Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 41
  1. 02-03-12 13:39 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση. Γιατί είναι λάθος να πάρει 1 ή 2 ; επειδή στο κουτί λεει 3 ;
    Γιατί σχεδόν σε όλα τα πράγματα, παίρνει πολύ χαμηλές δόσεις έτσι. Δεν έχει κανένα νόημα αυτό που κάνει.

    Κάθε εταιρεία, όταν βγάζει ένα προϊόν, το βγάζει με κάποιες προδιαγραφές χρήσης, οι οποίες προδιαγραφές έχουν σκοπό την θεωρητικά καλύτερη απόδοσή του.

    Και μιας και η Opti-Men είναι το θέμα μας, όταν κάποιος παίρνει μόνο μία ταμπλέτα αντί για 3, με εξαίρεση τις Β1, Β2, Β3, Β5 και Ε, παίρνει τέτοιες δόσεις που είναι σαν να παίρνει Centrum.

    Αν παρόλαυτά το παιδί δεν γουστάρει να παίρνει 3 ταμπλέτες την μέρα, τότε κακώς την πήρε. Ας έπαιρνε μία φόρμουλα που να είναι φτιαγμένη ώστε να παίρνει 1 την μέρα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-03-12 13:49 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά πρέπει να παίρνεις minimum 4 την μέρα, λόγω χαμηλής περιεκτικότητας.
    Ναι το ξέρω αυτό και σκέφτομαι να τις αλλάξω.
    Για την optimen έχεις δίκιο. Συνήθως παίρνω 2. Εχω δοκιμάσει και βραδυ αλλα μου κάθεται κάπως στο στομάχι γίαυτό την αποφεύγω. Πχ με τις anavite έπαιρνα 3 το πρωί και 3 το βραδυ αλλα δεν είχα αυτό το θέμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-03-12 13:52 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο james2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω αυτό και σκέφτομαι να τις αλλάξω.
    Για την optimen έχεις δίκιο. Συνήθως παίρνω 2. Εχω δοκιμάσει και βραδυ αλλα μου κάθεται κάπως στο στομάχι γίαυτό την αποφεύγω. Πχ με τις anavite έπαιρνα 3 το πρωί και 3 το βραδυ αλλα δεν είχα αυτό το θέμα..
    Να υποθέσω ότι έπαιρνες και τις 2 ταμπλέτες της Opti-Men μαζί;

    Αν ναι, μην το ξανακάνεις. Η σωστή χρήση της Opti-Men είναι 1+1+1 πάντα με κάποιο γεύμα. Είναι πολυβιταμίνη που έχει σαν σκεπτικό (και βάσει αυτού έχει φτιαχτεί) να τροφοδοτείσαι όλη μέρα με καλούδια.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-03-12 14:42 #19
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση. Γιατί είναι λάθος να πάρει 1 ή 2 ; επειδή στο κουτί λεει 3 ;
    Ειδικά αν δεν πάρει κανένα .. .Bye bye muscles!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-03-12 14:45 #20
    Banned
    Εγγραφή
    27-09-2010
    Μηνύματα
    343
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά αν δεν πάρει κανένα .. .Bye bye muscles!
    ειρωνικα το λες φυσικα ε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-03-12 14:47 #21
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι έπαιρνες και τις 2 ταμπλέτες της Opti-Men μαζί;

    Αν ναι, μην το ξανακάνεις. Η σωστή χρήση της Opti-Men είναι 1+1+1 πάντα με κάποιο γεύμα. Είναι πολυβιταμίνη που έχει σαν σκεπτικό (και βάσει αυτού έχει φτιαχτεί) να τροφοδοτείσαι όλη μέρα με καλούδια.
    Υπάρχουν μεγάλα αποθέματα βιταμινών στο ανθρώπινο σώμα. Διαρκούν ΜΗΝΕΣ. Αυτά περί "σωστής χρήσης" εκτός του ότι είναι ψυχαναγκαστικά , δεν έχουν καμία τεκμηρίωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-03-12 14:54 #22
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kazmaier Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειρωνικα το λες φυσικα ε
    Ναι Βασίλη. Οι παππούδες μας που έκαναν πεζοπορίες σε μέτωπα με σκατά φαΐ μέσα στο κρύο, πώς άντεχαν , ή οι γιαγιάδες μας που τρεφόντουσαν με 600 θερμίδες την μέρα στον λιμό του Β' Παγκοσμίου. Και ο Lao θα μας πείσει πως αν δεν πάρουμε πολυβιταμίνη 3 φορές την ημέρα δεν θα μπορούμε να είμαστε υγιείς ή να κάνουμε γυμναστική ή δεν ξέρω κι εγώ τι προσπαθεί να πει με το "σωστή χρήση 3 φορές την ημέρα"
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-03-12 15:20 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν μεγάλα αποθέματα βιταμινών στο ανθρώπινο σώμα. Διαρκούν ΜΗΝΕΣ. Αυτά περί "σωστής χρήσης" εκτός του ότι είναι ψυχαναγκαστικά , δεν έχουν καμία τεκμηρίωση.
    Really?

    Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες π.χ. διαρκούν μήνες;

    Λες επίσης ότι αν κάποιος π.χ. φάει σήμερα και πάρει ό,τι είναι να πάρει και μετά δεν φάει για μήνες, τα αποθέματα βιταμινών μέσα του θα διαρκέσουν για μήνες;

    Εν ολίγοις, αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Βασίλη. Οι παππούδες μας που έκαναν πεζοπορίες σε μέτωπα με σκατά φαΐ μέσα στο κρύο, πώς άντεχαν , ή οι γιαγιάδες μας που τρεφόντουσαν με 600 θερμίδες την μέρα στον λιμό του Β' Παγκοσμίου. Και ο Lao θα μας πείσει πως αν δεν πάρουμε πολυβιταμίνη 3 φορές την ημέρα δεν θα μπορούμε να είμαστε υγιείς ή να κάνουμε γυμναστική ή δεν ξέρω κι εγώ τι προσπαθεί να πει με το "σωστή χρήση 3 φορές την ημέρα"
    Ο Lao και ο κάθε Lao εδώ μέσα, δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν.

    Λέει την γνώμη του, όπως όλοι.

    «Σωστή χρήση» είναι αυτή που προτείνει ο κάθε κατασκευαστής. Αν ο Andrikos και ο κάθε Andrikos έχει δικά του πρότυπα στο μυαλό του, είναι δικό του θέμα για το οποίο εγώ δεν έχω να σχολιάσω κάτι.

    Και BTW, για να έρθουμε και σε όσα λες και μιας και είσαι διατροφολόγος, προτείνεις να ζούμε όπως οι γιαγιάδες και οι παππούδες μας; Γιατί αναφέρεις μόνο την μία όψη του νομίσματος, και δεν βλέπω να λες πουθενά ότι την εποχή εκείνη οι άνθρωποι είχαν χαμηλότερο προσδόκιμο όριο ζωής, πολλά παιδιά είχαν ραχιτισμό, η ηπατίτιδα θέριζε κτλ κτλ κτλ.

    Και πριν πεις κάτι ανάλογο, είναι γνωστό ότι η ποιότητα ζωής είναι και θέμα υγιεινής, περίθαλψης, κληρονομικότητας κτλ, αλλά είναι ΚΑΙ θέμα διατροφής. Και όσο και να λέμε το κλασσικό «αν τρως ισορροπημένα, δεν έχεις ανάγκη από συμπληρώματα κτλ», εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω και πολλούς που να κάνουν τόσο καλή διατροφή.

    Έχω και άλλη απορία, ωστόσο.

    Στο θέμα «Σε πoια συμπληρώματα δίνετε προτεραιότητα??» (http://forum.bodybuilding.gr/showthr...αιότητα)

    εδώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμπληρώματα πρωτείνης τα θεωρώ φαγητό (σίγουρα είναι πολύ πιο "φαγητό" από μία πάστα ή μία σοκολάτα)

    Οπότε 2: Κρεατίνη και μία πολυβιταμίνη.
    ...εκτός και αν καταλαβαίνω λάθος, λες ότι δίνεις προτεραιότητα στην κρεατίνη ΚΑΙ στην πολυβιταμίνη.

    Υποθέτω λοιπόν ότι έχεις πάρει πολυβιταμίνες, είτε συνεχίζεις ακόμα να παίρνεις.

    Εφόσον λοιπόν όπως λες έχουμε τόσο μεγάλα αποθέματα που κρατάνε για μήνες, πως αιτιολογείς την παραπάνω απάντησή σου;

    Επειδή με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θέλεις ανέλυσέ το λίγο.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-03-12 15:48 #24
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Really?

    Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες π.χ. διαρκούν μήνες;

    Λες επίσης ότι αν κάποιος π.χ. φάει σήμερα και πάρει ό,τι είναι να πάρει και μετά δεν φάει για μήνες, τα αποθέματα βιταμινών μέσα του θα διαρκέσουν για μήνες;

    Εν ολίγοις, αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός.
    Really

    π.χ η Βιταμίνη 12 είναι αποθηκευμένη στο συκώτι και στο σώμα μας σε ποσότητες που είναι σε MILIGRAM ενώ χρειαζόμαστε MICROGRAM κάθε μέρα. Υδατοδιαλυτές δεν σημαίνει πως έχουν μικρή ημιζωή ή πως δεν αποθηκεύονται. Αντί να ζητάς σε εμένα απόδειξη για ότι λέω, εσύ θα έπρεπε να παραθέτεις τις αποδείξεις μιας κι εσύ έκανες τον ισχυρισμό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων


    ...εκτός και αν καταλαβαίνω λάθος, λες ότι δίνεις προτεραιότητα στην κρεατίνη ΚΑΙ στην πολυβιταμίνη.

    Υποθέτω λοιπόν ότι έχεις πάρει πολυβιταμίνες, είτε συνεχίζεις ακόμα να παίρνεις.

    Εφόσον λοιπόν όπως λες έχουμε τόσο μεγάλα αποθέματα που κρατάνε για μήνες, πως αιτιολογείς την παραπάνω απάντησή σου;

    Επειδή με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θέλεις ανέλυσέ το λίγο.

    Πω Lao πραγματικά με παγίδευσες τώρα. Η απάντηση μου ήταν στην ερώτηση "Σε τι συμπληρώματα δίνετε προτεραιότητα;" όχι στο αν πιστεύω πως αν δεν πάρω πολυβιταμίνη 3 φορές την μέρα θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
    Πώς να το κάνουμε υπάρχουν κάποιοι από εμάς που δεν είναι ούτε ΚΑΤΑ επειδή τα φοβόμαστε, ούτε ΥΠΕΡ των συμπληρωμάτων με την έννοια του εξαρτημένου ανθρώπου και της υποχόνδριας νοοτροπίας.
    Δεν θα νιώσω ελλειπής αν δεν πάρω πολυβιταμίνη ή κρεατίνη, "επειδή δεν κάνω την σωστή χρήση" που επινόησε πωλητής της ΟΝ μάλιστα το έχω γράψει πως παίρνω σχεδον όποτε το θυμάμαι.
    Πολυ πιο σχετικό ποστ μου για τα συμπληρώματα

    Έμφαση σε συμπληρώματα = Χάσιμο χρόνου και χρήματος

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...595#post470595
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-03-12 17:43 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    παιδια αν εχετε την καλοσυνη..γιατι ειναι ενοχλητικο απο ενα σημειο κ μετα..

    οταν ενα μελος ανοιγει θεμα κ ρωταει πως να παρει καποια συμπληρωματα,καλο ειναι να απανταμε επι του θεματος,γιατι μετα καταληγουμε οπως εγινε σε αυτο το θεμα..
    μουφα δλδ.

    οκ,καταλαβαινω την αλλη αποψη περι συμπληρωματων,αλλα οπως κ να το κανουμε ειναι οφ τοπικ...

    Hercules,για αυτο το ποστ εχεις infraction..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω απολυτα! αλλος ενας ασχετος που πλακωθηκε σε καμια δεκαρια συμπληρωματα νομιζοντας οτι θα φουσκωσει γρηγοροτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-03-12 01:54 #26
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-03-12 02:02 #27
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    γεια σου κι απο μενα

    για τα συμπληρωματα σου τα παν ολα νομιζω,το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι να παρεις super epa ω3 την αλλη φορα,συμφερουν

    δε μου λες,ολα αυτα που πηρες σου τα προτεινες καποιος?
    κανεις καιρο γυμναστικη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-03-12 13:51 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο exkaliber Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου κι απο μενα

    για τα συμπληρωματα σου τα παν ολα νομιζω,το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι να παρεις super epa ω3 την αλλη φορα,συμφερουν

    δε μου λες,ολα αυτα που πηρες σου τα προτεινες καποιος?
    κανεις καιρο γυμναστικη?
    Με την γυμναστική ασχολούμαι χρονια. Στο γυμναστήριο πάω τα τελευταία 3. Αυτά γενικά μαζεύτηκαν από διαφορα που διάβαζα και είπα ότι θα βοηθούσαν κάπου...Ένταξη μπορεί να είναι κάπως πολλά αλλα δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Συνηθισμένα συμπληρώματα είναι.
    Eκτος απο το Glucosamine που μου το προτείνανε. Δεν το παίρνω για το γυμναστήριο,το παίρνω επειδή κάθε ΣΚ βρίσκομαι στο βουνό και μου είπανε ότι κάνει καλο για τα γόνατα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη james2 : 03-03-12 στις 14:01
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-03-12 20:02 #29
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    για την γλυκοσαμίνη δες εδώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-03-12 21:25 #30
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    ενταξει δεν ειναι πολλα,8 συμπληρωματακια ειναι,τοσα περιπου περνω με το πρωινο


    στις αρθρωσεις κανει καλο η γλυκοζαμινη
    το elastamine ειναι καλο συμπληρωμα για αρθρωσεις

    εχεις κανενα θεμα με τα γονατα ή προοληπτικα την πηρες??


    of topic
    στο βουνο κανεις ορειβασια ή πεζοπορια?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία