Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 69

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 07-04-12 00:08 #1
    Προεπιλογή Γλυκό με ασπράδια αυγού
    Είμαι νέα στο φόρουμ, μου αρέσει, το παρακολουθώ καιρό και είπα να συμβάλλω και εγώ με μια νέα συνταγή.

    Υλικά:

    3-4 ασπράδια αυγού

    βανιλίνη

    μισό κουταλάκι του γλυκού ζελέ γιώτης light ή ζαχαρίνη

    λίγη κανέλλα ή κακάο.

    Χτυπάμε με το μίξερ τα ασπράδια αυγού σε σφιχτή μαρέγκα, προσθέτουμε τη βανιλίνη, το ζελέ ή τη ζαχαρίνη, την κανέλα ή το κακάο και χτυπάμε λίγο ακόμα απαλά μέχρι να ομογενοποιηθούν τα υλικά. Τοποθετούμε μία λαδόκολλα στη σχάρα του φούρνου και αδειάζουμε επάνω το μείγμα. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 150-180 βαθμούς C στην κάτω θέση του φούρνου στις αντιστάσεις για 15 έως 20 λεπτά και όχι στην επάνω θέση στους 100 βαθμούς για μία ώρα που προτείνεται συνήθως. Βγαίνει πολύ ωραίο, θυμίζει τσουρέκι και είναι πολύ χορταστικό. Ικανοποιεί την ανάγκη για γλυκό και δεν ξεφεύγει από τα πλαίσια των περισσότερων προγραμμάτων διατροφής.
    Πολλές φορές το συνδυάζω με μήλα ψητά στο γκρίλ και κανέλα, κομμένα σε κομμάτια πάνω σε αλουμινόχαρτο. Εάν τα δοκιμάσετε γυρίστε τα αρκετές φορές γιατί στο γκριλ καίγονται γρήγορα.

    Ελπίζω να σας αρέσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-04-12 00:31 #2
    Προεπιλογή
    margarita καλως ηρθες στην παρεα μας.. Φαινεται πολυ ωραια η συνταγη σου...

    Εχω τις εξης αποριες ομως.. Οταν εννοεις βανιλινη εννοεις τη βανηλια σε σκονη?? που ειναι στα μικρα βαρελακια με το κοκκινο καπακι?? ή ειναι κατι αλλο??

    Επισης αφου ειναι μαρεγκα στην ουσια οταν μπει στο φουρνο δεν θα γινει πολυ σκληρο στην υφη?? δηλαδη κατι σαν το τσοφλι του αυγου εξωτερικα??
    Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-04-12 16:25 #3
    Προεπιλογή
    NickNick σε ευχαριστώ. Η βανιλίνη είναι αυτό που λες. η γνωστή μας βανίλια στα βαρελάκια με το κόκκινο καπάκι εκτός και αν θες να βάλεις φυσική η οποία είναι τέλεια και μπορείς να αρωματίσεις και τα γιαούρτια σου με αυτή. Τη φυσική θα τη βρεις στο μπαχάρ στην ευρυπίδου ή σε κάποιο μπαχαράδικο της γειτονιάς σου και τη συνθετική στα σούπερ μάρκετ.

    Η μαρέγκα εάν είναι στην κάτω θέση του φούρνου και στους 150 έως 180 βαθμούς ανάλογα και το φούρνο, δεν σκληρένει και μένει πολύ μαλακή και υγρή. Μοιάζει με τσουρέκι μέσα και πιο μαλακή και μαστιχωτή επίσης. Προτίμησε κάπου στους 160 για αρχή, μην καεί κιόλας, για ένα τέταρτο. Έλεγξέ την και άν χρειάζεται άστην λίγο ακόμα και κλείσε το φούρνο. Θα το καταλάβεις όταν τη δοκιμάσεις αν ήθελε κι άλλο ψήσιμο ή την έψησες πάρα πολύ. Εάν δεν δοκιμάσεις δε θα μάθεις.

    Στο δικό μου φούρνο την αφήνω στους 180 για 20 περίπου λεπτά ή και καμιά φορά για λίγο παραπάνω. Εάν θέλω π.χ. να κοιμηθώ και την κλείσω στο τέταρτο, πρίν πάω να τη φάω θα τη γυρίσω από την άλλη μεριά όπως είναι στη λαδόκολλα, ξεκολλάει πολύ εύκολα, και θα ανοίξω το φούρνο για ακόμα 5 λεπτά συνήθως στους 200 για να ζεσταθεί γρήγορα. Είναι τέλεια και μυρίζει και όλο το σπίτι υπέροχα από τη βανίλια και την κανέλα.

    Όταν τη δοκιμάσεις πές μου. Βασικά μη φοβηθείς να την αφήσεις και μισάωρο για να είσαι σίγουρος για το αυγό ότι ψήθηκε καλά, φρόντησε όμως να μην ξεπερνά τους 180 γιατί κάποια στιγμή θα σου καεί. Είναι ανάλογα και με το φούρνο. Στο δικό σου πχ. στους 180 ή και στους 200 στην κάτω θέση του φούρνου μπορεί να είναι εντάξει σε μισή ώρα, σε εμένα μπορεί να καίγεται. Θα το καταλάβεις δοκιμάζοντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 07-04-12 στις 16:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-04-12 15:51 #4
    Προεπιλογή
    To εφτιαξα και πραγματικα δεν περιμενα οτι θα εβγενε τοσο καλο.. Ηταν οπως ειπες κατι αναμεσα σε κεικ και τσουρεκι. Το δοκιμασα με φυστικοβουτηρο και ειταν πολυ ωραιο αλλα και υγειινο.. Ανετα τρωγετε και για βραδυ αφου στην ουσια μονο ασπραδια εχει.. Το εψησα λιγο παραπανω απο 20 λεπτα στους 170 βαθμους και αντι για ζαχαρινη εβαλα στεβια που ειναι τελειως φυσικο προιν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-04-12 16:31 #5
    Προεπιλογή
    Γειά σου μαργαρίτα!!!
    Ωραίο ακούγεται το γλυκάκι σου. Ξέμεινα απο αυγά αυτήν την στιγμά αλλά σιγουρα την δοκιμάσω την συνταγή σου γιατί πραγματι μονο αυγάκια έχει. Αν βάλω αντί για την ζάχαρινη την αντιστοιχη ποσότητα σε σκόνη πρωτεινης θα γίνει καλό άραγε;
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-04-12 17:21 #6
    Προεπιλογή
    Έχω τα πάντα εκτός από Βανιλίνη. Αλήθεια τι είναι; ξέρει κανείς πως λέγετε στα αγγλικά;
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση