Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 54
  1. 06-03-12 20:42 #16
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Ωραίος Διονύση!
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-03-12 21:12 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Και πως να καταλαβω αν ειμαι ινσουλινοευαισθητος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-03-12 21:19 #18
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως να καταλαβω αν ειμαι ινσουλινοευαισθητος?
    ο μονος τροπος ειναι να πας σε αιματολογο να ζητησεις εξεταση γλυκοζης του πλασματος.αν το σακχαρο παιζει σε 100-125 mg ανα δεκαλιτρο παντα οι υδατανθρακες δεν ειναι και πολυ φιλαρακια σου....τα κανονικα επιπεδα ειναι πιο κατω γυρω στα 70-80 νομιζω
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-03-12 21:22 #19
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    αυτο το αρθρο συνδυαζεται καλιστα με το αρθρο του Ανδρικου γι αυτον που επαιζε υποθερμικα μονο με σαβουρα, εχασε κιλα αλλα και παρα πολυ μυικο ιστο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-03-12 21:33 #20
    Banned
    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Kallithea Attikis
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μπράβο διονύση που μας ενημερώνεις για τις έρευνες...Τουλ τόση πρωτείνη που πέρνουμε κάθε μέρα δν πάει τσάμπα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-03-12 00:33 #21
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Τόλη και γενικά: Έχω περιπτώσεις φίλων μου,που ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ μπορεί να παίρνουν και 6000 θερμίδες τη μέρα και είναι λεπτοί με ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!Συγκεκριμένο παράδειγμα ένας κολλητός μου, ο οποίος ΟΛΗ μέρα λιώνει στο lol,και κατευάζει 2 βαζάκια μερέντα κάθε μέρα μπροστά από την οθόνη,και παίζει να έχει 5-6% λίπος,και μυϊκότητα φυσιολογική!Δηλαδή αδικία της φύσης είναι αυτό .Άλλος ένας πάλι τέρμα μεσόμοροφος μάλλον,τρώει πάλι κανα 6000λιαρο θερμίδες τη μέρα,και έχει και καλή μυϊκότητα .Και εγώ με 12 ώρες άσκηση τη βδομάδα,και 3200θ./μερα και είμαι ισοθερμιδικά με αρκετό λίπος!(υπολογίζω 17% περίπου).
    Επίσης,λόγω της έντονης άσκησης που κάνω(κικ μπόξινγκ κτλ),δεν γίνεται ρε γαμώτο να μειώσω υδατάνθρακα γιατί είμαι πτώμα!Γενικά δεν έχω κάνει όμως ακόμα παρατηρήσεις στον οργανισμό μου.Πχ θέλω μια μέρα να μειώσω αρκετά υδατ,και να αυξήσω λίπη γι ανα δω αν θα έχω ενέργεια...ή να δοκιμάσω μόνο από μια πηγή κτλ.Γενικά να δοκιμάσω τι δουλεύει πάνω μου.Αυτό με την ινσουλινοευαισθησία δεν το πολυκατάλαβα αλλά θα το ψάξω τώρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-03-12 00:38 #22
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα...Γιανναρε

    δυστυχως ή ευτυχως η διαιτα ειναι περισσοτερο προσωπικη τεχνη

    θες αυξημενη προσληψη θερμιδων σε συνδυασμο με προπονηση για να αυξησεις τη μυικη σου μαζα

    και θες μειωμενη προσληψη θερμιδων σε συνδυασμο με καθισιο για να μην αυξησεις τη λιπαρη σου μαζα


    ποσο αυξηση και ποσο μειωση? και απο τι να αυξησεις κ απο τι να μειωσεις αντιστοιχα?

    μμμ... μια αρχικη ενδειξη ειναι ποσο 'ινσουλινοευαισθητος" εισαι?
    αν εισαι, ο υδατανθρακας ειναι ο φιλος σου
    αν δεν εισαι, ο υδατανθρακας δεν ειναι τοσο πολυ φιλος σου

    και μετα αρχιζουν τα παιχνιδακια.....κετο, νηστειες IF, psmf (protein strictly mother fiker), % αυξησης-μειωσης και δωσε

    τρελο επιστημονας

    Γιατί όμως;Δεν το έχω καταλάβει!Πχ αν είσαι σε υποθερμιδική,και έχεις την πρωτΕϊνη 3 επι σωματικό βάρος,και απλά μειώσεις υδατάνθρακα και λίπος..γιατί δεν μπορείς να κάνεις όγκο;Αφού η πρωτΕϊνη μένει ίδια.Πχ είμαι 70 κιλά(λέμε τώρα),αν κάνω υποθερμιδική και παίρνω 210 γρ πρωτεϊνης,και 200 γρ υδάτ και 80 γρ λίπη και αυτά τα μάκρος μου βγάζουν έλλειμα θερμιδών γιατί να μην κάνω όγκο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-03-12 00:41 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόλη και γενικά: Έχω περιπτώσεις φίλων μου,που ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ μπορεί να παίρνουν και 6000 θερμίδες τη μέρα και είναι λεπτοί με ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!Συγκεκριμένο παράδειγμα ένας κολλητός μου, ο οποίος ΟΛΗ μέρα λιώνει στο lol,και κατευάζει 2 βαζάκια μερέντα κάθε μέρα μπροστά από την οθόνη,και παίζει να έχει 5-6% λίπος,και μυϊκότητα φυσιολογική!Δηλαδή αδικία της φύσης είναι αυτό .Άλλος ένας πάλι τέρμα μεσόμοροφος μάλλον,τρώει πάλι κανα 6000λιαρο θερμίδες τη μέρα,και έχει και καλή μυϊκότητα .Και εγώ με 12 ώρες άσκηση τη βδομάδα,και 3200θ./μερα και είμαι ισοθερμιδικά με αρκετό λίπος!(υπολογίζω 17% περίπου).
    Επίσης,λόγω της έντονης άσκησης που κάνω(κικ μπόξινγκ κτλ),δεν γίνεται ρε γαμώτο να μειώσω υδατάνθρακα γιατί είμαι πτώμα!Γενικά δεν έχω κάνει όμως ακόμα παρατηρήσεις στον οργανισμό μου.Πχ θέλω μια μέρα να μειώσω αρκετά υδατ,και να αυξήσω λίπη γι ανα δω αν θα έχω ενέργεια...ή να δοκιμάσω μόνο από μια πηγή κτλ.Γενικά να δοκιμάσω τι δουλεύει πάνω μου.Αυτό με την ινσουλινοευαισθησία δεν το πολυκατάλαβα αλλά θα το ψάξω τώρα
    Κοιτα φιλε οντως αυτοι ειναι οι τυχεροι της φυσης...Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν το εκμεταλευονται!!! Οποτε κοιτα να μην τους θυμωσεις και πολυ για να μην ξεκινησουν να γυμναζονται και μετα σε κοροιδευουν!!! Σοβαρα τωρα χερομαι για αυτους που εχουν μια ευκολη ζωη στο να αποκτησουν μυικοτητα και τραβαω εγω τα ζορια (και απο οτι φαινεται και εσυ). Καλυτερα ετσι...!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-03-12 00:47 #24
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ναι οντως , ο δρομος που θα περασουμε θα μας παθει σε βαθος χρονου,θα αποκτησουμε πειρα και θα γνωριζουμε καλυτερα απο αυτους,γιατι αυτοι που εχουν τα τρελα γενετικα δεν ξερουν πως τα εκαναν,ενω οι αλλοι ξερουν γιατι η καθημερινη παλη με τη προπονηση και τη διατροφη ειναι ελαχιστη και βλεπουν καλυτερα τι δουλευει σε αυτους . Γνωμη μου ετσι απλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-03-12 00:48 #25
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Ναι ρε γαμώτο εγώ έχω θέμα με το λίπος...ο οργανισμός μου το αγαπάει.Και ο μεταβολισμός μου σαν το βραδύπους πάει.Ευτυχώς βάζω εύκολα μυϊκά κιλά,αλλά άλλο τόσο εύκολα και λίπος.Και τώρα γι ακάποια περίοδο ξεκίνησα υποθερμιδική στις 2800(3200 συντήρησης) και μέσα στην 3η βδομάδα κόλλησα και σταμάτησα να χάνω
    Τώρα ξαναγύρισα σε ισοθερμιδική,και από 72 που είχα πάει με την υποθερμιδική με δίχνει 75 Δεν ξέρω τι γίνεται!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-03-12 03:18 #26
    Το avatar του χρήστη jackriffer

    Εγγραφή
    22-04-2011
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6
    Προεπιλογή
    πολύ σημαντική η έρευνα! μπράβο σου beefmeup
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-03-12 04:18 #27
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όμως;Δεν το έχω καταλάβει!Πχ αν είσαι σε υποθερμιδική,και έχεις την πρωτΕϊνη 3 επι σωματικό βάρος,και απλά μειώσεις υδατάνθρακα και λίπος..γιατί δεν μπορείς να κάνεις όγκο;Αφού η πρωτΕϊνη μένει ίδια.Πχ είμαι 70 κιλά(λέμε τώρα),αν κάνω υποθερμιδική και παίρνω 210 γρ πρωτεϊνης,και 200 γρ υδάτ και 80 γρ λίπη και αυτά τα μάκρος μου βγάζουν έλλειμα θερμιδών γιατί να μην κάνω όγκο;
    Ειναι λιγο περιεργο το θεμα που λες.Οι αποψεις ειναι πολλες και αντιθετικες! Πολλοι υποστηριζουν οτι δεν γινεται να βαζεις μαζα και να χανεις λιπος ταυτοχρονα και οτι θελεις υπερ/υποθερμιδικη διατροφη για το καθενα ξεχωριστα.Προσωπικα συμφωνω με το σκεπτικο σου επειδη το εχω δει επανω μου κυριως.Ειναι πιο δυσκολο ομως,υποψην! Θελει κι αυτο υπομονη.Αναλογως τωρα το που θες να εστιασεις,ρυθμιζεις και την διατροφη.Π.χ. αν εχεις περισσοτερο λιπος για καψιμο και θελεις να δωσεις εμφαση εκει,εχεις ψηλα την πρωτεϊνη και μειωνεις υδατανθρακες και μετα λιπη.

    Ωραιος παντως beef!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-03-12 15:00 #28
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Ok.Βασικά σε ιδιαίτερη διατροφή όγκου μάλλον δε πάω ποτέ γιατί βάζω λίπος πολύ εύκολα.Ίσως ελάχιστες θερμίδες πάνω...τι να πώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-03-12 07:04 #29
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Βασικά το ποσοστά 5-15-20 % είναι τραγικά μικρά για λήψη πρωτείνης. Δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς κατεβαίνουμε από το 30%(μιλάω για συνολική λήψη όχι ζωικής προέλευσης).

    Το ενδιαφέρον θα ήταν να συνέκριναν και πιο μεγάλα ποσοστά(30-40%) για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

    Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-03-12 07:35 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    ωραια ερευνα καμαρι.....



    χμμμ.... νομιζω οτι πρεπει να ποσταρω και γω καμια σιγα σιγα γιατι σου εχω φορτωσει ολη τη δουλεια....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία