Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 69
  1. 07-04-12 00:08 #1
    Προεπιλογή Γλυκό με ασπράδια αυγού
    Είμαι νέα στο φόρουμ, μου αρέσει, το παρακολουθώ καιρό και είπα να συμβάλλω και εγώ με μια νέα συνταγή.

    Υλικά:

    3-4 ασπράδια αυγού

    βανιλίνη

    μισό κουταλάκι του γλυκού ζελέ γιώτης light ή ζαχαρίνη

    λίγη κανέλλα ή κακάο.

    Χτυπάμε με το μίξερ τα ασπράδια αυγού σε σφιχτή μαρέγκα, προσθέτουμε τη βανιλίνη, το ζελέ ή τη ζαχαρίνη, την κανέλα ή το κακάο και χτυπάμε λίγο ακόμα απαλά μέχρι να ομογενοποιηθούν τα υλικά. Τοποθετούμε μία λαδόκολλα στη σχάρα του φούρνου και αδειάζουμε επάνω το μείγμα. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 150-180 βαθμούς C στην κάτω θέση του φούρνου στις αντιστάσεις για 15 έως 20 λεπτά και όχι στην επάνω θέση στους 100 βαθμούς για μία ώρα που προτείνεται συνήθως. Βγαίνει πολύ ωραίο, θυμίζει τσουρέκι και είναι πολύ χορταστικό. Ικανοποιεί την ανάγκη για γλυκό και δεν ξεφεύγει από τα πλαίσια των περισσότερων προγραμμάτων διατροφής.
    Πολλές φορές το συνδυάζω με μήλα ψητά στο γκρίλ και κανέλα, κομμένα σε κομμάτια πάνω σε αλουμινόχαρτο. Εάν τα δοκιμάσετε γυρίστε τα αρκετές φορές γιατί στο γκριλ καίγονται γρήγορα.

    Ελπίζω να σας αρέσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-04-12 00:31 #2
    Προεπιλογή
    margarita καλως ηρθες στην παρεα μας.. Φαινεται πολυ ωραια η συνταγη σου...

    Εχω τις εξης αποριες ομως.. Οταν εννοεις βανιλινη εννοεις τη βανηλια σε σκονη?? που ειναι στα μικρα βαρελακια με το κοκκινο καπακι?? ή ειναι κατι αλλο??

    Επισης αφου ειναι μαρεγκα στην ουσια οταν μπει στο φουρνο δεν θα γινει πολυ σκληρο στην υφη?? δηλαδη κατι σαν το τσοφλι του αυγου εξωτερικα??
    Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-04-12 16:25 #3
    Προεπιλογή
    NickNick σε ευχαριστώ. Η βανιλίνη είναι αυτό που λες. η γνωστή μας βανίλια στα βαρελάκια με το κόκκινο καπάκι εκτός και αν θες να βάλεις φυσική η οποία είναι τέλεια και μπορείς να αρωματίσεις και τα γιαούρτια σου με αυτή. Τη φυσική θα τη βρεις στο μπαχάρ στην ευρυπίδου ή σε κάποιο μπαχαράδικο της γειτονιάς σου και τη συνθετική στα σούπερ μάρκετ.

    Η μαρέγκα εάν είναι στην κάτω θέση του φούρνου και στους 150 έως 180 βαθμούς ανάλογα και το φούρνο, δεν σκληρένει και μένει πολύ μαλακή και υγρή. Μοιάζει με τσουρέκι μέσα και πιο μαλακή και μαστιχωτή επίσης. Προτίμησε κάπου στους 160 για αρχή, μην καεί κιόλας, για ένα τέταρτο. Έλεγξέ την και άν χρειάζεται άστην λίγο ακόμα και κλείσε το φούρνο. Θα το καταλάβεις όταν τη δοκιμάσεις αν ήθελε κι άλλο ψήσιμο ή την έψησες πάρα πολύ. Εάν δεν δοκιμάσεις δε θα μάθεις.

    Στο δικό μου φούρνο την αφήνω στους 180 για 20 περίπου λεπτά ή και καμιά φορά για λίγο παραπάνω. Εάν θέλω π.χ. να κοιμηθώ και την κλείσω στο τέταρτο, πρίν πάω να τη φάω θα τη γυρίσω από την άλλη μεριά όπως είναι στη λαδόκολλα, ξεκολλάει πολύ εύκολα, και θα ανοίξω το φούρνο για ακόμα 5 λεπτά συνήθως στους 200 για να ζεσταθεί γρήγορα. Είναι τέλεια και μυρίζει και όλο το σπίτι υπέροχα από τη βανίλια και την κανέλα.

    Όταν τη δοκιμάσεις πές μου. Βασικά μη φοβηθείς να την αφήσεις και μισάωρο για να είσαι σίγουρος για το αυγό ότι ψήθηκε καλά, φρόντησε όμως να μην ξεπερνά τους 180 γιατί κάποια στιγμή θα σου καεί. Είναι ανάλογα και με το φούρνο. Στο δικό σου πχ. στους 180 ή και στους 200 στην κάτω θέση του φούρνου μπορεί να είναι εντάξει σε μισή ώρα, σε εμένα μπορεί να καίγεται. Θα το καταλάβεις δοκιμάζοντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 07-04-12 στις 16:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-04-12 15:51 #4
    Προεπιλογή
    To εφτιαξα και πραγματικα δεν περιμενα οτι θα εβγενε τοσο καλο.. Ηταν οπως ειπες κατι αναμεσα σε κεικ και τσουρεκι. Το δοκιμασα με φυστικοβουτηρο και ειταν πολυ ωραιο αλλα και υγειινο.. Ανετα τρωγετε και για βραδυ αφου στην ουσια μονο ασπραδια εχει.. Το εψησα λιγο παραπανω απο 20 λεπτα στους 170 βαθμους και αντι για ζαχαρινη εβαλα στεβια που ειναι τελειως φυσικο προιν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-04-12 16:31 #5
    Προεπιλογή
    Γειά σου μαργαρίτα!!!
    Ωραίο ακούγεται το γλυκάκι σου. Ξέμεινα απο αυγά αυτήν την στιγμά αλλά σιγουρα την δοκιμάσω την συνταγή σου γιατί πραγματι μονο αυγάκια έχει. Αν βάλω αντί για την ζάχαρινη την αντιστοιχη ποσότητα σε σκόνη πρωτεινης θα γίνει καλό άραγε;
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-04-12 17:21 #6
    Προεπιλογή
    Έχω τα πάντα εκτός από Βανιλίνη. Αλήθεια τι είναι; ξέρει κανείς πως λέγετε στα αγγλικά;
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-04-12 00:04 #7
    Προεπιλογή
    Παιδιά χαίρομαι που σας άρεσε. Είναι γεγονός ότι τα ασπράδια είναι μόνο ασπράδια και ούτε βρώμες ούτε μπείκιν πάουντερ κτλ θέλει για να γεμίσει οπότε άνετα τρώγετε και βράδυ.

    Miss fit χαίρομαι που σου άρεσε αλλά δοκίμασε αντί για ζαχαρίνη ή στέβια να βάλεις και μόνο το μισό κουταλάκι ζελέ γιώτης χωρίς ζάχαρη ή με ζάχαρη αν δεν σε πειράζει. Με πρωτεϊνη μέσα δεν το έχω δοκιμάσει πρώτον, γιατί η protifar που είχα δεν είχει γεύση για να του προσδώσει κάτι επιπλέον (άσχετα εάν έγραφε ότι ψήνεται) και δεύτερον, γιατί είδη τα ασπράδια είναι μία μορφή πρωτεϊνης και όσο γινεται προσπαθώ να μην τις μπερδεύω εάν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη λόγω πχ έλλειψης. Εάν εσένα δεν σε πειράζει δοκίμασε. Δεν νομίζω να επηρρεάσει σε κάτι εάν βάλεις λίγη απλά για γεύση, άσε που μπορεί να γίνει και πιο ωραίο.

    Keirox η βανιλίνη είναι αυτή που έβαζε πιθανότατα η μητέρα σου στα κέικ ή στα κουλουράκια όταν ήσουν μικρός. Η γνωστή μας βανίλια στα άσπρα πλαστικά σωληνάκια με το κόκκινο καπάκι. Δεν μπορεί να μην την ξέρεις. Μάλλον δεν θα την θυμάσαι. Στα αγγλικά είναι Vanilin και την έχουν μέσα πολλά συσκευασμένα προϊόντα, άσχετα που εμείς λόγω διατροφής, ιδεολογίας κτλ. μπορεί να μην τα πολυκαταναλώνουμε συχνά. Εάν δεν έχεις δεν πειράζει. Δοκίμασε μόνο με λίγο ζελέ ή σκέτη κανέλα και ζαχαρίνη, στέβια ή άλλο γλυκαντικό.

    Nicknick χαίρομαι που βγήκε καλή και σου άρεσε. Και εγώ στέβια κυρίως χρησιμοποιούσα ή το nevella(σουκραλόζη κυρίως) τα οποία ήταν και τα δύο σε ταμπλέτες. Τώρα όμως που μου τελείωσαν και τα δύο και δε βρίσκω σε ταμπλέτες στέβια λόγω έλλειψης, όταν φτιάχνω χρησιμοποιώ μόνο λίγο ζελέ γιώτης και γίνεται εξίσου καλό.

    Μπορείτε να κάνετε κι άλλους συνδυασμούς με διάφορες γεύσεις και παραλλαγές που προτιμάτε. Απλά ότι βγει καλό μας το λέτε να το δοκιμάσουμε και εμείς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-04-12 00:21 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά χαίρομαι που σας άρεσε. Είναι γεγονός ότι τα ασπράδια είναι μόνο ασπράδια και ούτε βρώμες ούτε μπείκιν πάουντερ κτλ θέλει για να γεμίσει οπότε άνετα τρώγετε και βράδυ.

    Miss fit χαίρομαι που σου άρεσε αλλά δοκίμασε αντί για ζαχαρίνη ή στέβια να βάλεις και μόνο το μισό κουταλάκι ζελέ γιώτης χωρίς ζάχαρη ή με ζάχαρη αν δεν σε πειράζει. Με πρωτεϊνη μέσα δεν το έχω δοκιμάσει πρώτον, γιατί η protifar που είχα δεν είχει γεύση για να του προσδώσει κάτι επιπλέον (άσχετα εάν έγραφε ότι ψήνεται) και δεύτερον, γιατί είδη τα ασπράδια είναι μία μορφή πρωτεϊνης και όσο γινεται προσπαθώ να μην τις μπερδεύω εάν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη λόγω πχ έλλειψης. Εάν εσένα δεν σε πειράζει δοκίμασε. Δεν νομίζω να επηρρεάσει σε κάτι εάν βάλεις λίγη απλά για γεύση, άσε που μπορεί να γίνει και πιο ωραίο.

    Keirox η βανιλίνη είναι αυτή που έβαζε πιθανότατα η μητέρα σου στα κέικ ή στα κουλουράκια όταν ήσουν μικρός. Η γνωστή μας βανίλια στα άσπρα πλαστικά σωληνάκια με το κόκκινο καπάκι. Δεν μπορεί να μην την ξέρεις. Μάλλον δεν θα την θυμάσαι. Στα αγγλικά είναι Vanilin και την έχουν μέσα πολλά συσκευασμένα προϊόντα, άσχετα που εμείς λόγω διατροφής, ιδεολογίας κτλ. μπορεί να μην τα πολυκαταναλώνουμε συχνά. Εάν δεν έχεις δεν πειράζει. Δοκίμασε μόνο με λίγο ζελέ ή σκέτη κανέλα και ζαχαρίνη, στέβια ή άλλο γλυκαντικό.

    Nicknick χαίρομαι που βγήκε καλή και σου άρεσε. Και εγώ στέβια κυρίως χρησιμοποιούσα ή το nevella(σουκραλόζη κυρίως) τα οποία ήταν και τα δύο σε ταμπλέτες. Τώρα όμως που μου τελείωσαν και τα δύο και δε βρίσκω σε ταμπλέτες στέβια λόγω έλλειψης, όταν φτιάχνω χρησιμοποιώ μόνο λίγο ζελέ γιώτης και γίνεται εξίσου καλό.

    Μπορείτε να κάνετε κι άλλους συνδυασμούς με διάφορες γεύσεις και παραλλαγές που προτιμάτε. Απλά ότι βγει καλό μας το λέτε να το δοκιμάσουμε και εμείς.

    Αν εχεις και αλλες συνταγες για κανα γλυκακι νοστιμο αλλα και καταλληλο για διατροφη μη διστασεις να τις μοιραστεις μαζι μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-04-12 15:30 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicknick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις και αλλες συνταγες για κανα γλυκακι νοστιμο αλλα και καταλληλο για διατροφη μη διστασεις να τις μοιραστεις μαζι μας
    Μια παραλλαγή αυτής της συνταγής είναι να προσθέσεις τριμένο καρύδι στη μαργέγκα. Χτυπάς τα ασπράδια και όταν σφίξουν προσθέτεις στέβια, βανίλια, κανέλλα, λίγο ζελέ αν θες, μοσχοκάρυδο κτλ. και χτυπάς λίγο ακόμα. Σταμτάς το χτύπημα και με μία σπάτουλα προσθέτεις λίγο λίγο το καλά τριμένο καρύδι και ανακατέβεις προσεχτηκά να μην ξεφουσκώσει. Το βάζεις στη λαδόκολλα και στο φούρνο στην κάτω θέση μέχρι να στεγνώσει καλά η μαρέγκα χωρίς όμως να παρψηθεί και μυρίσει το καρύδι.Δηλ. καλύτερα να μην ψηθεί σε πολύ δυνατό φούρνο γιατί το καρύδι δεν είναι και πολύ καλό να ψήνεται σε μεγάλες θερμοκρασίες-οξειδώνονται τα λιπαρά του.

    Το παραπάνω προορίζεται για παντεσπάνι για τούρτες αλλά είναι πολύ ωραίο κι έτσι. Η μητέρα μου προσθέτει και ψιλοκομένους χουρμάδες -δεν βάζει ζάχαρη- αλλά εμένα όταν το δοκίμασα δεν μου άρεσε. Με σκέτο καρύδι είναι πιο ωραίο. Γίνεται και με αμύγδαλα τριμένα αλλά σαν συνδυασμός καρύδι με μαρέγκα είναι νομίζω καλύτερος. Προσπάθησα να προσθέσω και ξύσμα από πορτοκάλι αλλά μου πίκρισε και πάει.

    Μία καλή αναλογία είναι 12 ασπράδια και 100 έως 200 γρ. τριμμένο καρύδι ανάλογα τα μάκρος σου συν τα άλλα υλικά.Αυτό για να σου πέσει περισσότερη πρωτεϊνη σε κάθε κομμάτι εάν π.χ. το χωρίσεις στα 4. Είναι άλλο να προσθέσεις 100 γρ. καρύδι σε τέσσερα ασπράδια τα οποία έχεις π.χ. στο βραδυνό σου και άλλο στα 12 και να το χωρίσεις μετά.

    Να σε προετοιμάσω λίγο ότι έτσι γίνεται λίγο πιο βαρύ. Εμένα προσωπικά μου πέφτει βαρύ για το βράδυ με τα καρύδια μέσα. Και γι αυτό το φτιάχνω συνήθως σκέτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-04-12 01:11 #10
    Προεπιλογή
    Κατι τετοιο φτιοιαχνει και η μανα μου... Το λεμε καρυδατο δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.. Συνηθως φτιαχνει και αμυγδαλωτα με αμυγδαλο ξεφλουδισμενο και ειναι πολυ ωραιο βαζει ξυσμα λεμονιου..Ναι αν δεν βαλεις καποια γλυκαντικη ουσια θα πικρισει με το πορτοκαλι.. Παντως η στεβια ειναι πολυ καλη λυση.Και εγω την ιδια περνω... Ετσι απο αυτα τα γλυκα εχουμε λιπαρα απο αμυγδαλο-καρυδι και πρωτεινη απο μαρεγκα και γλυτωνουμε ζακχαρα και θερμιδες απο την ζαχαρη οποτε μια χαρα. Ειναι λιγο βαρυτερα αλλα ειναι νοστιμα και μπορεις να τα φας ακομα και στη γραμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-04-12 22:46 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicknick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι τετοιο φτιοιαχνει και η μανα μου... Το λεμε καρυδατο δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.. Συνηθως φτιαχνει και αμυγδαλωτα με αμυγδαλο ξεφλουδισμενο και ειναι πολυ ωραιο βαζει ξυσμα λεμονιου..Ναι αν δεν βαλεις καποια γλυκαντικη ουσια θα πικρισει με το πορτοκαλι.. Παντως η στεβια ειναι πολυ καλη λυση.Και εγω την ιδια περνω... Ετσι απο αυτα τα γλυκα εχουμε λιπαρα απο αμυγδαλο-καρυδι και πρωτεινη απο μαρεγκα και γλυτωνουμε ζακχαρα και θερμιδες απο την ζαχαρη οποτε μια χαρα. Ειναι λιγο βαρυτερα αλλα ειναι νοστιμα και μπορεις να τα φας ακομα και στη γραμμωση.
    Ναι, συμφωνώ. Απλά όλα αυτά έχουν και τη φασαρία τους.Βάλε, βγάλε μίξερ, μπλέντερ κτλ. Με τις δοκιμές βρήκα και κάτι άλλο. Έβαλα στο μπλέντερ αυτή τη φορά δύο ασπράδια και μισό μήλο. Το χτύπησα και με το μήλο αφράτεψε και έκανε όγκο. Έκανα δύο. Στο ένα έβαλα και μπεικιν πάουντερ να δω πως θα βγει. Έφτιαξα από αλουμινόχαρτο δύο φορμάκια για κέικ και τα έψησα πάνω από μισή ώρα. Καλά βγήκαν. Έφτιαξα και με περισσότερα μήλα και βγήκαν πιο ογκώδη. Βοήθησε και το μπειιν πάουντερ σε κάποια από αυτά. Όταν βρω χρόνο θα κάνω και το εξείς. Το μείγμα του μπλέντερ με τα δύο ασπράδια και το μήλο, θα τα προσθέσω σιγά σιγά στα άλλα δύο ασπράδια τα οποία θα έχω χτυπήσει σε μαρέγκα.

    Αν φτιάξεις πρόσεξε στο ψήσιμο να είναι σε χάρτινη ή σε από αλουμινόχαρτο φορμίτσα διαφορετικά δεν ψήνεται το ασπράδι. Γιατί εγώ η έξυπνη πήγα και το έβαλα σε πυρίμαχο σκεύος από γιαουρτάκι και δεν ψηνόταν με τίποτα. Το ιδανικό θα ήταν αν φτιάξεις από λαδόκολλα. Εγώ προσπάθησα αλλά δεν μπορούσα να την κολλήσω στις άκρες με τίποτα.Τελικά πήγα και αγόρασα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-04-12 00:21 #12
    Προεπιλογή
    Καλοοοοοο αυτο με το μηλο πολυ εξυπνο!! δεν το ειχα σκεφτει θα το επιχειρησω καποια στιγμη.. Ισως προσθεσω και λιγο βανηλια γιατι μπορει να ψιλομυριζει αυγο, αν και τα ασπραδια σκετα σπανια μυριζουν αλλα για επιπροσθετο αρωμα ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-04-12 15:30 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicknick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοοοοοο αυτο με το μηλο πολυ εξυπνο!! δεν το ειχα σκεφτει θα το επιχειρησω καποια στιγμη.. Ισως προσθεσω και λιγο βανηλια γιατι μπορει να ψιλομυριζει αυγο, αν και τα ασπραδια σκετα σπανια μυριζουν αλλα για επιπροσθετο αρωμα ..
    Οπωσδήποτε να προσθέσεις κάτι γιατί το αυγό μυρίζει. Τώρα για γλυκαντικά δεν ξέρω πάντως του χαλάνε λίγο τη γεύση γιατί το μήλο είναι από μόνο του γλυκό αν ψηθεί και όταν προσθέτεις κι άλλα μέσα η γλύκα του και το άρωμά του αλλοιώνονται. Μπορείς και μόνο με κανέλα αν σου αρέσει. Το τριμένο μήλο, στο μπλέντερ, δίνει κυρίως όγκο σε πολλά πράγματα όπου λείπει αλεύρι και ζάχαρη. Κι εγώ μη νομίζεις, τυχαία τα ανακάλυψα.

    Προσπαθώ να φτιάξω και μάτζιπαν. Μου αρέσουν πολύ αλλά τα έτοιμα έχουν σιρόπι γλυκόζης μέσα και δεν. Θα κάνω μάλλον σκόνη τα αμύγδαλα και θα τα πλάσω σε μικρές μπαρίτσες με ζεστό ζελέ. Ελπίζω αυτή τη φορά να γίνει σωστό γιατί από τις πολλές φορές δε μπορείς να φανταστείς τί βλακείες έχω φτιάξει και πόσα υλικά έχω πετάξει. Απλά επειδή δεν θέλω να μου πεφτει πολύ αμύγδαλο στο καθένα είχα τρίψει στο μπλέντερ το μέσα της φλύδας από πορτοκάλι (αυτό το άσπρο) συν το ξύσμα πορτοκαλιού και κανέλα. Απλά εκεί μου χαλάει κάθε φορά ή γιατί θα πικρίσει ή γιατί απλά θα λασπώσει. Βασικά μόνο με το αμύγδαλο και το ζελέ είναι σχετικά εντάξει αλλά δε βρίσκω με τί να αραιώσω τα αμύγδαλα.Έχεις καμιά ιδέα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-04-12 01:30 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε να προσθέσεις κάτι γιατί το αυγό μυρίζει. Τώρα για γλυκαντικά δεν ξέρω πάντως του χαλάνε λίγο τη γεύση γιατί το μήλο είναι από μόνο του γλυκό αν ψηθεί και όταν προσθέτεις κι άλλα μέσα η γλύκα του και το άρωμά του αλλοιώνονται. Μπορείς και μόνο με κανέλα αν σου αρέσει. Το τριμένο μήλο, στο μπλέντερ, δίνει κυρίως όγκο σε πολλά πράγματα όπου λείπει αλεύρι και ζάχαρη. Κι εγώ μη νομίζεις, τυχαία τα ανακάλυψα.

    Προσπαθώ να φτιάξω και μάτζιπαν. Μου αρέσουν πολύ αλλά τα έτοιμα έχουν σιρόπι γλυκόζης μέσα και δεν. Θα κάνω μάλλον σκόνη τα αμύγδαλα και θα τα πλάσω σε μικρές μπαρίτσες με ζεστό ζελέ. Ελπίζω αυτή τη φορά να γίνει σωστό γιατί από τις πολλές φορές δε μπορείς να φανταστείς τί βλακείες έχω φτιάξει και πόσα υλικά έχω πετάξει. Απλά επειδή δεν θέλω να μου πεφτει πολύ αμύγδαλο στο καθένα είχα τρίψει στο μπλέντερ το μέσα της φλύδας από πορτοκάλι (αυτό το άσπρο) συν το ξύσμα πορτοκαλιού και κανέλα. Απλά εκεί μου χαλάει κάθε φορά ή γιατί θα πικρίσει ή γιατί απλά θα λασπώσει. Βασικά μόνο με το αμύγδαλο και το ζελέ είναι σχετικά εντάξει αλλά δε βρίσκω με τί να αραιώσω τα αμύγδαλα.Έχεις καμιά ιδέα;

    Ναι εχεις δικιο για το μηλο τωρα που το λες ειναι απο μονο του αρκετα γλυκο μολις ψηθει...

    Αυτο το ασπρο απο το πορτοκαλι ειναι τρομερα πικρο, δοκιμασε να αραιωσεισ τα αμυγδαλα αν θελεις με ανθος αραβοσιτου.. βαζεις μονο την σκονη σε λιγο γαλα 2% το χτυπας και γινεται κρεμα.. Αν το δοκιμασεις απλα μη βαλεις ολη τη σκονη γιατι γινετε σχετικα σφιχτη μολις την αφησεις στο ψυγειο.. Καντο πιο αραιο και προσθεσε το στο μιγμα σου για να αραιωσει λιγο και αυτο..

    Τωρα απο μακρος δεν θυμαμαι... καμμια φορα την φτιαχνω με ζελε λαιτ και γινεται αρκετα καλο.. νομιζω υπαρχει και σε διαφορες γευσεις.. (δοκιμασε να φτιαξεις πολυ λιγα να δεις πως θα βγει για να μην πανε χαμενα τα υλικα γιατι και εγω δεν το εχω κανει ποτε για να σου πω με σιγουρια )
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-04-12 22:03 #15
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Μαργαρίτα η αρχική συνταγή που δίνεις βγαίνει όπως οι μπεζέδες; Γιατί από τα υλικά αυτό μου θυμίζει..
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία