Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 64
  1. 15-05-08 19:14 #1
    Προεπιλογή Aεροβικη + λιγα βαρη! Προβλημα...
    Γεια σας παιδια,

    Αρχισα το γυμναστηριο προσφατα 2-3 εβδομαδες...
    Αντιμετωπιζω ενα προβλημα που μπορει να σας φανει αστειο καθως δεν ξερω και πολλα...

    Καταρχην ειμαι 1.78 και 67 κιλα δηλαδη σχετικα αδυνατος.

    Εχω παρα πολυ καλο μεταβολισμο (ετσι φαινετε αφου ετρωγα πιτσες γπιτογυρα κτλ για πααααρα πολα χρονια και δεν περασα τα 68 κιλα ποτε )
    Εκανα κολυμβηση 10 χρονια.

    Στο θεμα τωρα....
    Πηγαινω γυμναστηριο καθε μερα το πρωι συνηθως τρωω πολυ λιγο η και καθολου καμια φορα.
    Κανω διαδρομο 40-50 λεπτα σε σχετικα υψηλη ενταση για εμενα (7-9 km)


    Το προβλημα αρχιζει οταν μετα την αεροβικη κανω καποια βαρη
    Μετα απο 20-30 λεπτα Βαρη ο οργανισμος μου εξασθενει πολυ....
    Τρεμουλο στα χερια,ταση για εμετο,μικρες ζαλαδες κτλ σε σημειο που αναγκαζομαι να σταματησω....

    Πιστευω οτι αυτη η αδυναμια οφειλεται στην πολυ χαμηλη προσληψη θερμιδων (μιας και κανω διατροφη γραμωσης) και ο οργανισμος δεν εχει ενεργεια να ανταποκριθει στα βαρη.

    Τι νομιζεται οτι πρεπει να γινει?
    Καποιο Energy drink μετα τον διαδρομο?
    Ισως κανω κατι λαθος εγω μιας κ γνωριζω ελαχιστα....

    Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη παιδια...
    Για να προλαβω ειμαι 100% υγειης απο ολες τις αποψεις τσεκαρισμενο
     

  2. 15-05-08 19:32 #2
    Προεπιλογή
    νερο και ηλεκτρολυτεσ πινεισ?τρςσ?και αν ναι πριν ποση ωρα?πινεις καφε ισως και σ επειραζει?
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
     

  3. 15-05-08 19:36 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pikolo
    νερο και ηλεκτρολυτεσ πινεισ?τρςσ?και αν ναι πριν ποση ωρα?πινεις καφε ισως και σ επειραζει?
    Νερο πινω κατα την διαρκεια....Ηλεκτρολυτες αν εννοεις Energy drinks (gatorade κτλ) οχι.
    Πριν παω gym τρωω ελαχιστα πχ μια μπανανα + 2-3 φρυγανιες σικαλ. μελι 40 λεπτα πριν περιπου...

    Καφε δεν πινω καθολου...
     

  4. 15-05-08 21:38 #4
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Πιστευω οτι αυτη η αδυναμια οφειλεται στην πολυ χαμηλη προσληψη θερμιδων (μιας και κανω διατροφη γραμωσης) και ο οργανισμος δεν εχει ενεργεια να ανταποκριθει στα βαρη.
    Αφου το λες μονος σου το λαθος τι ζητας να στο επησημενουμε οκ στο ξαναβαζω εγω αυτο ειναι το λαθος σου

    αδυναμιες κτλ προκαλουντε απο εληψη φαγητου(διαβασε αρθρο muscleboss)

    αυτο το αρθρο μηπως βγαινει σε καμια μινη εκδοση γιατι το εδωσα και σε αλλους που δεν μπαινουν στο φορουμ (δεν ασχολουντε με αυτα) και λενε ειναι μεγαλο μονο ενας καταφερε να το διαβασει και αποφασησε οτι καλυτερα οι μπυρες τα ποτα και τα ξενυχτια και το κακο φαγητο παρα να βγαλει ποτε abs



    To Μονο που μπορεις να κανεις ειναι πιες 2 φακελακια πρασινο τσαι και 1-2 κουταλιες καφε πριν την προπονηση θα σου φτιαξει το προβλημα σου(οχι ζαχαρη μεσα αλλα φρουκτοζη )
     

  5. 16-05-08 00:33 #5
    Προεπιλογή
    η και κανα sida.....poly kalo boost!
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
     

  6. 16-05-08 01:24 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Αυτό που κάνεις δεν είναι για να γραμώσεις αλλά για να χάσεις και αυτούς τους μύς που έχεις αν σκεφτείς οτι το πρωινο είναι ανυπαρκτο, νομίζεις ότι τρώς, αυτό είναι για κάποιον που απλά θα πάει στην δουλειά του και για καμια δουλειά γραφείου γιατί δεν σου δίνει ενέργεια για παραπάνω.
    επίσης σκέψου οτι απο το τελευταίο γεύμα που έφαγες την προηγούμενη μέρα έχουν περάσει πολλές ώρες και ο οργανισμός έχει κάψει όλα τα αποθέματα γλυκογόνου τι ενέργεια λοιπόν θα έχεις, γιατι για να κάψεις το λίπος πρέπει να φάς αυτό δεν γίνετε κάνοντας δίαιτες λιμοκτονίας γιατί έτσι χάνεις και τους μύς που έχεις.
    το πρωινό είναι το βασικότερο γεύμα και πρέπει ο καθένας να τρώει σαν άρχοντας εσύ αφού λές οτι έχεις και καλό μεταβολισμο με τον τρόπο αυτό θα τον χαλάσεις , φάε τα δημητριακά σου το πρωί φάε και τους απλούς υδατάνθρακες γιατί οι αποθήκες είναι άδειες φάε και καμια ομελέτα να περάσει κανένα 2ωρο και κάνε μια προπόνηση σαν ταύρος και όχι να κοντεύεις να λιποθυμήσεις αυτή η διατροφή δεν ενδυκνειτε για κανένα αθλημα πόσο μάλιστα για το ββ .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  7. 16-05-08 01:55 #7
    Προεπιλογή
    +1!!!!
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
     

  8. 16-05-08 08:34 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    Αυτό που κάνεις δεν είναι για να γραμώσεις αλλά για να χάσεις και αυτούς τους μύς που έχεις αν σκεφτείς οτι το πρωινο είναι ανυπαρκτο, νομίζεις ότι τρώς, αυτό είναι για κάποιον που απλά θα πάει στην δουλειά του και για καμια δουλειά γραφείου γιατί δεν σου δίνει ενέργεια για παραπάνω.
    επίσης σκέψου οτι απο το τελευταίο γεύμα που έφαγες την προηγούμενη μέρα έχουν περάσει πολλές ώρες και ο οργανισμός έχει κάψει όλα τα αποθέματα γλυκογόνου τι ενέργεια λοιπόν θα έχεις, γιατι για να κάψεις το λίπος πρέπει να φάς αυτό δεν γίνετε κάνοντας δίαιτες λιμοκτονίας γιατί έτσι χάνεις και τους μύς που έχεις.
    το πρωινό είναι το βασικότερο γεύμα και πρέπει ο καθένας να τρώει σαν άρχοντας εσύ αφού λές οτι έχεις και καλό μεταβολισμο με τον τρόπο αυτό θα τον χαλάσεις , φάε τα δημητριακά σου το πρωί φάε και τους απλούς υδατάνθρακες γιατί οι αποθήκες είναι άδειες φάε και καμια ομελέτα να περάσει κανένα 2ωρο και κάνε μια προπόνηση σαν ταύρος και όχι να κοντεύεις να λιποθυμήσεις αυτή η διατροφή δεν ενδυκνειτε για κανένα αθλημα πόσο μάλιστα για το ββ .

    +1000
     

  9. 16-05-08 12:31 #9
    Προεπιλογή Re: Aεροβικη + λιγα βαρη! Προβλημα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Turbo
    1.Πηγαινω γυμναστηριο καθε μερα το πρωι συνηθως τρωω πολυ λιγο η και καθολου καμια φορα.
    2.Εχω παρα πολυ καλο μεταβολισμο
    3.Κανω διαδρομο 40-50 λεπτα σε σχετικα υψηλη ενταση για εμενα (7-9 km)
    4.Το προβλημα αρχιζει οταν μετα την αεροβικη κανω καποια βαρη
    Πολλά λάθη στην σειρά.
    Έχεις υψηλό μεταβολισμό ο οποίος θέλει μεγάλη τροφοδότηση την οποία δεν κάνεις.
    Πάς γυμναστήριο το πρωί χωρίς να έχεις προλάβει να κάνεις πολλά γεύματα..
    Πάς γυμναστήριο κάθε μέρα.
    Κάνεις αερόβια πρίν τα βάρη την στιγμή που ζυγίζεις μόλι 67 κιλά.
    Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν αντέχεις να σηκώσεις 5 κιλά??

    Είναι σαν να κατεβάσεις 2 μποτίλιες τσίπουρο και να παραξενέυεσαι που μέθυσες...
    from the beginning
     

  10. 16-05-08 16:29 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    Αυτό που κάνεις δεν είναι για να γραμώσεις αλλά για να χάσεις και αυτούς τους μύς που έχεις αν σκεφτείς οτι το πρωινο είναι ανυπαρκτο, νομίζεις ότι τρώς, αυτό είναι για κάποιον που απλά θα πάει στην δουλειά του και για καμια δουλειά γραφείου γιατί δεν σου δίνει ενέργεια για παραπάνω.
    επίσης σκέψου οτι απο το τελευταίο γεύμα που έφαγες την προηγούμενη μέρα έχουν περάσει πολλές ώρες και ο οργανισμός έχει κάψει όλα τα αποθέματα γλυκογόνου τι ενέργεια λοιπόν θα έχεις, γιατι για να κάψεις το λίπος πρέπει να φάς αυτό δεν γίνετε κάνοντας δίαιτες λιμοκτονίας γιατί έτσι χάνεις και τους μύς που έχεις.
    το πρωινό είναι το βασικότερο γεύμα και πρέπει ο καθένας να τρώει σαν άρχοντας εσύ αφού λές οτι έχεις και καλό μεταβολισμο με τον τρόπο αυτό θα τον χαλάσεις , φάε τα δημητριακά σου το πρωί φάε και τους απλούς υδατάνθρακες γιατί οι αποθήκες είναι άδειες φάε και καμια ομελέτα να περάσει κανένα 2ωρο και κάνε μια προπόνηση σαν ταύρος και όχι να κοντεύεις να λιποθυμήσεις αυτή η διατροφή δεν ενδυκνειτε για κανένα αθλημα πόσο μάλιστα για το ββ .
    Ευχαριστω για την απαντηση,

    Μαλλον εχεις δικαιο απλα ο σκοπος μου ειναι να χασω το λιγο λιπος που εχω στην περιοχη των κοιλιακων.
    Αν υποθεσουμε οτι τρωω υγειινα κ χωρις λιπος φαγητα και παιρνω αρκετες θερμιδες σε μορφη υδατανθρακων κτλ τι νοημα εχει ο διαδρομος?
    Δηλαδη αν το πρωι εχω παρει 700 θερμιδες και στο διαδρομο καιω 450 (οπως λεει το μηχανημα) δεν υπαρχει περιπτωση να καιει λιπος....
    Θα καιει απο τα αποθεματα....

    Καποιος μου ειχε πει οτι ο οργανισμος πρωτα καει γλυκογονο,αν τελειωσει παιρνει απο το λιπος και στο τελος καιει μυες...
    Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει....

    Ξαναλεω οτι στοχος ειναι η γραμμωση και οχι ο ογκος...
     

  11. 16-05-08 16:29 #11
    Προεπιλογή
    double post soz
     

  12. 16-05-08 16:34 #12
    Προεπιλογή Re: Aεροβικη + λιγα βαρη! Προβλημα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Turbo
    1.Πηγαινω γυμναστηριο καθε μερα το πρωι συνηθως τρωω πολυ λιγο η και καθολου καμια φορα.
    2.Εχω παρα πολυ καλο μεταβολισμο
    3.Κανω διαδρομο 40-50 λεπτα σε σχετικα υψηλη ενταση για εμενα (7-9 km)
    4.Το προβλημα αρχιζει οταν μετα την αεροβικη κανω καποια βαρη
    Πολλά λάθη στην σειρά.
    Έχεις υψηλό μεταβολισμό ο οποίος θέλει μεγάλη τροφοδότηση την οποία δεν κάνεις.
    Πάς γυμναστήριο το πρωί χωρίς να έχεις προλάβει να κάνεις πολλά γεύματα..
    Πάς γυμναστήριο κάθε μέρα.
    Κάνεις αερόβια πρίν τα βάρη την στιγμή που ζυγίζεις μόλι 67 κιλά.
    Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν αντέχεις να σηκώσεις 5 κιλά??

    Είναι σαν να κατεβάσεις 2 μποτίλιες τσίπουρο και να παραξενέυεσαι που μέθυσες...
    Βασικα μπορω να πηγαινω μονο 11-3....μεσα σε αυτες τις ωρες Gym
    Το οτι ζυγιζω 67 κιλα σημαινει οτι δεν πρεπει να κανω διαδρομο?
    Ξαναλεω οτι σκοπος ειναι η γραμμωση οχι ο ογκος.
    Πως αλλιως μπορω να το πετυχω χωρις διαδρομο?

    Στα αλλα ολα που λετε εχετε μεγαλο δικαιο και απο σημερα θα το παρω αλλιως...
     

  13. 16-05-08 16:48 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    ελεος τωρα το ειδα
    1.78 και 67 κιλα δηλαδη σχετικα αδυνατος.

    τι να γραμωσης ρε φιλε? εσυ εισαι και ποιο κοκαλο και απο τον αδερφο μου

    ουτε σαν τον σταθη ψαλτη θα γηνεις ακομα πιο κατω θα πας


    Κατηγορηματικα ΟΧΙ σε αυτο που κανεις τωρα
     

  14. 16-05-08 17:11 #14
    Προεπιλογή
    +1000000000
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
     

  15. 16-05-08 18:07 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    ελεος τωρα το ειδα
    1.78 και 67 κιλα δηλαδη σχετικα αδυνατος.

    τι να γραμωσης ρε φιλε? εσυ εισαι και ποιο κοκαλο και απο τον αδερφο μου

    ουτε σαν τον σταθη ψαλτη θα γηνεις ακομα πιο κατω θα πας


    Κατηγορηματικα ΟΧΙ σε αυτο που κανεις τωρα
    Σου ξαναλεω οτι οτι σκουπιδι και να τρωω (πιτσες πιτογυρα κ σε μεγαλες ποσοτητες) ΔΕΝ..το ξαναλεω ΔΕΝ...εχω ξεπερασει ποτε τα 68 κιλα και οτι και να κανω δεν παιζει να ξεπερασω αυτα τα κιλα.

    Ειναι παρα παρα πολυ καλος ο μεταβολισμος μου αν σκεφτεις οτι ειχα φτασει σε σημειο να τρωω μονος μου μια πιτσα + καρμποναρα μεσημεριανο και το βραδυ αρκετα πιτογυρα και τετοια διατροφη για 4-5 χρονια+ καθημερινα χωρις γυμναστικη και διατροφη.
    Οποτε μην βγαζεις συμπερασματα ετσι...

    Στην τελικη προτιμω να ειμαι 67 κιλα υγειης και να τρωω οτι γουσταρω και ΑΝ γουσταρω παρα να το σκεφτομαι να φαω ενα παγωτο και να ειμαι σαν γουρουνι.

    Και κατι τελευταιο...Εχεις κανει 2 post και δεν εχεις προτεινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.
    Απλα λες ΟΧΙ κ ΝΑΙ...
    Προφανως δεν γνωριζεις....
    GG
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία