. Προσπαθησε να αυξανεις την αποσταση που τρεχεις ισως καθε βδομαδα. Βαλε σαν στοχο να προσθετεις 200 μετρα καθε βδομαδα πχ.


    Δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε τιποτα αλλα εκανα αυτα που σου αναφερω, τα ιδια εκανε και ο κολλητος μου μετα απο μενα και ειδαμε και οι 2 μεγαλη διαφορα. Ο κολλητος μου ξεκινησε απο 0, ναι 0!!! ελξεις και 15 καμψεις και στον χρονο πανω εβγαζε 17-18 ελξεις ( ολο το ευρος κινησης χωρις να κουνιεται σαν το ψαρι ) και κοντα 50 καμψεις.

    Αυτα, ξερω οτι ειναι πολλα και μπορει να μην τα γραφω λεπτομερως, αν εχεις παραπανω αποριες στειλε μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daddids : 27-01-16 στις 15:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-01-16 15:49 #111
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Τι 5 μήνες τα νούμερα που περιγράφεις με 2 βδομάδες εντατικάτα τα φτάνεις.
    Εγώ όταν εκανα κάμψεις δε σταμάταγα, είχε συνηθισει ο ο κορμός και εβγαζα 70 σερι. 100 μου φαίνεται υπερβολή και δε νομίζω να κανει κανεις τόσο στις ειδικές δυναμεις
    Έλξεις 15 ειναι πανευκολο

    απλά κοψε γυμναστηριο και επικεντρωσου σε αυτα μαζι με τρεξιμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-01-16 16:07 #112
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Τι λές ρε οδυσσεα, δηλαδη αν το παλικαρι μπορεί μονο να βγάλει ας πούμε 3 σετ των 12 επαναληψεων μπορει να πάει μεσα σε 2 εβδομάδες εντατικά οπως λές 30 επαναληψεις των ιδιων σετ? Απιθανο το βλέπω .
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-01-16 16:22 #113
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Για τις έλξεις στο μονόζυγο κάνε αυτό που σου είπε ο daddids χρησιμοποιώντας την καρέκλα ως βοήθημα, μετά από αυτό το στάδιο και αν ακόμη δυσκολεύεσαι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και έναν ιμάντα μέχρι να μάθεις να βγάζεις "καθαρές" έλξεις.

    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-01-16 16:31 #114
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    ακόμα αν μπορείς να βρεις κάτι παρόμοιο δες και αυτό!







    κοίτα μην σπάσεις κανα πόδι ε,προσοχή,μόνο αν έχεις σταθερά αντικείμενα τα κάνεις!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-01-16 16:47 #115
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    ^Καλή και διαφορετική άσκηση από τις κάθετες έλξεις για να τις εντάξει κι αυτές. Η κίνηση μοιάζει με την κωπηλατική με μπάρα από θέση επίκυψης...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-01-16 16:54 #116
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Σε ασκήσεις με το βάρος του σώματος επειδή είναι φυσικές, αν έχεις μια Α φυσική κατάσταση το σώμα συνηθίζει πολύ γρήγορα. Δεν είναι πχ βαριά squat ή deadlifts Που εκει είναι δύσκολο πολύ σε λίγο χρόνο να ανεβεις πολύ

    Θυμαμαι είχα αγοράσει μονόζυγο και δεν μπορούσα να βγάλω ούτε 1 σετ τον 8, μάλιστα με πιανε και σαν πονοκέφαλος από το σφίξιμο το πολύ

    Ε με λίγο κάθε μερα μετά εκανα έλξεις για πλακα σε φάση που να βαριέμαι να μου φαίνεται πανευκολο.

    Θα κάνεις καθε μέρα τα πάντα όχι μια μέρα τρεξιμο μια ελξεις και 1 μονόζυγο. Για να δεσει ο κορμός καλα, όλα μαζί καθε μέρα 4 σετ όσο μπορείς το καθένα. Αυτό ειναι το κόλπο να ξερεις. Δεν ειναι σαν το γυμναστηριο να κανεις off, οι ασκησεις αυτες ειναι φυσική άσκηση που δεν επιβαρυνει το σώμα σου. Πρώτα θα πλακωνεσαι σε ελξεις καμψεις και μετα τρέξιμο και μετα 1 καλο γευμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odysseas22 : 27-01-16 στις 16:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-01-16 17:30 #117
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δοκίμασε αυτό:

    1η βδομάδα:

    Δευτέρα: push ups 4x20 (αφού 20 κάνεις ) + 4x10 isometric (πήδα κράτα πάνω 1'' και αργή αρνητική)

    Τετάρτη: push ups 4x10 (isometric) + 4x10 (μια μορφή inverted rows)

    Παρασκευή: push ups MR (μέχρι αποτυχία)+ έλξεις (το ίδιο με Δευτέρα όσες πιο πολές φορές μπορείς)

    2η βδομάδα: προσπάθησε να αυξήσεις 1 επανάληψη (σε κάθε σετ) (ίδιο πλάνο)


    Κατά την γνώμη μου ξεκίνα έτσι και μόλις νιώσεις έτοιμος να κάνεις μόνος σου έλξεις ξαναμιλάμε απο δώ
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-01-16 18:01 #118
    Προεπιλογή
    Εγω παλι ρε παιδια δεν θα προτεινα τιποτα απο τα παραπανω.
    Πανε 22 χρονια απο τοτε που παρουσιαστηκα μεγαλο πευκο.
    Σιγουρα, το να εχεις μια σχετικη μυικη δομη βοηθαει, εκεινο ομως που μετραει
    ειναι το τσαγανο και τα ψυχικα αποθεματα.Θυμαμαι καναμε ερπην ολο τον 3ο λοχο.
    Πανω στα σκαλοπατια,στους θαλαμους,στον χωρο αναφορας και ολα αυτα αφου πηγαμε
    και ηρθαμε απο καντηλι πεζοι για βολες 15km στο συνολο.Καπακι τρεξιμο προς τον ορμο οχηματων,
    παραλιακο γυρισμα και ανεβασμα απο τον λοχο της ΕΛΔΥΚ.Ρουτινα μιλαμε τωρα.
    Οταν εδινα στην ΣΧΑΛ επρεπε να κανουμε 10 ελξεις, 20-30 καμψεις, τον γυρο του στρατοπεδου τρεξιμο,
    αλλα και μια πτωση απο τον πυργο υψους 12-15 μετρων.Ενας ΕΤΑτζης με κρατησε για δειγμα στις καμψεις
    και πρεπει να πηρα καμια 200 στο συνολο.Ενω υπηρχαν νταμαρια με επιδοσεις στον πυργο χεστηκανε.
    Οι εκπαιδευτες μας ψαρωνανε πολυ,τα κρανη απο τα μπουνιδια μοιαζανε με κατσαρολια στα κεφαλια μας.
    Επειδη το γουσταρα να πεσω οταν ηρθε η σειρα μου, εβαλα τα τακουνια απο τα αρβυλα ισα-ισα στη εξοδο.
    Ενα χερι κανονι κρατουσε τους ιμαντες και μου λεει αναφερσου.Σχεδον με ισσοροπουσε.Αναφερθηκα και μου
    λεει φυγε.Αφου εφυγα απλα μου φωναξε να μην σηκωσω το κεφαλι και μου παρουν τα αυτια οι ιμαντες.
    Αυτο ηταν.Ουτε μπαμ,ουτε μπουμ,ουτε εισαι σιγουρος,ξερεις τι πας να κανεις.Ημουν ετοιμος.
    Στη μοιρα αργοτερα,κατι παλικαρια απο ΤΕΦΑ που επερναν 50 ελξεις για πλακα,οταν καναμε πορεια βολη
    60km με 40kg bergin στην πλατη,τους κουβαλουσαμε.Οταν τερματισε ο λοχος μαυ ειχα 5 τυφεκια πανω μου
    και 3 κρανη + το εξοπλισμο μου.Σιγουρα καποιοι περνουσαν το στιβο μαχης σε χρονο ρεκορ.Σκοπος ειναι να
    μην τα παρατησεις,να μην εγκαταληψεις και φυσικα να μην σπαστεις.
    Δουλεψε την αντοχη σου παρα πολυ.Σωματικη,ψυχικη και πνευματικη.Δεν βοηθανε οι μεγαλοι μυες.
    Αντιθετα θα σε δυσκολεψουν και φυσικα θα τους χασεις.Ειχα κατι σειρες πυγμαχους και Β.Βραδες που στεγνωσαν
    σε βαθμο Σταθη Ψαλτη (ελαφρα υπερβολη).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-01-16 18:36 #119
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Σωστα αυτα που λες ΖΙP, αλλά καλό ειναι να μην πάει κανεις και κουραδας στις ειδικες δυναμεις. Θυμαμαι χοντρούληδες στους πεζοναυτες. Φαινοταν δεν το ειχαν τα παιδια κ πηγαιναν με το ζορι, λιποθυμαγαν, πέφταν κατω κλαιγανε ζηταγαν αναβολη καθε μερα και τρελοχαρτο. Εγω ειχα το ΚΨΜ τότε και τους εβλεπα και τους λυπομουν, τον αλλον τον κυνηγαγαμε στη στεγη ηθελε να φουνταρει- δεν κανω πλακα.
    Αν εχεις μια καλη φυσικη κατασταση θα σε βοηθησει, σιγουρα μετραει και η ψυχολογια πάνω απ ολα.
    Ο στρατός ειναι ψυχολογια πανω απο ολα, παιδακια μικροκαμωμενα που δε σου γεμίζαν το ματι στο τελος την παλευαν και 2 μετρα θηρια κλαιγαν καθε βραδυ κ στο τέλος βαραγανε αναβολες, επειδη τους ελειπε η ζωη εξω απο το στρατο ή δεν αντέχαν μεσα την πίεση και τη ρουτινα

    Εγω που έτρεχα πολυ πριν μπω ήμου σε κατάσταση φετες και λογω ΚΨΜ ειχα παρει 10 κιλα στο στρατο, δε μου κανανε τα μπλουζακια στο τελος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odysseas22 : 27-01-16 στις 18:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-01-16 19:11 #120
    Προεπιλογή
    άρα για να καταλάβω...η γνώμη σας είναι κάθε μέρα push ups και έλξεις.Μια φορά την εβδομάδα βάρη(πολλά κιλά λίγες επαναλήψεις για δύναμη) και συνεχίζω το τρέξιμο κανονικά 3 φορές την εβδομάδα... ?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία