Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 54
  1. 11-03-12 15:31 #31
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    παιδια να κανω μια επισημανση γιατι βλεπω το αναφερετε καποιοι το ποσοστο πρωτεινης..
    οταν λεμε 5-15-20%,εννουμε επι του ποσοστου των επιπλεον 950 θερμιδων που επερναν..οχι του συνολου των θερμιδων..
    δλδ το συνολικο ποσο πρωτεινης,περιλαμβανει αυτα τα 5-15-20%,συν τα αρχικα ποσα απο την διατροφη ισσοροπησης που τους επεβαλαν πριν αρχισει η μελετη..
    η τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω..

    αφου μπαινετε στον κοπο να σχολιασετε λεπτομεριες της ερευνας καποιοι,διαβαστε το paper,πριν σχολιασετε για να βοηθηθουμε ολοι εδω..
    το να πεταμε μια αοριστολογια δεν βοηθαει πουθενα..

    jimmy007,διαβασα 3 φορες το ποστ σου κ νοημα δεν εβγαλα..νομιζω οτι εγραψες κατι μονο για να γραψεις..

    αυτο απο που το εχεις σαν συμπερασμα,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις..?

    Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.
    πανω στο υπολοιπο ποστ σου..αν ειχες μεγαλυτερη προσληψη πρωτεινες θα ειχες μεγαλυτερα ποσοστα εναποθεσης λιπους/πρωτεινης,αλλα μαλλον οι αναλογιες θα ηταν ιδιες..πιστευω ειναι ενα συμπερασμα που μπορουμε να το κανουμε με σχετικη ασφαλεια,οπως επισης το οτι σε βαθος χρονου λογω αυξησης μυικης μαζας(που υπηρχε ετσι κ αλλιως),το ποσοστο λιπους μαλλον θα μειωνοταν..

    μετα σου εγραψα απο πανω για τα ποσοστα που αναφερεις,κ πως αντιλαμβανομαι εγω οτι τα δουλεψαν στην μελετη..
    κ τελευταιο..οι ανθρωποι λεμε δεν γυμναζονταν..οι πρωτεινη βγηκε,για μη αθλουμενους.
    εξου κ οι αναλογιες πρωτεινης...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-03-12 18:04 #32
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    To ποσοστό της πρωτείνης ήταν επί του συνόλου των θερμίδων, λέει....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-03-12 18:06 #33
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ποσοστό της πρωτείνης ήταν επί του συνόλου των θερμίδων, λέει....
    ναι,εχεις δικιο..το ξαναδιαβασα κ γω μετα,κ το ποσοστο ειναι οντως επι του ολικου συνολου θερμιδων
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-03-12 06:06 #34
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    jimmy007,διαβασα 3 φορες το ποστ σου κ νοημα δεν εβγαλα..νομιζω οτι εγραψες κατι μονο για να γραψεις..

    αυτο απο που το εχεις σαν συμπερασμα,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις..?



    πανω στο υπολοιπο ποστ σου..αν ειχες μεγαλυτερη προσληψη πρωτεινες θα ειχες μεγαλυτερα ποσοστα εναποθεσης λιπους/πρωτεινης,αλλα μαλλον οι αναλογιες θα ηταν ιδιες..πιστευω ειναι ενα συμπερασμα που μπορουμε να το κανουμε με σχετικη ασφαλεια,οπως επισης το οτι σε βαθος χρονου λογω αυξησης μυικης μαζας(που υπηρχε ετσι κ αλλιως),το ποσοστο λιπους μαλλον θα μειωνοταν..

    μετα σου εγραψα απο πανω για τα ποσοστα που αναφερεις,κ πως αντιλαμβανομαι εγω οτι τα δουλεψαν στην μελετη..
    κ τελευταιο..οι ανθρωποι λεμε δεν γυμναζονταν..οι πρωτεινη βγηκε,για μη αθλουμενους.
    εξου κ οι αναλογιες πρωτεινης...

    Λοιπόν, το γεγονός ότι η πρόσληψη πρωτείνης σε ποσοστό 25% δίνει μεγαλύτερη αύξηση άλιπης μάζας από την πρόσληψη 15% σημαίνει ότι το 15% σαν ποσοστό είναι μακριά από το μέγιστο ποσοστό ας πούμε "αξιοποίησης πρωτεινών" δηλαδή το ποσοστό μετά το οποίο δεν θα αυξάνεται περισσότερο η μυική σου μάζα.

    Αυτό που είπα για μεγαλύτερη πρόσληψη πρωτείνης, το εννούσα φυσικά υπό συνθήκες λήψης των ίδιων θερμίδων.
    Ας πούμε το 35% θα είχε λογικά μεγαλύτερη αύξηση βάρους και φυσικά αυξημένη μυική μάζα(αλλά όχι αυξημένο λίπος σαν απόλυτο αριθμό δηλαδή Χ κιλά).
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-03-12 12:47 #35
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Πανω σε αυτο που λεει ο jimmy αντως συγκρινεται ενα μη επαρκες ποσοστο με ενα καλο ποσοστο πρωτεινης και το δευτερο δινει μεγαλυτερη μυικη μαζα. Δε βγαζουμε ομως συμπερασμα για την περιπτωση που συγκριθουν ενα μεγαλο ποσοστο και ενα ακομα μεγαλυτερο. Μπορει σε αυτη την περιπτωση το ακομα μεγαλυτερο να δινει λιπος (το ιδιο που θα εδιναν οι παραπανω υδατανθρακες στο μεγαλο ποσοστο αφου οι θερμιδες εινια ιδιες). Δε βγαζουμε δηλαδη συμπερασμα αν παρουμε παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζονται οι μυς μας σε σχεση με το να παρουμε ακριβως οση χρειαζονται και επιπλεον υδατανθρακα ποια θα ειναι η διαφορα...

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-03-12 03:55 #36
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόλη και γενικά: Έχω περιπτώσεις φίλων μου,που ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ μπορεί να παίρνουν και 6000 θερμίδες τη μέρα και είναι λεπτοί με ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!Συγκεκριμένο παράδειγμα ένας κολλητός μου, ο οποίος ΟΛΗ μέρα λιώνει στο lol,και κατευάζει 2 βαζάκια μερέντα κάθε μέρα μπροστά από την οθόνη,και παίζει να έχει 5-6% λίπος,και μυϊκότητα φυσιολογική!Δηλαδή αδικία της φύσης είναι αυτό .Άλλος ένας πάλι τέρμα μεσόμοροφος μάλλον,τρώει πάλι κανα 6000λιαρο θερμίδες τη μέρα,και έχει και καλή μυϊκότητα .Και εγώ με 12 ώρες άσκηση τη βδομάδα,και 3200θ./μερα και είμαι ισοθερμιδικά με αρκετό λίπος!(υπολογίζω 17% περίπου).
    Επίσης,λόγω της έντονης άσκησης που κάνω(κικ μπόξινγκ κτλ),δεν γίνεται ρε γαμώτο να μειώσω υδατάνθρακα γιατί είμαι πτώμα!Γενικά δεν έχω κάνει όμως ακόμα παρατηρήσεις στον οργανισμό μου.Πχ θέλω μια μέρα να μειώσω αρκετά υδατ,και να αυξήσω λίπη γι ανα δω αν θα έχω ενέργεια...ή να δοκιμάσω μόνο από μια πηγή κτλ.Γενικά να δοκιμάσω τι δουλεύει πάνω μου.Αυτό με την ινσουλινοευαισθησία δεν το πολυκατάλαβα αλλά θα το ψάξω τώρα
    εγω συμφωνώ μ αυτες τις έρευνες αλλα ανεπίσημα τα έχω δεί στην πράξη και δεν θα τις χρειαζόμουν αφού τα έλεγα πρίν χρόνια όλα αυτα και μάλιστα τα είχα ποστάρει κάπου στο φόρουμ αλλα χαθήκαν μέσα στα πόστ , έχω δεί πάντως στην πορεία μου ανθρώπους όπως και γω να τρώνε ότι θέλουν και να γίνονται μύς

    άλλωστε έλεγα πως έπαιρνα 6500 θερμίδες μετρημένες την μερα με στάνταρ σαβούρα και δεν ήμουν όπως τωρα 122 κιλα αλλα 85 και κάτω , ενω έτρωγα τα σωστα που έπρεπε δεν έκανα πχ συγκεκρημένη μερα τσιτ μιλ , γιατι απλα κάθε μέρα είχα τσιτ μιλ και πάντα όλο τον χρόνο ήμουν γραμωμένος , δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω λίπος , είναι θέμα σωματότυπου

    έπειτα αυτη η έρευνα μιλάει για υπερθερμιδική δίαιτα δηλαδή να παίρνουν περισσότερες απο τις αναγκαίες και τα ποσοστα σε πρωτείνη όπως λέει ο διονύσης αναφέρονται στο σύνολο και όχι στο πλεόνασμα των θερμίδων .
    άρα ο υδατάνθρακας είναι απαραίτητος , γιατι είναι το βασικό καύσιμο του σώματος , γι αυτο αν καμια φορα λέει κανένας χαζομάρες και ασυναρτησίες , λέμε φάε υδατάνθρακες να συνέλθεις δεν πάς καλα
    και σε περίπτωση που θέλουμε να μειώσουμε λίπος ενω κάνουμε ισοθερμιδική δίαιτα , αν διαφοροποιήσουμε ανάλογα τα ποσοστα λίπους , υδατανθράκων και πρωτείνης , τότε μειώνουμε το λίπος μας χωρίς να έχουμε μυική απώλεια .

    δηλαδη κρατάμε αυξημένη την πρωτείνη και μειώνουμε λίπος (μόνο το καλό κρατάμε ) η μειώνουμε πολύ τούς υδατάνθρακες και αυξάνουμε το λίπος αλλα το καλό , πολλοί αθλητες και επαγγελματίες ακολουθούν δίαιτα υψηλή σε καλα λιπαρα και αυτο τούς βοηθάει να χάνουν πιο εύκολα , είναι και τι ταιριάζει στον καθένα

    γιατι έχω ξαναπεί υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι που μπορεί να οδηγήσουν στον ίδιο προορισμό , απλα είναι τι ταιριάζει στον καθένα , δεν είναι δηλαδή μερικές φορες σωστό η λάθος αλλα διαφορετικό
    και αυτες οι έρευνες βοηθάν να κατανοήσουμε κάποια πράγματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-03-12 15:22 #37
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανω σε αυτο που λεει ο jimmy αντως συγκρινεται ενα μη επαρκες ποσοστο με ενα καλο ποσοστο πρωτεινης και το δευτερο δινει μεγαλυτερη μυικη μαζα. Δε βγαζουμε ομως συμπερασμα για την περιπτωση που συγκριθουν ενα μεγαλο ποσοστο και ενα ακομα μεγαλυτερο. Μπορει σε αυτη την περιπτωση το ακομα μεγαλυτερο να δινει λιπος (το ιδιο που θα εδιναν οι παραπανω υδατανθρακες στο μεγαλο ποσοστο αφου οι θερμιδες εινια ιδιες). Δε βγαζουμε δηλαδη συμπερασμα αν παρουμε παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζονται οι μυς μας σε σχεση με το να παρουμε ακριβως οση χρειαζονται και επιπλεον υδατανθρακα ποια θα ειναι η διαφορα...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω συμφωνώ μ αυτες τις έρευνες αλλα ανεπίσημα τα έχω δεί στην πράξη και δεν θα τις χρειαζόμουν αφού τα έλεγα πρίν χρόνια όλα αυτα και μάλιστα τα είχα ποστάρει κάπου στο φόρουμ αλλα χαθήκαν μέσα στα πόστ , έχω δεί πάντως στην πορεία μου ανθρώπους όπως και γω να τρώνε ότι θέλουν και να γίνονται μύς

    άλλωστε έλεγα πως έπαιρνα 6500 θερμίδες μετρημένες την μερα με στάνταρ σαβούρα και δεν ήμουν όπως τωρα 122 κιλα αλλα 85 και κάτω , ενω έτρωγα τα σωστα που έπρεπε δεν έκανα πχ συγκεκρημένη μερα τσιτ μιλ , γιατι απλα κάθε μέρα είχα τσιτ μιλ και πάντα όλο τον χρόνο ήμουν γραμωμένος , δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω λίπος , είναι θέμα σωματότυπου

    έπειτα αυτη η έρευνα μιλάει για υπερθερμιδική δίαιτα δηλαδή να παίρνουν περισσότερες απο τις αναγκαίες και τα ποσοστα σε πρωτείνη όπως λέει ο διονύσης αναφέρονται στο σύνολο και όχι στο πλεόνασμα των θερμίδων .
    άρα ο υδατάνθρακας είναι απαραίτητος , γιατι είναι το βασικό καύσιμο του σώματος , γι αυτο αν καμια φορα λέει κανένας χαζομάρες και ασυναρτησίες , λέμε φάε υδατάνθρακες να συνέλθεις δεν πάς καλα
    και σε περίπτωση που θέλουμε να μειώσουμε λίπος ενω κάνουμε ισοθερμιδική δίαιτα , αν διαφοροποιήσουμε ανάλογα τα ποσοστα λίπους , υδατανθράκων και πρωτείνης , τότε μειώνουμε το λίπος μας χωρίς να έχουμε μυική απώλεια .

    δηλαδη κρατάμε αυξημένη την πρωτείνη και μειώνουμε λίπος (μόνο το καλό κρατάμε ) η μειώνουμε πολύ τούς υδατάνθρακες και αυξάνουμε το λίπος αλλα το καλό , πολλοί αθλητες και επαγγελματίες ακολουθούν δίαιτα υψηλή σε καλα λιπαρα και αυτο τούς βοηθάει να χάνουν πιο εύκολα , είναι και τι ταιριάζει στον καθένα

    γιατι έχω ξαναπεί υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι που μπορεί να οδηγήσουν στον ίδιο προορισμό , απλα είναι τι ταιριάζει στον καθένα , δεν είναι δηλαδή μερικές φορες σωστό η λάθος αλλα διαφορετικό
    και αυτες οι έρευνες βοηθάν να κατανοήσουμε κάποια πράγματα
    Aυτό που λες Ηλία με τα λιπαρά υπάρχει και σε έρευνα,δηλαδή ότι στις ίδιες θερμίδες με καλά λιπαρά έχεις μεγαλύτερη απώλεια λίπους σε σχέση με κακά λιπαρά.

    Τώρα το πόσες θερμίδες καίει ο καθένας εξαρτάται από 3 παράγοντες:
    1.γονίδια
    2.σωματική σύσταση(μυική μάζα κυρίως)
    3.σωματική δραστηριότητα

    Αυτά τα άτομα πάντως που είναι γραμμωμένοι, κάθονται όλη μέρα(όπως αναφέρεται σε ένα παραπάνω post) και τρώνε 6.000 θερμίδες μάλλον έχουν υπερθυρεοειδισμό.

    Για κάποιον σαν τον Ηλία με έντονη καθημερινή δραστηρίοτητα, πολλά μυικά κιλά και καλά γονίδια γίνεται να τρως 6.000 θερμίδες και να είσαι γραμμώμενος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-03-12 15:45 #38
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Και υπάρχουν και οι σωματότυποι FREAK που τρώνε 6500 θερμίδες τη μέρα,και παρά τον υπερθυρεοειδισμό έχουν και καλή μυϊκή μάζα με γυμναστική επιπέδου 80 σετ 500 επαναλήψεις πατάω πλήκτρα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-03-12 16:00 #39
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τζιμυ ρε συ,μαν...παμε παλι...

    στο πρωτο σου ποστ γραφεις αυτο..
    Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.
    πραγμα που στην προκειμενη μελετη δεν ειναι το συμπερασμα..κ αυτο γιατι το 15% με το 20% που εγινε η συγκριση ειχαν μη αισθητες μεταβολες στην μυικη μαζα..
    αυτο μας δειχνει,οτι το 15% σαν ποσοστο ειναι επαρκες..απλα το 20% ειναι καπως καλυτερο,αλλα χωρις σοβαρη διαφορα..το 25% που αναφερεις εδω

    Λοιπόν, το γεγονός ότι η πρόσληψη πρωτείνης σε ποσοστό 25% δίνει μεγαλύτερη αύξηση άλιπης μάζας από την πρόσληψη 15%
    ειναι δικο σου..δεν υπαρχει πουθενα σαν ποσοστο μεσα στην ερευνα

    αυτα για ο,τι εγραψες στο πρωτο σου ποστ..

    στο δευτερο ποστ παλι αυτα που γραφεις δεν εχουν να κανουν με την μελετη,μιας κ ξαναγραφω οτι αφορα μη αθλουμενους..για ενα μη αθλουμενο ενα ποσοστο πρωτεινης 20%,ειναι ενας μεσος ορος ληψης καθως δεν ξερω πολλους μη αθλουμενους που να περνουν πανω απο τοσο,αντε +5%..
    οποτε αν αυξησεις κατα πολυ την πρωτεινη,σε 35% που λες κ εισαι μη αθλουμενος ξεφευγεις κατα πολυ απο τα ορια που θετει η ερευνα που σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα οπως κανεις εσυ,ουτε για πλακα..

    απο την στιγμη ομως που η διαφορα απο 15 σε 20% ηταν μικρη,αυτο μπορει να σημαινει οτι για ενα μη αθλουμενο η ληψη πρωτεινης γυρω στο 20% ειναι αρκετη..αυτο γιατι οσο ανεβαινεις απο το 15 κ πανω οι διαφορες σε μυικη μαζα ειναι ανεπαισθητες που σημαινει οτι το 20% μπορει να ειναι "ταβανι"..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-03-12 04:52 #40
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    τζιμυ ρε συ,μαν...παμε παλι...

    στο πρωτο σου ποστ γραφεις αυτο..


    πραγμα που στην προκειμενη μελετη δεν ειναι το συμπερασμα..κ αυτο γιατι το 15% με το 20% που εγινε η συγκριση ειχαν μη αισθητες μεταβολες στην μυικη μαζα..
    αυτο μας δειχνει,οτι το 15% σαν ποσοστο ειναι επαρκες..απλα το 20% ειναι καπως καλυτερο,αλλα χωρις σοβαρη διαφορα..το 25% που αναφερεις εδω


    ειναι δικο σου..δεν υπαρχει πουθενα σαν ποσοστο μεσα στην ερευνα

    αυτα για ο,τι εγραψες στο πρωτο σου ποστ..

    στο δευτερο ποστ παλι αυτα που γραφεις δεν εχουν να κανουν με την μελετη,μιας κ ξαναγραφω οτι αφορα μη αθλουμενους..για ενα μη αθλουμενο ενα ποσοστο πρωτεινης 20%,ειναι ενας μεσος ορος ληψης καθως δεν ξερω πολλους μη αθλουμενους που να περνουν πανω απο τοσο,αντε +5%..
    οποτε αν αυξησεις κατα πολυ την πρωτεινη,σε 35% που λες κ εισαι μη αθλουμενος ξεφευγεις κατα πολυ απο τα ορια που θετει η ερευνα που σημαινει οτι δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα οπως κανεις εσυ,ουτε για πλακα..

    απο την στιγμη ομως που η διαφορα απο 15 σε 20% ηταν μικρη,αυτο μπορει να σημαινει οτι για ενα μη αθλουμενο η ληψη πρωτεινης γυρω στο 20% ειναι αρκετη..αυτο γιατι οσο ανεβαινεις απο το 15 κ πανω οι διαφορες σε μυικη μαζα ειναι ανεπαισθητες που σημαινει οτι το 20% μπορει να ειναι "ταβανι"..

    1)Η έρευνα συγκρίνει 15% και 25%(όχι 20% που λες εσύ)
    2)Οι πρωτεινικές ανάγκες σε αθλούμενους είναι μεγαλύτερες σε σχέση με μη αθλούμενους γιατί ο πρωτεινικός μεταβολισμός λόγω άσκησης είναι μεγαλύτερος.

    Τέσπα, δεν θα επιμείνω αφού δεν καταφέρνουμε να συνενοηθούμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-03-12 04:56 #41
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και υπάρχουν και οι σωματότυποι FREAK που τρώνε 6500 θερμίδες τη μέρα,και παρά τον υπερθυρεοειδισμό έχουν και καλή μυϊκή μάζα με γυμναστική επιπέδου 80 σετ 500 επαναλήψεις πατάω πλήκτρα!
    ΥπεθυρΕοειδισμός(τονίζω το Ε γιατί όλοι το λένε λάθος όπως και εγώ παλαιότερα ) και μεγάλη μυικότητα δεν πάνε μαζί εκτός αν υπάρχει και άλλη διαταραχή γιατί οι υπερβολικές ποσότητες θυρεοειδικών ορμονών προκαλούν πρωτεινικό καταβολισμό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-03-12 06:57 #42
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά το ποσοστά 5-15-20 % είναι τραγικά μικρά για λήψη πρωτείνης. Δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς κατεβαίνουμε από το 30%(μιλάω για συνολική λήψη όχι ζωικής προέλευσης).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Η έρευνα συγκρίνει 15% και 25%(όχι 20% που λες εσύ)

    Το ενδιαφέρον θα ήταν να συνέκριναν και πιο μεγάλα ποσοστά(30-40%) για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

    Το μόνο συμπέρασμα εδώ είναι ότι το 15% σαν ποσοστό λήψης πρωτείνης δεν είναι αρκετό.
    body protein (lean body mass) (normal protein diet: 2.87 kg [95% CI, 2.11-3.62 kg]; high protein diet: 3.18 kg [95% CI, 2.37-3.98 kg]) increased significantly with the normal and high protein diets.

    Όνομα: Capture.JPG Εμφανίσεις: 492 Μέγεθος: 17,5 KB

    μην ειμαστε και αχαριστοι.... χωρις γυμναστηριο εκαναν και gains....

    η διαφορα απο 15% σε 25% ειναι περιπου 300γρ κρεας παραπανω... δεν ειναι λιγο αλλα δεν δεν ειναι και υπερβολικο για να χαρακτηριστει το 15% μη επαρκες ποσοστο...

    ναι πιθανοτατα θα ειχε ενδιαφερον να επαιρναν και ενα πιο μεγαλο ποσοστο...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, το γεγονός ότι η πρόσληψη πρωτείνης σε ποσοστό 25% δίνει μεγαλύτερη αύξηση άλιπης μάζας από την πρόσληψη 15% σημαίνει ότι το 15% σαν ποσοστό είναι μακριά από το μέγιστο ποσοστό ας πούμε "αξιοποίησης πρωτεινών" δηλαδή το ποσοστό μετά το οποίο δεν θα αυξάνεται περισσότερο η μυική σου μάζα.

    Αυτό που είπα για μεγαλύτερη πρόσληψη πρωτείνης, το εννούσα φυσικά υπό συνθήκες λήψης των ίδιων θερμίδων.
    Ας πούμε το 35% θα είχε λογικά μεγαλύτερη αύξηση βάρους και φυσικά αυξημένη μυική μάζα(αλλά όχι αυξημένο λίπος σαν απόλυτο αριθμό δηλαδή Χ κιλά).
    ναι πιθανοτατα να μην το οριο.... οπως και πιθανοτατα να μην υπαρχει οριο.... who knows....

    απο την αλλη στο 5% ειχαμε απολεια..... στο 15% και στο 25% κερδος.... με μια διαφορα 300γρ κρεας παραπανω για το 25%....

    στο 1ο +10% (απο 5% σε 15%) ειχαμε αυξηση της μυικης μαζας περιπου 3,9 κιλα και στο 2ο +10% (απο 15% σε 25%) ειχαμε αυξηση 0,3 κιλα περιπου...

    αν την δεις ετσι τη μελετη η διαφορα απο 1ο +10% και το 2ο +10% ειναι τεραστια.... και τουλαχιστον απο αυτο που πιστευω ειναι οτι αν υπηρχε ακομα ενα 3ο +10% (δηλαδη ενα 35% που λες σαν παραδειγμα) η αυξηση απο το 2ο +10% θα ηταν ακομα μικροτερη....

    προσωπικα εμενα μου φαινετε ενα πολυ καλο ποσοστο το 15% για αυξηση μυικης μαζας σε αγυμναστους.... χωρις βεβαια να ειναι το μεγιστο.... αλλα σιγουρα οχι ανεπαρκες και ελαχιστο....



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2)Οι πρωτεινικές ανάγκες σε αθλούμενους είναι μεγαλύτερες σε σχέση με μη αθλούμενους γιατί ο πρωτεινικός μεταβολισμός λόγω άσκησης είναι μεγαλύτερος.

    Τέσπα, δεν θα επιμείνω αφού δεν καταφέρνουμε να συνενοηθούμε.
    σιγουρα οι πρωτεινικες αναγκες ειναι μεγαλητερες σε αθλουμενους.... αλλα απο εκει και περα ενα 15% ειναι αρκετο οταν οι θερμιδες ειναι αρκετες.... και δεν το λεω σαν μινιμουμ/μαξιμουμ ποσοστο (ασχετως αν προσωπικα προτιμω μεγαλητερα ποσοστα)....

    http://www.tandfonline.com/doi/abs/1...40419108729866
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-03-12 07:09 #43
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    body protein (lean body mass) (normal protein diet: 2.87 kg [95% CI, 2.11-3.62 kg]; high protein diet: 3.18 kg [95% CI, 2.37-3.98 kg]) increased significantly with the normal and high protein diets.

    Όνομα: Capture.JPG Εμφανίσεις: 492 Μέγεθος: 17,5 KB

    μην ειμαστε και αχαριστοι.... χωρις γυμναστηριο εκαναν και gains....

    η διαφορα απο 15% σε 25% ειναι περιπου 300γρ κρεας παραπανω... δεν ειναι λιγο αλλα δεν δεν ειναι και υπερβολικο για να χαρακτηριστει το 15% μη επαρκες ποσοστο...

    ναι πιθανοτατα θα ειχε ενδιαφερον να επαιρναν και ενα πιο μεγαλο ποσοστο...

    Λογικά είναι τα gains. Δεν γίνεται να βάζουν μόνο λίπος. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο σ.β. χρειάζεται και μεγαλύτερους μυς για να το στηρίζει.
    Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να δούμε το ποσοστό εκείνο που αφού ξεπεραστεί οι διαφορές στην μυική μάζα είναι αμελητέες(το 300 γρ στη συνολική αύξηση 3 κιλών περίπου είναι 10% δεν είναι αμελητέο,έχει στατιστική σημαντικότητα)





    ναι πιθανοτατα να μην το οριο.... οπως και πιθανοτατα να μην υπαρχει οριο.... who knows....

    απο την αλλη στο 5% ειχαμε απολεια..... στο 15% και στο 25% κερδος.... με μια διαφορα 300γρ κρεας παραπανω για το 25%....

    στο 1ο +10% (απο 5% σε 15%) ειχαμε αυξηση της μυικης μαζας περιπου 3,9 κιλα και στο 2ο +10% (απο 15% σε 25%) ειχαμε αυξηση 0,3 κιλα περιπου...

    αν την δεις ετσι τη μελετη η διαφορα απο 1ο +10% και το 2ο +10% ειναι τεραστια.... και τουλαχιστον απο αυτο που πιστευω ειναι οτι αν υπηρχε ακομα ενα 3ο +10% (δηλαδη ενα 35% που λες σαν παραδειγμα) η αυξηση απο το 2ο +10% θα ηταν ακομα μικροτερη....

    προσωπικα εμενα μου φαινετε ενα πολυ καλο ποσοστο το 15% για αυξηση μυικης μαζας σε αγυμναστους.... χωρις βεβαια να ειναι το μεγιστο.... αλλα σιγουρα οχι ανεπαρκες και ελαχιστο....


    Εγώ λέγοντας ανεπαρκές εννοώ ότι δεν είναι το μέγιστο.
    Συμφωνώ ότι η διαφορά θα ήταν μικρότερη αλλά έχει σημασία το πόσο μικρότερη.



    σιγουρα οι πρωτεινικες αναγκες ειναι μεγαλητερες σε αθλουμενους.... αλλα απο εκει και περα ενα 15% ειναι αρκετο οταν οι θερμιδες ειναι αρκετες.... και δεν το λεω σαν μινιμουμ/μαξιμουμ ποσοστο (ασχετως αν προσωπικα προτιμω μεγαλητερα ποσοστα)....

    http://www.tandfonline.com/doi/abs/1...40419108729866

    Ναι σε υπερθερμιδική λογικά ένα τέτοιο ποσοστό είναι επαρκές. Αλλά σε υποθερμιδική(βασικός παράγοντας είναι και πόσο αρνητικό είναι το ισοζύγιο τα πράγματα αλλάζουν άρδην.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-03-12 07:31 #44
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά είναι τα gains. Δεν γίνεται να βάζουν μόνο λίπος. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο σ.β. χρειάζεται και μεγαλύτερους μυς για να το στηρίζει.
    Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να δούμε το ποσοστό εκείνο που αφού ξεπεραστεί οι διαφορές στην μυική μάζα είναι αμελητέες(το 300 γρ στη συνολική αύξηση 3 κιλών περίπου είναι 10% δεν είναι αμελητέο,έχει στατιστική σημαντικότητα)
    δεν μου φαινοντε και τοσο λογικα τα gains..... αλλα τεσπα....

    σιγουρα δεν ειναι αμελητεο.... αλλα μπροστα στα 3+ κιλα τα 0,3 διχνουν πολυ λιγα για +10% πρωτεινη....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέγοντας ανεπαρκές εννοώ ότι δεν είναι το μέγιστο.
    Συμφωνώ ότι η διαφορά θα ήταν μικρότερη αλλά έχει σημασία το πόσο μικρότερη.
    αν το παρεις αναλογικα.... λεμε τωρα..... μαλλον θα ηταν πολυ μικροτερη....

    προσωπικα ελπιζω πως οχι.... αλλα πολυ φοβαμαι πως η πικρη αληθεια θα ειναι αντιθετη με τις ελπιδες μου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σε υπερθερμιδική λογικά ένα τέτοιο ποσοστό είναι επαρκές. Αλλά σε υποθερμιδική(βασικός παράγοντας είναι και πόσο αρνητικό είναι το ισοζύγιο τα πράγματα αλλάζουν άρδην.
    μιλαμε για υπερθερμιδικα.... πανω στην παραπανω μελετη συζηταμε...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-03-12 09:03 #45
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μου φαινοντε και τοσο λογικα τα gains..... αλλα τεσπα....

    σιγουρα δεν ειναι αμελητεο.... αλλα μπροστα στα 3+ κιλα τα 0,3 διχνουν πολυ λιγα για +10% πρωτεινη....



    αν το παρεις αναλογικα.... λεμε τωρα..... μαλλον θα ηταν πολυ μικροτερη....

    προσωπικα ελπιζω πως οχι.... αλλα πολυ φοβαμαι πως η πικρη αληθεια θα ειναι αντιθετη με τις ελπιδες μου...



    μιλαμε για υπερθερμιδικα.... πανω στην παραπανω μελετη συζηταμε...
    10% παραπάνω πρωτείνη οδήγησε σε 10% παραπάνω μυική μάζα. Τυχαίο?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία